Bus boort zich woning binnen HENNI CONTRA „HENRI" Een halve eeuw'geleden stierf dr. J. C. de Man VIJFENTWINTIG PASSAGIERS MET DE DEUR IN HUIS Kantonrechter gaat zelf kijken Uamea-Celei CU Feike Asma naar Kamperland „Viola" te Goes Herv, en geref. jongelui bespraken politieke vraagstukken Zeeuwsch Dagblad Pro Rege Jarig d.e.l. verricht zeer belangrijk Merk Goede turnuit voering in Westkapelle Drie meter Charme voor Uw handen ALVORENS TE BESLISSEN R E S A - HILVERSUM AANRIJDING TE BERGEN OP ZOOM A.R. kiesvereniging tegen anexatie Kistdam verdwijnt Panische schrik Oorzaak schoondochter aan dood ontsnapt Twee woningen voor onderwij zers Zeeuwse deelname aan AVRO-jeugdradiodag Bekende Middelburgse arts wónöelmqen öoor öe zeeuwse historie Langs bloeiende boomgaarden Politiek forum in Kapelle Zaterdag 18 april 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk ^IJ HEBBEN ALTIJD een goede herinnering aan de vergaderingen, die de Nationale Militaire Vereniging „Pro Rege" voor de oorlog hield. ,,Pro Rege" was opgericht in een tijd van militair verval, in 1918 en heelt haar werk gedaan in een tijd, waarin al wat militair was. moest lijden onder minachting en achterstelling. In die tijd was er een ruime groep mannen in het leger en waren er gelukkig in alle provincies honderden, die zich er achter stelden om het „Pro Rege" in het leger te laten horen. Dat „Pro Rege" had immers een dub bele betekenis. Het betekende, dat men trouw was aan de Koning(in). Maar het betekende ook, dat men trouw wilde zijn aan Koning Jezus, Wiens naam men zich het leger niet wilde schamen. Zo werd de organisatie „Pro Rege" met recht een nationale militaire ver eniging, welker vergaderingen altijd het kenmerk droegen van Christen zin, toewijding en enthousiasme. Naast >,Pro Rege" stond een andere vereniging, van veel lagere leeftijd.. We bedoelen de Nederlandsche Mili tairen Bond. Deze was in 1874 gesticht als nabloeier van het Réveil. Christen mannen hadden zich daarin opgemaakt, om iets te doen voor de soldaat. In de tijd. dat deze vereniging gesticht werd, was deze ook niet bepaald in ere. Alge. rnene dienstplicht kende men nog niet De soldaat was een zeer ondergeschik te in die tijd, toen het kenmerk van de militair béhalve zijn martiale snor ren althans in veler oog was het vloe ken en het drinken. Maar er waren ook anderen. Er wa ren er onder die soldaten, die hunker den naar de huiselijkheid en gezellig heid, die de kazerne hun niet kon bieden. De Ned. Militairen Bond be doelde nu, deze militairen een tehuis te bieden, waarin zij hun vrije tijd konden doorbrengen en waarin zij af. wisseling en ontspanning konden vin den in een Christelijke sleer. Zo zijn de tehuizen voor militairen ontstaan, die nu meer dan tachtig jaar gezegend werk in en voor het le ger en voor hen, die daarin zijn opge nomen, hebben gedaan. De „vader" van het militairen-tehuis was, ook toen later de dienstplicht algemeen werd, bij vele oud-soldaten in herinnering als de man, met wie ze hun moeilijkheden konden bespreken en in wiens huis, waar zij met andere soldaten en ook wel met onderofficieren en zelfs offi cieren kwamen, een geest heerste, die hen het Evangelie leerde liefhebben of die de Christelijke sfeer van thuis verving. iVA DE OORLOG zijn de beide orga nisaties samengevoegd tot de Ko ninklijke (want dat erepredicaat ken de onze Vorstin de organisatie toe) Ned. Militaire Bond Pro Rege. Het grote werk, dat voor de oorlog werd gedaan, werd nog uitgebreid, ver breed en verdiept. Leger en vloot vroegen meer aan dacht, bonden meer jonge mensen voor twee jaar aan een heel aantal leger plaatsen en garnizoenen, die over het land werden verspreid en ook geves tigd op plaatsen, waar alleen de natuur ontspanning zou kunnen bieden. Dat bracht de noodzaak, het aantal tehui zen uit te breiden tot meer dan vijf tig. Maar dit werden dan ook werkelijk tehnizen. Smaakvol gebouwd en inge richt, met een lees- en studie- en ont spanningszaal en een bibliotheek plus de inventaris daarvan, met een spreekkamer voor de veldprediker, werden het veel meer militaire centra, waarin echter één ding bleef gehand haafd: de Christelijke sfeer, die ieder militair welkom deed zijn, zonder dat hij een opzettelijk object werd van evangelisatie, maar die hem toch met dat Evangelie in aanraking bracht. De Katholieke Militaire Tehuizen (ook een vijftigtal) zijn pas veel later ontstaan. En de drie humanistische mi litaire tehuizen dateren pas van de al lerlaatste jaren. W/AAROM WE hierover schrijven? Omdat er een financieel vraag stuk aan de orde is. ST. JANSTEEN „De eerste gast". Zo noemde de oude me vrouw Adam toen ze later op de dag wat van de schrik was be komen. de autobus die het huis was binnen gekomen. Ze ver wachtte gisteren heel wat gas ten. Ze had zich extra keurig uitgedost wantmevrouw Adam vierde gisteren haar 71ste verjaardag. Ook de 80-jarige heer P. Adam, nam de zaak lakoniek op, toen hij 's middags van de schrik was bekomen. „Och", zei hij, „van dat huis is het niet zo erg, .ik had het vorige week toch juist aan mijn zoon gegeven. MIDDELBURG. In het Schutters hof is gisteravond een bijeenkomst ge houden van het algemeen sociaalfonds D.E.L. (van het C.N.V.). De heer A. Jeras, tweede voorzitter, sprak een ope ningswoord, waarna mej. J. Sidre, maat schappelijk werkster van het fonds in Zuid-Holland. Westelijk Noord'brabant en Zeeland een causerie hield over haar werk. Tot mei 1957 was D.E.L. een fonds dat zich bezig hield met de bestrijding van t.b.c., daarna is het een algemeen so ciaal fonds geworden t.b,v. de volksge zondheid. Mej. Sidre deelde mere dat zij per week zestig gevallen te behandelen krijgt. De beste hulp is gelegen, merkte zij op, in persoonlijke gesprekken. Voorts werd op deze avond door „De Jonge Spelers" uit Vlissingen met veel succes het spel: „Twee meisjes zeg gen neen" opgevoerd. ST. JANSTEEN, vrijdagmorgen tien over half negen' Chauffeur A. Sijs, op de bus van de Zeeuwsch Vlaamse Tram wegmaatschappij die de dienst Terneuzen-Hulst onderhoudt, weet in één bliksemend moment, dat er geen terug meer is. Onafwendbaar nadert de hoek van het huis. Zijn wagen is niet meer te stoppen. Er volgt een machtige schok Een bombardement van steen en gruis teistert de autobus. Een lawine van lawaai stort zich over hem. DIT IS AAN DE ENE KANT VAN DE MUUR. AAN DE ANDERE KANT WESTKAPELLE. De adspiranten van de turnvereniging „Hygiea" heb ben een buitengewoon goed geslaagde uitvoering gegeven. De voorzitter, de heer T. Theune opende de avond en herinnerde er aan. dat de adspiranten- turnvereniging vijf jaar heeft bestaan. Mej. Nel Frits, die sedert enige tijd als leidster optreedt, mocht bloemen in ont vangst nemen, haar aangeboden door Jopie Huybregtse. De leidsters Mientje Huybregtse, Katie Verhage en de lei ders J. Cijsouw en K. Pauwelse ontvin gen ieder een geschenk. Op vlotte wijze werden de diverse turnnummers afge werkt. Er was veel variatie en bewon derenswaardig was het elan van de jon gens en meisjes. Het slotnummer, een boerendans in klederdracht, gebracht door vijf paar tjes, viel buitengewoon in de smaak. De tachtigjarige heer P Adam zit in een kamer, naast het woonvertrek, dat vlak ach ter de voordeur is gebouwd. Plotseling siddert het hele huis. Mevrouw Adam komt uit de keuken snellen. Krakend en rommelend wordt de hoek van het huis ineengedrukt. Er klinkt een hevig gillen. ,,De oorlog is uitgebroken. Niemand heeft ons gewaar schuwd. We zijn reddeloos. flitst het door Adams gedach ten. Op dat moment wringt zich, als een monster uit een andere wereld, een gevaarte de huis kamer binnen. Drie meter boort zich de autobus de woon kamer binnen. Het meubilair wordt totaal vernield. Bloed vloeit in de autobus. Kinderen huilen onbedaarlijk of bekijken, met grote ogen vol ellende hun bloedende handen. Van een onzer verslaggevers. THOLEN. De beklaagde, die niet zo best ter been is, zat er onge ïnteresseerd bij; de kantonrechter werd er een beetje kort-af van; de raadsman ergerde zich blauw en de getuige dacht er kennelijk het zijne van. In de ruimte voor het publiek stonden de getuigen a decharge rustig mee te luisteren, alsof ze straks niet onbevooroordeeld moes ten vertellen over de toedracht De „Henri" was op 14 november aan de gTond gelopen en tegen de dijk gezet, nadat een aanvaring met de „Rijn en Schelde V" was ontstaan. Dat gebeurde in het zo langzamerhand berucht geworden vaarwater „De Witte Tonnen Vlije", bij Stavenisse. Wie was daar nu wel schuldig aan? Beklaagde F. de R., schipper van de „Rijn en Schelde V" werd bijgestaan door rat. Henni, die zich namens zijn cliënt figuurlijk in allerlei bochten wrong, om de schuld op de schipper van de „Henri" te schuiven. De „Rijn en Schelde V" voer op 14 november 1958 de Witte Tonnen Vlije binnen, aan stuurboordzijde. De „Henri" kwam van de andere kant en hield bak boord. Ongeveer 200 meter van de „Rijn en Schelde V" vandaan, koos de „Henri" plotseling stuurboord. De „Rjjn en Schelde V" beantwoordde deze manoeu vre met een fikse draai aan het stuurrad naar stuurboord, gepaard met het terug slaan van de motor. Doch de aanvaring was niet meer te voorkomen. De getuigen waren het er niet over eens, wat de „Henri" had moeten doen. De een hield het bij stuurboord aanhou den, de ander zou meer heil hebben ge zien in een zwaai naar bakboord, waar door de beide schepen a'an nog juist langs elkaar heen zouden zijn gegaan. Opperwachtmeester Bout, die het proces verbaal had opgemaakt, -hield het er bij, dat er vele mogelijkheden waren. Het stond voor hem vast, dat de schuld bij de „Rijn en Schelde V" lag. Toen mr. Henni van enkele dingen het naadje van de kous wilde weten, onstond tussen beide heren een woordenstrijd, die ten slotte door de kantonrechter, mr. W. E. van Vloten, werd afgebroken, omdat hij in een dergelijke discussie geen heil zag. De getuigen a recharge, die mr. Henni De Christelijke militairen-tehuizen VOor de groene tafel bracht, konden zich zijn lange tijd uitsluitend uit eigen beurs betaald, door middel van contri buties, collecten en giften. Dat is prachtig. Later zijn er enkele subsi dies bijgekomen, met name van ge meenten, waarin de kazernes gelegen waren. Maar na de oorlog is het sub- sidievraagstuk meer algemeen gewor den. Ook het rijk en de meeste provin cies gingen bijdragen. En van de 1000 Nederlandse gemeenten zijn er een 700, die eveneens een subsidie geven, soms van een vast bedrag, vaak van een paar cent per inwoner. I Men mcne niet, dat uit deze subsidies dat werk betaald wordt. Meer dan twee subsidieregeling nog niet heeft ge- derde van de anderhalf miljoen gul- bracht 'n overeenstemming met de niet meer helemaal verenigen, met wat de politie had genoteerd na het verhoor. De Belgische hulpsman Josef de Bolster, die zich door geen vragen van de wijs liet brengen en rustig zijn Vlaamse ant woorden gaf, had als commentaar op de politieverklaring slechts een „nou merci hoor. Getuige W. H. van Rijn uit Rotterdam, Advertentie die, zoals hij vertelde naar aanleiding van de vraag van de kantonrechter, of hij al lang voer, „al op het water was, toen hij de luiers nog aan had", bevestigde het standpunt van de andere bemannings leden van de „Rijn en Schelde V" dat de schuld uitsluitend bij de „Henri" moest worden gezocht, maar kon van de ge beurtenissen na de aanvaring niet veel vertellen, omdat hij „toen lag te zwem men". Door de schok was de varensgast overboord geslagen. De kantonrechter, de officier van jus titie, mr. T. Lebret, de verbalisant en de verdediger, zullen, voor ze verder over de zaak praten, in de Witte Tonnen Vlije gaan kijken, als er precies hetzelfde tij is. Op de volgende Thoolse zitting van het kantongerecht van Zierikzee zal de schuldvraag weer In behandeling worden genomen. Advertentie Eerst nog even een prospectus aanvragen bij de bekende schriftelijke Cursus Praktijkdipl. Boekh. Fr. D. en Eng. M.B.A. BERGEN OP ZOOM. Op het kruis punt Antwerpsestraatweg—Glasisstraat te Bergen op Zoom had een aanrijding plaats tussen een auto, bestuurd door J. P. uit Rilland-Bath en een bestelauto, bestuurd door J. K. uit Bergen op Zoom. De aan rijding ontstond doordat P. zijn auto stopte om enkele wielrijders de weg te laten oversteken. K. die achter P. volgde, merkte dit te laat op en reed tegen de achtedkant van de auto van P. aan. Bei de wagens liepen schade op, doch nie mand werd gewond. den, die „Pro Rege" per jaar moet uit geven, wordt opgebracht door particu liere bijdragen. Nu willen wij geenszins bepleiten, dat dit moet veranderen. Integendeel. Ook het hoofdbestuur van „Pro Rege" staat op dat standpunt dat dit zo moet blijven. Zelfs in die verhouding. En wij weten, dat velen hun bijdrage voor dit werk niet graag zouden schrappen, Oud-militairen, die zelf van de zegen van de tehuizen genoten, ouders van richtlijn, die hiervoor door een inter provinciaal orgaan is gegeven. En ver der, dat er van de 101 gemeenten in onze provincie nog altijd 33 zijn, die generlei subsidie geven, al is het mo gelijk, dat een aantal ervan wel een subsidie geven aan een RK militair te huis. Maar dit laatste is niet juist. De oproep tot de militaire dienst geldt alle jonge mannen, uit alle pro vincies en gemeenten. Dat zij ook gees- Oost- en West-Souburg SOUBURG. De a.r. kiesvereniging die onder voorzitterschap van de heer W. Huson vergaderde, heeft zich uit voerig beziggehouden met de princi piële zijde van annexatie. De heer M. A. van der Putte hield een referaat over deze materie, waar in hii achtereenvolgens de centralisatie en de decentralisatie besprak. Spreker merkte op. dat door de eeuwen ge groeide gemeenschappen niet zonder meer mogen worden opgeheven. Gelet moet worden op de mening van die gemeenschap, dus op de burgers. Van groot belang is ook het antwoord op de vraag of opheffing van bestaande ge meenschappen wel dringend noodzake lijk is, m.a.w. of behoefte bestaat aan de opheffing van die gemeenschappen. Samenwerking moet echter steeds boven samenvoeging gaan. Zeer scherp veroordeelde spr. een annexatie, die alleen steunt op financiële voordelen of. omdat rondom een grote gemeente kleine gemeenten liggen, waarvan veel ingezetenen in de grote gemeente werkzaam zijn. Op dit referaat volgde een geani meerde gedachtenwisseling, waaruit bleek dat men zich zal verzetten tegen annexatie van Souburg door Vlis singen. Ten slotte werd een nabeschouwing over de verkiezingsuitslag gegeven. soldaten, wier zonen in dienst zijn of te''-ike en culturele verzorging en ont- geweest zijn en die daardoor de waar-i s"anning krijgen, is daarom een alge- de van de tehuizen leerden kennen. mene zaak. Naast de bijdragen door, willen graag een offer ervoor bren- "articulieren mag de gemeentelijke, BRUINjgSE De kistdam, de be- gen. En ook vele anderen met hart voor de provinciale overheid stellig schoeiing van planken en klei, die na de onze jongens" een biidrage geven voor dit doel. al ramp van. 1 februari 1953 op de haven te Toch heeft Prn Re«-e" meer celd was hPt alleen maar om daardoor goed Bruinisse werd geplaatst ter beveiliging loen neett ..rro neee meer geld t van de daarachter gelegen huizen, waar- nodig. Om nóg meer in en voor de te- maten, dat toeli ook iele partirulie- van wer(j betwijfeld of de muren een huizen fe kunnen doen. En a! ware hef mef bijdragen. tweede druk van het water als in de maar om de fe la re vergoedingen aan Waf '1i,> "«"HcHere biidragen aan- rampnacht zouden doorstaan, heeft zijn maar. om ne te lage vergoedingen aan mag men inZee,and dienst gedaan. De zwakke plaats in de de beheerders der tehuizen op een ne'l zeewering, die de haven van Bruinisse te brengen, daf iets meer in overeen- ™'"n ar*'e van ra Feee verwachten. vorm(je js nu deze haven bijna is dichi- «t.mminr i„ m-t bon o-evraao-,1 r'aat men on die actie een antwoord gespoten, en nu voor de haven de Delta- wordt gevraagd betekenissen dfe werken worden uitgevoerd, voldoende- woruc- i - versterkt. Al is de dijk nog niet klaar, TV7AAP UT Vil .-11 o; opzichten uitdruk- VQÓr wateroverlast wordt niet meer ge- A A R IV L NL op willen wijzen. we aa„ de woorden „Pro Rege hech- yreesd. Men is begonnen de kistdam af- Dit, dat de provincie Zeeland zijn ten. te breken. Een man kreunt. Iemand zoekt angstig naar een uitgang en kruipt uit het voertuig. Vol ont zetting bekijkt hij de ravage. Geen mens weet, hoeveel passagiers de autobus precies vervoerde. Er zijn er in pani sche schrik weggehold. Onge veer 25 mensen hebben de schrik van hun leven gehad. Een groot aantal schoolkin deren bevindt zich onder hen. In het ziekenhuis worden de slachtoffers verbonden en bijna allen kunnen huis- of school- waarts gaan. Er is niemand ge dood. De ernstigste blessures bestaan uit een kaakfraktuur en een sleutelbeenbreuk. De heer Sijs is er met enkele aangezichtswonden afgekomen; zijn gezicht was wit van het glasgruis. De oorzaak van de verkeerde manoeuvre van de buschauf feur is nog niet bekend, maar men vermoedt, dat de heer Sijs is geschrokken van een vee wagen, die plotseling uit een straat kwam rijden. De autobus is van vervoers middel steunpilaar geworden. Het hoekhuis rust op de wagen. Als men deze steun weghaalt, zal naar alle waarschijnlijk heid de bovenverdieping van het huis naar beneden komen. Voor de Z.V.T. haar eigendom terug kan krijgen, zal een deel van het hoekhuis moeten wor den afgebroken. Ook zullen be langrijke ondersteuningen moe ten worden aangebracht. ST. JANSTEEN De schoon dochter van de heer Adam is aan een een wisse dood ont snapt, doordat ze naar het zie kenhuis moest worden ge bracht. Tot op donderdagavond, de avond voor de Z.V.T.-bus de huiskamer binnendaverde, had zij ziek gelegen op bed in deze kamer. Donderdagavond werd zij naar het ziekenhuis in Hulst gebracht Plannen voor schoolbouw te St. Maartensdijk ST. MAARTENSDIJK. In de leden- vergadering van de school met de Bijbel werd besloten verder te gaan met de plannen voor de bouw van een nieuwe school en een woning voor het hoofd der school. De stichting, waarvan de school tot op heden uit ging, werd om gezet in een vereniging. Het bestuur be staat uit de leden van het bestuur der opgeheven stichting. Ds. v. d. Haar werd benoemd tot ere-voorzitter. KAPELLE. In een gisteravond ge houden ledenvergadering van de chr. nat. school, is 'besloten tot de bouw van twee woningen voor het personeel der school aan de Van der Biltlaan hoek toe gangsweg naar de kleuterschool. Met de bouw zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. KAMPERLAND. Naar wij vernemen zal op initiatief van de Stichting Orgel centrum de bekende organist Feike Asma een concert geven op het nieuwe orgel van de gereformeerde kerk te Kamper land. Het concert vindt plaats op dins dagavond 19 mei a.s. (derde Pinksterdag). Van onze adverteerders GOES. Onder de naam „Viola" is gistermiddag door de firma Joh. de Witte een nieuwe zaak geopend in de Lange Vorststraat (naast het Interlock- huis). Het is een speciaalzaak voor kou sen geworden. Op overzichtelijke wijze zijn de vele variaties van damesnijlon- kousen en ook herensokken, alsmede jongens- en meisjeskousen uitgestald in deze hypermoderne winkel. Het is wer kelijk uniek te zien hoe groot de col lectie is op dit gebied. Het geheel ziet er, zowel buiten als binnen, zeer fleu rig en het pand betekent ongetwijfeld een aanwinst voor de Lange Vorststraat. MIDDELBURG. Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse radio-om roep zal gedurende een gehele dag de microfoon in handen van de Nederlandse jeugd worden gegeven. De datum is vastgesteld op dinsdag 19 mei a.s. Voor het schiften en het tot een har monisch geheel samenvoegen van alle inzendingen zorgt een speciaal voor de radio-jeugddag geformeerde programma staf, die bestaat uit dertien jonge men sen, onder wie Jan de Wilde uit Mid delburg. Naar aanleiding van de oproep tot jong Nederland kwamen ruim 200 ideeën, sug- sgèties en teksten voor de jeugddag bin nen. Bovendien gaven circa 100 jongelui te kennep als tekstlezer, omroeper of reporter aan de jeugddag te willen mee werken. Deze aantallen scheppen de mogelijkheid een scherpe selectie toe te passen. door L. van Wallenburg Ruim een halve eeuw geleden op 2 januari 1909 overleed de Middelburgse dokter Jan Cornelis de Man. Daar hij geboren werd op 20 september 1818, zien we dus, dat hij ruim 90 jaar oud is geworden. De laatste jaren bereiken de mensen in het algemeen een hogere leeftijd dan vroeger, maar in de tijd van dr. De Man liepen er niet veel 90-jarigen rond. Hij is geboren in Middelburg, waar zijn vader dokter was en heeft, op enkele studiejaren aan de universiteit na, heel zijn lange leven in zijn geboorteplaats doorge bracht. De jonge Jan Cornelis had een bij- zonder goed verstand. Dat bleek al op de lagere school, waar hij een prijs, in de wacht sleepte, maar vooral op de Latijnse school. Daar hield hij een paar keer een redevoering in het Latijn waarvoor altijd de beste leerlingen wer den gekozen en werd hij telkenmale cum laude bevorderd. Hij was nog nau welijks 18 jaar. toen hij zijn eindexamen aflegde. Ook de studie in de medicij nen aan de Leidse universiteit verliep vlot. Na drie jaar deed hij candidaats- examen en twee jaar later promoveer de hij tot doctor in de geneeskunde. Een half jaar later promoveerde hij in de verloskunde. Daarna maakte hij een reis naar Parijs en Wenen. Het was niet zomaar een plezierreisje, doch bedoeld voor verdere studie. In Wenen studeerde hij oogheelkunde. Terug in het vaderland, behaalde hij nog de graad van chirurgisch doctor. Op 24-jarige leeftijd was hij klaar om in de practijk te gaan (1842). Waar zal dat zijn? Het plan om zich te Amers foort te vestigen mislukt. Daarom keert hij terug naar Middelburg om zijn va der te helpen. Deze was al geruime tijd ziek en de jonge Dr. de Man zal proberen hier voldoende cliënten te vin den. Zo voorspoedig gaat dat niet. Er zijn dokters genoeg in Middelburg, vooral ook doordat hier een geneeskun dige school gevestigd was. Zijn vader gaf hier les, hij werd zelf later ook als lector aan deze school aangesteld Het aantal patiënten dat hem consul teert wordt steeds groter en al gauw heeft hij over klandizie niet te klagen, hij krijgt in de Zeeuwse hoofdstad een drukke practijk. Na zijn huwelijk met de Kloetingse domineesdochter Neeltje Elisabeth Ka merman (1849) gaat hij in de St. Pie terstraat wonen. Verhuisd is hij nooit, daar is hij ook gestorven. STUDIE Met zijn werk als dokter houdt ech ter zijn bedrijvigheid niet op. Daarvoor is hij te vitaal, te rusteloos. Zijn scherp zinnigheid, zijn zucht tot onderzoek ge ven als resultaat een flink aantal boe,- ken en geschriften. Het spreekt haast vanzelf dat zijn studie en onderzoekin gen zich in de eerste plaats bezig hou den met de geneeskunde. Hij komt meermalen tot uitspraken die nieuw klinken en in strijd zijn met de gang bare mening. En in vele gevallen heeft hij gelijk. Tot het laatst van zijn le ven heeft hij gestudeerd in de vakwe- Coca-cola contra P.T.T. SAS VAN GENT. Toen een bestel wagen van de Coco-Cola de geparkeerde P.T.T.-bestelauto aan de Westkade wilde passeoren, om vóór deze wagen te gaan parkeren, trokde P.T.T.-auto juist op. De Cola-Cola-chauffeur had op deze ma noeuvre niet gerekend, waardoor een aanrijding ontstond. Lichte schade aan beide voertuigen was het gevolg. Auto was te breed SAS VAN GENT. Toen in de Zuid- straat twee vrachtauto's stonden gepar keerd, een aan beide zijden, meende mej. M. E. D. uit Gent, dat zij hier nog wel met haar personenauto tussendoor kon rijden. Zij schatte de breedte evenwel verkeerd, waardoor zij in botsing met één der vrachtauto's kwam. Materiële schade aan haar voertuig was het gevolg. Fiets dubbelgevouwen SAS VAN GEN. Aan de Westkade, vlak bij de Belgische grens, had mej. E. H. uit Z. haar fiets tegen een gevel geplaatst, toen een tankauto, bestuurd door de heer H. A. D. uit Kortrijk langs zou komen. De bestuurder moest op dit zeer nauwe weggedeelte teveel naar rechts uitwijken, waardoor hij het rijwiel raakte en als 'n harmonica ineen drukte. Volière op Molenberg SAS VAN GENT. De gemeentelijke plantsoendienst heeft ook dit jaar kos ten noch moeiten gespaard, om de Mo lenberg tot een prachtig stukje natuur schoon midden in Sas van Gent om te toveren. Om het geheel nog meer luister bij te zetten is ook door de Sasse Ka narievrienden een prachtige volière ge schonken, met welke opbouw men thans druk doende is. De jaarlijkse declamatiewedstrijd voor middelbare scholieren, die in Vlissingen werd gehouden, mocht zich in grote belangstelling ver heugen. Een van de gelukkigen, die een eerste prijs won, was Bea Laport, leerlinge van het chr. ly ceum te Goes, die met haar vrien dinnen na afloop nog eens de door haar geleverde bijdrage las. De door de leden van de Hervormde Dameszendingskrans „Indonesië" te St.- Annaland gehouden lijstcollecte ten bate van de Simavi heeft f 544,45 opgebracht. (In het jaar 1958 was de opbrengst van deze lijstcollecte te St.-Annaland f680,20.) De te Sint-Annaland gehouden col lecte ten bate van het Studiefonds van de Gereformeerde Bond bracht f 279,10 op. MIDDELBURG. De boom gaarden van Zeeland staan dit jaar enkele weken eerder in bloei dan het vorig seizoen. In het aanstaande weekend zullen vroege pruimen, vroege peren en vroege kersen in volle pracht te zien zijn. Men verwacht voor het weekend van 25 op 26 april de latere soorten van deze vruchtbomen te kunnen zien in volle bloei, terwijl het eerste weekend van mei ook de appel bomen zullen bloeien, naar men vermoedt. De bloeiende boomgaarden zijn voornamelijk in de westhoek van Schouwen en in de fruitteeltge bieden van Zuid-Beveland te zien. In samenwerking met een oliemaatschappij heeft de pro vinciale vereniging voor Vreem delingenverkeer dit jaar een aantal richtingsborden uitgezet, die de mooiste routes aangeven. KAPELLE. Als het waar is dat de jeugd van deze tyd weinig of geen be langstelling heeft voor de politiek dan geldt dat toch zeker niet voor de jeugd van Kapelle. Integendeel, deze heeft don derdagavond getoond hiervoor zeer grote belangstelling te hebben. Dat bleek in de eerste plaats uit de zeer grote op komst naar de door de Herv. Jeugdraad en Geref. Jcugdcentrale belegde politieke forumavond. Dat bleek ook uit het feit, dat er niet minder dan 56 verschillende vragen waren gesteld. Vrie politieke deskundigen hebben over deze vragen hun licht laten schijnen. Het war ende heren C. F. v. d. Peyl uit Kloetinge C.H.U.), J. Balkenende Sr., Biezelinge (A.R.), A. Schipper, Kruinin- gen (P. v. d. A.) en A. J. Blok. Kloetin ge (V.V.D.). Op openhartige en dikwijls ook wel felle wijze is daar gesproken over de politieke vragen van deze tijd en af en toe mengden de jongeren zich in deze discussie met een openhartigheid, die goed deed. Het is dan ook een zeer geslaagde avond geworden. De leiding berustte bij i Ds. E. P. J. Jebbink, Herv. predikant in Kapelle. Een van de eerste vragen die het forum te behandelen kreeg had al te maken met de taak van de kerk ten opzichte van de politiek. Alle forum leden spraken als hun mening uit dat het zo erg jammer is, dat de Pro testantse kerken dikwijls zo afzijdig staan ten opzichte van het politieke leven. Voor de geestelijke leiders van de kerken ligt hier zeker een grote taak, zo waren allen van mening. Ons land wordt christelijk geregeerd wanneer er een regering is die rekening houdt met het Woord van God, zo was de mening van de heer Balkenende. Burgemeester Schipper stelde daar ech ter tegenover dat dit gebeurt wanneer een land progressief (vooruitstrevend) wordt geregeerd. Is de P. v. d. A. on christelijk? was een andere vraag waar op de heer v. d. Peijl antwoordde, dat een partij christelijk is wanneer ze uit gaat van het standpunt, dat Gods Woord richtsnoer en toetssteen moet zijn van alle handelen. Hij was van mening dat dit zeker niet bij alle beslissingen in de P. v. d. A. gezegd kan worden. Hierop antwoordde de heer Schipper dat het toch wel hoog tijd wordt dat er eens wordt opgehouden met te praten over christelijk of niet-christelyk in de politiek. Het gaat in deze tijd om voor uitstrevend zijn of conservatief zijn en h(j vond het zo bijzonder jammer dat het conservatieve element in ons volk zo sterk naar voren gaat komen, want vol gens zijn gedachtengang kan conserva tisme en Christen zyn niet samengaan. De heer Balkenende antwoordde hier op met vele voorbeelden, welke over duidelijk aantoonden, dat C.H.U. en A.R. beslist niet conservatief zijn, en de heer v. d. Peyl vroeg de heer Schipper hoe hij er aan komt te zeggen dat deze par tijen conservatief zijn. Hierop antwoord de deze dat dit niet in haar algemeen- tenschap en gezocht naar het verband der dingen. Aan bovennatuurlijke zaken gelooft hij niet, de goddelijke openba ring in de Bijbel noemt hij slechts men senwerk. Met Dr. V. d. Broecke bestu deert hij de cholera-epidemie van 1849. In hun werk hierover schrijven ze dat deze ziekte door besmetting wordt over gebracht, een mening die door vele me dici ontkend wordt. De heersende opvatting dat bij het eten van garnalen vergiftigingsver schijnselen optreden, bestrijdt hij. Er bestaat geen garnalenvergift, zegt hij. Waar wel vergiftiging voorkomt? Hij heeft het onderzocht: een vijfde deel van het regenwater in de grote huizen te Middelburg is loodhoudend en daar door ontstaat loodvergiftiging. Goede propaganda voor de duinwater leiding! Ook maakt hij studie van de statis tiek der sterftegevallen. Gedurende de laatste tijd van zijn practijk nemen de ziekten in Middelburg af. Volgens hem verminderen de pokken door het inen ten met vaccine, neemt de koorts af door het slikken van kinine. Verder verzorgt hij „Levensberichten van Zeeuwse medici", bijeengebracht door wijlen Dr. A. A. Fokker, door hem hier en daar bijgewerkt. Dr. Fokker was zijn collega in Mid delburg en tevens inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht. Bij zijn dood werd Dr. de Man benoemd als zijn opvolger, maar in verband met zijn uitgebreio'e practijk bedankte hij. Ook heeft Dr. de Man een beschrij ving gegeven van ,,De geneeskundige school te Middelburg, haar lectoren en leerlingen". Deze studies staan in verband met zijn werk, liggen alle meer of minder op medisch terrein. Dit is ook nog enigszins het geval met het onderzoek naar de schedels, die gevonden zijn op het strand te Domburg. Hij geeft hier van een beschrijving en komt tot de conclusie dat de eerste bewoners van Zeeland langhoofdig waren. Ook be schrijft hij in „Twaalf schedels van Reimerswaal" de doodshoofden die daar in het verdronken land van Zuid-Beve land gevonden werden. Eveneens in de Schelde opgeviste beenderen van de mammouth en een uitgestorven rund, elandshoorn en andere beenderen. Enkele andere studies hebben echter niets met geneeskunde te maken. Zeer uitvoerig heeft hij de vluchtbergen in Zeeland bestudeerd. Zijn opvatting hier over is: het zijn werkelijk hoogten, waarop de vroegere bewoners bij hoge vloed veiligheid zochten. Tegenwoordig hebben sommige oudheidkundigen een andere mening, binnenkort schrijf ik hierover een paar artikelen. Hij heeft ook geschreven over de „Grote Markt te Middelburg" en zijn bedenkingen neergeschreven tegen een burcht als begin van de stad Middel burg, ook Domburgs eerste bouwsel is geen burcht. Als Koningin-regentes Emma en prinses Wilhelmina in de zomer van 1894 een bezoek brengen aan Middel burg, worden ze gehuldigd door meis jes, die gekleed zijn in de verschillen de Zeeuwse klederdrachten. Aan de vor stinnen wordt een boek aangeboden met afbeeldingen van de diverse costuums. Dr. De Man geeft van de kledingstuk ken een beschrijving. Het jaar tevoren was hij benoemd tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Op 77-jarige leeftijd (1895) wordt hij benoemd tot Voorzitter van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen, waar van hij juist 50 jaar lid was. Nog vijf jaar heeft hij de voorzittershamer in handen gehad. Aan het museum heeft hij heel wat oudheden afgestaan. Door zijn practijk als dokter kwam hij bij veel mensen en in allerlei huizen en als hij wat op de kop kon tikken, liet hij het niet na. Niet voor zichzelf, maar voor het museum. De zonnewijzer, vo gelnestjes, beenderen, aardewerk, het nagemaakte schavot zijn van hem af komstig. Ook heeft hij de stoot gege ven tot het inrichten van de ouderwet se Zeeuwse kamer. Zijn dochter Marie heeft zich als pen ningkundige verdienstelijk gemaakt voor het museum. Zijn andere dochter An toinette heeft zich meer op philantro- pisch gebied bewogen. Beiden hebben haar vader gedurende zijn laatste le vensjaren uitstekend verzorgd. Zijn zoon Jan is dokter in Yerseke geworden. Goede avond van P.I.T. MIDDELBURG. In het Schuttershof heeft het Prot. Interkerkelijk Thuisfront een culturele avond gegeven, die op bij zonder hoog peil stond. Mevr. Nel Oos terhout uit Amsterdam gaf op onnavolg bare wijze een opvoering van het solo toneelspel „De krijtkring", waarvan het publiek, dat zeer aandachtig luisterde, buitengewoon heeft genoten. Vooral de wijze, waarop mevr. Oosthout het ka rakter wist uit te beelden, getuigde van grote gaven. heid gezegd kan worden, maar dat de conservatieve stromingen toch terrein winnen. Heeft de gemeenteraad nog wel recht van bestaan, was een andere vraag, waar op de heer Blok zei, dat dit zeker wel het geval is, maar waarop wethouder Balkenende van Kapelle moest zeggen, dat hij daar wel eens aan twijfelt. Hij zag het als een groot bezwaar, dat dé autonomie van de gemeenten zo wordt beperkt. Over samenvoeging van ge» meenten toonde men zich niet entho» siast.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3