Rouw om de meester en de musicus VAN BEINUM - KEIZER DER DIRIGENTEN H IN MEMORIAM Televisie herdenkt vanavond Eduard van Beinum ZIJN ROEM GING DOOR DE HELE WERELD Charley Nederpelt arrangeert iedere minuut van de dag CONCERT VAN ZATERDAG WAS ZIJN AFSCHEID VELE MALEN ONDERSCHEIDEN Concerten afgelast Helikopterindustrie naar Aviolanda T ingeltangelcabar et in T.V.-comedie Nog witter... stralend wit... Om kwart over tien is Eduard van Beinum, de keizer der Neder landse dirigenten, voor zijn orkest gestorven. De musici waren met verbijstering geslagen. Enkelen huilden. Rouw Verlies Bezorgdheid Bob de Lange naar Haagse Comedie door EDUARD FLIPSE SPOOKHUISIN CADIER EN KEER Hulp kijkers gevraagd ia Axels mysterie Dinsdag 14 april 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 jYOCTOR Eduard Alexan- der van Beinum is op 3 september 1901 te Arnhem geboren. Hij stamde uit een zeer muzikaal geslacht. De eerste vioollessen kreeg hij van zijn broer, Co van Beinum, de eerste piano lessen van F. Hillen. Op zestienjarige leeftijd was hij altist in de Arnhemse orkestvereniging. Van 1918 tot 1921 studeerde hij aan het Amsterdamse conserva torium bij J. B. de Pauw, Bernard Zweers en Sem Dresden. Toen hij twintig was, werd Van Beinum benoemd tot directeur van de afdeling Schiedam van de Maat schappij tot bevordering der toonkunst. Twee jaar later kreeg hij dezelfde functie in Zutphen, waar hij tevens dirigent van de Zutphense orkestvereniging werd. Van 1927 tot '31 leidde hij de Haarlemse orkestvereniging, die hij tot grote bloei bracht. In 1931 kwam hij aan het Concertgebouworkest als tweede dirigent. Willem Mengelberg was toen eerste dirigent. In 1938 volgde de benoeming van Eduard van Beinum in dezelfde functie als Mengelberg. Internationaal Na de oorlog werd Van Beinum een internationale beroemdheid. Hij trad in alle grote steden van Europa en voor alle grote orkesten als gastdirigent op. Later ook in Amerika. Van 1949 tot '52 was hij dirigent van het Londens philharmonisch or kest. In 1954 en '55 maakte hij met het Concertgebouw orkest toernees door de Ver enigde Staten, tijdens welke reizen dirigent en orkest de hoogste lof verwierven. In januari 1957 werd de Amsterdamse orkestleider vaste dirigent van het Phil harmonisch orkest van Los Angeles. Van Beinum heeft zich in het, bijzonder roem verwor ven door zijn Bruckner-uit- voeringen. Ook door het introduceren van moderne Nederlandse en Franse mu ziek heeft hij baanbrekend werk verricht. Pianist Bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum is hij op 7 december 1957 op grootse wijze in het Concertgebouw gehuldigd. De Koningin be noemde hem tot Grootoffi cier in de Huisorde van Oranje Nassau. Van Beinum speelde toen met zijn orkest o.a. het Te Deum van AI- phons Diepenbrock. In augustus 1957 is Van Beinum te Salzburg door een lichte hartaanval ge troffen. Sindsdien is Hij regelmatig onder medische behandeling geweest. Nog kort geleden is hij voor een aLgeheel onderzoek in een ziekenhuis opgenomen ge weest. Zijn toestand was toen zeer goed. Eduard van Beinum heeft zich ook als een uitstekend pianist leren kennen. Hij is vaak opgetreden met zijn vrouw, de violiste Sepha Jansen. In juni 1931 debu teerde hij als concertpianist, in het Concertgebouw met de Variations symphoniques van César Franck. ^ET orkest repeteerde voor het concert dat zij gisteravond zouden geven voor de stich ting Sociaal fonds bouwnijverheid. We- bers ouverture Euryanthe, het derde pianoconcert van Beetho ven (solist George van Renes- se) en de eerste symphonie van Brahms stonden op het pro gramma. Maar het orkest heeft gister avond gezwegen en de komende dagen zal zijn stem blijven zwij gen. Het bericht van Van Beinums plotselinge dood waarde als een onheilsmare door Nederland. De dirigenten van de andere grote orkesten, vele figuren uit het muziekleven waren diep on der de indruk van het verschei den van hun collega of vereerde meester. Willem van Otterlo achtte het overlijden van Van Beinum een catastrofe voor het Concertge bouworkest. Minister Cals noemde Van Beinums dood ,,een verlies van zo hoge orde dat het nog nau welijks te beseffen is." Van Bei num, aldus de minister, is over de hele wereld een ambassa deur van de Nederlandse cul tuur geweest. De toernee door de Verenigde Staten, die voor 1960 weer op het programma stond, steunde op het verlangen om Van Beinum en zijn orkest terug te zien. Hij was een prach tig mens, zonder enige groot- moedswaan en met een sterk gevoel voor de dienst, die zijn muziek verleende. Ook tot ver over de grenzen wekte het doodsbericht grote verslagenheid. WENEN. Onmiddellijk na het bekend worden van Van Beinums verscheiden gaven Weense musici uiting aan hun leedwezen. De eerste condo léance die in Amsterdam ont vangen werd, kwam uit Wenen. AMERIKA De muziek wereld van Los Angeles heeft gisteren eveneens hulde ge bracht aan de nagedachtenis van de dirigent van zijn stede lijk orkest. Hij was een groot dirigent en een fijn mens, aldus zei men namens het Philharmo nisch orkest. Zuid Californië voelt het als een voorrecht de kans te hebben gehad van zijn vakmanschap en zijn persoon lijke warmte te genieten. Wij beschouwen hem als een van de ware grote musici van onze tijd. Van Beinum was een toegewijd man. Hij hield zich altijd aan de hoogste normen van de muziek. Zijn dood is voor Los Angeles een groot verlies. ENGELAND. De Britse di rigent sir Adrian Boult hoorde van onze Londense correspon dent dat zijn collega was over leden. De dirigent was zeer ge schokt. Wat vreselijk, zei hij. Hij was een goede vriend van mijin het harnas gestor ven. misschien wel typisch voor die harde werker. Het was magnifiek wat Van Beinum. deed. Ik heb hem leren kennen als een prachtig vertolker en een perfect trainer van grote or kesten. Het Londens philharmonisch orkest, dat Van Beinum enige jaren heeft geleid, gaf een ver klaring uit, waarin wordt ge zegd: Alle leden van het orkest waardeerden hem als een men selijk, oprecht en onzelfzuchtig musicus. Hij beheerste de or kestrale techniek volkomen. Van Beinums muzikale nalaten schap en zijn plaats in de har ten der musici vormen een ge denkteken voor een der grootste dirigenten van deze tijd. Ook sir John Barbirolli, de leider van het Hallé-orkest be tuigde in het openbaar van zijn groot leedwezen met de plotse linge dood van zijn cóllega. FRANKRIJK Ik had veel achting voor zijn buitengewoon consciëntieus werk, zei de Fran se dirigent Albert Wolff. Zijn dood is een geweldig verlies voor ons allen. Georges Auric, de voorzitter van de Franse com ponistenvereniging zei: Iedereen in Frankrijk vond Van Beinum een zeer groot en begenadigd kunstenaar. Georges Duhamel: Natuurlijk heb ik het orkest van het Con certgebouw gehoord toen ik deel uitmaakte van de Franse missie, die de inhuldiging van uw ^ko ningin Juliana mocht bijwonen. Ik weet dat de betreurde Eduard van Beinum, die nu zoals de mooie en ontroerende Neder landse uitdrukking luidt: in het harnas is gestorven, de tra ditie van wijlen Mengelberg heeft voortgezet en ik neem deel aan uw rouw. DUITSLAND De dirigent Karl Böhm was diep geschokt door het bericht. Ik kende Van Beinum als een bijzonder mens. In het bijzonder de Oostenrijkse musici hebben veel aan hem te danken. Hij was een der be- langrijkse Bruckner vertolkers. Ik vind het verschrikkelijk dat ik hem niet meer kan ontmoe ten, wanneer ik, op zijn verzoek, op 15 mei optreed ais gastdiri gent in Amsterdam. De componist Werner Egk: De beroemde dirigent van het Concertgebouworkest was voor mij een theoretische conceptie van de eerste orde. Voor hen die dr. Van Beinum de laatste jaren van nabij heb ben gekend, betekent zijn plot selinge dood weliswaar een schok, maar zijn gezondheids toestand baarde hem reeds lang ernstige zorgen, In 1957 trof hem in Salzburg een hartaanval. Enkele jaren geleden moest Van Beinum in verband met zijn hartkwaal een jaar lang het di rigeren staken. Ook de laatste tijd moest hij herhaaldelijk rust nemen. Hij zag er bijzonder slecht uit en tijdens concerten was het hem soms duidelijk aan te zien dat hij zich slechts met grote moeite op de been hield. Vooral de buitenlandse reizen met het Concertgebouworkest, die dag in dag uit grote concen tratie vergden, vermoeiden hem bovenmate.- Het overlijden van Eduard van Beinum betekent een on herstelbaar verlies voor het Concertgebouworkest dat hij sinds 1938 als eerste dirigent heeft geleid en waarmee hij schier overal ter wereld zoveel glorieuze triomfen heeft be haald. Vanaf zijn intrede heeft hij altijd het recht van de indi viduele orkestleden op musi ceren naar eigen diepste over tuiging gewaarborgd. In' tegen stelling tot de absolute heer schappij die zijn voorganger Willem Mengelberg over het or kest voerde, was zijn leiding er een van liberale aard. Het ensemble werd onder zijn aanvoering tot een eensgezinde republiek. Het orkest heeft ge durende de regeringsperiode van Van Beinum vele gastdiri- genten meegemaakt, maar geen van hen kon in de harten van I de musici de plaats veroveren, die was ingeruimd voor de vaste aanvoerder. Hij was voor hen het symbool van de oprechte kunstenaar, die maar één ideaal kende: integer musiceren. Altijd won zijn eenvoud van de eclatante, meer spectaculaire eigenschappen van de andere grootmeesters op de katheder. Het zal voor Van Beinums op volger, wie dat ook moge zijn, moeilijk, zeer moeilijk zijn om ook zo het hart van het Concert gebouworkest te winnen. DEN HAAG. De regisseur-acteur Bob de Lange, die tot voor kort deel uitmaakte van de directie van Rotter dams Toneel, zal in het. volgende sei zoen als acteur en regisseur optreden bij dc Haagse Comedie. Zoals bekend had hi] een eigen toneel gezelschap gesticht, maar wegens moei lijkheden met de bouwplannen van de nieuwe Kleine Comedie in Den Haag, moest De Lange de verwerkelijking van zijn plannen voorlopig uitstellen. Waterpolocompetitie voor het komende seizoen DEN HAAG. Voor de waterpolo competitie 1959 zijn hoofd- en eerste klasse heren als volgt ingedeeld: Hoofdklasse: HZPC, AZPC, De Meeuwen, Neptunus Arnhem, De Robben en DZV. Eerste klasse A: Dolfijn, HVGB1, Nereus, Rotterdam, SVH en ZIAN. Eerste klasse B: DJK, GZC, Merwede, PSV, RZC en VZC. Eerste klasse C: AZ'70, Neptunes, Amers foort, UZSC, Walvis, IJ en Zwemlust. De drie nummers een van de eerste klas se spelen aan het eind van het seizoen een halve competitie om een plaats in de hoofd klasse, waaruit dus 1 ploeg degradeert. Uit elke eerste klasse-afdeling degraderen twee ploegen naar de tweede klasse. ONVERMOEIBAAR WERKER IN RADIO-MUZIEKWERELD pHARLEY NEDERPELT, arrangeur van beroep, gaat nooit van huis zonder muziekpapier. Hij arrangeert vrijwel overal. In de koffiekamers van de studio's, achter zijn piano, thuis en in restaurants, men kan hem altijd zien pennen, een wekelijkse stortvloed van muzieknoten voor zijn veeleisende opdrachtgevers. Charley Nederpelt vertrekt 's morgens al vroeg uit Den Haag, maakt opnamen voor platen, speelt piano bij de Ram blers en het dansorkest van Klaas van Beeck, maakt vijf radiouitzendingen per week en vindt tussentijds tijd voor het schrijven van talloze arrangementen, vooral voor het Tierelantijnenpro gramma. Hij maakt er niet veel ophef van, lacht maar wat als iemand hem compli menteert, met zijn zonnige lach boven zijn rossige sikbaardje en onder zijn korte stoppelharen. Niet te leren Arrangeren is eigenlijk niet te leren, je kunt het of je kunt het niet. zegt hij. Laat memand ooit vertellen dat ik een goede muzikale scholing heb gehad. Nederpelt was voor de techniek be stemd, maar kwam na de oorlog met de kennis van" enkele jaren pianoles in de muziek. Een conservatorium heeft hij nooit van binnen gezien. Hij reist veel. hij werkt zeer veel en hij lacht dikwijls. Vooral als men hem vraagt naar zijn trots, zijn zevenjarige zoon Martje. Zo'n bink!, roept hij met de duim omhoog. Als er ergens muziek in zit, dan is het in die jongen TN VERBAND met de dood van 1 Eduard van Beinum heeft de Avro gistermiddag zijn radiopro gramma's gewijzigd, terwijl de N.C.R.V. haar avondprogramma's wijzigde De beide omroepvereni gingen hadden daartoe in onderling overleg besloten. De Avro liet 's middags de Radio matinee vervallen, voor een herden kingstoespraak van prof. dr. Bernet Kempers, gevolgd door een opname van de Negende symfonie van Bruckner uitgevoerd door het Concertgebouw orkest o.l.v. Van Beinum, en de Alt Rapsodie van Brahms. 's Avonds in het N.C.R.V.-program- ma sprak mr. J. W. de Jong Schouwen burg een In memoriam in de Radio krant. De staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener, en de voorzitter televisie vandaag 1 De dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, Eduard Flipse. schreef tussen twee repetities te Antwerpen en een bespreking in Gent door dit „in memoriam" voor ons blad. De dood van Eduard van Beinum is een ontzettend verlies, voor zijn familie, voor liet Concertgebouworkest en voor liet Nederlands muziekleven, Een begenadigd kunste naar, een perfect vakman en een groot en goed mens vol milde humor laat een niet te vullen leegte achter. Ik voelde mij zeer lot Van Beinum aangetrokken. Ik was gelukkig met zijn vriendschap en bewonderde hem om zijn warme muzikaliteit en zijn eerlijk musiceren. Onvergetelijk zijn zijn vertolkingen van Bruckners symfonieën en van Debussy s Ea Mer. Zaterdag jongstleden mocht ik voor de !\(.RI -microfoon nog constateren hoe zijn opname met hel Concertgebouw orkest van L'oiseau de feu van Strawinsky vele andere over treft in techniek en vooral in doorzichtigheid en schone klank. Van Beinum staat onuitwisbaar in mijn herinnering. Onze muziekmedewerker mr. Sj. de Witte woonde zaterdag het concert bij dat het Concertgebouworkest on der Van Beinum in Den Haag gaf. Hieronder geeft hij zijn indrukken weer van dit laatste concert van Vie Amterdamse orkestleider. Het prachtige concert dat Eduard van Beinum zaterdag in het Haagse ge bouw voor K. en W. gaf, is dus zijn afscheid geworden. Hij moet zijn na derend einde hebben voorvoeld. Nim mer tevoren nog had hij zich in hou ding en gebaar zozeer afgewend van de uiterlijkheid des werelds, in zijn zoeken naar de onaardse schoonheid die hij ditmaal niet alleen vond en openbaarde in een symfonie van Haydn. wiens dankbaarheid tegenover zijn schepper zo bewust is geweest, doch ook in de suite Daphnis et Cloë van Ravel, waarvan het „lever du joir" zo verheven klonk als men wellicht nog nimmer hoorde. Het moet veel voor de leden van het Concertgebouworkest betekenen dat zij op dit concert kunnen terugzien als op een ontplooiing, van hun beste krachten, gehoor gevend aan het beroep dat „hun" Van Beinum op hen deed. Gedurende zijn dertigjarige loopbaan zijn Eduard van Beinum vele hoge onderscheidingen verleend. Hij was ere doctor van de Universiteit van Amster dam en van de Rutgers University te New Brunswick. Behalve Grootofficier in de Huisorde was de dirigent Officier in de Orde van Oranje Nassau en ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De Belgi sch konmg benoemde hem in november 1955 tot Commandeur in de Orde van Het Verbond voor Veilig Verkeer afd. Renesse e.o. hield in het dorpshuis te Renesse een contactavond. De plaatse lijke muziekvereniging „Luctor et Emer- go" bracht enkele nummers ten gehore waarna een viertal films werd vertoond. Leopold II, Oostenrijk schonk hem in 1958 het Grote gouden ereteken van de Oostenrijkse republiek. Voorts werden hem de Bruckner-me- daille en de gouden Mahler-medaille verleend. In oktober 1954 kreeg hij in Buenos Aires de titel „beste buiten landse orkest-dirigent". Het Delfts etnografisch museum heeft zijn verzameling met een groot aantal voorwerpen uit Indonesië en Nieuw- Guinea kunnen uitbreiden. In septem ber zullen zij worden geëxposeerd. Het museum zal binnenkort een volkenkun dig bulletin uitgeven. Moja Prekrasnaja Ledi heet de ope rette die vanavond via Radio Moskou wordt uitgezonden. De Engelse verta ling van de titel luidt: My Fair Lady. Het concert dat het Concertgebouwor kest vanavond te Rotterdam zou geven, zal in verband met het overlijden van Eduard van Beinum geen doorgang vin den. De jeugdconcerten van woensdag en vrijdag zijn tot nader order uitge steld. Gisteravond heeft het orkest van zelfsprekend ook niet gespeeld. Het Re sidentie Orkest heeft het concert afge last dat het vanavond in Amsterdam zou geven. CADXER EN KEER. In een oud huis in het kleine dorpje Cadier en Keer aan de weg van Maastricht naar Vaals spookt het, al een hele week. en de politie heeft het spook nog niet kunnen ontmaskeren. In de nacht davert het huis van het lawaai, er slaan deuren open en dicht en er vallen ramen aan scherven. De be woonsters een negentigjarige weduwe en haar zestigjarige dochter hebben het huis verlaten De geluiden zijn ook gehoord door dorpsgenoten, die een nacht de wacht hebben gehouden bij het huis. De politie is vorige week opgebeld door iemand, die vertelde dat hel spookgeheim zondagnacht zou worden opgelost, maar| die nacht gebeurde er niets. Ook in hel spookhuis was het die nacht stil. Besprekingen zijn gaande DEN HAAG. Er zijn thans be sprekingen gaande die beogen dat Aviolanda. maatschappij voor vlieg tuigbouw N.V. te Papendrecht, enige aandeelhoudster zal worden van de Nederlandse helikopterindustrie N.V. De besprekingen hebben nog niet tot een definitief resultaat geleid. De aandelen van de helikopterindus trie zijn op het ogenblik in handen Van Aviolanda, van de n.v. Kromhout moto- renfabriek en van de Twentse investe ringsmaatschappij te Amsterdam. Indien de besprekingen tot overeen stemming leiden, zou het de bedoeling zijn het op de Luchthaven Rotterdam gevestigde constructiebureau van de NHI op te heffen en over te brengen naar Papendrecht. Daar zouden dan ook eventueel nieuwe series Kolibrie helikopters voortaan worden ingevlo gen. TiwlrmlneMr vnnr Wflipn De Nederlandse helikopterindustrie J lUlO JJIUeii, YOOI W CllUIJ n.v. is opgericht in oktober 1955. Twee i laar later is een eerste serie van tien DEN HAAG. De judoka's A. Gee-Kolibrie stuwstraalhelikopters in pro- sink. J. Dirks. G. v. d. Doodewaard. C. duktie genomen. de V/aal. J. van Ierland. H. Essink. D. De Kolibrie is ontstaan op initiatief Konings. J. Voogt. C. Bonte, A. Wage- van ïr. G. F. Verhage in Den Haag en naar, W. Dadema, H, Tergouw en J, J Meijer Drees, vroeger te Rot- Does (junior) vertegenwoordigen Neder- terdam. Vele van hun denkbeelden zijn land op de Europese judokampioen- bij de constructie van de Kolibrie toe schappen op 8 en 9 mei te Wenen. gepast. Deze twee constructeurs en di recteuren van de NHI hebben vorig A. Geesink, J. Dirks, G. v. d Doode- jaar ontslag genomen wegens een waard, C. dc Waal en J van Ierlandverschil van mening met de commissa- vormen de landenploeg. Irissen over het te voeren beleid. SOPHIE STEIN TV met Tingeltangel zullen schrijven onder de titel Storing, maar door de vele punten van over eenkomst die deze toevalligerwijze met de tweede serie van Pension Hommeles vertoonden, moest zij haar plannen opgeven. Na deze desillusie heeft zij dus weer moed gevat, vandaar de titel: Dat had u gedacht. Advertentie 't li een kwestie van kunnen Want wie wil kan lekker koken. Als U tenminste Maïzena Duryea gebruikt het ideale bindmiddel voor groenten, i soepen en sausen* van de Vereniging van orkestleden, de heer Haaitjema, spraken eveneens een herdenkin gs woord Later op de avond bracht de N.C.R.V. Bruckner's Zevende symfonie ten ge hore, ook een opname van het Con certgebouworkest o.l.v. Van Beinum. De K.R.O. laat vanavond het platen- programma Licht te verteren vervallen, en zendt in de plaats daarvan een toespraak van Dr. Willem Andriessen uit, omlijst door passende muziek. De televisie zal vanavond uitgebreide aandacht aan het overlijden van Van Beinum wijden in het journaal. Daar na spreekt mr. H. J. Reinink, directeur- generaal voor de kunsten en de buiten landse culturele betrekkinngen, een - herdenkingsrede. CHARLEY NEDERPELT kritisch beluisterd vandaag DINSDAG Rid- ders en spoken strij den om de voorrang in de hoofdfilm van vanavond: De bordpapieren rid der (20.50). Sid Field en Margaret Lockwood spelen de hoofdrollen in dit spannende en ko mische verhaal van eeuwen geleden. De vierde Borneo-documentaire (20.20) toont met hoeveel gevaar de nestjes worden verzameld, die voor de bekende vogelnestjessoep bestemd zijn. Op de Vlaamse t.v.: Ontdek de ster! (20.00), gesprek met een tuin- bouwarchitect (20.40), en de quiz 200.000 voor Antwerpen (21.00). België Frans vertoont de film Mar- guérite de la Nuit, met Michèle Mor- gand en Yves Montand (20.30). Muziek, dans en chansons uit de twintiger jaren keren weer in Das waren noch Zeiten (21.00), een pro gramma van de Duitse t.v. dat een doorsnee geeft van het leven in New York in die tijd. Vooraf ziet u o.m. het sportpraatje door Heinz Maeger- lein (20.20). De V.P.R.O. heeft een televisie komedie op het programma staan, ge schreven door Christine Meyling, die daarmee haar televisiedebuut maakt. De hele cabaretgroep Tingeltangel zal daartoe donderdagavond (20.40 u) zijn lokaliteit aan de Nieuwezijds Voor burgwal in Amsterdam verwisselen met studio 3 in Bussum. Behalve de vaste kern (Sieto en Marijke Hoving, Dini de Neef en Paul Deen) zullen ook Jan Retèl en Sophie Stein van de partij zijn. Het Trio Pim Jacobs verzorgt de muzikale omlijs ting. Voor Tingeltangel is Christine Mey ling een goede bekende, want sinds de samenstelling van dit cabaret heeft zij al verscheidene teksten geleverd. Leek op Hommeles Christine Meyling, die gehuwd is met 'televisieregisseur Joes Odufré, is be kend geworden als dichteres, toen zij enige jaren geleden de poëzieprijs vraag van de Vara won. Twee jaar later publiceerde zij haar eerste dicht bundel Een hand voor ogen, waarna vele verhalen voor kinderen en vol wassenen volgden. Aanvankelijk had zij een serie televisiekomedies voor de V.P.R.O. De apocriefe Haydn C^ARL LANS, die vorig jaar met een A radiospel debuteerde, heeft zich in korte tijd grote vaardigheid verworven. Zijn vierdelige serie De apocriefe Haydn, waarvan wij gisteravond het tweede deel beluisterden, getuigt van uitgesproken aanleg voor het schrijven van hoorspelen. Dit muzikale hoorspel heeft, naast goede dialogen, als grootste verdienste dat de muziek niet dient als sfeeraan duiding, scheiding tussen de scènes, of illustratie. Op verrassende wijze ver bindt Lans de tekst onafscheidbaar met de muziek. In de rolverdeling vielen Dogi Ru- gani en Louis de Bree bijzonder op door hun vertolking van Marinna en de vorst. De rol van Haydn (in dit deel vijftig jaar) werd naar onze smaak iets te jong gespeeld door Henk Rigters. In West-Duitsland worden per dag gemiddeld 5000 nieuwe televisietoe stellen geregistreerd. V7ANAVOND wordt de televisie inge- schakeld om de mysterieuze moord zaak van Axel op te lossen. Op het lijk van de jonge vrouw, dat donderdag werd gevonden, zijn ver schillende voorwerpen gevonden, o.a. een klokje en een schoen. Enkele van die voorwerpen worden vanavond ge toond in het tv-journaal. De politie doet een dringend beroep op de kijkers en vooral op horloge- en schoenmakers deze uitzending te volgen. Verjaarsgeschenk Koningin De voorzitter van hel Comité Ver jaarsgeschenk H.M. de Koningin, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, houdt van- avond een korte toespraak voor de televisie (20.20 uur). programma's DINSDAG Teddy Scholten is vanavond de gast-van-de-week in Een klein kunstje, waarin u verder o.a. hoort Katja Berndsen, John de Mol en Joekie van der Valk <20.05 Hilv. 2). Vooraf op deze zender weer: Alles op één kaart (19.05). Om 23.21 is er een kwartiertje in Glenn-Miller-stijl: het door Ray MacKinley geleide New Glenn Miller Or chestra, met zang van Lorrie Peters Hilversum 1 geeft om 23.15 weer nieuwe lichte pla- ten. Een interessant symfonisch con cert mei heden daagse Franse muziek kunt u om 20.00 over België Frans 484 m) beluisteren. Het Groot Symfonie Orkest m.m.v. koren en solisten, het geheel o.l.v. Franz André, voert dan uit Honeggers Rugby, een Concert poor slagwerk van Jolivet, Le Carnaval d'Aix vffih Mühaud, en het ballet Aeneas van Roussel. Voor de operaliefhebbers zijn er hoogtepunten uit de gouden tijd van de Metropolitan Opera le beluiste ren om 20.55 over Hilversum 2. De violist Jo Juda, aan de vleugel begeleid door Alain Bernheim, gaat om 22.15 (Hilv. 2) sonates van Tar- tini en Debussy uitvoeren. Als in termezzo in dit recital speelt de pianist enkele soli van Handel, Cho pin en Debussy. De sopraan Annette de la Bije en de alt Aafje Heynis werken mee aan de uitvoering van het oratorium Dein umbekannten Goft van Albert Jenny (Hilv. 1: 20.30). Advertentie ]ln het kort WOENSDAG 15 APRIL RADIO Hilversum I, 402 m. ochtend NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber; 7.10 Gram; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gewijde muz! 9.00 V d zieken; 9.30 Gram; 9.35 Waterst; 9-.40 V d vrouw; 10.15 Gram; 19 30 Morgendienst; 11.00 Gram; 11.15 De Apokriefe Haydn, hoorsp. middag 13.10 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 12.53 Gram en act; 13.00 .Nws; 13.15 Met Pit op pad, caus; 13.20 Promenade ork; 14.00 Gram; 15.30 Kamermuz; 16.00 V d jeugd: 17,20 Lichte muz; 17.40 Beursber; 17.45 Gram. avond 18.00 Leger des Heilskwartier; 18.15 Spectrum v h Chr Organisatie- en Vereni gingsleven, cans; 18.30 Gram; 18.45 Boek- bespr; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Ka merkoor en orgel; 19.30 Radiokrant; 19.55 Op de man af; 20.00 Omr ork; 21.00 Calvijn en de eredienst, caus; 21.20 Gram; 21.30 Muz caus; 22.00 Pianorecital; 22.25 Vocaal ens en orgel; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nws; 23.15 Sportuitsl; 23.20— 24,00 Gram. Hilversum II, 298 m. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws: 8.18 De ontbijt club; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram; VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 V d vrouw; 11.00 Gevar progr; middag 12.00 Amus muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 V h platteland; 12.38 Orgel en zang; 13.00 Nws en tentoonstellings agenda; 13.20 Dansork en sol; 13.50 Me dische kron; 14.00 Gram; 15.00 V d jeugd; 17.00 De kat van de stoel; 17.50 Rege- ringsuitz: Rijksdelen Overzee: dr. H. Th. VerstappenOp zoek naar Nieuw-Guinea's mineralen. j avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Gram; 18.30 Act; 18.40 Lichte muz; 18.55 VARA-Varia; 19.00 V d kind; 19.10 Joods progr; VPRO: i 19.30 V d jeugd; VARA: 20.00 Nws; 20.05 Tussen de regels door, comm; 20.15 Promenade-ork en koor; 20.50 De vreugde van het offer, hoorsp; 21.20 Operafragmen ten; 22.30 Sportcomm; 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus; 23.00 Nws; 23.15 Gram; 23.30 Hammondorgelspel; 23.50— 24.00 Soc nws in Esperanto. TELEVISIE VPRO: 17.00 Jeugd journ; middag V d kind; N.T.S. avond 17.30 NTS: 20.00 journ en weerber; NCRV -0.20 Meneer Perrichon gaat op rei», mu zikaal blijspel; 22.15 Dagsluiting.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7