EEN MAN, MACHINES DIE MET GOOCHELT De martelgangwerd een flinke vaart Van naar hout staal Geen voorbedachte rade] maar schot na twist bij HET MIDDELPUNT KAPPIE en de Kletzkische vlam I esruxrkr""™ "üm VERDACHTE VAN MOORD TE AXEL Moskou: Kroesjtsjef is kerngezond! Jack Dunkiey Kecruut IVWcim om was als hb"' verklaarde.n zd- Kroesjt-:2ijn vrouw verlovings- en trouwring af oefening j Zweefvliegtuig maakte noodlanding I it de kerken Maandag 27 april 1959 ZEEUW SOI DAGBLAD Pag. 2 De man en de machine. Links de heer J. Schröfer. rechts de machinedie de mogelijkheden ran negen machines in zich bergt. Van een onier redacteuren JOHANNES Schröfer (53) is behalve directeur van De Cirkel N.V. een merkwaardig man Altijd geweest trouwens. Ware dat niet zo, dan zou lang voor de oorlog toen hij ging trouwen zijn huis niet zijn ingericht met zelf gemaakte stalen meubelen. En dan zou De Cirkel te Zwanenburg, precies tussen Amsterdam en Haarlem in. niet een bijzonder modern bedrijf zijn met vijfhon derd man personeel op 16.000 vierkante meter grond. Zijn werk is zijn hobby en omgekeerd, maar wat hij tot stand heeft ge bracht vindt hij zelf niet zo erg indrukwekkend, zegt hij. In tegenspraak daarmee vertelt een gedenksteen ergens in het bedrijf: „Van De Cirkel aan zijn middelpunt." Het hele personeel dat die steen schonk bij het begin van de grote vlucht daar bij de Haarlemmer Ringvaart, zal het dan toch wel beter hebben geweten. De jongeman Scröfer had een va der. een grootvader en een overgroot vader die allemaal ..in het hout" had den gezeten. Hij niet. Zijn hart trok naar stalen meubelen, waarmee in die tijd alleen Gispen nog maar voor zichtig experimenteerde. Kijk. zegt hij, hier heb ik nog hel eerste stalen frame dat ik helemaal met de hand heb gemaakt. Tot 1934 bleef het een hobby, toen zij wij samen met wat nu de N.V. Weduwe J. A'nrend is heel kleintjes in Am sterdam begonnen. De eerste vier. vijf jaren waren een martelgang, met li ters transpiratie na iedere inspiratie. De tijd was slecht, de markt niet bijs ter willig. Het heeft wel tien jaar ge duurd voordat de eerste honderddui zend stoelen de deur uit waren. 150.000 stoelen Moet u nu eens gaan kijken in Zwa nenburg. Een expeditieperron waar zeven wagens tegelijk geladen kun nen worden. Ieder jaar een 150.000 stoelen. Bovendien: stalen tafels, wandrekken, archiefkasten, tekenta fels, artikelen voor intern transport, meubels voor het moderne interieur. Dat alles wordt van begin tot eind geproduceerd in drie productiestraten voor staalplaat, buis en hout, in een fabriek waarvan alles wat staal is in eigen bedrijf werd gemaakt. Directeur Schröfer zou zeggen: ..Wat we niet kunnen krijgen ma ken we zelf". Intussen voert hij zijn bezoeker langs een complete lak- straat, langs vernuftige machines, waarvan Amerikanen zeiden: Neen. die maken we niet. Inderdaad, hij is een merkwaardig man, mei bijvoor beeld een voorliefde voor oude persen. Ik heb er destijds een heel dek- schuitje vol van gekocht, zonder dat ik precies wist wat ik er mee zou gaan doen. king afzonderlijk is geen vondst, wel de combinatie van alle negen in één machine! Vondsten en ideeën, ziedaar waar schijnlijk de sleutel die op het slot Succes past. In de oorlog, vertelt Schröfer. had ik gelukkig het gevoel dat het daarna wel niet zo gemakke lijk zou zijn aan nalf-fabrikaten te ko men. V/el. we zijn primitieve persen gaan bouwen, waardoor we na de be vrijding vrij gauw op de markt kon den verschijnen. We werken nu aan een vierde op de tafelbladen aanbrengt. Dat^ is veel goedkoper dan andere proeéde's. maar aan het systeem zelf hebben we drie jaar gewerkt. Alles wat nu nog met de hand gebeurt is over een jaar geautomatiseerd. Nieuwe vormen Ideeën. De Cirkel heeft plaats ingeruimd aan de een grote industriële vormgeving. „Iedereen kluift aan het massa-artikel stalen stoel. Wij hebben nieuwe vormen gebracht, óók om van de concurrentie af te komen. In Ne derland is het model immers nog al tijd veel te weinig beschermd. Daar om hebben Friso Kramer en W. Riet veld ontwerpen met frames van ge perst plaatstaal gemaakt. Zonder chroom, zonder buis, want die gaan steeds meer verdwijnen. Zij zijn sier lijk. sterk en apart en een primitief ingericht bedrijf blijft daar wel vanaf." Geen wonder dat deze fabrikant zegt: Succes is een samenspel tussen mensen, gebouwen, machines en idee- en. Eigenlijk alleen maar hard wer ken, want als je fabrikant wil zijn moet je niet kunnen ophouden. Ik zou De Cirkel wel graag wil len laten zoals zij nu is, maar ik weet nu al dat het me niet zal lukken. Ik ben een gedrevene, en daarvan wil je wel eens moe worden. Toch is de geest waarin we leven ook belangrijk, meer dan de stoelen waarop wij zit ten. Zodoende ben ik een verwoede congresganger geworden. Achteraf be keken is mijn werk altijd dermate mijn hobby geweest, dat ik nu voel dat ik wel eens te weinig andere din gen heb gedaan. En de bussen stoppen De ..gedrevene" doorkruist in snel tempo het magazijn, waar nijvere han den onafzienbare rijen en stapels pro- dukten hebben klaar gezet. Het zijn half-fabrikaten, die pas voltooid zul len worden naar gelang de verkoop orders van Ahrend binnen komen. In 1945 kocht dezelfde man vijf hec tare grond in wat toen algemeen „De rothoek" van de Haarlemmermeer, werd genoemd. Iedereen schudde het hoofd. Wie gaat daar nu beginnen? Er was nauwelijks een toegangsweg. Schröfer wist wat hij deed en zet te door. In dezelfde hoek van de Meer nestelen zich steeds meer industrie- en, maar nu moet de grond zeventien gulden per vierkante meter opbrengen toen kostte hij haast niets. „Amster dam, dat nooit veel in ons heeft ge zien, laat nu de autobussen uit de hoofdstad voor de deur stoppen." Samen met Ahrend is „De Cir- kei" in weinig jaren groot geworden. De martelgang werd een flinke vaart. En de „gedrevene" gaat onverdrotens voort, omdat hij het niet kan laten.... 1 De heer C. Boekei, directeur van een rondvaartrederij in Amsterdam, is be-' noemd tot ridder in de ord-e van Oran je Nassau. De bibliotheek van duizend boeken, die hij cadeau kreeg van een 'huldigingscomité, heeft hij overgeóra-i gen aan het opleidingsschip voor de binnenvaart, de Koningin Wilhelmina. 164 ALEXAS liet zijn vader praten. Zacht en overtuigend boorde hij verder: „Ze geven nu zelfs in fort Phasael toe, dat ze de bui tenmuur niet langer kunnen hou den. In de straten van de smeden en kleermakers zijn de meeste win kels al gesloten. Al die mensen zijn al naar de bovenstad verhuisd. Wees verstandig. Laat de ovens uitgaan en trek bij mij in." Ephraïm was bij hem komen staan en ging tegen zijn broer te keer. „Wij hou den de nieuwe stad", schreeuwde hij, bevend van verontwaardiging. „Men moest je aangeven in fort Phazael, Je bent nog erger dan dat „geelgezicht" Het „geelgezicht" was een pro feet, die ook nu de Makkabilieden nog hoonde en onderwerping aan ried. Alexas lachte zijn noodlottig lachje. ,,Ik wilde", zeide hij „dat ik over de kracht en de woorden van het geelgezicht beschikte." Nachum Ben Nachum schudde zijn hoofd en streelde zijn jong ste zoon over het dikke, pik-zwar- te haar, maar tegelijkertijd over woog hij de woorden van zijn schrandere oudste zoon. Inderdaad hoorde men telkens weer de ge lijkmatige stoten van de harde Ju lius. Ook het feit, dat vele bewo ners van de nieuwe stad in de bo venstad een veilige wijkplaats zochten was juist. Nachum had dit met zijn eigen ogen gezien en er moest heel wat gebeuren als de „Wrekers van Israël" zoiets toelie ten. Ze waren nu heer en meester in de stad en heel streng. Te streng zelfs naar het oordeel van Nachum Ben Nachum, maar dat zeide hij niet hardop. De Makka bilieden hadden scherpe ooren en Nachum Ben Nachum had dikwijls moeten aanzien, dat zij kennissen van hem geachte burgers, die wat onvoorzichtig waren geweest in hun uitlatingen gevangen had den genomen en naar fort Pha sael gebracht of zelfs tegen de muur gezet en ter dood gebracht hadden. Nachum wendde zich tot dr. Nittia: „Mijn zoon Alexas raadt mij aan naar de bovenstad te ver huizen en mijn zoon Ephraïm ver klaart, dat wij de benedenstad wel kunnen houden. Wat zuilen wij nu doen, doctor?" De magere doctor richtte zijn fanatieke ogen op hem. „De hele wereld is vol valstrikken en gevaren", zei hij',,en alleen in de tempel is men veilig." Deze dag nam Nachum, de glas blazer, nog geen besluit. De volgen de dag trok hij zijn oude werkpak aan. Hij had dat sinds vele jaren niet meer aangehad, doch er zich toe beperkt met de klanten te on derhandelen. Nu haalde hij zijn oude werkpak voor de dag, trok het aan en hurkte weer voor de oven. Zijn zonen en knechten ston den om hem heen. Op de ouderwet se manier, die zijn zoon Alexas op de werkplaats al lang afge schaft had, nam hij met zijn schep het dunne, vloeibare gesmolten Beluszand uit de oven, knapte het 5tuk, dat hij vormen wilde, met een tang af en vormde een mooie, ronde beker met zijn handen. Daarna gaf hij opdracht het vuur in de grote eivormige oven, die zovele eeuwen achter elkaar ge brand had, te doven. Hij keek naar het uitgaan en sprak het gebed, dat bij het vernemen van een doodsbericht wordt gesproken. „Ge prezen zijt gij, Jahve, rechtvaar dige rechter." Daarop begaf hij zich met zijn vrouw, zonen, knech ten, lijfeigenen, paarden, ezels en zijn hele have naar het huis van zijn zoon Alexas in de bovenstad. „Wie zich in gevaar begeeft", zei hij „komt daar in om. Wie te lang wacht, van hem trekt Jahve zijn hand af. Als je plaats voor ons hebt, zullen we in je huis wonen tot de Romeinen weg zijn." De ogen van Alexas, de glasbla zer verloren hun zorgelijke uit drukking. Sinds jaren zag hij er voor de eerste maai weer fris en gezond uit en zo leek hij sprekend op zijn vader. Eerbiedig trad hij drie schreden terug, bracht de hand naar het voorhoofd en zei, diep buigend: „De besluiten van mijn vader zijn ook mijn besluiten. Mijn nederig huis is gelukkig als mijn vader het betreedt." Drie dagen daarna namen de Romeinen de buitenmüur. Ze plunderden de nieuwe stad, ver woestten de winkels en werkplaat sen der kleermakers. smeden, schrijnwerkers, pottenbakkers en de fabriek van Nachum, de glas blazer. Ze maakten de hele wijk met de grond gelijk om wallen op te kunnen werpen en machines tegen de tweede muur te kunnen laten aanrukken. Nachum Ben Nachum, de glas blazer, streek langs zijn dichte, vierkante zwarte baard waar nu een paar grijze haren in zaten, wiegelde zijn hoofd en zei: „Als de Romeinen weg zijn, zullen we een grotere oven bouwen." Als hij alleen was, werden zijn gedachten somber, zag men dat hij grote zorgen had en leek hij op zijn zoon Alexas. „Ach en wee", dacht hij. „Nachums glasfabriek was sedert honderd jaren de bes te in Israël. De geleerde heren hebben mij toegestaan de baard, die Jahve zo lang maakte, korter te dragen, zodat hij niet ge schroeid zou worden door de gloed. Dr. Nittai heeft geleefd van Nachums glasfabriek. Waar is Nachums glasfabriek nu? Mis schien zijn de Makkabilieden dap per en godvruchtig, maar Jahves zegen kan niet op een onderne ming rusten, waarbij Nachums glasfabriek te gronde gaat. Men moet onderhandelen. Mijn zoon Alexas heeft dat altijd gezegd. Men moet onderhandelen. Maar zoiets mag men helaas niet hard op zeggen, anders brengen ze je naar fort Phazael." (Wordt vervolgd) Eigen nieuwsdienst SiiiiiiniHiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiniiiiii1 De gerechtelijke politie in Brussel. neemt inmiddels op grond van diverse !ü|llllllllllllll!llll)lllllllllllllllllllll feiten aan, dat de man al geruime tijd met het plan heeft rondgelopen zich g van zijn bijna doofstomme echtgenote te ontdoen. BRUSSEL. Xavier de B., de Brusselse huisknecht die in de nacht van vrijdag op zaterdag na een be klemmend verhoor bekende zijn 39- jarige vrouw Julia de B.-Schietse tei Later wist hij hei heel precies. Zij (hebben doodgeschoten en verbrand,, Volgens het verhaal van de verdachtej werden omgebouwd tot machines die probeert zijn verklaring nu zo te draai-1 heeft hij na een hooglopende ruzie in de, voor deze nieuwe tak van bedrijf nog en ja(. hem geen moord met voorbe-auto de revolver gegrepen, die hij sindsl.g niet n de handel waren. Zelfs een dachte rade te ]ast kan worden gelegd, het verzet altijd bij zich droeg en daar- oshak en het car-, mee Julia met een schot onder het oor,= oude Ford-versnellingsbak en het car dan van een achteras zijn er aan te pas gekomen. Zelf gehouMfl Wilt verderop langs dezelfde produc tielijn staan machines, ook weer zelf gebouwd met een soort eigen pneuma tische hersens. In één gang laten zij een staalplaat negen verschillende be werkingen ondergaan. Iedere bewer- produktielijn. een voor kunststoffen. De twist ontstond omdat hij zijn vrouw I tijdens een tochtje naar Zeeuwsch-! Vlaanderen voor de voeten gooide, dat haar moeder tweespalt in het gezin ver- oorzaakle. Met de rechterarm moet hij naar zijn zeggen de vrouw hebben beet- g MOSKOU (Reuter) - De berichtenjgepakt om haar het dodelijke schot te in sommige Westduitse bladen over geven. Daarna heeft De B. zijn auto tot- al Kroesjtsjefs gezondheid, die veel te staan gebracht en het lijk er uit ge- wensen zou overlaten, zijn heftig te- s^ept. het met benzine uit z<m reserve- gengesproken door officiële Russische: tank overgoten en in brand gestoken. 7UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII WELDOORDACHT Van een oüde lcmpenpers hebben we *c"®. een machine gemaakt, die verschillen- wooldvoeraeis' dc lagen Melaroinekunststof direct Premier Kroesjtsjef geniet een vol- maakte gezondheid, die een ieder hem Voor zijn vlucht terug naar Blaasveld. benijden kan. Wij zouden wensen datiwaar zijn ouders wonen en waar hij zich j-v I iedereen in de gehele wereld zo gezond'een alibi wilde verschaffen, heeft de man |<ihllllUlllllllillillliiiiiHiii|||||||iiii||iiiiiiiiiiiiniiiiiiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|iiiiiiiiiii|iiiiiii(iiiii|||Hiiiiiniiii||iiiiiiniii||||||||||iiiiii|||||||||minmm sjef is sinds 27 maart 'met vakantie genomen en ondenveg heeft hi.i de be- aan de Krim. maar volgens Russische bloede autoplaid en de revolver weg- berichten zal hij in ieder geval de 1 mei- gegooid. demonstraties in Moskou bijwonen. Vandaag zal het verhoor van de ver- i dachte worden voortgezet. VUGHT 'ANP). De negentienjarige recruut H. T A. van Emmerik uit Schalkwijk is overlea'en aan inwendige kneuzingen na een ongeluk bij het hand- granaat-werpen. De iongen was gelegerd ino'e Frederik Hendrikkazerne teVught. Hij was ingedeeld bij het Garderegiment Grenadiers. De oefenhandgranaat was de jongen donderdag, terwijl de velligheidspin al j was verwijderd, uil de handen gevallen i en ontplofte in dezelfde plas water, waar I hij met een andere soldaat in was ge sprongen om dekking te zoeken. Beiden marcheerden gewoon mee te rug naar de kazerne. De militaire arts stuurde ze daar naar bed. Later liet hij soldaat Van Emmerik naar het hospi taal overbrengen. Daar is hij de volgen de dag overleden. Ook bij de andere soldaat zijn nu inwendige kneuzingen geconstateerd'. MET GEZIN NAAR LONDEN Tsjechische diplomaat vraagt asiel Van onze correspondent LONDEN. Een Tsjechische diplo- imaat. die het laatst een post heeft be- i kleed te Teheran en op weg was naar Moskou, heeft zich op het Parijse vlieg- veld bedacht. In plaats van met vrouw en twee kinderen door te vliegen naar ide Russische hoofdstad, stapte hij over in een vliegtuig naar Londen. I Hij hoopt in Engeland politiek asiel ;te verkrijgen. Voorlopig heeft men hem leen vergunning gegeven om twee 'maanden in Engeland te blijven. Zijn zaak wordt onderzocht. UTRECHT CANPi Een zweefvlieg tuig van de Delftse Aeroclub. de Goe- vier ph 181, heeft zaterdagmiddag een geslaagde noodlanding gemaakt op het Kanaleneiland in Utrecht. De Goevier werd door een Tiger van Teriet naar Ypenburg getrokken. Door een lichte motorstoring de motor J „hikte" even gaf de Tiger een ruk aan de sleepkabel, die toen brak. De bestuurder van de Goevier, de 23-jarige Nijmeegse student A, Mustert, zag kans zijn toestel praktisch onbescha digd aan de grond te zetten. 48. Nadat Graaf Bandelos hem de werking van het verraderlijke hemel bed had gedemonstreerd, maakte vorst Kletzky toch enige bezwaren tegen het gebruik van de logeerkamer. „Het is niet, dat wij u niet vertrou- |wen, Bandelos... begrijp me goed!" legde hij uit. „Wij vertrouwen ten vol le op uw belofte. Maar... een ongeluk I schuilt soms in een klein hoekje, niet- jwaar? Uw harnas daarnet werkte im mers ook niet zo goed...!" Ook de bemanning van de Kraak voelde weinig meer voor een logeer partij ten huize van de graaf. „W-wat... hoe... eh... Is er ook iets bijzonders met onze kamer?" wilde de meester weten. „Ik eh, interesseer me nogal voor techniek, weet u..." De Graaf knipte met zijn vingers. I „Ah... uw logeervertrek is een Won der van Techniek!" riep hij uit. ..Daar kunt uw hart aan ophal-n, als ge een liefhebber zijt! Dat is het aardige van dit huis... er is geen kamer de zelfde. Die van u bijvoorbeeld, kan door middel van sluizen, langzaam onder water worden gezet. Als zeelieden zoudt ge u daar best thuisvoelen, ver onderstel ik." „Kr-krakende Kr-krukassen... hoor je d-dat. Tjeerd?" stamelde de meester Bij de Noordnederlandse scheepswer ven in Groningen is te water gelaten het m.s. Hibiscus. Het wordt gebouwd voor rekening van de Stoomvaartmaat schappij Hillegersberg te Amsterdam. De Hibiscus meet ongeveer duizend ton. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Wtjk bij Heusden, T. Lan- gerak te Vinkeveen. Gereformeerde kerken Beroepen te Oude-Pekela, ds. F. J. v. d. Wal te Erica, die niet voor Nieuwer-Peke- Ja werd beroepen. Uitstel van beslissing: Ds K. Sierink te Oosternijkerk, Fr., die een beroep ont ving naar Rocky Moutain, Alberta, Cana- na. heeft uitstel van beslissing gevraagd i.v.m. een reis als geestelijk verzorger van emigranten op de „Grote Beer" van 27 april tot 6 juli. Geref. kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Zwagerveen-Zwaagwesl- einde, A. Geelhoed, kandidaat te Hoek Zeeuwsch-Vlaanderen. Beroepbaarstelling: De classis Gronin gen heeft praep. geëxamineerd en beroep baar verklaard de heren J. M. Smelik

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2