V.V.D.: Geen tweede keus! LUCHTBELLEN KALMEREN BRANDING „Dijk van lucht" die golf slag breekt Zwaargewonde zat klem in auto NEDERLANDSE INGENIEURS HELPEN RRITTEN RIJ OPZIENRARENDE VINDING VOOR KUST VAN DOVER DE OUDERS ZWICHTTEN Klok blies kraaienmars Verdachte in Axelse moordzaak ui arrest IRENE VIERDE LUSTRUM MEE PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Verwacht Tegen bierquay jlijk nu herkend president ned. bank: Binnenkort weer wedloop tussen lonen en prijzen Regeling in de maak voor Veerse vissers Noorse sergeanten met bijzondere theorieën Pakhuis van maalderij te Geesteren afgebrand Rood voor-overleg Smaldeel V op thuisreis RAADSEL IN OMSTREDEN GRENSGEBIED Champagne over nieuwe tulp MISHANDELD? Reuzensprong van China mislukt Harold Macmillan: Adenauer welkom! De Bilt: Warmer Minder koud Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenrtark 14 tel. 01110-2991 H Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1583 Woensdag 22 april 1959 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Het blijkt voor prof. dr. J. E. de Quay helemaal niet zo eenvoudig te zijn een op lossing te vinden voor de moei lijkheden, die de christelijk-his- torischen hem hebben bezorgd door de portefeuilles van Land bouw en Volkshuisvesting af te wijzen. Er zou wel het een en ander te ver schuiven zijn, zo meenden zij, maar de liberalen hebben gisteren duidelijk laten weten dat er met hen niets te schuiven valt. In deze geest luidde gistermiddag het antwoord van drs. H. A. Korthals aan de formateur, nadat deze gisterochtend het liberale Tweede-Kamerlid, dat in aan merking komt voor Verkeer en water staat, had gepolst over de mogelijkheden om tegemoet te komen aan de christe- lijk-historische wensen. Na overleg met enkéle van zijn politieke vrienden, o.a. de gegadigden voor Binnenlandse zaken en Defensie, de heren Toxopeus en Van den Bergh, kon drs. Korthals in de loop van de middag al telefonisch melden dat de liberalen ei- voor pasten de moeilijk heden op hun dak geschoven te krijgen. Verrassend was deze reactie niet en de formateur zou zich de moeite hebben kunnen besparen, ware het niet dat hij, zich tegenover de c.h. en om wille van het welslagen van zijn formatiepoging veVplicht voelde om deze stap te doen.) Maar intussen kon hem het standpunt van de liberalen bekend zijn. Zij gaan I er nl. van uit dat hun positie in het komende kabinet in overeenstemming; dient te zijn met de plaats en de sterk te van hun Tweede-Kamerfractie. Voorts! wijzen zij er op dat zij met Defensie een1 portefeuille op zich hebben genomen die kennelijk door geen der andere partners! werd begeerd. Met Binnenlandse zaken en Verkeer en waterstaat zijn zij buiten de sociaal-eco- nomisch-financiële sector gebleven, waar- lïiede ?ij op dat terrein de partners bij de vérvulling van hun wensen niets in de weg hebben gelegd. In liberale kring beschouwt men het daarom niet als re delijk dat ten behoeve van de kleinste partij in dit gezelschap de verantwoor- delijkheid op de V.V.D. zou worden ge laden. Indien de C.H.U. het er op aan wil laten komen, zo zegt men, dan is dat haar verantwoordelijkheid. Op deze manier bevond het formatie- werk'zich gisteravond weer eens in een impasse. Prof. De Quay laat zich echter blijkbaar door tegenslagen als deze niet uit het veld slaan. Hij heeft tenminste laten weten dat hij verder gaat, maar het is niet bekend geworden welke rich ting hij nu zal inslaan. Aan de Engelse kust, bij Dover, heeft men de eerste „dijk van lucht" geïnstalleerd, die de golven weerstaat. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Aan de Engelse kust, bij Dover, bedwingen Nederlanders en Britten de branding. Zolang er waterbouwkun digen zijn geweest, hebben zij gezocht naar een middel om het geweld van een door stormen opgezweepte zee te breken. Dat middel is door een officier van de Britse marine. Alec Laurie, gevonden. De uitvinding wordt bij Dover verder ontwikkeld, onder meer door de Amsterdamse Ballastmaatsehappij. Simpele lucht bellen, die op korte afstand uit een leiding ontsnappen, blijken het „ei van Columbus" te zijn. Van onze Haagse redactie. DEN HAAG Daar het Veerse Gat als onderdeel van de Deltawerken bin nenkort zal worden gesloten, is een regeling voor de verplaatsing van de vissers van Veere en Arnemuiden in' de maak. I Minister Van Aartsen, die dat de Tweede Kamer meedeelt, zegt dat de gedachten uitgaan naar de aanleg van een tijdelijke haven bij Colijnsplaat, met een visafslag. Het rijk zal dit moeten financieren. Deze oplossing is tijdelijk en wel tot 1978, zolang de Oosterschelde nog open: is. Een definitieve regeling zal daarna samen met de Deltawet moeten worden! gevonden. OSLO (U.P.I.) Geheel Noorwegen grinnikt over het plan van twee ge demobiliseerde sergeanten van het Noorse leger, die gisteren voor de rechtbank vér klaarden dat zij koning Olav en premier Gerhardsen hadden willen ontvoeren om een geweldig los geld te kunnen vragen. Hoewel de ko ning en de premier vrijwel geen be scherming' genieten, beschouwt iedere Noor een dergelijk plan als onvoorstel baar. De rechtbank weigerde zelfs het ontvoeringsplan in de aanklacht op te nemen, maar de ondergrond van de zaak is buitengewoon ernstig: spionage en poging tot moord. De twee ex-ser geanten, Karsten Gunnestad en Erik Ivaas, hadden elkaar leren kennen tij dens hun diensttijd. Ivaas had zeer bij zondere theorieën over de misdaad, en het tweetal besloot die in praktijk te gaan brengen.. Na inbraak en bankroof geprobeerd te hebben, gingen Gunnestad en Ivaas over op spionage. Zij stalen zeventien documenten uit een kantoor van de Noorse defensiestaf en boden die de Russische militaire attaché aan. Voor zij echter met hem tot zaken konden komen, werden.zij gesnapt bij een auto diefstal, waarbij zij op twee politic agenten schoten. Een van de agenten werd zodanig gewond dat hij voor de rest van zijn leven invalide is. ALMELO. Een zware brand ver oorzaakte gistermiddag een schade van enige honderdduizenden guldens in de maalderij, graan- en kunstmesthandel van de heer G. Oude Elberink te Gees teren, in de gemeente Tubbergen. Het pakhuis, dat pas een jaar oud was en waarin onder andere duizend balen stikstof en graan waren opgeslagen, brandde af. In een ander deel van het bedrijf werden een aantal machines aangetast. De oorzaak van het vuur is niet bekend. MOSKOU (Reuter) De Chinese volksrepubliek zal vertegenwoordigd zijn in een conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken van de landen van het pact van Warschau die op 27 april in de Poolse hoofdstad zal beginnen. De aangekondigde conferentie houdt verband met de voorgenomen confe rentie van de ministers van buiten landse zaken van de drie westelij' grote mogendheden en de Sowjetunie die op 11 mei in Genève zal beginnen., HET begon allemaal vijf jaar gele den, in het Maleise Penang. Jan de Boer. een 29-jarige Hagenaar, ont moette daar op een dansfecstje een knap Chinees meisje en op hetzelfde moment bestond er geen andere vrouw meer voor hem. Zij heette Jean Long en is nu 23. „Ik werd tot over mijn oren verliefd," zegt Jan. „en vroeg haar mij te trou wen. Zij wilde wel. Haar ouders wei gerden echter en de mijne óók." Tot drie jaar geleden vader en moeder Long zwichtten. Daarop vloog Jan de Hoer naar Den Haag en hij is niet eer der naar Malakka teruggekeerd voor z()n ouders hem hun zegen voor het hu welijk hadden meegegeven. Nu lijn ze getrouwd, De vinding dateert al van de Tweede Wereldoorlog, hoewel men in die pe riode in de praktijk nog gebruik maakte van de spreekwoordelijke „olie op de golven". Bij landingen, die door een ongenadige branding moeilijk wa ren, werden vaten olie op het water uitgestort. Toen was men al ongeveer een halve eeuw bezig met het probleem van het breken van de golven door samen geperste lucht. Men legde geperforeerde buizen op de zeebodem en perste daar lucht door. De duizenden luchtbelletjes misten evenwel de kracht om iels tegen de golfslag uit tc kunnen richten. El VAN COLUMBUS De Britse marine-officier Alec Laurie werd door het vraagstuk geobsedeerd. Tijdens de oorlog werd hij op het myste rieuze Britse departement „Miscella neous Weapons Development" belast met de problemen van landingen, van bevoor rading van schepen in volle zee en van de bescherming van provisorische havens tegen de opdringende zee. Later, als I officier op het pool-onderzoekingsschip Discovery II. merkte hij weer hoe groot jde schade van de golfslag kan zijn. Toen vond hij het middel om de bran ding te bedwingen: In plaats van de ge- iwone gaten in de plasticbuizen, ontwik kelde hij een aantal luchtverdelers, waarin de opgepompte lucht zolang wordt vastgehouden tot voldoende atmos ferische druk is bereikt. Dan ontsnapt jeen luchtbel, die groot en sterk genoeg is om het water in beweging te brengen. 1 Een overhuivende golf veroorzaakt in het water een kolking, waaruit, geholpen door de wind, een nieuwe en zelfs grotere golf kan ontstaan. De luchtbellen van Alec Laurie verwekken eenzelfde kolking, echter tegengesteld aan die van de golf slag. Als beide kolkingen even sterk zijn heffen zij elkaar op. TEGENSTROOM Men zou enorme luchtbellen nodig hebben om een huizenhoog opgejaagde golf tot kalmte te brengen. Daartoe is men ook niet in staat. Wèl kan men echter zoveel tegenstroom verwekken, dat zelfs de hevigste golfslag minstens zestig procent aan kracht verliest. De Britse Admiraliteit (het ministerie van marine) heeft grote belangstelling voor de vinding van Laurie. Hij kreeg gelegenheid die aan de praktijk te toet sen in en bij de haven van Dover, waar men veel te lijden heeft van zware zeeën. Toen hij en zijn medewerkers bezig waren de apparatuur in de havenmond te installeren, stak een orkaan op die een groot deel van het kostbare werk verwoestte. Een ander deel, dat al goed was ver ankerd, kon echter in werking worden gesteld. Direct al bleek de waarde. De golfslag bij Lauries installatie was half jzo hevig als op korte afstand daarvan. I De uitgevonden „dijk van lucht" regelmatig naar boven waggelende luchtbellen heeft schier onbegrensde mogelijkheden, niet alleen op militair, maar ook op waterbouwkundig gebied. De Amsterdamse Ballastmaatsehappij. i die verscheidene werken in het Delta plan uitvoert, had er daarom grote be- langstelling voor. DE EERSTE Daarom participeerde de Amsterdam se onderneming in de door Alec Laurie opgerichte „Pneumatic Breakwaters Ltd." Voor de Ballastmaatsehappij werkt ir. Jan de Koning de vinding van Laurie uit. Bij Dover is men nu zover gevorderd, dat tussen de beide havenmuren de eer ste „ppeumatic breakwaters" ter wereld liggen. Golven, die dijken en basalt hebben gebroken, lopen stuk op niets dan lucht In juli herziening van gemeenteclassificatie DEN HAAG Prof. Beel heeft gis teren in de Eerste Kamer meegedeeld dat de technische herziening van de gemeentelijke classificatie door het College van rijksbemiddelaars op 1 juli zal zijn vastgesteld. Tachtig gemeenten zijn hierbij betrokken. Eigen nieuwsdienst BRUSSEL. In het holst van deze nacht zijn de nevels rond de Axelse moordzaak weggevaagd. Nog geen veertien dagen nadat een postbode het verkoolde lijk van een vrouw vond in een greppel bij Axel, is de vermoede lijke dader van de moord gear resteerd. D:t was gisteravond laat. Het lijk is geïdentificeerd. Het was de 39-jarige Juliana Schietze. Zij woonde in Blaasveld, een plaatsje tussen Antwerpen en Mechelen. De vrouw was doofstom en ietwat ach terlijk. HUISKNECHT De vermoedelijke dader, wiens naam door de politie in Brussel nog niet wordt vrijgegeven, was met haar getrouwd of leefde althans met haar samen. Hij was huisknecht in een gegoede Brusselse burgerfamilie. Het motief is nog onbekend. De dader, die vanmorgen vroeg nog werd verhoord, wilde zich daarover niet uitlaten. Het was op 9 april, dat de postbode van Axel. de 26-jarige Aarnout Free- kenhout, de gruwelijke vondst deed. De ontdekking was het sein voor een grootscheeps onderzoek, dat zich al spoedig tot in België uitbreidde. SPEURWERK Tal van sporen werden gevolgd. De meeste en duidelijkste wezen al direct naar België, maar men vreesde aan vankelijk, dat deze sporen door de moordenaar met opzet waren aange bracht. Toen echter de resten van haar kleding aan een nauwkeurig onderzoek werden onderworpen, was het spoor naar België onmiskenbaar. De leeftijd van de vrouw men meende aanvan kelijk het lijk van een jong meisje te hébben gevonden en de initialen, die men op een gouden halskettinkje op het slachtoffer aantrof (I. S.), hebben de politie bij het onderzoek ongetwij feld parten gespeeld. Tal van bevol kingsregisters zijn namelijk nagespeurd, op zoek naar jonge vrouwen wier initialen I. S. luidden. SNELLE ONTKNOPING Dat het drama zo snel tot een ont knoping is gekomen, is mede te danken aan de Nederlandse rijkspolitie, die nadat het onderzoek zich naar België had verplaatst eerst in: Gent en daarna in Brussel de Belgische politie terzijde heeft gestaan. KAIRO (U.P.I.) Op de olieconfe rentie die de landen van de Arabische Liga thans in Kairo houden, heeft Saoedisch Arabië voorgesteld een pijp- j leiding aan te leggen van de Perzische Golf naar de Middellandse Zee. De ca-, paciteit van deze transarabische leiding zou ongeveer een miljoen vaten per dag moeten bedragen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Ons land staat aan de vooravond van nieuwe loon- problemen. De stijging van de deviezenvoorraad en de onmiskenbare opleving van de conjunctuur wekken de illusie van een belangrijk vergrote welvaart. In wezen bestaat deze uit niet veel meer dan verminderde investeringen en verbeterde liquidi teit. Dit zegt de president van De Nederlandsche Bank, dr. M. W. Holtrop, in zijn verslag over 1958. Een feit is dat de reële lonen, inclusief de sociale verbeteringen, gedurende twee jaren onveranderd zijn gebleven. Op die grond mag het op zichzelf niet verwonderen, dat het loonvraagstuk weer ter discussie wordt gesteld. Het is te verwachten, dat onze nationale huishouding thans een periode van nieuwe, voorzichtige expansie tegemoet gaat. Er is geen reden waarom deze niet gepaard zou gaan met een verdere geleidelijke stijging van de gemiddelde arbeids- produktiviteit. Bij een onveranderd niveau van in- en uitvoerprijzen en mits er geen on gunstige verandering van de ruilvoet komt opdagen, is het met hand having van een stabiel prijspeil ver enigbaar een zodanige stijging ook in de arbeidsvoorwaarden tot uitdruk- kïiv te brengen. Een inwilliging van loonverlangens, die de stijging van de gemiddelde arbeids- produktiviteit te boven zouden gaan, zal echter onvermijdelijk tot nieuwe prijsstijging leiden. Zij zou de voort zetting betekenen van de sluipende inflatie, die aan het verhoogde loon zijn inhoud weer ontneemt en die de bevolkingsgroepen met een vast in komen van een deel daarvan berooft. Daarom is. zo zegt dr. Holtrop, stabili teit van het prijspeil en prijsverlaging in sommige sectoren, van het aller grootste belang voor de handhaving' van de waardevastheid van het geld. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het smaldeel V, dat bestaat uit de Karei Doorman, de Am sterdam. de Gelderland en de Zeeleeuw, is op de thuisreis. Het is nu ongeveer vier maanden afwezig geweest. In die tijd werden bezoeken gebracht aan de Verenigde Staten en aan de Nederland se Antillen. Het smaldeel heeft donderdag, na een oefenperiode van een week, de Ameri kaanse marinebasis Buantanamo verla ten en is nu op weg naar Bermuda, waar olie zal worden geladen. De voorjaarsreis wordt besloten met een gezamenlijke oefening met smaldeel I. op I en 2 mei in het Engelse Ka naal. De schepen van smaldeel V zul len daarna, tussen 4 en 6 mei, aanko men in de thuishavens. Een extra luchtpostsluiting voor de opvarenden van het smaldeel is vastgesteld op 23 april te 13.00 uur. De brieven dienen geadresseerd te zijn: p,a. Amsterdam C.S. Marine. Prinses Irene speldde gisteren een feestelijke lustrum-anjer op de revers van haar rijkostuum, om vervolgens met achttien amazones van de sportvereniging Hup-Hup van de U.V.S.V. de feestelijke stoet van honderden reünisten te openen, die naar Utrecht waren gekomen voor de viering van het twaalfde lustrum van de Utrechtse vrouwe lijke studentenvereniging. Begeleid door trompetters maakte die stoet een feestelijke tocht langs de oude clubgebouwen van de vrouwelijke studenten. In de Domkerk werd het lustrum plechtig geopend, waarbij de prae- ses van de Utrechtse vrouwelijke studentenvereniging wees op de grote veranderingen sinds 1899 voor de studerende jonge vrouw in de Domstad. Het kleine clubje „ont spanning na studie", waaruit de U.V.S.V. is gegroeid, had toen der tien leden. Nu zijn er zevenhonderd studentes bij de U.V.S.V. aange sloten. In het begin van deze eeuw werd het door alle vrouwelijke studenten als een schande gevoeld, wanneer een van hen zakte voor een exa men. Nu wordt een gemist examen echter wel eens al te gemakkelijk opgenomen, aldus de praeses, die erop wees, dat deze houding de met zoveel moeite verworven positie van de vrouwelijke studenten schaadt. Ook het studerende meisje krijgt steeds meer belangstelling voor de wereld buiten de studen tenmaatschappij. Binnen de U.V.S.V. ontstond in 1956 een politiek studie dispuut, een unicum hij vrouwelijke studentenverenigingen. Ter viering van dit twaalfde lus trum vindt er vanavond in de Utrechtse Stadsschouwburg een galavoorstelling plaats, die door vele reünisten en leden van andere vrouwelijke studentenverenigingen in ons land zal worden bijgewoond. Van een onzer verslaggevers BAARLE-HERTOG Onder geheimzinnige omstandigheden is de veertigjarige ongehuwde garagehouder D. Adriaensè uit Baarle-Hertog gis termorgen levensgevaarlijk gewond in zijn auto aangetroffen. De auto met de bewusteloze man er in stond op de binnenplaats achter de garage geparkeerd. A. lag half ontkleed op de vloer van de auto. Hij zat bekneld tussen de zitting van de achterbank en de rugleuning van de voorbank. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat hij uit eigen beweging in die benarde positie is kunnen komen. UTRECHT. ..Ik doop u Rotterdam", zei de echtgenote van de directeur van de Holland-Amerika Lijn, mevrouw De Monchy, gistermiddag op de Jaarbeurs te Utrecht en tegelijkertijd goot zij een bokaal champagne over een nieuwe oranjekleurige tulp. De bloem is in twaalf jaar tijd ge kweekt door de heer D. W. Lefeber te Lisse. Hij heeft haar opgedragen aan het nieuwe vlaggeschip van de HAL, de Rotterdam, die in september de transatlantische maidentrip maakt. Bij een bezoek aan Rusland in 1947 kreeg de kweker enkele bollen van een grote tulp, die alleen in Zuid-Rusland voorkomt. Hij kruiste die vele malen met de Hollandse Darwin-tulp. Hieruit resulteerde de fiëstatulp Rotterdam. De nieuwe tulp is een combinatie van oosterse schoonheid en Hollandse kwali teit. Zij is bijzonder groot, en heeft op vallende gespikkelde bladeren. Het zal nog vier jaar duren, voor men er dui zend tegelijk van kan kweken en pas tien jaar daarna zal men ze bij mil joenen tegelijk kunnen telen. Achtduizend bossen riet gingen gister middag in de Biesbosch onder Werken dam in vlammen op, nadat, spelende kinderen in de buurt van een rietschelf een vuurtje hadden gestookt. HARLINGEN Sinds enkele dagen misten de Harlingers het gelui van de klok van de Nederlands Hervormde kerk. De stadsklokkenmaker (de toren is eigendom van de burgemeester) stelde een onderzoek in. Het bleek dat kraaien om het klokkenhuis zulk een groot nest hadden gebouwd, dat daardoor de hamer van de klok niet meer functioneerde. In bewusteloze toestand is A. naar het Gasthuis in Turnhout gebracht. Vastgesteld werd, dat zijn rugwervel was beschadigd, beide armen waren gebroken en de borstkas was ingedrukt. Hoofd en bovenlichaam waren met won den overdekt. Aan beroving wordt niet in de eerste plaats gedacht. Op de voorbank van de auto lag het colbertjasje van A. In de binnenzak van het colbert is de por tefeuille van A teruggevonden. Er zat een bedrag van ruim vijfduizend Bel gische franken in. A. heeft nog geen verklaring kunnen afleggen. In zijn bewusteloze toestand herhaalde hij steeds de uitroep: ,,Nee mannen, niet doen!" GEEN ONGELUK Parket en politie uit Turnhout stellen een onderzoek in. Het is vrijwel uitge sloten, dat A-. het slachtoffer zou zijn van een auto-ongeluk. Zijn auto was niet beschadigd. De avond te voren was hij tot twaalf uur in een café ge weest. Daarna is hij pei5 auto alleen weggereden. De afstand naar zijn huis was maar enkele honderden meters. Er zijn aanwijzingen die er op dui- LONDEN (Reuter) - Premier Ha- den. dat de auto omstreeks half vier uu in de nacht op de binnenplaats van de.I Macmillan heeft gisteren tn het garage is neergezet. Niemand heeft Lagerhuis de hoop uitgesproken dat echter gezien wie de auto daarheen ur. Kónrad Adenauer, de Westduilse reed. bondskanselier, zeer spoedig een be zoek aan Engeland zal brengen. De premier deed dat in antwoord op De achttienjarige landbomverskiiecht vragen naar aanleiding van Adenauers Odekerken uit Grevenbicht is daar gis- recente opmerkingen over de betrekkin- termorgen van een door hem bestuur- gen tussen Engeland en West-Duitsland de tractor gevallen, er onder terecht- in een radiorede. Een datum kon Mac- (gekomen en er door gedood. millan echter nog niet noemen. PEKING (Reuter.) Het Chinese volk zal zich opnieuw bepaalde tijdelijke op- I offeringen moeten gaan getroosten opdat Ihet land de economische achterlijkheid zo snel mogelijk te boven zal komen. I De Chinese minister van financiën, die dit gisteren mededeelde in het parle- 1 ment, gaf toe dat de „reuzensprong voorwaarts" van het vorige jaar niet gehëel aan de verwachtingen had be antwoord. Al was de landbouw- en nijverheidsproduktie gestegen met 65 procent, toch was er niet voldoende voedsel om de stijgende behoeften te idekken. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteravond om 23.15 uur: Bewolkt met op klaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot ma tige wind uit wes telijke richting, maximum tempe raturen van 10 tot 15 graden. MIESJE Het kan mij niet warm genoeg worden. Van onze weerkundige medewerker Het is gisteren weer hard toe gegaan met de vorst. Te Wittevcen in Drente werd vier graden on der nul gemeten; aan de grond vroor het op tal van plaatsen zelfs zes graden. Gelukkig kan gezegd worden, dat het koude weer een einde neemt. Gisteren drong al vochtiger lucht ons land binnen, waarin veel wolkenvelden meedreven. Toch liep de temperatuur nog tot tien a twaalf graden op, iets meer dan de dag tevoren. De kans, dat zich bij een sterke afkoeling mistbanken vormen, die een verdere afkoeling verhinderen, is nu veel groter geworden. Het gebied van hoge druk blijft voor lopig nog het weer beheersen. Depressies zijn er wel boven de oceaan, maar zij zijn nog weinig actief. Hef weer blijft dus rustig, met wolkenbanken, afgewisseld door opklaringen en met wat hogere temperaturen, ook overdag. Neer slag van betekenis is nog niet direct te verwachten. 'K

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1