In één streek - vlinderlicht - ontdekt U hoe bijzonder Rama VERNE-ACHTIG GEVAARTE IN DE NOORDZEE DOUWE bij Rama margarine mönstsr wondermooie dierenplaten, één bij elk pakje. Uit Uw botervioot - op Uw boterham... moeiteloos, vlinderlicht. Zo kunt U alleen Rama uitsmeren. Zomer en winter even vers, even smeuïg en smeltend op de tong. Kostelijk! Rama is dan ook bereid van de allerfijnste, natuurlijke grondstoffen. Iets duurder? Ja! Maar alleen Rama geeft U de prettige zekerheid dat Uw botervioot is gevuld met 't beste dat U krijgen kunt. Plak ze in het prachtige boek van Dr. Portielje. U kunt het voor slechts f 1.95 bij Uw leverancier bestellen. lÜMÜ Het april-nummer is verschenen In dit nummer o.a. Kampeermeubelen Bank in de tuin Kijken naar de T V. Moderne boekenplank Leggen van linoleum Zomerbloemen enz. Dit jasje is nauwelijks te onderscheiden van een echt suède jasje met het grote voordeel dat het uitstekend te reinigen is. Het is gegarneerd met de originele zadelsteek en verkrijgbaar in de kleu ren leder, reebruin, beige, geel en groen. Maten 38 t/m'K £.A SO speciale prijs o hl. BIJ DE TEKENING Als een fantoom uit de tijd van •Tules Verne zal dit booreiland Seashell zicli komende zomer uit de Noordzee verheffen een boeiend staal van mense lijk vernuft. De Nederlandse Aardolie Maatschappij wil met deze zevenduizend ton zware mastodont de aanwezigheid van olie in de bodem van de Noord zee vaststellen. De plaats van het onderzoek is in haar be grenzing weergegeven op het kaartje in de rechter-onder- hoek. DtNHAAi VERKRIJGBAAR VOOR 90 ct. BIJ KIOSKEN, BOEK- EN TIJDSCHRIFTENHANDEIAREN Voor abonnementen: Postbus 955 - Rotterdam Ook in hooggesloten model. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. In de loop van juni zal er een luchtbrug worden geslagen tussen Rotterdam en een stuk Noord zee voor de Zuidhollandse kust ter hoogte van Monster. Daar ligt dan hoogstwaarschijnlijk de Seashell (zee schelp), een oliebooreiland, dat bij de werf Gusto in Schiedam wordt afge bouwd. Medio augustus moet dit ge vaarte naar de Perzische Golf worden versleept voor oliewinning uit zee. De luchtbrug tussen Rotterdam en het booreiland zal worden onderhouden als de contracten voor elkaar komen door twee Alouette-helikopters. toestel len met straalaandrijving van Franse makelij, waarvan ook de luchtmacht er j onlangs zes heeft besteld. i De Nederlandse Aardoliemaatschappu denkt voor deze luchtdienst een over-! eenkomst met Aero Contractors af te slui-i ten en in dat geval zullen de twee wen telwieken voor de duur van zes weken een kwartierdienst onderhouden over 35 kilometer om mensen en voorraden naar de Seashell te brengen. GUNSTIGE VOORTEKENEN Voordat het booreiland naar de Per-; zische Golf verhuist wil de N.A.M. het van de opdrachtgeefster, de B.P.M. hu ren om er proefnemingen mee te doen in de Nederlandse wateren. De seismografi- sche onderzoekingen, waaraan nog wordt gewerkt hebben tot dusverre gunstige re sultaten laten zien en de aanwezigheid van het booreiland op de werf Gusto bood de N.A.M. de kans na te gaan of de Noordzeebodem aardolielagen bevat, die om exploitatie vragen. Tegelijkertijd ondergaat de zeeschelp dan haar eerste toets aan de praktijk. De H08KV.M0UAN0 zal kunnen tillen, weegt deze spin een 7000 ton. Langs de lange kanten van de ponton komen acht stalen palen-vierkant, en drie bij drie meter in omvang. Hun lengte van liefst. 67 meter zal het eiland in staat stellen zich uit het water te verheffen zodra de plek van de bo ring is bereikt: de poten zakken daar naar de zeebodem en een hydraulisch systeem, dat in ^le tekenkamers van Gus to en B.P.M. g&d uitgedacht, pompt het platform omrfHf. Tot ongeveer vijftien meter boven "Sb zeespiegel kan de vloer rijzen en daar de ponton zelf ook nog eens vijf meter dik is. zou men in theo rie tot °P 47 meter onder water kunnen boren. Omdat de polen evenwel een eind je in de zeebodem wegzakken voor Monster verwacht men overigens een vrij harde zandbodem wordt er rekening mee gehouden dat de te bereiken diepte een dertig meter bedraagt. Gevonden voorwer verwachtingen ten aanzien van de olie- lagen onder de Noordzee zijn nogal hoog gespannen men denkt in elk geval samen met de velden in Drente een gro ter deel van de binnenlandse behoefte aan olie te kunnen dekken, al zal geen olie man enig optimisme met zoveel woorden gaan uitspreken. SPOEDIG BESLISSEN De huurovereenkomst tussen de B.P.M.. eigenaar van de Seashaell en de N.A.M. is nog niet gesloten, maar gezien het stadiufn. waarin de onderhandelingen over de luchtbrug verkeren lijkt een spoe dige en positieve beslissing wel waar schijnlijk. Deze luchtbrug zal haar ene brugge- hoofd op de Rotterdamse luchthaven of op Heliport krijgen, de andere steunt op het drijvende eiland, dat daartoe wordt uitgerust met een platform voor helikop ters. Bij Gusto wordt inmiddels hard ge werkt aan de voltooiing van het eiland, dat zich de komende zomer als een reus achtige spin op hoge poten uit zee zal verheffen. Het is in wezen een grote pon ton van 67 meter lang en 35 meter breed, waarop een complete boortoren wordt geconstrueerd. >Iel de boorinstallatie, de centrale en de dikspoelingspompcn en een zware verrijdbare kraan die 75 ton Behalve de N.A.M. is ook de directie van Gusto benieuwd naar de ervaringen met dit nieuwe type booreiland. Op de werf werd ons meegedeeld, dat op basis van deze ervaringen wellicht een tweea'e booreiland van dit soort gebouwd zal worden de onderhandelingen daar omtrent zijn nog gaande. i Dinsdag 14 april 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 8

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 8