FORMATIE DREIGT TE MISLUKKEN Economische Zaken na weigeringen niet aantrekkelijk meer Vervallen lustoord voor Dalai Lama Struikelblokken worden steeds groter Caféhouder in Terneuzen meent spoor te hebben Hele wereld geschokt door v. Beinums dood BEGRAFENIS IN ALLE STILTE Huwelijksdatum nog geheim OUDERCOMITÉ RIEP SCHOOL STAKING UIT Defensie gaat meer kosten De Biltkoeler PASSAGIERS OP OLIESPOOR PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 14 april 1959 LAATSTE NIEUWS Weerstand Wie nu Amerikaanse luchtmacht lanceert kunstmaan Baby verbrand in Dussen Op vlot over Grote Oceaan (4500 mijl) WESTELIJK VOORSTEL: Geen atoomproeven in dampkring Parkeerhekjes langs Amsterdamse grachten Reclameborden die de richting wijzen T.V. brengt het volk tot zijn keizer Het verkoolde lijk bij Axel AUTO TEGEN BOOM EEN DODE NOG EEN LEIDER VRAAGT ASIEL Luchtstrijdkrachten van Navo gaan oefenen BELANGWEKKEND VERDWENEN VROUWEN Groeiend tekort aan arbeiders in Rusland GESPREK SCHOEN rj I Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, HavenDark 24 teL 01110-2991. P Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeenwsch Dagblad Abonnementsprijs t 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1577 Van onze Haagse redactie DEN HAAG. andaag zijn de veertien dagen voorbij die prof. dr. J. E. de Quay bad gemeend nodig te hebben voor zijn kabinets formatie. Deze termijn heeft bij zelf genoemd en dat is toen wel wat „voorbarig geweest", zo geeft de formateur thans toe. Gisteren is hij in de morgen te Soestdijk door de Koningin ont vangen, gisteravond had hij een informatief gesprek met de de missionaire minister-president prof. Beel in diens woning. In deze ontwikkeling zien de politieke waarnemers in Den Haag een bevestiging van hun vrees, dat de kabinetsformatie moeizamer verloopt dan oorspronkelijk door de formateur althans is ge dacht. Als van het ingespannen formatiewerk van de afgelopen veertien dagen de balans wordt opgemaakt, dan blijkt er op het ogenblik geen zekerheid te bestaan over het getal der departemen ten noch over de personen geroepen om deze departementen te leiden. Zoals wij gisteren schreven onderneemt prof. De Quay een krachttoer in de poging het geschil tussen Buitenlandse zaken en Economische zaken op te lossen. Dit geschil is al jaren slepend en betreft een competentiezaak: onder welke minister ressorteren de zaken betreffende de Europese samen werking? Het is geen geheim gebleven dat minder dan een jaar geleden dit geschil zo hoog liep, dat zowel minister Luns als minister Zijlstra dreigden af te treden wanneet- hun departement niet de zeggenschap over de Europese aangelegenheden zou behouden respectievelijk verkrijgen. Eind augustus vorig jaar kwam een compromis tot stand waarbij bepaald werd dat Bui tenlandse zaken de coördinator van het internationale economische beleid zou blijven (minister Luns bleef als zodanig naar buiten optreden), maar minister Zijlstra in het vooroverleg de belangrijk ste positie innam. Dit compromis nu doorbreken en een nieuw departement van Europese zaken en buitenlandse handelsbetrekkingen op te richten, is wederom op hardnekkige weerstand van speciaal minister Luns ge stuit. Maandagmiddag confereerde prof. De Quay samen met mr. Luns en prof. Zijlstra over dit vraagstuk, maar het ligt niet in de lijn der verwachtingen dat Buitenlandse zaken dit deel van zijn taak wil afstaan. Teleurstelling op teleurstelling onder vindt de formateur ook in zijn polsen van personen voor het ministerschap van Economische zaken. Ook de kundige Wageningse econoom prof. Th. L. M. Thurlings, eveneens op de drukke maan dag door de formateur ontvangen, ambieert die positie niet, zo is officieel meegedeeld in Den Haag. Als volgende katholieke kandidaat voor dit minister schap wordt daarna hardnekkig drs. Schmelzer genoemd, thans staatssecreta ris voor de bezitsvorming en de P.B.O. Met iedere weigering wordt het even wel voor de volgende kandidaat min der aantrekkelijk om „ja" te zeggen. Voor de katholieken, die speciaal deze post hoog op hun verlanglijst hadden staan, een teleurstellende gang van zaken. Gisteren is prof. De Quay, op doorreis naar Soestdijk, even in Utrecht afgestapt om een gesprek te hebben met de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de Kath. arbeidersbeweging. Officieel werd hier over meegedeeld dat dit onderhoud ten doel had „informaties te verkrijgen over enkele personen" een formulering, die menigeen tot gissen heeft gezet. Huiselijk uitgedrukt lijkt het wel of de formateur aan de heer Middelhuis heeft gevraagd: weet u nog iemand? Het lijkt waarschijn lijk dat die „iemand" dan in aanmerking zou moeten komen voor de post van minister voor volkshuisvesting en bouw nijverheid. De hiervoor gepolste heer Andriessen, voormalig voorzitter van de Katholieke Volkspartij, heeft daar geen gevolg aan kunnen geven. Prof. De Quay zou voor dit ministerschap de voorkeur geven aan een autoriteit, voortgekomen uit de katholieke arbeidersbeweging, juist omdat deze minister straks de be slist niet populaire huurverhoging zal moeten verdedigen. Nog een ander knelpuntje vormt het ministerie van sociale zaken. Minister Klompé zou andermaal een aanslag op dit departement willen doen en bepaalde taken overgeheveld willen zien naar haar departement van maatschappelijk werk. Wellicht heeft prof. De Quay gisteravond gelegenheid gehad dit onderwerp met prof Beel (die tevens minister van sociale zaken is) te bespreken. Vandaag om 10 uur komt de anti-revolutionaire heer Hazenbosch, genoemd als toekom stige minister van dit departement, bij de formateur op bezoek. LOS ANGELES (U.P.I., A.P.) De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren op de basis Vandenberg in Californië een tweede kunstmaan van het type Discoverer gelanceerd. Het ligt in de bedoeling dat de Dis coverer H na de lancering een capsule zal uitstoten die Amerikaanse vliegtuigen zullen proberen op te vangen boven Vle Stille Oceaan na "de terugkeer van dat voorwerp in de atmosfeer. Evenals de Discoverer I, die op 28 februari werd gelanceerd en maar korte tyd om de aarde bleef draaien, zal de Discoverer II over de beiVle polen heen draaien en het gehele oppervlak van de aarde bestrijken. Vrij spoedig na de start werd bekend gemaakt dat de lancering was geslaagd. De Discoverer II weegt, de capsule van ruim 87 kilo inbegrepen, 198 kilo. Eigen nieuwsdienst DUSSEN Bij een binnenbrandje is gistermorgen de negen maanden oude baby van de familie Bullens in Dussen verbrand. Waarschijnlijk is het brandje begonnen doordat de baby, die in de box stond, kans heeft gezien een brandende petro- jleumkachel om te gooien. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De hele we reld der muziek is geschokt door de dood van doctor Eduard van Beinum, de dirigent van het Con certgebouworkest en van het Philharmonisch orkest van Los Angeles. Van Beinum overleed gistermorgen tijdens een repetitie van zijn orkest. Hij had juist afgetikt voor een korte pauze. Verlamd van schrik zagen de orkestleden, onder wie de zoon van dr. Van Beinum, de violist Bart van Beinujn, hoe hun dirigent plotseling wankelde en in elkaar zakte. Enkele musici snelden toe om hem te onder steunen. Enige ogenblikken later stierf hij. Vrijwel onmiddellijk na het overlij den verschenen vier artsen, die in al lerijl waren gewaarschuwd. HALFSTOK Orkestleden droegen het stoffelijk overschot van hun aanvoerder naar de solistenkamer. Later werd de overle den dirigent naar het Wilhelmina-gast- huis vervoerd en vandaar naar zijn huis in de Johannes Verhulststraat. Aan de gevel van het Concertgebouw- werd de vlag halfstok gehesen. Deze week zal de begrafenis in alle stilte geschieden. Op wens van de over ledene zullen alleen de naaste familie leden aanwezig zijn. Het doodsbericht heeft in de hele muziekwereld grote ontsteltenis te weeg gebracht. CALLAO (U.P.I.) Opnieuw zullen een aantal jongemannen trachten de prestatie van Thor Heyerdahl, die met zijn vlot Kon Tiki de Grote Oceaan over stak, te evenaren. Ditmaal zijn het twee Peruvianen, een Tsjech en een Argentijn, die met een aap en een pa pegaai op een balsavlot uit de Peruvi aanse haven Callao zijn vertrokken. Het viertal hoopt, gedreven door wind en stroom, in de komende 4V2 maand ongeveer 4500 mijl af te leggen. De ijshockeywedstrijd tussen België en Nederland, die zondagavond in Ant werpen werd gespeeld, is geëindigd in een gelijk spel (1010). De tussenstanden waren 32 22 56, Eigen nieuwsdienst GENÈVE. Dadelijk bij de hervat ting van de conferentie over staking van proeven met kernwapens hebben de Verenigde Staten en Engeland gisteren een nieuw voorstel ter tafel gebracht waarmee zij beogen de impasse te door breken waarin de conferentie is geraakt. Het voorstel houdt in dat er eerst een verbod zal komen van de proeven die het gemakkelijkst ontdekt kunnen wor den, namelijk de proeven in de damp kring en, desgewenst, de proeven onder water. Veel kans dat de Sowjetume dit wes telijke initiatief zal aangrijpen als een eerste begin is er niet. De eerste onof ficiële reactie erop van Semjon Tsarap- kin. de leider van de Sowjetrussische delegatie, was dat het voorstel geen ver band zou houden met het voornaamste doel van de conferentie: het sluiten van een verdrag waarbij alle proeven met kernwapens verboden zullen zijn. Afge wacht moet worden of de Sowjetume in deze starre houding van alles of niets zal volharden. Moskou, aldus Tsarapkin, zal het nieuwe voorstel zorgvuldig be studeren. Van onze correspondent BRUSSEL. „U verwachtte zeker een kleine brunette te zien. U moet wel teleurgesteld zijn", grapte de 21- jarige Italiaanse prinses Paola Ruf- fo di Calabria, de verloofde van prins Albert van België maandag toen zij werd voorgesteld aan de pers. Stralend van geluk zat het hoog blonde meisje met de blauwe ogen naast de prins op een sofa, terwijl de tientallen camera's van de fotografen en filmmensen haar onder vuur namen. OPENHARTIG De toekomstige bruid van prins Albert is slank, nogal lang, spontaan en zeer openhartig. Het was duidelijk te zien dat de jong verloofden veel van elkaar houden. Ze hadden er vooral veel schik in dat het geheim van hun liefde zo goed voor de pers is verborgen gebleven. Het tweetal sprak er op on gedwongen wijze met de journalisten over. Het nieuws van de verloving aan het hof heeft in België een golf van en thousiasme verwekt. Men is algemeen opgetogen over de keuze van prins Albert en hoopt nu maar dat koning Boudewijn spoedig zijn voorbeeld zal volgen. Wanneer het huwelijk zal worden gesloten is nog steeds een geheim. Om dat prins Albert-de troonopvolger is verwacht men algemeen dat het in Brussel zal geschieden. GELUKWENSEN Gisteren kwamen een groot aantal vooraanstaande Belgen naar het paleis te Laeken om kennis te maken met de verloofde van prins Albert. Uit alle delen van het land stromen gelukwen sen naar het paleis. Duizenden tele grammen zijn al bezorgd. Maandagavond was er in het paleis een familiediner ter ere van het jonge paar. Daar werd de Italiaanse prinses voorgesteld aan koninginmoeder Elisa beth die haar nog niet had ontmoet. Opgetogen zijn de Belgen over de keuze van hun prins Albert: het 21- jarige Italiaanse prinsesje Paola. Gisteren verscheen het verloofde paar voor vertegenwoordigers van de Belgische pers in het paleis van Laeken. De prinses droeg een een voudige, donkere japon. In haar oren de schelpvormige diamanten clips die ze van de stiefmoeder van haar verloofde heeft gekregen, de prinses De Rethy, echtgenote van koning Leopold. De diamanten ring van prins Albert kreeg ze pas 's avonds aan het familiediner in het paleis. Voor de pers werd ontvangen hebben Paola en Albert maandag een partijtje golf gespeeld en een lange wandeling gemaakt in de uit gestrekte bossen rond het paleis. AMSTERDAM. Langs zeven kilo meters van de Amsterdamse grachten worden nog dit jaar lage hekjes ge plaatst. Zij komen langs twintig kilometers van de grachten, maar het zal drie jaar duren voor ze er allemaal staan. Het eerst is de Singel aan de beurt, daarna de Herengracht, de Keizersgracht en de Prinsengracht. Om a'e hekjes te kunnen plaatsen moeten er twaalfduizend gaten worden geboord in de stenen randen langs de grachten. Dat kost tachtigduizend gul den. Het boorapparaat is voorzien van met diamanten bezette boorkronen. Eigen nieuwsdienst ANGERLO. In het dorpje An- gerlo bij Arnhem is maandag een schoolstaking uitgebroken, omdat B. en W. aan de openbare, overwe gend door protestantse kinderen be zochte school, tijdelijk een gepensio neerde katholieke leerkracht hadden benoemd. Van de 78 kinderen, die de school bezoeken, zijn er maandagmorgen zeven en maandagmiddag acht ko men opdagen. De rest is thuis ge bleven. De oudercommissie wil de staking ten minste een week vol houden. Benoeming Doordat een van de onderwijzers van de school voor herhalingsoefe ningen was opgeroepen, stonden B. en W. voor de moeilijkheid een ge schikte leerkracht te vinden, die voor drie a vier weken de lessen zou willen overnemen. Met veel moeite, aldus het gemeentebestuur, lukte het in Doesburg. Omdat noch het hoofd van de lagere school noch de protestants-christelijke wethou der bezwaar hadden tegen de plaats vervanger, werd hij als tijdelijk leerkracht benoemd. Protest Het oudercomité had echter wèl bezwaar, voornamelijk omdat -vol gens dit comité voor de tijdelijke functie ook een protestantse onder wijzeres uit Doetinchem beschikbaar was. Zij zou door de katholieke bur gemeester van Angerlo zonder meer opzij zijn geschoven. In een protestvergadering be sloten de ouders zaterdagavond hun kinderen voorlopig niet meer naar school te sturen. De kinderen, die maandag de lessen hebben gevolgd, waren voornamelijk afkomstig uit de gezinnen, van het gemeenteperso- neel. ANWB contra cognacfabrieh ROERMOND (A.N.P.) De A.N. W.B. is boos op een cognacfabriek, die langs de weg van Maastricht naar Mook 28 reclameborden heeft ge plaatst. Volgens de A.N.W.B. lijken die te veel op haar richtingborden. Ze zou den bovendien het verkeer in gevaar brengen en de weg ontsieren. De A.N.W.B. heeft de Rijkswater staat gevraagd de borden te verbie den, maar die kan niets doen omdat de borden buiten zijn beheersgebied staan. Nu hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Limburg een circulaire naar de gemeentebesturen gestuurd, waarin ze verzoeken de borden te laten verdwij nen. TOKIO (A.P.) De Japanse keizer, die vorige week via de televisie de brui loft van zijn zoon kon gadeslaan, zal nu op het beeldscherm meer van zijn volk te weten kunnen komen. Een Ja panse televisiemaatschappij gaat een wekelijks serieprogramma invoeren, ge titeld Sa-men met de Keizer. De bedoe ling is de keizer dingen over Japan te laten zien die hij tot nu toe niet per soonlijk heeft kunnen waarnemen. De maatschappij heeft verklaard dat er 'in Japan een stroming bestaat om van de „vermenselijkte keizer" weer een „goddelijke keizer" te maken. „Dit moeten wij voorkomen, de keizer moet niet afgezonderd gehouden worden van het volk." Een grote farmaceutische onderneming draagt de kosten van het programma, maar uit eerbied voor de verheven kijker in het keizerlijke paleis zal de reclame tot een minimum be perkt worden Eigen nieuwsdienst KRIMPEN AAN DE LEK. Met een sportwagen is gisternacht de hotelhouder A. van de Berg uit Krimpen aan de Lek op de Tiendweg in ziin woonplaats tegen een boom gebotst. Ziin vrouw kwam daar bij om het leven. De heer Van de Berg werd gewond. Een derde inzittende, de heer Van de Voorde, bleef ongedeerd. Halfstok hangt de vlag aan het Concertgebouw. Amsterdam rouwt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Onze defensie zal in de toekomst duurder worden. Willen wij de gevechtskracht van onze strijd macht niet verminderen, dan zullen wij in de naaste toekomst moeten moderni seren. Dat zal een -vergroting van de investeringen noodzakelijk maken, zo blijkt uit de memorie van antwoord van minster Staf aan de Eerste Kamer. De verhogingen zullen van bepgrkt karakter zijn, vergeleken althans met de jaarlijkse stijging van het nationale inkomen enhet totaal van de rijksbe groting. De stijging van de uitgaven kan zelfs minder zijn dan de normale stijging van het nationale inkomen, maar dan moet er wel met kracht worden gestreefd naar bezuiniging en meer doelmatigheid op bepaalde gebieden. De vijfjarige Freek de Haan uit Wier (Friesland) is zondagmiddag met zijn autoped in de Wierstervaart gereden en verdronken. NEW DELHI (Reuter-A.P.) Mus- soorie, eens een van Indië's vrolijkste steden, is de Dalai Lama aangewezen als verblijfplaats tijdens zijn asiel. Mus. soorie ligt 200 kilometer ten noorden van New Delhi in de Himalaja. Dit nieuws maakte het Indische ministe rie van buitenlandse zaken maandag avond bekend. De uit Tibet gevluchte Dalai Lama bleef gisteren in Bomdila. in een der uit lopers van de Himala.ia. Hij rust daar uit van de vermoeienissen van ziin vlucht die vier weken geleden in Lhasa begon. Verwacht wordt dat de Dalai Lama 21 april in Mussoorie zal aankomen. Premier Nehroe gaat twee dagen later besprekin gen met hem voeren over ziin toekomst en de situatie in Tibet. Men weet nog niet hoe de Dalai Lama vanuit Bomdila verder zal reizen, per trein of door de lucht. Er staat zowel een speciale trein als een vliegtuig voor hem gereed. In Mussoorie staat een groot aantal paleizen, voor het grootste deel verlaten en verwaarloosd. Toen de prinsen in Indië nog een grote rol speelden bij het bestuur van het land was het een druk bezocht vakantie-oord. Intussen is bekend geworden, dat be halve de Dalai Lama nog een zeer hoge geesteliike leider uit Tibet is gevlucht: de Karampa Lama. Hij heeft in de berg- staat Bhoetan asiel gevraagd. De Chine zen hebben ook hem als verrader be stempeld. De opperbevelhebber van het Chinese bezettingsleger in Tibet, generaal Tsjang Koeo-ha. heeft „de voorbereidende com missie voor het autonome gebied Tibet" rapport uitgebracht over de opstand in het land. Het leger van Tibet was de af gelopen vier iaar stelselmatig versterkt met leden van de opstandige Khabbastam. Communistische partijorganisaties in Tibet werden stelselmatig moeilijkheden in de weg gelegd, de massa werd tegen de Chinezen opgehitst. Begin februari zou er voor het eerst iets van een groots opgezette rebellie zijn gemerkt. DRAMA TE VLAARDINGEN Vermoedelijke dader nog bewusteloos Eigen nieuwsdienst VLAARDINGEN. Over de toe dracht van het familiedrama te Vlaar- dingen waar zaterdagnacht de dertig jarige mevrouw E.S.-van D., hoogst waarschijnlijk door haar man, met een hamer werd doodgeslagen is de poli tie tot nu toe niets meer te weten kun nen komen. De vermoedelijke dader, die heeft geprobeerd zich van het leven te bero ven door een grote dosis slaaptabletten in te nemen, kon niet worden verhoord. Hij ligt, nog steeds bewusteloos, in het algemeen ziekenhuis te Vlaardingen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Tot 17 april wordt op het ogenblik boven het hele gebied van de Navo, van Noorwegen via West-Euro pa tot Turkije, de luchtmachtoefening Top weight gehouden. Alle in de Navo geïntegreerde een-heden van de lucht machten nemen er aan deel. Top weight heeft tot doel de paraat heid' van de luchtmachtstrijdkrachten en hun capaciteit op de proef te stellen. Land- en zeestrijdkrachten werken aan de oefening mee. Gedurende dc oefening is -ook bo-ven ons land van tijd tot tijd een verhoogde activiteit in de lucht waar te nemen. Eigen nieuwsdienst TERNEUZEN.Een kleine, knappe donkere vrouw van een jaar of 25 en haar naar schatting vijftigjarige met gezel hebben woensdagavond, de avond voor er bij Axel een verkoold lijk werd gevonden en er een mysterie werd geboren, een borrel gedronken in res taurant Monopole, een van de uitgaans- zaken in Terneuzen. De eigenaar van de zaak, de heer C. Hamelink en zijn kelner W. de Moor vragen zich na al les wat er de volgende dag is ontdekt af, of deze opvallende tengere verschij ning in haar grijze mantel de dag daar op werd omgebracht en in wat ruig gras van de Catharinepolder werd neergelegd om met benzine te wor den overgoten. Deze vraag stellen zich ook justitie en politie, die de aanwijzingen van de Ter- neuzense caféhouder bijzonder belang wekkend achten. Diens geheugen heeft een bijna compleet beeld opgeleverd van de twee gasten, die op die woensdag avond het was niet druk in de zaak per auto arriveerden en een paar borrels bestelden: zij klein en donker, hij even min groot, (1.75 meter) gekleed in een grijs pak van goede snit, de indruk makend een man van de wereld te zijn, die met een goede vriendin een slippertje maakt. Onder haar mantel droeg de dame een wollen japon en zij bezat een ring met een grote steen, had de kelner bij het serveren van het apéritif en daarna van de hors d'oeuvre gemerkt. Het paar is blijven eten: biefstuk met champignons. Daarna heeft de man geïnformeerd of er gelegenheid tot dansen was in Monopole. „Nee, monsieur" antwoordde de heer Hamelink, die merkte dat het stel rad Frans sprak met af en toe een paar woorden gebroken Vlaams er tussendoor, „Nee, meneer, alleen op zaterdagen." „Bestel dan een tweepersoons kamer voor mij in een goed hotel voor de zaterdag", ordonneerde de man tegen half elf, toen zij als laatste gasten van Monopole aan stalten maakten om te vertrekken. terhalen. Gegevens, die nu ook binnen komen van de kant der verschillende gemeentelijke politiecorpsen in België, waar men nagaat of er misschien jonge vrouwen zoek zijn. Zo borduurt de recherche in Gent ver der op de verdwijning van een secre taresse, die er met geld van haar werk gever vandoor zou zijn en in Zeeuws Vlaanderen wordt naarstig onderzocht wat er waar is van het verhaal dat een meisje uit deze streek langer van huis is dan gewoon geacht moet worden. Het signalement zou namelijk op be paalde punten met dat van de omgeko men vrouw overeenkomen. Een politiehond heeft een strook van 4.5 kilometer nagezocht, waarbinnen de plastic overtrek van een autobank, be vlekt met bloedsporen, gevonden is. NEW YORK (U.P.I.) Een van de ernstigste problemen die de Russische economie bedreigen, is volgens Ameri kaanse fabrikanten: het groeiende tekort aan arbeidskrachten. In een rapport uit gegeven door de National Association of Manufacturers wordt geschat dat het aantal Russische arbeiders in de komen de 10 jaren met acht miljoen toe zal ne men, tegen ruim twaalf miljoen in Ame rika. „Als gevolg van de 10 miljoen doden die bij'de liquidaties van 1928 vielen, de 20 miljoen doden van de tweede we reldoorlog, de ontelbare doden in de sla venkampen en het lage naoorlogse ge boortecijfer, zal het aantal Russen dat de leeftijd van 15 jaar bereikt de ko mende tien jaar steeds kleiner worden." Even heeft de heer Hamelink de kans gehad de mensen persoonlijk te spreken: toen zij alleen zaten temidden der lege tafels en stoelen. Meneer komt uit Frank rijk? Nee meneer kwam uit Bergen, in Waals België. Madame zei uit Gent te komen. Daarna is het paar vertrokken, er is een portier van een auto dichtgeslagen en de rust van Monopole werd niet eerder verstoord dan op het moment dat de heer Hamelink en zijn kelner bekende details ontdekten in het zich complemen terende signalement van de vermoorde. Aanvankelijk was daarin sprake van een spijkerbroek, die het slachtoffer zou hebben gedragen, zodat de Terneuzense caféhouder geen overeenkomst zag, maar toen er later een nieuwe beschrijving in de kranten verscheen, zagen hij en de heer De Moor zoveel punten van over eenkomst, dat zij de politie belden. Inmiddels is er ook verder gespeurd naar de achtergronden van het drama aan de hand van de stille getuigen: de zwarte damesschoen, maat 36 moet af komstig zijn uit Gent, waar één winkel in de Lange Violettenstraat dit model kan hebben verkocht in het jaar 1957. Ook het reiswekkertje leverde wat sum miere gegevens op: de uurwerkmakers worden afgezocht en als vanavond de verschillende voorwerpen die bij het lijk zijn gevonden via de Belgische en Nederlandse televisie zijn getoond, hoopt men verdere gegevens te kunnen ach- Eigen nieuwsdienst SCHOONEBEEK Eén dag zal er eind augustus een personentrein rijden op de baan van de olietrein, de trein die de in Schoonebeek opgepompte ruwe aardolie vervoert naar de raffinaderij in Pernis. De spoorbaan is vanaf Nieuw-Amsterdam speciaal voor die trein aangelegd en wordt alleen daarvoor gebruikt, maar nu zijn de organisatoren van de Boor torenwandeltocht van plan voor de verwachte tweeduizend deelnemers een extra trein te laten lopen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke be wolking met kans op enkele locale buien, gepaard met enige afkoe ling. Overwegend matige wind tus sen zuidoost en zuidwest. MIESJE: 't Gaat nog best. 15 APRIL: zon op 5.46, zon onder 19.36; maan op 10.35, maan onder 1.27. max. neer- temp. slag in gr. 7-19 u. wind c. in mm Helsinki onbew. ZZW 6 0 Stockh. zw. bew. Z 7 0 Oslo motregen Z 5 2 Kopenh. half bew. z 8 0.2 Aberdeen regen z 14 0.1 Londen 1. bew. ZZW 20 0 A'dam 1. bew. zzo 22 0 Brussel 1. bew. zo 23 0 Luxemb. onbew. zo 20 0 Parijs 1. bew. zzo 24 0 Bordeaux geh. bew. zo 22 0 Grenoble 1. bew. z 26 0 Nice 1. bew. O 16 0 Berlijn 1. bew. ozo 20 0 Frankf. onbew. ZZW 23 0 München onbew. O 20 0 Garm. P. onbew. NO 22 0 Zürich onbew. NNO 22 0 Genève half bew. ZZO 20 0 Locarno onbew. NNO 20 0 Wenen zw. bew. stil 19 0.4 0 Innsbr. onbew. O 24 Rome onbew. WZW 20 0 Ajaccio onbew. z 20 0 Mallorca geh. bew. O 25 0 Algiers zw. bew. z 26 0

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1