Ministerie neemt oplaag van krant in beslag „ALGERIJE" SLOOPT FRANKRIJK Mysterieus verdwijningsgev verwekt onrust Gijzelaars bedreigd met verbranding Weekeinde: koeler Bondsraad niet akkoord met kolenwet Nederlands diplomaat mag Indonesië niet uit TOCH MOEILIJKHEDEN OP LAATSTE OGENBLIK VERSTANDHOUDING MET FRANKRIJK UITSTEKEND KRUPPS RIJK WEER VOOROORLOGS PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND DE VORSTIN KREEG EEN BEITJE KROESJTSJEF WAS JARIG Onsportieve inbreker Hongerige tocht op gestolen fietsen De vakanties in het bouwvak DRAMATISCH GEVANGENISOPROER BROERW.4S NI WELKOM 70 KM OP DELEN VAN RIJKSWEG 13 Bespreking over Europair Boeken van dode goudsmid kunnen spoor opleveren Zweedse onderscheiding voor C. van Daalen Formateur wacht op drie besluiten Minister LunsMythevorming De Biltbewolkt Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2433; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred 01100-3991; Postbus 4. giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009' Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen Ni>uwstraat^38. tel 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24! Directeur: J ACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van f 1, 14e Jaarg. No. 1580 Zaterdag 18 april 1959 Van onze correspondent PARIJS De moeilijkheden tussen de Franse regering en sommige persorganen, die een verschijningsverbod niet vrezen duren voort. De nieuwe aanlei ding tot een inbreuk van de rege ring op de persvrijheid is weer kritiek op de gebeurtenissen in verband met de opstand van de Algerijnse nationalisten. Zo heeft dezer dagen Maurice Cla- vel, een schrijver van toneelstukken en romans, die tijdens de Duitse be zetting dapper deelnam aan het ver zet en nog steeds overtuigd Gaullist is, in een van zijn radiopraatjes de ver onderstelling geuit dat de aanslagen op de politiebureaus van Sèvres en Vanver van vorige week wel eens het werk kunnen zijn geweest van Franse „ultra's". Deze zouden heulen met de Algerijn se kolonialisten. Met dergelijke aan slagen zouden zij beogen dat de repre sailles van de overheid tegen de Alge rijnen in Frankrijk zelf nog krachtiger zouden worden dan tot nu toe. Het linkse doch geenszins communistische en altijd bedachtzame weekblad Fran- ce-Observateur had in zijn nummer van donderdag die mening van Clavel weergegeven en er commentaar op geleverd. Schade De hele oplaag van het blad is daar op prompt donderdagochtend in beslag genomen op last van het ministerie van binnenlandse zaken. Dit ministerie schijnt daartoe wettelijk niet eens het volledige recht te hebben gehad, doch daarover zal moeten worden geproce deerd en France-Observateur zit voor lopig met een financiële schade van enige miljoenen francs en met de zorgen. Het in beslag nemen maakV trouwens deel uit van nog uitgebreidere maat regelen tegen degenen die te goeder trouw veronderstellen dat de aansla gen in kwestie* provocaties van de ..ultra's" züjr geweest. Ook Maurice Clavel namelijk heeft plotseling zijn uitzendinifen moeten staken. De staats radio treeft weliswaar een ontwijkend comj/funiqué uitgegeven waarin wordt g^egd dat Clavel toch al het plan had 'zich enige tijd aan zijn werk voor de film te wijden. Het is echter doorzich tig dat de autoriteiten zijn vrijmoedige commentaar niet op prijs hebben ge steld. Mysterie Bij deze voor de aanhangers van de persvrijheid en de vrijheid van gedachten zo zorgelijke berichten is er gisteren nog een gekomen, dat een duidelijk beeld geeft van de verbeten heid, waarmede ook in Frankrijk zelf de strijd tegen het Algerijnse nationa lisme wordt gevoerd. De echtgenote van een mohamme daanse hotelhouder in een Parijse wijk, een zekere Yakoub, heeft aan Le Monde geschreven. Dat blad, nog altijd de beste, meest liberale, meest zorg vuldig geredigeerde krant van Frank rijk, heeft haar beweringen laten con troleren en ze gepubliceerd. Het blijkt dat de mohammedaanse hotelhouder die in 1944-'45 met de legers van generaal Leclerc de hele Italiaanse veldtocht als hospitaalsol daat heeft meegemaakt tijdens een razzia in september 1958 door de Parijse politie met een geweerkplf is geslagen. Vervolgens zijn zijn vrouw en hij meegenomen naar het commissariaat van politie. Daar, zo heeft de vrouw verklaard, zijn wij beiden geslagen. Vervolgens is de man naar het Parijse ziekenhuis Hotel Dieu bij de Notre Dame vervoerd. Sedertdien heeft niemand meer iets van hem vernomen. Noch het Rode Kruis, .noch het bureau van de presi dent van de republiek, noch de politie noch de administratie van de Parijse ziekenhuizen kan mevrouw Yakoub inlichtingen geven. Perspectief? Enige hoop putten zij, die menen dat Frankrijk aan de strijd in Algerije langzaam maar zeker te gronde gaat, uit een paar regels van een rede, .welke generaal de Gaulle, die een reis door een deel van Frankrijk maakt, gisteren te Montlucon heeft uitge sproken. Hij zeide daar o.a.: „De vrede en de vrijheid zullen verzekerd worden en gij weet over welke vrede ik wil spreken." Een fikse regenbui af en toe kon koningin Elizabeth (rechts) en prinses Margaret (links) vrijdag er niet van weerhouden te paard een rit in de omgeving van Badminton te maken. Regenjas sen en capuchons zorgden ervoor dat de regen hen niet kon deren. De Britse koningin en haar zus ter zijn in Badminton, graafschap Gloucestershire, de gast van de hertog van Beaufort, opperstal meester van het Britse hof. Na het langdurige onweer dat don derdagavond voornamelijk boven het zuidoosten en midden van het land heeft gewoed, is de hemel gisteren weer opgeklaard. Vooral in het noorden en midden van het land heeft de zon gisteren veel ge schenen. In de oostelijke provincies is dan ook weer 22 graden gemeten, ter wijl in Den Helder 13 graden de hoogste temperatuur was. Er zit nu weer verandering in de lucht. Bij Groenland en IJsland is na melijk een gebied van hoge druk ont staan, dat verbinding heeft gekregen met een gebied van hoge druk bij de Azoren. Daardoor is de toegang voor de de pressies uit het westen versperd. De depressies zullen ons nu uit het noorden bereiken. Het weekeind zullen wij op een afkoeling moeten rekenen. Het leek gisteravond waarschijnlijk dat met de noordelijke stroming meer bewolking is te verwachten. De kans op een bui is niet geheel uitgesloten, maar de zon zal ons evenmin vergeten, zodat het weer zeker niet volmaakt onge schikt zal zijn voor een uitstapje. MOSKOU (Reuter) Premier Kroesjtsjef heeft gisteren zijn 65e ver jaardag gevierd in betrekkelijke afzon dering. Hij is op het ogenblik met va kantie en woont op zijn buitenverblijf in Jalta, aan de Zwarte Zee. De Russische pers besteedde geen aandacht aan de verjaardag; ook de ge lukwensen die de Russische premier van buitenlandse staatslieden ontving werden niet gepubliceerd. Kroesjtsjef vierde gisteren ook zijn debuut als schrijver: de Russische staatsuitgeverij heeft een aantal van zijn redevoeringen, verklaringen en in terviews gebundeld onder de titel: Naar de overwinning in vreedzame wedijver met het kapitalisme. De opla ge loopt in de honderdduizenden; de ti tel is ontleend aan een redevoering die Kroesjtsjef vorig jaar hield, waarin hij verklaarde: ,,Wij leven in een bijzonde re tijd, nu de historische ontwikkeling onvermijdelijk leidt tot de eindoverwin ning van het socialisme en het com munisme in de gehele wereld." DEN HAAG (ANP) Het Haagse gerechtshof heeft gisteren het vonnis van de rechtbank elf maanden ge vangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek van voorar rest tegen de negentienjarige chauf feur C. J. N. van V. uit Den Haag, be vestigd. De chauffeur had samen met een paar vrienden een ,,collega"-mbreker honderd gulden afgeperst, onder bedrei ging dat zij hem anders bij de politie zouden aangeven. Eigen nieuwsdienst CULEMBORG. In de buurt van Culemborg zijn gisteren twee jongens opgepakt, die twee dagen eerder wa ren ontsnapt uit een opvoedingsge sticht in Amersfoort. Met ieder een gestolen fiets waren de jongens hongerig en zonder geld bij het veer in Culemborg terecht gekomen. De veerman gaf ze de raad naar het politie bureau te gaan om wat te eten te krij gen. Een paar Culemborgers zouden ze de weg wijzen. Onderweg gingen de kna pen er weer vandoor, maar de politie vond ze al gauw. DEN HAAG (ANP) De bedrijfs- raad voor het bouwbedrijf heeft eer ge ringe verandering gebracht in de grenslijn tussen de voor de vakanties in het bouwvak gemaakte indeling „Noord-Nederland" en „Zuid-Neder land". Daardoor komen het gebied van de Botlek en dat van de Welplaat bij het gebied waarvoor de vakantie van 18 juli tot 27 juli dutirt. Zaterdag 2 ja- ----- nuari 1960 is een „verplichte verlofdag", nog enkele andere voorwerpen gestolen. NEW YORK (Reuter, U.P.I.) Een afgrijselijk drama speelt zich sinds donderdagavond af in de gevangenis van de Amerikaanse staat Montana, in Deer Lodge. Ruim 450 gevangenen zijn in opstand gekomen tegen hun be wakers van wie zij er drieëntwintig als gijzelaars vasthouden. Zij hebben gedreigd deze mannen levend te zullen verbranden of hen te zullen ophan gen, wanneer men zal proberen hen te ontzetten. HAMBURG. Tegen de algemene ver wachting in heeft de Duitse Bondsraad de goedkeuring onthouden aan de in eerste instantie goedgekeurde wet, waarbij de invoer van buitenlandse kolen, welke de laatste jaren voor een zeer belangrijk deel via Rotterdam geschiedt, wordt be perkt tot 5 miljoen ton (daarboven belast met 25 invoerrecht) Vooral in de Noordduitse havensteden met Hamburg aan de spits, waar onafge broken tegen de invoerbeperking op alle fronten is gevochten, heerst grote ver rassing. Volgens de laatste berichten uit Bonn is men in regeringskringen verbluft, ver baasd en radeloos. Het behoort tot de zeer grote uitzonderingen dat een op normale wijze tot stand gekomen wet door de landenvertegenwoordiging zonder meer wordt afgewezen. Intussen doen zich tal van speculaties voor in hoeverre een gedwongen contin- gentering definitief van de baan is. Het annuleren van lopende contracten acht men een betere oplossing dan de vrije invoer aan banden te leggen. Het oproer is begonnen met het doden van de 45-jarige plaatsver vangend directeur van de gevangenis. De directeur Floyd Powell was aan vankelijk ook in de macht van de op standelingen. Hij heeft zich echter vrij weten te praten. Eeij inbreker hielp hem ontsnappen. Een enorme macht politie, militai ren en bewakers heeft een cordon om het grote gevangenisgebouw gelegd. Tot nu toe hebben geestelijken en psychologen de autoriteiten ervan weten te weerhouden het gevangenis gebouw te bestormen. Zij zijn ervan overtuigd dat de oproerkraaiers uit voering zullen geven aan hun dreige ment de gijzelaars met petroleum te overgieten en levend te verbranden, wanneer geprobeerd wordt deze man nen te bevrijden. De spanning is schier ondraaglijk. ERGER DAN DE HEL Gisteravond sprak een r.k. geeste lijke bijna drie uur lang met de voor mannen van de opstandige gevange nen. Hij was ervan overtuigd dat alles op zijn pootjes terecht komt. Heel wat minder optimistisch was de gevangenispsycholoog Walter Bij een inbraak in een woning aan de Mathenesserlaan in Rotterdam zijn een platina ring met briljant, een pla- tina ring met parel en twee briljanten ter waarde van tweeduizend gulden en DJAKARTA <AP> Het Indonesi sche ministerie van buitenlandse za ken heeft donderdag op het laatste moment het uitreisvisum ingetrokken van dc heer M. J. Scheele, kanselier van de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in Djakarta. De heer Scheele en zijn echtgenote bevonden zich reeds aan boord van het Neder landse vrachtschip Borneo, waarmee zij naar Nederland zouden vertrek ken. Het ministerie deelde mee. dat de Indonesische autoriteiten enkele in lichtingen van de heer Scheele wens ten, die verband hielden met de kwes tie Schmidt. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag zei si-teren, dat de Nederland se regering de maatregel beschouwt BELFAST (Reuter) Ik ben je broer Wilson, sprak de 76-jarige Amerikaan Wilson Armstrong. Hij was na 55 jaar in de Verenigde Staten als butler en boer - weergekeerd naar zijn ouderlijke woning in Belfast, Noord Ierland. Man, scheer je weg, sprak zijn bejaarde zuster. Wilson is al lang dood. Ga weg of ik roep de politie. Wilson wist de vrouw er tenslotte van te overtuigen, dat hij werkelijk de al lang dood gewaande broer uit Californië is. En dat hij heus echt leeft. als een ongeoorloofde aantasting van de diplomatieke immuniteit van de betrokken ambtenaar. ,,De Nederlandse regering neemt aan", aldus de woordvoerder, ,,dat de Indonesische regering de maatre gel ten spoedigste ongedaan zal ma ken." De Nederlandse zaakgelastigde in Indonesië, de heer A. H. Hasselman, heeft de minister van buitenlandse zaken in Indonesië. SoebanJrio, ver zocht om opheldering. De heer Has selman zei, dal hij daags tevoren op het ministerie was ontboden. Hem was gevraagd het vertrek van de heer Scheele uit te stellen. Omdat er geep bevredigende verklaring voor het verzoek werd gegeven, heeft de neer Hasselman geweigerd er aan te voldoen. Jones, die ook met de gevangenen heeft gesproken. Het is nog veel erger dan de hel daar binnen, zei hij tegen de journalisten buiten het gebouw. De drieëntwintig gijzelaars staan op 't punt te worden gedood; sommigen worden opgehangen. Ik ga nu weer naar bin nen. Voor hoe lang weet ik niet. De gevangenen zijn overgevoelig. Er hoeft maar iets te gebeuren en ze doen wat ze gedreigd hebben. Tot dusver hebben ze de gijzelaars goed behandeld. Ook Jones was aanvanke lijk door de gevangenen vastgehou den, maar ook hem hebben de oproer lingen vrijgelaten, EISEN Oorzaak van het oproer zijn de vele grieven die de gevangehen hebben. Wij willen een onderzoek naar de geestelijke en lichamelijke wreedheid in deze gevangenis, brulde de leider van het oproer door de microfoon, die met luidsprekers buiten het gebouw verbonden is. Wij vechten niet voor vandaag, maar voor de jongens die in de toe komst hier zullen komen. De gou verneur wil niet naar ons luisteren, nooit. Ze beloven ons alles, maar er komt nooit wat van terecht. De leider van de opstandelingen. Jerry Miles, een inbreker, nodigde drie journalisten uit om de gevange nis te komen bekijken „om te zien hoe slecht het eten hier is en hoe onvoldoende de medische en sanitaire faciliteiten". Een andere grief van de gevangenen is dat zij niet voldoende naar hun zin naar de televisie mogen kijken en naar de radio luisteren. Ook in 1957 was de staatsgevange nis in Deer Lodge het toneel van een grote rel. Begin 1958 was er een sit- downstaking van de gevangenen. Een half jaar later werd de directeur ver vangen. Een aantal eisen van de ge vangenen werd ingewilligd. DEN HAAG Voor enkele de- len van Rijksweg 13 de weg tussen Den Haag en Rotterdam zal van zondag af een maximum snelheid van zeventig kilometer per uur gelden. Het zijn de delen van de weg buiten de bebouwde kom, waar het verkeer in twee richtingen gebruik moet ma ken van één rijbaan en de stukken, waar een inhaalverbod is ingesteld wegens het uitvoeren van werk. Ook geldt de maximumsnelheid voor het viaduct bij Oversehie. DEN HAAG (A.N.P.). De vierde bij eenkomst van de Europese luchtvaart maatschappijen, die de oprichting van Europair bespreken, zal op dinsdag 28 april in Den Haag worden gehouden. De eerste bespreking was te Brussel, de tweede te Parijs en de derde te Rome. Deelnemers aan het overleg zijn de Sa bena, de Lufthansa, Air France, Alitalia en de K.L.M. VLAARDINGEN (ANP). De negen jarige R. Hagestein uit Schiedam is gis termiddag aan de Koningin Wilhelmina- haven in Vlaardingen met zijn fiets on der een tankauto geraakt en gedood. Een vriendje, dat achterop zat. kon nog net op tijd van de fiets springen. De moord van Axel Eigen nieuwsdienst AXEL Hoewel de districtsrecher che van de rijkspolitie in Zeeland dag en nacht zoekt naar een spoor, leidend naar de dader van de moord in Axel, is het haar nog niet gelukt dit te vin den. De politie is er achter gekomen dat een van de stille getuigen het gouden kettinkje ongeveer twintig jaar geleden in België werd verkocht. Op dit kettinkje zijn de initialen I. S. aangetroffen. De inscriptie is waar schijnlijk in dezelfde winkel waar het kettinkje werd gekocht aangebracht. Niemand van de familie van de goud smid is meer in leven zodat nu de boeken van de overleden goudsmid op heldering zoudenku nnen geven. Dochter in Parijs Er is voorts een verzoek binnenge komen van een mevrouw uit Rotterdam wier dochter in Parijs studeert doch van wie zij in lange tijd niets meer heeft gehoord. De politie heeft onmid dellijk Interpol verwittigd opdat zo spoedig mogelijk in Parijs wordt nage gaan waar dit meisje zich bevindt. De vingerafdrukken van het vermoorde meisje te Axel zijn nu per koerier naar Brussel verzonden opdat ook in geheel België kan worden nagegaan of deze vingerafdrukken wellicht ook bekend zijn. In Nederland ligt geen enkel aan knopingspunt. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De heer C. J. A. van Daalen, directeur van de Dok- en werf- maatschappij Wilton-Fijenoord N.V. te Schiedam, is benoemd tot commandeur van de Orde van Vasa van Zweden. De onderscheiding werd hem gisteren in de Zweedse ambassade in Den Haag door de ambassadeur van Zweden in Nederland, de heer S. Dahlman, uit gereikt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De kabinets formateur prof. dr. J. E. de Quay heeft donderdag net niet de eindstreep gehaald, doch het zag er gisteravond nog steeds naar uit dat de nieuwe regering op het punt stond te worden ge vormd. De formateur ging ge staag door met zijn arbeid en wachtte op drie, van groot be lang zijnde beslissingen. De eerste moet komen van het ka tholieke Eerste-Kamerlid mr. Ph. van Campen, gepolst voor de post van economische zaken. Hij had des mor gens een gesprek met prof. De Quay en later op de dag met minister Zijlstra. Algemeen was het gevoel er dat mr. Van Campen zou accepteren. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Op het tweedaag se Dertiende Economisch Benelux Congres in Rotterdam heeft minister Luns gisterochtend ontkend dat de verhouding tussen de regeringen van Nederland en Frankrijk zou zijn ver troebeld, doordat Nederland de inte gratie van de landen van de Euro- markt zou belemmeren en teveel naar Engeland zou kijken. Hij be stempelde het een zowel als het an der als mythevorming. De politieke verstandhouding met Frankrijk is voortreffelijk, zei minister Luns; er was geen sprake van misver stand of wantrouwen bij zijn Franse col lega Couve de Murville. Door de publieke opnie en uit de volksvertegenwoordiging is de regering verweten dat zij in het bereikbare van TOKIO (Reuter) Alfried Krupp. deringen hebben gemaakt als Duitsland ROME (A.P.). Italië en Nederland hebben gisteren een overeenkomst ge sloten, waardoor voortaan juridische uit spraken in civiele zaken op handelsge bied in één van de twee i-ruien, ook in het andere land zullen worden erkend. Men wil met deze overeenkomst de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Italië bevorderen. de Duitse grootindustrieel, heeft de ba sis gelegd voor een intensieve samen werking tussen zijn bedrijven en de Japanse industrie, vooral staal- en machinefabrieken. Krupp heeft een be zoek van vijf weken aan Japan ge bracht. Men is zeer onder de indruk gekomen van zijn plannen voor een nieuwe Duits-Japanse industriële sa menwerking. Er bestaat veel overeenkomst tussen de herrijzenis van het Krupp-concern en die van de Japanse financiële trusts. Met vele fabrikanten heeft Krupp in Japan de mogelijkheden besproken, die er voor hem zijn om Japanse fabrieken te helpen bij hun verdere ontwikkeling. Japanse zakenlieden, die ook voor de tweede wereldoorlog met het Krupp- concern hebben samengewerkt, zijn het volkomen mêt hem eens dat twee lan den die op industrieel gebied zulke vor en Japan, zeker opnieuw samen tot in drukwekkende prestaties in staat zijn. GEZAMENLIJKE EXPORT In de eerste plaats wordt er gedacht aan leveranties ten behoeve van de zich snel uitbreidende Japanse staalindustrie. Krupp zou de benodigde machinerieën kunnen leveren en tevens kunnen laten assisteren bij de vervaardiging van dit soort machines in Japan. Een gezamenlijke export van concerns in de twee landen van machines voor de staalindustrie naar landen in Zuidoost Azië zal ook zeker mogelijk zijn. Veel Japanse ondernemingen kenden de tirma Krupp voor de oorlog. Zij weten uit ervaring dat Krupp volkomen ver trouwd kan worden, aldus een woord voerder van een der belangrijkste Ja panse handelsondernemingen Maroebemi Edia. de zes landen te ver wil gaan en daar door in feite de zaak zou tegenhouden, j aldus de minister. Zij zou in haar as-' sociatiestreven te economisch ingesteld zijn. In de eerste plaats wilde minister Luns erop wijzen dat deze associatie de bedoeling was van de zes onderte kenaars van het verdrag van Rome en in de tweede plaats dat ook de econo mie niet verwaarloosd mag worden. Zelfs als Nederland te veel op vrij handel ingesteld zou zijn, dan zijn wij niet sterk genoeg geweest om c'- ont wikkeling te beïnvloeden in de door ons gewenste richting. Er is in Eurona helaas een stilstand, aldus de minister. Als een of twee landen van de zes zonder wilsovereenstemming een poli tiek zouden gaan voeren die de andere op de achtergrond zou plaatsen, dan zou dat voor deze andere onaanvaard baar zijn. zei hij. Een hechte associa tie moet een werkelijke associatie zijn. waarin de stemmen van de vers-' illen- de leden tot uiting zullen komen. Dit standpunt zal ongetwijfeld in het nieuwe kabinet door welke minister van b"i- tenlandse zaken dan ook worden ge handhaafd. Na de redevoeringen van de heer H. Fayat. dr. W F. Lichtenauer, de heer M. d'Haeze en de heer K. K. H. Suaens werden enige ontwerp-resoluties ingediend, waarin o.m. werd gesteld dat de drie landen van Ber.jlux in de Europese integratie een gemeen schappelijke gedragslijn moeten volgen en dat daarom op korte termijn in het kader van Benelux een aantal vraag stukken moet worden opgelost: het ver voerbeleid, versterking van kot b -irijfs- leven van Benelux als geheel en hel streven naar weloverwogen arbeidsver deling. De drie regeringen zouden een verruiming van de Euromarkt gemeen schappelijk zoveel mogelijk moeter be vorderen. Voorts is aangedrongen op betere harmonisatie van dc omzetbelasting en betere toepassing van de overeenkomst inzake de unificatie van accijnzen. In hoge mate urgent werd een oplossing voor het vraagstuk van de dubbele be lastingheffing geacht. Ook v rd aan dacht gevraagd voor harmonisatie van de directe belastingen. Op de eerste dag werd 1 c* congres door een paar honderd deelnemers be zocht. Het is georganiseerd door het Comité Benelux. Een tweede beslissing wacht de formateur van de zijde van prof. dr. W. C. L. van de Grinten, kandidaat voor het ministerschap van justitie. Ook van hem wordt een positief ant woord verwacht, te meer omdat hem van de zijde der Katholieke volks partij is verzocht te accepteren. Mr. A. C. W. Beerman, de Rotter damse voorzitter van Havenbelangen en lid van de gemeenteraad, moet de derde belangrijke decisie geven, die doorslaggevend voor de vorming' van het kabinet zou kunnen, zijn. Mr. Beerman is de ehristelijk-historisehe kandidaat voor het Departement van volkshuisvesting, maar naar verluidt zouden zijn verlangens meer uitgaan naar binnenlandse zaken. In de middag had prof. De Quay bezoek van minister Staf, wiens komst in verband word gebracht met de bezetting van de post van land bouw. Ir. Staf is dan de tweede ehristelijk-historisehe kandidaat voor het kabinet. Tijdens dit bezoek achtte prof. De Quay het nodig ook de libe rale heer Korthals in het overleg te betrekken een politieke manoeu vre die niet direct duidelijk was. Verdere gesprekken had prof. De Quay gisteren met drs. Schmelzer voor informatief overleg en met mi nister Klompé over de departemen tale indeling. Al zijn de zetelverdelingen dan nog niet opgelost, het lijkt er op dat suc ces voor prof. De Quay voor de deur staat. Liberalen, christelijk-histori- schen en anti-revolutionairen heb ben hun kandidaten geleverd, en daarmee wordt het voor de katholie ken pijnlijk, dat zij zo achter zijn ge bleven in hun steun aan hun geestver want prof. De Quay. Er zijn voldoen de aanwijzingen die de uitspraak wettigen dat zij nu een positieve op lossing verlangen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Aanvankelijk zon nig, maar later op de dag in het noor den van het land kans op van zee binnendrijvende wolkenvelden. Ma tige, af en toe krachtige, noorde lijke wind. Lagere temperaturen dan gisteren. MIESJE: Naar de bollen! 19 APRIL: zon op 5.37, zon onder 19.43, maan op 15.04, maan onder 3.45. max. neer- in gr. 7-19 u. wind C. in uim Helsinki zw. bew. ZW 17 0 Stockh. 1. bew. z 16 0 Oslo onbew. NW 18 0 Kopenh. onbew. O 14 0 Aberdeen motreg. NNW 10 1 Londen zw. bew. N 14 0 A'dam onbew. NNO 20 0 Brussel onbew. W 17 3 Luxemb. zw. bew. NW 13 0.4 Parijs geh. bew. NW 14 1 Bordeaux geh. bew. WNW 11 14 Grenoble zw. bew. NW 12 3 Nice regen NNW 16 2 Berlijn half bew. O 22 0 Frankf. geh. bew. ZZW 15 0

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1