RASSENPROCES ZAKT IN ELKAAR mel d<d""tie C.H.U. voelt niets voor restanten 61 Zuidafrikanen weer op vrije voeten Noodwachters van WA,L President van rechtbank vernietigt telastlegging PANAMA SLOEG ALARM VOOR „INVASIE" DOOR BALLERINA FONTEYN DE DOUANE IS EEN DAME am CAMPAGNE TEGEN RASSENHAAT De Bilt: Droog Geen twijfel mogelijk lx PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 21 april 1959 li -| Schipper verdronk LAATSTE NIEUWS Visreisje eindigde in avontuur Noodwachtplichtige kwam plicht niet na Pro-Duits Vreugde Nieuwe hoop Onderwaterraket met sueces gelanceerd Vragen en antwoord over „geslaagdenbijeenkomst" BABY NIET WAGEN TE WATER Ziet „meer stem in binnenlandse en sociale zaken 11 Schadelijke nachtvorst in overweging VOORWAARDE Fransen boos over Nederlands dok in Tel Aviv Dillon vervangt Herter CHURCHILL BLIJFT IN DE POLITIEK Garagebrand in Geleen Nieuwe luchtlijn voor Rotterdam Raad van Europa tien jaar oud Verboden kranten in Djakarta weer uit Klaarovertje aangereden A Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009' Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224: Terneuzen, Nieuwstraa^38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1582 Eigen nieuwsdienst PRETORIA In liet door felle rassentegenstellingen vertroe- AUGUSTA (UPI, AP) President Eisenhower heeft premier Kroesjtsjef van de Sowjetunie schriftelijk een verbod van alle proeven met kernwapens in de» dampkring: beneden 50 kilometer hoogte voorgesteld. De inhoud van de op 13 april verzon- j belde massaproces tegen een groot aantal mensen die ervan heten te den brief is sisteren bekendgemaakt. j ii.. 111 President Eisenhower beoogt met het worden verdacnt te Hennen samengezworen tegen de Zuidafrikaanse nieuwe voorstel de vastgelopen Geneefse, staat heeft gisteren het recht opnieuw de overwinning behaald op XzVXdlrh^ndeiingen mogen met'm""' de rassenhaat. lukken", schreef hij aan Kroesjtsjef. De president van de speciaal voor dit proces gevormde recht- bank, R. L. H. Rumpf, verklaarde op verzoek van de verdediging De voormalise wereldkampioen bij j jj B "ide autorennei-s Fangio heeft te Milaan, de telastleg0ing ongeldig omdat daarin niet was aangegeven op tijdens een officieel diner het Commen- grond waarvan de 61 terechtstaanden werden beschuldigd vanidatore Insignia ontvangen uit handen! samenzwering tegen de staat. 1 Parlem'e°ntVlg0relIi' Ud Va" h6t Italiaansej Ik meen, verklaarde hij, dat niet kan r worden volstaan met de beschuldiging dat de aangeklaagden hebben samen gezworen zonder dat wordt aange toond hoe die samenzwering tot stand zou zijn gekomen. Eigen nieuwsdienst PANAMA CITY De wereldberoemde prima ballerina Dame Margot Fonteyn is gisteren verwikkeld geweest in een spannend avontuur dat veel weg had van een midden- Margot Fonteyn Amerikaanse operette. De staat Pa- VLAARDINGEN De heer A. L. Nouwens. hoofd van de A-kring Rotter damSchiedamVlaardingen der B.B., had het gisteravond in de Vlaardingse stadsgehoorzaal zwaar te verduren. Hij werd uitgefloten en uitgejoeld. Dat ge beurde tijdens de inlijving van 280 Eigen nieuwsdienst TERNEUZEN Een schipper en zijn vijfjarig dochtertje zijn gistermid dag om ongeveer half vier in het ka naal van Gent naar Terneuzen ver dronken, op enkele meters afstand van de wal. De 35-jarige schipper Courtois uit Gent noodwachtplichters, waren in deze schouwburg te verschijnen om hun uitrusting in ontvangst te nemen. Overigens verliep de uitreiking van de uitrustingsstukken ordelijk. Eén nood- wachter weigerde de uitrusting in ont- gesommeerd was op zijn motorschip Copa bezig met het schoonmaken van het dek toen hij een plons hoorde. Zijn dochtertje was spelenderwijs overboord gevallen. Goed zwemmer die hij was, sprong hij het kind onmiddellijk na en wist het vangst te nemen. Dertien van de 280 spoedig te grijpen. Zijn vrouw, die aan opgeroepenen waren -niet verschenen. nama werd in alarm gebracht uit vrees voor een invasie, of zelfs een revolutie, uit te voeren door Dame De openbare aanklager, Oswald Pi- row. bekend om zijn zeer pro-Duitse houding tijdens en ook na de tweede wereldoorlog, kon nadat de verdediger vernietiging van de telastlegging had gevraagd zijn figuur alleen maar redden door te verklaren dat een verdaging van het proces was verwacht omdat in de telastlegging niet de gegevens waren opgenomen die de verdediging wenste. De 61 beklaagden werden dadelijk in vrijheid gesteld. Hangende een beslis sing van de gouverneur-generaal over de vraag of zij opnieuw voor de rechter zullen worden gedaagd konden zij naar huis terugkeren. Zij waren dolgelukkig en gaven uit bundig uitdrukking aan hun vreugde over deze toch wel zeer onverwachte afloop van het proces. Als klap op de vuurpijl kwam daarna nog de mededeling dat de voortzetting van het proces tegen 30 anderen, die ook samenzwering tegen de staat te last wordt gelegd, was uitgesteld van 18 mei tot 3 augustus. Tot deze opschuiving werd besloten in verband met de be handeling van het beroep van de ver dediging tegen de weigering van de spe ciale rechtbank ook die telastlegging nietig te verklaren. Mocht de verdediging ook in dat. pro ces de overwinning uit het vuur slepen dan zal het gehele oorspronkelijke massaproces tegen liefst 157 in decem ber 1956 gearresteerde mensen op niets zijn uitgelopen. De tegen 65 van die 156; ingebrachte beschuldigingen werden al gauw ingetrokken en 61 van de 91 over- geblevenen hebben nu hun vrijheid her kregen. De andere 30, die nu weer goede hoop hebben gekregen, hebben al van 1 janu ari tot 2 maart terecht gestaan. Op 2 j maart weigerde de speciale rechtbank j de telastlegging nietig te verklaren, j Spoedig zal blijken of het volhardend, ijveren van hun verdedigers beloond zal worden. ■Margot, haar echtgenoot dr. Rober to Arias en een Panamese burger, de eigenaar van de invasievloot. Deze vloot bestond uit een 42-voets motorjacht, de Nola, waarmee het drietal een visreisje van enige dagen maakte in de Baai van Panama. De reden voor de opschudding, waardoor de nationale garde zelfs in actie moest komen, was het verhaal van een garnalenvisser. Hij zou vori ge donderdag de opvarenden van de Nola geholpen hebben bij het bergen van een wrak, dat ongeveer 15 mijl ten westen van de ingang van het Pana makanaal was gezonken. De visser zei dat de lading, die uit geweren, auto matische wapens en handgranaten be stond, was overgebracht op de Nola. en dat Dame Margots echtgenoot ge het roer stond, maakte zich aanvankelijk niet veel zorgen over het geval, over- I tuigd als zij was van de zwemcapaciteiten (van haar man. Zij zag bovendien dat hij ivlak bij de wal was. I Toen de schipper nog ongeveer drie meter moest zwemmen, zag zij hem niet het kind plotseling in de diepte verdwij nen. Zij begon om hulp te roepen, maar daar het dichtstbijzijnde schip op onge- ROTTERDAM. - Omdat hij met vol- ^^^n.S^veho'ord"d daan had aan zijn noodwachtplicht vom De Vlgische °p°olitie begon aanstonds damse politierechter de 33-jarige auto- spuiter J. O. terechtgestaan. De man aer arenxeimgen gevonaen. zei niet te zijn opgekomen omdat hij 1 gewetensbezwaren koesterde, die hij grondvestte op zijn religieuze over tuiging. De officier van justitie stelde, dat O. opzettelijk had gehandeld en eiste drie dagen gevangenisstraf, met welke eis de politierechter meeging. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De ..geslaagdenbijeen komst", die de rijksmiddenstandsconsulent voor Friesland onlangs op touw heeft gezet, was voor het Tweede-Kamerlid H. van Eijsden (A.R.) aanleiding tot vragen aan de staatssecretaris van economische zaken De heer Van Eijsden twijfelde er KAAP CANAVERAL (Reuter) aan of het wel op de weg van een rijks- en udi o-fditxNa verscheidene gedeeltelijke misluk-i middenstandsconsulent ligt om dergelijke sproken had over een overval op de kingen heeft de Amerikaanse marine bijeenkomsten waarvoor alle Friezen stad Chorrera. gisteren met goed gevolg een raket ge-j uitgenodigd dte vorigjaar waren Kraaiend van de pret Eigen Nieuwsdienst ROTTERDAM De kleine Peter Keunig. nog geen jaar oud en zoon van de schipper van de Duitse Rijnaak Rheinkreuzen heeft gistermiddag om streeks vijf uur een onvrijwillig bad in, de Rotterdamse Koningshaven gehaald.; De baby stond in de kinderwagen op de voorplecht van vaders aak en zijn; voertuig was met een riempje aan de! lier gebonden. Het riempje liet los en Peter reed te water, waarbij het drijf-, vermogen van zijn wagen gelukkig groot i genoeg was om de kleine Peter voor de verdrinkingsdood te behoeden. De schippersknecht Kurt Bartsch zag het drama zich voltrekken en sprong de wagen met zijn lichte last na. Hij wist wagen en kind boven water te hou den tot de vader hem een pikhaak had toegestoken. Daarmee hees de schipper eerst de wagen en daarna Kurt op het dek. Het kind kraaide van genoegen. Van onze parlementaire redacteur er op alsof men inderdaad bezig was tc proberen aan dit verlangen te vol doen. De naam werd genoemd van het c.h. Tweede-Kamerlid C. F. van der Peijl uit Zeeland, waarschijnlijk met het oog op 'de bezetting van volks huisvesting. Hiermee zou dan van c.h. zijde blijk gegeven worden dat men met het alsnog op zich nemen van deze post bereid is mee te werken aan een oplossing. De situatie leek veel op die van vo rige week donderaagavond. toen er een dichte mist rond ct'e kandidaten van de KVP Van der Grinten en Van Campen hing. Het verschil lag echter in de sfeer der verwachtingen en aeze waren ditmaal bepaald niet hoog ge spannen. De Fransen hebben thans een nieuw wapen in de strijd tegen smokkelende reizigers: elf lief tallige meisjes worden opgeleid om „de vermoeide reiziger met een glimlach te begroeten en hem bij te staan in de vervulling' van douaneformaliteiten Wie zou het over zijn hart ver krijgen deze douane-stewardes sen in de prachtige ogen te blikken en dan glashard die fles cognac onder dat stapeltje oude sokken te verzwijgen? Van onze weerkundige medewerker Na de snelle invasie van koude lucht van zaterdag: zijn er belang rijke veranderingen gekomen, die een ernstig gevolg hebben. Er is een krachtig gebied van hoge druk ontstaan, dat van de Azoren tot in Scandinavië reikt. Daardoor is de hemel opgeklaard en de wind gaan liggen. In de nacht van zondag op maan dag is het op heel veel plaatsen vrij sterk gaan vriezen; op het vliegveld bij Deelen op de Veluwe zelfs drie graden. Gisteren overdag kwam het kwik niet hoger dan negen a elf graden en dat ondanks de felle zonneschijn. Er vormden zich over het alge meen kleine wolken, die in Twenthe nog enkele druppels regen hebben opgeleverd. Gisteravond begon de hemel opnieuw op te klaren. De wind was alweer gaan liggen, zo dat de temperatuur opnieuw snel begon te dalen. De lucht is erg droog, zodat de kans op mist, die een daling van de temperatuur kan tegengaan, bijzonder klein is. Vannacht zal het dus opnieuw flink vriezen, zeer tot schade van alles wat na het zachte weer van de vorige week in bloei is gekomen. Er is na de vorst van gisternacht dan ook al schade ge meld. Vandaag is er meer bewolking te verwachten, omdat zich dan voch tiger lucht naar het Noordzeege bied zal bewegen. Voor de komende nacht is de kans op nachtvorst daardoor kleiner. DEN HAAG. Gisteravond zag het er nog niet naar uit, dat formateur prof. dr. J. E. de Quay een oplossing zou kunnen vinden uit de proble men, die de c.h. hem in de weg hebben gelegd. De bespreking Engelse klUlStlliaan gisterochtend met mr. H. K. J. Beernink, die daarvoor zijn fractiegenoot C. J. van Mas- trigt had meegenomen, heeft prof. De Quay weinig ophelde ring gebracht. In ae leidende kringen van de C.H.U. stond men gisteravond' nog steeds op het standpunt, dat er in de bezetting van de portefeuilles best nog wat ver schoven kan worden, zodat de c.h. kan didaten dan niet net d'e neteligste op zich behoeven te nemen. Men vestigde er de aandacht op, dat defensie tien jaar lang in c.h. handen is geweest, I wat niet bepaald winst heeft opgele- verd. Ook zond'er al te veel naar de verkiezingsuitslagen te kijken, mag met dit feit toch wei rekening wor den gehouden, zo redeneerde men. Dus heeft men geen belangstelling voor de ..overgebleven" portefeuilles van volkshuisvesting en landbouw, maar wel voor die van binnenlandse zaken en van sociale zaken. Het is wel aan te nemen, dat men in de C.H.U. deze dan in handen zou willen zien gelegd van resp. mr. A. C. W. Beerman en de heer Van Mas- trigt, welke laatste tweede voorzitter is van het Christelijk nationaal vak- verbond, dit alles op voorwaarde, dat de liberalen en de a.r. dan bereid zijn om mee te a'oen aan een verschuiving, hetgeen nu niet zo voor de hand ligt. j Het is voorts komen vast te staan, dat in de C.H.U. onder deze omstan digheden weinig geestdrift voor deze kabinetsformatie bestaat. Hier en daar, zoals in Gelderland en Zeeland, gaal men nog verder en geeft men duide lijk blijk van de opvatting, dat oe Unie er ditmaal maar helemaal buiten moet blijven. Zo scherp wil men het echter in de leiding van de c.h. niet stellen. Gsteravond spitsten de moeilijkhe den zich toe op enerzijds de vraag of formateur De Quay bereid zou zijn om te gaan schuiven, wat weinig waar schijnlijk leek. en anderzijds op de kwestie of de formateur om nieuwe namen uit de c.h. kring had gevraagd en of men daar bereid was om die te noemen. Van onze correspondent PARIJS. Volgens het weekblad L'Express zouden de Fransen bijzonder lboos zijn over het feit dat een nieuw havenemplacement in de buurt van Haifa (Israëli zal worden uitgerust met leen Nederlands droogdok. Er waren twee aanbiedingen gekomen voor de bouw daarvan, een Nederlandse en een Franse. Het Nedeuandse was het meest LONDEN (AP). De Britse regering - voordelig en de Israëlische autoriteiten overweegt deel te gaan nemen aan het gingen erop in. onderzoek van de wereldruimte met De ontevredenheid aan Franse zijde kunstmanen. Dit heeft Aubrey Jones, de is daarop zo groot geweest, dat de minister van bevoorrading, gisteren inIsraëlische regering althans volgens het Lagerhuis medegedeeld. De regering de correspondent van L'Express heeft zich daarbij laten leiden door een thans overweegt de order aan Neder- aanbeveling van de wetenschappelijke land ongedaan te maken. De vriend- raad van advies. Volgens minister 'onesschap met Parijs is namelijk een van is het mogelijk dat Engeland samen de belangrijkste bases van de buiten met de andere landen van h Britsellandse politiek van Israël, gemenebest kunstmanen zal gaan lance-. De Franse ambassadeur in Israël ren. stelt alles in het werk om alsnog de VERSTERKINGEN Ogenblikkelijk werd een arrestatie bevel uitgevaardigd voor dr. Arias, die vroeger Panamees ambassadeur in Lon den is geweest en daar de ballerina leerde kennen. Versterkingen werden gezonden naar Chorrera, president De- laguardia verklaarde dat bet een poging was om zijn regering omver te wer pen, en de speurtocht naar de Nola begon. Panama heeft geen luchtmacht of marine, maar twee barkassen bemand met leden van de nationale garde wer den uitgezonden om de Nöla te onder scheppen voor zij de haven Balboa be reikte, want deze stad, aan de ingang van hel Panamakanaal, ligt in de ka naalzone en behoort dus tot het rechts gebied van de Verenigde Staten. Om de verwarring te vergroten, ar riveerde ook de hertog van Edinburgh, op wereldreis op het Britse konink lijk jacht Britannia. Hij heeft vroeger dikwijls in de koninklijke loge van het Londense ballet gezeten en het dan sen van zijn landgenote bewonderd. Het is dus mogelijk dat hij bij de Pa namese regering een goed woordje voor haar had willen doen als zij in handen van de opgewonden Paname- zen was gevallen, temeer daar zij uit genodigd was op de receptie die te zij- der ere gegeven werd door de Pana mese regering. De tussenkomst van de hertog was echter niets nodig. De Nola liep gisteravond de haven van Balboa binnen. Dame Margot ging de wal op om met haar moeder te tele foneren. doch haar man bleek niet meer aan boord te zijn. Zijn arrestatie bevel blijft van kracht tot deze won derlijke aangelegenheid is opgelost. De Panamese autoriteiten hebben in middels ook de arrestatie van de ballerina zelf gelast. WASHINGTON (Reuter). Christian Herter, de nieuwe Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, hoopt nauw samen te kunnen blijven werken met de man wiens opvolger hij is, John Foster Dulles. Tot zijn plaatsvervanger (onder minister van buitenlandse zaken) zal bij aanwijzen Douglas Dillon, die tot nu toe derde man was op het State depart ment. fanceerd die Tater" ondir water doori geragd voor een middenstandsexamen onderzeeboten afgeschoten kan worden De raket, een Polaris, steeg na de start op kaap Canaveral pijlsnel en verdween, een lange staart van vuur en rook achter zich latend, uit het ge zicht. Het was de bedoeling dat de Polaris een afstand van ongeveer 700 zeemijlen zou afleggen. Er zijn zes Amerikaanse onderzee- boten in aanbouw die met deze raket bewapend zullen worden. Elk van die onderzeeërs krijgt er 16 aan boord. dat onder toezicht van de minister van economische zaken staat te organiseren. De staatssecretaris, dr. Veldkamp, heeft nu geantwoord dat volgens hem het orga niseren van ..geslaagdenbijeenkomsten" niet in strijd is met de instructies, die rijksmiddenstandsconsulenten voor de uitoefening van hun taak hebben gekre gen. Wèl was hij het met de heer Van Eijsden eens. dat het houden van derge lijke bijeenkomsten in principe op het terrein ligt van de vrije organisaties. Die waren er echter niet toe overgegaan. LONDEN (Reuter) Sir ^instem Churchill. 84 jaar oud, heeft voor het eerst sinds twee jaar weer een grote openbare redevoering gehouden. In zijn kieskring Woodford in het graafschap Essex vertelde- hij zijn kiezers dat .hij zich. bij de volgende algemene verkie zingen opnieuw kandidaat zal stellen Hij heeft Woodford al bijna 35 jaar in het Lagerhuis vertegenwoordigd. Churchill sprak ook over de buiten landse politiek: ,,Ik heb altijd gestreefd naar vrede met de Russen en ik heb altijd mijn best gedaan om Duitsland weer in de Europese familie terug te burg en brengen. Ik hoop nog eens een verenigd hebben aan Duitsland te zien. De Russische vrees voor een herrijzend Duitsland is gezien de herinneringen aan de laatste oorlog begrijpelijk maar niet gerechtvaardigd. Van hun kant moeten de Russen inzien dat wij niet kunnen dulden dat zij nog meer landen onder hun gezag brengen. Wij kunnen onze Westduitse bondgenoten niet in de steek laten en West-Berlijn evenmin". GELEEN. De enkele jaren geleden gebouwde garage van de firma De Boer aan de Mauritslaan te Geleen is giste ren uitgebrand. Twee autobussen gingen verloren evenals verschillende machi nes, gereedschappen en dergelijke en een partij olie. De schade bedraagt en kele honderdduizenden guldens. STRAATSBURG. De stad Straats- het departement Nederrijn i de tienjarige Raad van Europa een verjaarsgeschenk gegeven. Het is een beeld van ongeveer een meter hoog, een staande vrouwenfiguur, als symbool van Europa. Een onderdeel van de festiviteiten deze week is een Europees filmprogramma in de Straats- burgse bioscopen. Als Nederlandse films staan op het programma: ,,En de zee was niet meer" en Rembrandt, schil der van de mens", beide van de cineast Bert Haanstra. order voor de Franse industrie te ver werven. Zo heeft hij dezer dagen bij de opening van een weverij, die met Frans kapitaal is opgericht, verklaard: De vriendschapsbetuigingen tussen on ze beide landen moeten versterkt wor den door economische relaties. Het volk van Israël begrijpt me op dat punt beter dan uw experts, die aan de taal van de cijfers de voorkeur geven bo ven die van de vriendschap. :;h"'4T JM TRYGVE LIE CHEVALIER BOROTRA ZATOPEK SIR JOHN HUNT wwk LONDEN. Een groot aantal bekende mensen, zowel in het maatschappelijke leven, J. a*s *n de sport, is een campagne begonnen tegen de rassendiscriminatie. Hiertoe behoren o.m. Trygve Lie, de vroegere secretaris-generaal van de Verenigde Naties, sir John Hunt, de leider van de Mount Everest-expeditie, Maurice Chevalier, Emil Zatopek, Jean Bo- rotra en Jesse Owens. Zij hebben in een brief aan het Internationaal Olympisch Comité (IOC) een brief geschreven, waarin wordt aangedrongen op een konsekwente toepassing van i artikel 1 van het Olympische handvest, waarin discrimi natie van landen of personen op grond van ras, gods dienst of politiek zonder meer verboden wordt. Zij vragen dit artikel 1 vooral toe te passen bij de ontvangst van de inschrijvingen voor deelneming aan de Olympische Spelen in 1960. Indien het IOC op deze brief zal in- gaan. is de mogelijkheid zeer groot, dat o.m de inschrijving van Zuid- Afrika zaJ worden geweigerd. Temeer, omdat het IOC tijdens het congres in mei een motie zal behandelen, waarin Eigen Nieuwsdienst ROTTERDAM Van de zijde van KLM en Rijksluchtvaartdienst is mee- gèdceld, dat er van die kant geen en kel bezwaar bestaat tegen het opnemen van passagiers voor de nieuwe luchtlijn Engeland—Rotterdam—Dusseldorp op de Rotterdamse Luchthaven. De BKS, die deze dienst tweemaal per week gaat vliegen, liet vorige week doorschemeren dat er van de kant van de Nederlandse luchtvaartautoriteiten en de KLM bezwaren waren gerezen tegen boekingen van passagiers voorj Dusseldorp uit Rotterdam en dat derge-l lijke passagiers via Schiphol zouden' moeten reizen. Indien er bezwaren zijn, dan moeten deze volgens de autoriteiten I uit de koker van de Duitse luchtvaartbe langhebbenden komen. In dit verband' wordt ook de Swissair genoemd. DJAKARTA (UPI) De zeven kran ten in Djakarta, die vorige week door een verschijningsverbod werden getrof fen, mochten gisteren weer verschijnen. Ook het persbureau Pia, aan hetwelk tegelijk met de bladen het zwijgen was opgelegd, heeft zijn werk hervat. Het verschijningsverbod was een nasleep van de kwestie-Schmidt; de bladen hadden een verweer van de ontslagen procu reur-generaal Soeprapto gepubliceerd. CONCURRENTIE VOOR KLM Panam naar Amsterdam met straalvliegtuigen Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Panamerican world airlines zullen dit najaar begin nen met een non-stop-verbinding New YorkAmsterdam v.v.. die mei straal vliegtuigen zal worden onderhouden. Het is de bedoeling, dat er acht vluch ten per week zullen worden uitgevoerd. Het staat nog niet vast of de luchtvaart maatschappij vliegtuigen van het type Douglas of Boeing zal gebruiken. De ver voerscapaciteiten van de toestellen ont lopen elkaar niét veel: elk maximaal ongeveer 170 personen. Het nieuwe schema van de Panam be tekent een ernstige concurrentie voor de K.L.M., die pas medio volgend jaar straalvliegtuigen zal gaan gebruiken. Het is bovenö'ien niet alleen de Panam. die de Nederlandse luchtvaartmaat schappij op dit punt met lengten voor I is. Ook de Swissair, ae SAS en de Air- France zullen nog dit jaar met straal-! vliegtuigen vluchten van en naar Am sterdam maken. JESSE OWENS Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Het twaalfjarige Amsterdamse klaarovertje Yvonne Linse is gistermorgen aangereden en licht ge- wond door een auto waarvan de remmen de discriminatie volledig zal worden In de loop van de avond leek het j niet deugden. i veroordeeld. BARNEVELD. De trouwzaal in het Barneveldse gemeentebuis ondergaat oo het ogenblik een restauratie. Dit levert enige moeilijkheden op, want volgens het Burgerlijk wetboek artikel 131 moet een huwelijk in het huis der gemeente worden voltrokken. Om aan de letter van de wet te voldoen hebben B. en W. van Barneveld nu aan de raad voorgesteld de ontspanningszaai van een school olficieel als tijdelijk huis der gemeente aan te wijzen. Hiermede wordt voorkomen dat paren aan de wettigheid, van hun huwelijk zouden gaan twijfelen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog en zon nig weer met weinig wind en dezelfde middag- temperaturen als gisteren of iets hogere MIESJE: Ge vaarlijk weertje. 22 APRIL: zon op 5.31, zon onder 19.48, maan op 19.03, maan onder 5.11. max. neersl. temp. 19 in uur weer wind gr. C. in mm Helsinki onbew. N 5 0 Stockh. onbew. NO 8 0 Oslo h. bew. ZZW 10 0 Kopenh. onbew. NNW 8 0 Aberdeen r<;gen ZZW 13 5 Londen h. bew. NO 12 0 A'dam 1. bew. NNW 10 0 Brussel h. bew. ONO 10 0 Luxemb. h. bew NNO 7 0 Parijs h. bew. NNO 11 0 Bordeaux 1. bew. N 15 0 Grenoble zw. bew. NW 10 0 Nice regen NNW 17 2 Berlijn 1. bew. N 8 0 Frankf. 1. bew. ONO 9 0 München zw bew. NNO 6 0.1 Garm. P sneeuw NO 2 1 Zurich zw. bew. ONO 8 0 Genève 1. bew. NNO 9 0 Locarno onbew. ZO 18 0 Wenen onbew. N 9 0 Innsbr. zw. bew. O 10 0,4 Rome regen stil 15 8 Ajaccio zw. bew. ONO 17 0,4 --A

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1