KRIS 36™ Residentie Dam Genootschap won royaal van DID door Zeeland Pingo Gerard Deegens uit Middelburg Zeeuws amateurwielerkampioen Door de eeuwen trouw Uitslagen korfbal Zendingsbijeenkomst te Tholen Goede perspectieven ciee voor brouwgerstteelt Veertig jaar verpleger op „Vrederust" ZftB Bejaardenmiddag in Schore Commissie buitenland van Landbouwschap De yrolijke avonturen van ONS AANZIENLIJK en Dinsdag 21 april 1959, ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 -J Van onze wielermedewerker EINDHOVEN. De wielerkampioen schappen op de weg voor amateurs voor Brabant en Zeeland die zaterdag in Veld hoven by Eindhoven werden verreden, hebben als kampioenen opgeleverd Piet van R\jsbergen uit Tüburg en Gerard Deegens uit Middelbiyg. De Zeeuwse favoriet Miel Verstrate, die nog steeds de wapenrok draagt moest om deze redenen verstek laten gaan, maar het moet, worden gezegd dat Dee gens en Raas f de Zeeuwse kleuren bij zonder goed hebben verdedigd, al komt dit niet in'de totaaluitslag tot uitdruk king. fWnoemde renners streden lange ^Üd-<Wp het voorplan maar verloren in de slotfase kostbare minuten omdat de laat ste loodjes voor hen te zwaar gingen wegen. De te rijden afstand, 168 km, was voor de Zeeuwen uiteindelijk een te zwa re opgave, omdat zij ook gezien hun jeugdige leeftijd, nooit meer dan zo'n 120 km in de benen hadden gehad. Het is daar in Veldhoven een fraai gevecht geworden in deze kampioen schappen. Er moesten neeen grote ron den worden gereden en toen er nog pas twee daarvan onder de wielen waren doorgegaan was het kaf reeds van het koren gescheiden en het veld in vijf stukken uiteengevallen. De grote beslissing scheen echter pas te vallen toen bij het ingaan van de voorlaatste ronde Aanraad, Solaro, Van Amsterdam, Raas en Deegens een bres wisten te slaan. Hun tempo lag vrij hoog maar in de volggroep zat men ook niet te slapen en ook daar werden de krachten samengebundeld. In de hoofdgroep moest Raas al spoedig lossen. Hij bleef aanvan kelijk nog enige tijd „zwemmen" tussen de eerste en tweede groep maar werd toen ingelopen. Ook Solaro, Van Am sterdam. Deegens en Aanraad wisten zich niet te handhaven. Kees van Amsterdam waagde bij het ingaan van de laatste ronde op zijn een tje een nieuwe poging maar deze was zoals later zou blijken toch nog verkeerd getimed. De moedige Van Amsterdam bleef in deze laatste ronde 500 m. voor op tot 3 km voor de finish en strandde alsnog in het zicht van de haven De uitslag luidt: 1. P. van Rijsbergen (Tilburg) 168 km inj ST. LAURENS. Vorigeweek hield de Jongeren afdeling Walcheren „Door de Eeuwen Trouw" haar laatste Ambon- avond van dit seizoen in het verenigings gebouw te St. Laurens. „Jong Ambon", een zanggroep met gi-, taarbegeleiding, o.l.v. G. Lilipaly, opendeBijzondere BejaardeiUtlUldag de avond met het Zuid-Molukse volkslied.' 3 Burgemeester Baas, van SI. Laurens, sprak een welkomstwoord. Hij eindigde zijn gedegen toespraak met de wens, dat de Ambonezen weer spoedig naar hun eigen land kunen terug keren. De heer Parinussa, uit Middelburg, gaf een overzicht van de geografische positie van de Zuid-Molukken en de hechte band, die sedert meer dan 350 jaar heeft bestaan tussen de Zuid-Molukken en Nederland, j Na de proclamatie van de Republiek Zuid-Molukken in 1950, aldus spreker, ont stond de strijd tegen het bewind van Soekarno. Op Ceram wordt deze strijd nu nog voortgezet onderleiding van dr. Chr. Soumoukil. Dat de strijd na negen jaar nog voortduurt, bewees spreker met het bericht, dat onlangs door de Indonesische legerleiding werd bekend gemaakt, dat er bomaanvallen met vliegtuigen hadden plaats gevonden op koncentraties van de R.M.S. op Ceram. Dat de Ambonezen steeds meer belang stelling en medewerking ondervinden bleek uit een recent sukses, dat de Ambo nezen ten deel viel in Canada, waar radio, televisie en pers ir. Manusama, hoofd van de politieke missie in Nederland inter views afnamen, waardoor het gehele Ca nadese volk bekend werd gemaakt met de zaak Ambon. De heer Pirinussa eindigde zijn toe spraak met een oproep aan alle aanwe zigen, de Ambonezen te steunen zoveel het mogelijk is. 4 uur 25 min 2. A. Boeren (St. Willebrord); 3. M. Verweijlen (Someren); 4. B. Malie paard (Willemstad); 5. W. Solaro ('s-Her- togertbosch); 6. N. Walraven ('s-Hertogen- bosch); 7. C. Broekmans (Zevenbergse Hoek); 8. P. Hanegraaf (Breda); 9. C. van Amsterdam (Breda), 10. A. Aanraad (Oud Gastel); 11. op 3 min 15 sec. G. Deegens (Middelburg); 12. C. Raas ('s-Heerenhoek); 13. A. Wouters (Eindhoven); 14. J. van Pelt (Enidhoven); 15. J. Costjens (Budel); i vawuseu yauemnu. 16. A. van Kemenade (Eindhoven); 17. T. Nadat de film Saparua was vertoond de Bruijn (Eindhoven); 18. P. Verholen jwerd de avond besloten met wii- (Helmond); 19. B. Wieles (Terneuzen). helmus. BROUWERSHAVEN. Door de trac- tatie, die de familie Brouwer uit Win schoten (welke familie op de idee kwam om aan hun nieuwe bungalow de naam Brouwershaven te geven) aanbood, kreeg de bejaardenbijeenkomst vorige week 'n zeer bijzonder tintje. Burgemeester J. L. van Leeuwen gaf een korte uiteenzetting hoe een en ander in zijn werk was ge gaan. Mevrouw Van Leeuwen had de be jaarden vooraf verwelkomd. Mevrouw Rijks, uit Oosterland, vertoonde plaatjes over Finland, waar zij vijftien jaren heeft vertoefd. Deze filmstrip viel bij zonder in de smaak mede door de pret tige verteltrant van mevrouw Rijks. Me vrouw GrootAris, deelde mee dat zij genoodzaakt is, haar bemoeienissen met de bejaardensociëteit voorlopig te staken. V erkeersexamen BRUINISSE. Door de Rijkspolitie werd verkeersexamen afgenomen van de leerlingen der hoogste klassen van de beide lagere scholen. Van de Openbare Lagere School namen 35 leerlingen aan het examen deel, van wie er 27 slaagden terwijl er één ziek was en aan het praktische gedeelte zo doende niet kon deelnemen. Van de Christelijke School namen 22 leerlingen aan het examen deel; hiervan slaagden er elf (2 ziek). De namen der geslaagden, die een di ploma ontvingen zijn: O.L. School: Janny Na de pauze werd de film „Door de j Bal, Rens Bal, Bram van den Berg, Li Bromfietser zwaar gewond GEEN BAATBELASTING Eeuwen Trouw" vertoond. „Jong Ambon' bracht daarna weer enkele liederen ten gehore. Vooral het zelfgemaakte lied, dat Guus Lilipaly alleen zong, vertolkte het verlangen naar zijn vaderland. le kl. Olympia 1Scampolo 1 42; 2e kl. a: Blauw Wit 1EIto 2 71; Top 1 Tjoba 2 0—8: Swift 3—Vedo 1 2—2; Ondo Atlas 52; 2b: Togo 2—de Poel 72; VolhardingVios 2 31; 3a: Animo 2 BKC 25; StormvogelsVedo 3 uitge steld; Swift 4—AKC 3—5; 3b: Dos 55— Kats 0—12; Vopo—V.Z.O.D. 1 8—0; 3c: Blauw Wit 2Luctor 2 14; Zeelandia 2 WKV 6—1; adsp. A: Animo aSwift b 12; Zuidwesters a-Vedo a 12; B: Atlas —Ondo A 01; Swift VlugNoad a 1—1; C: Olympia-Vitesse 11; Elto aLuctor a 01; ZeelandiaTogo b 40; D: KVL— Swift Kwiek 4—0; Dos 55Top a 11; E: Animo dAnimo e 1—0; Swift rapNoad b 20; F: Elto bBlauw wit 11; Togo c —Luctor c 2—0; VolhardingVios 61; SSS—Tjoba 1—9. Van onze dammedewerker VLISSINGEN. Het eerste tien tal van DID uit Vlissingen heeft in de Scheldestad volkomen verwacht verloren van het Residentie Dam Genootschap uit Den Haag, dat met 155 zegevierde. De ontmoeting vond plaats in hotel De Ruijter, en gold als een der demifinales voor het ciubkampioenschap van Nederland. Vóór de aanvang van de wedstrijd, die onder leiding stond van de heer J. J. Engelvaart uit Grijpskerke, bestuurs lid van de Zeeuwse Dambond. sprak de voorzitter van de ontvangende vereni ging, de heer L. Goedbloed, een wel komstwoord. Hij deelde mee dat het de eerste keer was dat het RDG op Zeeuw- Schietwedstrijd NISSE. Zaterdag werd door de leden van de schietvereniging van Nisse en de politie en hun reserve van 's-Gravenpol- der. Nisse en 's-Heer Abtskerke een wed strijd gehouden in het schieten met buks en revolver. THOLEN. In de kerk vande Ge- De vier hoogste schutters, per buks. reformeerde Gemeente te Tholen werd waren: B. A. van Dijke. 48 punten; P. een zendingsbijeenkomst gehouden, Vette, J, Zuidweg en P. Huissoon. 47 p.. waarin ds. A. Vergunst uit Rotterdam De vier hoogste schutters met revolver en de heer M. Nijsse. onderwijzer te waren: J. de Blaërf, 60 punten; A. v. d. j Middelburg, spraken. Bos, R. Boogaard en G. Eckhardt. 59 p. ds. Vergunst was de eerste die het De einduitslag van beide wapens bij woord vloerde. Hij deed dit met als tekst elkaar was, dat G. Eckhardt met 105 pun- cie woorden uit Psalm 22: „En alle ge- ten de eerste prijs won en B. A. Dijke slachten der heidenen zullen voor uw| en P. Vette tweede en derde waren metaangezicht aanbidden." De Rotterdamse! 104 punten. predikant bracht onder meer de vraag' 1 j naar voren, of we niet te laat zijn met het bedrijven van zending, gezien de te- I kenen der tijden. Hij citeerde als ant- I woord een uitspraak van Luther: al j zou morgen de wereld vergaan, dan Burgemeester Jansen gaf door zijn j aanwezigheid blijk van belangstelling. illlillIilllIllllilltllllllllllillllllllllllllllllillllliillilliUIIIIIIIIIIIIIIIII! A i bracht de krant zoals vaak op de maandagmorgen weer veel berichten, die een mens met ont- zetting vervullen. Al zou het al- leen maar zijn dat bericht over het auto-ongeluk, waarbij jonge ouders vijf van hun acht kinde- ren verloren. Wie zelf kinderen heeft, wordt koud bij het lezen van zulk nieuws. Toch stonden er gelukkig ook meer opwekkende dingen in de krant. En ik heb stilletjes schik gehad over een S wonderlijke vergissing; twee ver- wisselde koppen (al waren die beide berichten over rechtzaken op hun beurt elk weer tragisch). Maar de kop over een recht- E zaak inzake fotoverkoop was te- rechtgekomen boven een stuk over een auto-ongeval en omge- keerd, zoals u ook zult gemerkt hebben. U zult begrijpen, hoe dat 2 gaat. De stukken zelf worden E weer op andere machines gezet E dan de koppen. Op ,.het steen" komt dat dan bij elkaar. Maar E dat werk gaat altijd haast-je-rep- 2 je, zodat ik me er altijd weer E over verbaas, dat er in de nach- telijke uren niet meer dergelijke vergissingen gemaakt worden. Maar de vakmensen, die dat werk E doen. weten van wanten en daar om til ik nooit zo zwaar, als ik tussen het vele g-iede werk derge- lijke fouten zie. Alleen: deze kop- penverwisseling bracht mij aan E het denken. En mijn gedachten gingen in deze richting: hoe vaak E komt het in het leven voor, dal iemand met een andere ,.kop" zou ik vandaag nog een wijngaard plan ten. Er ligt een grote schuld bij onze gemeenten, aldus ds. Vergunst. Vele ja ren deed men niets aan de zending. Nu is er liefde voor dit werk ontstaan. Na dat ds. Vergunst had gewezen op de ge nade dat God Zijn dienstknechten wil gebruiken in Zijn werk, besloot hij zijn rede met de wens, dat de Here Zijn volk vervulle met liefde voor de zen ding. De heer M. Nijsse ging aan de hand van de geschiedenis na, hoe er in alle tijden bij de gelovigen al de begeerte is geweest. God te dienen door middel van het uitdragen van Zijn woord. GOED MOSSELSEIZOEN BRUINISSE. In het nu afgelopen mosselseizoen bleven 68 kwekers beneden de 100 procent van hun standaardcapaci- teitscijfer, 88 kwekers leverden meer dan 100 proeent en het gemiddelde leverings percentage is 106 procent. De export van mosselen naar België vergeleken bij vorig jaar liep iets terug (plm. 10.000 ton). De export naar Frank rijk was belangrijk groter dan in 1957-58 (100.000 ton). Zij overtrof de export van het voor-vorige jaar 1956-57. Geleverd werden uit de Waddenzee 438.549 ton, uit Zeeland 125.391 ton. Ten opzichte van het vorige jaar liep de pro- duktie van de Waddenzee met 21.000 ton terug, die van Zeeland steeg met 21.000 ton. Van de geleverde mosselen was de kwaliteit B I het grootste, nl. 286.600 ton uit de Waddenzee en 53.600 ton uit de Zeeuwse Stromen. B mosselen werden geleverd uit de Waddenzee 75.360 ton, uit Zeeland 29.884 ton en ten slotte C mosselen 43.630 ton uit de Waddenzee en 41.072 ton uit Zeeland. 2 verontschuldig het woord) voor 11", "V A,„ komt dan zijn eigen? Heel Verder werden uit de Waddenzee ge- de dag Komt aan njn.es lieverd 33.000 ton B extra; de Zeeuwse vermakelijk las ik dat eens in een kinderverhaal, vele jaren ge- E leden. Daar was iemand in ge- vecht met een zeerover. Het was 2 neke van den erge, Nellie Braber,, Betsie van Duivendijk, Ineke Geluk, Jan de Graaff. Leen van der Have, Cor Hoek. Bart Jonker. Daan Jumelet. Ineke Ju- melet, Leen de Keizer, Tineke Kik, Ma- rietje de Koning, Riet de Koning. Janny Okkerse. To Okkerse. Leen Okkerse, Wim Otte, Rinus Van den Ouden, Engel de Ronde, Tony Scout, Hans de Vogel, Wim van der Weele en Marijke van der Werf. Christelijke School: Hans van den Ber ge, Rina Both, Laurien van der Have, Henk Jonker, Drieneke Jumelet, Jan de Ronde, Marien de Ronde, Jac.. Steketee, Leen de Waal, Heieen van der Weele en Rinus Willemse. Eén leerlinge, Nellie Braber, maakte zowel in het theoretisch als in het prak tisch gedeelte geen enkele fout. Bakkersgat wordt weiland BRUINISSE Het zgn. Bakkersgat, dat samen met de nabij gelegen Heerenweel herinnerde aan dijkdoorbraken uit lang vervlogen eeuwen, bestaat niet meer. Nadat enige tientallen jaren aaneen het huisvuil in dit water gedeponeerd werd, waardoor al meer en meer van dat water gedempt werd heeft de Herver kaveling thans het gehele bijbehorende weiland geëgaliseerd, de resten van de oude weel gedempt en heeft men de ge hele oppervlakte ingezaaid als weiland. Ook de egalisering van het terrein, dat braak bleef liggen, nadat De Buijs, een andere weel, in het zuiden van de pol der. met zand was volgespoten, kwam eveneens gereed. Hetzelfde zal in de toekomst gebeuren met Stelleboersweel in het noorden van de polder, onder de Bruinissenaars be kend als ..de weel van Mol". Het nog resterende gedeelte van deze weel zal bestemd worden als vuilstort plaats voor de reinigingsdienst, bloed—G. R. E. Feisser 02; P. Maas J- 1~1 G°edbi°edR. Feestavond jongensclubs v. d. Klift 1—1; O. HellmgaB. Spnn-. 3 ger 02; L. v. HoveB. J. C. v. Ren- GOES. Meer dan veertig jongeren nes 11. |van de jongensclubs hebben zaterdag avond met het spel „Zeeland treedt aan" voor „een groot publiek een beeld gege- ven van wat er in en om onze provin cie leeft. Op uitstekende wijze hebben de jongeren' een beeld gegeven— v-an -alle- Zeeuwse eilanden en hun bewoners, i „Drie dagen kermis" was ook een der vele hoogtepunten van de avond. Met ,,r iveel vaart hebben de direkteur en de (Van onze landbouwmedewerker) klowns Set publiek laten genieten van se bodem een wedstrijd speelde. Voorts feliciteerde hij de Hagenaars met het behalen van het gewestelijk kampioen schap, maar in het bijzonder met het feit, dat het RDG juist de dag tevoren het 35-jarig' bestaan had gevierd. Na mens DID overhandigde de heer Goed bloed aan de voorzitter van het R'DG een boeket bloemen. De heer R. v. d. Klift antwoordde namens de Haagse damclub. Wie het vermoeden zou hebben, dat de Hagenaars de feestvreugde nog in het hoofd hadden zitten kwam al spoe dig bedrogen uit, Want met de regel maat van de klok werd de Haagse winst opgevoerd. Oud-wereldkampioen Ben Springer won zijn partij tegen O. Hellinga al binnen de anderhalf uur. En ook andere prominente figuren als Wim Huisman en Kinnegin lieten geen enkele steek vallen. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: W. HeijdraW. Huisman 0—2; C. v. RijswijkH. F. J. Kinnegin 11; Joh. LereA. J. Livens 02; E. A. SchuitemaJ. F. H. v. Mill 11; Joh. de SmetC. A. Mulder 02; L. Goed- VOi KAPELLE. In de nacht van zon-1 dag op maandag omstreeks 12 uur is de 22 jarige J. Dagevos, uit Wemeldinge) met zijn bromfiets in botsing gekomen met een luxe auto en daarbij zo onge lukkig terecht gekomen, dat hij in zorg wekkende toestand in het ziekenhuis St. Joanna te Goes moest worden opge nomen. Het ongeluk gebeurde op de hoek Van der Biltlaan-Kerkplein. De heer D. kwam met zijn brommer uit de v.d. Biltlaan en wilde rechtsaf het Kerkplein oprijden. Op het zelfde moment kwam daar een luxe auto aangereden, bestuurd door mevr. D. Adriaanse-Vleugel uit Goes. Er volgde een hevige botsing, met het gevolg, dat de bromfietsberijder zwaar werd gewond. Dokter Facee-Schaeffer verleende de eerste hulp. Kats Koninginnef eest KATS. De Oranjevereniging heeft een programma opgesteld voor het feest op 30 april. Om 8 uur wordt de dag ge opend met klokgelui en réveille; 8.15 opening; 8.409.15 muziek en zang; 9.30 —10 kerkdienst, waarin voorgaat ds Mor- reau; 1012 kinderspelen; middag volks spelen, waarbij gecostumeerd voetbal; 's avonds muziek en zang en tot slot een lampionoptocht. Hobby-teptoonstelling KRUININGEJT. Zaterdag werd iri 't Dorpshuis een hobby-tentoonstelling ge-i10-17- houden, georganiseerd door de Hervorm- de Jeugdraad. Er was een groot aantal inzendingen op j zeer verschillend gebied. Zowel complete locomotieven als scheepsmodellen, zowel foto's als schilderijen en tekeningen, zelfs beeldhouwwerk en nog vele andere din gen waren te bewonderen. Het is ver bazend, met welk een geduld en toewij ding de deelnemers aan hun liefhebbe rijen moeten hebben gewerkt. De onlangs opgerichte fotoclub ver toonde in een afzonderlijke zaal dia's en films. De goed geslaagde tentoonstelling trok heel wat bezoekers. IN STAVENISSE Van onze correspondent TAVENISSE. De gemeenteraad be sloot, niet over te gaan tot het invoeren van een baatbelasting voor een 17-tal percelen, die tezamen jaarlijks f 272,66 zouden moeten betalen. Deze belasting is volgens de heer J. A. Nortier (C.H.) niet dringend voorge schreven en de begroting is sluitend, zo dat invoering niet nodig is. De raadszaal van het oude gemeente huis dient te worden opgeknapt en te worden voorzien van nieuw meubilair. De nodige besluiten hierover werden genomen. De raad ging akkoord met de aanschaffing van rioolzuiveringsmateri- aal ad f 4500 en het plaatsen van siergaas bij de kleuterschool ad f 500. In het Bos zullen percelen grond, in totaal 1984 vierk. meter worden aange kocht van de ambachtsheerlijkheid tegen f 3,50 per vierk. meter. Eventueel zullen BERGEN OP ZOOM. In alle stilte heeft de heer B. Minderhoudt, eerste verplegL. op de Inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom, zijn veertigjarig dienst jubileum gevierd. Namens het be stuur kwam de directeur, dr. M. v. d. Beek, de jubilaris gelukwensen en bood een geschenk onder couvert aan. Van de verenigingen op „Vrederust" ontving de jubilaris tal van gelukwensen. Namens de personeelsvereniging bood mej. M. Eversdijk een geschenk onder couvert aan. 9 Onder leiding van mevr. Mennes- Schipper werd een vergadering gehou den van de afdeling Kapelle van de Bond van Plattelandsvrouwen. Spreker was de heer J. Heersema uit Oss over de be tekenis van vitamines en hormonen, x VICIA. inctci. «vcuvucd éuucu.f. Dins<jag 12 mei as., 's avonds om half hier bejaardenwoningen worden ge-!?. *zu vn, in* Geref. kerk aan de bouwd tronstraat te Axel de nieuwe zendings films worden gedraaid. Getracht zal worden in samenwerking met de gemeente Poortvliet en Scherpe- nisse, een financiële ambtenaar aan te stellen. GOES, 20 april. Groenten. Per stuk: stuk: Bloemkool A I 42—55, A II 30—43, B I 21—33, B II 25—29, C I 15—25, D I 12—13, afw. 4.50—12. Kropsla I 11, II 6.50—9.50, C I 5.50—6. Per kg: Andijvie I 35—38, Aardappelen 14, Witlof A II 16—18, B II 12—16, Prei 9.50—10, Peen 3.50—4. Uien 2.50—3, Spinazie 17—25, Ra barber 11—14, Witte kool 12. Per bos; Radijs TER1SEVZETS GOES. Het feit dat in Euromarktver- band een tekort aan brouwgerst zal be staan van plm. 250.000 ton, houdt in dat de teelt van dit produkt in de toekomst waarschijnlijk goede perspectieven zal bieden. Voor de brouwindustrie zal het niet mogelijk zijn haar behoefte aan brouwgerst binnen de landen van de E.E. G. te dekken. Waar de produktie van brouwgerst in Nederland ongeveer 120.000 ton bedraagt, met een exportmogelijkheid van 70.000 ton, zal een uitbreiding van de teelt alleszins verantwoord zijn. We mogen in dit verband ook wijzen op de goede naam die het Nederlandse pro dukt in het buitenland geeft. Reeds sinds een dertigtal jaren bezit het zuidwestelijk zeekleigebied het monopolie van de brouwgerstcultuur. Het is de vraag of de teelt van dit produkt ook in andere delen van het land kan worden gestimu-j leerd. Gemakelijk zal dit niet zijn, daar behalve de geschiktheid van de grond ook de organisatie van de verwerking hoge eisen stelt. Deskundigen 2ijn van oordeel dat de Noordoostpolder en de Zuidlim burgse lössgronden het eerst voor een uit breiding van de gerstverbouw voor btvuw- produktie in aanmerking komt. In de week van 19 tot 25 april wordt in Zierikzee een huis-aan-huis collecte gehouden voor de gezamenlijke militaire fondsen. De heer J. A. Stols te St. Philipsland is benoemd tot lid van de afdeling paar- denhouderij' van het Landbouwschap. In een bindingsavond van de afdeling Dreisehor van Veilig Verkeer werden enkele films vertoond en aan de geslaag den van het schoolverkeersexamen wer den de diploma's uitgereikt evenals aan de geslaagden van de bromfietscursus. De muziekvereniging „Crescendo" ver hun verbazingwekkende kunsten. Een kleine zanger bracht enkele goede num mers en een vuurvreter liet iets van zijn kunnen zien. De stomme ezel, de kin derwagen en de gewichtsheffer werden door het publiek met vele lachsalvo's be groet. Ten slotte liep de jongste deelne mer aan de kermis met de gewichten van de sterke man weg. Een wedstrijd „twee maal een is een" viel ook zeer in de smaak. De Moreco's wisten met enkele zangnummers de nodige sfeer te scheppen. Na de pauze bracht de toneelgroep van de Kruiningse mandoline vereniging „Ex celsior" op verdienstelijke wijze het blijspel van Willy Corsari „Een'reuze idee". Eigen boot KAMPERLAND. Zaterdag heeft de heer P. Zweemer, geholpen door enige vrienden, een zelfgemaakte zeil- en mo torboot in de haven te water gelaten. De heer Zweemer heeft een schuur als werf gebruikt en 1000 uren van zijn vrije tijd aan de bouw besteed. Het vaartuig is zes meter lang en 1,85 meter breed. Het voert een 4 p.k. Bernard-motor, die de boot een snelheid van plm, 15 k.m. per uur kan geven. De mast is zes meter lang en draagt twaalf vierk. meter zeil. De boot kreeg de naam „Zilvermeeuw". KAMPERLAND. Onder leiding van mevrouw Klap—Breel hield de N.C.V.B. een vergadering in het verenigingsge bouw Renata. Ds. Homburg, geref. pre dikant te Vlissingen, sprak over „Het geheim van een gelukkig leven". Verder werd gesproken over de land dag, die 17 juni a.s. in Vlissingen zal worden gehouden. Een drietal nieuwe le den meldde zich aan. Advertentie produktie van deze kwaliteit was slechts 825 ton. De inleggerijen namen 58.000 ton mos-j| een strijd op het zwaard. De g selen af, of 80Ó0 ton meer dan vorig jaar kampvechters draaiden om elkaar gDe omzet in het binnenland liep teru heen in een ijzingwekkend tempo. Zo snel ging de strijd, dat op een g gegeven ogenblik, toen ze eb aar g precies tegelijk het hoofd afsloe- g gen, de beide hoofden nog een halve cirkel beschreven en elk hoofd op het verkeerde lichaam terecht kwam, waar het nog goed bleef zitten ook. Je kreeg de wonderlijkste situaties; de nette man met de zeeroverskop, wiens g lichaam netjes wilde, maar wiens kop met roverij wilde doorgaan. En omgekeerd. Denk het u maar in. Het kan alleen maar in een verhaaltje gebeuren, zegt u dan. g En bij krantenkoppen, vul ik aan. Maar in het werkelijke leven komt EE EE u het toch ook tegen: mensen. EE EË die zich heel mooi voordoen, ter- wijl hun bedoelingen'-°erd 'n En omgekeerd: die een ruwe indruk maken, doch die, als g men ze goed leert kennen, nobele figuren blijken te zijn. De ,,kop" g kan een zekere schijn ophouden, Maar we moeten altijd tot het wezen zien door te dringen. En EE we moeten steeds bedacht ziin ep wolven, die in schaapsvacht rond- lopen. Denk maar aan de predi- g kers van het communisme en van andere „ismen". van 12.623 ton, een jaar te voren tot 9377 ton in het afgelopen seizoen. Geimporteerd werden uit West-Duits- land 59.645 ton, uit Denemarken 51.706 ton mosselen. Aan het Reservefonds werd toegevoegd f 98.221, maar daaruit werd geput voor schadeloosstelling aan de gamalenvissers uit Harlingen, die zich gedupeerd acht ten door het uitgeven van nieuwe mos selpercelen in de Waddenzee f 400.000, Geslaagd iiinnmiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiit Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Een commissie on der voorzitterschap van de heer W. Gehrels heeft het examen voor het Gehrels-getuigschrift afgenomen. Hiervoor slaagden de volgende leerlin gen uit de vierde klas van de Rijks kweekschool voor onderwijzers(essen) te Middelburg: Mej. N. A. v. d. Berg le Vlissingen. J. van Bijlevelt te Middelburg, Mej. S. A, Dhont te Middelburg, Mej. E. v. d. Ende te Middelburg, C. G. de Groot te Tholen, F. J. Harinck te Goes, A, A. Hos te te Groede, Mej. J. W. Joosse te Mid delburg, H. Koole te Terneuzen, Mej. C. Kopmels te Wilhelminadorp. A. J. Lan- gendijk te Vlissingen, J. C. Louws te Oostkapelle, M. Polderdijk te Nieuwdorp, J. P. van Riel te Middelburg, L. Soeters te Goes, W. P. de Vries te Sas van Gent, W. van Walraven te Goes, Mej. B. San- derse te Veere. Afgewezen werden vier kandidaten. dier om in te dytén! ISieuicerkerk Diepvriescentrale NIEUWERKERK. Reeds enige we- ken geleden werd hier een vergadering gehouden welke ten doel had de oprich ting van een diepvriescentrale. Inmiddels zijn de plannen daarvoor in een verge vorderd stadium gekomen. Het ligt in de bedoeling, op vrijdag 24 april a.s. in „Ons Dorpshuis" nogmaals een* vergadering te houden, waarop de plannen verder uitgewerkt zullen wor den. Er is nog gelegenheid- tot deelname. Koninginnedag NOORDGOUWE. Ook in onze ge meente zijn plannen om ter dekking van de kosten voor de feestviering ter gele genheid van de 50e verjaardag van H. M. de Koningin door middel van een huis- aan-huis-lijsten-kollekte gelden in te za melen. Ten behoeve van het aanboieden van een 'nationaal' geschenk aan Hare Majes teit zijn bovendien in een viertal winkels bussen geplaatst, waarin ieder zijn bij drage kan deponeren. Het is in de winkels van J. P, de Regt, Schuddebeurs, M. J. Wagemaker, M. Flikweert en J. B. Bom. Noordgouwe. A >i..; V- •-> A. R-kiesvereniging OOSTKAPELLE. De A.R. Kiesver- eniging kwam in jaarvergadering bijeen onder leiding van de heer J. Jobse Mzn'. Na een uitgebreid jaaroverzicht van de secretaris, de heer A. Maljaars en een overzicht van de financiën door de pen ningmeester de heer J. de Kam, volgde bestuursverkiezing. Beide aftredenden, de heren A. H. Geertse en J.Geldof werden herkozen. Het raadslid de heer A. Cop- poolse hieldeen interessante inleiding over „Gemeentepoliteik". Kerkdienst Ger. Gemeente Door de gereformeerde gemeente wordt dinsdagavond 7.30 in het Herv. jeugdgebouw een kerkdienst gehouden. Voorganger zal zijn Ds. W. Hage, uit Middelburg. Telefooncel Door de P.T.T. wordt er aan de Axel- sestraat-Tramstraat een openbare tele fooncel geplaatst. Een dezer dagen is men met de bouw begonnen. Over niet al te lange tijd zal men hier dus kunnen tele foneren. Geref. Vrouwenverenigingen VLISSINGEN. De Gereformeerde Vrouwenverenigingen „Ora et Labora" en „In 's Konings dienst" hielden een feestelijke jaarvergadering, onder leiding van de presidente van beide verenigin gen. Mevrouw Homburg opende deze vergadering. Leden van de verenigingen voerden 'n aantrekkelijk programma uit, dat be stond uit zang. declamatie en toneel. Feestverlichting voor gemeentehuis Wemeldinge WEMELDINGE Dinsdagavond om half negen komt de gemeenteraad in een openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. de behandeling van een verzoek van de Oranjevereniging om een bijdrage (b. en w. stellen voor tot ten hoogste f 300,uit de gemeentekas in de kosten van de feestelijkheden op 30 april. Voorts zijn er voorstellen tot de aanschaf van een elektrische feestver lichting voor het gemeentehuis, tot be noeming van een gemeente-opzichter in tijdelijke dienst (voorgesteld wordt de heer W. Dielèman" uit Wolfaartsdijk te benoemen) en tot bespreking over de aanschaf van motormaaiers. Zoutelande C.J.V.F. en C.J.M.V. In de vergadering van de afd. Kerk- werve van de N.C.V.B. heeft mej. Van Weesel van het Voorlichtingsbureau v. d. voeding gesproken over het dagelijks menu. Deze week is de nieuwe kaaimuur aan de Oostkade te Sas van Gent gereed gekomen. Na maanden van ingespannen arbeid, is de houten damwand, welke het kanaal ontsierde, verwijderd en heeft de Oostkade haar vertrouwde aanblik terug gekregen. Het personeel van de mechanische werkplaats der P.Z.E.M. maakte een. excursie naar Utrecht, waar onder des kundige leiding een bezoek werd ge bracht aan de Technische Voorjaars- beurs. De heer J. J. Geleijnse te RENESSE is benoemd als gestichtswachter met standplaats Veenhuizen, gemeente Norg. De collecte van het Leger des Heils heeft in RENESSE f 213,37 opgebracht. 0 De Hervormde Vrouwenvereniging „Thabita te SCHORE kwam onder lei ding van mevrouw M. Mooy-v. Zeben bijeen in de consistorie. Na de bijbelin leiding kreeg mej. C. Luteijn van Katten- dijke het woord. Op interessante wijze hield zij een causerie over de wijkver pleging in de volle omvang des woords. 9 De heer P. J. Meertens, assistent bij 's Rijks belastingen te Terneuzen, is met ingang van 1 januari benoemd tot assis tent le klasse. 9 In de vergadering van de afdeling Gapinge van de N.C.V.B. heeft de heer Scheuing gesproken over het werk van het Nederlands Bijbelgenootschap. BURGERLIJKE STAND ZOUTELANDE. Om de twee maan- denhouden de beide afdelingen van het Christen Jongeren Verbond een gecom bineerde avond in „Middendorp". Na opening door Mej. A. Samuelse werd een gevarieerd programma afge werkt. 1 De heer H. J. Schoenmaker vertoonde prachtige kleurendia's van Zoutelande. Onder leiding van Mej. Samuelse werd een hersengymnastiekwedstrijd gehouden --Trnnr z.- tussen C.J.V.F. en C.J.M.V. De uitslag SCHORE Om de veertien dagen ko- was ten gunste van de C.J.M.V. met 76— men de bejaarden van Schore en Vlake 59 bijeen in de consistorie des Ned. Herv. f kerk. Vorige week was de laatste mid dag van het seizoen. Telkenmale moch ten de leidsters zich verheugen in een grote opkomst. Op prettige wijze wer den allerlei spelen beoefend, o.a. sjoelen, afgewisseld met een praatje uit vroeger tijden met een kopje koffie. De heer P. Vos dankte namens de bejaarden de kerkvoogdij voor het beschikbaarstellen van de consistorie en de leidsters. De af- scheidsmiddag ging gepaard met een wedstrijd op het knikkerbord. Mevrouw Drever-v. Hekke sloot namens het comi té deze laatste middag in het seizoen. MIDDELBURG Geboren: Josefina, dv J. J. Groenewoud en S. de Grave; Wilhelmina C. G„ dv J. Dobbelaar en G. J. de Voogd; Johanna H., dv M. Jonker en W. Voorn; Neëltje J., dv W. Vermeulen en N. J. Gideonse; Maatje W., dv J, Kusse en A. J. Moens: Henricus J., zv J. Berghuis en G. F. van de Zande; Astrid B., zv N. I. Verhulst en C. van de Borst; Alexandra P. R., dv J. S. Rienks en P. J. A. Janssen; Tiny M., dv W. C. Besems en E. Harlaar; Leonora, dv A. J. Wouters en L. de Wolf; Maria A., dv A. de Muijnck en Gehuwd: St. J. W. Stroo. 26 j. en C. J. Minderhoud, 23 j.; A. W. Vroon, 22 j. en T. M. Casteleijn, 24 j.; c. L. Peperzak, 23 j. en C. Geers, 22 j. Overleden: M. van Dalen, 88 j,, wed. van J. Hoek van Dijke; M. Bastiaanse, 6 mnd.; M. Minderhoud, 40 j., geh. met A. de Vis ser; E. Pieterse, 45 j., geh. met A. de Voogd; H. de Korte, 5 wkn; J. C. Ketelaars, 63 j., geh. met A. C. Overbeeke; A. Sinke, 82 j., wed. van W. J. Pluijmers; F. Huijsman, 70 j. ongeh.; E. Passenier. 76 J., ongeil.I. J. P. Pouleijn, geh. met F. J. van Giezen. BROUWERSHAVEN Geboren: Johanna A., d.v. A. J. Bos en A. Snijders. Overleden: J. A. van der Klooster, 76 j., e.v. A. M. Mol. GOES Geboren: Jacomina H., d.v. D. Reijnhoudt en J. Strijd. Eettgene A. C. M., z.v. M. A. P. M. van de Leur en J. M. Sloven. Helena C., d.v. F. Voois en M. Koole. Jozias C., z.v. J. de Koeijer en C. Sinke te Yerseke., Marianne C., d.v. J'. J. Zegers en M. C. dé Hamer te Kapelle. Yvonne, d.v. M. J. M. Gubbels en N. J. van Maris. Maria J„ d.v. J. G. de Jager en Z. C. W. J. de Regt te P. Eekman, 26. j. en M. St. Annaland Winkelactie Koninginnedag Het ligt in de bedoeling van het be- stuur van de Middenstandsvereniging „Activa", medewerking te verlenen aan de Koninginnedag. Men wil lampions beschikbaar stellen voor de op die dag te houden lampion- optocht, terwijl men ook nog een 50-tal taarten beschikbaar wil stellen. De win keliers zullen hiervoor in de week van 23 tot 30 april aan hun klanten bonnen afgeven. Gevaarlijk spel ZOUTELANDE. Zaterdagmorgen kwam de 9-jarige Henk de J„ toen hij met een vriendje op de step van de hoogte bij „de Wije Bliek" afreed, zo danig te vallen, dat hij een hersenschud ding opliep. Het vriendje kwam er goed af. Zoutelande heeft een nieuwe straatverlichting ZOUTELANDE Momenteel wordt er hard gewerkt om de straatverlichting uit te breiden. Het aantal straatlantaarns wordt van 19 op 57 gebracht, dus verdrievoudigd. De verlichting met T.L.-buizen voldoet goed, en betekent een enorme verbete ring. Verder worden er overgangen gemaakt over de nieuwe dijk. Bovenop zal, op kos ten van de gemeente een pad worden gelegd. De Nieuwstraat zal doorgetrok ken worden naar de Westkapelse weg, zodat het verkeer niet meer geheel door het oude Zoutelande zal behoeven te gaan. DEN HAAG. In de vacature van wijlen prof. Rip heeft het bestuur van het Landbouwschap benoemd tot lid van de commissie Buitenland van het Land bouwschap de heer drs. R. Zijlstra te Den Haag, met als plaatsvervanger drs. J. J. Knibbe te Zwolle, vroeger secre taris van de Zeeuwse C.B.T.B, Als plaats vervanger van de heer mr. B. W. Bies heuvel is benoemd de heer ir. T. T. Wind te Den Haag. Ds. Homburg sprak een slotwoord. Driewegen. Ondertrouwd: F. H. Francke, 24 j. Overleden: A. Heijnsdijk, 53 j. J. Domini- cus, 80 j. J. E. van Lindonk. 81 j. TERNEUZEN Geboren: Luc J., z.v. A. Bal en D. M. C. Lefebure. Johan, z.v. L. Calle en A. A. P. van den Bruele. Irene, d.v. H. Brakman en S. M. A. Spaan. Hendrika M„ d.v. J. J. Bansberg en L. E. A. C. Ch. Permis. Tho- Imas R., z.v. M. Meertens en M. L. Dobbe- 'laar. Janna F., d.v. D. J. Haak en C. M. Dieleman. Erwin M. M„ z.v. G. A. F. Ode- rij en N. de Groote. Abraham D. J., z.v. D. J. Dees en S. Riemens. Robertus F., z.v. R. Jurriëns en S. M. Beulens. Jozias, z.v. J. van Dixhoorn en C. L. van Alten. Ondertrouwd: C. Th. van Kouteren, 22 j. en C. A. J. Kint, 23 j. A. C. Heijstek, 26 j. te Wissenkerke en P. M. Verburg, 19 j. A. M. de Meyer, 24 j. te Biervliet en M. T. Fieret, 21 j. E. Nomikos, 26 j. te Syros (Grie kenland) en M. Th. Steketee, 27 j. A. P. Pruissers. 25 j. te Velsen en A. J. F. de Put ter, 24 j. P. P. Mielen, 3*5 j. en H. Overdul- ve, 40 j. W. M. Herman, 23 j. en R. A. Goet- hals, 22 j. Gehuwd: P. F. Vergouwe, 22 j. te Hoek en J. Wisse, 20 j. F. O. M. Klapthor, 25 j. en G. A. Stockman, 23 j. D. J. van Drongelen, 21 j. en J. A. Hamelink, 21 j. Overleden; I. de Koene, 56 j. te Aarden burg, e.v. J. de Voldere. P. de Jong, 76 j. te Sas van Gent, geh. gew. m. C. M. Janis- se. G. Verhelst, 82 j. te Axel, g.g.m. P. Ha melink. J. A. Riemens, 61 j.. e.v. E. J. de Doelder. J. Wieland, 91 j., g.g.m. A. C. Har te. C. A. Renique, 83 j., e.v. V. de Groff. C. de Ruijter, 5 dagen. S. J. Moes, 76 j. g.g. m. J. J. Dierx. .Petsie Pelle Advertentie aantal brilmonturen 's prettig om te zien en gemakke lijk om een keus te kunnen maken. UW OPTICIEN is Opril GROTE MARKT GOES - Tel. 2039 18) Ik weet het niet, Pelle, of dit wel de Noordpool is. Het is hele maal niet koud, anders kon dat ei nu niet juist uitkomen. Zou het dan de Zuidpool zijn? Misschien wel Maar kijk eens, wat die Petsie staat te lachen! Wat is er Petsie, waarom ben je zo blij? Zien jullie dat niet? De Zeebeer heeft het me verteld: dat is de kust van Engeland! Nu weten we waar we zijn. Als we het schip zo leggen, dat het roer naar die kust wijst, en we varen vooruit, dan komen we in Zee land aan! Dan zijn we weer thuis! Ja, en dan schrijven we aan de koning van de Noordpool, dat we eerst even uitrusten en dat we later bij hem komen. Later, als we weer eens een grote reis gaan maken met onze trouwe „Mary", Hup, jongens, we gaan naar huis! Wat zullen we lekker eten! Maar dan gaan we in-cog-ni-to. Wat betekent dat, Pingo? Weet je dat niet? Dat betekent, dat we tegen niemand zeggen, dat we Petsie en Pelle en Pingo en de Zeebeer en alle anderen zijn. Niemand zal van onze avonturen horen. En daarom roepen we allemaal, óók de kleintjes: DAG KINDEREN! EINDE TER1SEUZEN Gevonden voorwerpen Aan het bureau van politie zijn inlichtin gen te krijgen over de volgende gevonden voorwerpen: 3 hoeden, sjaal, tasje met bad kleding en handdoek, groene damesglacé, beige linker damesglace, regenjas met snel binders, gummibroek (zwart), lakstempel, armband, bruin lederen damesportemonnaie, zwarte nylon dameswant, gymschoen maat 3 (R, K. Cornelis), groen plastic emmer, groen plastic portemonnaie met inhoud, sluiting van grote melkbus, lederen bruine motorwant, twee verfkwesten, herenpols horloge (doublé), groene step op luchtban den, paar bruine kinderschoenen, maat 25, oude bruine damesportemonnaie m. inhoud, bosje koolplanten, kinderportemonnaie met kleine inhoud, blauwe jumper, kop v. fiets lantaarn, combinatietang, boodschappentas, jongenspet, wanten en enkele glacé's, linket blauwe gymschoen, bril met licht montuU^ I kwartje en 3 dubbeltjes, koffer m. inh* vulpen en klein wit kinderschoentje.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5