RACE NAAR ZIEKE VADER Met hulp van KLM VELPON P. W. RUSSELS Bontjas naast het bed I BAZURKA en I JACQUES j BL0NDEAU KAPPIE en de Kletzkische vlam Zaterdag 18 april 1959 Pag. 2 K Nog geen opvolger van Dulles Mieren contra rupsen Duitse minister grieft Hamburg Monteur liet dochter buiten staan Reuzediamant verkocht DEN HAAG070 Zelf aasi de slag Lijm en plak alles met beroemd om zijn vasthoudendheid j FLITS GORDON in het heelal Dan Barry I 00M J JAMPIE W. Lobman LUPIN inwon»minimum piiiiiiiwiiiifiiniiiiiiiiiiiiiiiniiii I DE I TINTELS Jack Dunkley Meer luchtlijnen op Rotterdam GENODIGDEN heeft net gehaald. Dank zij het Britse leger, de luchtmacht, de K.L.M. en een Schotse krant. En twaalf uur nadat hij in het Duitse Herford „Tot ziens" had gezegd tegen zijn vrouw Laurie en dochters Anne (4) en Lauren (3), fluisterde hij in Edin burgh „Dag vader", aan een ziekbed. O Michael Whellans (27), die dient bij het Engelse leger in Duitsland, kreeg een telegram. Op woensdagmiddag, half vier; „Vader ernstig ziek, overkomst ge wenst". En daarmee begon de bliksem- operatie-Whellans. „Dienstregeling" VIER UUR: een officier brengt korpo raal Michael Whellans naar zijn huis, waar hij afscheid van vrouw en kinde ren neemt. HALF VIJF: een legertruck raast naar het vliegveld Hannover, met naast de chauffeur: Michael. Vlak voor hij het vliegtuig van de R.A.F. instapt overhan digt iemand hem nog 200 gulden in Duitse Marken. Naar BREMEN, waar een ander vlieg- MICHAEL WHELLANS tuig hem wacht en de korporaal onmid dellijk doorvliegt naar Amsterdam. TIEN VOOR HALF ACHT: Whellans stapt op Schiphol in een Super Constel lation van de K.L.M., voor de laatste luchtetappe naar zijn vaderland. GOED HALF EEN in de nacht: aan komst op het vliegveld Prestwick en Michael heeft nog steeds de Duitse Mar ken in de zak, zonder kans tot wisselen te hebben gehad. Een bus van de K.L.M, brengt hem naar Glasgow, maar daar, om kwart voor drie 's nachts, lijkt het of de bliksemreis strandt. WASHINGTON (Reuter, UPI) Het overleg tussen president Eisen hower en de afgetreden minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, over de vraag wie Dulles zal opvolgen duurt nog voort. In afwachting van de beslissing van de president heeft Christian Herter, Dulles' huidige plaatsvervanger, die nog steeds de beste kansen heeft, zich met zijn echtgenote naar zijn buiten verblijf in de staat South Carolina begeven om het weekeinde ongestoord door te kunnen brengen. De uitslag van a'e medische keu ring. waaraan Herter zich op verzoek van president Eisenhower heeft onder worpen, is nog niet bekend gemaakt. Naar verluidt zou die uitslag gunstig zijn geweest. Over de lichamelijke toestand van Dulles zijn de mededelingen van de medici uiterst vaag, maar zijn zuster, mevrouw Eleanor LansingDulles, deelde gisteren in Berlijn mede dat „Ik had twee „sixpences" en een halve penny", vertelde Michael Whellans. „En vraag om drie uur in de nacht eens aan een taxichauffeur om je voor Duits geld naar Edinburgh te brengen." Een man van het Glasgowse K.L.M.- kantoor kwam te hulp. Hij begon met telefoneren: de politie. Daar zag men geen uitkomst. Toen de Schotse krant Daily Mail. Succes! NEGEN MIN. OVER DRIE: een auto van de krant pikte Michael op en om precies VIER UUR stond hij aan het bed van zijn zieke vader, de heer Wilson Whellans. ,,Het was enorm", zei Michael, iedereen is gewoon groots geweest". U moogt het wat chauvinistisch vin den: maar ik voor mij constateerde met plezier dat juist onze Nederlandse luchtvaartmaatschappij hier tussen zat. En dat er toch nog altijd mensen zijn die het nodig vinden, een ander te hel pen. Overigens: na een zware operatie is de vader van korporaal Whellans aan het opknappen. En Michael heeft 21 dagen verlof ge kregen. Hooguit 7 seconden OP Rijksweg 18. tussen Rotterdam en Den Haag, zijn donderdag weer zes auto's op elkaar gevlogen, zo hoor ik. Er is daar op die rijksroetsjbaan een inhaalverbod. Twee dingen vallen nu op: 1. dat er nog steeds automobilisten zijn die niet begrijpen dat het wegdek, na een klein motregentje, glad js en dat hun remweg dus aanmerkelijk lan ger wordt; 2. bij dat inhaalverbod zijn de rijders op de rechterbaan doorgaans bij zonder onsportief; als het even kan schuiven zij lekker bumpertje-bumper- tjé verder, zonder de linksrijders de kans te geven in de file te komen. Allemaal onnodig. Wanneer er maar een beetje meer beleefdheid en vrien delijkheid werd betracht. Dat scheelt u hooguit zeven se conden! MANNHEIM (A.P.). Slecht nieuws voor de paartjes uit Mannheim en om geving. d'ie verpozing plegen te zoeken in het bos van Kiefertal: de gemeente heeft vijtfien miljoen mieren gekocht om de rupsenplaag in het bos te be strijden. Eigen nieuwsdienst HAMBURG De Westduitse mi- nister van verkeer, dr. Seebohm, heeft hij er zeer slecht aan toe is. „Ik heb andermaal Hamburg ter gelegenheid m 111-1 ht'Aor rlincrltpcr nnff ffo'/ion tmAr mijn broer dinsdag nog gezien voor mijn vertrek", vertelde zij. „Zijn toe stand is zeer. zeer ernstig geworden." Dulles' zuster, die werkzaam is op de afd'eling Duitsland van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, is naar Berlijn gezonden op Dulles' speciale verzoek. DORDRECHT (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank te Dor drecht heeft gisteren veertig gulden boete geëist tegen de 38-jarige monteur A. P. uit Papendrecht. De man had zijn zestienjarige doch ter op grond van haar gedrag de deur uit gezet en niet meer in huis gelaten. Het meisje had de nacht toen op het politiebureau doorgebracht en is daarna naar een inrichting in Utrecht gegaan. De monteur had het verblijf van zijn dochter daar meteen betaald en zei nu haar graag weer thuis te willen hebben. van een feestelijke gebeurtenis bijzon der onvriendelijk, volgens sommigen zelfs beledigend, bejegend. Dit spreekt temeer daar Seebohm van huis uit ver tegenwoordiger van Hamburg in de Bundestag is. Bij het m werking stellen van een nieuwe sluis in de stuwdam bij Geest- hacht ten behoeve van binnenschepen van duizend ton. welke doorgaat voor het grootste Duitse waterwerk, heeft de mi nister in verband met de verdeling van kosten inzake het te laag gebleken be grote project van uitdieping van de be neden Elbe tot elf meter zeer impulsief gezegd niet van zins te zijn met Hamburg ooit weer een verdrag te sluiten. De reacties in Hamburgse kringen zijn zeer scherp en verbitterd, vooral daar waar opgemerkt wordt dat de Elbe niet alleen voor Hamburg maar voor heel Duitsland een levensader is. De antwoord- toespraak van burgemeester Brauer bleef wegens omstandigheden achterwege, het geen in verband wordt gebracht met See- hohms onaangename uitlating, waardoor nieuwe spanningen tussen Hamburg en Bonn dreigen. TN Emmen woont MEVROUW J. A. t LAMMERS cn ik ma? gerust van haar zeggen dat zij een bijzondere èn een dure hobby heeft. In de slaap kamer van mevrouw Lammers staan namelijk drie ijzeren kooien en daarin springen rond: vijf blauwgrijze chin chilla's, kleine pelsdieren, zo groot als een eekhoorn. Het bontjasje van deze dieren is zeer kostbaar. „Ik houd veel van de dieren", ver telde mevrouw Lammers aan mijn actieve correspondent ter plaatse, „maar een belangrijke factor is ook dat een pelsje van een chinchilla twee honderd gulden opbrengt. Daarom besloten mijn man en ik vijf diertjes aan te schaffen en een bescheiden fokkerijtje te beginnen". Twee keer per dag krijgen de chin chilla's een rozijntje. „Ze zijn lief en intelligent", aldus mevrouw Lammers. terwijl ze een van de beestjes aan de staart uit een kooi haalde. „Dat hoort zo. De diertjes zijn in staat hun vacht los te laten wanneer je ze anders beet pakt". Van onze correspondent STOCKHOLM. Op een veiling van kunstvoorwerpen is gisteren de op een na grootste diamant van de wereld, de Aschberg-diamant, verkocht voor 130.900 Zweedse kronen (ongeveer 96.000 gul den). De naam van de koper is niet be kend gemaakt. De Aschberg-diamant is maar 6,38 karaat lichter dan de beroemde Koh-I- Noor. Er werd 200.000 kronen voor ge vraagd. Het kleinood maakte vroeger deel uit van de Tsaristische kroonju welen. De diamant is gevat in goud', omringd door kleinere stenen, waaron der briljanten, en heeft 74 facetten. DJAKARTA (AP) Het regeringsge zinde blad Merdeka en de Suluh Indone sia van de nationalistische partij PNI, die sinds woensdag waren verboden, mogen van vandaag af weer uitkomen. Het verbod werd opgelegd inzake pu- blikaties over de procureur-generaal Soe- prapto en de vroegere Nederlandse ge vangene Schmidt. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het interlokaal een trum van de ruim honderddertigdui zend telefoonabonnees van de plaat selijke dienst en van het district 's-Gra- venhage, d.w.z. van de telefoonnetten waarvan het netnummer met 017 be gint, zal binnenkort belangrijk worden uitgebreid. Het aantal verbindingslijnen binnen het district en naar en van andere districten Nederland wordt met veertig pet. ver meerderd, zodat het verkeer straks be ter kan worden verwerkt en de abonnee minder door de bezettoon zal worden ge plaagd. De uitbreiding komt in verschillende fasen tot stand en gaat gepaard met de invoering van het verkorte netnummer 070 voor de aangeslotenen in de gemeente s-Gravenhage, Rijswijk en Voorburg. De stad Amsterdam en het district Amsterdam, d.w.z. alle abonnees wier netnummer met 020 en 029 begint, zullen van 19 april 0 uur af 070 in plaats van 01700 moeten kiezen voor de stad 's-Gra venhage, inclusief Rijswijk en Voorburg. Daarna volgen op 3 mei te 0 uur de stad en district Rotterdam, d.w.z. de abonnees wier netnummer met 018 of 010 begint. Later in de maand volgen de andere districten. DE NATUUR |N EN OM UW HUIS Uw bloembakken gemetselde bakken en houten balkonbakken werden niet ge maakt om ze leeg te laten staan; het ontsiert uw gehele omgeving en u zult eens zien hoeveel fleuriger alles wordt ndien ze met kleurige violen worden beplant. Doe de oude verteerde grond uit de bakken en vu! ze met goede tuin grond en roer er ook een beetje oude koemest of andere oude mest doorheen. De goede bloemistengrond kan ook ge bruikt worden. Violen kunt u in alle mogelijke kleuren bestellen, doch ook geel en blauw doen het samen heel goed. Zorg er voor dat de plantjes vol doende water krijgen; violen hebben dat echt nodig. Uw bakken kunnen niet alleen met violen beplant worden, doch ook met de blauwe vergeet-me-nietjes; die bloei en heel rijk en het is- nu de goede tijd ze te bestellen en te poten. De bloe mist heeft ze wel in voorraad en anders kan men ze wel via de bloemenman betrekken: die laadt zijn wagen weer hoog op met allerlei kleurige voorjaars- planten die niet alleen voor uw bloem bakken gebruikt kunnen worden, doch ook voor de border. Zet ze dan op de voorgrond, zodat ze later niet schuil gaan achter de hoogop groeiende plan ten. Misschien voelt u er meer voor groen- blijvende planten in uw bloembakken aan te planten; groenblijvende en dus overblijvende planten. Dan kunt u voor dit doel bijvoorbeeld ook de lavende) wel gebruiken. Mooie struikjes mei grijs-groen blad en blauwe bloemaart- jes verspreiden een heerlijke lavendel geur en u kunt wel enkele takjes pluk ken en die tussen het linnen goed leg gen. Lavendel moet echter wel een be schutte standplaats hebben; op de volle wind hebben ze het niet zo best naar de zin. Tam zijn de chinchilla's van mevrouw J. A. Lammers in Emmen beslist; letterlijk eten ze uit de hand. 157 ]~)E leiders van de Alexandrijnse Joden liepen trots en deftig rond als altijd, maar waren eigenlijk heel onrustig. Ze hadden zelf hun aandeel in de bewapening en maakten goede zaken met het uit rusten der troepen en de levens middelenleveranties voor het le ger. Ze ergerden zich over de re bellen in Jeruzalem en gingen er volkomen mee akkoord, dat Rome nu zijn voet ophief om deze re bellen voor altijd onschadelijk te maken. Maar hoe gemakkelijk kon deze trap niet alleen de rebellen, doch ook de stad en zelfs de tem pel treffen. Jeruzalem was de sterkste vesting ter wereld, de re bellen waren verblind tot zelfver minking toe, maar als een stad met geweld moet worden geno men, waar is dan de grens van dit geweld, en wie kan het gebie den op te houden? Rome had tot nu toe tegen de Alexandrijnse Joden een .correcte en welwillende houding aangeno men. De oorlog werd immers ge voerd tegen de rebellen uit de pro vincie Judea en niet tegen de Jo den in het hele rijk, maar ook al maakte de regering dit onder scheid, de massa maakte het niet. De stad Alexandrië moest een groot deel van haar garnizoen voor de veldtocht afstaan. De Joden lie ten niet merken, dat ze bang wa ren voor een pogrom, zoals vier jaar geleden. Ze deden daarom des te meer hun best om de keizer hun goede wil te tonen. Hoewel vele leden der gemeente de toestand somber inzagen, gaf Theodorus Bar Daniël een banket ter ere van het afscheid van prins Titus. De keizer was aanwezig, evenals Agrippa, Berenice en Ti berius Alexander, de chef van de generale staf van Titus. Ook Jo zef en Dorion waren uitgenodigd. Ze zagen er zeer ernstig uit, wa ren heel bleek, maar uiterst be heerst. en iedereen merkte hen op. Daar lagen nu deze honderd men sen, Joden en Romeinen, rond de maaltijd en vierden het feit, dat morgen het leger, dat nu uit vier i legioenen bestond, het vijfde, het tiende, het twaalfde en het vijf tiende, uit Syrië en Egypte gere- quireerd, zou vertrekken, om die brutale Joodse hoofdstad in te slui ten en voor altijd klein te krijgen. „Gij zijt voorbestemd, Romeinen, de wereld te regeren, de onder worpenen te ontzien en de bru talen neer te slaan." Zo had de dichter gedongen, toen de stichter, der monarchie het rijk had samen gevoegd. Romeinen en Joden had den nu besloten de waarheid van deze woorden door zwaard en ge schriften te bewijzen. De feestmaaltijd duurde niet lang. Op een korte toespraak van de grootmeester antwoordde Titus. Hij droeg de gala-uniform van de veldheer en zag er nu helemaal niet jongensachtig uit. Zijn ogen waren hard, koud en klaar en het viel iedereen op, hoe veel hij op zijn vader leek. Hij sprak over de Romeinse soldaat, diens tucht, goedheid, strengheid en traditie. „Anderen hebben dieper gedacht", zeide hij, ,,en zijn van edeler ge voelen bezield geweest maar ons hebben de goden voorbestemd op het juiste moment te handelen. De Grieken hebben hun beeldhouw kunst, de Joden hun boeken en wij ons leger. Het is stevig en toch beweeglijk et ontstaat iedere dag opnieuw. Het is een beschutting voor de onderworpenen, die zich naar de wet voegen, maar de schrik voor de opstandelingen, die het wagen zich tegen de wet te verzetten. Ik beloof u, vader, ik beloof Rome en de wereld, dat de gedachte aan Rome in mijn le ger zal overheersen, het oude Ro me, onverbiddelijk waar het zijn moet en mild waar het zijn kan. Deze oorlog zal niet gemakkelijk, maar hij zal goed worden. En hij zal op Romeinse wijze geleid wor den." De jonge generaal sprak niet, alleen welluidende woorden, maar het wezen en de betekenis van zijn geslacht, de mannelijkheid zelf, sprak uit hem, de mannelijke deugd, die van de bewoners van een kleine nederzetting aan de oevers van de Tiber meesters van Latium, Italië en de aardbodem had gemaakt. (Wordt vervolgd) Advertentie door siijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' jOIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ E door ililllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I arsène 1 dooi §i Vrij naar H Maurice Leblanc door iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiniiiiimniininiiinHiiniiiimimmniMiiiiiMniiinmiiiimiiiiiiiiiiinis 41. Toen de zon boven het grillige landschap van Ruwanië daalde, teken den zich op de gladde waterspiegel van het Meer van Problemz een tweetal bootjes af, die langzaam in de richting van het eiland Punt voeren. In het eer ste bootje zaten Graaf Bandelos met zijn aanhangers Troebelov. Lavelos, Slinsky en Snorsky. Tussen hen in ge klemd zat vorst Kletzky met de vlam en de majordomus, Ratskov. Kappie en zijn mannen, die in hun eigen bootje volgden, zagen van de Prins alleen zijn handen met de vlam, die boven alles uitstaken. Toen klonk er over het. water een diepe zucht, af komstig van Prins Kletzky. „Wij worden moe in d'armen," sprak hij ontevreden. „Moed houden. Hoogheid," sprak Rats kov. ,,De geschiedenis zal uw moeheid naar waarde weten te schatten. Nog nooit heeft een telg uit het Huis Kletzky zoveel moeite gedaan om de legende van de Kletzkische Vlam te verbreiden en de juistheid ervan te bewijzen. Zelfs Boris de Baardloze niet." „En ik dan?" vroeg Graaf Bandelos verongelijkt. „Doe ik ook niet aile moei te om geschiedenis te maken? Nog nooit heeft een Bandelos zoveel moei te gedaan om het Kletzkisch vuur te doven! Zelfs Michael de Magere niet!" En daarop verviel de edelman in slim gepeins teneinde het blussingswerk zo snel mogelijk te kunnen hervatten. In Kappie's bootje maakte het uitblij ven van een nieuwe aanslag een on gunstige indruk. „Die Bandelos heeft ja vast nog meer streken op zijn kompas!" mompelde Kappie. „We moeten op alles zijn voor bereid. Dat vuur mof, ja blijven bran den. het koste wat kost! Als het Huis Kletzky keldert, worden wij meege sleurdReken maar dat Bandelos ons dan als verraders zal beschouwen!" Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Als direct gevolg van een sterk groeiende belangstelling voor Rotterdam als handelscentrum Engelse luchtvaartmaatschap pij BKS Air Transport Ltd. in Londen plannen om een aantal nieuwe dien sten op het Rotterdamse vliegveld te openen, gestalte gegeven. De BKS, die met Dakota's en Eliza bethans vliegt, zal op dinsdag 21 april een lijn Leeds-Rotterdam-Dusseldorp beginnen, waarop elke week twee Da- kota's zullen vliegen. Op 24 april opent de maatschappij met Elizabethans, die uitgerust zijn met drukcabines, een dienst Rotterdam-Newcastle-Belfast-Edinburgh, eveneens twee keer per week. Zowel dinsdag als vrijdag worden de eerste vluchten opgeluisterd door de aanwezigheid van een aantal genodigden, onder wie enige Engelse burgemeesters. De aanvraag van de maatschappij om op het Rotterdamse vliegveld passagiers voor Dusseldorp te mogen boeken, is af gewezen. Het toestel van de BKS maakt hier een tussenlanding, maar neemt geen passagiers op.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2