Kwijnende feestviering in Oost- en West-Souburg Nieuwe muziektent voor Nieuw- en St. Joosland Schuur afgebrand te Nieuwdorp IN BORSSELE STAAT TOCH VANDAAG EEN DANSTENT Getuigschriften uitgereikt bij technische school te Zierikzee Geen salarisverhoging voor wethouders in St. Maartensdijk Fabelachtigemeisjes Burgemeester n uitkomst Zeeuws elf Lal tegen semi-profelftal Molendijk te Hoek wordt verbeterd Subsidie geestelijke volksgezondheid S.G.P. en A.R. kregen gelijk, maar Volksstemming Verheugd Bramley uit gascellen in Kapelle Dreisehor vraagt verhoogde uitkering uit gemeentefonds Wethouder Leenhouts kon. onderscheiden Zeeuwse mosselvissers op de Wadden Verjongingskuur van Terneuzens zwembad Drie wethouders in Oosterland Vicaris benoemd in Terneuzen Belangrijke opdracht voor De Schelde Twee koninklijke onderscheidingen Donderdag 30 april 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 Van een onzer verslaggevers SOUBURG Er wordt op Koninginne dag maar weinig in Souburg georgani seerd. Ik meen dat ten zeerste te moeten betreuren. Hoe zit het eigenlek met de feestviering hier? Aldus de heer H. W. Janssen (K.V.P.) in de gistermorgen ge houden raadsvergadering van Oost- en Van onze sportredactie VLISSINGEN Op woensdag 6 mei a.s. zal in de avonduren te Vlissingen een voetbalwedstrijd worden gespeeld tus sen het vertegenwoordigend Zeeuws elftal burg op 6 mei a.s. geopend zal worden.Znedefls' u" s.e!T'i-profs De raad ging akkoord met het voorstel Ja 1 u t de zuldelllke pro- tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling .voor de schoolartsendienst op' Walcheren, westelijk Zuid-Beveland en l^yniliaStiekuitVOerillg Noord-Beveland. Ook gaf de raad haar w goedkeuring aan de verkoop van de wo ning Dijkstraat 2, verkoop van grond aan West-Souburg. Loco-burgemeester M. A.jde Visvlietstraat aan mevrouw E. F. van v. cL Putte sprak er eveneens zjjn teleur- de Velde-de Visser en verkoop van grond stelling over uit, dat Souburg niet over- aan de Middelburgsestraat aan de heer loopt van Koninginne-activiteit. A. C. Haeck. Destijds was er in onze gemeente, zei de heer v .d. Putte, een oranjevereniging, welke een vruchtbare samenwerking on derhield met de verschillende buurtver enigingen. Geleidelijk aan evenwel bleek samenwerken weinig of niet meer moge lijk met het gevolg, dat zowel de oranje vereniging als de buurtverenigingen weg kwijnden. De voorzitter betoogde dat het wel eens goed was in een raadsvergade ring de wenselijkheid uit te spreken, dat er onder de bevolking wat meer initiatief gaat leven om feesten als de viering van Koninginnedag op behoorlijke wijze mo gelijk te maken. Hij deed een beroep op de raadsleden en de overige ingezetenen van de ge meente voortaan meer activiteiten te wil len bewerkstelligen. Van harte hoopte hij, dat er meer leven kwam in de oranje vereniging, welke op het ogenblik eigen lijk alleen nog op papier bestaat. Op voor stel van de heer Janssen besloot de raad een gelukstelegram te zenden aan H.M. de Koningin. Speeltuin 6 mei open In antwoord op een vraag van de heer C. Potter (P.v.d.A.) deelde de locoburge meester mee, dat de speeltuin in Sou- HOEK De raad besloot tot gunning van de uit te voeren verbetering van de Molendijk. Het gedeelte wat verbeterd zal worden loopt vanaf J. P. Vergouwe tot aan de oprit naar de nieuwe Provinciale weg en de Lovenpolderstraat. De beno digde blinkers zullen door de gemeente zelf worden aangekocht voor een bedrag van f 8.200,—, waarbij nog komt de aan nemingssom van f 16.100,—, waarvoor de laagste inschrijver G. Sponselee te Hon- tenisse was. Bovendien zal de bovengrond se elektriciteitsleiding vervangen worden door een kabel. De kosten hiervan zijn f 2.608,terwijl voor het plaatsen van drie lichtmasten f 1.410,— zal worden be steed. Dit besluit werd niet eerder geno men dan nadat b. en w. bij monde van haar voorzitter, burgemeester A. F. Hans- sens, op sterke aandrang van de heer D. Tollenaar (S.G.P.) had verzekerd, dat met spoed het bestek van de wegverbetering aan de Knol zal worden gemaakt en in de eerstvolgende raadsvergadering aan de orde zal worden gesteld. De heer Tolle naar had de mening geuit dat de buurt schappen bij de kom achtergesteld wor den. De provincie zal er binnenkort toe over gaan de nieuwe prov. weg Hoek-Terneu- zen af te werken door het aanbrengen van een bitume laag en een slijtlaag van asfalt-beton, terwijl de weg wordt opge sloten door een betonnen rand. De totale kosten zullen f 272.300,— bedragen, waar van de gemeente 25 procent voor haar re kening moet nemen. De raad kon zich verenigen met de ont werpregeling inzake de verhoging der wethouders-jaarwedden. Voor Hoek zul len de wedden f 900,per wethouder worden. De raad stelde hel exploitatieplan vast van het uitbreidingsplan Oud-Westenrijk- polder tweede gedeelte. De totale kosten belopen een bedrag van f 87.000,—, Het exploitatietekort op dit plangedeelte wordt begroot op f 14.652,—. Tijdens de rondvraag informeerde de heer J. v. d. Peijl of reeds is onderzocht of de verkoop van de brandgang ongedaan kon worden gemaakt. De voorzitter moest ontkennend antwoorden. De heer D. Haak (V.V.D.) vroeg naar het torenuurwerk. De voorzitter ant woordde dat de kerkvoogdij der Ned. Her vormde kerk geen medewerking wil ver lenen in de kosten verbonden aan het aan brengen van nieuwe wijzerplaten. Tot slot merkte de heer Haak op dat veel ratten in de tuinen achter het ge meentehuis worden aangetroffen. Chr. geref. jeugd belegde weekend co nf er entie BURGH De Chr. Geref. Jeugdvereni gingen hebben in het conferentieoord De Koe-bel te Burgh een weekend belegd, dat bijgewoond werd door ongeveer vijf tig jongeren. De heer W. van der Linden, theol. stu dent te Apeldoorn leidde zateragavond hel thema van dit weekend in: „Wat moeten wij doen?" Tijdens deze inleiding zijn als bezoekers aanwezig ds. van der Klis, chr. geref. predikant te Zierikzee en de heer J. C. Spaans (oud-voorzitter). Er wordt onderling gesproken over het praktische-principiële geestelijke leven en wat daarvan nog te zien is in het kerke lijke leven. De dagsluiting van deze eer ste avond wordt verzorgd door mej. J. v. Leersum. Op zondagmorgen verzorgde de beer van der Linden de dagopening. Na het ontbijt wandelden de jongelui naar de Chr. Geref. kerk te Haamstede waar de heer v. d. Linden deze morgen het Woord bedient uit Jer. 3 22 en 23. De kerkdienst wordt gevolgd door een prachtige bos- en duinwandeling. De mid dagkerkdienst wordt om 3 uur bezocht, wear gevolgd door een korte wandeling. Bij thuiskomst wordt er in de resteren de tijd voor de maaltijd een teken-esta fette gehouden door 4 groepen. 's Avonds werd bezoek ontvangen van een 12-tal leden van de Geref. Jeugdver eniging Burgh-Haamstede. Op deze avond volgend nog een tweetal zaken de aandacht. Eerst handelde mej. J. van Leersum over „De Stille Tijd". Verder ziet een uit de jongeren samen gesteld forum zich voor de vragen ge plaatst, welke uit de discussie van de vo rige avond zijn blijven zitten. Het jeugdweekend wordt gesloten door de heer van der Linden, door een korte bespreking over het verhaal van „De rij ke jongeling". SEROOSKERKE (W.) - De gyymnastiek- afdeling van S.V.S. heeft in het vereni gingsgebouw onder leiding van de heer J. de Keizer een. geslaagde uitvoering ge geven. De in het afgelopen jaar gemaakte vorderingen werden in een rijk gevarieerd programma vlot afgewerkt. Vooral de Japanse lantaarndans voor de kleine meis jes viel bijzonder in de smaak. De assis tenten van de heer De Keizer ontvingen aan het slot van de uitvoering, die twee avonden werd gegeven, een aardige atten tie. DUBBEL AFSCHEID BIJ BELASTINGEN MIDDELBURG. De heren J. Rie- mens, commies en A. A. Verduyn, bui tengewoon ambtenaar van 's Rijks be lastingen te Middelburg hebben gisteren, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, afscheid genomen van hun superieuren en collega's. Het hoofd van de inspectie, de heer A. A. Vermeulen, sprak hen toe en uitte zeer waarderende woorden over hun persoon en werk. Hij hood hen beiden een ge schenk aan. De direkteur van 's Rijks belastingen te Breda, de heer J. D. Kamstra-Pik, kon de heer Riemens meedelen, dat het H. M. de Koningin h^d behaagd, hem de eremedaille verbonden aan de or de van Oranje-Nassau, in goud toe te kennen. Hij speldde de scheidende com mies vervolgens het ere-teken op de borst. - een nieuwe tent en hij deed een beroep NIEUW- EN ST. JOOSLAND Onder) op de jeugd om lid te worden van de grote belangstelling van autoriteiten en muziekvereniging. De presidente van ingezetenen (ondanks de slechte weers-1 hel dameskoor, mevr. JerasJanse sprak omstandigheden) is gisteravond de fraaie eveneens woorden van dank en hulde, nieuwe muziektent op het Kerkplein in Na dit meer officiële gedeelte gaven gebruik genomen. de muziekvereniging en het dameskoor nog enige nummers ten beste, hetgeen Nadat de leden van de muziekvereni- vele jongeren en ook wel de ouderen ging „Onda" onde rleiding van de direc- de moed gaf ondanks de stromende regen teur J. Meliefste en het dameskoor onder, menige rondedans te maken. De buurt - leiding van de voorzitster, mevrouwvereniging had voor de versiering en de JerasJanse, de muziektent hadden be- verlichting gezorgd, hetgeen een feeste- j treden en de laatste torenslag van acht lijk aanzien gaf. uur had geklonken, besteeg de burge- i meester, mr F. S. K. graaf van Rand- I wi-jck het podium om zijn openingsrede ^lstriCthbljeenkomst Jonge uit te spreken. In ^nnk.i»« Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat ^OUlJUrg juist op de avond voor de 50ste verjaar- Van een onzer verslaggevers dag van H.M. de Koningin deze mooie SOUBURG. - Zaterdagmiddag J muziektent in gebruik kan worden ge- mei za] in de zaal Rehoboth te Sou nomen. Vijftien jaar geleden werd debui.g ePn districtsbijeenkomst van de oude tent door de bezetter en door brand jonge Kerk ..Walcheren" worden ge- verwoest, houden. Ds. K. Verbeek, Ned herv Thans is de nieuwe tent verrezen, die predikant te Kloosterzande, zal spre- de toets der kritiek glansrijk kan door- ken over Hoe lezen wij d(, Bij-b5?.. staan, aldus de burgemeester, die voorts; Verder za[ een lilm over de jonge. dank bracht aan allen, die op enigerlei I Kerkkampen worden vertoond, wijze aan de totstandkoming van dit bouwwerk hebben meegewerkt. „Wij branden van ongeduld om de eerste klan- i waarna 'df "muztk'veretigin^Sef: Aut° nWt tWeeduiZeild De voorzitter van de muziekvereniging, kg. boter aangehouden de heer J. Josse bracht dank aan het gemeentebestuur voor het streven naar Laatste uitvoering voor marinepersoneel SOUBURG. Voor de laatste maal in dit seizoen werd in het „Zwaantje" een uitvoering gegeven voor het marine personeel en ö'e gepensioneerde man schappen van de m.arine te Vlissingen. Ook de Engelse gasten, die momenteel eep niet officieel bezoek aan de Schelde- stad brengen waren hierbij aanwezig. Het programma, uitgevoerd door de Music Patrols onder leiding van Sjaan tfe Nee uit Hilversum, bood elk wat wils. NIEUWDORP. Gistermorgen is door niet opgehelderde oorzaak brand uit gebroken in een schuur van de land bouwer C. Rijk aan de Kasteelweg te Nieuwdorp. Het vuur tastte zeer snel om zich heen en in een oogwenk tijds stond het gebouw in lichterlaaie. De brandweren van Nieuwdorp, 's-Hee- renhoek en 's-Heer Arendskerke moesten zich beperken tot het nat houden van de naast de schuur staande boerderij, die veel waterschade kreeg. Het gezin van de landbouwer Rijk, bestaande uit De leerlingen van de examenktas- sen, die gisteren voor het laatst les nadden in het gebouw van het Goese Lyceum, hebben er een vrolijke dag van gemaakt. De zesde klas afd. gym nasium beeldde een Oosters tafereel uit en de meisjes van de vijfde klas Middelbare Meisjesschool hadden de dieren uit de fabel Reinaert de Vos als motief gekozen. Foto: de „fabel achtige" meisjes op de markt te Goes. Raad St. Philipsland SINT PHILIPSLAND De gemeente raad heeft zich gisteren vlot door de agenda heengewerkt. Verschillende agendapunten konden met een hamerklop van burgemeester De Jonge afgehandeld worden. Dat ging echter niet met het i verzoek van de stichting dienst geeste lijke gezondheid in Zeeland. De stich ting had verzochte het subsidie van drie tot tien cent per inwoner te bren gen. De raadsleden vonden dit echter een grote sprong. Op voorstel van de heer J. Verwijs werd besloten de subsidie te brengen op vijf cent per inwoner per jaar. De huur van de woning voor het hoofd van de openbare lagere school werd gesteld op 56.55 per maand. Op verzoek vpn de hoofden der bijzondere en openbare lagere school werd besloten gordijntjes aan te brengen in de les lokalen. De leerlingen worden teveel afgeleid door het verkeer op de straat. De wethouderssalarissen werden gebracht van 645 op 990 per jaar. tien personen, bracht. is bij buren onderge- Enig vee. dat zich in de schuur be vond, kon bijtijds in veiligheid worden gebracht. Vezekering dekt de schade Van een onzer verslaggevers BORSSELE E rzal vandaag in Borssele niet worden gedanst op gemeentegrond. Dat is het ge volg van de uitspraak die Gede puteerde Staten van onze pro vincie hebben gedaan in het me ningsverschil dat was gerezen tussen burgemeester en wethou ders van Borssele enerzijds en de fracties van de s.g.p. en die van de a.r.-partjj aan de andere kant. Gedanst zal er echter wel wor den, vandaag. De heer P. Dek ker aan de Monsterweg heeft een stuk grond beschikbaar gesteld, waarop gistermiddag de dansge legenheid alsnog werd geplaatst. De heren J. Bras (s.g.p.), A ,v. d. Ende (s.g.p.) en M. de Mejj (a.r.) zijn dins dagmorgen, nadat in de raadsvergade ring van maandagavond de burgemees ter had geweigerd op hun voorstel tot intrekking van de vergunning voor het plaatsen van de tent, in te gaan, naar Middelburg gereisd. Zij hebben hun standpunt aan G. S. uiteen gezet. Woensdagmorgen heeft de burge meester vergezeld van een der wet houders, eveneens een bespreking ge had met het college van Gedeputeerde Staten. Het dagelijks bestuur van de pro vincie heeft daarop bepaald, dat de danstent niet op gemeentegrond zal mogen worden geplaatst. ,,'t Is een uitkomst", deelde de bur gemeester van Borssele, de heer P. J. Dominicus, ons gisteravond mede, doe- 'ende op het aanbod van de heer Dek- volgde hü, zouden er zeker 1000 zijn, voor het dansen op koninginnefeest. De heer C. de Muynck, scriba van de de kerkeraad van de Gereformeerde kerkeraad van de Gereformeerde Ge meente en een der ondertekenaars van de brief, die de kerkeraden van de Gereformeerde Gemeente en de Ge reformeerde kerk aan de burgemeester hadden gezonden, is van mening, dat de bevolking van Borssele geheel an ders is ingedeeld, „Het is jammer, dat dit gebeurd is", zo deelde hij ons mee. ,.Ze wisten dat de mening van de bevolking anders is". Hij merkte op, dat een dergelijke af faire de verhoudingen tussen de men sen er niet prettiger op maakt. Hij vond het jammer, dat dit juist bij deze gelegenheid moest voorvallen. De s.g.p.-er J. Bras, die, toen wij hem belden, nog niet van de nieuwe situatie op de hoogte was. toonde zich verheugd over het gelijk, dat G.S. aan de kant van zijn partij had gesteld. „Ik had", zo verklaarde de heer Bras, „bij het bezoek aan Ge deputeerde Staten al zo de indruk, dat zij aan onze kant stonden". De strijd ging niet in de eerste plaats om dansen of niet dansen, maar om de vraag, of dit op gemeentegrond, dus met medewerking van de ge meente mocht gebeuren. „De beslissing van G.S. toont mij duidelijk genoeg, dat B. en W, buiten hun boekje zijn gegaan", betoogde het raadslid.. Hij betreurde het, dat het dansen, door de toezegging van de heer Dekker, toch doorgang zal vinden. KAPELLE. In Kapelle-Biezelinge is een begin gemaakt met het veilen van de appels van het ras Bramley Seedling, die zijn bewaard in de gascellen van het veilingkoelhuis. Voor deze eerste ver koop van Bramley's bestond grote be langstelling en er werden hoge prijzen betaald. De grote maat werd verkocht voor 54,6055,60 per 100 kg. ter wijl voor de kleine huishoudmaat 42.40 42,70 per 100 kg. werd betaald. Er werd een kwantum van 20 ton aan geboden en dit werd in het geheel ver kocht voor export naar België. In to taal is er In de gascellen van de veiling in Kapelle een kwantum van 130 ton Bramley Seedling opgeslagen. Dit kwan tum zal in de komende weken geleide lijk worden verkocht. De telers hebben besloten hiervoor een zgn. „pool" te vor men. Ook in voorgaande jaren werd Bramley Seedling uit de gascellen in hoofdzaak gekocht voor Belgische reke- ning. De afd. COLIJNSPLAAT van de N.C. V.B. hield een bijeenkomst onder leiding van de presidente mevr. Veldman—Key. De heer Overduin hield een lezing over het werk aan de blindenschool te Zeist. O.m. werd vertoond de film „In Holland staat een huis". De collecte voor Simavi heeft te STA- VENISSE het bedrag van f 405,50 opge bracht. Voor het verjaardagsgeschenk voor H.M. de Koningin gaf COLIJNSPLAAT f 156,13. DREISCHOR De raad ging tijdens de openbare vergadering akkoord met de ontwerp-regeling bezoldiging wethouders zoals dit door Ged. Staten is voorgesteld. In verband met de bouw van een nieuwe openbare lagere school, rioolwaterzuive ringsinstallatie, de vermeerdering van de onderwijzersbijdragen aan andere gemeen ten enz., waardoor de begroting voor 1959 niet sluitend was te krijgen besloot de raad tot indiening van een verzoek om verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. Op verzoek van de vereniging van bur gemeesters en secretarissen op Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland om verho ging van de subsidie voor de geschonken bank aan Amsterdam en verhoging van de subsidie dier vereniging werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Voorts werd besloten tot wijziging van de bouwverordening; de gemeenschappe lijke regeling Beatrixschool en de gemeen schappelijke regeling Centrale "Werkplaats en de kindertoelageverordening. Bij de rondvraag informeerde de heer De Vlieger naar de bouw van de riool waterzuiveringsinstallatie, waarop de voorzitter mededeelde dat door Gedepu teerde Staten goedkeuring is verleend, doch dat overleg gaande is met het Rijks instituut voor zuivering van Afvalwater (RIZA). Verwacht mag worden dat thans spoedig tot de aanbesteding kan worden overgegaan. ZIERIKZEE. In de lokalen van de technische school zijn gisteravond de ge tuigschriften en rapporten uitgereikt aan de leerlingen, die met goed gevolg de dag- en avondnijverheidschool hebben doorlopen. De voorzitter van het schoolbestuur, mr. J. B. du Croo, wees in zijn openings woord op de belangrijke plaats, die de technische school op het eiland inneemt en wekte de leerlingen op het niet bij dit diploma te laten, maar verder te studeren. Ook de directeur van de school, de heer W. Hack, sprak eveneens van het belang, dat dit diploma biedt. Hy spoorde zijn leerlingen aan de verworven kennis niet alleen in de praktijk te bren gen maar ook te vermeerderen. Namens het gemeentebestuur voerde het woord wethouder M, C. Verheyen en tot slot sprak de heer D. Goudriaan, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau woor- Braml in melkzaak deêevgêsifagdene^n KAPELLE. Vermoedelijk door het achteloos wegwerpen van een eindje si garet is gisteravond brand ontstaan in een bergplaats van de melkhandelaar J. van Dillen in de Dijkwelseweg. De berg plaats brandde tot de grond toe af en ook de hierin zich bevindende motor bakfiets. brommer en rijwielen, liepen onherstelbare schade op. De brandweer rukte met haar groot materiaal uit en wist te voorkomen dat de belendende percelen in brand raak- '■er, ons gisteravond mede. doelende op, ,„n. De schade, welke wordt geschat op aanbod van de heer Dekker. Als er 2000 tot f 3000, wordt gedekt door ver een volksstemming zou zijn, zo ver-1 zekering. Getuigschrift A: afdeling metselen; C. J. van Geesbergen, Zierikzee; afdeling machinebankwerken: M Noordwelle. Cursus A bevorderd naar 3e klas; af deling machinebankwerken: D. J. Labeur, Bruinisse; B. Linders, Ellemeet; D. C. van der Sande, Zierikzee; J. Verloo, Zie rikzee; getuigschrift B; afdeling timme ren; H J. Fierens, Brouwershaven; P van de HtiUe, Oosterland; L. Jonker, Zie rikzee; W. J. Kramer (carrosseriebouw), Zierikzee; L. Verloo, Zierikzee; A. Quist, A. J. Polder, A van 't Veer, Zierikzee; Van een onzer verslaggevers SOUBURG Wethouder F. Leenhouts van Oost- en West-Souburg heeft giste ren na de raadsvergadering de gouden ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, op de borst gespeld ge kregen. Dit gebeurde in tegenwoordigheid van mevrouw Leenhouts, een groot aantal raadsleden, vertegenwoordigers van de Raad van Arbeid te Middelburg en van het Rode en Groene Kruis, afdeling Sou- burg-Ritthem. Loco-burgemeester M. A. v. d. Putte sprak de heer Leènhouts toe, die hij een man noemde met een bescheiden, maar deskundige manier van optreden. Na een korte diensttijd bij de Kon. Marine, ving de heer Leenhouts zijn loopbaan aan bij de Raad van Arbeid, waar hij als los schrijver begon en óp 31 december 1958 wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, afscheid nam als adj.- inspecteur. Negenendertig jaar heeft de heer Leenhouts zijn krachten gegeven aan de Raad van Arbeid of zo men wil aan de lijdende mensheid, want hij was verder nog voorzitter van de Rode- en Groene- Kruis-af delingen Souburg-Ritthem. Het sociale element stond bij hem op de voor grond. Vele jaren is hij ook lid van de raad geweest; thans bekleedt hij de func tie van wethouder. De heer v. d. Putte zei ten slotte, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem een koninklijke onder scheiding te verlenen. Mevrouw Leen houts werd eveneens in de hulde betrok ken. De gedecoreerde bewindsman werd nog toegesproken door de chef buiten dienst van de Raad van Arbeid, de heer J. C. de Hooge, raadslid A. W. Bouff, de heer De Vos van het Groene Kruis en gemeente-secretaris J. J. van Ginkel, die hem een taart overhandigde. BRUINISSE Praktisch alle mossel vaartuigen uit Zeeland bevinden zich thans op de Waddenzee, waar de grote slag om het mosselzaad is begonnen. Tot 15 mei mag op het Friese Wad worden gevist, dit zaad mag alleen in het noorden worden uitgezaaid, na Pinksteren zal nog enkele weken gelegenheid worden gege ven te vissen op het Groninger Wad, dit zaad mag ook naar Zeeland worden ge- i bracht. De geruchten gaan, dat er hier en daar wel zaad aanwezig is. De praktijk zal moeten uitwijzen, of de hoeveelheid van dien aard is, dat er voor ieder voldoende want 150 vaartuigen kunnen in enkele HULST De douane heeft in de Kiel- drechtpolder tussen Hulst en Nieuw Na- men een smokkelauto met tweeduizend kg. boter in beslag genomen. De be- 1 stuurder wist te ontkomen. De douanemensen hadden de auto al enige tijd in het vizier en waren er zeker van, dat smokkelwaar werd ver voerd. Zij wierpen messen op de weg. waardoor de auto vier lekke banden kreeg. Zeeuwse landdag NCVB in Vlissingen Van onze correspondent SINT LAURENS De afdeling St. Lau rens van de N.C.V.B. kwam onder leiding van mevrouw W. H. Baas-Kemp in maan delijkse vergadering bijeen. Ds. H. R. Tim merman, vrij evangelisch predikant te Yerseke, sprak over „De psychologie van de mode". Tijdens deze vergadering werd verslag uitgebracht over de in Goes ge- dagen natuurlijk een enorme hoeveelheid houden gewestelijke vergadering. De af- vissen. deling hoopt op 17 juni a.s. deel te ne- Vooral met het oog op het bezaaien van de pas uitgegeven nieuwe percelen is het van belang dat er voldoende zaad aanwezig Is. TERNEUZEN Het Terneuzense ge meentelijk zwembad aan de Nieuwesluis ondergaat een verjongingskuur. Als het over enige weken weer geopend wordt dan zal men kunnen zien dat er heel wat verbeterd is. Het diepe (drie meter) bad was reeds voorzien van een betegelde vloer, nu wordt de betegeling ook aange bracht in het bad voor beginners en in het kleuterbadje. Hierdoor blijft het wa ter helder, immers het losgewoelde vuile zand is men nu kwijt, terwijl de baden nu gemakkelijk zijn schoon te houden. De afwatering is verbeterd nu in het diepe bad een -afwateringssluisje is aangebracht kan het gehele bad in korte tijd van vers water worden voorzien. Via een 800 meter lange persbuis wordt het zeewater door een pompinstallatie, die bij de loodsen- wacht zal worden opgesteld, naar het bad gepompt. Het kanaalwater waar vroeger gebruik van werd gemaakt was dikwijls door olie verontreinigd. Het smalle tegel pad aan de zuidkant is verbreed tot een terras van drie en halve meter waar zit banken komen. De kleedhokjes worden verbeterd en voor het diepe bad is een verende springplank aangekocht. Dit bad is geen luxe, maar zolang het nieuwe mo derne zwembad in de Oesterput op zich laat wachten is Terneuzen gebaat(d) met dit vernieuwde bad. men aan de Zeeuwse landdag in Vlissin gen. De volgende vergadering werd vast gesteld op donderdag 21 mei. Als spreker zal dan optreden ds. G. J. Pontier uit Vlissingen over; „Mijn reis naar Israël". In DREISCHOR is de laatste instuif- avond gehouden in dit seizoen, uitgaande van de „Stichting Dreisehor". De jeugd heeft in het afgelopen seizoen voor deze avonden wel haar belangstelling getoond, daar gemiddeld meer dan 30 jongens en meisjes de instuif bezochten. SNT MAARTENSDIJK. De ge- meenteraad kon zich in de gisteren ge houden vergadering niet verenigen niet het voorstel van B. en W. om de sa larissen van de wethouders te verho gen. B. en W. hadden voorgesteld de salarissen te brengen van f 645 op ƒ990, zulks op verzoek van Gedep. Sta ten. De beide wethouders stemden niet mee, wat dit voorstel betrof. In het begin van de vergadering had burgemeester D. C. Bouwense zijn grote blijdschap uitgesproken over het feit, dat de gemeente St.-Maartensdijk was aangewezen als industriekern. Een serie ingekomen stukken, waar door enkele verzoeken om subsidie, werden zonder meer voor kennisgeving aangenomen. De raad verklaarde zich akkoord met het voorstel om bouwgrond te verkopen aan de heren C. van de Rhee, D. C. Kaashoek en A. A. J. Bos. baar verklaard. meente, alsmede de gedempte water- De watergang in de kom der ge- gang die onder aan de Molendijk ligt werd voor 1 gekocht van het water schap St.-aMartensdijk. Die koop is nodig in verband met de uitvoering van het tweede gedeelte van het plan oost en het dempen van de watergang. Per 1 september zal aan de technische school weer een nieuwe klas worden ge vormd. Tengevolge daarvan zullen weer nieuwe leraren moeten worden aan getrokken. Een moeilijkheid voiimt nog steeds het gymnastiekonderwijs aan de Het Staatsbosbeheer zal voor 500. van de gemeente kopen een oppervlakte van 6 ha in de Pluimpot. Staatsbosbeheer wil nl. het recreatiegebied in de Pluim pot geheel aanleggen, inplaten en in zaaien. In dit ve,rband waarschuwde de heer Polderman tegen zondagvoetbal en hoop te dat de rust niet al te veel verstoord zal worden. Er zijn nl. plannen om een voetbalveld aan te leggen in het recreatiegebied, maar zover is het nog lang niet, werd opgemerkt. Voor het oranjefeest werd een subsidie verleend van 600. OOSTERLAND In de vergadering van de gemeenteraad werd besloten de jaar wedden der wethouders te verhogen van f 520,per jaar tot f 840—zulks in ver band met een sehrijvèn van' "Ged. -Staten. Bij de aanbieding van de begroting dei- gemeente, zomede van het woningbedrijf, zal in verband met het tekort van f 13.000 een aanvrage worden gedaan bij het ge meentefonds om een verhoogde algemene uitkering van f 6,95 per inwoner. Een voorstel tot wijziging van de verordening heffing reinigingsrechten, betreffende een verhoging per vuilemmer van f 0.50 werd in verband met de verhoogde exploitatie kosten goedgekeurd. Tengevolge van de bijzondere omstandigheden werd het wen selijk geacht een derde wethouder te be noemen. Na stemming bleek de heer Stoutjesdijk (C.H.) 4 stemmen op zich te hebben verenigd, de heer Bolle (S.G.P.) 2, terwijl er 1 blanco uitkwam. Wat be treft de zuiveringsinstallatie werd over wogen tot de bouw van het systeem Pas veer. In verband met het feit, dat eerlang in deze omgeving een dergelijk systeem zal verrijzen, zal naar de werking wor den geïnformeerd. Voor wat Sirjansland betreft, gelet op het feit dat hier slechts 150 aangeslotenen op de rioolafvoer zijn, (tegen 1120 te Oosterland, werd overwogen voor dit klein getal een goedkopere op lossing te vinden. Een voorstel om aan H.M. de Koningin, ter gelegenheid Harer verjaardag een felicitatietelegram te zen den, vond algemene instemming. In de rondvraag bracht de heer Bal bezwaar in tegen de aan te brengen beplanting achter de woningen in de Burgemeester- straat. Ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin zullen op alle drie de la gere scholen herdenkingsbekers worden uitgereikt. Tenslotte informeert, de heer Stoutjesdijk nog naar de egalisatie van het sportterrein. TERNEUZEN. Tot vicaris van de Ned. Hervormde Gemeente werd be noemd de heer A. Hennephof, kandidaat te Dordrecht. Hij volgt als zodanig ds. Joh. Brezet op. die naar Nieuwvliet is vertrokken. machinebankwerken: J. van Gilst, Brui nisse; H. G. de Glopper, Ellemeet; T de Mey, Renesse; L. Sehilperoort, Zonne- maire; M, A. de Vrieze, Renesse; afdeling elektro-techniek: D. C. van Ham. Brou wershaven; B. A. Moelijker, Zierikzee; J. de Ruiter, Bruinisse; afdeling autoher steller: A. Bakker, Zierikzee; P. J. van de Berge, Haamstede; L. J. de Bruyne, Haamstede; N. A. J. Goossens, Renesse; C. van der Have, Bruinisse; Th. N. de Jonge, Zierikzee; C J. Slager, Brouwers haven. Bevordert! cursus B naar tweede klasse: afdeling timmeren: Chr. van de Berge, Bruinisse; H. de Boer, Noordwelle; P. J. van Dijke, Dreisehor; H. Goudriaan, Zie rikzee; G. P. Kraayewalt, Zierikzee; J. L Mann, Haamstede; B. van der Schelde, Zierikzee; afdeling machinebankwerken: i„__ C J. Dek. Brouwershaven; elektro-tech J niek: A. C. H. Wurth*Brouwershaven; ^5' A/r d t nDi0,M,o„ 7mvimedaille m goud, verbonden aan de Orde Geleynse. Zonne- van Oranje-Nassau, uitgereikt aan de heer J. J. van Dijk. Enkele maanden geleden Bevorderd van cursus b naar 3e klasse: was de heer Van Dijk met stille trom Als bekroning op de strijd tus sen de tafeltennisgroepen van de Goese bedrijven, die in het seizoen 1958—1959 is gespeeld, reikte de voorzitter van de competitie, de heer J. C. Kos ter, de Zeeuwsch Dagblad beker over aan de vertegen- school, waarvoor geen leraar aanwezig j woordiger van „Gemeentewer- 1S. De directeur van de lagere landbouw- r„ "P l* school in Scherpenisse heeft verzocht een ken 1 de heer D. PieterS. De leraar te benoemen die ook de lessen andere bekerhouders keken be- voor de landbouwschool kan verzorgen j„„„ B. en W. waren van mening dat de langstellend toe. aanwezigheid van een gymnastiekleraar' U ziet van links naar rechts de waarmee™6raad SS ^ren D. Pieters, J. Koene, C. Kole, M. Haerkens en J. C. VLISSINGEN. De N. V. Koninklijke Mij De Schelde heeft opdracht gekregen tot vernieuwing van het 26.000 ton me tende passagiersschip Andes van de Brit se Royal Mail Lines. Alle passagiershutten en zalen in de Andes moeten worden voorzien van luchtverversingsapparatuur, terwijl de accommodatie zo zal worden gewijzigd dat iedere hut een eigen bad of douche heeft en een eigen toilet. In het schip zal een bioscoop worden gebouwd terwijl de dekken worden verlengd. Deze belangrijke opdracht werd ver leend aan deze Nederlandse scheepswerf, omdat de laagste prijs door deze werd gevraagd en omdat de vaste scheepsbou wers van de Royal Mail Lines. Harland and Wolff, volledig belast zijn met ver nieuwing van schepen. De Andes zal in november naar Vlis singen worden overgebracht. Het werk zal worden onderbroken, wanneer het schip in januari een reis zal maken naai de Caraïbische zee en het zal naar ver- wachting tegen eind mei gereed zijn. Het is een bekend schip op de Bnls- Zuidamerikaanse route. 'Na 'de vernieu wing zal de Andes echter uitsluitend als eerste-klasschip varen met accommodatie voor ongeveer 500 personen. NIEUWERKERK -— Burgemeester A. A. afdeling metselen: M. J. van den HoutTen, E. de Vrieze. Zierikzee; de cursus gezel-timmeren volg den: W. van Dienst. Brouwershaven; A. vertrokken als voorzitter van het Oranje comité. Hij is 33 jaar bestuurslid geweest. Voorts was hij voorzitter van het plaatse- K. L. van de Werve, Dreisehor; afdeling rooskerke. Jumelet, Bruinisse; A. Radewalt, Nieu-lijk muziekkorps, het braamfonds, de cul- werkerk; A. van der Velde, Brouwers- turele vereniging en het leesgezelschap, haven; C. Vermeirsen, Zierikzee; J. D.l van der Velde, Dreisehor; cursus tweede burgemeester overhandigde ook een monteur autohersteller: H. Bom, Nieu- boekwerk. werkerk; H. F. Clerx, Zierikzee; J. M. De heer j. L van del. Have vieI de eer op den Brouw Ellemeet; D. C. van de de te beurt de onderscheiding in zilver S v- M1Sr- A* .u' Legemaate Zie- te mogen ontvangen. Van diverse vereni- rikzee, K. M. C. Overbeeke Haamstede; gingen is hij bestuurslid geweest. In hel H. Stam, Oosterland en J Verboom. Se- 'bestuur van het Groene Kruis heeft hij ACkvlr nvls e, 1 - 'ongeveer 40 jaar zitting gehad.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6