Eind van lormatiepoging (na zes weken) in zicht Prof. Zijlstra wellicht bereid functie op te geven RECONSTRUCTIE VOL TRAGIEK De vonk van het kwaad GALA VOL LUISTER De Bilt: Zon MOTORRIJDER REDT KIND HAMBURG WIL INDONESISCHE THEE VEILEN Kiel voor Britse A-onderzeeër Nederlandse schepen onder goedkope vlag Gearresteerde ontkent moord te Axel Politie vermoedt rol van moeder van verdachte Scapulier Twistgesprek ONRUSTBARENDE GROEI VAN DE JEUGDMISDAAD HULPTROEPEN VELE MOGELIJKHEDEN Chinees-Indisch grensgeschil in wording De Betuwe ontvangt toeristen goed GARAGEHOUDER HERINNERT ZICH NIETS Omstreden schroot toch naar Japan SACHA MAAKTE LUCHTOPNAME V.S.: Geen wijziging in scheepvaartpolitiek GELEEN: ZATERDAG GESLOTEN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND i4e Jaarg. No. 1584 Donderdag 23 april 1959 t RADICALE VERSCHUIVING HAMBURG. Enkele enthousiaste Hamburgse theemakelaars hebben in navolging van de Antwerpse make laarsfirma, Socomabel, besprekingen met Indonesische regeringsfunctiona rissen gevoerd om een deel van de Indonesische theeoogst in Hamburg te krijgen. Dit zou evenals in Antwerpen op consignatiebasis moeten geschieden. De Hamburgse makelaars willen de oprichting»- van een Deutsch-Indonesi- sche Tee-Handelsgesellschaft m.b.H. in de trant van de thans fel omstreden Bremense G.m.b.H. voor de tabak uit Indonesië. Geen kopra en koffie Berichten over de stichting van een dergelijke organisatie voor de handel in oliehoudende zaden, kopra en koffie worden in Hamburg met beslistheid als onjuist bestempeld. In dit verband wijst men op de officiële Indonesische instantie voor de verkoop van kopra, de I.K.K.I., die haar Amsterdamse kantoor voorlopig heeft gehuisvest in het Indonesische consulaat-generaal in Hamburg. Slechte ervaringen De I.K.K.I. is een van de vele verkoop bureaus, die de Indonesische regering in het buitenland de laatste tijd heeft gevestigd. Een dergelijke organisatie, die de handel zoveel mogelijk in eigen hand wil houden, wordt door de Ham burgse handel weinig interessant ge vonden. Men heeft nogal minder gelukkige ervaringen opgedaan bij de zakelijke afwikkeling van handelscon- trachten via officiële Indonesische organen. Van onze correspondent LONDEN. Prins Philip zal op 12 juni op de werf van Vickers Armstrong te Barrow-in-Furness de kiel leggen van de Dreadnought, Engelands eerste door kernenergie voortgestuwde onder zeeboot. In het Lagerhuis heeft premier Mac- millan gisteravond bekend gemaakt dat een nieuwe afdeling van de Rolls Royce fabrieken de brandstofelementen zal le veren. Het materiaal daarvoor zal wor den verschaft door de Admiraliteit, wier eigendom het ook zal blijven. DEN HAAG. Drie tankschepen van de Nederlandse Ertstankermaatschappij in Den Haag, de Johannes Frans, de P. G. Thulin en de Jacob Verolme, zul len waarschijnlijk binnenkort worden ondergebracht bij een nog op te richten Liberiaanse dochteronderneming van de maatschappij. Zij zouden dan de eerste Nederlandse schepen zijn die onder goed kope vlag gaan varen. De drie schepen, die alle ruim 18.700 ton meten, zijn enkele jaren geleden ge bouwd bij Verolme Verenigde Scheeps werven. Zij varen sinds vorig jaar in ..bareboat charter" voor de Canadian Foreign Steamshipcompany en vervoeren erts tussen Chili en de Verenigde Staten, Xavier de B. bij het betreden van het Brusselse paleis van Jus titie., Achter hem een gendarme. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Met hulp van alle vier groeperingen die in het Kabinet vertegenwoordigd zullen zijn, is gisteren prof. dr. J. E. de Quay begonnen aan een ingrijpende verschuiving. Zowel K.V.P., A.R. als V.V.D. werken er aan mee om de C.H.TJ. een haar bevredigende plaats in het Kabinet te bezor gen. De liberalen zijn bereid de portefeuille van binnen landse zaken op te geven, mits hun positie in het algemeen niet slechter wordt. Deze voorwaarde kan wor den vervuld door een liberaal de portefeuille van financiën of van economische zaken aan te bieden, voor welke posten tot nu toe respectievelijk de KVP- er Ph. C. M. van Campen en de A.R. prof. dr. J. Zijlstra in aan merking zijn gebracht. Figen nieuwsdienst BRUSSEL. Een etmaal lang is de 38-jarige huisknecht Xavier de B., verdacht van moord op zijn 39 jaar oude, bijna doofstomme vrouw Juliane Schietze door de politie in Brussel verhoord, maar hij blijft hardnekkig ontkennen iets met de gruweldaad uitstaande te hebben. Woensdagavond laat trok het net, dat de Belgische en Neder landse politie samen hadden uit gezet, dicht rond de zaak, die zich veertien dagen geleden aandiende als een van de raadselachtigste moorden van de laatste tijd. In de ochtend van donderdag 9 april vindt de postbode Airnout Freekhout in het ruige gras van de Catharina- polder onder Axel in Zeeuwsch-Vlaan- deren het deels verkoolde lijk van wat op het eerste gezicht een tengere, nog jonge vrouw was. Omtrent de manier waarop het slachtofer moet zijn omgebracht bestaat weinig twijfel: een geweerschot en daarna benzine. Het onderzoek komt snel en efficiënt op gang, al ontstaan er enige knelpunten door een verschil van inzicht omtrent de mate van publiciteit. De meeste sporen leiden naar Bel gië. Gent lijkt een knooppunt van deze sporen te worden: de kleren van de vermoorde zijn er zo goed als zeker drie jaar geleden gekocht, de schoenen eveneens. Verder loopt het spoor dood al leen de initialen op een scapulier, moeizaam ontcijferd als I. S., geven nog enige hoop op een spoedige ont raadseling. Naarmate de dagen verstrijken bun delen de sporen zich, maar ondanks tientallen tips is er nergens zoveel licht, dat de politie kan toeslaan. Dan neemt de Belgische televisie het initiatief van de Nederlandse over en toont de overblijfselen van de kledij, die bij het lijk zijn aangetroffen. In Gent ziet de welgestelde eigena res van een wasserij, mevrouw Schiet ze, de voorwerpen op het scherm en zij krijgt een schok de scapulieren, het reiswekkertje, de schoenen het zijn eigendommen van haar dochter, die al enige tijd haar wekelijkse brief niet heeft gestuurd. Zij had eerder iets gelezen over een moord in het Neder landse Zeewsch-Vlaanderen, maar om dat er steeds weer sprake was van een jonge vrouw tussen de twintig en der tig was er geen enkele ongerustheid bij haar opgekomen. De initialen I. S. waren echter dui delijk van haar enige dochter Julia, de J was door de tijd uitgesleten tot een I De vrouw reist naar Blaasveld, waar de ouders van haar schoonzoon wonen. Daar ontstaat in dat stille Vlaamse dorp tussen Mechelen en Dendermonde een fel twistgesprek tussen mevrouw Schietze en vader en moeder De B. Ongeveer tezelfdertijd blijkt de burge meester van het plaatsje een brief van Xavier te hebben ontvangen waarin de vermissing van Julia wordt verteld. De oude vrouw reist, verteerd door een stijgende onrust, naar Gent terug en alarmeert de politie. Zij ziet daar de voorwerpen terug en herkent ze stuk voor stukDe politie spint het ver haal verder tot in zijn tragische ach tergronden. De echtgenoot vail de verdwenen en later vermoord gevonden vrouw is een oud-verzetsstrijder met een avon tuurlijk verleden. Van de „weerstand" kwam hij, overladen met onderschei dingen, terug in de burgermaatschappij. Hij vond er zijn draai niet sprong Julia, enige dochter van de Gentse mevrouw Schietze. van werkgever naar werkgever, werd taxichauffeur, huisknecht daarna. De man koopt een auto, een Peugeot 203. Het huwelijk met Julia „Julienne" zo als Blaasveld het wat schriele vrouwtje kende gaat scheef, ook al omdat het paar de eerste vijf jaar inwoont bij de ouders van De B. in Blaasveld, waar moeder De B. zich laat kennen als een harde, wat geslepen boerenvrouw die het van meet af aan slecht kan vin den met haar schoondochter. De echtelieden verhuizen naar Gent, maar het huwelijk breekt en Xavier gaat zijns weegs als huisknecht bij een welgestelde advocatenfamilie in Brussel. Eens in de week zoekt hij zijn vrouw op, het verhaal gaat, dat hij haar al een paar maal van het leven heeft pogen te beroven door middel van ver gif. Soms ook reist hij naar Blaasveld; waar hij een enkele keer onder zeer pijnlijke omstandigheden zijn vrouw ontmoet. Tot zover is de gerechtelijke politie in Brussel gereed met het voorspel van wat zij ernstig aanneemt dat een moord is geworden. De rest ligt onder een floers verbor gen, waar de rechercheurs nu doorheen proberen te komen in een lang kruis verhoor. Daarbij zijn ook de ouders van de vermoedelijke dader aanwezig, om dat de politie een sterk vermoeden heeft, dat moeder De B. een rol heeft gespeeld in dit echtelijke drama. Xavier blijft hardnekkig ontkennen, zeggend dat hij in de berichten over de in Axel vermoorde vrouw en zijn ver dwenen echtgenote geen enkel verband heeft gezien. Op de vraag of hij veel in Nederland kwam, moest de verdachte toegeven, dat hij onder meer als ver tegenwoordiger voor een Nederlandse sigarettenfabriek meermalen zaken aan de andere kant van de grens afhandelde. Wanneer het tot een berechting komt, zal de zaak door een Belgische en niet voor een Nederlandse rechter worden behandeld.'. AMSTERDAM In Amsterdam is de jeugdcriminaliteit de laatste jaren onrustbarend gestegen. In 1952 waren 8,66 procent van de door de politie aangehouden daders van misdrijven beneden de achttien jaar. Zes jaar later, in 1958, bedroeg dat percentage 22,35 procent, dat is 13,69 procent meer. Inspecteur C. Verbiest van het adviesbureau ter voorkoming van misdrijven te Amsterdam, die' de cij fers gisteren meedeelde, was van mening dat de stijging in hoofdzaak voortkomt uit het typische jeugd- misdrijf van joy-rijden op scooters en bromfietsen, maar ook uit het stelen van fietsen, die dikwijls ook slechts voor een plezierritje worden gebruikt. Terwijl het aantal volwas sen daders van dit misdrijf van 13» in 1952 steeg tot 444 in 1958 sprong het getal van 29 in 1952 voor de minderjarigen omhoog tot 289 in 1958. Als de vonk van het kwaad begint te gloeien, wakkert het vuurtje snel aan. De basis wordt steeds breder. Hoe meer jongens zich aan misdrij ven gaan schuldig maken, hoe meer van hun vriendjes daarin worden meegetrokken. De volgende stap is de inbraak. Meerderjarigen: 287 in 1952, zes jaar later 338. Minderja rigen: 53 in 1952, zes jaar later: 104. Winkeldiefstallen: met ongeveer 300 meerderjarigen in 1958 ongeveer driemaal zoveel als zes jaar tevoren, maar bij de jeugd steeg het aantal winkeldieven van 76 tot niet minder dan 482. De jeugd steelt dus al meer dan de meerderjarigen in winkels. Binnenlandse zaken zou door deze verschuiving vrij komen voor de Chr. Hist, kandidaat mr. A. C. W. Beerman. De grote verrassing "gister avond was wei dat er ernstig rekening mee werd gehouden, dat prof. Zijlstra bereid zou zijn om zijn functie op te geven. Op financiën zou dan een liberaal kunnen komen, met name de Rotterdamse hoogleraar prof. dr. H. J. Witteveen. Zowel de K.V.P. als de A.R. zij tot veel bereid, zo verna men wij gisteravond laat van bevoegde zijde, maar men zal niet de conclusie mogen trek ken dat de K.V.P. terug zal ko men van haar oorspronkelijke opzet om in de driehoek econo mische zaken-financiën-sociale zaken tenminste èèn portefeuil le te bezetten. Dit betekent dat de K.V.P. haar kandidaat mr. Van Campen wenst te handha ven. Uit de A.R. hoek werd al eerder op de dag de veronder stelling geuit dat prof. Zijlstra wel zijn plaats zou willen rui men, als zulks noodzakelijk zou worden geacht om een uitweg te vinden. Prof. De Quay gaat in ieder geval door met zijn werk. Het is te verwachten dat hij van daag in de loop van de dag, als hy zijn keuze heeft gedaan uit de voorhanden mogelijkhe den, prof. Witteveen en mr. Beerman zal ontvangen, waar mee wel zo ongeveer de rich ting is aangegeven welke hy zal inslaan. Deze „volksverhuizing" toont wel aan dat er geen halve maatregelen worden genomen om tenslotte toch het formatie- werk van prof. De Quay af te maken, bijna zes weken na de verkiezingen. De formateur heeft daarvoor dan ook alle hulptroepen waarover hij kon beschikken, opgemand. Gisterochtend pleegde hij eerst overleg met minister ir. C. Staf, die zelf geen portefeuille meer zou am biëren en dus kon optreden als onderhandelaar voor de C.H.U. De „hulptroepen" arriveerden gis terochtend om elf uur: minister mej. dr. M. A. M. Klompé (kath. v.), minister prof. dr. J. Zijlstra (A.R.) en het Tweede-Kamerlid drs. H. A. Korthals (lib.). Na twee uur met de formateur te hebben gepraat kon minister mej. dr. Klompé slechts vertellen dat er aller lei mogelijkheden om tot een oplossing te geraken waren besproken en dat de drie onderhandelaars was verzocht nog in de loop van de dag te antwoorden op de voorstellen van de formateur. Minister Zijlstra was er in de loop van de middag al mee gereed. Hij bracht het zelf naar het Binnenhof, waar de formateur nog altijd in de ministerskamer van het Eerste-Kamer- gebouw zetelt. Ook minister Staf is daar gisterna middag nog even geweest. Gisteravond is het liberale antwoord telefonisch gegeven en naar alle waarschijnlijkheid heeft ook minister mej. dr. Klompé de formateur op deze manier op de hoogte gesteld. Overigens is met het bovenstaande nog maar een gering deel van de mo gelijkheden aangegeven. Van alle kan ten is materiaal aangedragen en daar uit blijkt -d'at men tot velerlei oplos singen bereid is, onder voorwaarde Uiteraard dat de posities door de ver schuivingen niet al te zeer worden ver zwakt. Maar men is bereid hier en daar een veer te laten, waarbij d'an een eventueel verdwijnen van prof. Zijlstra een offer betekent. Van de liberalen zou mr. E. H. Toxopeus als gegadigde komen te vervallen. Bovendien zal de formateur alsnog kandidaten moeten vinden voor land bouw en volkshuisvesting. Voor het eerste departement wordt genoemd de K.V.P.-er mr. V. G. M. van Marijnen, algemeen secretaris van het Katholiek werkgeversverbond. Justitie (prof. dr. Van der Grinten) zou dan in chr.-hist, handen kunnen komen. Zo zijn er nog tal van variaties. Namen kon men gis teravond te kust en te keur vernemen. Staatsraad dr. De Pous zou een troef in chr.hist. handen zijn en de eventuele verzwakking van de a.r. positie in het kabinet zou kunnen worden gecompen seerd door aan de a.r. deskundige op landbouw- en internationaal gebied, mr. B. W. Biesheuvel, de functie van staats secretaris van buitenlandse zaken aan te bieden. O Koningin Juliana heeft gisteravond de galavoorstelling bijgewoond van De Wonderbaarlijke Schoenlappersvrouw van Garcia Lorca, die ter gelegenheid van het twaalfde lustrum van de Utrechtse vrouwelijke studentenvereni ging in de schouwburg te Utrecht werd gegeven. De Koningin werd begroet door de presidente van de jubilerende vereni ging, mej. N. H. Verloop (links) en mej. S. M. König. Mej. Verloop bood de vorstin een boeket orchideeën aan. De rector magnificus van de univer siteit, prof. dr. J. Jongbloed, en de curator, mr. dr. J. Donner, kwamen in de loggia van de schouwburg hun op wachting maken. TOKIO (Reuter). De Indonesische delegatie voor de Japanse herstelbeta-I lingen heeft een contract met de Ko- matsufabriek getekend voor de levering I van Japanse machines ter waarde van j 2.8 miljoen Amerikaanse dollars aan Indonesië. ROTTERDAM. Leen Verharen van negen kijkt nog een beetje beduusd tussen het verband uit, waarmee zijn hoofd omwoeld is na een onfortuinlijke botsing met een schop. Die schop vloog de opperman A. de G. gistermiddag uit de handen, toen Leen en zijn vriendjes, over het Rotterdamse Hofplein slente rend, een paar tegels omschopten en de stratenmakers daarmee naar hun eigen zeggen „het bloed onder de nagels uit haalden". Over de ernst van hun plageryen lopen de meningen fors uiteen: de po litie sprak van hevig sarren en voorbij gangers vonden het helemaal niet zo erg. Een feit was, dat de opperman zich op een kwaad moment niet langer kon inhouden en met zijn schop gooide. Die raakte ongelukkigerwijs de jongen net aan de slaap tegen een slagader en het kind viel hevig bloedend neer. Een voorbijkomende motorkoerier, J. P. Broer, zag de jongen liggen, sprong van de motor en hield de slagader dicht tot er medische hulp opdaagde. Hij lieeft er dank zij een grondige kennis van de EHBO waarschijnlijk een kinderleven mee gered. BIJ DE FOTO: Leen in het verband* Eigen nieuwsdienst NEW DELHI. De Chinese landkaar ten waarop grote delen van het noord oosten van Indië staan aangegeven als Chinees gebied mogen dan misschien niet de juiste grenzen aangeven, Peking wenst ze te handhaven zolang die grens kwestie niet is geregeld in een confe rentie en de echte grens niet is vast gesteld. Dit blijkt uit het antwoord dat premier Nehroe gisteren heeft gegeven in het Indische parlement op vragen over deze kwestie. Op het eerste Indische protest tegen de kaarten had Peking geantwoord dat die kaarten nog stamden uit de tijd van het bewind van Tsjiang Kai-sjek over geheel China en dat men geen tijd had gehad om correcties aan te brengen. Het gebied waarom het gaat is onge veer 78.000 vierkante kilometers groot. Eigen nieuwsdienst TIEL. De Betuwe maakt zich op om de toeristen in de bloesemperiode zo goed mogelijk te ontvangen. De streek-WV West-Betuwe en Bommeler- waard heeft daartoe het comité Betuwe Fruitland opgericht. Het comité beoogt de jaarlijks groeiende stroom toeristen door een goede voorlichting en door het plaatsen van wegwijzers de Betuwe in al zijn facetten bekendheid te geven. Niet alleen de bloeiende boomgaarden, maar ook de fruitveilingen en de con- servenfabrieken zijn in een lange route door de Betuwe opgenomen. Het ligt in de bedoeling van het co mité niet alleen in het voorjaar een der gelijke route aan te geven, maar ook in de oogstperiode. De plannen worden gesteund door vele instanties, verenigin gen en particulieren. Het comité heeft tal van evenementen op touw gezet, om het de toeristen in deze maanden naar de zin te maken. BAARLE-HERTOG Het mysterie rond de veertigjarige garagehouder D. Adriaense uit Baarle-Hertog, die eergis teren levensgevaarlijk gewond in zijn geparkeerde auto achter zijn garage werd gevonden, is nog steeds niet opgelost. Wel is de man in het gasthuis van Turnhout bij kennis gekomen, maar hij zegt zich niets meer te herinneren van de ge beurtenissen in de ongeluksnacht. Intussen heeft de politie een belang rijke aanwijzing gekregen. Het moet als vaststaand worden aangenomen dat A. kort na middernacht in Turnhout is ge weest. Hij is daar gezien in gezelschap van twee mannen. Volgens getuigen ver keerde A. onder invloed van drank. Hij zat op de achterbank van zijn auto, die door een vreemde werd bestuurd. De derde man zat naast de bestuurder voor in. Het onderzoek wordt voortgezet. De politie weigert vooralsnog inlichtingen te verschaffen over de identiteit van de twee mannen in wier gezelschap A. voor het laatst is gezien. ROTTERDAM. Ondanks protesten uit de schroothandel die leidden tot een vraag aan de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. over een verboden geachte uitvoer van schroot uit Nederland, ver trekt vandaag uit de Waalhaven te Rot terdam het eerste schip met tienduizend ton staalschroot dat de heer L. Worms heeft bevracht voor Japan. De inmiddels in Red Weis I omge doopte British Steal is door Wijsmuller bemand. Het schip dat zijn laatste tocht maakt en in Japan zal worden gesloopt, staat onder commando van kapitein Mulder. PARIJS. Voor de eerste keer in de geschiedenis van de grammo foonplatenindustrie zijn er platen op genomen op twaalf kilometer boven de aarde. Het tweemotorige Caravelle-straalver- keersvliegtuig steeg van het Parijse vliegveld Orly op met aan boord de jazzguitaarspeler en zanger Sacha Dis tel en zijn band. Van te voren was een complete in stallatie voor het maken van grammo foonplaten aan boord gehesen alsmede een piano, die ruim 200 kilo woog. Op een hoogte van 12.000 m begon nen Sacha Distel en zijn bandleden te spelen. Drie songs werden op de plaat vastgelegd. De opnamen waren mogelijk, door dat in de cabine die als studio werd gebruikt, ondanks de twee straalmoto ren, de grootste stilte heerste. Van onze correspondent WASHINGTON. Hoewel de bestuurs raad van de Internationale kamer van koophandel een resolutie heeft aange nomen waarin hij zich uitspreekt tegen alle vormen van vlagdiscriminatie, vrije mededinging op de zee bepleit, en de regeringen van alle landen oproept hun schaapvaartpolitiek te herzien, is een wijziging van het beleid van de Amerikaanse regering niet te verwach ten. Men kan thans reeds vaststellen dat de besprekingen die in juni zullen wor den gevoerd tussen vertegenwoordigers van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken en enkele belang hebbende regeringen weinig concreets zullen opleveren. In de discussie tijdens het congres van de kamer ging de voor zitter van het Amerikaanse instituut voor de koopvaardij Ralph Casey zelfs zover de oorbaarheid van deze bespre kingen in twijfel te trekken. De voorstanders van de vrijheid op de zee hadden al eerder een woordvoer der gevonden in de directeur van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, ir. L. P. Ruys. Advertentie de verf voor het schilderfeest Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Aanvankelijk hier en daar mist of laag hangende bewol king. Later op de dag zonnige perioden. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke wind en maximum tem peraturen van 12 tot 16 graden. MIESJE: Een uitvinding, zo'n bankje. 24 april: zon op 5.26, zon onder 19.51, maan op 21.44, maan onder 6.22. vip. De gemeenteraad heeft dat dinsdagavond zo besloten De uren van de zaterdagmorgen worden op de andere werkdagen in gehaald. Daardoor wordt het mogelijk de loketten vrijdagavond open te houden, zodat de bevolking van Geleen geen extra verlof meer hoeft ot» te nemen voor bezoeken aan het gemeentehuis. Hoofdkamoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009- Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen' Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zicrikzee. Havenriark 24' tel. 01110-2991 p Directeur: JAC(f DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsen Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 1 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van f 1,

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1