alleen- op staat Vereniging Kinderzorg bouwt zeven paviljoens Provinciale bibliotheek beheert vernuftig apparaat: Olifant kwam er aan te pas bij opening Kamito V te Kapelle Moeilijkheden bij Groene Kruis te Nieuw- en Sint Joosland Wachtmeester op ergerlijke wijze toegetakeld Driedaagse expositie van middenstand in veiling Gerestaureerde kerk van Nieuwer kerk overgedragen Originele daad door burgemeester Van Suylekom Britse mijnenveger bezoekt Vlissingen Streven - gewone huizen temidden van andere normale woningen BIRGERLIJKE STAND ZEEUWSE PRIMEUR VOOR MIDDELBURG Kostbare werken over Zeeland worden thans o]) microkaarten gebracht Vrijdag 24 april 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Raad St. Laurens bijeen ST. LAURENS. De gemeenteraad van St. Laurens zal hedenmiddag om kwart over drie in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m.: benoeming lid burgerlijk armbestuur; voorstel tot goedkeuring rekening bur gerlijk armbestuur; voorstel wijziging ambtenarenreglement: voorstel tot in voering van een studietoelageregeling; voorstel tot vestiging van een erfdienst baarheid; voorstel tot verkoop van di verse percelen bouwterrein; wijziging gemeentebegroting; voorstel tot het aan vragen van een subjectieve verhoging op de algemene uitkering. Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN. De Britse mijnen veger H.Ms. Watchful (circa honderd ton) zal in de periode van 28 april tot 1 mei a.s. een operationeel bezoek aan Vlissin gen brengen. De mijnenveger, die dienst doet als visserij- politiekruiser, staat on der commando van de luitenant ter zee eerste klasse P. J. Prichett. De beman ning bestaat uit een officier en twaalf schepelingen. Van een onzer verslaggevers KAPELLE. Toen burgemeester H. G. van Suylekom gistermid dag in de ruime veilinghallen de knop indrukte van een stofzuiger verrees langzaam maar zeker en met vereende hulp van enkele be stuurleden een levensgrote olifant van de grond. Met deze originele vondst heeft de burgemeester daadwerkelijk de vijfde Kamito officieel geopend. Voor deze plechtigheid bestond een bijzonder grote belangstelling en alom werd de middenstand van Kapelle en omgeving geprezen voor de durf en het doorzettingsver mogen, die bij het organiseren van deze grootse driedaagse tentoon stelling aan de dag was gelegd. De Kapelse zakenmensen hebben ongetwijfeld iets goeds tot stand gebracht. De expositie is overzichtelijk en prima opgezet. En wij twij felen er niet aan, als zaterdagavond de deuren worden gesloten, dat velen een bezoek hebben gebracht aan deze tentoonstelling, Kamito V in de veilinghallen. Temeer nu de bloesem in volle glorie te zien is. Voor de olifant er bij te pas kwam werd in de kantine van de veiling een samenkomst gehouden, waarin voorzitter H. J. Blok een groot aantal personen kon verwelkomen- afgevaardigden van het veilingsbestuur, middenstandsbonden, V.V.V. middenstandsverenigingen uit omliggende gemeenten en van plaatselij ke verenigingen. Burgemeester H. G. van Suylekom wees er in zijn toespraak op, dat steeds op prettige wijze samengewerkt wordt met de middenstandsvereniging „Han delsbelangen", die de organisatie van Kamito V voor haar rekening heeft ge nomen. Hij stond stil bij het machtige bedrijf, dat veiling heet en meende, dat wij niets anders dan dankbaar moeten zijn, dat er welvaart heerst. „De midden stand vormt een belangrijke schakel in de gemeenschap. U durft het aan om vooruit te gaan. Naar mijn mening gaat deze tentoonstelling boven de lokale be tekenis uit. U heeft recht van bestaan in deze streek. En dat is prachtig. In handelskringen is een bekend woord, dat zegt: Goed voorgedragen is half ver kocht. Dat is ook op U van toepassing. Het gemeentebestuur staat volledig adv ter uw plannen, bond, ds. J. van der Leek namens vier kerkgenootschappen, C. A. Blok uit Velp, ere-lid en oud-voorzitter van „Handels belangen", Johs. Schipper namens de mu ziekvereniging „Ons Genoegen". Voor de vijfde maal wordt nu de Ka mito gehouden. „Dat is een kroonjaar en daar behoren natuurlijk geschenken bij", De olifant stond in het middelpunt van de belangstelling tijdens de officië le opening van Kamito V te Kapelle. Het gezelschap schaarde zich, op veilige afstand, rond het beest, terwijl de bur gemeester en enkele bestuursleden van het Kamito-comité het dier op de been helpen. verklaarde voorzitter Blok, Als eerste werd burgemeester Van Suylekom voor het voetlicht gehaald. Voor zijn grote steun, steeds weer verleend bij het or ganiseren van de Kamito's, werd hem het ere-lidmaatschap aangeboden van „Han delsbelangen". En als symbool van de grote dank voor de welwillende mede werking van het veilingsbestuur kreeg de heer P. J. J. Dekker als voorzitter eveneens het ere-lidmaatschap aangebo den. Tot slot werd het personeel van de veiling in de dank betrokken voor de wijze waarop de veiling-mensen het or ganiseren van de Kamito's mogelijk had den gemaakt. De directeur van de vei ling, de heer A. D. Snoep, kreeg hiervoor het ere-lidmaatschap aangeboden. Daarna trok het gezelschap naar de veilinghal, waar de „olifant" geduldig lag te wachten om omgeblazen te worden. De slang werd op het „dier" gemonteerd, de burgemeester stelde de stofzuiger in werking en onder ademloze spanning werd de olifant werkelijkheid. Al mocht dan de slang wel eens los schieten en al moest het dier ondersteund worden, toch kwam het gevaarte onder grote hilariteit overeind. En daarmee was Kamito V officieel geopend. KNOKPARTIJ IN ST. JANSTEEN NIEUW- EN ST. JOOSLAND. De Vereniging „Het Groene Kruis" hield 'n goed bezochte algemene ledenvergade ring onder leiding van de ,w.n. voorzit ter, de heer Joh. Joosse. De -wnd. voorzitter zowel als de secre taris, de heer J. K. Mesu, lichtten de vergadering uitvoerig in omtrent de on middellijke ontslagname van de tijdelijke wijkverpleegster en hetgeen hieraan voor afgegaan was. Een conflict met een be stuurslid der vereniging werd door de waarnemend wijkverpleegster als reden hiervoor aangevoerd, hoewel dit geschil niets met de bestuursfunctie van de be trokkene te maken had. Door dit plotse ling 'ontslag van de wnd. wijkverpleeg ster raakte de wijkverpleging in het ge drang, daar het niet gemakkelijk was direct een vervangster te vinden. Na on geveer 4 dagen zonder hulp te hebben gezeten, verklaarde Zr. N. Filius-Wester- beeke te Oost- en West-Souburg zich bereid tijdelijk de wijkverpleging voor de vereniging waar te nemen. Daar ook de plaatselijke geneesheer bij dit conflict betrokken was, werd door hem de samenwerking met het bestuur van „Het Groene Kruis" verbroken. Dit leidt thans weer tot moeilijkheden, omdat ook de samenwerking tussen de plaatse lijke geneesheer en de nieuwe wnd. wijk verpleegster te wensen overlaat. De wnd. voorzitter en de secretaris hadden over een en ander reeds een onderhoud met de wnd. Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid, dr. Beijerman. Wijkgebouw ZOUTELANDE VIERT NEGENTIGJARIGE ZOUTELANDE. Grote belangstel- ling bestond er gisteren voor de viering van de negentigste verjaardag van onze •oudste inwoonster, mevr. de wed. W. Verhage-Wattee, die sinds haar huwelijk 66 jaar geleden hier woonachtig is. Zij is een goede bekende van heel de be volking. Haar gezondheid is nog goed. Alleen hapert het wat aan het gezichts- en hoorvermogen. 37 jaar lang maakte zij de school schoon en die was dan schoon. ,,Dat moest toch ook", zei ze gisteren, toen iemand haar daarom prees. In de morgenuren kwam haar predi kant, ds. J. van Dulleman zijn geluk wensen aanbieden en tijdens de recep tie 's middags, kwamen er vele dorps genoten, waarbij de beide wethouders. 's Avonds bracht het muziekkorps haar een serenade. Rijdend bijbelhuis GAPINGE. Vandaag, donderdag, hoopt het Rijdend Bijbelhuis, uitgaan de van het Nederlands Bijbelgenoot schap, het dorp Gapinge te bezoeken. In deze bij'belwinkel is een grote ver scheidenheid van bijbeluitgaven te be zichtigen en eventueel te kopen. Des middags wordt een rondrit door de ge meente gemaakt. In de avonduren is het bijbelhuis te bezichtigen bij de Ned. Herv. Kerk. De wnd. voorzitter deelde de vergade ring mede, dat de plannen voor de bouw van een nieuw wijkgebouw in een verge vorderd stadium verkeren. De tekenin gen zijn klaar en ook de bestedingsstuk ken zijn zo goed als gereed. De kosten zijn hoger dan aanvankelijk gedacht was en zullen circa 52.000 gulden bedragen. Het is deze maand juist drie jaar ge leden dat de vereniging van het Italiaan se Rode Kruis een gift kreeg aangebo den en sindsdien hebben zich vele moei lijkheden voorgedaan. Hoewel de vereni ging voor zware lasten komt door de bouw van dit duurdere prooject en de gemeente Nieuw- en Sint-Joosland niet genegen blijkt een hogere bijdrage in de kosten te foourneren, heeft het bestuur toch gemeend de bouw van het nieuwe wijkgebouw niet langer te moeten uit stellen, omdat het gebouw, waarin thans consultatiebureau moet worden gehouden, de naam van wijkgebouw niet verdient. De vergadering keurde na een breed voerige discussie het standpunt van het bestuur goed. Vervolgens brachten de secretaris en de penningmeester, de heer J. I. Janse, hun jaarverslagen uit. Na vele jaren heeft de vereniging voor het eerst een batig saldo. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Van rijks wege zijn indertijd alle gebou wen, behorende bij de Vereni ging Kinderzorg, afgekeurd. iVoe slecht de toestand was, is nog enige tijd geleden gebleken, toen in een der gebouwen brand uit brak. Er diende een grondige verbouwing plaats te hebben. Toen een en ander werd bespro ken en berekend, kwam men ech ter tot de ontstellende ontdek king, dat een dergelijke restau ratie meer zou gaan kosten dan een vernieuwing van het gehele gebouwencomplex. De keus lag voor de hand. Thans heeft men de beschikking over een voorlo pig bouwplan, dat waarschijnlijk nog gewijzigd zal worden. De to tale kosten zijn geschat op acht a negen ton. Teneinde dit alles nog eens te bespre ken, belegde de vereniging gisteren in de gymnastiekzaal aan de Veersesingel een vergadering. In zijn openingswoord richtte de voorzitter, ds. M. Strating. zich o.a. tot burgemeester mr. Joh. de Widt, die hij hartelijk welkom heette. De secretaris, de heer F. H. A. van der Wind, lichtte het bouwplan nader toe. Aanvankelijk had men naar een ander terrein voor het bouwen van de nieuwe paviljoens gezocht, maar bij nader in zien leek het beter, het terrein aan de Veersesingel te handhaven. Een moei lijkheid was nog gerezen over de vraag: wat er precies moest worden gebouwd. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. ,,Dat heb ik nog maar zelden meegemaakt", zei gisteren middag mr. B. S. Sierperda, politierech ter te Middelburg, zijn verontwaardiging uitend over de wijze van optreden van de landbouwer J. E. de K. uit St. Jan- Steen. Op 5 maart was het jaarmarkt Ga met opgeheven hoofden voorwaarts.m St. Janstcen, een feest waaraan door De Kamito is zo Van Suylekom. Na deze officiële openingstoespraak kwamen nog enkele woordvoerders voor het bordje om hun felicitaties over te aldus burgemeesterj<mg, en oud ijverig wordt meegedaan. Hoe ijverig, bleek juist op die dag. Door een misverstand kreeg De K. in een café ruzie, die al heel spoedig uit- Kapelle- de christelijke middenstands brengen aan het Kamito-comité. Dat wa- j draaide op een vechtpartij. IJlings werd ren de heren J. Burger Fz. uit Wemel-politie ontboden en een wachtmeester dinge, namens het bestuur van de vei-1 snelde naar de plaats des onheils. Hij ling. A. Schuit uit Wolfaartsdijk namens, kreeg het daar echter bijzonder kwaad het gewest Zeeland van de Kon. Ned te verduren. Hij trachtte de man die Middenstandsbond. C. J. Huissoon uit zich ontzettend had opgewonden over te halen, mee naar het bureau te gaan, maar dit gelukte hem niet. De K. stel de zich hevig teweer, hitste de aansnel- (V.„ Pf,„ nn7pr „prslaeeeversl lende feestgangers op tegen de brave (Van een onzer verstaggeveis) politieman, stompte hem in het gezicht MIDDELBURG. De Middelburgse I en scheurde diens regenjas aan flarden, aannemer M. N. moest gistermorgen haas- Met ontzaggelijk veel moeite en met be- tig met een vaart van honderd kilometerhulp van collega s Wist de wachtmees- zijri personenauto de berm insturen, daar} t_er eindelijk de opstandeling een tegenligger, een Belgische vrachtwa gen van zijn rijgedeelte afweek en op N. toevloog. Bij deze overhaaste manupulatie reed N. enkele langs de weg staande paaltjes kapot waardoor de voorbumper werd ont zet. Volgens N. was er voor de Belg totaal geen reden om van het rechtergedeelte van de weg af te wijken. De K.'s raads- dat verdachte Mr. F. K. Adriaanse, man, was van mening door het gebeuren toch zelf ook al veel geleden had. Hij was namelijk ook vre selijk toegetakeld in het gevecht. Tot dusver had hij nog een blanco strafre gister. De politierechter veroordeelde deson danks conform. De vlasbewerker G. F. E. W. uit Koewacht wilde op 1 maart per auto naar België. Toen hij echter zijn be wijs van Nederlanderschap bekeek, zag hij dat dit reeds geruime tijd was verlopen. Geen nood, dacht W. en hij veranderde de datum. De douanebeambten hadden evenwel zijn spelletje gauw in de gaten, zodat hij zich gistermiddag moest antwoor den. Verdachte werd veroordeeld tot 20 subs, vier dagen met verbeurdverkla ring van het bewijs van Nederlander schap. Paardenspan op hol Van een onzer verslaggevers. MIDDELBURG. Geschrokken door het geluid dat werd veroorzaakt door golfplaten die werden opgeladen, sloeg het span van de voerman E. F. uit Middelburg gistermiddag op 't Zand op hol. De voerman, die de dieren tot stil stand trachtte te brengen, kwam er niet best van af; hij kwam onder een der voorwielen van de wagen terecht. Ge lukkig waren zijn verwondingen niet van ernstige aard. De paarden renden, de Dorus Rijker straat in, waar zij een ware ravage aan voortuintjes en een bromfiets aanrich ten. Zij konden pas door moedig optre den van de Middelburger C. G. K. in de Baarisjesstraat tot staan worden ge bracht. Daar de kosten zeer hoog lagen, diende alles van te voren terdege te worden bekeken, daar het benodigde bedrag deels uit eigen middelen, maar voor het grootste gedeelte uit leningen bij elkaar zal moeten worden gebracht. Het plan, dat in drie waarschijnlijk jaarlijkse fasen zal worden uitgevoerd, omvat het stichten van in totaal zeven paviljoens met een kantoorgebouw. Voor dit laatste object zal naar een geschikt gebouw elders in de stad worden uitge zien. Vier buizen voor debiele kinderen zul len worden geplaatst op het terrein aan de Veersesingel, alsmede een huis voor jongens. Verder zal er een gebouw in de Stromen wijk en een op Welgelegen te Serooskerke verrijzen. In zijn jaarverslag kon de secretaris terugzien op een zeer rustig jaar. waar in regelmatig was gewerkt. Een belang rijk resultaat boekte men te Welgelegen, waar 37 kinderen het afgelopen jaar werden verpleegd. Door een nieuwe groepsindeling, die op de gezinssfeer was gebaseerd, heeft men prima resul taten weten te bereiken. Daartoe zullen de nieuwe paviljoens ook geheel deze richting uitgaan. Er zal zoveel mogelijk worden ge tracht de kinderen een huis te geven dat in elk op2icht gelijkt op dat van de huizen in de buurt en waar niet meer dan twaalf of vijftien kinderen in zullen wonen. Ook zal in elk huis afzonderlijk worden gekookt wat voordien niet het geval was. In de tehuizen, waar in het afgelopen jaar 282 kinderen werden verpleegd. Bomt de staf van personeel Wel zeer veel dank toe. De verpleegkosten werden helaas weer hoger. Zij werden echter gedekt door ho gere inkomsten. Door giften wist men de exploitatie voor 48.000 te dekken en 2200 te reserveren voor een doorgangs huis. Deze giften kwamen onder meer uit de collecte-busjes, waar steeds weer ijverige collectanten mee rondgaan. Ook houden 27 van de 103 gemeenten op Zeeland inzamelingen. Ook hiervoor bracht de secretaris de afgevaardigden van de kerken dank. Juist door deze en andere steun heeft men dit enorme plan aangedurfd. Ir. P. J. 't Hooft heeft dit plan inmiddels bij de kop genomen. Gehoopt wordt thans op een flinke bijdrage van de zijde van het parlement. Tijdens de middagvergadering werden documentaire films vertoond over indij kingen en afsluitingen van zeegaten in Zeeland. Feestavond C.O.J.O. Van één onzer verslaggevers MIDDELBURG. Voor een volle zaal van „De Gouden Poorte" heeft de Chris telijke Onthouders Jeugd Organisatie een alleszins geslaagde feestavond gebracht. De stemming zat er al meteen in met het optreden van het „Uptown Quartet" o.l.v. bajoïst Jaap Koning. Deze goede formatie gaf enkele prima nummers. Een uitblinker in deze band is ongetwijfeld de Vlissingse alt-saxofonist Flip Wolte ring. Na de nauze, waarin een verloting werd gehouden, ten behoeve van de in richting van een eigen clubgebouw, werd het detectivespel: „Voor de derde maal", van P. J. Dorrenboom, vaardig voor hel voetlicht gebracht. De pas gerestaureerde Hervormde kerk van Nieuwerkerk, die in een speciale ivijdingsdienst officieel iverd overgedragen aan de gemeente. De kerk dateert tan ongeveer 1475. Oud-Zeeuws elftal speelt voor „Zonneveld" MIDDELBURG. -Zoals reeds eerder werd gemeld zal op donderdag 30 april a.s. (Koninginnedag) te Vlissingen op het veld aan de Irislaan de voetbalwedstrijd tussen gen elftal, samengesteld uit oud spelers van het Zeeuws elftal en een Vlissingen-Middelburgcombinatie, welke ontmoeting op Nieuwjaarsdag door de slechte toestand van het terrein niet kon doorgaan, alsnog worden gespeeld. Voor deze gelegenheid is het. oud Zeeuws elftal als volgt samengesteld: (v.r.n.I.) doel: Cor Moens; achter: C. Bode en A Carol; midden; W. Struiwigh, A. Schin kel, D. Mos; voor: J. v. d. Sluis, P. v. d. Sehraaf, L. Outermans, A. de Smit en J. de Ruiter. Reserves; P. "Wijs, J. Mijnheer, A. van Rijswijk en W. Kasteelen. De samenstelling van de Vlissingen .Middelburgcombinatie zal nog nader wor sen bekend gemaakt. Het ligt in het voor- l nemen de gehele achterhoede van Vlissin- gen op te stellen, terwijl de voorhoede van Middelburg het elftal dan zal com- I pieteren. De opbrengst van een en ander komt ten goed aan „Sport stunt Zonne- iveld". De wedstrijd begint om half drie. 0 Een gedeelte van de Ring tegenover het café „De Drie Schapen" te Dreischor is verbreed en bestemd voor parkeer ruimte Deze ruimte is aangegeven door parkeervakken Verder kan worden ge- voorwaardelijk met daarnaast een proef- .1. rvir-.k-tI I Inrl tmh rtrsg» taar f»f»r\ fff» I CvnOP T P V a 11 parkeerd op een terrein in de Meelstraat I tijd van drie naast het Dorpshuis-Bondsvakantieoorcp f 55 subs, elf de opstandeling dor de I thans vechtende menigte te wurmen en in te sluiten. ..Had u gedronken?" informeerde mr. Sieperda. Het antwoord van ver dachte was heel beslist; .,Ja, dat kan niet anders hè?. Als het jaarmarkt is. is het onmogelijk, om niet te drin ken". Mr. T. Lebret, de officier van justitie, vond het heel vreemd, dat verdachte zich plotseling niets meer van de ge beurtenissen herinnerde. „Dat is wel heel makkelijk", aldus de officier, „je hoeft je dan voor niets te verantwoorden ook". Zijn eis luidde: veertien dagen drie jaar, een geldboete van dagen en een civiele vor jeugdherberg. dering voor de vernielde regenjas. Advertentie VLISSINGEN Geboren: Franciska, dv H. C. van Uxem en M. A. Kloeg. Cornelia J. M., dv j. p. c. van Helderen en C. E. de Meij. Ferdinanda P. S. E., dv P. A. C. J. Nijssen en J. W. Al- berts. Kazimierz J„ zv K. Kapias en M. A. i Moorman. Frederik. E., zv C. J. H. Klijnsoon en E, M. Jonker. Jan, zv J. Kwantes en H. de Nooijer. Jan P., zv J. C. Spoor en E. van der Smissen. Theodora, dv J. Goedhart en L. P. Acda. Maria S., dv A. M. Goossens en M. Donk. Jannetje M. J., dv W. Wille- boordse en M. G. Maes. Franciscus L„ zv J. C. G. v. d. Westelaken en R. A. van Kaauwen. Roeland R., zv M. Tissink en M. Minnaard. Albertus, zv D. Huwaë en J. E. Ralahalu. Wilhelmina, dv C. L. Tramper en K. Lindhout. Josina J., dv J. P. de Klerk en S. M. A. Houweling. Peter J., zv J, J. Backs en J. Weel. Ondertrouwd: J. Land, 58 j. en H. K. Meijer, 54 j. J. I. v. d. Heuvel, 19 j. en J. Nieuwenhuijse. 17 j. Gehuwd: P. Sachs, 25 j. te Blaby (Eng.) en K. E. Kolff, 22 j. P. J. Rijnberg, 23 j. te Breda en E. de Lege, 22 j. H. Roelse, 23 en J. C. Kuiper, 21 j. Overleden: A. Roelse, 84 j., e.v. G. J. Waltz B. Kramp, 46 j., e.v. A. D. Geijs. J. M. Tielrooij, 83 j.( w.v. J. W. Kole. (Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. De Provin ciale Bibliotheek te Middelburg heeft de primeur voor Zeeland van een zeer merkwaardig apparaat, dat eenvoudigweg de naam draagt j met de Ne tens chap en studenten. De Provin ciale Bibliotheek te Middelburg behoorde tot de instellingen, aan wie het Nederlands Instituut voor Documentatie en Registratie te Den 0 De collecte voor Somievanck-Zonne- gloren heeft te Oudelande f 44.opge bracht, voor de Oranjevereniging werd 400 gecollecteerd en voor het geschenk voor H. M. de Koningin f76.—. Scholieren van beide scholen te Waar de hebben een inzameling gehouden van busjes melk voor de Algerijnse vluchte lingenkinderen. van leestoestel. Zo simpel als de'der}?ndse Microkaartenstichting te Delft, een dergelijk leestoestel in bruikleen heeft gegeven. Het oog merk was openbare bibliotheken in de randprovincies meer service kansen te schenken. Het NIDER stelde evenwel als voor waarde, dat het leestoestel voor iedereen die hiervan gebruik wenst te maken, kosteloos ter beschikking staat geduren de de uren, dat de bibliotheek voor het publiek is geopend. Belangstellenden die dus in het bezit zijn van microkaarten, maar niet over een leestoestel beschik ken, kunnen bij de Provinciale Biblio theek thans terecht. Vooral voor studen ten met vakantie, die met behulp van microkaarten bepaalde teksten moeten naam is de constructie en werk wijze echter niet, want voordat het toestel zijn arbeid kan beginnen is er al heel veel voorbereidend werk j nodig geweestv om het ingewik kelde, maar hoogst handige instru ment op zijn taak te kunnen af stemmen. De taak van het lees toestel is kort gezegd om literatuur, vastgelegd op micro kaarten en microfilms, gemakke lijker toegankelijk te maken voor vertegenwoordigers van het be drijfsleven, beoefenaars van de we-. bestuderen, kan de aanwezigheid van een leestoestel in Middelburg van belang zijn. Maar ook andere openbare diens ten en commerciële ondernemingen die microkaarten te bestuderen krijgen, kun nen met het apparaat geholpen worden. De Provinciale Bibliotheek heeft zichzelf tot taak gesteld enkele kost bare werken met een schat van gege vens over Zeeland, die bij de ramp van 1940 nagenoeg geheel verloren gin gen en praktisch bijna niet zijn terug te kopen, op microkaarten te laten brengen. De bibliotheek van de Tech nische Hogeschool te Delft heeft hier voor reeds haar medewerking toege zegd. In de moderne bibliotheekbedrijven en bij het wetenschappelijk onderzoek gaat de mierokaart van grote betekenis wor den. De Provinciale Bibliotheek van Zee land is verheugd, dat zij deze service nu kan bieden. Andere bibliotheken in Nederland waar een leestoestel te vinden is, zijn: Open bare leeszaal en bibliotheek, Amster dam; Gelderse Bibliotheek. Arnhem; Openbare leeszaal en bibliotheek En schede; Ottema-Kingmastichting, Leeu warden; Staatsarchief en -bibliotheek, Maastricht Bibliotheek der r.k. universi teit te Nijmegen en het Instituut voor scheepvaart en luchtvaart, Rotterdam. Geslaagden EHIO Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Op het verleden week gehouden E.H.I.O.-examen slaagden 27 van de 29 candidaten, hetgeen voor de docent dokter C. F. Frumau zeer zeker een groot succes mag worden genoemd. De cursus die in overleg met de B.B. door de E.H.B.O. afdeling Middelburg werd gegeven blijkt bij velen ingang te vinden. De geslaagden van het door dokter D. N. van Glderen afgenomen examen waren: De dames: J. J. Glerum-Schoonaard, J. Boogaard-Snoep, N. W. v. d. Bosse. A. J. Ludikhuize-van der Linde, J. Hoogerhei- de, allen' te Middelburg en de heren; P. Uijl, D. J. van Loo, P. F. Nagtegaal, H. P. Hariot. P. Duvekot, J. Zwemer, H. Leijnse P. de Vos, B. Weber, J. A. M. Clarijs, J. Gillissen, J. R. Bos, P. Cappon, A. de Jong, P. Seits, S. Dieleman, S. Melse, A. de Leeuwen, C. van Dam, F. Moerdijk allen te Middelburg en de heren A. C. Schipper uit St. Laurens en J. R. Geijsels uit Vlissingen. MIDDELBURG. De colleges van B. en W. van de vier gemeenten in Zee land, die als ontwikkelingskernen zijn aangewezen, zullen in een a.s. dinsdag te Middelburg te houden bijeenkomst door ambtenaren van het ministerie van Econ. Zaken worden voorgelicht over de mogelijkheden, die de kerngemeen ten zullen krijgen. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4