Het vieren der teugels een Bouwkosten lager door betere samenwerkin, Drie groepen met drie combinaties van voorstellen Sociaal-Economische Raad laat aan de regering een moeilijke keus Raad verwacht in komende jaren aantal werklozen van 100.000 m Bouwbedrijf niet berekend op zoveel werk De NTS moet 2500 gulden betalen Geluksdag voor jong echtpaar Ook Spanje krijgt commerciële t.v. Sonneveld stelt BBC-show uit TA E tengels van de bestedingsbeperking kunnen dus gevierd worden, nu de S.E.R. of ZO? öf ZO? Extra advies voor huren op komst Acht doelpunten voor 30 kijkgeld Beperkte loonsverhoging Vrijheid tot loonsverbetering Loonronde van 4 procent Vertraging door autobus Ontwerper sportwagen voor de rechtbank Woensdag 29 april 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 DE KOORZANG DER VERDEELDHEID van oordeel is dat het reëel nationaal inkomen in 1959 en 1960 sneller zal stijgen dan in 1956 tot en met 1958 liet geval is geweest. Er is sprake van een ge matigde expansie, aanvangend in dit jaar en zich versneld voortzettend in 1960. IN zijn beschouwing van de te verdelen „ruimte" gaat de SER er van uit dat dit jaar de duurte- toeslag op de kinderbijslag blijft gehandhaafd, dat op 1 januari 1960 de algemene weduwen en wezen verzekering wordt ingevoerd (voor lopig te financieren uit het over schot van het ouderdomsfonds) en dat de tijdelijke verhoging van enige belastingmaatregelen per 1 januari 1960 een einde neemt. Op dit laatste punt spatte het ka- binet-Drees op 11 december uiteen. Het betreft hier tijdelijke verho gingen van de vennootschapsbelas ting (110 miljoen gulden), motor rijtuigenbelasting (zes miljoen), bij zonder invoerrecht op benzine (108 miljoen) en omzetbelasting op enkele produkten (68 miljoen). Werkloosheid De SER verwacht voor de komende jaren een werkloosheid die gemiddeld op hetzelfde niveau zal liggen als in 1958. dus 90.000 tot 100.000 personen. Dat is aanzienlijk hoger dan in de ja ren 1954 tot 1958 en eveneens hoger dan het peil, waarbij spanningen op de arbeidsmarkt worden verwacht. De raad is daarom van oordeel dat eventuele regeringsmaatregelen de werkgelegenheid in geen geval ongun stig mogen beïnvloeden. Waar plaat selijk werkloosheid heerst boven het landelijk gemiddelde, adviseert de raad door extra investeringen van de overheid meer werkgelegenheid té scheppen. Investeringen De bruto investeringen in vaste be drijfsactiva ziet de SER in 1959 nog aanzienlijk dalen beneden het gemid delde in 1956/'57 behaald en zelfs on der dat van 1954/'55. De raad acht dit een weinig bevredigende toestand, maar voorziet dat in 1960 een behoor lijke stijging van de investeringen zal plaats vinden. Hij vindt het dan ook niet nodig regeringsmaatregelen te ad viseren, die de investeringen verder moeten aanmoedigen. Het herstel van de investeringsaftrek en het aflopen van de verhoogde belastingen per 1 januari 1960 zullen hier haar invloed doen voelen. Verdeelde meningen Op dit punt gekomen verlaten de groeperingen in de raad de gemeen schappelijke grond en valt het advies uiteen. Een deel van de raad waarin de stemmen der werkgevers zijn te on derkennen wil voorzichtig te werk gaan. Zij zijn van oordeel dat de aan wezige „ruimte" grotendeels een in vesteringsruimte is, waarvoor de liqui de middelen straks zullen worden aangewend. Hiertegenover moet een evenredige vergroting van de devie zenvoorraad staan, om te kunnen vol doen aan het beroep op deviezen dat toenemende investering mee brengt. Zou die deviezenvoorraad er dan niet zijn, dan zou opnieuw een beperking van de bestedingen nodig worden. Een ander deel van de raad waarin de werknemers 2ijn vertegen woordigd wijst op de ontwikkeling m de voorraadvorming. Het is hele maal niet waarschijnlijk, zo menen deze leden, dat de invoer evenredig gaat stijgen met de investeringen. Er bestaat wel degelijk grotere vrijheid in de bestedingsruimte, dan alleen voor de investeringen. gewijs of per onderneming te voeren overleg. Deze methode om tot vrijere loonvorming te komen wordt ook door de werkgevers geaccepteerd. Het NVV voelt weinig voor deze methode en stelt een loonronde van vier procent voor, in te voeren tussen 1 juli en 1 oktober a.s. De resultaten van deze uiteenlopen de meningen zijn een driedelig ad vies. Elk der groepen legt de regering een combinatie van een aantal maat regelen voor. Zij wijzen er op dat dit complex een samenhangend geheel vormt, zodat de afzonderlijke maatre gelen niet apart kunnen worden be zien. huurverhoging compensatie in 1962 weer een „huur- maatregel" Loonsverbete ring per be drijfstak huurverhoging compensatie loonronde 4% huurverhoging volledige compensatie SS Loonpolitiek Van onze Haagse redactie DEN HAAG De huurverhoging van 1 april 1960 ziet de Sociaal Economische Raad in zijn advies als eerste stap om tot evenwicht te komen in de huren en bouwkos ten. Een tweede „belangrijke huurmaatrcgel" moet binnen af zienbare tijd volgen. Over deze volgende verhogingen zet de SER het overleg voort, waarbij hij verwacht nog dit jaar met een uitgewerkt advies te komen over het komende huurbeleid op lange termijn. In dit advies moet de raad ook aangeven wat er met de verhoog de hour, die de huiseigenaar gaat innen, zijns inziens moet gebeu ren. Dus wederom een huurblok- kering zoals in 1957 of andere maatregelen? De meningen daar over zullen in de raad wel sterk verdeeld liggen. Waar deze opvattingen over al dan niet grotere „ruimte" heen leiden, is de loonpolitiek. Of wel: loonsverhoging of niet.'Een deel. der werkgevers waar schuwen dat verhogingen in dit jaar door gevoerd, schadelijk zullen zijn voor de nationale economie. Pas in 1960 kan een beperkte loonstijging ver antwoord zijn. De werknemers dringen aan op loonsverhogingen „om de gevolgen van de bestedingsbeperking voor de werknemers" op de te heffen. Zij heb ben hun aanvaarding van de huurver hoging daarvan afhankelijk gesteld. In eerste instantie hebben zij al dit bereikt, dal de de huurbijslag 1957 verwerkt zal worden in de regelings lonen. Hierdoor gaat ieder die toeslag ontvangen, of hij zelfstandig een huis bewoont of niet. Deze verwerking kosl het bedrijfsleven extra een bedrag van 190 miljoen gulden per jaar. Vakcentrales niet eens De vakcentrales onderling zijn het niet eens kunnen worden over de te volgen loonpolitiek. De christelijke en katholieke centrales bepleiten een vrijere vjijze om tot loonsverbetering te komen, namelijk door bedrijfstak- Van onze Haagse redactie DEN HAAG In zijn onderzoek naar de huren en de vraag hoe in Nederland weer een evenwichtige woningmarkt kan ontstaan, heeft de Sociaal Economische Raad ook de bouwkosten bekeken. In de periode tussen 1953 en 1957 zijn de gemiddelde stichtingskosten van een woning (welke alle kosten omvatten) met vijftig procent ge stegen. De stijging van de werkelijke bouwkosten, de aannemingssom, was nog aanzienlijker en wel 53 procent. Grondprijzen zijn in die vier jaar met 45 procent toegenomen, bij komende kosten met 23 procent. Een groot aantal factoren heeft invloed op de stichtingskosten van een huis, maar noch de stijging van de lonen, noch van materiaalprijzen, geven een verklaring voor de zo hoog geklommen bouwprijzen. Het is uit het onderzoek van de S.E.R. gebleken, dat een gedeelte lijke verklaring te vinden is in het feit dat de woningen in 1957 ge middeld een grotere inhoud en grondoppervlak als ook een verbete ring van afwerking en inrichting hebben dan de woningen uit 1953 Zet men de cijfers tegenover elkaar dan blijkt: i de stijging van de stichtingskosten 1 vindt voor bijna een derde zijn oorzaak in het bouwen van grotere en betere huizen o stijging van de grondprijs is o.m. gevolg van duurder bouwrijp ma ken van grond. Verscheidene gemeen ten moeten bouwen op terrein waar geen wegen liggen, extra riolering moet komen, etc., terrein, dat vroeger niet voor bouwgrond was bestemd. q de overspanning op de arbeids- markt heeft sterk prijsverhogend gewerkt. Enorme vraag Dit laatste punt wordt duidelijk, wanneer de cijfers zo veel mogelijk ge corrigeerd naast elkaar staan. Immers blijkt dan dat nog steeds de prijsstijging hoger is dan alle stijgingen in lonen, materialen en grond kunnen verklaren. Het bouwbedrijf heeft in de afgelopen jaren een enorme vraag te verwerken gekregen, samenvallend met een grote schaarste aan vakbekwame arbeiders. Daarbij is het aantal bouwondernemin gen vrijwel niet toegenomen, waaruit de conclusie is te trekken dat de be staande bedrijven voor de taak stonden hun organisatie aan te passen aan de haar overspoelende hoeveelheid werk. Door gebrek aan geschoold personeel kon onvoldoende leiding worden ge geven op het werk, dat door materiaal - en arbeidstekorten toch al herhaaldelijk werd verstoord. Kentering De S.E.R. heeft ook over 1958 zo veel mogelijk statistisch materiaal verza- (309 en 130 m) uitgevoerd door het N.D.R. Symfonieorkest o.l.v. Leopold Ludwig en m.m.v. solisten. Reportage Cup Final HE Nederlandse Televisie Stichting heeft aan de K.N.V.B. 2500 gul den moeten betalen voor de Euro visie-reportage van de voetbalwed strijd om de Cup Final, komende zaterdagmiddag. Wij zullen stellig schade lijden door die uitzending, zei men ons van de zijde wilde men niet geven, van de K.N.V.B. Verder commentaar De commentaar van de N.T.S. was eveneens zeer kort: Wij hebben ge accepteerd omdat er geen tijd was om deze zaak nader in het bestuur te be spreken en om de kijkers niet te du peren. ALLES OP ÉÉN KAART P)E geboorte van een veulen, an- derhalf jaar getrouwd, en de topprijs in Avro's radio-actie Alles op een kaart, vielen op één geluks dag in het leven van het jonge echt paar Van Oort uit Schagen. De fa milie Van Oort. besteedde de top prijs slechts gedeeltelijk voor eigen genoegen (bromfiets, televisietoestel, tafel met ingebouwde radio en hor loge). Voor het herstellingsoord. Bosnis in Nuns peet besteedde het echtpaar Van Oort een bedrag voor kinderspeelgoed. Andere geschen ken verbonden aan de topprijs. gin gen naar familieleden. ■UUiUM vandaag WOENSDAG Vanavond komen de twee solospelen op het scherm, waar mee Manuel van Loggem een nieuwe dramatische vorm, speciaal afgestemd op de televisie, wil introduceren. Mary Dresselhuys speelt het eerste, Vanmiddag om vijf uur (21.00 her haling op telerecording). Het is het verhaal van een gelukkig getrouwde vrouw, die een kritieke episode in haar huwelijk doorleeft. Daarna komt Yoka Berretty voor de camera's met Een wereld niet op maat gebouwd: over een vrouw die conflicten uit haar kinderjaren te boven komt. In het voorprogramma ziet u o.a. een programma over John Foster Dulles, waarin ook minister Luns op hel scherm komt (20.40). Vlaanderen: Kaleidoscoop (20.00). flimpje over klompenmakers (20.30), en een Nederlandse telerecording van het spel De vijand van gisteren (20.50) Langenberg vertoont om 20.20 een documentaire over de politieke on wetendheid van de Duitse jeugd; om 21.00 volgt de film Das Rennen. Chester United op het scherm te kun nen zien. De televisiekijkers kwamen in alle opzichten aan hun trek: kwantitatief kregen zij waar voor hun kijkgeld in de vorm van niet minder dan acht door de camera nauwkeurig geregistreerde doelpunten; kwantitatief door de staal tjes van verbluffende Engelse voetbal techniek. Commentator Aad van Leeuwen liet vooral de camera's het werk doen, terwijl hij zijn rustige commentaar op de televisie afstemde. programma's 1 [lr» het kor*} DONDERDAG 30 APRIL radio vandaag kritisch bekeken Na al het geharrewar rondom de niet uitgezonden voetbalwedstrijd Ne derlandBelgië, was het prettig gis teravond de match Feyenoord—M m- WOENSDAG Twee orkesten met solisten werken mee aan het pro gramma waarin vanavond de actie Appèl-3 wordt besloten, en de win naars van de vijf woonhuizen worden bekendgemaakt (20.15, Hilv. 2). Deze zender gaat dan door met het hoorspel Maanlicht over de fjord (21.25). Van 23.15 af kunt u zoete melodieën horen: eerst een Serenade aan April, waarin natuurlijk Pat Boone niet ontbreekt, en daarna Cor Steyn aan het hammondorgel. Op Hilversum 1 speelt om 22.25 het gitaarensemble Serenade o.l.v. Lex Vervuurt. Zeven jaar heeft de componist Alban Berg gewerkt aan zijn tweede opera Lxdu, naar een gegeven van Wedekind. In 1934 gelukte het Erich Kleiber enkele fragmenten uit te voeren van deze opera, die door het Derde Rijk als „ontaarde muziek" werd gekwalificeerd. Sedertdien erkent men Lulu als een der belangrijkste muziek-drama- tische werken uit de school van Schönberg. Vanavond om 19.20 wordt deze opera over Duitsland RADIO 1 HILVERSUM I 402 m ochtend DONDERDAG 30 APRIL NATIONAAL 7.00 Gelukwens. 7.07 Nws. 7.20 Gram. 8.00 Gelukwens. 8.07 Nws. 8.20 Gram. 9.00 Chr muziekver; 9.15 V d kleuters; 9.30 Waterst. 9.35 Pianorecital. 10.00 Kath. uitz. 10.30 Kinder-aubade. 10.50 Alles op één feesttaart. 11.15 Reportageflitsen. middag 12.30 Land- en tuinb. meeled. 12.33 Amus. muz. 13.00 Toespr. 13.05 Nws. *13.20 Gram. 14.00 Overz. Tulpenrallye 1959. 14.10 Radio Filh. ork. 14.45 Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin. 15.05 Voordr. 15.20 Pianoduo. 15.45 In goede aarde, progr. v. d. jeugd. 16.15 Dansmüz; 17.00 Sport op Koninginne dag. 17.30 Meisjeskoor, en instr. kwintet. avond 18.00 Nws en weerber. 18.15 Metropole ork. 18.45 De jaren van baar leven, klankb. 19.30 Ritm muz. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.30 Taptoe. 21.45 Euradio, gevar progr; 23.15 Nws; 23.30 Gram; 23.50-24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 m 7.00-9.30 Zie Hilversum I. 9.30 Morgen dienst. 10.00 Kamerork. 10.30-24.00 Zie Hil versum I. TELEVISIE NATIONAAL PROGRAMMA: 11.0(1 Geluk- wens; II. 05-12.30 Bloemen défilé. avond NATIONAAL PROGRAMMA: 20.00 Een Televisie-avond anno 1909; 21.30 Mil Tap- toe; 21.45-22.15 Joum en weeroverz. CPANJE krijgt een tweede televisie- programma, op commerciële grond slag. Voorlopig mogen commerciële meld en het is opmerkelijk, dat vorig jaar een kentering in de ontwikkeling van de bouwkosten gaf te zien. Een kentering die op haar beurt niet te ver klaren valt uit de (geringe) daling van de materiaalprijzen, maar slechts uit de ontspanning in de algemene econo mische situatie. Bestedingsbeperking en werkloosheid hebben een merkwaar dige invloed laten zien: in het derde kwartaal 1958 waren de bouwprijzen gezakt tot het peil van het eerste kwartaal 1957. Meer over bouwkosten In het aanstaande advies van de S.E.R. over het huurbeleid op lange termijn, dat de raad nog dit jaar wil uitbrengen, zal hij dieper ingaan op de mogelijkheden de bouwkosten te ver lagen. Hij bepaalt zich thans tot enkele opmerkingen: 1. de overheid moet er voor zorgen dat geen overspanning op de bouw markt voorkomt. 2. coördinatie van de verschillende instanties bij de voorbereiding en de produktie van bouwwerken betrokken 3. bij het ontwerpen van bouw werken zo veel mogelijk uit te gaan van standaardplannen. Bij uitvoering van standaardplannen eventueel een hogere subsidie toekennen. 4. het gebruik van vervangings materialen zoveel mogelijk te bevorde ren, o.m. door het gelijkmaken van de kwaliteitseisen. Ook dient te worden nagegaan of de omzetbelasting een Be lemmering vormt voor het gebruik van vervangingsmaterialen en het overgaan tot prefabricage. 5. een gewijzigd systeem van subsi die zou een prikkel tot het verlagen der bouwkosten kunnen zijn. stations alleen met uitzendingen be ginnen in die gebieden, waar ook de overheidsomroep ai uitzendt. Men verwacht van de wedijver tus sen de beide programma's een ver betering van het programmapeil en een extra stimulans voor de groei van het aantal kijkers. ^JIM SONNEVELD heeft zijn een- mansshow, die hij volgende week voor de BBC-televisie zou houden, uit gesteld tot begin september. ..Er was alleen nog gelegenheid tussen 5 en 8 mei," zei Wim Sonne veld ons, „en dat is net de tijd dat ik enkele opnamen hier moet maken voor grammofoon en televisie. En daarna moet ik beslist een tijdje rust houden van mijn dokter, anders kan de rug pijn van de laatste tijd wel eens uit draaien op een zenuwontsteking". Nog meer uitstel De mogelijkheid is echter niet uit gesloten, dat de eenmansshow, die nu dus is vastgesteld op begin september, opnieuw naar een later tijdstip wordt verschoven. De BBC begint namelijk aan te dringen op meer typiseh-Britse humor in Sonnevelds tekst, en dat is iets waar hij bitter weinig voor voelt. Tulpenrallye op de radio De Tulpenrallye-uitzendingen zijn vandaag: 8.15 verslag uit Luxem burg; 13.15 doorkomst in Eindhoven: 19.30 aankomst in Noordwijk. Zondag 10 mei herdenkt de Avo- televisie de honderdste geboortedag van Willem Kloos. Deskxmdigen zul len een klein half uur de betekenis van deze voorman der Tachtigers' belichten. Een maand later ongeveer zal de honderdste geboortedag van Jacques Perk worden herdacht Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De regering krijgt in het advies tenslotte drie combinaties van concrete voorstellen voorgelegd voor haar komend beleid. Waar in deze voorstellen sprake is van „huurverhoging en verhoging van de melkprijs, sluit de betrokken groep in de SER zich aan bij het uitgewerkte plan voor deze verhogingen. In de eerste combinatie vindt men de opvattingen terug van een deel der werkgevers met een aantal kroonleden, een groep die in de raad tien aanhangers telde. De tweede combinatie bestond uit een deel der werknemers en werkgevers —d de protestantse en katholieke groeperingen plus een aantal kroonledên, samen 20 leden in de raad. De derde groep bestond uit 11 leden, waaronder een deel der werknemers. Uit deze verdeling blijkt dat geen der combinaties in de S.E.R - vergadering van 1.1. vrijdag toen de raad 41 leden telde een meerderheid kon halen, al liggen de opvattingen van groep 1 en groep 2 dicht bijeen. De kwestie van loonsverbetering is hier de scheidsmuur gebleken. De eerste groepering in de S.E.R. geeft de regering de volgende maatregelen in overweging: huurverhoging van 25 procent per 1 april 1960 met volledige com- pensatie in de vorm van een huurbijslag. Deze nieuwe huurbijslag dient vastgesteld naar het voorbeeld van die in 1957, waarbij van een nader onderzoek in de loonstructuur zal afhangen of een verwerking van deze bijslag in een „gezinsbijslag" dan wel in de lonen aan de orde zal komen. De huurverhoging van 1960 wordt beschouwd als een eerste stap naar evenwicht tussen huren en bouwkosten, die binnen afzienbare tijd moet worden gevolgd door een tweede. Het overleg is daarover nog aan de gang. i geleidelijke vermindering van de consumentensubsidie op de melk met drie cent in etappes van telkens een cent. Voor deze prijsverhoging van eonsumptiemelk een compensatie in de kinderbijslag met 3 cent per dag, ingaande 1 juli 1959; bedrijfstaksgewijs overleg over vrijere loonvorming, waarbij deze groep er in de toelichting op wijst dat in 1959 slechts zeer beperkte loons verbeteringen mogelijk zjjn, zonder schade aan de nationale economie. Eerst in 1960 is een beperkte loonstijging verantwoord te achten. De huurbijslag 1957 kan verwerkt worden in de contract- en regelings lonen in dit overleg, terwijl tevens de mogelijkheid moet worden geopend tot vermindering van het gemeenteklassenverschil tot 9 cent per uur; i de bestaande duurtetoesiag per 1 juli 1959 te verwerken in de kinder- bijslag en een adequate verhoging van de A.O.W.- en A.W.W.- uitkeringen. overheidsinvesteringen tot een bedrag van 50 miljoen per jaar in Re ontwikkelingsgebieden; f verhoging van de toeslagen op de invaiiditeitsrenten van de beneden- 1 65-jarigen; g loonstijgingen dienen in het algemeen geen prijsstijgingen ten gevolge te hebben. h f-ï* on6crzoek naar de wenselijkheid en mogelijkheid naar de wette- Irjke regeling: van een minimumloon ontmoet bij deze groep geen bezwaar. Het advies van dit deel van de raad noemt de volgende punten: u huurverhoging van ~25 procent per 1 april 1960 met volledige compensatie in de vorm van eexi huurbijslag. Deze huurver hoging wordt beschouwd als een eerste stap (naar evenwicht tussen huren en bouwkosten) die binnen afzienbare tijd moet worden gevolgd door een tweede. Het overleg daarover is nog aan de gang. geleidelijke vermindex-ing van de consumentensubsidie op de melk met drie cent, in étappes van telkens een cent. Voor deze prijsverhoging van eonsumptiemelk een compensatie in de kinder bijslag met 3 cexit per dag ingaande 1 juli 1959. g vrijheid tot het verbeteren van de lonen als resultaat van het bedrijfstaksgewijze c.q. ondernemingsgewijze overleg, gepaard gaand met een verwerking van de huurbijslag 1957 en de mogelijk heid tot vermindering van het gemeenteklasseverschil in de uur lonen tot 9 cent. j de bestaande duurtetoesiag per 1 juli 1959 te verwerken in de u kinderbijslag en een adequate verhoging van de A.Ó.W.- en A.W.W.-uitkeringen. b. d. overheidsinvesteringen tot een bedrag van 50 miljoen per jaar in de ontwikkelingsgebieden. verhoging van de toeslagen op de invaiiditeitsrenten van de beneden-65-jarigen. onderzoek naar de wenselijkheden en mogelijkheden vaxi een minimum-loonregeling. de loonsverhogingen worden niet doorberekend in de prijzen, uitgezonderd algemene loonmaatregelen (zoals b.v. huurbijslag). een onderzoek naar de meest gewenste loonopbouw. De derde groep in de raad wenst een beleid, zoals door het N.V.V. reeds in het openhaar verdedigd: geen vrije loonvorming maar een algemene loonronde. handhaving van de tijdelijke belas tingverhogingen. melksubsidie handhaven. Haar voorstellen aan de regering zien er als volgt uit: a. een algemene, uniforme loonsverhoging van 4% vanaf ca. 1 juni 1959, gespreid in de tijd tot ea. 1 oktober 1959 en be perkte (ten aanzien van de jeugdlonen) verwerking van de huurbijslag 1957. huurverhoging van 25 procent per 1 april 1960 met een huurbijslag ter volledige compensatie. overheidsinvesteringen tot een bedrag van 50 miljoen gulden per jaar in de ontwikkelingsgebieden. verhoging van de toeslagen op de invaliditeitsrente van de heneden- 65-jarigen. handhaving van de consumentensubsidie op melk. handhaving van de tijdelijke verhoging van de belastingen. MURCIA, Na met een autobus van Granada naar Guadix gebracht te zijn, is de Ronde van Spanje verder getrokken naar Murcia (225 km) met een uur vertra ging. Deze vertraging ontstond, omdat een van de bussen met wielrenners defect raakte en gerepareerd moest worden. De dalende etappe naar Murcia leverde geen moeilijkheden, noch strijd. Suarez, won de rit met een voorsprong van 20 sec. op Baens e» v. Looy, van 22 sec. op Botella en Riviere, van 24 sec. op Junkermann, van 52 sec. op v. Looveren. van 53 sec. op Couvreur en v. Genechten. In de algemene rangschik king kwam geen verandering. De aanbieding van het nationale geschenk aan H.M. de koningin zal door de N.T.S. worden uitgezonden. Dat gebeurt in een extra reportage op Koninginnedag 's middags van 14.45 tot 15.15 uur. Het zal van het weer afhan gen of de aanbieding plaats vindt buiten of beunen» Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De 32-jarige autohan delaar L. J. van B., die kort nadat hij zijn ontwerp voor een Nederlandse sportwagen wereldkundig had gemaakt is aangehouden wegens grootscheepse fraude zal 12 mei voor de Haagse rechtbank terecht staan. Hem is vervalsing van wisselbriever te last gelegd, waardoor een Haags, bankinstelling voor grote bedragen zoi zijn benadeeld. In totaal moet "Van E meer dan een miljoen gulden aa schuld hebben: een deel daarvan va echter niet in de strafrechtelijke slee Van B. heeft lange tijd het ene gr met het andere gestopt: op het laat pas gebruikte hij de valse wisselbneve om nog meer kredieten te kunnen ode nen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7