VRAAGJE S LUPIN GEZIEN rijden GEHOORD Ga nooit uit met Mary Nederlandse schoenindustrie in spectaculaire vlucht Jei-wat? T&tlbnka! DE NATUUR in en om uw huis (ook niet onder de dure portalen) Nederland lid permanent comité Verkiezingskoorts in Londen Rijkssubsidie voor de Zaanse Schans KAPPIE en de Kletzkische vlam Uit de kerken Dinsdag 21 april 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Nugeduld hebben Onder hypnose Amerikaanse zending voor Floriade Geheime zender gesnapt VOOR LAGERE SCHOLEN Meer vakleerkrachten gymnastiek nodig Voorrangsfout oorzaak ongeluk bij Wamel INTERNATIONAAL SCHOEISEL OP BEURS Airborne-monument Golfje, meneer ZWAKKE PLEK MEER MODEARTIKEL FLITS GORDON in het heelal Dan Barry I 00M I en 1 JAMPIE 1 W. Lohman ARSÈNE JACQUES i BL0NDEAU FINANCIËLE WET DE TINTELS Jack Dunkley WEL, ze staan er dus. Op de rijksroetsj baan, die borden met de vermelding: 70 km. Nog wat onoverzichtelijk, hier en daar, en lang niet genoeg om tegen iedereen te kunnen zeggen „Meneer, u móét ze gezien hebben" maar ze zijn er. En u zult het mij niet kwalijk nemen wanneer ik even bij die borden stil sta. Gisteren passeerde Ik ze, die 70 kilometer-gebieders. En ik dacht aan 25 november van het vorig jaar, toen ik op deze plek vermeldde: Men is van plan portalen (12 mille) met „Matig uw snelheid" op de rijksweg 13 neer te zetten; ik dacht dat men beter borden „70 km" kon nemen; efficiënter en goedkoper. 3 U weet hoe het gegaan is; op 16 december 1958 kwamen de portalen er toch te staan. ..Matig uw snelheid" is heel mooi en de man die 120 reed en terugzakt op 100 kilometer, heeft wis en waarachtig zijn snelheid gemin derd. Wat te voorzien was gebeurde: die portalen voldeden niet. Er werd toch rustig honderdtien en meer gereden, over de hobbels tussen Rotterdam en Den Haag. Nu is men bezig het wegdek te ver beteren en u zult van mij geen klacht horen over oponthoud bij het inhaal- verbod, dat nodig is voor die wegver- beteringen. Ik ben veel te blij dat men begonnen is en ik zou zeggen dat elke automobilist die lang, uitvoerig en terecht nare dingen over die roetsjbaan heeft gezegd, nu ook het geduld kan opbrengen omdat hij weet dat de ver betering Komende is. Door die wegopbreking zijn nu in eens die 70 kilometer-borden mogelijk geworden: en vlak voor Rotterdam ook, omdat men daar van eén „invals weg" kan spreken. Het is natuurlijk nakaarten, maar die (dure) portalen hebben in vier maanden weinig dienst gedaan. Dacht ik. VfOOR geval u van plan bent deze zomer met een auto naar Enge land te gaan, pas dan op voor mevrouw Mary Priddoe. Niet voor haar leeftijd (ze is 25). maar voor haar rijvaardig heid. Mevrouw Priddoe heeft namelijk net haar rijbewijs gehaald, maar zij deed ook uit de doeken: „Ik maakte m(j bijzonder zenuwachtig over de komende rijproef; toen heeft een hyp notiseur mij gekalmeerd. Anders was het best mogelijk geweest dat ik ge zakt was voor mjjn examen". „Schandalig", heeft meneer Marcus Lipton, afgevaardigde voor Labour, onmiddellijk gezegd, „ik zal dit in het Lagerhuis aanhangig maken". Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. „Jullie, Nederlan ders, mogen dan knappe bollenkwekers zijn, maar toch valt er op 1 et gebied van bloemen kweken ook van ons nog wel iets te leren." Dat hadden de Ame rikaanse deelnemers aan de Floriade, de internationale tuinbouwtentoonstelling 1960, gezegd. Met de Noordam hebben de Amerikanen vast een voorproefje van hun kunnen gestuurd. Zij hadden niets te veel gezegd. De deskundigen 1- :bben zich de ogen uitgewreven. Een groot assortiment struikrozen, al le gepatenteerd, m-->v sommige nog Zó nieuw, dat zij nog geen naam hebben en slechts onder een nummer op de lan ge lijst paraderen, en bovendien nog hon derdvijftig variaties irisplanten, alle van uitzonderlijke kwaliteit, zijn uit de rui men van de oceaanstomer gekomen. Eigen nieuwsdienst OLDEBROEK. - In de gemeente OI- debroek is zondagmiddag een geheime zender gesnapt. De eigenaar ervan, een 35-jarige op perman, was zo verdiept in de radio reportage van de wedstrijd Holland— België, die hij met zijn eigen zender tje nog eens uitzond, dat hij de poli tiemannen pas opmerkte, toen ze in zijn huiskarper stonden. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Algemene Neder landse onderwijzersfederatie heeft de minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen gevraagd een nieuwe lage re akte voor het vak lichamelijke oefe ning in te stellen, die moet kunnen worden gehaald dopr jonge mensen zon der onderwijzersakte. De ANOF wil daardoor meer gespeci aliseerde vakleerkrachten voor de lage re scholen krijgen. Als de lichamelijke opvoeding niet door een vakleerkracht wordt gegeven voldoet het in vrijwel geen enkel opzicht aan de eisen die naar moderne opvattingen aan dat onder wijs moeten worden gesteld, zo licht de federatie haar verzoek toe. TIEL (ANP) Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk bij Wamel, waarbij zondagavond vijf broertjes met hun oom in een auto zijn verdronken, heeft een voorrangsfout van de heer Van O. uit Oss aan het licht gebracht. Hij had de andere auto voor moeten laten gaan, maar heeft hem ver blind door de zon? niet gezien. Daar door zijn de auto's op elkaar gebotst en toen in de smalle wetering terechtge- 1 komen. JN DEZE rubriek staat een foto en bij die foto heb ik voor u een vraag. „Wat doen deze mensen?", of liever nog: „Wat doet de man die helemaal boven op de trap staat?" Het heeft iets met een vlieg tuig te maken, dat wist u al. Maar verder? Repareert deze heer' een achterlicht, legt hij zout op een staart, kijkt hij ge woon een beetje over de ach terkant of is het iets anders? ROTTERDAM. Tijdens de in Lon den gehouden jaarvergadering van de Intei-nationale kamer van scheepvaart werd als enige Nederlander tot lid van het permanente comité gekozen ir. L. P. Ruys te Mijnsheerenland, directeur van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. ViEGHEL (ANP). Het gemeente bestuur van Veghel heeft de beeldhou wer Steenbergen uit Oosterhout op dracht gegeven tot vervaardiging van een „Airborne-monument", dat zal her inneren aan de landingen en a'e gevech ten van de Amerikaanse luchtlandings troepen in de najaarsdagen van 1944 in de streek rond Veghel, De heer Steenbergen denkt het monu ment tegen 17 september gereed te heb ben, zodat ci'e veteranen van de 101ste Airborne-divisie uit Amerika, die tus sen 15 en 29 september 1959 voor de vijftiende herdenking van de Slag om Arnhem een bezoek aan Nederland bren gen. de onthulling van het gedenkteken zullen kunnen meemaken. DE VRAAG IS „WAT DOEN ZIJ?" EN HET HOE OF WAT OVER UW (TE BE LONEN) ANTWOORD STAAT HIERNAAST IN G. EN G. Ik wil het graag van u weten vóór vrijdag; die dag zal ik u melden wat het goede ant woord is. En degene, die dat antwoord óók weet, staat een fraai vlieg tuigmodel te wachten. VERLIJK is eerlijk en het stel auto- L kaarten, dat ik gisteren toegezon den kreeg (van verscheidene West- europese landen) is voortreffelijk. En dan mag het een tikje reclame zijn, maar u heeft er nog niets aan wanneer ik u er niet bij zeg wie de afzender is. Wel, ik kreeg een en ander van de Shell Touring Service in Den Haag. Nogmaals: voortreffelijke kaarten, die u gratis (op aanvraag) kunt krijgen. En nog iets: weet u wat amorti- guador is? Gewoon, uw schokbreker, maar dan in het Spaans. Staat alle maal in het bij die kaarten .horende boekje „Bon Voyage". Ook in het Fins, of Frans, wanneer u dat interessanter vindt. UTRECHT De produktie van de Nederlandse schoenenindustrie is momenteel twee maal zo groot als in 1938. Van de totaalproduktie van leren schoenen wordt reeds 10 pet. uitgevoerd. Na 1945 heeft deze be drijfstak zich vooral ontplooid tot een exportindustrie van betekenis. Van die spectaculaire ontwikke ling van de Nederlandse schoenen industrie gaf mr. L. de Block, direc teur-generaal voor de industrialisa tie en de energievoorziening van het Ministerie van Economische Zaken, gisteren een overzicht tijdens de of ficiële opening van de Tweede Internationale Schoenenbeurs in Utrecht. Voor deze tak van industrie zag mr. Block geen reden om de groei van de Europese economische gemeenschap met angst tegemoet te zien. De geringe bedrijfsgrootte van de gemiddelde Ne derlandse schoenfabriek is echter een zwakke plek in de strijd op een markt zonder tariefbeschermingen. Een van de laatste enquêtes op dit terrein heeft bijvoorbeeld uitgewezen, dat een vierde deel van het in ons land geproduceerde schoeisel in 250 kleinere fabrieken wordt vervaardigd. Die produktie is gelijk aan hetgeen drie grote Nederlandse bedrijven ge zamenlijk produceren. Een grotere concentratie of een doel matiger arbeidsverdeling tussen de be drijven onderling, zouden de produk- tiviteit omhoog en ne kostprijs omlaag kunnen brengen, waardoor de positie van de Nederlandse schoenenindustrie in het buitenland nog zou worden ver sterkt. Nu het schoeisel steeds meer een modeartikel wordt inplaats van een zuiver gebruiksartikel, Is 'het ook van belang oat de Nederlandse schoenen industrie zich intensief en tijdig aan de verschuiving van de vraag aanpast. Voorbeelden van die aanpassing aan de veranderde smaak zijn op deze in ternationale schoenenbeurs te zien in de stanas van menige Nederlandse fabrikant. Bij de buitenlandse inzendingen neemt Frankrijk een belangrijke plaats in met gevarieerd modeschoeisel. Ele gante heel soepele schoentjes, onder- andere in de mandolinelijn, zijn in de Italiaanse stanas te vinden. Op deze schoenenbeurs, die tot 22 april in de jaarbeursgebouwen aan het Vreden- burg in Utrecht wordt gehouden, vin den ook schoenenshows plaats. Mannequins met elegante benen en Ook dit, in het Spaans; Haga el favor de marear. Dat is dan de afdeling „Bij de kap per'' en dè vertaling luidt: Wilt u mijn haar golven? U weet maar nooit hoe u het nodig hebt voetjes tonen tijdens die shows het nieuwste Nederlandse schoeisel, met toelichting van ae ook al zeer fraai geschoeide televisieomroepster Karin Kraaykamp, öïe de nadere bijzonder heden van O-lijn, Flowline en mando- linevorm in ae schoenenmode voor het najaar, met enthousiasme aan het pu bliek duidelijk maakt. 159 SOMMIGEN kwamen op ezels, paarden of kamelen en sommi ge rijke lieden in wagens of in draagstoelen. Hele rijke lieden brachten vrouw en kinderen mee. Ze kwamen van Babyion langs de grote, brede Koningsweg, ze kwa men langs de drie grote heir- wegen van de Romeinen. Tanden knarsend trokken ze de zuilen van God Mercurius voorbij, die langs deze straten waren opgericht en tandenknarsend betaalden ze de hoge wegen- en bruggentollen. Maar dadelijk daarna klaarden hun gezichten weer op en trokken ze vrolijk verder, daar de wet dit voorschreef, 's Avonds wasten ze hun voeten en zalfden zich, spra ken het avondgebed en verheug den zich op de aanblik van de tempel en van de heilige stad en op het genot van het feilloze, man nelijke, eenjarige Paaslam. Achter de bedevaartgangers aan kwamen de Romeinen. Vier voltallige legioenen op oorlogs sterkte, daarbij inbegrepen het contingent aan vazallen, alles bij elkaar tegen de honderdduizend man. Drieëntwintig april, de 10de nis- san volgens joodse tijdrekening, verlieten zij Caesarea. Vijfen twintig april sloegen zij hun ten ten op in Gabathsaul, de laatste grote stad voor Jeruzalem. De soldaten marcheerden in rij en van zes, namen de hele breed te van de weg in beslag, drongen de bedevaartgangers langs de kant, maar maakten het hen ver ier niet lastig en grepen alleen hen, die de sjerp met het oproe rige woord Makkabi droegen. Het werd de bedevaartgangers ang stig te moede, toen zij de legioe nen als een lange wurm naar de stad zagen kruipen. Misschien aarzelden sommigen wel even, maar deze ondoorgrondelijke lie den keerden niet om en verhaast ten hun schreden. Ze keken een andere kant uit en drongen schuw naar voren, zodat het ten slotte meer op een vlucht leek. En toen op de 14de nissan, de dag van het Avondmaal, daags voor het grote feest, de laatste bedevaartgangers de stad bereikten, werden de poor ten gesloten, omdat de voorhoede 9HRMM der Romeinen reeds achter hen op de bergen zichtbaar was. Van oudsher had het reeds Als één der tien wonderen gegolden, waardoor Jahve zijn volk Israël had uitverkoren, dat Jeruzalem op het Pesachfeest groot genoeg was om alle bedevaartgangers te kunnen bergen. Ook dit jaar was de stad tot barstens toe vol me+ mensen, die binnen haar muren geperst zaten, nu de dorpen rond om, waar ze anders onderdak konden vinden, voor hen afgeslo ten waren. Maar deze benauwe nis deerde de bedevaartgangers niet. Zij vulden de reusachtige zuilengangen en pleinen van de tempel en bewonderden de pracht van Jeruzalem. Zij hadden ■geld bij zich en verdrongen zich in de bazaars. Ze onderhielden zich vriendschappelijk, maakten in schikkelijk plaats voor elkaar, dongen goedgeluimd bij de koop lieden af en brachten geschenken mee voor hun kennissen in Jeru zalem. Jahve had in deze maand nissan de Joden gered uit de greep der Egyptenaren. Ze sloegen de naderende Romeinen verwonderd en nieuwsgierig gade, doch ver toonden geen spoor van angst. Ze voelden de heilige bodem onder hun voeten. Ze waren geborgen en gelukkig. Titus en de heren van zijn ge volg genoten boven op de heuvels van het vergezicht. De stad lag in de zon aan hun voeten, met diepe ravijnen doorploegd. Nu de prins zijn beroemd, opstandig Jeruza lem voor de eerste maal aan schouwde, genoot hij ten volte" van de schoonheid dezer stad. Daar lag ze nu, blank en uitda gend. op haar trotse heuvelen. Ver en kaal strekte het landschap zich achter haar uit, de vele kale top pen, de ceder- en pijnboomhellin gen, de dalen met hun weiden, olijventerrassen en wijnbergen en in de verte de glinsterende Dode zee; maar de stad daarvoor was tot barstens toe vol mensen en bood nauwelijks ruimte voor haar nauwe stegen, daar ieder plekje grond met huizen bezet was. Zo als dit steile landschap in de ru moerende stad overgaat, gaat de rumoerende stad op haar beurt over in het wit en goud daarbo ven, de vierhoek van de tempel, die, hoe machtig ook, oneindig teer en zuiver zich tegen de lucht aftekent. De hoogste punten van Jeruza lem, het fort Antonia en het dak van het tempelgebouw liggen veel lager dan de grond, waar Titus nu op staat, en toch lijkt het, alsof hij en zijn paard aan de grond zijn vastgekleefd, terwijl stad en tem pel ijl en onbereikbaar in de lucht zweven. a Advertentie veerkrachtig-plooihoudend- wasbaar sluiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii E door inuiiiitiiiiiiiiitiiiiiiiüii piinniinniiiiiiiiiiiiiHiiitiiiiiiti s H door =s Iiiiniinniiiiiifimiiiiiiiiiiiiiiiitii ^iininiifliiiiinnniiiiiniHiflniHi i H door sx I Vrij n*»r 1 Maurice Leblanc fiiuiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiMiitiiii! ZAANDAM Het historische buurtje langs de oevers van ae Zaan. d'e Zaanse Schans, is in veilige financiële haven. De regering zal het plan steunen met een jaarlijkse subsidie van 87.000 gulden gedurende tien jaar. Vele historische gebouwen kunnen daardoor naar de Zaanse Schans worden verplaatst. Het ligt in de bedoeling het historische aorp 1 te laten bewonen PORTRST VAM RUSSSL VOOR LONDEN In de regeringswijk Westminster is gisteravond de verkie zingskoorts weer gestegen, omdat pre- mier Macmillan plotseling een kabi- g netsraad bijeenriep. De gebruikelijke, wekelijkse kabinetsvergadering zou ;s pas vanochtend worden gehouden. Bovendien gaat Macmillan, in gezel schap van zijn vrouw, Lady Dorothy, vanavond bij Koningin Elisabeth op het kasteel Windsor dineren. Voor beide programmapunten zijn goede, onschul dige excuses. 1 In de eerste plaats is het gebruikelijk, I dat de minister-president en diens echt genote omstreeks deze tijd van hel jaar worden uitgenodigd om te komeq dine ren en de nacht door te brengen op het kasteel. In de tweede plaats werd gezegd, dat de kabinetsbijeenkomst van vanochtend vervroegd was om de heer Selwyn Lloyd niet in moeilijkheden te brengen in verband met het bezoek van de heer Brandt, burgemeester van Berlijn. Men vergete echter niet, dat verleden week, toen de Britse regering hoger bezoek kreeg uit Frankrijk, nl. de collega's van Macmillan en Selwyn Lloyd, dit geen re den werd geacht om het tijdstip van de kabinetsvergadering te vervroegen. - piimilMIIIIHIftlllllllllHIBmiltl 5 door flttHllllllltHltHIIIIIIIHIIIIIIIIHIII ^llllllllllllllllllllHI{lllllllllllllll!lllllllllllllllllll!lllli|llilJ|llllllllllll!lllllllllll!lllllllilllllllljllllllllllll!llllllillll>lllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll!llllllllllllllllllll!llllllllillllllll|lll|||||llllllll|||||l|l^ Vandaag zou meer bekend kunnen worden over d'e bedoelingen van Mac- millian, want de Financiële Wet, waar- bij de bepalingen van de juist ingedien de begroting moeten worden bekrach tigd. zou nu kunnen worden ingediend. Uit de lengte hiervan kan worden opge maakt of sterk vervroegde verkiezingen in de bedoeling van de regering liggen.1 Verkiezingen op 21 of 28 mei. of op 4 en 11 juni. zouden mogelijk zijn. Officieel De amateur-tuinier dient steeds enke-1 kan hier natuurlijk niets over bekend PSs *al ongeVeer drle m,lj0en le seizoenen vooruit te denken en nu worden tot na het bezoek van Macmillan gulden kosten. 2al men al wecr maatregelen moeten aan koningin Elizabeth. ROME (AP). - De Britse koningin- 're.f.ffn v°01; aanstaande winter. Dat1 geldt in het bijzonder voor prei; als men dikke witte prei wenst zal men ook vroeg moeten zaaien. Dat doet men moeder Elizabeth en haar jongste doch ter prinses Margaret zijn met een straalvliegtuig van de R te D-me aangekomen voor een privé-bezoek van "'et direct nj,^es' doch liever eerst vijf dagen. Zij zullen de gasten zijn van;°P een wachtbedje: later kunnen de de Britse ambassadeur. P a&tjes dan op de voor hen bestemde Prinses Margaret zal door de paus in1 Plaats n tien centimeter diepe grep- audiëntie worden ontvangen. Enige jaren peltjes gepoot worden. Prei verlangt geleden heeft de toenmalige paus haar wel een voedzame grond, doch spit eveneens ontvangen. liever geen verse stalmest onder. DJAKARTA (UPI) In Djakarta is gisteravond een militaire „goodwill- missie" uit communistisch China gearri veerd. De missie, die wordt geleid door generaal Wang Cheng Wu, zal drie weken in Indonesië blijven ut.i militaire instal laties en opleidingskampen te bezoeken. Generaal-majoor Nssoetion, stafchef van het Indonesische leger, verwelkomde de missie. 43. Met een zucht van verlichting zette vorst Kletzky met zijn gevolg voet aan Innd. „Welkom, welkom!" sprak graaf Ban- delos handenwrijvend. „Wat een grote eer. om de laatste telg van het huis Kletzky in ons stamslot te ontvangen!" „Zeg eens." riep Kappie. „Wat be doel je met „laatste telg"? Ik geloof, dat jij weer iets lelijks van plan bent, landrot!" Er gleed een schaduw over het ge laat van de graaf. In een flits trok hij zijn zwaard en hield het onder Kappie's neus. „Wou jij het wagen om mijn eerlij ke bedoelingen in twijfel te trekken, vreemdeling?" donderde hij de onthut ste gezagvoerder toe. „Bij Boris de wetten der gastvrijheid zijn mij heilig!" „Alle kniezebieters..mooie gastvrij heid!" riep Kappie uit. „Doe dat ijzer weg, man! Of rijg je je gasten altijd direct aan het zwaard?" „Het was geenszins de bedoeling om u te bedreigen," antwoordde de edel man. „Er zal u door mij geen haar worden gekrenkt. Ik wilde alleen een eed afleggen op mijn zwaard, om u al len gerust te stellenluister!" Met die woorden stak hij zijn zwaard plechtig voor zich uit en sprak: „Ik, Boris Bandelos, Graaf van Tovstad en Punt, beloof dat mijn gasten onder mijn dak geen leed zal geschieden en dat ik tijdens hun verblijf geen pogingen zal doen, de Kletzkische Vlam t* doven. Tevreden?" NED. HERV'. KERK Beroepen te Oud-Alblas, P. de Jong te Kootwijkerbroek. Bedankt voor Oud-Beijerland G. H. v. Kooten te Genemuiden. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Wijk bij Heusden J. Catsman te Gen- deren. Idem te Utrecht (wijk Marien- daal) J. A. v. Nie, a.s. emeritus-predi kant te 's-Gravenland. GEREFORMEERDE KERKEN. Benoemd tot hulpprediker te Apel doorn (sectie Nieuw-Zuid) W.de Vries kand te Nieuwlande. Beroepbaar. Ds. L. W. Korvinus, laats telijk predikant le Medan (Sumatra), thans hulpprediker te Hilversum is be roepbaar. Zijn adres is Kretschmar v. Veenlaan 82, Hilversum, tel. 02950— 11219. CHRIST. GEREF. KERKEN. Beroepen te Barendrecht, H. v. Leeu wen te Arnhem. Bedankt voor Rotterdam-Kralingen, G. J. Buys te Papendreeht; voor Urk, C. Smits te Sliedrecht. Voor Oud-Beijer land S. v. Zwolle te Kampen. Voor Si. Jansklooster J. Kampman te Rijnsburg. DJAKARTA. De Indonesische re gering brengt op 24 april een rapport uit over de zaak-Schmidt. De plaats vervangend premier Hardi heeft dat het parlement gisteren meegedeeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2