PROF. OUD: Sociale gezindheid zal niet ontbreken bij nieuw bewind DE LEVENSDRAAD Kleine rebellie POLAROID BS „Wanneer China ontwaakt, zal de wereld ijzen" V.V.D. vergadert in Vlissingen de wereld Geen import Kansen genoeg Japanse erfenis Keiharde rewaliteit Bedelaars verdwenen Kansen van BOAC Zwolle bindt strijd aan tegen krotten ZUIVER-ZIEMïLICHT - 1007» KIJKGENOT VOORTAW GOEDGEKLEDE OGEN ]7EN UITSPRAAK van Napoleon wordt de laatste tijd weer vaak aangehaald omdat die woorden een onheilspellende betekenis hebben gekregen. Die uitspraak luidt: Laat China maar doorslapen: wanneer dat land ontwaakt zal de wereld ijzen. Zover is het nog niet, maar de opmars van het kolossale Chinese volk, dat nu ongeveer een kwart van de gehele wereldbevolking uit maakt. naar een belangrijke plaats onder de grote mogendheden dwingt het westen, zich bezig te houden met dit nieuwe ,,gële gevaar". Het is trouwens niet het westen alleen dat zich zorgen maakt over de opkomst van dit communistisch geregeerde miljoenenvolk. Ook de Sowjetunie vreest de storm d.ie in het Verre Oosten aan het opsteken is. Hier geven wij u de indrukken weer over de econoiïiische en in dustriële groei van Ch ina zoals die die zijn opgedaan door de Rotter damse zakenman H. G M. Rompen tijdens een reis door tdat land. INDUSTRIALISATIE IN .TEMPO De olieraffinaderijen van Jiimen, in de provincie Kansoe, werken al enige jaren op volle kracht, dag en nacht. Zij kunnen nog lang niet voorzien in de binnenlandse behoefte aan aardolie. Daarom zoeken de Chinezen, die zich zo snel mogelijk ook in dit opzicht onafhankelijk van de Sowjetunie willen maken, overal in het land naar nieuwe olielagen. HET is China ernst met het streven naar industriali satie in ijltempo", verzekert ons de heer Rompen. „De ver scheidenheid en de kwaliteit van de industrieprodukten die wij hebben gezien op de grote jaarbeurs van Kanton was daarvan voor ons het beste be wijs." Er is volgens de heer Rompen een groot verschil; tussen de industriële revolutie die zich aan het einde van de vorige eeuw, ongeveer 75 jaar ge leden. voltrok in Japan en de opkomst van de Chinese Volksrepubliek als grote industriële mogendheid. Japan begon destijds het vesten te overstro men met produkten die weliswaar zeer goedkoop waren maar ook wat de kwaliteit ervan betrof ver onder de westelijke maat lagen. De Chine zen echter stellen al dadelijk de hoog ste eisen aan hun produkten. Er is overigens ook een overeen komst: evenals Japan destijds bootst de Chinese industrie de produkten van het westen getrouw na. vaak tot in de kleinste details. .Voorlopig", aldus de heer Rom pen. ..gaat het Peking er allereerst om China zo snel mogelijk onafhan kelijk te maken van het buitenland wat de belangrijkste behoeften aan produkten van de moderne industrie betreft." Hij geeft ons daarvan een enkel voorbeeld. Een zakenman uit West- Europa deed moeite zware vracht auto's te verkopen tijdens de jaar beurs van Kanton. et antwoord dat hij kreeg was: Daar is geen kans op; die maken wij zelf. De gewiekste we dervraag was tegen welke prijs die vrachtauto's dan geëxporteerd konden worden. Het antwoord kwam een beetje aarzelend: Nee. daarvoor was de produktinog niet groot genoeg. Misschien over vijf jaar. Ove. vijf jaar. Een toekomstver wachting die wij in het westen wel met een korreltje zout mogen nemen, maar die toch te denken geeft. Te denken omdat er uit blijkt dat de Chi nese plannen niet op een verre maar op de naaste toekomst zijn gericht. Vandaar ook dat het Chinese volk als voornaamste taak heeft gekregen binnen vijftien jaren Engeland indus trieel voorbij te streven. De Sowjet unie. heeft. zoals men zich zal herin neren, van Kroesjtsjef opdracht gekre gen het machtigste industrieland ter wereld, de Verenigde Staten, in onge veer even korte tijd achter zich te la ten. ..De jaarbeurs in Kanton die wij be zochten", vertelt de heer Rompen, ..was de zevende in successie. Van buitenlanders die er al eerder waren geweest vernamen wij dat -die beurs elk jaar. belangrijker wordt.. Er wer den enorme zaken gedaan, ook met het westen, en wel voornamelijk met Engeland en "West-Duitsland." Dat brengt hem op de kansen die er voor Nederland in China liggen, kansen die nog niet. benut kunnen worden omdat de Nederlandse rege ring met 'allerlei beperkende bepalin gen de handel met China aan banden heeft gelegd. ..Engeland", zegt de heer Rompen, ..maakt het de zakenwereld heel Ava.t gemakkelijker. Daar zijn niet alle slagbomen neergelaten." Waarom liggen er zoveel kansen in rood China? ..In de eerste plaats", aldus de heer Rompen, ..rnoet men bedenken dat het prijspeil in China ver beneden de wereldmarkt ligt." Dat land kan. omdat de arbeidskrach ten er zo goedkoop zijn, tegen zeer lage prijzen leveren. Juist hierin schuilt, evenals dat in hoge mate met Japan het geval was, en in sommige opzichten nog is, het grote gevaar voor het westen. ..Indien de Chinese industriële revo lutie-slaagt". merkt de heer Rompen op. ..zullen de gevolgen voor het wes ten heel naar kunnen zijn. Dit is eigenlijk het nieuwe gele gevaar dat ons bedreigt." Zover is het nog lang niet. Afge wacht moet nog worden of rood Chi na er inderdaad in zal kunnen slagen Engeland in 15 jaar voorbij te stre ven. Peking h'eeft met dat groot scheepse plan in de eerste plaats de bedoeling gehad politiek ontzag in te boezemen, vooral in het westen, en heeft niet geschroomd het huidige China veel primitiever voor. te stellen dan het in werkelijkheid is. De heer Ror. ^en weet, zoals zovele kenners van het China van voor de verdrijving van Tsjiang Kai-sjek, heel goed dat de grote kolen- en staalin dustrie in Mandsjoerije een erfenis is uit de tijd van de Japanse bezetting, en ook dat er tussen 1933 en 1945 in vele delen van China krachtig werd geïndustrialiseerd. Het is dan ook be paald niet zo dat de fabrieken die er nu zijn alle tijdens het bewind van Mao Tse-toeng uit de grond zijn- ge stampt. ,,Het streven van de machthebbers in Pc ing", aldus de heer Rompen, .as er voorlopig alleen rtog maar op gericht, an hun land een machtige moderne staat te maken. Alles wat herinnert aan het oude, in verstarring vastgelopen China moet verdwijnen. Het r~ :>et bij voorbeeld uit zijn met de traditionele voorouderverering en met de kostbare begrafenisgebrui- ken." Alles staat in het teken van de ..reuzensprong /oorwaarts." Alles moet daarvoor wijken. Ook het oude Chinese schrift, dat maar een heel kleine minderheid kan lezen en schrij ven. Op den duur moet héx geheel plaats maken voor de westerse lettertekens, zonder welke dat heeft men in Pe king wel ingezien eein moderne in dustriële mogendheid 1 het niet kan stellen. Maar eer het zen ver is zal men het analfabetisme ond^r de Chinese miljoenen.bevolking te Ilijf gaan met een heel sterk vereenvoudigd Chinee-s schrift. Dank zij die vereenvoudiging zijn van de duizenden verschillende Chinese karakters maap: enkele tien tallen overgebleven. Die moeten alle Chinezen nu gaan leren. Zodra zij het vereenvoudigde Chines}schrift be heersen zullen zij vertrouwd worden gemaakt met het, bij de Chinese be hoeften aangepaste, wes;tersë alfabet. Men hoopt in 1962 zover te zijn. Hieruit blijkt dat Pelting, als het moet, ook de verstandi gle lijnen van de geleidelijkhe'weet. te volgen. In lang niet alle opzichten gaat de stel ling van Mao Tse-toenjïs volgelingen op dat men in het huidijge China alles wat onder het oude re .giem 25 jaar vergde in een dag kan tcloen. Dat weten ook de gresfee Chinese za kenlieden met wie de hieer Rompen in Peking en Kanton heeft gesproken. Deze leiders van de gr.ote staatsbe drijven voor invoer en ui tvoer rood China heeft er in totaai zestien werken zeer efficiënt n beheersen hun métier volledig, Zif;j weten pre cies hoeveel zij kunnen leveren en wanneer. Zij houden aïleen rekening met de keiharde realiteit van het in ternationale zakenleven,. Zij spiege len de buitenwereld niets voor; Deden zij dat wel dan zoudetfi zij zich in eigen vlees snijden. ..Met ondeugdelijke hnlhnen", grapt de heer Rompen, ,.moet men bij die heren niet aankomen. Zij zullen ze an derzijds ook niet levereer" Af en toe blijkt dat zij bij de Rus sen school zijn gegaan. Ifijdens de on derhandelingen geven aafö bij voor beeld voor dat zij geeft Engels ken nen. Zij voeren hun bespj rekingen met behulp van een tolk. Het voordeel van die taktiek is dat zij tell«ens wat tijd extra hebben om over J.aun antwoord na te denken. Van de doeltreffendheid', in de indus trie en het zakenleven profiteert in de grote steden ook de gew«>ne man. ,,Na 1939", zegt de heer Rom pen, ,.was ik niet meer in China .gevGeest. Van de veranderingen in het leuren van de grote massa in de ste< [en stond ik versteld. Vooral trof mi| het volledig ontbreken van de bittere- armoede die vroeger - het Chinese staudsbeeld ont sierde. De arbeidende b evolking zag er weldoorvoed en zo te itieii tevreden uit. Straatbedelaars héto ik tijdens mijn lange reis door Chlitna helemaal niet gezien. Vroeger kria elde het van die li den in"-de steden. 'Voor tiendui zenden Chinezen was ae bedelarij een beroep. Velen hakten zichzelf een hand af of verminkten zich op andere wij ze om dat beroep zo overtuigend mo gelijk te kunnen uitoefenen." Wat er met al die bedelaars ge beurd is? Zij moesten Wit het straat- Van onze parlementaire redacteur VLISSINGEN Als de poging van professor De Quay slaagt, kunnen in onze politiek nieuwe wegen worden bewandeld. Professor tur. P. J. Oud, de partijleider van de VVD, acht dit van zo uitne mend belang, dat de liberalen hun uiterste best zullen moeten doen om de nieuwe samenwerking, als zij komt, tot een succes te maken. In de praktijk zal dan blijken, dat er voor de vrees, dat het nieuwe bewind in sociale gezindheid te kort zal schieten, geen grond bestaat. Deze uitspraak deed professor Oud gisteravond in zijn rede bij het begin van de algemene vergadering van de V.V.D. in Vlissingen. Wij hebben in ons beginselprogram neergelegd, zo vervolgde hij, dat de partij streeft naar maatschappelijke verhoudingen, die sociaal gerechtvaardigd en eco nomisch verantwoord zijn. Daarom stellen wij de sociale rechtvaardigheid voorop, want gerechtigheid is het fundament der koninkrijken. Wat echter economisch niet verant woord is, wordt onherroepelijk met ondergang bedreigd. Bij de chaos, die dan ontstaat, is het de sociale recht vaardigheid, die het eerst in het ge drang komt. Daarom wensen wij in geheel ons beleid, aldus professor Oud, ons naar dit richtsnoer van het begin selprogram te gedragen. Een andere reden daarvoor is nog dat ons volk des te meer bereid is om zijn bijdrage te leveren aan de inspanning van het Westen tegen het communistische ge vaar, als het levendiger overtuigd is, dat het regeringsbeleid op sociale rechtvaardigheid is gericht. Band van vertrouwen Over de kabinetsformatie zei profes sor Oud, dat de band van vertrouwen tussen ministers en hun geestverwanten honderdmaal hechter is d.an die der bindende afspraak. Het is mijn vurige wens, zo merkte de liberale partijleider op, dat zo n band van vertrouwen zal worden gelegd tussen hèt te vormen kabinet en de fracties waarop het zal hopen te kunnen steunen. Met een oor deel over het werk van professor De Quay zal men moeten wachten totdat het einde van de formatie daar is en dan zal men zich goed rekenschap moeten geven van het verschil van de onderscheidene verantwoordelijkheden. Professor Oud zei dit naar aanleiding van uitingen van verontrusting, veelal vergezeld van allerlei wenken en ver langens. Geen millimeters De V.V.D. schuwt de verantwoorde lijkheid niet Zij wenst alleen, dat in redelijke mate rekening zal worden ge houden met de wensen, die zij ten aan zien van het regeringsbeleid in haar verkiezingsmanifest heeft neergelegd. Zij wenst ook dat in het te vormen ka binet de liberale invloed in redelijke overeenstemming zal zijn met de positie die zij thans in de Tweede Kamer in neemt. Maar zij moet daarbij zeker niet met millimeters gaan werken, aldus professor Oud. Met de P.v.d.A. blijft het volgens hem een merkwaardige geschiedenis Op 11 december heeft men willens en wetens de samenwerking met de con fessionele partijen verbroken, maar nu beklaagt men zich over onvoldoende bereidheid om de breuk te herstellen. Eerst heette het de aangewezenweg, dat er 'n kabinet zonder de P.v.d.A. zou worden gevormd, thans schijnt men van dit standpunt te zijn teruggeko men. y Drees' klaagzang Waarschijnlijk moet de P.v.d.A. aan een groep socialisten, die het voor uitzicht niet langer deel te nemen aan de regering minder toelacht, duide lijk maken, dat het toch werkelijk niet de schuld van de P.v.d.A. is, dat zij buiten spel komen te staan. De rede, die dr. Drees onmiddellijk na zijn aftreden voor de radio 'hield, was één klaagzang. Hier was een man aan het woord, die doordat hij zo lang met regeringsgezag is bekleed ge weest, door en door verwend is ge raakt. Hij voelde normale kritiek als iets zeer onbehoorlijks aan, zo meende professor Oud. De liberale partijleider sprak ten slotte zijn voldoening uit over de werk wijze van professor De Quay bij zijn formatiepoging. Alleen mr. Burger heeft tegen deze methode bezwaar g'e- PROF. MR. P. J. OUD maakt. Deze wenste terugkeer tot het systeem van bindende afspraken. De formateur heeft aan dit verlangen niet kunnen voldoen en daarmee was de P.v.d.A. van de formatie uitgescha keld. Vandaag komt op de vergadering van de WD na de bestuursverkiezingen de ruimtelijke ordening ter sprake, inge leid door mr. H. van Riel en mr. E. H. Toxopeus. Het beleid van het hoofd bestuur is gisteravond in het huishou delijk gedeelte van de vergadering be handeld en vanmiddag zal in het open baar het beleid van de liberale Kamer fractie in bespreking komen. HELSINKI (U.P.I.). De Finse poli tie heeft een gewezen directeur van de staatsmunt gearresteerd wegens het maken van valse munten. Peippo Helle, die van 1948 tot vorig jaar directeur van de munt was, wordt ervan beschuldigd in 1953 grote aantal len zilveren enkoperen munten gesla gen te hebben en die via handelaars in oude munten in omloop te hebben ge bracht. beeld verdwijnen. Hun aanwezigheid was een smet op het ideale beeld van de communistisch-Chinese welvaarts staat, waarin geen plaats is vooï nood, kommer en ellende. ,,Men zegt", aldus de heer Rompen, ,,dat in de afgelopen jaren in China enige miljoenen mensen gelikwideerd zijn. Indien dat juist is dan moeten de bedelaars tot die groep ongelukki- gen hebben behoord." Waarom het werkende -voltevini de steden op de hand is van het commu nistische bewind? De heer Rompen weet wel een antwoord op die vraag. ,,Die merrsen", zegt hij, „hebben het nu in materieel opzicht oneindig veel beter dan vroeger. Zij zijn, ook naar onze maatstaven gerekend, nu v heel behoorlijk gehuisvest en verdienen goed. Zij zijn van het spookbeeld van de armoede bevrijd." Van onze correspondent LONDEN. De inspecteur van de Amerikaanse raad voor de burger luchtvaart heeft aangevoerd, dat de aanvrage van de Britse luchtvaart maatschappij BOAC voor een route over de Stille Oceaan via Tokio moet worden afgewezen. De BOAC hoopte hiermee haar lijn om de wereld te voltooien en is nu kwaad, omdat haar niet werd gegeven wat zij zelf de K.L.M. niet gunde. Er is Rood China maakt zelf vrachtauto's, maar voorlopig alleen voor eigen gebruik, en voor dat eigen gebruik nog niet genoeg. De tyd komt echter, dat dergelijke vrachtauto's op de wereldmarkt aangeboden zullen wor den. Deze viertonners worden ge maakt in Tsjangtsjoen, waar de eerste autofabriek van de Chinese Volksrepu bliek al enige jaren in bedrijf is. ZWOLLE (ANP). In Zwolle zal een echter nog de mogelijkheid, dat het he- krotopruimingsfonds" worden gesticht sluit herzien zal worden of dal de "Jnj^, een einc| te maken aan het nijpende van San Francisco via Honolulu en het krottenDrobleem. De stad telt vijfhon- eiland Wake naar Hongkong zal voeren, i dgrd krotten. Er zijn veertienhonderd Tnmiddels heeft de BOAC gisteren be- woningzoekenden en achthonderd zoge- kend gemaakt, dat zij haar diensten naar naamde „krepeergevallen het Verre Oosten zal versnellen. Co-j Het initiatief tot het stichten van een mets zullen de vlucht LondenHongkong fonc]s js uitgegaan van wethouder W. in 2012 uur afleggen, naar Tokio in 27ts Breunis De bedoeling is dat burgerij en uur. In de zomermaanden zullen de bedrijfsieven geld bijeenbrengen, wair-1 vluchten met Cornets naar het Verre Oosten van vier tot tien worden uitge breid. Op de Noordallantische route zul len wekelijks vierduizend plaatsen be schikbaar zijn, waarvan tweederde in de Economy class. voor nieuwe woningen kunnen worden gebouwd. Op 28 april zal tijdens een bijeenkomst in Odeon in Zwolle hét fonds aan de; burgerij worden „voorgesteld". TT/'AS u bevreesd of blij. dat mo- gelijk de reeks van stukjes in dit rubriekje de levensdraad was afgesneden, dan kan ik u tot uw genoegen of ergernis meedelen, dat de godinnen van het lot aan een nieuwe knot wol zijn begonnen en dat u voorlopig deze praatjes over le vende Oudheid hier weer zult vinden. Onze uitdrukking: „de levensdraad afsnijden" is ook al regelrecht van klassieke oorsprong en alleenver klaarbaar als we de voorstelling van de Grieken en Romeinen ervan kennen. De levensdraad was volgens hen in handen van een drietal godinnen, de Moiren, die onder een wat ver ouderde naam in onze taal zijn blij ven voortleven als de Schikgodin nen. Deze naam is natuurlijk niet bedoeld als „Godinnen-die-sahik- hebben (of bezorgen)", een soort van goddelijk equivalent van „meisjes-van-plezier", maar als be schikkende godinnen. De oudste Moiré, die we uit de Griekse overlevering kennen, is al leen maar de verpersoonlijking van het onontkoombare lotdat. zoals Homerus zegt, zowel voor goden als voor mensen geldt, een soort natuur lijke macht, die omdat ze het Lot zelf is, niet handelend optreedt. De goden voeren de beschikkingen van dit noodlot uit en hebben daarbij wei een zekere vrijheid, maar niet de mogelijkheid tegen de uiteinde lijke beslissing ervan in te gaan. Bij deze Moiré is nog geen sprake van een levensdraad, die komt pas in latere voorstellingen. T^AARIN treden namelijk drie schikgodinnen, Moiren. of Parcae, zoals de Romeinen ze noemen, op. De eerste is de Spinster: Klotho. die de levensdraad van vlasof wol spint, de tweede is de Beschikster: Lachesis, die de draad overneemt en nameet, en de derde is Atropos. de Onafwendbare, die de draad als deze de toegestane lengte heeft be reikt. doorsnijdt. Over de bedrijfs organisatorische moeilijkheden om drie godinnen tegelijkertijd enige miljoenen draden te laten spinnen,j afmeten, uit elkaar houden en op tijd doorknippen, maakten de mytholo- gen zich geen zorgen, net zomin als een kind ef zich over verbaast, dat' die ene Sinterklaas voor alle kin deren rijdt. Maar niet altijd werken ze met een draad: in een beroemd verhaal, dat ik u niet mag onthouden, treden', ze heel anders op. Het is het ver haal van de vloek, die het konings huis van Kalydon, ergens in Mid den-Griekenland, trof een ge schiedenis van zo gecompliceerde kronkelingen van het lot als alleen j aan een spruiten. Grieks brein koti ont- 1-JET huwelijk van koning Oineus en koningin Althaia wan Kalydon was met vele kinderen, gezegend, maar op twee na waren diet allemaal dochters. Nadat vader Oi neus de oud ste zoon in een uitbarsting van woede had gedood, bleief als enige zoon Meleager over. Dat dit een bijzonder kind was. bleek r'èeds op de zev&ude dag na zijn geboorte. Toen kwa men name lijk de drie schikgodinnen in eigen persoon op kraamvisitè. En ze had den een merkwaardig geschenk bij zich: een stuk brandhout. Althaia, die natuurlijk al bij hun binnenkomst had gekeken of ze een truitje of een luierbroekje meebrachten, was over hetgeen ze bij zich hadden ergver baasd, maar haar verbazing groeide tot ontsteltenis, toen de godinnen tot haar zeiden: „Ons geschenk is dit het brandhout tonend) en zolang dit hout niet verbrand is, zal hij leven", en het daarna op hetzelfde moment op het brandende haard vuur gooiden en verdwenen. A LTHAIA schrok dus wel, maar verloor haar tegenwoordigheid van geest niet, sprong uit bed, griste het hout uit het vuur, goot er water overheen, bluste de kleine vlam metjes uit, die al in het midden waren uitgebroken, en bukte zich ijlings over het wiegje. Het kind bewoog zich onrustig in zijn slaap, maar het leefde. Maar toen ze de baby de volgende morgen baadde, had hij een paar flinke moedervlek ken op de rug, net in het midden, alsof hij daar geschroeid was. Toen borg ze het hout veilig in de brand kast. U voelt natuurlijk wel aankomen, dat het met dat stuk hout niet zo afgelopen is, maar dat is voor de volgende week. W/rAAROM IK VANDAAG eigenlijk met U naar Frankrijk wil trekken, is mij zelf niet eens heel duidelijkHet zij zoToch vraag ik u met mij te willen meegaan. Het erge is echter, dat er diep in mij iets is dat zegt: opstand in de gemoederen van de Hollandse huisvrouw wil je brengen en daarom ga je naar Frankrijk. Het is waar, ik heb mij onlangs, terugko mende uit dit mooie land afgevraagd, waarom u Nederlanders wel gerechten toebereidt van kalfsnieren, kalfslevers, ja zelfs kalfshersens en in een grote kring loopt om de mooie kalfshartjes. Weet u eigenlijk wel, dat dit kalfs vlees, goed toebereid, haast smakelijker en malser is dan een levertje of Advertentie Zon, strand - zomer. Hefl iHijke begrip- er een elegante collectie van de schoon- pen met ge- aan s^e monturen. Alle met Polaroid lenzen, de wonder- buigzaam, vrijwel onbreekbaar, splin- kleuren. M VpC tervr9 en... licht-als-een-veer. Uw zon- Geniet m. 5 nebril weegt nog geen 11, uw clip méér van Pol M'oid sunglas- over maar 4,6 gr. Zie het ver- zonlicht met m ses c(uess well! They 4fj|^ schil met Polaroid sunglas. Polaroid sun-pivütect against dazz- ^t|^< ses - morgen reeds. Po- glasses.Verzeker .^ling glare and brighten laroid zonnebrillen, u van 100'. kijkge- your hours in kind voor elk gezicht een flatteus montuur f 19.- tot f25.-. Clip-overs, deveder lichte uit- voor bril- voor elke model - f 14.-. not, Hinderlijke stra-'^aL sunshine. Polaroid ling wordt afgekapt: al- sunglasses with stop, leen 'zuiver-zien'-licht b|ë- glare guarantee. Enjoy reikt uw kostbare ogen. Dtetïwas colour - be smart de opzienbarende vinding) in de with Polaroid U.S.A. waarvan nu zovtfcel', mensen - sungl; duizenden óók inNederlan/lr-profiteren. Ikoms^^'" Koninklijke kleuren, heWfer licht ver- dragers rassen het oog dat gekleed gaat in bril een passend Polaroid sunglasses. Voo^ uw bril is er Polaroid sunglasses uitsluitend bij de de lichtste clip-over denkb aar. Verder is opticien, de vakman voor het beter zien. SUNGLASSES »n4 POLAROID, registered I rademark. of Polaroid Corporation, Cambridge, Mass., U.S.A. niertje? Toe, schud nu niet ineens beer ze dan toch maar. Kalfshart Gefarceerd kalfshart: reken voor 4 personen een mooi kalfshart, 1 ons margarine of boter, 2 sjalotte uitjes of een grote ui, en 3 ons champig nons met 1 ons varkensgehakt. Ver der heeft u nog nodig: een varkens- netje, wat gemengde kruiden, enige takjes peterselie, Wz pond worteltjes en 1 pond kleine aardappelen. Als u een restje witte wijn heeft is dit voor de saus wel heel lekker, een scheutje madeira of sherry doet het ook best! We beginnen met de vulling en la ten hiervoor in plm. 25 g boter de fijngesnipperde ui goudgeel fruiten. Hierbij komen dan 1 ons in dunne plakjes gesneden schoongewassen champignons met het varkensgehakt. Doe er een tikkeltje zout. peper en gemengde kruiden op en laat slechts enige minuten doorsudderen. Het kalfs hart heeft u gewassen en in de helft over de lengte haast doorge sneden. Net niet helemaal, het zit nog een klein beetje vast. U maakt de binnenkant goed schoon, haalt er de nerfjes uit en maakt de holte iets groter door er met de vin ger langs te gaan. Hierin stopt u de zojuist gefruite vulling klapt het dicht en omhult dan het hart met het var- kensnet. Draai dit net goed dicht en laat dan in een braadpan de rest van de boter donkerbruin worden. Hierin wordt het gevulde hart bruin gebakken en doet u, als dit aan alle kanten is gelukt opnieuw een klein beetje peper, zout en gemengde krui den erbij. Maar, werk met mate! Toegedekt laat u het hart gedurende een klein uur gaarbraden. Controleer of er een beetje water bij moet. Dit is alleen nodig als u bemerkt, dat de boter te bruin wordt. Intussen heeft u de overgebleven champignons schoongemaakt en in de helft gesneden. Ook de worteltjes zijn schoon en staan ongesneden op: in weinig water met een stukje boter, zout en suiker. En laat dan een paar takjes peter selie voor de smaak meekoken. De champignons liggen in het sap van een citroen, vanwege het „kleurbe- houd" en de aardappelen staan op. ,neen", lees eerst, even de recepten en pro- Tafereeltje Ziezo het hartje is gaar, de aardap pelen zijn dit ook, evenals de droog- gekookte worteltjes. In een klein beet je boter bakken we de halve stukjes champignons in plm. 8-10 min. bruin en gaar op een hoge vlam! en we gaan dus onze schotel opmaken. Het gevulde hart legt u in het midden van de hete schotel neer, ernaast aan de ene kant in twee hoopjes ko men de worteltjes en de andere kant wordt bezet door de bruingebakken champignons. De kleine, hele aardappeltjes leggen we er in een krans omheen en daar strooien we met kwistige 'hand ge hakte peterselie op. Ziet u het kleurrijke geheel voor u? De jus laten we even opkoken en gieten die in de warme juskom, het zetsel van de koekepan laten we schrikken, (deglaceren is voor dit schrikken de juiste term) door er een half glas witte wijn of madeira op te gieten. Ook dit vocht wordt in de juskom gegoten. Hoe denkt u dat dit geheel smaakt? U wilt liever toch geen hartje eten, goed neem dan een grote kalfsnier, die u enige malen in ruim zout'Wa ter wast, snijdt die open en behandel ze als het ..zeer ten onrechte ver smade hartje". Wie weigert nu toch in deze lentetijd een hart? Nog een hart Kerrieragoüt van kalfshart: snijd een kalfshart alweer voor 4 perso nen in stukjes evenals een stuk lever van 2 ons. Bak deze stukken, die ge met zorg en vooral zuinigheid ..bebloemd" hebt in 50 g hete brui ne boter mooi bruin en doe er dan bij: een grote fijngesnipperde ui, een eetlepel, in het sap van citroen en een halve eetlepel bruine basterdsui ker. ingeweekte rozijnen en tot slot een volle maar zeer glad afgestreken eetlepel kerriepoeder. Laat ai deze ingrediënten goudbruin worden en giet er dan bij: een kopje water waarin ge een bouillon blokje hebt opgelost. Proef of er toch nog wal zout bij moet. maar vergeet vooral de peper niet. Laat toegedekt gaarstoven en reken hiervoor plm. 25 minuten. Hiervoor moeten de stukjes kalfs hart beslist niet groot van omvang zijn! Kook intussen wat rijst mooi droog en maak hiervan dan een bo, dem op een warmgezette schotel. Er op komt de smeuïg gebonden ragout die ge in de pan van het vuur af' afgemaakt hebt met 2 eetlepels room Deze ragout moet, wil ze goed toe bereid zijn, wel echt mooi goudbruin ni-, u Znn' Alweer hetzelfde: in plaats van ons hartje kunt u een ™lerJe:,,a «lf» kalfspoulet nemen ïk hoon 2d=t ÜVlaUW van u vinden de volgende reïs *maakte en MICKY WOODHOUS1 Zaterdag 18 april 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD PaS- 13

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 13