Prof. de Quay heeft kamers opgezegd FORMATIEPOGING HOPELOOS Geen kandidaat in de C.tf. U. meer I Terug uit Panamees „theater" MARGOT ALS EEN HELDIN BEGROET Algerije herdenkt opstand Bewijzen tegen verdachte stapelen zich op Poliodokterde ziekte neemt Suprapto krijgt volle schuld Lucht opgeklaard voor luchtlijn DE MOORDZAAK AXEL Vlaggetjesdag in Vlaardingen OP SCHIPHOL AANGEKOMEN Toni Sailer niet in Squaw Valley WESTEN MOEIZAAM AKKOORD OVER GROTE LIJN IN GENÈVE .ROOFRIDDERS' PROTESTEREN TEGEN BELEID De Bilt: Bewolkt Nehroe tracht China niet nog slechter te stemmen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 25 april 1959 Naar huis „Ontslagbriefje" DE ZAAK-SCHMIDT LAATSTE NIEUWS Xavier de B. hekent Rozenburgse problemen Technische school wordt uitgebreid IN INDONESIË Staatsmonopolies op verbruiksgoederen Onbestendiger Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503: Chefred 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50 tel 01180-2009- Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel, 01184-3224- Terneuzen' Nieuwstraat 33, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havennark 24' tel. 01110-2991. ■nclvenParK Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 1 0,56 per week, 1 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jurg. No. 1586 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Gisteravond laat hield men in politieke krin gen ernstig rekening met de mo gelijkheid dat de formatiepoging van prof. dr. J. E. de Quay zal mislukken. Uit de C.H.-Unie waren nog' geen gegadigden voor Binnen landse Zaken en Volkshuisvesting naar voren gekomen, hoewel de formateur aan dr. H. W. Tilanus had verzocht hem deze gister avond te leveren. Het gestelde „ultimatum" liep dus af. Bovendien was het nog een open vraag of het Tweede-Kamerlid A. W. Biewenga (A.R.) het aanbod van de portefeuille van Landbouw zou aan vaarden. Er was sprake van dat aan vaarding mogelijkerwijs slechts zou geschieden op voorwaarde dat naast hem nog twee ministers van de A.R. dus drs. C. P. Hazenbosch en mr. J. van Aartsen in dit kabinet zou den worden opgenomen. Men ging er daarbij van uit, dat de C.H.U. alleen Binnenlandse Zaken zou gaan bezetten. Uit bevoegde kringen van de K.V.P. kon men horen verluiden, dat men er van die kant niets meer aan kon doen. De formateur zelf was na zijn bezoek aan Soestdijk niet teruggekeerd naar Den Haag, maar doorgereden naar Den Bosch, waar hij thuis de nacht doorbracht. Van ochtend komt hij wel weer even naar Den Haag. In tegenstelling echter met de vorige weekeinden is het niet zeker of hij maandag nog terugkomt. Zijn kamers in het Kurhaus heeft hij opgezegd! Gisteravond deden in Den Haag ge ruchten de ronde, dat prof. Zijlstra een nieuw kabinet zou vormen, zonder medewerking van de C. H., onder min.-presidentschap van prof. De Quay. Overigens was de mida'ag gisteren al zonderling genoeg geweest. „Ik heb mijn ontslagbriefje gekregen." Met deze woorden stapte gistermiddag prof. dr. J. Zijlstra uit het gebouw van de Eerste Kamer naar buiten. Hij had even tevoren van de formateur verno men, a'at deze laatste had gebruik ge maakt van zijn aanbod om de porte feuille van financiën af te staan. „Ik heb dus een rustig weekeinde, dan kan ik met de stoommachine van mijn zoontje spelen", zo vervolgde de bewindsman die gisternacht overhaast uit Parijs was teruggekomen voor dit zo typisch geëindigde „nader overleg". Gevraagd naar zijn indruk of de formatiepoging zou .kunnen mislukken, antwoordde professor Zijlstra droogjes: „dat mógen wij niet hopen". Gisteren was dr. H. W. Tilanus, de politieke leider van de christelijk-histo- risehen, al van o'e ochtend af bezig stad en land af te bellen om gegadigden te vinden voor de beide posten, die de for mateur voor' zijn groep ter beschikking houdt: Binnenlandse zaken en Volks huisvesting. De formateur had hem a'aarom verzocht. Zo geviel het dat mr. F. A. Helmstrijd, griffier van de pro vincie Zuid-Holland, tijdens een bijeen komst in Arnhem midden in een referaat aan de telefoon werd geroepen. Toen hij zich verontschuldigde en uitlegó'e dat hij op dat ogenblik niet weg kon, werd hem gevraagd of hij onmiddellijk na af loop van zijn rede dr. Tilanus in Den Haag wilde opbellen. Alle overleg leidde tot niets; er kwa men geen nieuwe C.H.-kandidaten naar voren. Gisteravond laat leek de forma tiepoging verder van slagen a'an ooit. Verrast door het uitbundige welkom, verlaat Margot Fonteyn het vliegtuig waarmee zij uit New York is komen vliegen. Zij werd op deze reis vergezeld door haar vriendin, de 27-jarige Judy Tatham, die volgens de Panamese autoriteiten aan Margots echtgenoot moet hebben geschreven: „ik heb mij kostelijk vermaakt met de samenzwering, het was erg interessant en amusant." (Telefoto) ROTTERDAM—DUSSELDORP Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De wolken boven de nieuwe luchtlijn EngelandRotterdam Dusseldorp zijn opgetrokken op hetzelf de moment als waarop het eerste toe stel NewcastleRotterdam vertrok. De maatschappij B.K.S., die twee lijnen is begonnen op de Rotterdamse lucht haven, waarvan er een is doorgetrok ken naar Dusseldorp, kon verleden week geen toestemming krijgen om in Rotterdam passagiers en vracht op te nemen voor West-Duitsland. Toen gistermiddag de directeur van de B.K.S., mr. Stevens, uit de Elizabethan stapte, waarmee de lijn Newcastle Rotterdam werd geopend, kon hij ver tellen, dat deze barricade genomen was. Omtrent de achtergrond deelde hij mee, dat van Duitse zijde bepaalde bezwa ren waren gerezen, die een vertraging met zich mee hadden gebracht, zodat ook de Engelse en Nederlandse goed keuring op zich lieten wachten. De Westduitse regering heeft er nu ech ter in toegestemd, dat Rotterdam als landingsplaats ook passagiers levert voor Dusseldorp. De doorverbinding op Bazel, die de B.K.S. in het hoofd heeft, is als gevolg van bezwaren van Zwitserse zijde nog niet mogelijk. Van een onzer verslaggevers BRUSSEL. Met een vermoeiende hardnekkigheid blijft de huisknecht Xavier de B„ de 39-jarige verdachte in de moordzaak-Axel ontkennen, zelfs nu de bewijzen zich opstapelen en enkele zijner verklaringen op leugens blijken te berusten. De Brus selse politie, die deze magere, wat gebogen man arresteerde bij zijn werkgever, een advocaat aan dê Rooseveltlaan in de Belgische hoofd stad, is er chter zeker van dat hij binnenkort door de mand zal vallen. Het bewijsmateriaal wordt nu van twee kanten in grote hoeveelheden aan gedragen: de Belgische gerechtelijke po litie schiet enige duidelijke bressen in het alibi, dat de verdachte aanvoerde voor de 6 april, de dag waarop zijn vrouw Julia verdween en de Nederlandse re cherche probeert - het tijdstip van de moord en de daarop gevolgde verbran ding terug te vinden. Eigen nieuwsdienst NEW DELHI Premier Nehroe van DJAKARTA (AP/UPI). De ont- indië heeft gisteren na een lang onder slagen procureur-generaal van Indone- houd met de Dalai- Lama in Mussoorie sië, Suprapto, heeft de volle schuld getracht olie op de golven te gooien in gekregen van de vrijlating van de hoop de machthebbers van rood Schmidt. Premier Djuanda heeft gis-1 china niet nog meer in het harpas te teren in het parlement de aangekon digde verklaring over de zaak-Schmidt afgelegd. Daarin zei hij, dat Suprapto zijn persoonlijke invloed had aange wend om het Schmidt mogelijk te maken het land te verlaten. AD 713 mach 21 Djuanda zei. dat Suprapto zo had ge manoeuvreerd", dat hij Schmidt had la ten vertrekken zonder eerst overleg te plegen met de premier of minister Maeng- kom van justitie ..over de politieke en psychologische achtergronden van de af-, faire". ROTTERDAM De driejarige Maar ten Zandee van de Oostzeedijk is gister middag van de Admiraliteitskade in het water van het Boerengat gevallen en verdronken. Hij was tussen de wal en een schip terecht gekomen. Omdat niemand het ongeluk had zien gebeuren werd de kleuter pas uren later vermist. Nadat op grote schaal naar hem was gezocht wees tenslotte een politiehond de plaats aan waar hij van de kade was gevallen. Twee uur later werd zijn lijkje opgehaald. jagen tegen zijn land dan reeds het geval is. Nehroe toonde zich bezorgd over de algemene heftige verontwaardiging in zijn land over het bloedige optreden van de legers van rood China in Tibet. Hij zei dat hij die verontwaar diging best kon begrijpen maar vond dat het Indische volk moet bedenken dat men bij het streven naar een op lossing alleen met kalmte en overleg te werk kan gaan. De Indiërs mochten zich niet door hun gevoelens laten meeslepen, zei hij. DIPLOMATIE De beschuldiging van Peking, dat Indië met Tibet expansionistische be doelingen zou hebben, wees Nehroe niet zonder meer van de hand. Hij vond het nodig te verklaren dat men in Peking bij het uiten van die be- schuldtging ongetwijfeld had gedacht aan de rol die de vroegere Britse heersers van Indië in Tibet wensten Hij liet doorschemeren dat hij nog hoopt op de mogelijkheid van een compromis tussen de Dalai Lama en Beking. Mocht de Pantsjen Lama, de communistische tegenspeler van de Dailai Lama, een bezoek aan Indië willen brengen, dan zou hij welkom -zijn.' Ook zou de Indische regering alle medewerking willen verlenen voor een eventuele ontmoeting tussen de Daila Lama en vertegenwoordigers van de Chinese regering. Dit laatste is niet gemakkelijk, omdat al uit het sectierapport blijkt dat het juiste tijdstip van de dood van de 39- jarige Julia Schietse niet meer te ach terhalen is: de verkoling heeft de spo ren uitgewist. Wel hecht men veel waarde aan de verklaringen van arbeiders van het Stik stof bindingsbedrijf in Sluiskil, die maan dag 6 april om negen uur 's avonds door de Catharinapolder kwamen en daar een gestrande Peugeot 203 uit de berm hiel pen loskomen. Zij herkenden naast de bestuurder, die een bril droeg, een v.rouw met de handen voor het gezicht gesla gen. Een leerling van een avondcursus in Axel is een half uur daarna langs de zelfde plek gekomen en heeft daar' wat vuur en rook gezien Ook in België komen er steeds meer feiten binnen: een dienstbode van de Brusselse advocaat, die met Xavier sa menwerkte heeft een verklaring afge legd, die volgens de politie bijzonder belastend is. Uit Blaasveld, het dorpje, waar de ouders van de verdachte woon den en waar ook de vermoorde dikwijls kwam, is een verhaal losgekomen van buren van de familie Schietse. Hun kind was enige dagen voor de 6e april aange reden en in het ziekenhuis van Antwer pen opgenomen. Op de vraag, of Xavier die zesde april mee ging om het kind in het ziekenhuis op te zoeken antwoordde hij „Nee, want ik moet met mijn vrouw naar Antwerpen''. De donderdag daarop, de dag dus, waar op het verbrande lijk is gevonden, zei hij wel te kunnen en de tocht is toen ook gemaakt in Xaviers Peugeot. Onder weg kwam het gesprek op Julia. „Zij is naar haar moeder in Gent, we hebben ruzie gehad" zei Xavier korzelig. De buurvrouw wilde Julia wel eens opzoe ken, maar daar kantte de huisknecht zich opvallend sterk tegen. Op de vraag van de meerijders, waar Xaviers nieuwe plaids waren gebleven, die er nog maar een paar maanden in de auto lagen, kwam geen antwoord Van onze correspondent LONDEN. Dame Margot Fonteyn, de beroemde Britse ballerina die deze week door de Panamese politie werd vastgehouden in verband met ver meende revolutionaire activiteiten van haar echtgenoot, is gistermiddag per vliegtuig in Londen aangekomen. Er wachtte haar daar een grootser welkom dan zij ooit in Covent Garden, het Londense ballettheater, heeft ont vangen, Verrast door dit welkom boog en glimlachte zij, -maar even later sloeg haar stemming plotseling om: zij toonde zich verschrikkelijk kwaad. Woede Haar woede gold echter niet de chef van de Panamese politie, die haar tot binnen de muren van zijn gevangenis had gelokt: het mikpunt -van haar bitse opmerkingen was Ruben Miro. de ge heimzinnige rebellenleider, een neef van haar echtgenoot dr. Roberto Arias. Na de tussenlanding op het vliegveld Prestwick had zij de krantenverslagen gelezen over verklaringen die deze Pana mese advokaat in New York had afge legd. Miro had heel gewichtig verklaard dat hij een opstand voorbereidde, dat dr. Arias ook een van de samenzweer ders was, en dat hij zelf in. New York met Margot Fonteyn gesproken had. De ogen van de ballerina schoten vuur, krijgshaftig trommelde zij met haar vingers op tafel: Wat wilde die man? „Wat wil die man eigenlijk, die Miro? Waarom babbelt hij zo veel (met de pers? Als hij mijn man wil helpen, waarom is hij dan niet de bergen ingetrokken? Maar nee, (hij leidt een luxueus leventje in New York!" Op vragen over de activiteiten van haar man, antwoordde zij: „Ik weet er werkelijk niets van. Ik heb op geen enkele manier ergens aan meegedaan, ik was niet actief. Ik ben alleen teruggekomen omdat het onwaar schijnlijk was dat ik daarginds nog con tact met hem op kon nemen. Ik heb er geen flauw idee van waar hij is, eigen lijk had ik gehoopt dat de pers mij daar over iets zou kunnen zeggen." Vrees Toen het gesprek op haar man kwam, werd de ballerina zeer bleek. „Het is best mogelijk dat hij in groot gevaar is. Hoe denkt u dat een vrouw zich voelt, als zij helemaal niet weet waar haar man is, of wat hij uitvoert? Ik moet er niet aan denken wat er met hem gebeurt gis hij gepakt wordt. Men heeft mij verteld dat hij met een kleine groep mannen de bergen in is getrok ken en dat zij de regering omver willen werpen. Ik ben bereid naar Panama terug te keren als dat nodig is, en als er een kans is dat ik met hem herenigd word." Uitlevering Wat dit laatste betreft: de procureur- generaal van Panama heeft gisteren verklaard dat hij de danseres zeker niet had laten vertrekken als hij woensdag al de beschikking had gehad over de ba gage van haar echtgenoot, waarin vol gens hem zeer bezwarend materiaal is gevonden. De president van de republiek, Ernesto de ia Guardia, deed hier nog een schepje bovenop: hij maakte giste ren bekend dat zijn regering overweegt uitlevering van Margot Fonteyn te vragen. Juist bij het ter perse gaan bereikte ons het bericht dat Margot Fonteyns grootste ongerustheid is weggenomen; haar echtgenoot heeft zich gisteravond gemeld bij de Braziliaanse ambassade in de stad Panama en daar asiel gevraagd. ROZENBURG. De gemeente Ro zenburg heeft haar eigen moeilijkheden door Europoort. Er moeten nieuwe sera ten komen, dus nieuwe straatnamen. B. en W. hadden Lathyrusstraat. Prur.us- laan en Mimosastraat voorgesteld, maar die namen vond de raad veel te moei lijk. Nu is het Goudenregenstraat, Beu kenlaan en Narcissenstraat geworden. Van onze correspondent PARIJS In Algerije ziet de Franse regering met enige bezorgd heid de 28ste april, de dag waarop het Franse parlement weer bijeen zal komen, en de 13de mei tegemoet. Deze laatste datum is officieel als nationale feestdag uitgeroepen. Ver moedelijk is het wel de eerste keer in de Franse geschiedenis, dat een opstand, die door het leger is uit geroepen, althans openlijk getole reerd, officieel wordt herdacht. De gedelegeerde van de Franse re gering in Algerije, heeft aangekon digd via de radio, dat alle excessen op de openbare weg, alle manifesta ties tegen de eenheid van het moe derland en Algerije, verboden zijn en tegelijkertijd werd meegedeeld, dat er streng tegen betogingen en verstoringen van de orde zal worden opgetreden. Toch schijnt Algerije, en met na me de hoofdstad Algiers, te gonzen van de meest opgewonden niet te controleren geruchten, die spreken van een staatsgreep van de ultra's. Zo heeft men het o.a. over een „grote avond", die zal worden voorbereid door de kolonialisten, een manifesta tie tegen de regering van De Gaulle. TERNEUZEN. De industrie krijgt steeds meer gebrek aan geschoold tech nisch personeel. De mogelijkheden, die aan de leerlingen van de technische scho len geboden worden, zijn vele. Dit was te zien tijdens de openbare les, die in de Terneuzense technische school werd ge geven. De mening als zou Zeeuwsch- Vlaanderen met het vakonderwijs achter aan komen wordt teniet gedaan, als men onder leiding van de directeur van de L. T.S. de heer Spijker een rondgang door de verschillende afdelingen en klassen maakt. Men ziet de jongens in actie en bij het bekijken van de werkstukken moet men bewondering hebben voor deze ar beid. In 1955 werd de L.T.S. verbouwd en gemoderniseerd, nu is er weer toestem ming verleend voor een verdere uitbrei ding. De gemeente zal in de Ser-Lippens- polder een dependance van de school ves tigen. Terwijl nog voldoende jongens de gele genheid wordt gegeven om via deze school hun studie voort te zetten aan U.T. S., school voor Scheepswerktuigkundigen, H.T.S. Was de opleiding eerst twee-jarig nu wordt deze door de invoering van een z.g.n. voorbereidende klas, drie jaar. Dit maakt de overgang van de lagere school naar de technische school geleiderlijker, een betere gelegenheid voor de leerlingen hun werkelijke vakrichting te kiezen. De metselaars krijgen een geheel nieuw les lokaal met een bouwloods zodat ook des winters aan een groter object gewerkt kan worden in combinatie met de leerlin gen timmeren. In de bestaande school volgen een 300 jongens het technisch on derwijs: na de uitbreiding zal er plaats zijn voor circa 500 leerlingen. De gemeente Velsen, die gebruik maakt van hoogovengas, heeft de gas- prijs gisteren verlaagd van achttien cent tot zeventien en halve cent. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De 46-jarige Amerikaanse bacterioloog dr. Jonas E. Salk, die enkele jaren geleden wereldfaam verwierf door zijn uitvinding van een vaccin tegen de kinderverlamming, is in Nederland. Gisteren kwam hij op Schiphol aan. Maandag zal dr. Salk in de Amster damse universiteit een gehoor van me dici inlichten over de recente ervarin gen, die hij met zijn vaccin heeft opge daan. Op Schiphol vertelde hij, dat de circulatie van het kwaadaardige po- liovirus is verminderd, ook onder niet gevaceineerden. BETERE PRODUKTIE Tot dusver zijn honderd tot twee honderd miljoen mensen over de hele wereld ingeënt tegen kinderverlam ming. Dr. Salk is op het ogenblik be zig met de verbetering van de produk- tiemethoden van zijn vaccin. Hij streeft ernaar om het betrekkelijk grote aan tal inentingen, die nu voor een vol ledige immunisatie tegen polio nodig zijn, te reduceren door de vervaardi ging van een intensiever bestrijdings middel. Ook verdiept hij zich in de proble men die een eventueel gebruik van levend virus in plaats van dood virus oplevert. Levend virus zou volgens sommigen een nog grotere immuniteit veroorzaken. Dr. Salk is er echter niet van overtuigd, dat levend virus kan worden gebruikt, zonder dat het geva ren met zich meebrengt. ONDERSCHEIDING Vorig jaar werd op advies van de rector magnificus van de Amsterdam se universiteit, prof. dr. M. Woerde- man, aan dr. Salk de Helène de Mon- tignyprijs toegekend, omdat hij zich zo buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt voor de mensheid. Een artikel over de betekenis van het Salkvaccin treft men aan op pa gina 25. Eigen nieuwsdienst WENEN. De drievoudige Olym pische winnaar en de beste skiloper van de laatste decennia, Toni Sailer, zal vrij zeker niet deelnemen aan de Olym pische Winterspelen te Squaw Vallev in 1960. Tot deze conclusie komt Herbert Meisl in de „Neue Kurier", een te We nen verschijnend blad, nadat hij een lang telefonisch onderhoud met Sailer had gehad Sailer zelf distancieerde zich van de vraag of hij aan de komende Winter spelen zou deelnemen. Wel verklaarde hij, dat hem vrijwel geen tijd voor trairten overbleef, als gevolg van het vele werk, dat hij met zijn films had. Binnenkort vertrekt hij naar Japan voor opnamen en verder is hij in onder handeling over twee andere films. De ene speelt op de beruchte berg, de Eiger, en de andere in Monte Carlo (waarin hij de rol van autorenner zou moeten vervullen). het BRUSSEL. Juliana Schietse, slachtoffer van de Axelse moord, is ver moord door haar echtgenoot, Xavier de Eigen nieuwsdienst B' Vannaf l,t heeft hi' ie m0"r<> bekend. Hij heeft geen motief voor zijn daad VLAARDINGEN. Het hoogtepunt van vlaggetjesdag - 16 mei - in Vlaar- genoemd. Zie verder pagina S. dingen zal de komst van een helikopter zijn. Die zal de wimpel van het Produkt- schap voor visserij afwerpen boven het: WILLEMSTAD (UPI). De haven er een te spelen. dek van de VI. 97. de Prinses Juliana. De staking in Willemstad is gisteren haar voorzitter van het produktschap. de heer derde dag ingegaan, zonder dat hijsen.Van WlmP daarnaenig uitzicht is gekomen voor Ónder de vele gasten, die vlaggetjesdag sPoedige oplossing. De stuwadoors vra- ïn Vlaardingen zullen bijwonen, zijn ook Sen een loonsverhoging van dertig pro. 1150 leden van de oratoriumvereniging cent en tot dusver hebben de maat- Spakenburg in hun kleurige klederdracht.1 schappijen geweigerd die te geven. PARIJS (Reuter). De diplomaten die namens de ministers van buiten landse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland een ge combineerde politiek hebben opge steld die gevolgd zal worden op de komende conferentie met de Russen, zijn met hun werk gereed. Hun rap port zal aan de ministers worden voor gelegd. die woensdag en donderdag te Parijs bijeenkomen. In grote lijnen is er nu een zekere mate van eenstemmigheid' bereikt, maar over tal van détails moet men nog tol overeenstemming komen. Zelfs een akkoord over de grote lijnen is pas na zeer veel moeite tot stand ge komen. Vooral over de wijze waarop de onderhandelingen met de Russen moeten worden gevoerd op de confe rentie van Genève, die reeds op 11 mei begint, heerst verschil van me ning. Met name de Engelsen zouden een apart standpunt innemen. DJAKARTA (Reuter). De Indo nesische regering zal staatsmonopolies instellen op negen verbruiksgoederen. Dat zijn: katoen, garens, geweven stof fen, papier, cement, betonijzer, jute en tarwemeel. De maatregel is genomen om deviezen te besparen en specula ties tegen te gaan. Van onze correspondent BRUSSEL. Meer dan honderd stu denten van de Brusselse universiteit hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een middeleeuwse roofridder burcht nabij Brussel bezet om te pro testeren tegen het onderwijsbeleid van de regering. Zij vinden dat te veel geld aan musea wordt besteed, en te weinig aan de universiteiten. Nadat de gendarmerie het kasteel Beersel omsin geld had en een beleg was begonnen, moesten de studenten gistermiddag, ge dreven door de honger, de strijd staken en zich overgeven. Zij waren echter te vreden met het bereikte resultaat: op een druk bezochte persconferentie kon den zij hun grieven uiten. De studenten waren 's nachts om twee uur de slotgracht overgezwommen en hadden tot zonsopgang gevist en ge danst. Bij zonsopgang wekten zij met klaroenstoten de omgeving, en toen uit alle richtingen het landvolk begon toe te stromen, hielden zij schallende redevoe ringen, die via versterkers tot ver in de omtrek te horen waren. BRUG OP De politie zond overvaltroepen, doch deze konden niets uitrichten: de studen ten hadden de ophaalbrug, de enige toe gang tot het kasteel, opgehaald. Tegen de middag kwamen onderhan delingen tot stand, die vergemakkelijkt werden door het feit dat de bevelvoe rende officier van de gendarmes zelf col lege loopt aan de Brusselse universiteit. Overigens was de zoon van de minister van onderwijs ook bij de kasteelbestor mers. Het KNMI in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Van het zuid westen uit toene mende bewolking met later plaat selijk enige re gen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als donderdag of iets lagere. MIESJE: Gaan jullie nog? Van onze weerkundige medewerker Na de kou van het begin van deze week is het weer een stuk zachter geworden. De nachtvorst is na dinsdagnacht weggebleven en ook overdag ging het beter met de temperatuur. Gisteren kwam het in Woensdrecht tot achttien graden en werd op Ter schelling nog dertien graden ge meten. Dit gunstige weer met vrij veel zon hadden wij te danken aan een gebied van hoge druk, dat zyn centrum had boven de Oostzee. Het blijft echter dit weekeinde niet liggen. Een depressie bij IJsland rukt namelijk naar het oosten op, waardoor het gebied van hoge druk opzij wordt gescho ven. Het front van de depressie trok gisteren over Ierland wat daar met nogal wat regen gepaard ging. Het zal vandaag de Noordzee be reiken en de bewolking by ons doen toenemen. Vanmiddag is in het westen van het land wat re gen mogelyk. Hoewel de situatie voor het weekeinde zich niet bijzonder on gunstig laat aanzien, zal het weer toch wat onbestendiger worden. Kou zit er evenwel niet in de lucht,

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1