Bezorgdheid over Dulles' toestand neemt toe STRIJD OM DE TABAK IS BEGONNEN Marie-Louise Vaessen nam draad van haar jeugdverhaal weer op Vrijuit spreken Laat Monty thuis IN HORST VERREES NIEUWE ZWEMCLUB Als het nodig is, nog best een baantje meetrekken DANK VOOR SYMPATHIE Hatta: Indonesië kampt met politieke problemen QELEZEN Uitspraak in Bremen op 21 april ZE EU Vi SC.H DAGBLAD Nieuwe behandeling noodzakelijk Nieuw onderzoek in zaak burgemeester van Teteringen Twee arbeiders tussen kraan en giek bekneld VOORLOPIG ZWIJGEN OPERATIE? TOGH VROLIJK HERTER? INDONESIË VROEG ENGELAND WAPENS Gasraad wist geen raad zonder gas Altijd plezier in gehad SPAREN - MAAR WAARVAN? Soeprapto: boekje open Dinsdag 14 april 1959 Pag. 5 is geen ontslag gevraagd. Dulles zal naar verwacht wordt enige dagen in het ziekenhuis blijven. LONDEN (U.P.I.) De voorgeno men reis van veldmaarschalk Mont gomery naar Moskou heeft in Enge land vrij veel gemoederen in bewe ging gebracht, doch de felste kritiek is zondag wel geleverd door professor Alan Taylor, die in Oxford moderne geschiedenis doceert. In een televisie programma verklaarde hij: ..Montgomery was heel goed in de oorlogtoen hij mensen boven zich BREDA De met ziekteverlof zijn de burgemeester van Teteringen, de heer L. van G. zou zich gisterochtend l POORTUGAAL. Twee werklui zijn gisteren bekneld geraakt onder de val lende giek van een bouwkraan op de Meeuwenplaat. Daar trekt de bouwon derneming SSH een complex van der tienhonderd huizen op, waarvoor een voor de Bredase rechtbank hebben moe-;kraan overeind moest worden gezet, ten verantwoorden wegens valsheid in' De giek van de kraan zou worden om- geschrifte. De behandeling ging echter niet door, omdat de officier van justi tie nog bezig is met een nader onder- Eigen nieuwsdienst De president van de zevende civiele kamer van het WASHINGTON I Reuter. A P L i \v i 'er Dulles ook over de politiek ge- )nej bijna alles wat hij gezegd heeft Ar) ln Washington neemt; sproken. Er zal door het Witte Huis algemene Strategie We zien hier ,i n-i geen mededeling over minister Dulles y,'e strategie. me tien nier tie bezorgdheid over de ge- worden verstrekt voordat het nieuwe nu een oude heer van over de zerenttg, wiens laatste oorlogservaring 13 jaar oud is. Hij is een zeer gevaarlijk man om te gebruiken, en ik geloof dat het veel beter zou zijn als we hem rustig thuis zijn tuintje om lieten spitten." Dit televisieprogramma heet Vrijuit hooggedraaid. om daarna in het draai punt met behulp van een bout te wor den vastgezet. De mannen waren samen zoek. naar aanleiding van enkele nieuwe naar boven geklommen en één hunner li r? 1?7VTF TV feiten, die aan het licht zijn gekomen, liet de bout vallen, waarop hij naar be- DlVEiiYlPlA. u - neden schreeuwde om zijn maats aan1 landgerecht te Breinen zal op 21 april uitspraak doen in het kort Voorafgaande aan zijn benoeming in de voet van de kraan te waarschuwen. f. r had als Alexander, Churchill en Eisen- Teteringen zou de heer Van G. als De arbeider, die beneden de Her bedien- geding dat de Verenigde Dell maatschappij en tie Senembah Iliaat- hower. Maar daarna was 'ui een grote ambtenaar ter secretarie te Dongen de de waarmee de giek werd opgedraaid, K-iX-,. tpoen de Deutscll-llldoliesische Tabak mislukking als chef van ie generale °P°renSst van collecten voor liefdadi- liet van schrik de slinger los en de giek scnapplj Helmen aail0espannen ieeen ac iiiuuiieM&uiie staf. Bijna alles wat hij over de poli- en0-1?e5ben vel'|loogd,met Se- neeg snel terug naar de gestreken Halldelsgesellschalt lll.b.H. te Bremen. 4.27. i J meentegeld. Bij de verantwoording van stand. Beide mannen werde" de manipulaties zou hij zich schuldig weid tegen de mast geklemd. Eisenhower en Dulles hebben behalve j svaj. tsijna alles wat hii over de poIi-uADnu„„u D u j - over de gezondheidstoestand van minis- tiek zegt is dwaas, en zo is het ook verantwoording van stand. Beide mannen werden met ge zondheidstoestand van minister medische onderzoek en de behandeling zijn beëindigd. Het woord is nu aan Dulles hand over hand toe. de doktoren, aldus Hagerty. Het bleef maandag in Washington Een mededeling van het Witte' Huis dat de minister van bui tenlandse zaken opnieuw een behandeling wegens kanker in het militaire ziekenhuis M al ter Reed moet ondergaan, heeft de bezorgdheid nog doen toe- De bekendmaking van het Witte Huis werd gisteren ge'daan door Eisenhowers pers-chef James Hager ty. Zij kwam aan het einde van een j dag vol geruchten over een aanstaand aftreden van Dulles. Pas na de nieuwe behandeling in het zieken huis zai beslist worden of hij zijn werk kan hervatten, zei Hagerty. President Eisenhower heeft maandag een bezoek gebracht aan de zieke minister van buitenlandse zaken. Hij bleef drie kwartier bij hem. Onmiddel lijk daarna las Hagerty de mededeling van het Witte Huis over Dulles voor op een druk bezochte persconferentie. Hoe lang de behandeling zal duren die Dulles moet ondergaan en wat zij zal inhouden, werd niet onthuld. Er was al gesproken over een nieuwe operatie en over een voortzetting van de intensieve bestralingen die hij heeft ondergaan voor hij naar Florida ging om aan te sterken. Zondag keerde hij onverwacht naar Washington terug. De bestralingen waren onvoldoende ge bleken. Minister Dulles zag er bleek en sterk vermagerd uit toen hij zondagavond in Washington arriveerde. Pas toen realiseerde men zich goed hoe ziek de 71-jarige minister van buitenlandse zaken moet zijn. De bezorgdheid ver minderde beslist niet door zijn vrolijke opmerking; ik voel me uitstekend. Er werd maandagmiddag een sper vuur van vragen afgevuurd op de pers chef van Eisenhower. Wanneer gaat Dulles aftreden? Wanneer verwacht u de bekendmaking? Hagerty bleef onbe wogen. Hij herlas het officiële commu niqué waarin werd meegedeeld dat Dulles wederom behandeld moet wor den en voegde er slechts aan toe: Er1 geen geheim dat ook president Eisen hower zich ernstig bezorgd maakt over de toestand van Dulles. Men verwachtte j Snreïce?i na zijn bezoek aan het ziekenhuis niet: anders dan de mededeling dat Dulles was afgetreden. Dat hij de strijd tegen de ziekte waar hij aan lijdt zou hebben! opgegeven. Dat hij heeft ingezien dat i hij zijn portefeuille aan iemand anders moet overdragen. Eissenhower had zijn, vakantie in1 Georgia onderbroken om Dulles op te) zoeken. Hij hacl echter ook andere zaken j af te doen in de Amerikaanse hoofdstad, i Hij kwam dus niet alleen voor Dulïes. Als enige geschikte opvolger voor) Dulles wordt nog altijd Christian Her-' ter beschouwd, de man die hem thans vervangt. Mocht het binnenkort tot een aftreden komen dan kan Dulles mis schien als adviseur president Eisen hower blijven dienen bij het uitstip pelen van de buitenlandse politiek, zo hoopt men in Washington. LONDEN (UPI-Reuter) Een Indonesische militaire missie heeft de afgelopen week in Londen „tot bijzondere tevredenheid" besprekin gen gevoerd over de levering van materiaal voor het Indonesische le ger, aldus heeft de Indonesische ambassade meegedeeld. GEEN CIJFERS De leden van de missie waren on der de indruk van de zeer hartelijke ontvangst, aldus de woordvoerder van de ambassade. Hij wilde zich niet uitlaten over de aard der goederen en het bedrag dat met de transacties is gemoeid. C MERE (U.P.I.) De gasraad, een Britse semi-overheidsinstelling heeft in het graafschap Cheshire een gebouw laten neerzetten waar in opleidingscursussen voor het personeel worden georganiseerd. Met het schaamrood op de ka ken heeft de gasraad nu moeten bekennen dat er in het gehele ge bouw geen gaspijp te bekennen is: het is geheel uitgerust met eleetrische apparaten. hebben gemaakt aan valsheid schrifte. In Teteringen staat vrijwel de gehele bevolking achter de burgemeester. Nog in de jongste raadsvergadering werd de hoop uitgesproken dat hij spoedig weer in functie zou zijn, omdat men de tot nu toe bekend geworden feiten van te geringe aard acht om daardoor de car rière van de jonge burgemeester te bre ken. Het nadere onderzoek door de offi cier zal waarschijnlijk enkele weken in beslag nemen. I 1 in ge-1 De 42-jarige vloerenlegger A. V. van Heels uit Rotterdam, die met behulp van ladders naar de grond moest wor den getransporteerd, was er het ergst aan toe: een schouder en een arm wa ren zo zwaar gewond, dat men in het Zuiderziekenhuis vreest tot amputatie van de arm te moeten overgaan. Zijn collega, de 45-jarige Joh. Bunk uit Ba- rendrecht kwam met afgeknelde en deels verbrijzelde vingers op eigen kracht naar benéden. Ook hij is naar het zie kenhuis vervoerd. Marathon-tennis te Cannes Eifen nieuwsdienst CANNES. Drie uur aaneen hebben de Deen Ulrich en de Franse speler Haillet „balletje staan slaan" in de eindstrijd van het herenenkelspel. Jn drie uur is elk mis schien .een dozijn malen naar het net ge weest, omdat het moest op een korte bal. Voor het overige waren het honderden en honderden drives, zonder veel risico. De toe schouwers verveelden zich uitermate Ulrich won met 64 06 64 26 62. In het damesenkelspel won mevr. Rees Lewis van haar landgenote mevr. Grand- guillot-Bucaille 6—2 6—1. In het herendub belspel versloegen Grinda en Lundquist Ul rich en Legenstein 75 6—2. De heer H. J. ten Kley, adj.-inspec teur van fs Rijksbelastingen, werkzaam bij de inspectie der invoerrechten en ac cijnzen te Terneuzcn is bij besluit van de minister van financiën met ingang van 27 april overgeplaatst naar Leiden. De collecten voor Sonnevanck-Zonne- gloren en Simavi brachten te 's-Graven- polder resp. f 50,92 en f 54,21 op. Vrijdagmiddag zijn 81 van de 82 te Noordgouwe opgeroepen kinderen gevac cineerd tegen Polio en wel van de jaar klassen 1945 t-m 1949 en 1958. De te Borsselc gehouden collecte voor de sanatoria Sonnevanck en Zon negloren heeft opgebracht f 50,21. Van onze sportcorrespondent Een functionaris van het Britse mi- Noordlimburgse dorpje Horst (11.000 inwoners met de kerkdorpen e-i 1 nisterie van buitenlandse zaken, ge vraagd naar de juistheid van het be richt dat Engeland Indonesië een kre diet had aangeboden voor de aan koop van wapenen, zei dat hij niets wist van onderhandelingen tussen beide landen over een krediet. Het ministerie van buitenlandse zaken pleegt overigens nooit te onthullen of een land om wapens heeft gevraagd, voegde hij er aan toe. Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn (linksl werd gister middag op Schiphol verwelkomd door de Duitse ambassadeur in ons land, dr. Josef Löns. erbij geteld) is een dameszivemclub opgericht en er bestaat veel animo voor, zowel bij de jeugd als bij de volwassenen. Horst beschikt over een aardig buitenbad en het is op zichzelf dus niets buitengewoons, dat de dames van het dorp zich in een club verenigen om de zwemsport te beoefenen. Wèl bijzonder is echter, dat deze club, die in mei aanstaande de eerste collectieve duik in het koele Maaswater hoopt te nemen, niemand minder dan Marie- Louise Vaessen als trainster heeft. Marie-Louise Vaessen woont namelijk in dit dorp, sedert ze in 1952 op de Olympische Spelen in Helsinki afscheid heeft genomen van de zwemsport en zich aan de zijde sehaarde van haar heergemaal, de heer Linssen, zaak voerder van de L.L.T.B. in dit Noordlimburgse dorp. Zij heeft sedertdien de wedstrijdsport niet meer actief beoefend, maar „oude liefde roest niet' Een sportvrouw, die plezier in haar carrière heeft gehad, neemt graag de draad van een oud jeugdverhaal weer op als de gelegenheid zich daartoe voordoek Acheter die Horster dameszwemclub steekt dan ook het initiatief van me vrouw Linssen-Vaessen. Zij is er zelfs voorlopig ook secretaresse van. ZWEMMEN behoort bij je opvoeding", meent Marie-Louise Vaessen, „maar vooral de dorpsjeugd en de dorpelingen in het algemeen blijven ervan versto- ken en daarom vooral ben ik ermee begonnen. Zelf heb ik er in de afgelo pen zeven jaar niet veel meer aan ge daan. Natuurlijk duik ik nog bij tijd en wijle voor mijn genoegen in het water en in Venlo heb ik nog wel eens mee gezwommen bij MOSA." Aan een club van wedstrijdzwemsters denkt zij niet in de eerste plaats, of schoon zij meent, dat het er vanzelf wel van zal komen als de club eenmaal goed op dreef is. ..En als het nodig is wil ik best nog eens een baantje mee trekken in een estafettewedsrijd of een partijtje polo meespelen," concludeert ze voldaan. Pas 31 jaar Marie-Louise Vaessen is pas 31 jaar geworden en zij is ervan overtuigd, dat zij haar puike lichamelijke konditie van het ogenblik nog aan haar sport te dan ken heeft. ,,Ik heb er altijd veel ple zier in gehad," vertelt ze, ,.ook in de jaren, dat ik aan de top van het wed- strijdzwemmen heb gestaan en ik in internationale wedstrijden en kampioen schappen ben uitgekomen. Natuurlijk heb ik me opofferingen moeten getroosten. Het was in mijn tijd beslist niet anders dan nu, al zijn de trainingsmethoden op het ogenblik natuurlijk wel beter. Maar trainen moest ik óók, liefst drie keer per dag, vooral 's zomers in de vroege ochtend als in Heerlen daar heb ik altijd gewoond, ofschoon ik Maastrichtse van geboorte ben het openluchtbad Ter Worm open was. En verder moest ik natuurlijk ook vroeg naar bed, mocht ik niet drinken, niet roken, weinig dansen enzovoort." VIERENTWINTIG jaar was Marie-Louise Vaessen toen zij in Helsinki afscheid nam van de zwemsport. ,,Of ik het niet wat jong vind met 24 jaar op te hou den? Neen, zeker niet; ik vind nog al tijd, dat je beter op kunt houden als je aan de top staat. Je moet er niet mee doorgaan, totdat je weer bergaf gaat met je prestaties. Je kunt beter de eer aan jezelf houden. Trouwens ik geloof, dat een vrouw in de zwemsport na haar vierentwintigste toch niet veel hoger meer kan reiken. Je ziet het ook aan de huidige zwemsters. Allemaal piepjonge kinderen" Marie-Louise Vaessen heeft grote be wondering voor haar opvolgsters. „Wat gaan ze hard hè?" zegt ze. ,,Irma Schuhmacher (haar vaste ploeggenoot in de Nederlandse estafetteploeg van destijds, haar eeuwige rivale in persoon lijke wedstrijden, maar nu nog haar bes te vriendin) schreef me enkele dagen geleden nog uit Australië: wij dachten vroeger dat we hard gingen, maar nu moet je hier eens komen kijken." Irma Schumacher, die gelijk met Ma rie-Louise Vaessen afscheid van de zwemsport nam, namelijk eveneens in Helsinki, woont sedertdien in Ipswich DJAKARTA (UPI). Indonesië Itionaal inkomen moeten sparen. De hui- moet zijn binnenlandse politieke pro-dige inflatie maakt sparen echter onmo- In die twee dagen zal hij door komn- blemen oplossen en flinke buiten- gelijK." gin Juliana op het paleis Soestdijk wor- ]an(jse leningen sluiten om 's lands Nadat Hatta had uiteengezet dat de bur°eena voordrachf /oudef ^em^e' economie te redden. Die mening heeft c.„^nH voor Itigefrileeeonomt diners aanzitten en een bezoek aan dejdrs. Mohammed Hatta, de vroegerekunnen verschillen van land tot land Jaarbeurs brengen. Morgenavond is vice-president van Indonesië, verkon-^zonder zich te^ jjjj;" Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL. Opgewekt als al tijd stapte West-Berlijns populaire burgemeester Willy Brandt gister middag op Schiphol uil het lijntoe- stel van de Finnair de Hollandse i zon in. Met een forse handdruk voor de Duitse ambassadeur in ons1 land, dr. Jozef Löns, begon hij zijn j bezoek van ruim twee dagen aan ons land. dat allemaal al weer achter de rug en vertrekt hij van de Luchthaven Rotter dam. Na zijn aankomst op Schiphol verklaar- digd in een lezing tot studenten over eenzettmg over het Indonesische con- de "-eleide" economie c,ept zei hlJ dat de deelneming van "&ei de regering in de economische plapnen „Zolang wij doorgaan elkaar te be- gericht dienj te zijn op de verhoging de burgemeester Brandt, dat de miljoe-strijden zullen alle plannen om de eco- ae proauRue van ae voo. nenbevolking van Berlijn wordt gesterkt'nomie op peil te brengen mislukken/' ,51 n fwfnnWarh Hnm. riv. cvmnatiiio riip zü nil dc vriic'i "Harta. .Dp voornaamste moei-i veiöLoung van ae KoopKiacnt 1 van de produktie van de voornaamste program tot 'door'Ae* sympathie? dïe"zij uit de vrije meënde"Hatta*. .'.De voornaamstemoei-i VA"dc k°°J?Araicnhtvi\fn'sjï®4 wereld ondervindt. Ik weet hoe zeer ook lijkheden waarmee Indonesië^ kampt. (Volk met vijftien procent in vj jaa bet volk van Nederland daarin zijn aan- j zijn politiek, niet economisch". T FIVTIVPFTV deel heeft. Wij zijn daar uitermate dank- LLlLMDHj &1> baar voor omdat wij daaruit menen te Hatta vervolgde. ,,Het m praktijk mogen opmaken dat onze Nederlandse brengen van een geleide economie, in Sparen kan Indonesië niet. Het land buren bereid zijn in zekere zin te ver- welk land dan ook, hangt af van de moet zich al gelukkig achten indien; eeten wat in het verleden tussen onze1 ideologie in dat land. Een ideologie al-1 het zijn nationale kapitaal kan behou- hnrip vnlkrrpn is gebeurd zo zei hii.ileen is echter niet voldoende om het den. Ons nationale kapitaal wordt ech-i oor-nnmio era- jer dagelijks vernietigd. Slechts met le- België en het Deltaplan succes van de geleide economie te ga randeren. Dat succes hangt ook af van jde omstandigheden in het land." SPAREN ONMOGELIJK RETRANCHEMENT lANP). Na-( dat vorig jaar het Nederlandse deel van de dijk om het natuurreservaat Het Zwin in West Zeeuwsch-Vlaanderen is Volgens Hatta heeft Indonesië te verzwaard volgens de eisen van het Del- kampen met grote begrotingstekorten, taplan, zijn nu ook de Belgen begonnen..Als wij moeten herbouwen, waarmee met de verzwaring van hun dijk. Het moeten wij dat dan doen?" vroeg hij. werk wordt uitgevoerd door de Neder-1,.De economen hebben berekend dat wij 'schil van mening met president Soekai- jo aannemer Verhaar uit Lisse. vijftien procent van ons jaarlijks na- no. ningen uit het buitenland kan Indonesië zijn positie als exporterend land verbe teren, aldus Hatta. Op vragen in het parlement heeft de regering geantwoord, dat er geen moge lijkheid bestaat tot herbenoeming van drs. Hatta tot vice-president. Hatta trad drie jaar geleden af. na een ver- In The New York Times: „Dit is de tijd waarin zeven jon- ge vrijwilligers zijn gekozen voor het geweldige avontuur van de eerste ruimtevaart, en waarin een andere jongeman, die zich zijn aandeel in het bombardement van Hirosjima herin nert, wegzinkt in de duisternis van zijn eigen geest. De conferenties van dit jaar zullen niet beslissen of het atoom een waard of een ploegschaar zal zijn, maar dat is toch wat op die conferenties besproken zal worden. Vrede, geneeskracht, overvloed, we tenschap, dat zijn de dingen die het atoom ons geven kan, maar belaas moeten wij nog steeds voorbereid zijn op de andere keus: het zwaard. La tere generaties zullen zich afvragen hoe er zelfs maar sprake van een keus kon-zijn.." In Le Figaro Parijs) ,,De ondertekenaars van het ver drag van Bandoeng, daarbij zijn ook de Indische staatslieden die vandaag zo voorzichtig zijn ten opzichte van China. Misschien herinneren zij zich. hoe zij enkele maanden geleden met zoveel hoogmoed en heftigheid ,,bet Franse kolonialisme" veroordeelden. Misschien beginnen zij nu te begrij pen dat de werkelijke vijand van de Aziatische vrijheid dezelfde is die de westerse vrijheid bedreigt?" In The New York Herald Tribune: ..Het doet er weinig toe of de Koer den die nu uit Rusland naar Irak ko men guerillastrijders zijn of onschul dige repatrianten. Er is opnieuw spra ke van een onafhankelijk Koerdislan. en dit houdt dreiging in van moeilijk heden in het gehele midden-Oosten. Behalve Irak, zijn ook Turkije, Per- zië en de Verenigde Arabische Repu bliek erbij betrokken. Als er gevech ten uitbreken tussen Arabieren en Koerden, zou het voor Rusland vrij eenvoudig zijn hieraan ook Russische Koerden mee te laten doen. (Australië) samen met haar man en drié zonen. Marie-Louise Vaessen vraagt zich af, waar de grens van de prestaties ligt. „Moet je bijvoorbeeld zo'n Cockie Gas- tela ars zien," zegt ze. En dan volgen er voor de vuist weg een paar vergelijken-1 de tijden. Zij zelf zwom in 1949 de 100 meter in 1.6.2 en de 200 meter in 2.31.4 het zijn nu nog altijd geldende Zuid nederlandse records Cockie Gaste laars zwom reeds 1.2.8 en 2.22,8 op de ze korte en lange sprint. Marie-Louise Vaessen vindt het fabelachtig. SEDERT zij ophield met wedstrijdzwem- men heeft deze „oude glorie" haar belangstelling voor de sport niet verlo ren. Dat is aan alles te merken; ze goo chelt gemakkelijk "met namen en tijden. Overigens is haar huis er niet één vol verworven trofeeën, zoals men zou kun nen verwachten. De medailles en de bekers hebben een plaatsje, gekregen in een duistere hoek van de kleerkast. De schijven komen slechts op verzoek te voorschijn uit een grote kartonnen koker, die stevig dichtgebonden is. Het is een hele tafel vol en verscheidene doosjes zijn versierd met de Olympische ringen. Als je ze open laat springen ligt daar Ihet eremetaal te glanzen in een fluwelen bed. Een ervan is een gro te gouden, een 'herinnering aan de Spe len in Londen 1948, toen zij werd uit verkoren deel uit te maken van de con tinentale estafetteploeg, die uitkwam te gen .,de rest van de wereld". Op de zelfde Olympische Spelen veroverde zij persoonlijk nog een bronzen plak, ter wijl de Nederlandse estafette-ploeg ook derde werd en dus eveneens brons ver wierf. Maar in Helsinki was het nóg beter. Toen namen de Nederlandse dames (Marie-Louise Vaessen, Irma Schuma cher, Hannie Termeulen en de altijd wisselende vierde, ditmaal Koosje van Voorn) zilver mee naar huis. Andere schijven herinneren aan méér sprekende triomfen: 1947, Europese kampioen schappen in Monaco, zilver; 1950 Ne derlandse kampioenschappen, goud: het zelfde jaar in Wenen op de Europese kampioenschappen nog eens goud *en zilver in het individuele sprintnummer. Het is slechts een bescheiden greep uit een rijke verzameling. „Maar dat is allemaal verleden tijd", meent mevrouw Linssen-Vaessen, al vindt zij het natuurlijk altijd nog wel aardig oude herinneringen op te halen. Overigens concentreert zij haar aan dacht op haar man, haar zesjarige dochter Josette en haar vierjarige zoon Theo. Maar nu di? laatste twee wat minder afhankelijk van de moederlijke zorgen zijn, schiet er echter ook weer tijd over om de draad van een jeugd- verhaal op te nemen. De nieuwe zwemclub heeft volop de aandacht van deze sportieve vrouw. Mis schien dringt het Noordlimburgse Peel- dorp over een aantal jaren nog wel eens door in de nationale en internatio nale zwemwereld. De Horster dames kunnen immers verzekerd zijn van een trainster, die het klappen van de zweep kent. De Nederlandse cultuurondernemin gen vragen beslag te leggen op 1149 balen tabak van de Deli mij. en onge veer 500 balen van de Senembah, door de P.P.N. Baroe aangevoerd met het m.s. Ulysses en afkomstig van een „gena tionaliseerde" onderneming aan de oostkust van Sumatra. Zij willen daar mee voorkomen dat de Deutsch-Indo- nesische Tabak Handelsgesellschaft de partijen aan derden verhandelt, voor uitlopende op de beantwoording van de rechtsstrijd wie de rechtmatige eige naar is van de oogst 1958. HISTORIE Het verzoek van de Verenigde Deli en van Senembah is gisterochtend in behandeling genomen. Voor eisers tra den op dr. L. Delius uit Bremen, bijge staan door dr. Sieveking uit Hamburg en dr. Dix uit Keulen, rechtsgeleerden van-naam. Dr. Sieveking, oud-burgemeester van het land Hamburg en thans tevens lei der van de C.D.U.-oppositie in deze handelsstad, heeft kort geleden nog van zich doen spreken door met succes in kort geding de verdere verspreiding van de anti-semietische Nieland-brochu- re te doen staken in het Bondsgebied, nadat de auteur Nieland voordien in twee instanties strafrechtelijk onaan tastbaar was gebleken, Dr. Dix heeft in Duitsland onder meer bekendheid gekregen in het grote Schacht-proces, alsook het I. G. Farben- proces in verband met schadeloosstel ling voor dwangarbeid. De Nederlandse maatschappijen laten zich voorts bijstaan door mr. Cappeijne van de Coppello en dr. Schultz (kan toor mr. Asser), beiden te Amsterdam. Voor de gedaagde in het proces, de Deutsch-Indonesische Tabak Handels gesellschaft, vertegenwoordigd door de tabakshandelaar Walter Köhne, treedt op dr. Willmer. Op 2 april werden door eisers de stuk ken ingediend bij het landsgerecht aan de hand van verklaringen omtrent de gebeurtenissen aan de oostkust van Su matra in december 1957, opgesteld door mr. R. W. Oberman, toenmaals func tionaris bij de Avros te Medan, als mede stukken omtrent de juridische interpretatie van de volgende desbe treffende gebeurtenissen, door prof. Le- maire uit Leiden. Op 8 april, enige dagen voor de be handeling dus, diende de wederpartij een schriftelijke repliek in, die uit ruim zeventig foliobladzijden bestond, met een twintig bijlagen, waarbij de aan spraken van de Nederlandse maat schappijen werden teruggewezen en verzocht werd de eisers in de kosten van het geding te doen veroordelen. Gistermorgen zette dr. Delius van nege/i tot elf het standpunt van eisers uiteen, waarbij hij op de verschillende punten van repliek van de tegenpartij inging. Zo verwees hij naar publikaties, van Indonesische zijde, waaruit duide lijk blijkt, dat gedurende de periode van onderbeheerstelling van de Neder landse bedrijven op Sumatra het be heer weliswaar overgedragen moest worden op de P.P.N. Baroe, doch dat de eigendom aan eisers bleef. Met ver schillende voorbeelden en stukken werd dit duidelijk gemaakt. Hierbij bleek een belangrijk argument, dat in de nationalisatiewet met zoveel woor den gesproken is over „Milik N.V. V.D.M.", hetgeen vertaald duidelijk wijst op eigendom, zoals uit het over gelegde woordenboek bleek en niet. zoals de tegenpartij stelt, toebehorende aan de V.D.M. Bij de behandeling van de verwijten van de wederpartij inzake de op 8 april overgelegde stukken, merkte dr. Delius op, dat de V.D.M. ook in dit stadium bereid is samen te werken met de Bremer tabakshandelaren om de tabak van de V.D.M. verder te verhandelen, een aanbod, waar tijdens de zitting uiteraard nog niet op werd ingegaan. NIET TEGEN BREMEN Met nadruk werd daarbij nog eens erop gewezen, dat op generlei wijze dit kort geding in verband staat met de verplaatsing van de tabaksmarkt van Amsterdam naar Bremen en ook zeker niet bedoeld is om de opbouw van de tabaksmarkt in Bremen te ver hinderen of te bemoeilijken. Integendeel men wil gaarne hierbij behulpzaam zijn, zij het dan onder erkenning van het eigendom van de tabak voor eisers. Vervolgens kwam na een pauze van twee uur dr. Willmer aan het woord, die vrijwel herhaalde hetgeen hij reeds schriftelijk naar voren had gebracht. Daarbij maakte hij zich vooral in Ne derlandse oren een wel opvallende spreekbuis van de bekende Indonesi sche opvattingen en gedachtengang. De V.D.M. zou als typisch Nederlands bedrijf vroeger reeds lang de bevolking hebben uitgebuit en in het koloniale tijdperk op grove wijze winsten heb ben gemaakt. Bovendien zouden de grondrechten reeds vrijwel alle zijn ge- expireerd, zodat van een ontnemen van aanspraken voor het uitoefenen van het landbouwbedrijf geen sprake kan zijn, Na de middagpauze liet dr. Willmer een verklaring afleggen door dr. Flüge, die een opsomming gaf van de divi dendbedragen; welke de V.D.M. sinds haar bestaan heeft uitgekeerd, hetgeen bedoeld was om het argument van uit buiting te steunen, maar wat wel een erg tendentieuze indruk maakte. Herhaald werd, dat er geen sprake is van enig zakelijk recht van de zijde van de V.D.M., zodat de nationalisatie slechts kon betreffen enige opstallen op gronden, waarvan de rechten geëindigd waren De aanleiding tot de nationa lisatie ligt op politiek niveau, zodat de rechter er goed aan zou doen zich niet te mengen in een Nederlands-Indone sisch geschil. Spreker wilde hierbij bovendien nog wijzen op het feit, dat Nederland een zijdig Nieuw-Guinea heeft ingelijfd in 1952. De nationalisatie zonder schade loosstelling is nog rechtmatig, daar in geen enkele volkenrechtelijke bepaling staat, dat wanneer geen schadeloosstel ling betaald zou worden, de nationali satie nietig zou zijn, zoals door eisers wordt gesteld. De Duitse rechter heeft dan ook niet te maken met een strijd tussen Nederlandse bedrijven en Indo nesië. MONOPOLIE Een van de bezwaren, die opge worpen worden door de V.D.M. js, dat gedaagde een monopolistische positie zou verkrijgen in Bremen, maar door de actie van eiser ontstaat het gevaar, dat de tabaksmarkt voor Bremen in gevaar komt en zelfs buiten de E.E.G.- sfeer terecht zou komen. Vervolgens kwam na een hernieuwde pauze dr. Sieveking aan het woord, die in het bijzonder namens de Senembah sprak. In tegenstelling tot het verzoek van gedaagde worden formeel beide geschillen door de V.D.M. en Senem bah gescheiden behandeld in verband met tijdens het proces eventueel voor komende ontwikkelingen. Dr. Sieveking besteedde vooral aan dacht aan het verwijt, dat de beide partijen sinds hun bestaan dikwijls hoge dividenden hebben uitgekeerd, en wees erop, dat vooral toch in een handelsstad al sBremen het gewaar deerd wordt, dat een bedrijf door hard werken en door kennis van zaken goede geldelijke resultaten weet te be reiken. In Duitsland is men gewend zulks zeer te waarderen en men noemt dat dan ook een prestatie. Het doet wel zeer wonderlijk aan wanneer wij teruggrijpen in de ge schiedenis, zoals die ontstaan is sinds de souvereiniteitsoverdracht, aldus pleiter. Indonesië zou de wens hebben gehad economisch geheel onafhankelijk te worden van het oude, kolonialise rende land, maar toen na de oorlog de economische ontwikkeling gunstig ver liep en ook de R.T.C.-overeenkomst nog nagekomen werd, werd evenwel op grond van politieke overwegingen hier tegen geageerd, hetgeen uiteindelijk resulteerde in eenzijdige opzegging Dit achtte spreker wel degelijk van beiang, daar een nationalisatiedaad immer ge- zien dient te worden naar zijn ken merken en aard. In dit verband be toogde dr. Sieveking, dat Indonesië slechts maatregelen nam niet om econo misch onafhankelijk te worden van Ne derland. maar slechts om een poging te doen pressie te oefenen in verband met Nieuw-Guinea, hetgeen dus gelijk te stellen is met een represaille. DISCRIMINATIE In dit proces gaat het in de eerste plaats om de aanspraken op de thans in Bremen gearriveerde balen tabak en niet om al of niet nog schadeloos te stellen opstallen m Indonesië, aldus dr. Sieve- king, om in dit verband ook uitweidin gen van de wederpartij af te kappen. Aangezien de tegenpartij verzekerd blijkt voor de gevolgen van dit proces, concludeerde dr. Sieveking dat zonder riat de wederpartij benadeeld kan worden, beslag dient te worden gelegd op de aangevoerde partijen, teneinde gelegenheid te hebben de eigendoms- rechtsstrijd voort te zetten. Bovendien blijken de V.D.M. en de Senembah bereid ,dat in overleg met eisers de partijen verkocht worden, zodat de waarde van de onderhavige tabak niet verloren gaat of vermindert, hetgeen in het belang wordt geacht voor een samenwerking van alle belang hebbenden. Nadat dr. Willmer nogmaals het woord had verkregen voor het toelich ten van enige stukken en het beant woorden van de opmerkingen van dr Sieveking en dr. Dix, bepaalden de rechters, dat de uitspraak zal volgen op 21 april a.s. om 8 uur 50. DJAKARTA, (U.P.I) Soeprapto, de ontslagen procureur-generaal van het hof van revisie te Djakarta, heeft in een persconferentie van anderhalf uur 'een uiteenzetting gegeven over de vrij lating van de Nederlander Schmidt en alle protesten die daar op zijn gevolgd. Hij gaf afschriften van de dertien blad zijden tellende brief waarin hij bij pre mier Djoeanda protesteerde tegen zijn plotseling ontslag dat hem geen kans gaf zichzelf te verdedigen. Na afloop van de persconferentie» van Soeprapto liet de garnizoenscomman dant weten dat daar niets over mocht worden gepubliceerd. Om de waarschu wing kracht bij te zetten kreeg het so cialistische dagblad Pedoman weer een verschijningsverbod wegens het publice ren van een artikel „dat de openbare orde en veiligheid had verstoord". Hoewel de procureur-generaal zijn verweer niet in hel openbaar heeft kun nen voeren, is wel bekend geworden dat hij opnieuw en met klem heeft gezegd dat het bevel om Schmidt vrij te laten niet van hem, Soeprapto, was gekomen maar van hogerhand. Op het kruispunt Emmalaan—Kazer nestraat—Van Steenbergenlaan te Ter- neuzen vond een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door C. A. H en een motor bestuurd door F. M. H L beiden uit Terneuzen. H., die met 'zijn auto de Van Steenbergenlaan uitkwam verleende geen voorrang aan de motor rijder die uit de Kazernestraat kwam. Dokter v. d. Griek verleende genees kundige hulp aan de gewonde L. De motor werd zwaar, de auto licht be schadigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5