De kinderen danstende raketten knalden niet meerde zon scheen kuis vc BRIEF VAN VON BRAUN DE NATUUR ra.ó door Zeeland P. W.RUSSEL'S KAPPIE eri de Kletzkische vlam Uit de kerken Dinsdag 14 april 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 EN DE FOTOGRAAF ZONG TEVREDEN Meeg enomen Publiceer maarUit de kerken Bij de buren v. B. liet waarschuwen 1 VANOCHTEND, VANAVOND, Hoge Autoriteit legt crisisplan voor in en om uw huis EEN hele gekke dag, giste ren. Je gaat 's ochtends de deur uit met het idee, iemand in Heemstede te be zoeken en 's middags ben je in eens in Scheveningen, na eerst nog in Utrecht tussen de mili tairen in de Kromhoutkazerne gezeten te hebben. Maar het zonnetje scheen en de fotograaf zong het hoogste lied. En de eerste dag van deze week be gon aldus. De zaal was donker en iemand zei: Pas op voor het afstapje. Dat was dan gisterochtend om tien uur in „Palace" in Rotterdam. Op het toneel dansten handenvol jonge lieve meisjes. Niet zomaar, maar met een doel. Zij dansten met verkeersborden in de hand, of zij waren in de uniform van verkeers agent gestoken of zij stelden auto's voor. Ik vroeg wat het allemaal be tekende. „Veilig Verkeer heet het en het is een modern dansspel", vertelde me mevrouw F. B. Ratté-Plukhooy, naar wiens ontwerp en onder wiens leiding de meisjes van de Gemeentelijke H.B.S. uit Rotterdam deze bijdrage aan een veiliger verkeer leverden. Jawel, want zo zie ik deze dans. Het mag dan een generale repetitie zyn geweest voor de uitvoering van van avond, en mevrouw Ratté vertelde me wel dat het in de bedoeling lag zoveel mogelijk van de 500 meisjes van de H.B.S. op deze avond te laten mee spelen (300 komen er op de planken), maar dit dansspel zie ik als een vorm van „Zorg dat het veiliger wordt". Het zijn niet alléén de folders met „Ouders leert uw kinderen oversteken", het zijn niet alléén de bromfietscur sussen en de publicaties „Wees een heer in het verkeer" het kan ook in het spel, in het dansspel. Want al die meisjes, die vanavond op dat Palace-toneel staan en al die kijken de ouders en anderen nemen er tóch iets van mee. En daar gaat het me om. TOEN naar Heemstede dus, zoals ik u al zei. Ik zocht een jongeman, net twintig ge weest. Er was me gezegd, dat hij correspondeert met een man als Werner von Braun. En dat hij vandaag „voor de radio komt". Dat leek me reden ge noeg hem op te zoeken. Rudolf Spoor heet hij, maar zijn moeder vertelde me: „Neen, Rudolf is niet thuis. Hij is in de kazerne, in Utrecht. Ja hij is al een jaar in dienst". Ik zag een foto van Von Braun, mét handtekening en ik zag Rudolfs zusje, die waterpokken had en toen gingen de fotograaf en ik maar direct naar Utrecht. Uithoorn wie had er nu gister ochtend gedacht dat ik daar zou komen bood me een uitsmijter en de mid dag was nog jong toen de wachtcom- Alioaar ik mij een half uur op de boulevard heb begeven. Op een ter ras. In de zon. Dertig minuten maar. Héérlijk. mandant van de Utrechtse Kromhout kazerne zei: „Jawel, meneer, dat kan, ik zal hem even laten komen". In het bezoekerskamertje zaten we even later: Rudolf Spoor en ik. En hij had dikke boeken bij zich, die alles te maken hadden met ruimtevaart. Ned. Herv. kerk. Bedankt vobr Klundert „In augustus 1957 ging de Amerikaan- (toez.): S. Meyers te Hoogblokland. Beroe- se majoor Simons met een ballon 35 Pén Oosterwolde (Geld.): J. C. Schuur- kilometer de lucht in. Ik las er over HIeSAen®grt!f'/+Aai\ge^,n^n ï,aar pn het maalrte een beweidivo indruk Hendnk Ido Amoacht (toez.): P. H. de Pree en net maakte een geweldige maruk te ingen> Beroepen te Zierjkzee (vac. C. J. op me. loen ben ik me meteen gaan van Royen): J. B. van Assendorp, kand. te interesseren voor alles wat met ruimte- IJmuiden-Oost. Aangenomen naar Scheve vaart te maken had", zei Rudolf Spoor, -ningen (wijkgemeente 3): J. H. Hartzheim Kort daarna, op 4 oktober 1957, de te Winterswijk, eerste Russische kunstmaan de Spoet- siildr^ht toede voS^'het evïngelSue- nik I. „Ik was reusachtig onder de in- werk): A. L. Janse de Jonge te Oostvoor- druk", zei Spoor en „ik ging onmid- ne. Aangenomen naar Gouda (vac. J. M. dellijk alles verzamelen: kranten en Vlaming): J. Hengeveld te Wateringen. Be- tijdschriftenartikelen foto's uit binnen- voor Winschoten: (vac R. J. de Jong): pn buitenland" H- R- Zijlstra te Koudekerk a. d. Rijn. Be en Duueniana dankt V0Qr Eindhoven (6e pred pL); s van Aii„e T,,in<,f»«or,Av, ic Bekkum te Monster Beroepen te Rotter- Alles wat er over kunstmanen is dam (a]s predikant voor het ziekenhuis Eudo- verschenen, van de eerste dag tot van- kia): j. C. Hagen te Leeuwarden, daag, heb ik in een van mijn acht Beroepbaar: ds. H. G. Meynen, laatstelijk grote plakboeken", vertelde de mili- predikant bij de Geref. kerk van Soeraba- tair. „Ook lichtdrukken van de kunst- Ja' *ha«s woonachtig te Emmen, Valther- maan» laan 87, tel. K 5910-1352, zal gaarne een eventueel beroep in overweging nemen. Maar Rudolf Snnnr wilde meer dan Chr- Geref. kerken. Bedankt voor Werken- maar Kuaoir spoor wilde meer aan dam. N de Jong te Katwijk aan Zee, twee- alleen krantenknipsels. Hij schreef tal te Barendrecht, G. Blom te Meerkerk brieven. Aan Wernher von Braun en 26 en H van Leeuwen te Arnhem, maart van dit jaar kreeg hij antwoord. Geref. gemeenten. Beroepen te Sint Ca- Plus een foto. En dikke pakken gege- ïïlat^ln®s '0ntari°' Canada): A. Vergunst te yens over de ontwikkeling van de ruim- °(jtuedr.aGa™ef. gemceI1ten. Beroepen te Gies- tevaart in Amerika. „Je mag d e stuk- 5endam: B. Toes te Kinderdijk, ken rustig gebruiken voor publicatie Doopsgezinde broederschap: Aangenomen schreef Von Braun er bij. En onder naar Nijmegen: Jac, Krijtenburg te Houre. zyn handtekening stond: „Director De velopment Operations Division". En bo venaan het briefpapier: „Army Ballis tic Missile Agency". Jawel, allemaal op het briefpapier van Von Braun. Van de Amerikaanse raketdeskundi- ge generaal-majoor Hoiger N. Toftoy kreeg Rudolf Spoor ook al een brief, plus foto met handtekening en een an dere brief is naar hem onderweg van Scott Crossfield. ,,U weet wel, de man die deze zomer het raketvliegtuig X 15 hoopt te zullen besturen", vertelde Spoor. En nu? Nu komt Rudolf Spoor van ochtend voor de microfoon te staan. Om kwart over elf kunt u naar hem luisteren over Hilversum-II, in het pro gramma „Palet". Om er te vertellen over zijn ruimtevaart-hobby en -ervaringen. Ja, Rudolf Spoor heeft ook een paar keer raketten gebouwd. Zaterdag 13 september 1958 schoot hij de eerste af, achter het ouderlijk huis. De restanten heeft hij keurig op een houten plankje gemonteerd en er staat bij: „Na de start was de lanceerpijp ontploft. De raket ging 12 meter hoog en kwam 28 meter van de startplaats op de aarde". Dat was dan in de tuin van de bu ren Nog eens heeft Rudolf Spoor een raket afgeschoten, in de duinen en toen werd een hoogte van 55 meter bereikt. „Maar ik doe het niet meer", ver zekerde hij me. „Ik las van een onge luk in Amsterdam; een jongen, die met raketjes knoeide, raakte er een hand mee kwijt." En het was de se cretaris van Von Braun, V. C. Soren- sen, die aan Rudolf op 12 december 1958 schreef: „Ik wil deze brief niet beëindigen alvorens uw aandacht te vestigen op de gevaren die kunnen ont staan bij zelfgemaakte raketten". Doe het niet of onder leiding van deskun digen, raadde Sorensen aan. En aan die raad heeft Rudolf Spoor zich heel stipt gehouden. Maar zijn hobby blijft gehandhaafd. Dat kunt u vanochtend zelf beluisteren. Om 11.15 uur. TUIST JA, en toen herinnerde de J fotograaf zich, dat hij voor onze Hita Beukman nog modefoto's in het Kurhaus moest maken. Vandaar dat wij toen zeer snel naar Scheve ningen zijn gegaan. De oudste inwoonster van Gouda, mevrouw D. G. Verslootvan Rooyen. is gisteren overleden. Zij is bijna 102 jaar oud geworden. 152 yESPASIANUS had zijn zoon nauwlettend gadegeslagen en ook Madame Caenis hield hem goed in de gaten. Velen wensten de zoon op de plaats van de vader te schuiven. De zoon was moedig en bedaard en zijn troepen gingen voor hem door het vuur. En ook die hysterische, Joodse prinses, wier fanatisme veel meer reken de op de jonge verliefde prins, dan op de koude Vespasianus, poogde steeds weer opnieuw haar invloed bij hem te laten gelden. De kei zer wist dit wel. Het was zijn tac tiek de dingen bij hun ware naam te noemen. Hij plaagde zijn zoon dikwijls en rekende hem voor, hoe lang hij nog moest wachten. Her haaldelijk kwam het tot heftige woordenwisselingen. Titus wees er dan op, dat zijn nietsnut van een broer Domitianus in Rome vérstrekkende bevoegdheden had en hij zelf in het oosten nu ook grotere bevoegdheden wilde heb ben.. Beiden spraken dan openhar tig maar bars met elkaar en knor- rig-geestig maar toch ook vader lijk waarschuwde Vespasianus zijn zoon voor de prinses. Toen Antonius naar de kelder ging, had hij vóór die tijd ten minste. Rome nog veroverd. Titus had tot nu toe alleen maar een paar kleine bergdorpen in Galilea veroverd en kon zich dus nog niet de weelde veroorloven zijn tijd te verslapen. Titus sloeg terug. Voor 'het overige vertrouwde hij op de schranderheid van zijn zoon. Die zou wel niet zo dom zijn om nu met een geringe kans van sla gen naar de macht te grijpen, die hem na een paar jaar als een rij pe vrucht in de schoot zou vallen. Hij hield van zijn zoon, wilde de dynastie trachten te bestendigen en zijn zoon beroemd maken. Zelf heeft hij in Judea het vuile werk opgeknapt. Titus zal na zijn dood de dankbaarder taak te beurt val len zijn werk te voltooien. Ook nu liet hij zijn omgeving lang wachten voor hij met een be sluit voor de dag kwam. De win ter liep in Alexandrië ten einde. Tegen het einde van de winter diende men de operaties in Judea te hervatten, wanneer men daar geen ernstige tegenslagen riskeren. Zou de keizer zelf een einde ma ken aan deze veldtocht? Wie zou hij met deze opdrachten belasten? Waarom aarzelde hij? In deze dagen werd Jozef bij de keizer ontboden. Eerst nam de kei zer hem op zijn gewone manier er tussen. „Je huwelijk schijnt gelukkig te zijn, hè?" zei hij. „Het lijkt me niet bepaald dat je zo mager bent van diepe zelfinkeer of extase." Hij liet deze spottende toon niet va ren, maar Jozef voelde dat er ge spannen verwachtingen achter scholen. „Desondanks", ging Vespasianus verder, „moet je toch maar weer eens bij je innerlijke stem te ra de gaan, verondersteld natuurlijk, dat je nog het plan hebt over de gebeurtenissen in Judea te gaan schrijven. De dingen zullen daar namelijk in de komende maand een duidelijker vorm gaan aanne men. Jullie definitieve onderwer ping zal ik mijn zoon Titus opdra gen. Nu moet je voor je zelf beslissen of je binnenkort met mij naar Ro me of met Titus naar Jeruzalem wilt gaan." Jozef voelde zich ge vleid. Hem als eerste deelde de oude dus het besluit mee, waarop allen nu reeds zo lang in een pijn lijke spanning wachtten. Tegelij kertijd voelde hij scherp en smar telijk hoe hard de beslissing was, die de keizer nu van hem eiste. Moest hij naar Judea gaan om met eigen ogen te zien wat hij bij het graf van Jeremias had voelen aankomen? Zal hij in zijn ogen voor altijd de bitterheid over de ondergang van zijn stad moeten bewaren? De man voor hem heeft weer die scherpe, harde blik. Hij weet, dat het een verschrikkelijke beslissing is, overweegt en wacht. Een innerlijke band bindt hem aan deze Romein sinds hij hem voor de eerste maal zag. Als hij nu naar Rome gaat, zal deze band sterker worden, zal deze man naar hem luisteren en hij zelf in aan zien stijgen en veel bereiken. Met andere banden is hij aan de Egyp tische gebonden. Hij is jaloers als zij met haar smalle, bruine han den de kat Immutfru streelt. Eens zal er een dag komen waarop hij zich niet meer zal kunnen beheer sen en haar kleine god Immutfru zal doden. Niet uit haat tegen afgo derij maar uit jaloezie. Hij moet weg van de Egyptische, anders gaat hij te gronde. Reeds is zijn innerlijk leven versuft, het weefsel van zijn gevoel verslapt en kan hij niets geestelijks meer opnemen. Hij moet weg van deze man, want hij zal steeds meer macht willen bezitten als hij langer in zijn om geving blijft. En macht maakt de mensen dom en brengt hun inner lijke stem tot zwijgen. Als hij naar Rome gaat, zal hij een gouden tijd tegemoet gaan, want hij zal de keizer hebben. Maar als hij naar Rome gaat, zal hij niets zien van de ondergang van zijn stad en zijn land en zal Gods tempel onbeschreven voor eeuwig ondergaan en zal niemand van het nageslacht deze ondergang beleven. Plotseling overweldigde hem een ontoombaar verlangen naar Judea. (Wordt vervolgd) heeft deze militair u iets te vertellen, via uw radio. Het is Rudolf Spoor uit Heem stede, die wy gistermiddag fotografeerden met de restanten van zyn eerste, zelfge maakte, raket. .,Doe ik nooit meer", zei hy. 0 De Emmabloemcoilecte voor de t.b.c.- bestrijding heeft te Zierikzee 476.67 op gebracht. De heer Joh. Geense te St. Philips- land behaalde het diploma fruitteelt in de volle grond. 0 Uit Sint-Annaland is een bekende persoonlijkheid naar Stavenisse vertrok ken en wel de heer Jb. Geluk, die jaren lang in de Klippelstraat gewoond heeft en zich hier zeer vele vrienden verwor ven heeft. De laatste jaren woonde hij alleen, doch thans heeft hij zijn intrek genomen bij zijn dochter in Stavenisse, waar hij zijn laatste levensjaren hoopt door te brengen. 0 Een konijn van de heer J. Quist te Dreischor bracht vorige week 18 jon gen ter wereld. Alle diertjes zijn nog in leven. 0 Op het internationaal kapconcours te Arnhem behaalde de heer R. Kruisifix uit Axel het diploma „Internationaal" en op de „Académie de Haute Mode de la Coiffure Fran<;aise" in Parijs verwierf hij het diploma modern dameskappen. 0 De heer R. J. ,C. uit Sas van Gent reed met zijn auto op de Westkolkstraat. Een zoontje van de familie Waardenburg uit de Roeiersgang kwam op het moment, dat de auto naderde, van het trottoir en wilde de weg oversteken. Het kind kwam tegen de auto en werd gewond. Dokter v. d. Griek verleende geneeskundige hulp. 0 Mej. S. de Lugt is met ingang van 1 september benoemd als onderwijzeres aan de School met de Bijbel te West- kapclle. 0 Het vierjarig dochtertje van de fami lie Hengst te Westkapelle had het onge luk bij het oversteken van de Zuidstraat door een auto te worden aangereden. |l(llllllllll|llllfl|||lllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||lllll|||!llllll|||||lilll!lllllll||||!lllllllllllllll||l||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||llllllllllllllllllllllll,llllllllllllll,^ uur van achten, slaan deze H.B.S.-meisjes in Rotterdam op het toneel. Hun dansen is méér dan „gewoon" dansen; als u goed wilt kyken, neemt u er iets van mee. DEN HAAG (A.N.P.). Gisteren is in Den Haag tussen de Hoge Autoriteit en de Nederlandse regering overleg gepleegd over het plan dat a'e Hoge Autoriteit heeft opgesteld ter beteugeling van de kolen- crisis in de K.S.G Volgens dit plan zou de produktie van steenkool binnen de gemeenschap in 1959 met 3,5 procent moeten worden beperkt en de invoer met 45 procent, Beide ten opzichte van 1958. De Nederlandse invoer zou moeten dalen van 4 miljoen tot 2.7 miljoen ton, de Nederlandse produktie zou ongeveer gelijk blijven. De boomfeestdag wordt dit jaar. voor de derde achtereenvolgende maal op 15 april, in Apeldoorn, Arnhem, Bar. neveld. Ede, Epe, Ermeio, Voorst, Wa- geningen en Hilversum gevierd. Het kweken van peterselie in eigen tuin is een prettig werkje: de groente man zal u er niet steeds aan kunnen helpen en het is gemakkelijk als men het zelf in eigen tuin bij de hand heeft. Er kan op rijtjes gezaaid worden en voor een normaal gezin heeft men aan twee rijtjes van een paar meter lengte al wel voldoende. Het kruid kan im mers ook steeds opnieuw worden afge sneden en na het snijden dient men dan een lichte overbemesting te geven; de bekende tuin- en gazonkorrelmest kan men voor dit doel gebruiken. 37-78 Toen Kraak opeens niet ver der in het water zonk, viel er over de opgewekt babbelende Bandelozen in de volgboot een diepe stilte. ..Dromls!" riep een vat. hen, die Troe- belov genoemd werd. „Waarom zinkt die westerse schuit niet? Drie mooie gaatjes moeten toch wel voldoende zijn, dunkt me!" Graaf Basilov Bandelos staarde met een rood gezicht naar de achtersteven van de Kraak en veinsde de uitroep niet te horen. Maar nu begonnen ook de an deren zich te verwonderen. „Ja, waarom zakt hij niet verder on der water, Heer Graaf?" werd er van alle kanten geroepen. Moest d'at dan niet? De edelman schraapte zijn keel. „Hoe heet deze rivier?" vroeg hij toen aan zijn mannen. „De Ondiepr!" was het gelijktijdig antwoord. Want dat herinnerde ieder een zich nog wel van de school. „Nou dan," vervolgde de graaf. „Dat duidt immers op de ondiepte van deze rivier, nietwaar? Het schip, zinkt niet verder, omdat het op de bodem rust.,.., alles is precies volgens plan gedaan!" Dit antwoord stelde allen tevreden, behalve de graaf zelf. „Hoe heb ik dat kunnen vergeten!" mompelde hij. „Deze keer is mijn plan weer mislukt gelukkig maar, dat een Bandelos zich nooit voor één gat laat vangen, daar heb ik het mee ge troffen! We zuilen eens zien, of de Kletz kische vlam s.ms ook de volgende aan slag overleeft!" En met die duistere woorden begaf hij zich aan boord van de Kraak.... NED. HERV. KERK Beroepen te Oosterwolde J. C. Schuur man te Bleskensgraaf. Aangenomen naar H. I. Ambacht (toez.) P. H. de Pree te Ingen, naar Scheveningen J. H. Hartzheim te Winterswijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Oegstgeest en te Papen- drecht-Sliedrecht A. L. Janse de Jonge te Oostvoorne, te Rotterdam (zieken huispredikant voor Eudokia) J. C. Ha gen te Leeuwarden. Bedankt voor Winterswijk H. R. Zijl stra te Koudekerk aan de Rijn. Beroepbaarstelling: ds. H. G. Meynen, plaatselijk predikant van de Gerefor meerde Kerk van Soerabaja, thans woonachtig te Emmen, Valtherlaan 87, tel. 05910 1352. zal gaarne een beroep in overweging nemen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Barendrecht G. Blom te Meerkerk en H. van Leeuwen te Arn hem. Bedankt voor Werkendam N. de Jong te Katwijk aan Zee. OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Giessendam B. Toes te Kinderdijk. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Nijmegen Jat Ki ïjtemburg te Joure,

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2