Die van De Hoepel deden ?f zelf Zonneveldbestaat vijftig jaar Opticiens houden congres in Missingen in slechte staat ZLM nam afscheid van drie leden van het hoofdbestuur De heer A. de Jager wethouder van Nieuw- en St. Joosland zeeuwse I 1 Bloesempracht in Zeeland Dinsdag 14 april 1939 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 MORGEN ETEN DE KINDEREN PATAT - EN IJS TOE, WANT: Na juli ook algemeen ziekenhuis voor kinderen Jeugddag op Woensdrecht Ledental Rode Kruis WalcherenNrd.- en Zuid-Beveland (ivest) in Zeeland steeg Kleuterscholen verkeren vaak verzet naar maandag I. Mathijsse te Meliskerke ten grave gedragen FEEST OVER DOMBURG NIET Op 12,13 en 14 mei inBritannia Programma biedt bezoek miss Bril en Zeeuwse fruitfee Raad Schoondijke in beroep bij de Kroon Vlissingse dieren beschermers weer gekalmeerd 1958: redelijk jaar voor mosselhandel Raadsagenda Terneuzen KREEFTENVANGST VALT MEE EXPORT MOSSELEN DUURT VOORT Show te Vlissingen vakantieland" Oesterverzending in maart Geen hoger subsidie voor Groene Kruis Stagnatie havenwerken te St.-Annaland Goede uitvoering van D.O.K., Oostkapelle Saldo Succes De Zangvogeltjes oogstten succes Vlissingse scholen krijgen kredieten j voor dien had gevoerd. Zij was zestig jaar geworden en voelde zich te moe 1 om de verantwoordelijkheid van elke dag verder te dragen. Men besloot, een j stichting op te richten, die ..Zonneveld" 1 zoü beheren. In het bestuur had ook I mejuffrouw v. d. Broecke zitting. Lang is dat echter niet geweest: in 1932 over- leed zij. hiervoor zal vermoedelijk voor juli van dit jaar afkomen. Dan zal „Zonneveld"' weer vol zijn, vol kinderen met kwalen en ziekten vol kinderen, die genezing zoeken. Ook nu zijn er reeds niet alleen tuberculose-pa- tiënten in de inrichting. Een aantal spas tische kinderen worden er geholpen: kleine hummels, die met inspanning van Steeds werd de inrichting uitgebreid, al hun krachten én die van de verpleeg- Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. De Jeugddag die woensdag 15 april a.s. voor de leer lingen van de Uloscholen uit Krabben- dijke en Tholen op de vliebasis Woens- d1j£cht gehouden zou worden, is verzet moeten worden naar maandag 20 april a.s. Van onze correspondent MELISKERKE. Op de begraaf- Van een onzer verslaggevers Vleugel na vleugel verscheen aan het ster, moeten leren wat andere kinderen oorspronkelijke huis, tol'dat de capaciteit i zo maar vanzelf kunnen: lopen, zittenIplaats te Meliskerke is het stoffelijk ~d I overschot van de heer Izaak Mathijsse -ter aarde besteld. De heer Mathijsse was. voor hij door ziekte en ouderdom llj i - - Morgen is het feest in ..Zonneveld", jongens, meisjes en kleuters die De curven, die de heer C. Francke, ad- De kinderen zullen balonnen oplaten en op 110 bedden was gekomen. In het jaar 1954, voor .Zonneveld" het topjaar van nnCTKAPPi i ïr r\ de t.b.c., waren al deze bedden bezet. 1 rvAI LLLL Lie veertig Daarna nam bet aantal t.b.c.-patiënten af. in het Zeehospitium „Zonneveld" worden verpleegd, zullen woens- diepere daling, dagmiddag patat frites eten, uit een eeht zakje en ijs toe. Dit is het lievelingskostje van heel „Zonneveld". Het is een waardig onderdeel van de viering van het vijftigjarig bestaan van de in richting. werd gedwongen zich uit het openbare leven terug te trekken, vele jaren [raadslid voor de A.R.-partij. Hij was zien, vertonen voor elk jaar weer, een niing"én er"'zullen"spelletjes' worden"gë-5jf de fractie een geziene figuur. Meer daan. er zal een poppenkast komen en'-an allerlei andere feestelijke dingen. ministrateur van „Zonneveld" ons liet er zal muziek zijn en een feestelijke stem- „Zonneveld" zoekt een doel voor de ruimte, die over is. De stichting wil van ..Zonneveld" een ziekenhuis ma-' ken, van kinderen, ^ie lange tijd moe- ten worden verpleegd. De vergunning! Feest, niet omdat er in de vijftig jaar van het bestaan van de inrichting al 3000 mensen verpleegd zijn maar twintig jaar was hij lid van de Christelijke schoolvereniging, meer dan dertig jaar zat hij in het bestuur van de landbouwvereniging. De heer W. d. Buck, voorzitter van de schoolvereniging en landbouwvereni- jaar geleden deed: daadwerkelijk de helpende hand uitsteken naar de lij dende mensheid. De directrice, zr. D. Traas, en de andere zusters, zullen morgen, als zij het portret van mej. E. D. v. d. Broecke zien, dat in een der kamers hangt, met een andere blik daarnaar kijken, dan zij doorgaans doen, als hun oog gedachteloos deze wandver-' siering opmerkt. Mejuffrouw Van de Broecke stichtte in 1909 „Zon neveld". Twee jaar tevoren had mejuffrouw v. d. Broecke reeds het plan opgevat, een deel van haar fortuin te besteden ten bate van een liefdadig doel. Haar voorkeur ging uit naar een inrichting voor kinedren. Men adviseerde haar, een inrichting te bouwen voor kinderen, die aan t.b.c. leden. Het gebouw zou ■vlak bij de zee komen te staan: het zou een Zeehospitium zijn. Maar Domburg voelde er niets voor. De ziektekiemen zouden wel eens scha delijk kunnen zijn. Zelfs een arts, die een huis had naast het terrein, waar de inrichting zou worden gebouwd, dreig de met heengaan. Zo komt het Man dat „Zonneveld" in Oostkapelle staat, al is bet vlak onder de gemeente Domburg. De verpleging in „Zonneveld" was ge heel gratis. En toch werd er in de be ginjaren weinig, veel te weinig gebruik van gemaakt. Er konden twintig kinderen worden opgenomen uit Zeeland kwa men er slechts dertien. Niet dat er niet meer kinderen aan tuberculose leden, doch men zag de waarde er niet van in. In 1929 legde mej. v. d. Broecke de lei ding van zeehospitium neer, die zij tot Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN De Nederland se opticiens hebben voor dit jaar Vlissingen als congresstad uitge kozen. De afdeling Zeeland die het congres organiseert, heeft kosten noch moeite gespaard om gasten enkele nuttige, prettige en niet te vergeten dagen in Zee- Land te bezorgen. Het program ma, dat verdeeld is over drie dagen, 12, 13 en 14 mei in „Bri tannia", ziet er dan ook weer aan trekkelijk uit, met allerlei ex cursies, bezoek van Miss Bril 1959 en ook de Zeeuwse fruitfee. Het congres begint op dinsdag 12 mei, des avonds om zeven uur in Brit- tannia met een ontvangst en gezellig samenzijn. De eigenlijke congresdag is bepaald op woensdag 13 mei. De dag vangt aan met het hijsen van de bondsvlag en daarna worden de vergaderingen ge houden van de verschillende organisa ties. waarbij dan voor de eerste maal de christelijke organisaties van opti ciens. die op 22 april wordt opgericht, bijeenkomt. Des middags wordt de federatie-verga- dering gehouden. Om half zes worden de opticiens met hun dames op het I stadhuis ontvangen door het gemeente- bestuur van Vlissingen. In de avonduren VLISSINGEN. De jongste vergade-1 worcjj .-au borreluurtje gegeven. Als feest, om hetgeen een vrouw vijftig jpn'g. aan groeve het woord voer de. zeide. dat de nagedachtenis van de heer Mathijsse in hoge ere zal worden gehouden. SCHOONDIJKE. In een spoedeisen de vergadering van de gemeenteraad' is besloten in beroep te gaan bij de Kroon tegen het besluit van de minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw om voor de herbouw van het raadhuis een bedrag van 68.038,69 uit te keren als afwikkeling van oorlogsschade. De her vergadering bouw van het raadhuis heeft een veel sn- groter bea'rag gekost en burgemeester de I F. A. van Rosevelt sprak als zijn me- ming int, dat bij de bouw van het nieuwe raadhuis aan geen enkele luxe is ge dacht. GOES De districtswedstrijden van de kring Zeeland van het Ned. Roode Kruis zullen dit jaar plaats hebben op 9 mei te Goes, Axel en Souburg. De kring-bekerwedstrijden worden op 27 juni te Middelburg gehouden. De natio nale kamp vindt op 5 december te Am sterdam plaats. Aan de Rode Kruis kapitein P. Quaak te Bruinisse is wegens vertrek uit de provincie eervol ontslag verleend als commandant van de colonne Duiveland Het ledental van de Zeeuwse afdeling bedroeg eind 1958 in totaal 21.444 tegen 21.134 eind 1957. Hulst boekte, dank zij de activiteit van de secretaris van deze afdeling, een winst van 523 leden. In vrijwel alle plaatsen werden pro- pagand a-bij eenkomsten gehouden. De bloedtransfusiedienst telde eind vorig jaar 2569 donors tegenen 2315 eind 1957. In 1958 werden 182 Lansteiner penningen of plaquettes uitgereikt tegen 157 in 1957, GOES. In het jaarverslag van de schoolartsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland-west wordt op gemerkt, dat de kleuterscholen, die meestal dateren uit de tijd voor de tot standkoming van de kleuteronderwijs wet 1956, vaak in zeer slechte staat ver keren. De toestanden waren (en zijn) dikwijls uitermate primitief en totaal onaanvaardbaar uit hygiënisch oogpunt, burg, nieuwe kleuterschool in Bigge- kerke, kleuterschool in Grijpskerke, die in een meer gesqhikt gebouw on dergebracht dient te worden, een nieuwe kleuterschool en christelijke school in Arnemuiden. een nieuwe Marnixschool en kleuterschool in Sou burg en tenslotte een nieuwe gerefor meerde school in Koudekerke. Dokter Fregeres vindt, dat bij de aldus het jaarverslag. Gelukkig bestaan bouw van scholen de ventilatie als niet ZIERIKZEE. In de vergadering van de kerkvoogdij der Herv. gemeente is in de vacature, ontstaan door het beda'n- ken van de heer A. Groenendijk tot president-kerkvoogd gekozen de heer J. P. Overbeeke, sinds 1 januari j.l. wnd. president-kerkvoogd. in vele gemeenten plannen om tot ver betering te komen. De schoolarts, J. D. Fregeres heeft in zijn district in 1958 10.192 kinderen on derzocht, verspreid over 86 scholen. Dit aantal is te groot om met voldoende re gelmaat door een schoolarts te worden onderzocht. Uitbreiding van het aantal schoolartsen is dan ook gewenst. Het bleek niet mogelijk, het afgelopen jaar alle gemeenten voor het periodiek on derzoek te bezoeken. Wat de scholenbouw betreft zijn er op Walcheren uiteraard nog enkele wensen: een nieuwe kleuterschool in Koudekerke, een dito school in Se- rooskerke, nieuwe scholen in Dom- Van onze verslaggeefster j De dames behoeven de i niet bij te wonen. Voor hen worden en- kele excursies georganiseerd. In d« morgenuren staat een bezoek aan ..Mi- niatuur Walcheren" op het programma en des middags wordt een boottocht I gemaakt over de Schelde met een be zoek aan het historisch stadje Sluis. Donderdag is gereserveerd voor een gezamelijke toeringcartocht door mooi Zeeland, met zijn nieuwe landaanwin- sten, prachtige boomgaarden, intieme dorpjes, en de oesterputten in Yerseke- vanaf deze plaats gaat de tocht via Goes en Middelburg naar Domburg. In de middaguren wordt een bezoek ge bracht aan de drie-eilandenwerken te Vrouwenpolder. En met dit bezoek wordt het driedaagse congres, waarop ongeveer 250 deelnemers(sters) worden verwacht, afgesloten. Van onze correspondent YERSEKE. Het totaal aantal ton nen geëxporteerde mosselen over 1958 was 118 minder dan in het jaar 1957. In 1958 was het 564.580 ton. het jaar daarvoor 565.760 ton. Werd in '57 slechts 365 ton ingevoerd, in het afgelopen jaar kwam niet minder dan 1111 ton uit West-Duitsland en Denemarken. De nabetalingen over '58 bedragen 1,48 per kg. De opbrengst van de heffingen over 1958 was 932.859; uitge geven werd 834.631.20. zodat 98.227,80 aan het reservefonds kon worden toege voegd. GOES. Het dagelijks bestuur van de De onderhandelingen met betrekking Z.L.M. heeft in de gisteren gehouden tot een brouwgerstregeling tussen telers, vergadering afscheid genomen van driehandelaren en het centraal brouwerij leden, de heren C. J. J. Kooynian uit [kantoor om tot betere afzetmogelijkhe- St. Annaland, die vanaf 1945 deel heeftden te komen zijn nog gaande, uitgemaakt van het hoofdbestuur, W. C. Ook is* nog gesproken over het nieuwe van der Werff uit Rilland-Bath en J. J. ontwerp van wet inzake de-inkomsten- Bij de aanbesteding van vijf woning- j de Regt-Dekker uit Zaamslag. Tijdensbelasting en waarbij ook de landbou- wetwoningen bleek de aanneemsom de maaltijd in het hotel „centraal" heeftwers zijn betrokken. de algemeen voorzitter van de Z.L.M. ir, M. A. Geuze de scheidende bestuursleden De Vereniging van Landbouwboek- vriendelijk toegesproken en hun harte-houdbureaus is bezig om gegevens te lijk dank kezegd, voor de wijze, waarop j verzamelen, teneinde enkele voor de ring van de Vlissingse vereniging tot bescherming van dieren heeft een rus tig verloop gehad; dit in tegenstelling tot vorige vergaderingen, waar de woordenstrijd nogal eens hoog opliep. De leiding berustte bij de plaatsver vangend voorzitter, de heer J. G. Bos huizen, die nadat het bestuur en bloc was afgetreden, de vereniging draaien de heeft gehouden. De moeilijkheden ontstonden rondom het ,,asyl", dat werd beheerd door de familie Van Mee- teren. Er was een. asylcommissie ge- hoogtepunt van deze avond is ongetwij feld de introduktie van Miss Bril 1959 en de begroeting door de Zeeuwse fruit fee en haar hofdames. Daarna volgt een diner, afgewisseld me We! programma met medewerking van enke le radio-artiesten, o.a. de conferencier Daan Hooykaas en de Wico's, een cordeonduo. eUmuziek van de Bóeren-kapel uit eükapelle en een vrolijk ontspannings- 5000 hoger te liggen dan het bedrag, dat de toezichthoudende instanties wen selijk achtten. De raad machtigde de voorzitter pogingen aan te wenden de bouw alsnog te realiseren, TERNEUZEN. De gemeenteraad vergadert 16 april, des avonds zeven uur. De agenda vermeldt o.a. een voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mej. C. J. v. d. Repe, onderwijzeres aan de o. 1. school a. Voorgesteld wordt aan de heer J. C. Dooms een perceel grond aan de Oranjestraat te verkopen voor de bouw van een woning en aan de vereni ging voor chr. kleuteronderwijs een per ceel grond aan de Leeuwenlaan voor de bouw van een nieuwe school. Het Groene Kruis wil een wijkgebouw stichten aan de Steenbergenlaan. B. en W. stellen de raad voor hiervoor bouwterrein te verkopen. De erven wed. D. P. de Jong zijn be reid aan de gemeente het perceel Kazer nestraat 31 te verkopen voor duizend gul den. B. en W. stellen de raad voor tot aankoop te besluiten. YERSEKE. Met de kreeftenvangst die 1 april 1.1. is begonnen, gaat het niet slecht. Er zijn enkele vissers, die zelfs heel goede resultaten hebben. Ook de prijs is goed. De laatste keer werd 12 tot 13 gulden per kg. ontvangen. YERSEKEè De export van mosse- ac' i len houdt nog steeds aan. Was eerst een datum vastgesteld, dit is nu weer veranderd. De export zal dit jaar duren iz° lang er vraag is naar dit artikel en vormd. bestaande uit mevrouw Sissmg, tti* 7nolon/-l voorraad voldoende is. en de heren Uilenbroek en Boshuizen. V IlSSlllgen 111 ..ZiCClailfl De commissie behandelde alle moeilijk heden. die rezen tussen het asyl-beheer 1 en het bestuur. Mevrouw D. C. Maas-Siegers bracht op de vergadering naar voren, dat zij deze commissie een enigszins vreemde zaak vond, omdat het wel leek, of de heer en mevrouw Van Meeteren niet in staat waren het asyl goed te beheren. Haar betoog was echter niet gericht te gen de commissie zelf. maar tegen de mensen die er in zitting hadden. Dit bleek, toen zij er in toestemde, kandi daat te worden gesteld voor zitting in de asylcommissie. Mevrouw Sissingh wenste niet langer van dit lichaam deel uit te maken. ..Ik heb", zo zei zij, ..wer kelijk mijn uiterste best gedaan om tol een goede samenwerking te komen. De ze mensen hebben niets op mij aan te merken. Het is echter niet mogelijk. Ze niogen mij niet cn doen alles om mij er uit te pesten". Ook de heer Uilbroek bedankte. De nieuwe commissie bestaat uit mevrouw D. C. Maas-Siegers, me vrouw Fröberg en de heer J. G. Bos huizen. Ook is er weer een nieuw bestuur, het derde in twee jaar... Met grote steminenmeerderheid werd de heei; Bos huizen tot voorzitter gekozen. De ande re leden zijn: W. J. Andriessen, H. J. de Witt, P. C. Buitersen, B. J. Gelok. E. W. Gouw, R. J. Klijn en dr. J. P. Coppoolse, als adviserend lid. Het negende bestuurslid wordt, met het oog op de subsidie, door de gemeenteraad van Vlissingen aangewezen. De vereniging" is er financieel zo op achteruit gegaan, dat het niet mogelijk is, dit jaar iets aan Dierendag te doen. Van een onzer verslaggeefsters VLISSINGEN. De Amerikaanse en de Franse vrouwen doen veel meer aan haar foundation dan de gemiddelde Ne- derlandse vrouw, die het echter niet aan middelen ontbreekt, zoals gisteren tij- dens de show. die magazijn ..De Ooie- j vaar" gaf in het Concertgebouw duide- lijk bleek. Op aantrekkelijke wijze werden beha's, step-ins. corsetten en petty-coats ge- j showd, waarbij mej. C. Asmes. werk-1 zaam bij de fa. N. J. v. d. Waal en Co prettige explicatie gaf. Daar de Wala fabriek op 6 maart honderd jaar bestond, werd tijdens deze show ook een blik ge worpen in'het verleden. Er is een tijd ge weest dat de vrouwen, die zich in cor setten' hadden gestoken, dubbel entree moesten betalen voor diverse gelegen heden, vanwege de grote plaats, die zij innamen: de taille werd enorm ingehaald en de heupen moesten, volgens de toen geldende mode, breed uitstaan. In een oud Engels blad werd de moe- ders. die hun dochter hielpen bij het} dichtsnoeren van het corset, geadviseerd hun dochters op de vloer te doen liggen, met de voet op de rug van het kind te gaan staan en aldus het corset stevig dicht te snoeren Op voortreffelijke wijze werden de corsetten etc. getoond, waarbij er op werd gewezen, dat ook uit medisch oog punt een corset van grote betekenis is. Met groot avondtoilet werd de show be sloten. VLISSINGEN. B. en W. van Vlis-1 singen stellen de raad voor voor 1959 CJ YERSEKE. De oesterverzending be weer een bedrag van 1200 uit te trek- droeg in maart: Ned. 105.775 (107.845), ken, waarvoor zes pagina's in het tijd schrift .Zeeland vakantieland" kunnen worden afgehuurd. In dit blad zal dan weer reclame worden gemaakt voor Vlissingen als toeristenplaats. België 1.116.885 (1188.577), Engeland 183.500 (170.700», Duitsland 124.776 (11890), Frankrijk 12.600 (33.250). diversen 68.630 (76.300» totaal 1.612.156 (1.694.562). Tus sen haakjes de cijfers van maart 1958. zij de belangen van 'de landbouw en de organisatie hebben gediend. De heren A. J. Groenewege uit St. Maartensdijk, voorzitter van de kring Tholen, C. J. van de Werff, voorzitter van de kring Oost-Zuid-Beveland en W. Koster uit Axel, voorzitter van de kring uit Axel zullen hun plaatsen innemen. 7-13-18 Uitvoerig hebben de leden van het dagelijks bestuur voorts gesproken over de landbouwkundige belangen in verband met het Kreekrak- en Sloeplan. De vergadering was van mening, dat zo weinig mogelijk goede landbouwgrond gebruikt dient te wor den. ,,Als men toch huizenmassa's wil neerzetten, dan kan dat best op de zandgrond of buitengaats", zo werd opgemerkt. Ook nu weer kwam een. ,,oud zeer" ter tafel: het meepraten van de land bouworganisaties in de opstelling van plannen. Naar de vergadering oordeel de is deze zaak op provinciaal niveau allesbehalve bevredigend opgelost. V: De zomerse dag van gisteren heeft het aanzien van de fruitboom gaarden in Zeeland, en dan speciaal op Zuid-Beveland, grondig doen veranderen. De vroeg bloeiende peren en pruimen toonden plotseling in een oneindig rijke pracht hun witte bloesemweelde. Het was alsof de knoppen al geruime tijd stonden te springen om open te kunnen aann. maar het bleef koud in de afgelopen week en de ontwikkeling verliep erg traag. Een hele dag zon heeft dat totaal veranderd en over al m ae ooomgaaraen ztjn er nu weer bloesems te vinden. Dit is het begin van de bloeiperiode, welke wekenlang zal duren en die het fruit- gebied zeer aantrekkelijk maakt. Op het ogenblik zijn het enkel nog maar de vroeg bloeiende peren, zoals Comtesse de Paris en Beurre Alexander Lucas, om enkele der voornaamste rassen te noemen, die hun bloesems laten zien. Weldra zullen echter andere rassen volgen. Zo is het ook bij de pruimen. Het begin is er en het zal zeker wel duren tot de eerste week in mei. Over het algemeen belooft de bloei van de vruchtbomen in Zeeland dit jaar zeer goed te worden. Overigens zijn de fruitkwekers nuchter genoeg om ten volle te beseffen dat er op het ogenblik nog niets gezegd kan worden over dé komende oogst. De nachtvorst kan nog veel schade aanrichten. Het valt bijzonder op dat de kersen in Zeeland geen rol meer spe len. Bijzonder mooi konden vooral in Kapelle en omgeving omstreeks deze tijd de bloeiende kersenboomgaarden zijn. Nu treft men ze praktisch niet meer aan. landbouw ongunstige factoren beter te kunnen argumenteren. De landbouw organisaties hebben besloten via het landbouwschap diverse bezwaren tegen dit ontwerp van wet in te brengen. zo belangrijk wordt beschouwd. Althans de mogelijkheden worden lang niet al tijd ten volle uitgebuit. De voedingstoe stand der kinderen is over het algemeen goed te noemen. Bij slechts dertien kin deren liet deze in ernstige mate te wen sen over. De activiteit der schoolartsendiensten laat zich overal voelen. Het beste ziet men dit gedemonstreerd bij de oudere kinderen, die gedurende de hele school periode onder schooltandheelkundig toe zicht stonden en bij wie het melkgebit reeds volledig vervangen is door het blijvende. Schoolarts I. D. Fransen van de Putte schrijft, dat het nog een bezwaar blijft, dat er veel te weinig aandacht aan de lichamelijke ontwikkeling wordt ge schonken. Nieuwbouw schoolgebouwen is helaas nog steeds ernstig gestagneerd; er zullen meerdere grote restauraties moeten plaats vinden. Op de Walctier.se scholen (met uitzon dering van de steden Middelburg en Vlis singen) werden 1678 kinderen volledig onderzocht. Bij 156 kinderen werd een afwijking gevonden en bij 1445 werd de lichamelijke toestand goed gevonden. Bij 91 kinderen werden gebreken aan de ogen geconstateerd. In Middelburg zijn 1883 kinderen vol ledig onderzocht, bij 1234 werden geen afwijkingen gevonden. Bij 191 kinderen werden afwijkingen van het gezichtsver mogen geconstateerd en 159 kinderen hadden vergrote amandelen. In Vlissingen werden 2950 kinderen volledig onderzocht, afwijkingen: 372. afwijkingen gezichtsscherpte 233. Op de scholen in de dorpen op Noord en Zuid-Beveland-west werden 2976 kin deren volledig onderzocht. Bij 2063 leer lingen werden geen afwijkingen gecon stateerd. Afwijkingen aan het gezichts vermogen werden ontdekt bij 265 kin deren. NIEUW- EN ST. JOOSLAND In de gisteravond gehouden raadsvergadering is in de vacature, ontstaan door het over lijden van de heer P. W. de Lange als De CHU blijft dus de zetel bezetten. Drie stemmen werden uitgebracht op de heer C. A. Polderman (Gem. Bel.). Het nieuwbenoemde raadslid, de heer W. J. Dingemanse werd beëdigd. De herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen werd goedgekeurd. Besloten werd tot toetreding tot de Stichting Werk plaatsen Walcheren en tot vername in beheer en onderhoud van het rijk van de oude rijksweg in de kom. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over een verzoek van het bestuur van het Groene Kruis om een verhoogde subsidie voor de bouw van een nieuw wijkgebouw. Reeds eerder besloot de raad een sub sidie van 7000.toe te kennen en de bouwgrond getaxeerd op 5000 gratis ter beschikking 'te stellen. De boukwsoten werden geraamd op 52.000. De bouwplannen werden echter met goedgekeurd door hogere instanties en in die tijd stegen de bouwkosten. Het bestuur van het Groene Kruis vroeg daarom nog een subsidie van 7.000. B. en W. adviseerden afwijzend omdat het bestuur eerst op het laatste ogen blik bij B. en W. is gekomen met de moeilijkheden. De heren J. Knuijt (soc.), S. Janse (soc.) en C. A. Polderdijk (Gem. Bel.) verzetten zich tegen een afwijzende beslissing. Na een langdurige discussie werd be sloten dat B. en W. een brief zullen schrijven, aan het bestuur van het Groene Kruis, waarin wordt vermeld dat het verlenen van de gevraagde subsidie niet mogelijk is, doch B. en W. zich bereid verklaren met het bestuur van gedach- TERNEUZEN. Een vinger tikt mij nadrukkelijk op de schouder en een vriendelijke stem zegt: „Verboden te roken, meneer." Het Zo ging dat achter de scher- De heren van de leiding. V.l.n.r.: Tony Krijger (ass. prod.). Henk Kramer (producer), Piet Vergouwe (ass. prod.) 'en Aarnout Rouw (muzikale leiding). (Foto Zeeuwsch Dagblad) is Piet Vergouwe, dertien jaar oud, maar deze avond generaal in de kleedkamer. Ik wilde u vandaag het verha,al ver tellen van de Terneuzense jongelui, die kortelings een geheel eigen revue op de planken hebben gebracht. Vijf tien jongens en meisjes van 1316 jaar hebben dat gepresteerd. Met uit sluitend eigen krachten, eigen orkest en eigen produktie hebben ze kans ge zien een zaal van vierhonderd men sen ruim drie uur op hoogst aange- name wijze bezig te houden. 't Is begonnen in de hoela-hoepel- tijd, ongeveer een jaar geleden. De toenmalige vikaris van de Hervormde kerk ter plaatse kwam met de idee om een eigen jeugdcabaret op poten te zetten. ,.De Hoepel" zou het heten. Met een stelletje Ulo-leerlingen, die hun sporen op feestavonden reeds had den verdiend, als kern, werd gestart. Het moest en zou een écht jeugdca baret worden, zoveel mogelijk self-sup porting. ,,Doe het zelf" werd het ge zonde motto van de deelnemers. men. Een van de Marina's staat vol verwondering bij een pas gegrimeerde acteur. (Foto Zeeuwsch Dagblad) ten te wisselen over de mogelijkheden om toch tot realisering der plannen te komen. Voor de aankoop van instrumenten door de muziekvereniging zal de gemeen te een geldlening van negenduizend gul den garanderen en de subsidie werd ver hoogd van tweehonderd tot zeshonderd stemde tegen. Een verzoek om subsidie van het prot. een toelichting van wethouder Kwekke- boom afgewezen. Bij de rondvraag vestig de de heer S. Janse de aandacht op de verlichting van het dorp, voornamelijk bij de bushalte en op de bestrating van de Wilhelminastraat, die verbeterd dient te worden. De raad machtigde B. en W. wat de verbetering van de straat betreft, tot gunning over te gaan. indien na aan besteding blijkt dat het bedrag beneden de raming is. De heer C. A. Polderdijk informeerde naar het bedrag, dat is bestemd voor de tractatie van de schooljeugd op de ver jaardag van H.M. de Koningin. Besloten werd een bedrag van driehonderd gulden beschikbaar te stellen. ST. ANNALAND. Vele St.Annalan- ders namen tegenwoordig een kijkje bij de werkzaamheden aan de nieuwe haven. Tot nog toe heeft het werk weinig of geen stagnatie ondervonden. De firma Sanders uit Delf, die het werk uitvoert, heeft echter één dezer dagen wél een tegenslag te incasseren gehad. De aan gebrachte damwand is ongeveer een hal ve meter verzakt, waardoor een stagnatie in de plannen ontstaan is. Het lag in de bedoeling, om de nieuwe haven ongeveer met mei vol water te laten lopen. Nu deze verzakking plaats vond, zal dit nog wel even op zich laten wachten. OOSTKAPELLE. De gymnastiek vereniging D.O.K. gaf een tweetal zaal uitvoeringen in het verenigingsgebouw. Na een begroetingswoord van de voor zitter, de heer P. J. de Voogt, werd een uitgebreid programma door de jongens en meisjes en dames en heren van D.O.K. vlot afgewerkt. Bij de verschillende onderdelen trad de uitstekende leiding van de heer J. de Keijzer duidelijk aan de dag. Bij de oefening evenwichtsbalk dames toonde mej. Rika Geertse zich een klasse apart. Ook de vrije oefeningen, zowel door de meisjes als dames, waar bij verschillende walsen werden uitge voerd, vielen bij het publiek zeer in de smaak. Zowel bij brug, rek en lange mat kwamen de heren tot voortreffelijke pres taties. D.O.K. kan op deze beide uitvoe ringen met genoegen terugzien. Toneelmeester Boudie Lentze hanteerde met veel handigheid touwen en schakelaars. (Foto Zeeuwsch Dagblad) Henk Kramer (15) werd de produ cer, geassisteerd door Piet Vergouwe (13) en Tony Krijger Jr. (14). Aarnout Rouw, een enthousiast drummertje, i kreeg tevens de dirigeerstok van het1 jeugdorkestje in handen: accordeon (Robèrt Dobbelaer». guitaar (Rudy van Duyse) en slagwerk (Aarnout zelf). En verder zou Fien Pienbroek, die pas pianokampioen van Zeeuwsch- Vlaanderen werd. voor de pianobege-1 leiding zorgen. Ten bate van het Koningin Wilhel- minafonds maakte vorig jaar ,,De Hoepel" zijn entree op de planken. meer om zelfs nog een neus te snui ten. Met een enorme vaart en vol elan werd een bont programma over het toneel gespoten: sketches, zang, mu ziek. parodie, etc. Bou Verstraete oogstte succes als zanger-guitarist, Henk de Buck liet de aanwezigen schuddebuiken van het lachen om zijn Dorus-imitatie, Jany Schalk en Tinie de Doelder zorgden als de Marina's voor welluidende sopraanklanken en Rina Herrébout. Jan Platschorre en al die anderen breiden de kleurrijke kous verder af. Het is een groot succes gewor den. En ik gun het die vijftien jonge Terneuzenaars van harte. Die kunnen niet alleen wat, maar ze doen het ook. Zoals ze in Friesland zeggen: „Sizzen is neat, dwaen is in ding", of vrij in ons schoon Middelnederlands overgezet: Niet praten, maar doen! WESTKAPELLE. Het kinderkoor „De Zangvogeltjes" gaf in het hervormd jeugdgebouw 'n jubileumuitvoering, waar voor grote belangstelling bestond. Na een openingswoord van ds. W. Oosthoek zong eerst de jongste groep een aantal liedjes, gevolgd door zang van de oudste groep. De zang der beide groepen was, vooral bij de vrolijke liedjes, goed. Na de pauze werd opgevoerd het zang spel „De Wonderbloem" van Jo Mulder. Dit zangspel werd op alleraardigste wijze voor het voetlicht gebracht en oogstte *n daverend succes. Het enthousiaste publiek brak de tot de nok gevulde zaal bijna af, zó viel een en ander in de smaak. Dat gaf de burger moed, vooral toen er voor het nobele doel een batig saldo van 100,10 kon worden afgedragen. Daar is het niet bij gebleven. De vorige week kwamen ze terug. In het i jeugdgebouw met de revue „Wij ko-1 men terug". Reeds om half acht was de zaal uitverkocht. Tot in de hane- balken van het balkon zaten ze. Jong en oud. Toen toneelmeester Boudie Lentz* met vakkundige hand de touwen greep om het doek te doen opgaan en j bij de toneellampen liet aanflitsen, kreeg het publiek bijna geen kans VLISSINGEN. Verschillende scho len in Vlissingen hebben bij hel ge meentebestuur een subsidieaanvraag in gediend. B. en W. stellen de raad voor, de kredieten te verstrekken, ten behoe ve van de aankoop van. leermiddelen. Voor de Oranjeschool aan dc Bloemen- laan stellen B. en W. voor 2760 uit te trekken; aan de gereformeerde school aan de Kasteelstraat wordt een krediet En de lui van „De Hoepel van 4212 toegekend. De r.k. SI. Paulus 11 r-, 7^1 F 01 on 1_„:r wat gedaan. Helemaal Z*1J 5L37= toegewezen, ter- wijl vooi cle aanschaf van een filmpro- hébben zelf, met eigen krachten en met j.iector ten_behoeve van de openbare'ulo eigen middelen. Mijn compli- sch°o1 370 wordt genoemd. ment! j ka dl pi Export garnalen 1686 55 Yc -'t3, scïav 241 2537bot 116 1S* Wl^tlI1K 10 kg 38-44. tong 59 kg 2^53—3, rog 32 xg 36—48. ongesorteerde vis kg 16—48, doorgedraaid 315 kg 13

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3