OPVOLGER VAN DULLES: HERTER oom verdronken in smalle wetering Orakel van Tibet wees Dalai Lama weg naar vrijheid Met loyale steun van beide partijen Vijf broertjes met VOOR DE EXPERTS Gouden kettinkje en gebit geven aanknopingspunten in de moordzaak Axel 1 jood will DINSDAG KORT GEDING OM BLOKKER Nieuwe première van O'Neill ALGERIJNSE VERKIEZINGEN EISEN ZESTIEN DODEN J Mr. Beerman wil „huisvesting" niet hebben De BiltZonnig PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND IIET VERHAAL VAN DE SMARTELIJKE VLUCHT UIT LHASA Nieuwe toren sluitstuk herbouw van Ouwerkerk Voorzichtig Te paard Vliegtuigen ZWARE BRAND IN LOOSDUINEN Josephine Baker in (kort) arrest Opkomst gisteren slechts 10 procent Munitie in vuilnisbak BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED Zusje en tante na vreselijke botsing gered Uit groot gezin Geen voorrang Huwelijk Prins Albert op 1 juli in Rome Scholier gewond door zelf gemaakte granaat Burgemeester van Leerdam benoemd Hoofdkantoor: Goes. L Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991: Postbus 4. giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009: Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224: Terneuzen, Nieuwstraat 38. tel 01150-3189, Zierikzee, Havenpark "M tel 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs t 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van f 1, 14e Jaarg. No. 1580 Maandag 20 april 1959 DIT IS DE EERSTE FOTO DIE IN VRIJHEID VAN DE DALAI LAMA GE NOMEN IS. DIRECT NA ZIJN AANKOMST IN DE INDISCHE STAD TEZPUR TEZPUR (Reuter) Laat öp de avond van de 17de maart liep een in schamele kleren gehulde bedelmonnik door de straten van de Tibetaanse hoofdstad Lhasa. Een jonge man zonder bril, met een opvallend schrander gezicht. Buiten de stad besteeg de jonge mon nik een paard en samen met een groep je vrienden reed hij uit Lhasa weg. Hoewel er veel Chinese militairen op de been waren, omdat het al enige tijd erg spande in de hoofdstad van Tibet, werd het groepje nergens aangehou den. Hadden de Chinese onderdruk- Eigen Nieuwsdienst OUWERKERK. Janny Flikweert uit Ouwerkerk, het meisje dat in de rampnacht van 1 februari 1953 op de zolder van een door het dreigende water omsingelde boerderij aan de Rampaard- sedijk geboren werd, stond zaterdagmid dag weer in de belangstelling. Zij was het die de sleutel van de juist gereedgekomen nieuwe kerktoren mocht aanbieden aan de directeur van het Na tionale Rampenfonds. generaal P. Alons. die daarna de luidinstallatie in werking stelde. Luid beierde Salvator, de zestiende-eeuwse klok ovef de lan douwen van Schouwen en Duiveland, de zelfde klok, die tijdens de rampnacht de Ouwerkerkers alarmeerde. Zaterdagmid dag jl. waren het vreugdeklanken. Vreugde over het herrijzen van Ou werkerk, waarvan de nieuwe kerktoren het officiële sluitstuk betekende. Generaal Alons noemde deze dag eveneens een hoogtepunt voor het Ram penfonds. kers ook maar een ogenblik gedacht aan de mogelijkheid dat de Dalai La ma, het jonge geestelijke en wereldlij- jke hoofd van het land, dat zich tegen I hen durfde verzetten, op deze wijze j uit zijn paleis zou vluchten, zij had den wel scherper opgelet. Het was niemand minder dan de Dalai Lama, deze armzalige bedelmon- nik die op 17 maart zijn gigantische paleis Potala in Lhasa verliet. Samen met zijn naaste familieleden en raad gevers vluchtte hij de hoofdstad uit. Chinese vliegtuigen, opgeblazen bruggen niets heeft hen kunnen tegenhouden op de lange, moeilijke weg naar de grens 1 van het vrije en gastvrije Indië. Het verhaal van de vlucht is gedaan door een lid van het gevolg van de Dalai Lama. Hij was erg voorzichtig met het -noemen van plaatsnamen, om nieuwe I vluchtelingen niet in gevaar te brengen. Kort voor de 17de maart was het tot een. uitbarsting gekomen kissen» de Chi nese communistische bezetters en het volk van Tibet, aldus het relaas. Chinese artillerie vuurde granaten af op het zomerpaleis van de Dalai Lama. de God- koning van Tibet. Het kabinet en de nationale vergadering besloten toen de i Dalai Lama aan te raden uit Lhasa te vluchten. Hoge. Verschijning, spraken zijn raad- gevers, de tijd is gekómén. We moeten 1 Lhasa verlaten. De Dalai Lama was al enkele dagen in gebed verzonken, hij wist dat zijn leven in gevaar was. Hij knikte bedroefd. Er was al het nodige voedsel ingepakt, alsmede de kostbaarste bezittingen van zijne heiligheid, vervolgde de zegsman zijn verhaal. Ook de heilige bezittingen van de familie en de heilige manuscrip ten waren op muilezels geladen. In kleine groepjes begonnen de leden van het gevolg die avond het paleis te verlaten. Zij vielen niet op want de Nieuwjaarsfeesten waren nog steeds aan de gang. In Nethang aan de Bramapoe- tra, 50 km ten zuiden van Lhasa, kwa men allen samen. Ook de intussen als monnik gevluchte Dalai Lama. Zijn veertienjarige broer, zijn zuster en de 57-jarige moeder van de Dalai Lama waren langs een andere route uit Lhasa gevlucht. In primitieve bootjes, gemaakt van de huid van yaks, die met de hand over de rivier werden getrokken, werd de Bramapoetra overgestoken. Op de zuidelijke oever stonden verse paarden klaar. Ook de moeder van de Dalai Lama besteeg een paard. Haar dragen zou te lang duren, meende ze. iDe dappere vrouw hield het tot het einde van de vreselijke tocht over smalle bergpaadjes en langs diepe ra- ivijnen uit. Na twee dagen rijden namen rebellen van de Khamba-stam de bewa king van de groep vluchtelingen van de lijfwacht over. Zij gaven ook waarde- volle inlichtingen over de positie van j de Chinese legers in Tibet Op de vijfde dag zag men een Chi nees vliegtuig in de lucht, dat kennelijk naar de vluchtenden op zoek was. Het vloog op grote hoogte voorbij zonder de Dalai Lama te zien. In het Noorden van Indië, in de stad Mussoorie, zal de Dalai Lama worden gehuisvest. Het ligt in een klimaat dat zoveel mogelijk over eenkomt met dat van Tibet. De Levende Boedda zal er de gast zijn van de regering van Indië die hem politiek asiel heeft verleend. Op de voorgrond de huisbewaarder R. M. Kumar Singh en de jongste bewoner, de 7-jarige Chandrakant Birla. reden. Maar er waren nogal wat kara vanen in dit dichtbevolkte gebied, dus al te zeer viel men niet op. Bij elk dorp kwamen de bewoners naar buiten om door de Dalai Lama gezegend te worden. Ornaat de oorspronkelijke route die men had willen volgen naar Bhoetan door het opblazen van bamboebrug- gen onbegaanbaar was, besloot men nadat het orakel van Tibet was geraad pleegd naar Indië te gaan. Daar zou de Dalai Lapra asiel verleend worden, zei het orakel toen het in trance was gegaan. Nog tweemaal hoorden de vluchtelingen Chinese vliegtuigen, maar ze werden nimmer ontdekt. Op twee dagen rijden van de Chinese grens werden, afgezanten vooruit ge stuurd om vast om asiel te vragen aan de autoriteiten aan de grens van Indië. Op 31 maart trok de Dalai Lama met zijn gez-elschap de Indische grens over. De Khamba's keerden terug naar hun hoofdkwartier in Tibet. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Een omvallende pe troleumkachel was zaterdagmiddag de aanstichter van een uitslaande brand in de tweehonderd meter lange houten loods van de Loosduinse coöperatieve groenteveiling. De harde wind joeg grote rookwolken over het Westland. De Haagse brand weer heeft de handen vol gehad met het blussen en met het behouden van het veilinggebouw, waar de loods tegenaan is gebouwd. Zes afdelingen van de loods, samen een lengte van zestig meter, zijn uitge brand. De inventaris, kisten, bundelma chines. pakmateriaal en een paar par tijen groenten, gingen verloren. De schade wordt op ruim tachtig dui zend gulden geschat. AMSTERDAM, De Britse bond van musici heeft gedreigd nooit meer een En-1 gels orkest naar Nederland te laten gaan als er gerechtelijke acties worden onder nomen wegens zijn verbod aan de or kesten van Chris Barber en Victor Sil vester om in ons land te spelen. De organisator van het jazzfestival in Blokker, Ben Essing, trekt zich in zo verre niets van dit dreigement aan dat hij een kort geding heeft aanhangig ge maakt tegen de Nederlandse toonkunste- naarsbond wegens het begaan van een onrechtmatige daid. Dit zal -dinsdagmiddag dienen voor de px-esident van de Amsterdamse rechtbank mr. D. U. Stheeman. "Mr. dr. C. Berhou- wer te Alkmaar treedt als raadsman van de heer Essing op. Armstrong komt De toonkunstenaairsbond zal geen suc ces hebben met zijn poging ook de komst van Louis Armstrong tegen te houden. Armstrong is geen lid van de Amerikaan se federatie van musici en zou hebben gezegd dat hij zich door geen enkele bond laat tegenhouden. STOCKHOLM. De directeur van het Koninklijke Theater te Stockholm, dr. Karl Ragnar Gierow, is naar New York vertrokken voor de^ voorbereiding van een Zweedse première van More' stately Mansions. Het stuk is het vier de, dat door O'Neill is nagelaten aan het Theater van Stockholm, dat in het voorjaar van 1960 de wereldpremière hoopt te brengen. Van onze correspondent WASHINGTON President! Eisenhower heeft overeenkom stig de verwachtingen Christian Herter benoemd tot opvolger van John Foster Dulles als minister van buitenlandse zaken. Even later werd bekend gemaakt dat de nieuwe minister op verzoek van de president eerst geheel is onder zocht; toen de uitslag van het medisch onderzoek voor honderd procent be vredigend bleek, ontbood Eisenhower Herter hij zich en deelde zijn benoe- Iming mee. Herter zal, zo bleek al binnen enkele uren na zijn benoeming, kunnen rekenen op de loyale en zelfs hartelijke steun van zowel de republikeinen als van de demo craten. De hulde die men hem reeds onmiddellijk bracht had ongeveer dezelfde, proporties als de loftuitingen aan het adres van Dulles toen bekend was ge worden dat de ongeneeslijke ziekte diens aanblijven als minister van buitenlandse zaken onmogelijk maakte. VERANDERINGEN Hoewel Herters benoeming door vrijwel alle politici werd verwacht, ziet men nu vol spanning uit naar de veranderingen die er ongetwijfeld zullen komen. In de eerste plaats zal er aan de werking en de indeling van het State department een en ander moeten worden veranderd. Dulles deed ongelofelijk veel zaken per soonlijk af. Van zijn opvolger verwacht men dat hij het departement zo zal inrich ten dat de talloze deskundigen die er werken meer tot hun recht zullen komen. In de tweede plaats verwacht men dat Herter alles zal jdoen wat .in zijn ver mogen ligt om de in het buitenland overheersende mening uit de weg te ruimen dat in feite de generaals beslis sen over de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten. Die indruk is de laat ste tijd versterkt door de wijze waarop het incident in de iuchteorridor naar Berlijn varf Amerikaanse zijde is aan gepakt. In de fundamenten van de Amerikaanse buitenlandse politiek worden geen ver anderingen van betekenis verwacht, ook al omdat Eisenhower zich meer dan tot nu toe met die politiek zal gaan bemoeien. NAAR PARIJS Herter is aanwezig geweest bij de belangrijkste besprekingen van de laatste I tijd, o.a. bij die tussen Macmillan en Eisenhower in Camp David. Hij is vol ledig op de hoogte van de standpunten die de westelijke democratieën innemen inzake de kwestie-Berlijn, het Duitse vraagstuk, de kwestie van de ontwape ning, van de proeven met kernwapens enz. Zijn eerste internationale conferentie zal die van Parijs zijn, wanneer de minis ters van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en Duitsland bijeen komen om voor het laatst de politiek te bespreken die zij zullen voeren op de conferentie met de Russen te Genève. Die Geneefse conferentie, die op 11 mei begint, zal Herters krachtproef worden. Er werd voornamelijk overdag ge-dood. De 79-jarige heer H. Eikelboom uit Apeldoorn is gistermorgen op zijn fiets door een auto aangereden en ge-' De generaal P. Alons ontving van Janny Flikweert de sleutel van de toreningang. Eigen nieuwsdienst CARACAS. Josephine Baker is in Venezuela in moeilijkheden geraakt nadat zij een Indiaans jongetje haar tiende pleegkind had geadopteerd. Zij Is zelfs korte tijd in arrest geweest. Het jongetje, dat achttien maan den oud is, behoort tot de stam der Guajiros en toen stamleden van de adoptie vernamen maakten zy bezwaren. De moeder van het kind verklaarde daarop dat zij niet had geweten dat haar zoontje^naar Europa zou gaan en dat zy de adoptie ongedaan wenste te maken. Zaterdagmiddag heeft de zange res het kind weer naar de moeder laten gaan. Om te tonen dat zij veel sym pathie voor de Indianen heeft, gaf Josephine Baker 's avonds een galavoorstelling, waarvan zij de baten aan de Guajiros schonk. Toen waren de Indianen op hun beurt weer zo dankbaar dat een der stamleden zijn zoontje aan Josephine Baker aanbood. Hy zei dat hy buitengewoon trots zou zijn als zijn zoon kon opgroeien in „een gezin dat de wereld omspant". Van een onzer verslaggevers AXEL. Alle meisjes en jonge vrouwen in de leeftijd van vijf tién tot 28 jaar, wier namen beginnen met de letters I. S., zullen in de bevolkingsregisters van Gent worden opgezocht. Men heeft nl., zoals wij reeds hebben meegedeeld, deze initialen gevonden op het gouden kettinkje, dat de politie had aangetroffen op het stoffelijk overschot van de jonge vrouw, die bij Axel vermoord werd gevonden. Van onze correspondent PARIJS De gemeenteraadsverkie zingen in Algerije zijn ingeluid wanneer men dat zo mag zeggen, met het moor dend geweld van ontploffende hommen. i In een etmaal tijds kostte dat geweld en andere terreurdaden 16 mensen, onder wie verscheidene vrouwen en kinderen, het leven. Ruim 60 anderen liepen kwet suren op. Voor het eerst sedert twee jaar ont plofte zaterdag in het centrum van de stad Algiers een bom, die was verborgen in de koffer van een geparkeerde auto. Er viel een dode; vijftien mensen werden min of meer ernstig gewond. In de buurt I geparkeerde auto's en gevels van winkels werden beschadigd. Vrouwen en kinderen Toen het hoofd van de Veiligheidsdienst, kolonel Godart. op de plaats van de ontploffing verscheen, werd hij door verscheidene Fransen uitgejouwd. >.Wat doen jullie eigenlijk voor onze veiligheid riepen zij hem- toe. Hij kon met enige koelbloedigheid antwoorden, dat deze bom de eerste was, die sedert 2 augustus 1957 in Algiers explodeerde. Zondag wiérp iemand Sn de stad Con- stantine een bom tussen een groep Mohammedaanse vrouwen, die met hun kinderen stonden te wachten voor een stembureau. Twee kleine meisjes werden afschuwelijk verminkt en ongeveer vijftig j vrouwen liepen ernstig letsel op. Oproep AMSTERDAM (ANP) Een mortie. granaat, een vliegtuiggranaat en "ij* ge weerpatronen zijn in Amsterdam .n ee vuilnisbak gevonden. Dankzij e< O'.let- tend burger komen de projectielen n 1 du: niet in de verbrandingsovens van Am sterdamse stadsreiniging. Zulke voorvallen hebben de animo van de Algerijnse bevolking, de Europeanen zowel als de Mohammedanen, om te stemmen niet bevorderd. Zondagmiddag om twaalf uur was slechts 10 procent van de stemgerechtigden opgekomen. Generaal Massu, de militaire bevelheb ber. heeft dan ook over de radio een oproep tot de bevolking gericht om haar aan te sporen naar de stembus te trekken. Tekenend is ook, dat in een stad als Algiers zestig van de vijfhon derd stembureaus gisterochtend om elf uur nog niet geopend waren, omdat de i bijzitters niet waren komen opdagen. Veel animo om de zestienduizend gemeenteraadsleden, waarvan ongeveer 70 pet. Mohammedanen zullen zijn. te kiezen, was er dus niet. Gisteren heeft men kunnen stemmen in de 120 plaatsen waar meer dan duizend Europeanen leven. Tot en met zaterdag a.s. zal er worden gestemd in de dorpen, waar het Franse leger de stembureaus zal moeten beschermen. Mogelijk dat men daar ook weer een herhaling van vroegere stem- I mingen zal zien toen de Mohamme- Idaanse bevolking gedwongen werd ter stembus te gaan. Steeds meer komt de politie tot de overtuiging, dat het vermoorde meisje uit België afkomstig moet zijn. De poli tie wordt in deze overtuiging niet alleen gesterkt door het feit, dat het reisklokje, dat op het meisje gevonden werd, uit België afkomstig is, maar ook het geld, alsmede de schoenen, die zij gedragen heeft, wijzen in dezelfde richting. Ook de kleding van het slachtoffer is hoogst waarschijnlijk in België gekocht. Merkteken Men heeft nl. op verscheidene kleding stukken merktekens gevonden, die ver tellen, dat de kleren in België moeten zijn gemaakt. De politie blijft het vreemd vinden, dat geen enkel familielid van het slachtoffer is komen opdagen.. Dit is menselijkerwijs gesproken alleen ver klaarbaar wanneer men aanneemt, dat het meisje een wees moet zijn geweest, die zich niet meer met haar familie bemoeide. Ook in die richting wordt thans door de Belgische politie gezocht'. Men is daarom reeds in een weeshuis! te Gent begonnen alle wezen, die in dit; huis verpleegd zijn geweest en wier namen beginnen met I. S., na te gaan.) Voorts zal men in Zeeuws-Vlaanderen, i en zeer waarschijnlijk ook in geheel België, een groots opgezet onderzoek j gaan instellen bij de tandartsen. Dr. Zeldenriist van het gerechtelijk labora-j torium in Den Haag die de sectie op het lijk heeft verricht, heeft daarbij een grondige studie gemaakt van het 'gebit van het slachtoffer. Dat gebit ziet' er buitengewoon goed uit, maar ver toont het enige herstellingen die door een tanó'arts moeten zijn verricht. Hulp van tandartsen 'Advertentie- Zoals men weet houden alle tandartsen steeds kaarten bij van de gebitten van hun patiënten. Alle veranderingen, die i men aan een gebit aanbrengt, worden steeds in een kaart regis ter bijgehouden. Dr. Zeldenrust zal nu een beschrijving van het gebit van het, meisje maken. Deze beschrijving zal vervolgens door de politie in honderden copieën naar alle tandartsen in Zeeuws-Vlaanderen worden gezonden, terwijl dit later kan geschieden in België. Het komt dikwijls voor, dat Belgen in Nederland komen om zich te laten be handelen. Zo het slachtoffer zulks ook al eens heeft gedaan, zal het aan de hand van de beschrijving misschien mogelijk zijn de identiteit van het slacht- offer vast te stellen. Van een onzer verslaggevers TIEL. Vijf broertjes heb ben gistermiddag, toen zij met hun oom een autotochtje door de bloeiende Betuwe maakten, bij een afgrijselijk verkeerson geluk het leven verloren. De oom vond zelf ook de dood, toen de auto na een botsing een diepe wetering in r^ed en kan telde. Een tante en een zusje van de slachtoffertjes, het enige meisje uit een gezin van acht kinderen, behielden het leven door uit een open raampje van de auto te klimmen. Bij een botsing tussen twee auto's op het kruispunt ZandwegWete ring weg in de polder Wamel in het Land van Maas en Waal zijn beide wagens de langs de weg lopende wete ring, die bijna twee meter diep i*, in gereden. Een van de auto's kwam zo onge lukkig te liggén, dat zes van de acht inzittenden de verdrinkingsdood von den. Dat wax-en de chauffeur, de 37- jarige expediteur P. van de Bergh uit Tiel, en vijf van zijn neefjes, die in leeftijd varieerden van vijf tot tien jaar. Zij waren afkomstig uit een ge zin in Dreumel. De echtgenote van de chauffeur, mevrouw Van de Bergh-Kocken, zag kans met het op haar schoot zittende twaalfjarige zusje van de vijf jon gens, uit een open raam te klimmen. De inzittenden van de andere auto, het echtpaar Van. O. uit Oss. met zijn dochtei'tje en een vriendinnetje, wer den allen gered. De heer Van O. is met een shock in een ziekenhuis in Oss opgenomen. Mevrouw Van O. brak enige ribben en is naar een ziekenhuis in Tiel gebracht. De twee meisjes man keerden niets. Het ongeluk heeft rouw gebracht in het gezin Van de Bergh uit Dreumel. dat zeven jongens en een meisje tel de. De kinderen hadden zich lange tijd verheugd op de komst van oom en tante uit Tiel, met wie zij gistermid dag een eindje mochten gaan rijden. Vader en moeder zwaaiden hun kin deren nog na. Alleen hun enig doch ter je zouden zij levend weerzien. De oorzaak vanhet ongeluk is nog een raadsel. Vermoedelijk heeft de heer Van O. de andere wagen, die hij voorrang had moeten geven, niet gezien. Midden op het kruispunt bot- i sten de auto's tegen elkaar. De wagen van de O.'s bleef op zijn kant in het j water liggéh, zodat de inzittenden i zich konden bevrijden. Toevallig waren er twee meisjes in de buui't. die onmiddellijk hulp gingen halen. De eigenaars van twee boerde rijen in de buurt, de heren Pompen1 en Reinders, aarzelden geen moment, i Zij sprongen te water en probeerden 1 dé op zijn kop liggende auto te keren. Daf lukte niet. Zij gingen terug om er een tractor bij te halen. Met een touw. dat zij om de onder- j steboven liggende wagen bonden, kon-1 den zij de auto op de kant trekken. De, tante en het meisje waren er toen j al uit. Voor de zes overigen kwam 1 hulp te laat. ROME, (Reuter). Het huwelijk van prins Albert van België en de Italiaanse prinses Paola Ruffo di Calabria zal op 1 juli in Rome worden voltrokken. Paus Jvxannes heeft toegezegd het te zullen in zegenen. Dat zal gebeuren in de Pauli-' nische kapel van het Vaticaan. De plechtigheid waarbij de Belgische prins en zijn jonge Italiaanse bruid in de echt verbonden worden zal het eerste koninklijke huwelijk zijn dat er sinds bijna een eeuw door een Paus in Rome wordt voltrokken. DEN HELDER. Drie Helderse scho lieren hebben zaterdagmiddag „rneti succes" een zelfgemaakte granaat tot explosie gébracht. De veertienjarige hbs'er E.B. werd door rondvliegende scherven zodanig gewond, dat een ope ratie nodig was. De plaats van het drama, dat gistermiddag het Land van Maas en Waal schokte. In de verst verwijderde, lichte auto vonden zes mensen één man en vijf jongens de ver drinkingsdood. Nieuwe moeilijkheden Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De kabinetsforma teur prof. dr. J, E, de Quay kampt met het euvel dat de moeilijkheden op zijn weg zich voortdurend verplaatsen. Met zijn partijgenoten mr. Ph. C. M. van Campen en prof. dl'. W. C. L. van der Grinten is hij nu wel tot een akkoord gekomen over de bezetting van respec tievelijk Economische zaken en Justi tie, maar nu moet hij met de christe- lijk-historischen zwarigheden oplossen van dezelfde aard als hij met de ICV.P.'ers heeft gehad. ROL VAN STAF De eerste aangezochte kandidaat uit die kring. mr. A. C. W. Beerman, heeft er namelijk weinig oren naar om de portefeuille van Volkshuisvesting (huur verhoging!) op zich te nemen. Bovendien ziet men in het christêlijk-bistorische kamp blijkbaar ook weinig heil in Land bouw. Minister ir. C. Staf heeft het al thans in eerste aanleg laten afweten, maar zijn rol was daarmee nog geens zins uitgespeeld. Hij fungeerde vorige week vrijdag als bemiddelaar tussen de formateur en de liberalen, voor wie drs. H. A. Korthals optrad. Daarbij ging het om de van christelijk-historisehe zijde geuite wens ten aanzien van de porte feuille van Binnenlandse zak en. waarvoor al eerder de liberaal mr. E. H. Toxopeus in aanmerking werd gebracht. RESERVES In de andere politieke kringen bekijkl men de gang van zaken tamelijk gereser veerd. De liberalen in de eerste plaats zijn niet van plan om het door hen ge leverde aandeel in het formatiewerk te laten aantasten. Dat geldt met name voor de portefeuille van Binnenlandse zaken, in welke richting de christelijk- historisehe verlangens gaan ten behoeve van mr. Beerman. Vandaag zou ir. Staf weer over die kwestie met de formateur komen pra ten, maar dat gaat niet door. In zijn plaats komt nu de voorzitter van de CHU. mr. H. K. J. Beernink. Zaterdagmiddag had de formateur bij zich thuis in Den Bosch een ondei'houd met professor Van der Grinten, wiens moeilijkheden nu uit de wereld zouden zijn. Die betroffen zijn hooglei*aarschap in Nijmegen, namelijk zijn wens dat hii daar weer zou kunnen terugkeren nadat hij zijn ministeriële taak zou hebben ver vuld. DEN HAAG. De heer L. J. den Hollander is benoemd tot burgemeester van Leerdam. De benoeming gaat per 1 mei in; op die datum wordt hem eervol ontslag verleend als burgemeester van Hazerswoude. De heer Den Hollander is niet aangesloten bij een politieke partij Het KNMI in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog weer met weinig be wolking. Zwakke tot matige noor delijke wind met ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. MIESJE: Ik héb 't niet op die noorden wind. V 21 april: zon op 5.33, zon onder 19.46; maan op 17.41, maan onder 4.41.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1