GOEDE VORDERINGEN IN PARIJS In Warschau klinkt het oude liedje fleXa Haco moet betalen Koningin Juliana Twee conferentiestwee opvattingen, drie geschillen Plaat van Hitler e.s. verboden Monty zaait wind in Amerika en oogst storm in Engeland UITERST DRUK WEEKEINDE Abraham voor Koningin en ezeltje voor prinses Irene de verf voor t schilderfeest Verslag Wilsveen wordt voorbereid De Bilt: Koud Op 50ste dag tvaarschijnlijk een formateur Lintjesregen Precies dezelfde Explosie op sehip: acht mannen gedood BEDENKELIJK BEZOEK AAN MOSKOU Eenheid h» Felicitatie van verre UITSPRAAK IN KORT GEDING ONZEKERHEID DELI EN SENEMBAH Nieuwe rechtszaak Rechtbank in Neurenberg LAATSTE NIEUWS Vliegramp in Spanje Italiaanse senator dreigt met confiscatie van Unilever-fabriek Eerst regen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND i4e Jaarg. No. 1589 Donderdag 30 april 1959 T^ONINGIN JULIANA wordt vandaag vijftig jaar. Ter gelegenheid van deze feestdag bieden wij onze lezers een kenschets in foto's van onze vorstin aan. Onder het uiotto: Zo als Nederland haar ziet" vindt u op pagina 5 een serie portretten van Koningin Juliana waaruit de persoon lijke rol van de landsvrouwe in de Nederlandse maat schappij blijkt. Meer dan het verleden wilden wij het heden laten spreken. De nadruk valt daarbij vanzelfsprekend op de rusteloze werkzaamheid van onze vorstin en haar actieve belangstelling in alle zaken die haar land en haar volk betreffen. De hierboven afgedrukte foto is van M. C. Meijboom. De jaarlijkse lijst van onder scheidingen, die zijn uitgereikt op de verjaardag van de Konin gin, publiceren wij op pag. 4 Van onze correspondent PARIJS. Hoewel bekend is gemaakt dat er over de Parijse besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken niets aan de openbaarheid zou worden prijsgegeven, is er toch genoeg uitgelekt om te kunnen vaststellen dat er betere vorderingen zijn gemaakt dan werd verwacht. Overigens is het niet zo, dat alle geschilpunten reeds uit de weg zijn geruimd. Maar de resultaten van de eerste dag waren toch zodanig, dat Herter, de nieuwe Amerikaanse minister van buiten landse zaken, erover denkt, reeds vrijdag in plaats van pas zaterdag naar Washington terug te keren. Dank zij het feit dat de in het Pact van Warschau verenigde communisti sche landen juist in vergadering bijeen waren geweest op het ogenblik dat de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Groot-Britannië, Frankrijk en West-Duitsland hun be sprekingen begonnen, kon men aan de hand van het door de communistische landen uitgegeven communiqué gemak kelijk vaststellen dat er een zeer brede kloof gaapt tussen de opvattin gen waarmee Oost en West naar de conferentie van Genève zullen gaan. In weerwil van alle verzachtingen die men in de houding van het Kremlin heeft menen te kunnen opmerken in de laatste drie maanden, is gebleken dal de geschilpunten nog precies dezelfde zijn als op het ogenblik waarop Kroesjtsjef zijn befaamde ultimatum inzake Berlijn stelde. 1 Om te beginnen blijkt uit het com- -*• muniqué van Warschau dat de com munisten het zo voorstellen dat Oost en West het erover eens zijn dat er PERTH (Reuter). Acht bemannings leden van de Noorse tanker Farmand zijn gisteren gedood door een ontploffing in de machinekamer. Acht opvarenden werden gewond. De ruim 17.000 ton me tende Farmand drijft nu voor de Austra lische kust ter hoogte van Fremantle. Het schip heeft dringend om medische hulp gevraagd; een Italiaans passagiers schip, de Australia, stoomt op volle snel heid naar de aangegeven plaats. Van onze correspondent LONDEN. Oud-veldmaarschalk Montgomery, die gisteren in Moskou aankwam voor zijn ,,privébesprekingen" met Kroesjtsjef en andere Russische leiders, heeft zowel in Engeland als in Amerika een welverdiende storm geoogst met zijn taktloos en hoogst gevaar lijk lang interview, dat de Amerikaanse televisie de avond te voren uitzond. in elk geval een topconferentie gehou den zal worden. Dat is volstrekt niet het geval. Ket Westen houdt vast aan de mening dat een topconferentie slechts zin heeft wanneer de ministers van buitenlandse zaken het tevoren eens zijn geworden op de op 1 mei beginnende conferentie van Genève. o In de tweede plaats houdt het com- munistische blok eraan vast dat Tsjechoslowakije en Polen (Hitiers eerste slachtoffers) om der wille van de juiste verhouding mee zullen doen aan de ministersconferentie van Genève als volwaardige partners. Het Westen stelt daartegenover dat die landen eventueel gehoord kunnen worden wanneer er zaken aan de orde komen die hen rechtstreeks aangaan. o Ten slotte is er het geschil over eventuele een oplossing van het Duitse vraagstuk. Het Westen stelt dat het Duitse vraagstuk niet kan worden opgelost wanneer Oost en West-Duits- land niet eerst herenigd zijn. Het Oosten spreekt van twee kwesties: het Duitse vraagstuk en de kwestie van de Duitse hereniging, daarmee te kennen gevend dat het ervan uitgaat, dat dit twee gescheiden zaken zijn. Vandaag gaat de Parijse conferentie verder. De leden van de vier delegaties zijn van mening dat het mogelijk zal zijn nog voor zaterdag een zo grote mate van eenheid te bereiken in het Weste lijke kamp dat men de conferentie van Genève, waar men voor het eerst tegenover de Rus Gromyko zal komen te staan, met enig vertrouwen tegemoet kan zien. wel zeer onsmakelijke over de gezondsheids- Na enkele opmerkingen toestand van de Amerikaanse leiders verklaarde hij: „Ik kan geen militai ren op politieke posten verdragen". Maar gisteren had hij zelf een eerste onderhoud van twee uur met Kroesj- sjef en zijn oud-collega, de Russische tsjef en zijn Sokolofsky. De Britse bla den die gisteren hoofdartikelen wijd den aan het interview vragen hem dan ook eenstemmig om zich aan eigen advies te houden. Onvergefelijk Een van de ergste aspecten van Mont gomery's optreden is. dat de Amerika nen hem veel serieuzer opvatten dan hij verdient, zo vlak voor de topbijeenkomst der ministers van buitenlandse zaken. De News Chronicle vergelijkt hem met een lange neus trekkend jongetje, wan neer hij spreekt over het „verschuiven der Westerse leiding naar Engeland". Veel van wat hij zei was een herhaling maar deze herhalingen versterken de slechte indruk. Zijn opmerkingen over de zwakte van de Navo lijken onvergefe lijk, vooral omdat hij zelf tot voor kort plaatsvervangend opperbevelhebber was. Hinderpaal Montgomery, zo zegt de Daily Mail, heeft nog steeds niet geleerd dat van een stille tong een wijs hoofd kan groei en. Zeker is, dat hij veel van Macmll- lans goede werk in de Verenigde Staten heeft vernietigd, en een ernstige hinder paal betekent met zijn tegenstrijdige op-; merkingen over de besprekingen die nu. tussen Selwyn Lloyd en diens Ameri kaanse. Franse en Westduitse collega's plaats hebben. i Het Foreign Office verklaarde gisteren! opnieuw dat Montgomery slechts een rustend burger is en als zodanig spreekt. Het was niet te voren van zijn televisie interview op de hoogte gesteld en ver wachtte geen rapport van Montgomery over zijn Russische reis. In het televisie-interview, dat een uur duurde, maakte Montgomery ook een schampere opmerking over de Ameri kaanse oorlogsinspanning. De Amerika nen „begonnen pas te spelen na de rust", zei hij. Het Is te hopen dat hij in Moskou niet iets soortgelijks zal zeggen. Tot dusver kan men in het Kremlin slechts hoogst vergenoegd zijn met zijn uitlatingen. Hij heeft de taak van de eenheid zoekende Westerse ministers bijzonder verzwaard. Zoals Eisenhower gisteren op zijn we kelijkse persconferentie zei: ,.Ik geloof dat de Britse pers Montgomery al af doende geantwoord heeft". De Britse pers deed gisteren inderdaad alle moeite Amerika ervan te overtuigen, dat Mont gomery niets meer is dan een rustend generaal en alleen voor eigen rekening spreekt, een man die gewend is veld slagen te leiden, maar niet zijn eigen tong. De Daily Express steekt de hand in eigen boezem en zegt dat de pers een deel der schuld treft, omdat zij Mont gomery te veel publiciteit heeft gege ven, en hem daarmede in een positie heeft geplaatst waar te veel aandacht wordt geschonken aan wat hij zegt. Re den waarom dit de laatste zin is van dit bericht. V.V.V.'s verwachten Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Dit weekeinde wordt een grote drukte verwacht van toeristen, die de bollenvelden dan in hun mooiste kleuren kunnen zien. In Frankrijk en Duitsland is de eerste mei een vrije dag, zodat uit deze lana'en de mensen met een „lang weekeinde" naar Nederland kun nen komen, zonder extra vakantie te hoeven opnemen. De boekingen in de hotels in Den Haag, Scheveningen, Amsterdam en Zandvoort tonen dat er zeer grote belangstelling is. Wanneer het goed weer is, zou d'e toe ristische toevloed wel eens records kun nen breken. De VW's bereiden zich daarop voor en hopen iedereen onder dak te kunnen brengen, desnoods bij parti culieren. IN ZWOLLE bereidt men konin gin Juliana een verrassing, in Spanje prinses Irene. „Abra ham" heet de Zwolse verrassing, die de cursisten van de bakkers vakschool haar zaterdag willen aanbieden. Abraham is een grote gebakken pop. Het gebruik om iemand „Abraham te laten zien" is ontleend aan d^ Bijbel (Joh. 57- 58). Platero heet de Spaanse verras sing. Het is een ezeltje, dat vijf studenten prinses Irene willen aanbieden, omdat zij met zoveel plezier het boek „Platero en ik" van de Spaanse Nobelprijswinnaar Juan Jimenez heeft gelezen. Pla tero is in dat boek een ezeltje. DE Prinses moet nog even wachten, voor zij de ezel krijgt. De studenten brengen het dier zelf, waarvoor zij in juni een voettocht naar Nederland be ginnen, die vijftig dagen duren zal. De Spanjaarden brengen oolf een ezeltje mee voor Artis en nog een voor de Amsterdamse heer Dekker, van wie zij hadden gehoord dat de Prinses zich met de Platero van Jimenez zo had geamuseerd. Advertentie RABAUL, Australisch Nieuw-Guinea (UPI). Op de Zuid-Pacific conferen tie in Rabaul, New Britain, Australisch Nieuw-Guinea, is gisteren unaniem be sloten koningin Juliana te feliciteren met haar verjaardag. De leider van de delegatie uit Ne derlands Nieuw-Guinea, Marcus Kai- tsiepo, dankte de andere delegaties voor deze hoffelijkheid en zei: „Onze Koningin is diep geïnteresseerd in het welzijn van de volken van Ne derlands Nieuw-Guinea en in de hui dige beraadslagingen van deze confe rentie." Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De president van de arrondissementsrechtbank in Den Haag heeft de Handel-Assurantie- en Credietonderneming Haco veroor deeld binnen een maand over te gaan tot uitbetaling van ten minste 257 en 330 schuldbrieven aan toon der, ieder groot 100 gulden. De schuldbrieven maken deel uit van de lening ten laste van de Haco en zijn uitgegeven op 1 december 1926. De Haco wordt verder veroordeeld tot betaling van een dwangsom van 700 gulden voor het geval zij in gebre ke mocht blijven. De Haco zal ver der de kosten van het geding, groot 125 gulden moeten betalen. Het kort geding, is een gevolg van recente publikaties in ons blad over de ze hoogst onverkwikkelijke zaak. Dui zenden hebben regelmatig hun afbeta lingen op deze schuldbrieven als het ware in een bodemloze put geworpen. In de overwegingen bij deze uitspraak wordt verklaard, dat de financiële posi tie van de Haco een verontrustende ont wikkeling vertoont. Eind 1957 bedroeg het verliessaldo al het dertigvoudige van het kapitaal. Onder deze omstandigheden, zo heet het in de overwegingen van de recht bank. is 4ie positie van de crediteuren van de Haco bedenkelijk en bestaat er een gerede kans, dat zij in de naaste toekomst niet meer lot enige betaling in staat zal zijn. De eiser heeft er als houder van schuldbrieven dus inderdaad belang bij dat de achterstand van het uitlotings- schema zo snel mogelijk wordt inge haald. De door eiser gevraagde dwangsom van 50.000 gulden werd te hoog geacht. Deze werd op 700 gulden gesteld. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG In september 1956 was er op Prinsjesdag geen kabinet, nu viert de Koningin haar vijftigste verjaardag zonder dat zij er zelfs nog toe kan overgaan een formateur aan te wijzen. Het zal wel morgen worden eer hieromtrent een beslissing uit Soestdijk zal komen. Gisteren heeft de Koningin de minister van staat dr. W. Drees ontvangen. Dit bezoek gaf aanleiding tot uiteenlopende verondersteürogen, vooral omdat de avond tevoren dr. Drees betrokken was bij een bespreking van een deel van de socialistische Tweede-Kamerfractie. Het kan echter als voor de hand liggend wor den beschouwd dat de Vorstin in deze situatie ook het advies inwint van een haar vertrouwd politicus, die zij trouwens door zijn benoeming tot minister van staat heeft opgenomen in de kring van haar raadslieden. Dr. Drees heeft ook al kort na de verkiezingen van advies gediend. Intussen verkeerde men ook gisteren in politieke kringen nog in volstrekte on zekerheid omtrent de vraag hoe het nu verder moet. Bij de K.V.P. is het helemaal niet in goede aarde gevallen dat de anti-revolu tionairen een formateurschap van prof. dr. J. Zijistra als het ware hebben ge adverteerd. Hier en daar spreekt men zijn voorkeur uit voor het optreden van een buitenstaander, die dan een zaken kabinet zou moeten vormen. Deze gedachte zal ongetwijfeld op tegenstand van de zijde der liberalen stuiten. In die kring is men ni. van oor deel dat er juist onder deze omstandig heden een kluchtig ministerie moet ko men van uitgesproken politieke figuren, die voldoende bekwaam en ervaren zijn om de ongetwijfeld zware oppositie van de socialisten in de nieuwe Tweede Kamer met succes te kunnen pareren. ROTTERDAM. Het hoger beroep van de Deli Maatschappij en de Senem- bah Maatschappij tegen de uitspraak in kort geding over de beslaglegging op de uit Ino'onesië aangevoerde tabak, zal omstreeks 20 mei dier,en. De eerste vei ling van de tabak zal op 29 mei worden gehouden. In Bremen hebben zich in tussen al elf buitenlandse tabaksfirma's gevestigd, waaronder twee uit Neder- ism^ Samen met de Russische maarschalk Sokolofski ts veldmaarschalk Montgomery, die een parti culier bezoek aan Moskou brengt, op bezoek geweest bij premier Kroesjtsjef. „Het gesprek was zo nteressant'', zei. Montgomery, die men hier tussen de twee Russen ziet staan, „dat ik wil probeten, hem nog een keer te spreken te krijgen." DEN HAAG. Na de publikaties in onze krant over zoutschade aan gebou wen als gevolg van de innundaties in 1944 en 1945 of van de overstromings ramp in 1953, zijn thans in de Staats courant twee regelingen gepubliceerd voor de vergoeding van zulk een scha de. De regelingen hebben betrekking op panden die in met name genoemde ge bieden zijn gelegen en waaraan de zout schade zich voor 15 mei 1959 heeft ge openbaard. De vergoeding is een afkoopsom en staat los van al verleende rijksbijdragen voor herstel van oorlogsschade of storm- vloedschade. Een afkoopsom wordt toegekend aan degenen die ten tijde van de overstro mingen eigenaar waren van een geheel of overwegend uit steen opgetrokken pand. Wanneer intussen een pand en het recht op een afkoopsom in andere han den zijn overgegaan, dan lean een rechts opvolger voor de uitkering in aanmerking komen. De afkoopsom voor de zoutschade die door de oorlog is ontstaan, is in begin sel vastgesteld op 7,50 per m2 aange taste wandoppervlakte, gemeten op de wijze als in de regelingen is aangege ven. Die voor zoutschade als gevolg van de stormvloed is gesteld' op 5,75 per m2. Bij het bepalen van de bedragen is in aanmerking genomen, dat de aantas ting bij de gebouwen, die in de oorlogs jaren in het water hebben gestaan, ver der is voortgeschreden en een grotere schade heeft veroorzaakt dan bij de panden, die door de stormvloed werden getroffen. Bij ingrijpende voorzieningen kan een hogere afkoopsom worden toegekend, mits die voorzieningen naar het oordeel van het' orgaan dat met de uilvoering van de regelingen is belast, noodzakelijk waren. Is dit niet het geval, dan kan de I afkoopsom worden bepaald op een be drag dat overeenkomt met de waarde vermindering van het van de zoutschade. pand als gevolg NIET DUBBEL Voor een pand dat zowel in 1944/45 als in 1953 door zout is aangetast, vindt slechts een van beide regelingen toepas sing en wel die, welke de gunstigste uit komst voor de rechthebbende oplevert. Als het pand bij een ander dan de de eigenaar in gebruik is, bijvoorbeeld is verhuurd, dan kan onder bepaalde om standigheden de afkoopsom aan de ge bruiker worden uitgekeerd. Tot 15 november 1959 kunnen verzoe ken om toekenning van een afkoopsom worden ingediend. NEURENBERG (U.P.I.) Een rechtbank in Neurenberg heeft gisteren bevolen dat alle in Beie ren voorradige grammofoonpla ten met toespraken van Hitier en andere nazileiders in beslag ge nomen moeten worden. Deze grammofoonplaten maken deel uit van een in Amerika vervaardigde documentaire serie; op andere platen in de serie zijn redevoeringen van Churchill en van Roosevelt vastgelegd. De langspeelplaat die betrekking heeft op het Nazi-regime, bestond, be- ïalve uit fragmenten van toespraken, lit nationaal-socialistische marsliede ren, zoals hel Horst-Wessellied. MADRID (Reuter) Zeven-en-twin tig mensen zijn om het leven gekomen toen een vliegtuig van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iheria ten oosten van Madrid neerstortte. Het toestel, dat op weg was van Barcelona naar Madrid, vervoerde 24 passagiers en had een bemanning van drie per sonen aan boord. Onder de passagiers bevond zich Joaquin Blume, de Euro- pesekampioen turnen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De commissie uif de Tweede Kamer, die verslag moet uit brengen over de regeringsnota betreffen de Wilsveen, heeft haar voorbereidend werk afgesloten. Dat werk heeft bestaan uit het horen van vertegenwoordigers der onderscheidene gemeenten en van Gedeputeerde staten, die bij de stich ting van de nieuwe stad zijn betrokken. Als laatste in de rij is de gemeente 's-Gravenhage gehoord, vertegenwoor digd door burgemeester Kolfschoten en twee wethouders. In de nota van begin november vorig jaar sprak de regering als haar oordeel uit dat zij aan het plan- Wilsveen de voorkeur gaf boven andere projecten. Door Gedeputeerde staten van Zuid-Holland is het plan-Wilsveen tot nu toe steeds afgewezen. Van onze correspondent LONDEN. De Italiaanse fabrieken van Van den Bergh, dochtermaatschap pij van Unilever, zijn gisteren in de Italiaanse senaat door senator Tro- bucchi met confiscatie bedreigd. De senator deed een krachtige aanval op het concern naar aanleiding van een recente advertentiecampagne. Daarin werd geprotesteerd tegen een nieuwe belasting op margarine. De in dustrie wijst in de advertenties op de grote gevolgen van de daaruit voort vloeiende prijsverhoging van 2 procent. Wanneer het onder druk van zekere agrarische groepen ingediende wets ontwerp wordt aanvaard, dan dreigt sluiting van de margarinefabrieken van Unilever in Italië, die ongeveer de helft van alle margarine in Italië vervaardigen. De 32-jarige textielarbeider P. Sche- pens uit Hilvarenbeek is gisterochtend vroeg, toen hij met zijn bromfiets de Ringbaan zuid te Tilburg wilde over steken, door een bestelauto uit Breda aangereden en gedood. Het slachtoffer was gehuwd en had twee kinderen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met op veel plaatsen regen. Later van het westen uit enkele opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Krachtige, nu en dan harde noor delijke tot noordwestelijke wind. Koud weer. MIESJE: De vlag uit. 1 MEI: zon op 5.12, zon onder 20.03; maan op 2.40, maan onder 13.28. Onze weerkundige medewerker Met de beste wil van de wereld kan men niets goeds vertellen van het weer dat vandaag mag wor den verwacht. Een depressie bo ven Frankrijk was er de oorzaak van dat het daar en niet daar alléén flink regende. Het re- gengebied heeft een grote uitge breidheid; gisteravond bedekte het ook België en ons hele land. In Zuid-Frankrijk was toen plaatse lijk al meer dan twintig milime- ter regen gevallen. In deze om geving kwamen ook onweders tot uitbarsting. Het gaat er nu maar om, hoe de depressie ons land zal passe ren, aan de oostkant of aan de westkant of precies over ons heen. Het zag er gisteravond naar uit dat zij over West-Duitsland naar het noorden zal trekken, zodat de wind bij ons stevig uit het noor den zal blijven waaien en later uit het noord-westen. De verwachting was gisteravond dat het centrum van de depres sie om zeven uur vanmorgen zich ter hoogte van Twente zal bevin den, zodat vanochtend het oosten van het land nog lelijk in de regen zal zitten. De opklaringen zullen mogelijk later op de dag komen, het eerst in het westen van het land. De noordenwind zal het weer verre van aangenaam doen zjjn. Men zal op koud weer moeten rekenen, met 's middags waarschijnlijk enige verbetering. Koninginnedag belooft dus alles behalve schitterend weer te zul len brengen, maar wel een weer tje dat geschikt is om de vlaggen flink te laten wapperen. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Garm. P. Zürich Locarno Wenen Innsbr. 1. bew. 1. bew. zw. bew. regen regen zw. bew. regen regen regen regen regenbui regenbui onweer zw bew. regen zw. bew. zw bew. zw. bew. regen half bew. zw. bew. t max. neer- temp. slag in gr. 7-19 u. wind C. in mm 18 0 16 0 10 9 10 7 9 8 14 14 14 14 13 ZO OZO ONO NO stil NO NNO NNO OZO zw WNW 14 ZZW O OZO N OZO OZO ONO w z OZO Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsen Dagblad Abonnementsprijs 1 0,56 per week, t 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1