Strijd om zetels Munitiedepots verdringen boeren en vakantiegangers Kroonprins Akihito trouwde de vrouw van zijn keuze Corso bleek te breed VERVALLEN SIERAAD DOOR RESTAURATIE IN EER HERSTELD Moeder De mens, de tijd en het water hebben verwoest Zaterdag 11 april 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 GROOT PLAN VOOR BESTRIJDING TBC Zeepost Banden sprongen hij noodlanding OORLOG" WERKT MET GROF GESCHUT D' Muurschilderingen Grafmonumenten HE MINISTER ANTWOORDT Ongelukken met gas en elektra BABYDERM E™' Onrust in Ommen Departement koos particulier gebied feilloos tussen staatsbos uit Zilverreigers symbool van geluk Zegetocht Dominee Duijvendak wijst op de muurschildering; met een mannenkop. De tekst er boven is uit Job en 1 Petrus, maar slechts gedeeltelijk te lezen. Vervolg van pagina 1 Voor de formateur begon het werk gis teren met een gesprek met het liberale Tweede-kamerlid drs. H. A. Korthals, wie men in de kringen van de V.V.D. al enige tijd geleden de portefeuille van binnenlandse zaken en het vice-premier- schap toebedacht Later hoorde men hem noemen als opvolger van minister Staf op Defensie en ook als opvolger van mi nister v. Aartsen op Verkeer en water staat. DEN HAAG (ANP) Een veel omvattend plan om de leerlingen van het voortgezet onderwijs ieder jaar op tbc te controleren, is aan de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid voorgelegd. Per jaar zou den daardoor zeshonderdduizend kin deren worden gecontroleerd; het zou het rijk evenveel guldens kosten, een tiende van het bedrag dat nu voor de bestrijding van de tbc op de rijksbegroting staat. De directeur van de Koninklijke Ne derlandse centrale vereniging tot bestrij ding der tuberculose, dr. J Meijer, ver wacht dat al zeer binnenkort al de scho len voor voortgezet onderwijs zullen worden benaderd door de schoolartsen diensten en de consultatiebureaus voor tbc. Maatregelen Regionaal heeft men hier en daar al maatregelen getroffen. In het Gooi bij voorbeeld is al enkele jaren geleden op de middelbare scholen de schoolcon- trole ingevoerd. Schoolinfecties zijn daar niet voorgekomen. De schoolinfecties, hoe ellendig die voor de aangetaste kinderen ook zijn, hebben een bescheiden goed kantje, vindt dr. Meijer. Er blijkt uit dat de tbc in ons land nog niet definitief is verslagen, zoals het publiek wel eens denkt. Zij vormen een tegenwicht op de berichten, die een niet helemaal gerecht vaardigd optimisme hebben cloen ont staan. De positie van deze laatste schijnt nu ook weer in de lucht te hangen, daar van anti-revolutionaire kant de econoom drs. C. P. Hazenbosch naar voren wordt ge schoven. BEZOEKERS Gisterochtend heeft prof. De Quay voorts nog gesproken met het rooms- katholieke Tweede-kamerlid mr. P. A, Blaisse. de kampioen van de K.V.P. voor de voetbaltoto en al jarenlang hun pio nier in de Europese politiek. Rond mr. Blaisse zijn de speculaties geweven om trent een afscheiding van de Europese zaken en de buitenlandse handelspolitiek van het ministerie van Economische za ken. De eerste bezoeker in de namiddag was de jonge anti-revolutionaire econoom drs. C. P.. Hazenbosch, ook al een „Euro- pees" politicus, die voor dit gesprek hals over kop moest vertrekken uit Straats burg waar hij als vice-president de nau welijks begonnen vergadering van de Assemblée van de Europese gemeen schappen bijwoonde. Drs. Hazenbosch, die ook een van de secretarissen van het Christelijk nationaal vakverbond is, zou in aanmerking komen voor sociale zaken. VERRASSING De verrassing van de dag was vervol gens het verschijnen van de Tilburgse hoogleraar prof. dr. P. P. van Berkum. Prof. Van Berkum doceert economie aan de Katholieke economische hogeschool. Twee en een half jaar geleden heeft hij voor hetzelfde doel al eens een reis naar Den Haag gemaakt, maar toen om aan dr. Drees te zeggen dat hij er niets voor voelde om zijn professorale toga te ver wisselen voor het ministerspak. Misschien liggen de kaarten nu anders. Hij wordt genoemd voor Economische zaken. Tenslotte kwam de heer W. J. Andries- sen, die in 1956 ook al eens werd gepolst, namelijk door de informateur prof. mr. De Gaay Fortman. Evenals toen heet het nu weer dat de heer Andriessen, voort gekomen uit de rooms-katholieke arbei dersbeweging en oud-voorzitter van de K.V.P, in aanmerking zou komen voor de portefeuille van volkshuisvesting. DEN HAAG Met de volgende sche pen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië ms Zaanland (13 4), ss U- ruguay (10 4); Aurvtralië: ms Orsova '14 4). Brazilië: ss Algol (14/4). ms Inn- stein (15/4); Canada: ss Nieuw Amsterdam (12 4). ms Prins Willem van Oranje(184). Chill via New York (16 4); Ned. Antillen: ms Attis (14 4): Nieuw Zeeland: ss Con- nessa (18 4): Suriname- ms Jason (15 4); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika; ms Pendennis Castle (18 4) Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten gewen de post kantoren. BEIROET fReuter) Tijdens een noodlanding op het vliegveld van Bei roet sprongen de banden van het lan dingsgestel van een Brits passagiersvlieg tuig vrijdag uit elkaar. Een begin van brand kon snel worden geblust. Geen der 63 passagiers en leden der bemanning liep enig letsel op. Het vliegtuig was van het type Comet. Van een oneer verslaggevers ALS men Dreischor alleen maar kent als woonplaats van Opa Kip dan mist men veel. Dreischor is een liefelijk dorp, dat in een van de schoonste gebieden van Neder land ligt: Schouwen Duiveland. Je kunt in de ruimte van dit Zeeuwse eiland een regenbui leeg zien vallen op een afstand; je hoeft er niet nat voor te worden. Je kunt er de zee in de lucht ruiken en schaduwen zien langs de hemel. En het licht is werkelijk licht. Waarom het zo is, weet ik niet. Misschien door de weerkaatsing door de zee en de wolken. Generaties kunstenaars zijn verliefd geweest op dat licht. De Franse schilder Jean Bazaine komt al jaren achtereen naar Zeeland toe om het licht en de ruimte te zien. Hij heeft er prachtige bladen en doeken gemaakt. Midden in de ruimte ligt Dreischor. mpfi - Een klein dorp. Amper negenhonderd S leden telt de gemeente van dominee n G. H. Duijvendak. Maar zij bewaren JK in hun midden een bijzonder sieraad: J21 de kerk die vrome handen vier of vijf JH| eeuwen geleden hebben gebouwd.^Het i kapel helemaal wegge broken. En wat die van Drei schor zelf niet hebben gedaan, dat deden de oorlog en het water. Maar nu is een begin gemaakt om het oude sieraad opnieuw tot een juweel te maken. SCHML -I 2.SOOO Top van Lemeter- Zo ziet de kerk van Dreischor er van buiten uit.De ramen zftn lager gemaakt, de muren besmeurd met ce ment, de steunberen en de doopkapel, die op de linkerhoek heeft gestaan, zijn verdwenen. Het dak is slecht. De ingan gen horen er helemaal niet. fcAT moeten ze zo vroe ger ook gewild hebben, een juweel maken. Want de kerk is veel te groot geweest voor de vijfhon derd mensen, die toen in Dreischor woonden. Maar Dreischor was een belangrijke plaats. Het was een eiland met een geprivilegieerde rege ring. De heren van Drei schor hadden met nie mand iets te maken; zij waren slechts gehoor zaamheid verschuldigd aan de graaf. Tot in de zeventiende eeuw hadden zij een eigen jurisdictie en het recht om de doodstraf uit te spreken en te voltrekken. Wellicht daarom hebben zij zo'n gro te kerk gebouwd. Of was het om an dere plaatsen te overtroeven? Of ge woon uit ijdelheid? Wie zal het zeg gen Het kan ook zijn dat ze een grote kerk nodig hadden om de gelovigen te herbergen, die er op bedevaart kwa men. In Dreischor werd vroeger de heilige Barbara vereerd en misschien is een kapel in de kerk voor deze hei lige gesticht. VTAAR Dreischor is al heel 1" vroeg omgegaan, zegt domi nee Duijvendak die mij dit allemaal vertelt, en toen was het natuurlijk uit met deze zaken. Toen hebben ze ook de muurschilderingen onder gekalkt, die dezer dagen in het koor van de kerk zijn ontdekt. Eeuwenlang hebben ze onder de kalk gezeten. Pas nu zijn ze weer zichtbaar geworden. Merkwaardige schilderingen. Zij be staan uit teksten, in het Nederlands, die omlijst zijn met min of meer kunst zinnige versieringen. De ene versiering is mooier dan de andere. Misschien zijn er verschillende schilders aan het werk geweest. Eén omlijsting bestaat uit de kleuren rood en geel, een andere uit kleurnuances en fijn lijnenspel. Weer een andere heeft onder aan de geschil derde lijst een hoofd met een ring in zijn neus. De tekst er boven is genomen uit Job en 1 Petrus. Slechts enkele woorden en zinsflar den zijn te lezen. De letters schijnen te stammen uit de tijd dat de eerste bijbels werden gedrukt. Op één schil dering lijken de letters ouder. Merk waardig is ook dat de tekst en het let tertype gelijkenis hebben met de schil deringen, die vorig jaar in Sirjansland werden ontdekt. Dezelfde ambachtsman? Niemand die het weet. Er is trou wens weinig bekend van de historie van deze kerk. De bouwgeschiedenis moet worden gereconstrueerd naarma te men er al restaurerend meer van te weten komt. Maar er zal veel onbekend blijven, daarvoor is te veel verwoest. [ET enige dat vrijwel geheel gaaf is gebleven, zijn de twee pompeuze grafmonumenten, waarmee de ambachtsheren van Dreischor het nageslacht hebben gepoogd te impone ren. Zij zijn rondom 1750 opgericht op de plaats waar vroeger een altaar stond. Dominee Duijvendak heeft duchtig gegrasduind in de geschiedenis van zijn gemeente. Over een van de ambachts heren van Dreischor heeft hij een to neelstuk gemaakt, dat door kinderen is opgevoerd. Die grafmonumenten blijven waar ze altijd hebben gestaan. Alles wat er ver der in de kerk was, wordt grondig ge restaureerd. Over een jaar of vijf zal het vervallen sieraad weer een stralend juweel zijn. Advertentie Gegarandeerd mesglad sneller en comfortabeler eleetriseh scheren doet U zich met de Braun shaver. Dank zij het gepatenteerde flin terdunne scheerblad en de half ronde kop. Neem de vergelijkende scheer- proel. Overtuigender dan iedere bewering. Typ» Combi met tondeuse in luxe plastic •tui f. 59.75. Type Special in cartonnen doos f. 44.75. Niiuw type Standard in cartonnen doos f. 37.50 Imp. N.V. Hapé, Amsterdam-C. Telefoon 63957 (4 lijnen). Gev. 1913. DEN HAAG Negen mensen hebben in 1958 en in het elerste kwartaal van 1959 het leven verloren door het los- of defect raken van gasslangen. Met niet of slecht geaarde elektrische wasmachines gebeurden drie ongelukken met dodelijke afloop. Dat heeft minister Zijlstra ge antwoord op vragen van mejuffrouw Olte, lid van de Tweede Kamer. Minister Zijlstra zei, dat aan de ver eniging van exploitanten van gasbedrij ven advies is gevraagd over de wijze, waarop de veiligheid van gasverbruikers kan worden bevorderd. Het advies kan nog dit jaar worden verwacht. Wat de elektrische wasmachines be treft, deelde de minister mee, dat hij in 1958 al voorbereidingen heeft getrof fen om op grond van het elektriciteitsbe- sluit eisen te stellen en keuringsvoor schriften te geven voor door elektromo toren aangedreven huishoudelijke toestel len. Het overleg dat met de industriële en handelsbelangen wordt gepleegd over deze zaak, kost tijd. De minister ver wacht echter, dat het mogelijk zal zijn op niet al te lange termijn de beschik king terzake van de keuring uit te vaardigen. De minister wees in dit verband op het belang van een goede voorlichting. Hier ligt, zei hij, een taak voor de exploitan ten van gas- en elektriciteitsbedrijven. Advertentie Van een speciale verslaggever OMMEN Wie de mooie nieuwe provinciale weg van Om men naar Deventer kiest, rijdt kort na het verlaten van het 's winters zo stille plaatsje door een bijzonder aantrekkelijk landschap. Geen wonder dat Ommen zo gezocht is door de toeristen en van oudsher het kampeercentrum bij uitstek is. Een kilometer of vijf verder doemt links de Lemelerberg op aan de horizon. Links af loopt hier een zandpad, de Achter- veldseweg. Het sluit een gebied in dat bekend staat als het Giethemse veld: hoog en laag bos van naald- en loofbomen, wat hei, enkele zandplekken. Van dit gebied behoort 36 ha aan mr. G. W. Haas te Groningen, die dit terrein kocht met het plan er een goed opgezet vakantiebedrijf te stichten. Hij koos de vorm van een stichting en maakte plannen voor de bouw van een 150 kampeerhuisjes. Ommens gemeentebestuur keur de dit plan goed. Het stadje aan de Vecht heelt 12.000 inwoners, maar des zomers komen er 14.000 vakantiegangers bij. Ommen heeft drin gend accommodatie nodig om de steeds wassende stroom toeristen op te vangen en de plannen van mr. Haas passen daar goed in. Akkoord, zeiden B. en W. en de gemeenteraad, maar Gedeputeerde Sta ten gooiden roet in het eten. Zij keurden dit besluit niet goed met een ar gumentatie, die wat gewrongen aandoet: gezien de grote behoefte aan kampeercentra is een meer beperkt terrein wel aanvaardbaar te achten het college vindt het thans geprojecteerde terrein te groot bebouwing met zomerhuisjes zal de recreatie schade kunnen doen Waar het op neer kwam was dat Gedeputeerde Sta ten de helft van het terrein goedkeur den. Over de andere helft valt straks wel te praten, meende de burgemees ter, laat mr. Haas nu eerst maar be ginnen. PAALTJES OP het door Gedeputeerden niet goed gekeurde stuk van het terrein wa ren op zekere dag paaltjes gezet. Netjes in een groot vierkant stonden zij daar en een verbaasde mr. Haas vroeg zich af wie dat gedaan kon hebben. Een briefje van het ministerie van oorlog hielp hem uit het onzekere: Oorlog wenst dit stuk terrein aan te kopen voor zijn munitiedepot. En als mr. Haas niet wil verkopen, dan zal het worden ont eigend. Koop de hele 36 ha dan maar. zei mr. Haas. want naast een munitiede pot kan ik geen vakantiecentrum be ginnen. Bovendien wordt het terrein zo Op vragen van het Tweede-kamer lid de heer Zegering Hadders heeft minister Staf bekend gemaakt dat in de gemeente Ommen twee militaire munitiedepots zullen worden gebouwd. Dergelijke depots bevinden zich al op verscheidene plaatsen in ons land. Het zjjn in bos en hei min of meer ver scholen liggende terreinen van 16 hec tare, omgeven door een hoog hek. Op de terreinen staan wat gebouwen, lood sen en schuren en er staat een mili taire wacht bij die zich dodelijk ver veelt. Het is opslag, er gebeurt wei nig of niets mee, het neemt alleen wat ruimte in. Deze depots zijn voor het militaire apparaat noodzakelijk en waar het ministerie van oorlog er in het algemeen op uit is de natuur en de recreatie zo veel mogelijk te ontzien, kan men er vrede mee heb ben.'Maar in Ommen heeft men met deze plannen geen vrede. Waarom niet, wordt uiteengezet in bijgaand ar tikel. vreemd verkaveld, dat ik veel meer dan 16 ha kwijt raak. Maar dit vindt het ministerie van oorlog te duur, zodat mr. Haas een ont- eigeningsproces boven het hoofd hangt. NOG GEKKER Hl 1 riERIN is mr. Haas niet alleen. Twee 1 boeren vonden op hun terrein op een kwade dag ook paaltjes. Zij moes ten op het gemeentehuis komen en daar lag het koopcontract al klaar, met ze gel en al. Het ministerie van oorlog wilde van elk van hen zo'n twee tot drie ha grond kopen, omdat dit net lag op een stuk waarop het tweede munitiede pot moest komen. Met de plek voor dit depot is het zo mogelijk nog gekker gesteld. Het ligt aan de andere zijde van Ommen, aan de weg van Ommen naar Hardenberg. Hier passeert men eerst een terrein bos van honderd ha gemeentegrond, dan een stuk particulier terrein en daarna zeker zevenhonderd ha bos toebehorend aan het Rijk. Het ministerie van oor log heeft met onfeilbare zekerheid het particuliere terrein gekozen voor zijn opslagplaats. De boeren hebben daar aan beide zij den van de weg stukken grond, elk stuk zowat tien ha. Aan de noordzijde hebben zij het al ontgonnen het is akkerland aan de zuidkant is het nog woeste grond. De plannen van oorlog hakken uit deze zuidelijke stro ken van iedere boer een stuk, want het depot moet niet vlak aan de weg komen maar honderd meter naar achteren. Koopt u die honderd meter er ook bij? vroegen de boeren. Neen. zei de vertegenwoordiger van het departe ment, dat wordt te duur. Mogen wij door het depot heen van ons ene stuk naar het andere rijden, in de toekomst? Neen, zegt Oorlog. Krij gen wij dan omrijschadevergoeding? Nou goed dan, ieder duizend gulden ineens (Gekapitaliseerd tegen vijf pro cent rente is dit een vergoeding van een gulden in de week.) We doen het niet, besloten de boeren. Dan gaan we onteigenen en krijgt u geen omrijschade, besloot Oorlog. Dat zal de rechter dan wel uitmaken, zei den de boeren en deden het enige dat ze doen konden: ze haalden de paaltjes uit hun land. DE beide landbouwers zitten in een moeilijker parket dan mr. Haas. Het grootste deel van het komende mu nitiedepot ligt op terrein van een derde, een bejaarde grondeigenaar die geen bezwaren heeft. Maar wij hebben deze terreinen eigenlijk gekocht voor onze zoons, zeggen de boeren. Aan iedere kant van de weg tien ha, dan kunnen zij later een eigen boerderij beginnen van twintig ha. De boerderij zelf hadden we aan de weg willen bouwen. Dat on gelukkige depót gooit deze plannen in de war, wat moeten we beginnen met een stukje grond van honderd meter diep aan de weg, daarachter dat depot van vierhonderd meter en daarachter weer ons land? En zo lijkt het alsof het Ministerie van oorlog met deze twee depots een scheve schaats heeft gereden. De gang van zaken met het terrein van mr. Haas is voor Gedeputeerde Staten van Over- ijsel bijzonder onaangenaam, omdat het de indruk wekt alsof ten behoeve van het munitiedepot dit deel als va kantiecentrum werd afgekeurd. In het VW-orgaan van Ommen is daar in die zin al geschreven, namelijk dat de Pro vinciale planologische dienst zowel Ge deputeerde Staten als het departement van oorlog heeft geadviseerd. De vraag blijft klemmen: waarom die depots in Ommen? En waarom op particulier terrein? VVV Ommen geeft hierop antwoord: zet de opslag plaatsen in het complex van 700 ha van staatsbosbeheer, dat toch al een, een paar meter hoge afrastering heeft. Of nog beter: plaats ze in de voor toeristen onaantrekkelijke gebieden in Oost Drente, ook op staatsgrond. Bewaar Ommen voor de recreatie, eerbiedig het particulier bezit. Zo is de indruk die men binnen krijgt. Dit is het koor, waar op de muren de schilderingen zyn gevonden. Rechts is er een te onderscheiden. Eigen nieuwsdienst HILLEGOM. Een vererend verzoek bereikte kortelings uit Dortmund het comité, dat het bloembollencorso in de bollenstreek organiseert; „Wilt u het hele corso op de trein zetten en naar ons sturen?" Het verzoek is ampel over wogen, maar ten slotte ging een briefje naar Dortmund met de beruchte zinsnede „Tot onze spijt Het verzoek was te laat gekomen en men heeft daardoor in Hillegom geen minimumbreedte van de corsowagens kunnen voorschrijven opdat zij per trein zouden kunnen worden vervoerd. Jammer voor Dortmund, want het bloembollencorso dit jaar op 25 april wordt waarschijnlijk het fleurigste en kleurrijkste sinds vijf jaar. TOKIO (A.P., U.P.I., Reuter) Vijf minuten voor de Japanse kroonprins Akihito en zijn bruid Mitsjiko Sjoda gistermorgen in het huwelijksrijtuig stapten, vlo gen vier zilverreigers over de paleistuinen. Deze vogels, die in Japan een symbool van het geluk zijn, waren voor tienduizenden Ja panners langs de trouwroute het sein tot een uitbundige vreugde. Trouwens, ook de slagregens die de voorgaande dagen Tokio teisterden, en die pas op het allerlaatste ogenblik plaats maakten voor een zonnetje, waren voor geheel Japan het voorteken voor een vruchtbaar en duurzaam huwelijk. Voor het eerst sinds duizenden jaren is een Japanse vorst in het huwelijk verbonden met een meisje van niet adellijke bloede, doch de huwelijksplechtigheid volgde nog het oude ritueel. De tien miljoen televisiekijkers wa ren evenmin als de keizer en de keize rin getuige van de korte, besloten plechtigheid in een houten tempeltje van het keizerlijk paleis. Voor Akihito en Mitsjiko als man en vrouw uitreden, waren vele uren van ingewikkelde ceremonieën verstreken, waarvan de jonge bruid het middelpunt was. Reeds om half zeven 's morgens verliet Mitsjiko haar ouderlijke woning, waar haar ouders haar stijf buigend uitgeleide deden. Vier uren waren nodig om de toekom stige keizerin van Japan te kleden in haar huwelijksjapon: twaalf lagen zware zijde en brokaat, met een sleep van drie meter, een toilet dat ruim 17 kilo woog, en waarin de bruid zich slechts met moeite voort kon bewegen. Het lood zware groene, felrode en purperen ge waad werd gecompleteerd door een zware, zwarte pruik. Ook prins Akihito droeg een ceremonieel gewaad. Een uitgelezen gezelschap, grotendeels in westerse kledij en veelal gewapend met camera's sloeg de tocht van het jonge paar naar de tempel van het paleis gade. De enige westerse gast bij de hu welijksplechtigheid was Elisabeth Vining, de Amerikaanse Quaker-lerares die een geweldige invloed heeft gehad bij de westerse opvoeding van de kroonprins. De heilige spiegel, het keizerlijke staats- zwaard en de kroonjuwelen lagen in de tempel als symbool van de keizerlijke waardigheid. De ouders van de bruid en de andere hoge gasten bleven buiten de tempel wachten. Volgens de traditie mocht het keizerlijk paar geen enkel deel van de plechtigheden bijwonen: het kon slechts op de televisie de rijtoer gade slaan. In de tempel nam de bruid plaats op een stromat, rechts van de prins. De Sjinto-geestelijke nam twee twijgen van sakakihout, dat op laurier lijkt, en overhandigde de bruid en de brui degom ieder een takje. Daarna boog het paar viermaal in de richting van het binnenste heiligdom van de tempel en overhandigde de twijgen weer aan de geestelijke, die ze als Sjinto-offers aanvaardde. De prins las de huwe lijkseed voor van de papieren rol die hij in een mouw van zijn kimono had meegedragen. Het paar dronk daarna enige teugen rijstwijn uit een stenen kelk. en was toen volgens de Sjinto- godsdienst man en vrouw. Advertentie Brandend Maagzuur boort bij U tot net verleden bij de eerste Rennie die ge in de mond steekt. Inderdaad, een of twee Rennies herstellen het evenwicht en elimine ren alle overtollig maagzuur vanaf het moment dat de zuurdovende substantie, simpelweg met Uw eigen speeksel, in de maag belandt, 'n Heerlijk middel die Rennies, want behalve de heilzame werking, hebt U ook nog hel voordeel weer alles te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. Hierna verkleedden de prins en de prinses zich de prinses in een witte japon met diep decolleté, een creatie van Dior, de prins m rok en gingen naar de keizer en de keizerin om formeel mee te delen dat het huwelijk voltrokken was. De zegetocht naar het paleis van de kroonprins vormde het slot van een luisterrijke dag, waarop het Japanse volk voor het eerst in de geschiedenis van het vorstenhuis op spontane wijze van zijn medeleven blijk kon geven. Volgens de Japanse politie heeft een dergelijke grote menigte zich in Japan nog nooit tevoren zo ordelijk gedragen: er was slechts één klein incident, toen een negentienjarige jongen een steen naar het rijtuig van de prins en de prin ses wierp: hij verklaarde later te geloven dat het keizerlijke huis sinds lang niet meer regeerde, en dat het daarom geen recht had een dergelijke plechtigheid of touw te zetten. JUWEEL IN DREISCHOR Afheefdinfy.l

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7