DIT GROEIDE ZO MAAR! nieuwe Amstel verrassing decoratief wandbord Een geadverteerd adres geeft vertrouwen ZEGT „DE BAAS" DIE VAN JONGSTE BEDIENDE DIRECTEUR WERD VAN EEN EIGEN BEDRIJF voor Uw afwas, voor Uw schoonmaak Nieuwe helling van RDM kan grootste ter wereld worden weer waardemerken sparen voor Amstel Pullen bovendien kunt U van onbreekbaar plastic bij AMSTEL Gehuurde flets Kracht en zwakte Echt op gang BOUWDOK Burgerlijke stand 10 april 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Namens Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, zal op vrij dag 24 april 1959, te 11 uur, te Middelburg, Rouaansekaai 43, worden aanbesteed. het aanbrengen van be tonnen kantopsluitingen langs een gedeelte van I de weg IJzendijkeBier- vliet-Hoek-Terneuzen, no. 20 van het Provin- i ciaal wegenplan, wegvak j Hoek-Terneuzen, lang i 3757 m, met bijkomende werken, volgens bestek no. 7, dienst 1959. Het bestek ligt van tenminste' tien dagen vóór de dag der aanbesteding ter lezing ter Provinciale Griffie te Mid-, delburg, Dam 6, bij de Hoofd ingenieur-Directeur en de Hoofdingenieur van de Pro vinciale Waterstaat, onder scheidenlijk te Middelburg, Rouaansekaai 43 en Terneu- zen, Narcisstraat 8a. Het is van gelijk tijdstip, zo lang de voorraad strekt, ter Provinciale Griffie verkrijg baar voor 6.- of door stor ting of overschrijving van 6.. op postrekening no. 296000 van de Provincie Zeeland (diensten en fond sen). Aanwijzing ter plaatse vol- gens bestek. De nota van inlichtingen ligt van woensdag 22 april 1959 j af ter inzage bij de Hoofd- ingenieur voornoemd. Te koop gevraagd aan de j Walcherse kuststenen of I houten ZOMERWONING ot woning die hiervoor in te richten is. Goed nieuws voor Pullenbezitters: voor slechts 5.55 (zonder waardemerken) krijgt U een prachtig wandbord van origineel Fins berkenhout. Door zijn rijke decoratie een sieraad in Uw kamer. Een practische aan vulling voor Uw Amstel Pullen-collectie! Stort op postgiro nr 20i3, of leni per postwissel 3.S5 aan: Amstel Brouwerij, Postbus 4444, Amster- dam-O. Schrijf Uw naam en adres uitsluitend in blokletters. Vermeid op het strookje: wandbord. Het wordt U omgaand franco toege zonden. Zonder waardemerken Maten 51,6 cm hoog, 54 cm breed. wandbord! Vraag Uw leverancier de kleurenfoider! Mooi gelegen stuk grond voor het bouwen van een of meer zomerwoningen. Aanb. met prijs en juiste ligging onder letter B al gemene Boekhandel J. de Jonge, Goes. Postbus 55. Inboedelverkoping Notaris huis te houden op woensdag 22 april 1959. Nette goederen kunnen worden ingebracht, op te geven in het Notaris huis. Notaris Janse de Jonge. De openbare verkoping van het huis en inboedel aan de Burg. Bosselaar- straat 18 te Aagtekerke wordt uitgesteld tot woens dag 22 april 1959, 's middags te 2 uur. Notaris R. Batten. Westkapelle. Zaterdag 11 april uitvoering van het kinderkoor „de Zangvogel tjes" in Hervormd Jeugd- gebouw. Aanvang 7.30 uur. Entree 75 cent. Zo lang de voorraad strekt krijgt U bij Presto gratis vrolijk gekleurde bekers. Ze zijn onbreekbaar en U kunt ze in het warmste water wassen. Op elke fles Presto staat er één. De kleuren zijn: rood, geel, blauw, groen en wit. Zorg dat U gauw zo'n gezellig stel bekers krijgt. Zó komt de Amstel Pul In Uw bezit l Etiket van GoId-e Pils-, of Oud Bruin flessen verticaal middendoor snijden en uit achterzijde waardemerk knip pen Plak 12 waardemerken op adreszijde briefkaart en 95 cent extra aan postzegel® naast de frankeerzegel van 8 cent Geef de kleur op die U wenst Schrijf Uw naam en adres uitsluitend in blokletters Adresseer: Amstel Brouwerij, Postbus 4444, Amsterdam-O. De Amstel Pul zal U omgaand franco worden toegezonden. Attentie! Stuur alleen een briefkaart wanneer U één Pul wilt hebben (voorschrift P.T.T.). Wenst U meer Pullen te ontvangen Meer Pulten tegelijk bestelt U Keel eenvoudig per aange» tekende brief: plak 12 waardemerken per Pul op een velletje papier en sluit per Pul 95 cent aan geld bij (geen postzegels inzenden!). Vermeld tevens de gewenste kleuren en Uw naam en adres uitsluitend in blokletters. Adresseer de envelop: Amstel Brouwerij, Postbus 4444, Amsterdam- O. Dan ontvangt U alle bestelde Pullen tegelijk.'Voor de complete serie Pullen in 6 verschillende kleuren dus 5.70 insluiten met 72 opgeplakte waardemerken. steeds weer grijpt U naar Presto. En geen wonder! Het gaat ook zo gemakkelijk met dit groene fris-geurende af- wasmiddel. Een mild, snel- reinigend sop ook voor Uw vloeren, tegels, houtwerk, ramennoem maar op. In een oogwenk is alles schoon, blinkend-schoon. Vul zó de briefkaart int De sierlijke Amstel Pul, van solide kunstaardewerk, is gegla zuurd in 6 prachtige pastelkleu ren; crème, azuur, ivoor, zee groen, lavendel en oud rose. Een belangrijk voordeel van de Amstel Pul: het houdt Uw Amstel Bier kelderkoei. Pullen worden uit voorraad geleverd. Deze unieke Amstel-aanbieding is tijdelijk. Xcxn.-woa* JH.-Jl/KOOSr EEN SUNLIGHT PRODUKT Van een onzer redacteuren EEN zaak groot maken is niet zo moeilijk, haar groot te houden is veel lastiger, je kan dan niet meer terug. De grootste kunst is de groei van een bedrijf verant woord te doen zijn. Eén ver keerde gedachte kan levensge vaarlijke gevolgen hebben! Tegenover me zit de heer P. van Leeuwen in 1915 zo van de lagere school af jongste bediende bij Jurgens' oliefa- brieken te Zwijndrecht (voor vijf hele guldens' per maand ,,als je goed je best doet") in 1959 directeur van een bedrijf met een 250 werknemers op 86.000 m2 grondoppervlak: Van Leeuwen Buizen, Zwijndrecht. Je hebt in Nederland je kans gehad, filosofeert hij aan het eind van zijn verhaal-vol-successen, en die kans is er nog. Maar niet meer zo als vroeger. Toen kon je begin nen met een gehuurde schrijfma chine. Nu moet je een kantoor heb ben en vooral een auto! Daarom is het tegenwoordig meestal het begin dat een zaak de nek al breekt. Vroeger begon je gewoon met werken, met je fiets desnoods. Heb ik óók gedaan. In deze tijd zijn de aanloopkosten te groot. Dat is de reden waarom er zoveel dingen tot mislukken zijn ge doemd. Al jong WIE het succes van dit prachtige bedrijf wil begrijpen, moet de basis van het prille begin ken nen, ook al zegt de grote baas nu ter loops: „Dit is zo maar gegroeid Dat is het natuurlijk niet, anders zou hij niet „om hel vol te kunnen houden drie maal per jaar met vakantie gaan". Hij is al heel jong begonnen met hard werken. Eerst bij Jurgens dus, waar hij het na vijf jaar wel had bekeken. Hij heeft er veel geleerd, „omdat ik als jongste bediende overal mijn neus in stak". Hij werd assistent-boekhouder bij een scheepssloperij in Hendrik-Ido- Ambacht, kwam er al gauw in de ver koop en leerde daar het artikel buizen kennen. „Zo werd m'n levenslijn om gebogen, zonder dat ik er zelf veel toe of af deed." Hij moest in dienst kwam terug en hoorde dat er voor hem geen plaats meer was Toen is het eigenlijk begon nen, „want ik had niets te verliezen en dacht: ik ga het zelf proberen" Zo deed die jongeman van amper twintig dat: ,,Ik huura'e een terreintje van 300 m2 bij de brug in Zwijndrecht. Het was er een ppenluchttheater, want we hadden er niets, maar dat kon toen. M'n eerste knechtje verdiende zes gulden per week. Het afgelopen jaar hebben we een stuk meer dan een miljoen aan lonen en salarissen uit betaald". IN die tijd kocht ik gebruikte ketel- buizen, die we met de hand met hamers schoonklopten Ik verkocht ze voor afrasteringen en voor kassen in het Wesüand. Op een gehuurd fietsje trok ik het hele land door. (Nu zijn er twaalf vertegenwoordigers met evenveel auto's). Het „eigen vervoer" bestond uit een handkar, waarmee de buizen naar Dordt werden gereden. In 1923. Verhuizen naar 7000 m2 op Welgelegen, een oude scheepshut als schaftlokaal en een houten kantoortje voor drie gulden per week Telefoon kon niet lijden, ik deed m'n gesprekken af als ik sigaretten ging kopen. Er kwam een schrijfmachine op afbetaling. Hoefde ik de firmanaam niet meer in mooi rondschrift in de hoek van het briefpapier te tekenen. Dat was destijds allemaal „geweldig". Als ik er nu aan terug denk vind ik het maar improviseren. In de crisis jaren verspeelde ik de helft van mijn kapitaaltje, maar ik hield net genoeg over om te blijven hangen. Zo werden we in 1934 een naamloze vennootschap met een bredere basis dus, hoewel net moeilijke jaren bleven tot we in 1936 met nieuwe buizen begonnen, voor scheepsbouw en industrie bijvoorbeeld. De oude buizen hebben we echter nooit laten schieten WAT we nu hebben is het resultaat van ons vijfjarenplan uit 1952. In de hangars ligt gemiddeld vijftien miljoen kilo buizen van de meesl uiteenlopende soorten. Dit is onze grote kracht, maar ook onze zwakte Als de mensen maar over je praten, wat ze zeggen is vers twee Dan zegt de man, die eens zelfs geen kantoortje had: Ik houd alléén maar een wakend oog over wat er hier zo gebeurt, de rest doen de anderen, ik kan bij wijze van spreken gerust een jaar weggaan Mijn broer is al dertig jaar m de zaak, mijn schoonzoon is de andere adjunct-directêtfr. Op de voor naamste stoelen zitten mensen die in het bedrijf groot zijn geworden. Be langrijke figuren van elders aantrek ken doen we niet, want wie hier chef wil worden moet eerst maar bewijzen dat hij het kan HET succes? Voor een groot deel het gevolg van de goede geest in het bedrijf. Hier wél statutair vastgelegde deling in de winst, maar geen „half zes, tot morgen". Ik kan. gerust zeggen, dat niemand hier iets te veel is AUes voor de zaak en wie er eenmaal is blijft! Rest de vraag, hoe een man met alleen maar lager onderwijs dit alles heeft kunnen bereiken. Zijn antwoord is even simpel als verrassend: Ik heb altijd in hel jeugd verenigingswerk ge zeten, waar ik leerde spreken en me vrij bewegen M'n diploma Engels haalde ik toen ik al eigen baas was. Frans heb ik geleerd van een pater uit Tilburg in het gijzelaarskamp. En ver dér lees ik giaag geschiedenisboeken. Neen, geen detectives, want ik geloof niet in Inspecteur Vlijmscherp. Slapen doe ik toch wel Bij het afscheid, als we samen over de imponerend grote terreinen uit kijken, zegt hij alleen maar: vergeet" u vooral m'n mensen niet? Zo groeide het bedrijf van Van Leeuwen Buizen te Zwijndrecht. In de inzet het begin van het bedrijf in 1928: een scheepshut als schaft lokaal, een gehuurd kantoortje en een schrijfmachine op afbetaling. Nu een gigantisch bedrijf dank zij de durf van enkele mensen! F.ieeii nieuwsdienst I met een hoos! NA de oorlog begint het pas goed. Verkopen is geen kunst, aan ma terialen komen des le meer In Engelse en Amerikaanse legerdumps koopt Van Leeuwen enorme hoeveel heden buizen; invoervergunning num mer één voor ijzer uit Tsjecho-Slowa- kije is voor hem. In de ondergrondse heeft hij veel „kerels met karakter" leren kennen Zij komen bij hem wer ken, ook op hoge posten als die van bedrijfsleider, fabriekschef „Zwarte Piet" die in de oorlog zijn „baas" was, is nu nog een van zijn vertegenwoor digers. In 1948 koopt Van Leeuwen de hele polder Walburg: 22.000 m2 voor opslag, maar er is spoor noch diep vaarwater. Op een zaterdagavond in 1952 wandelt hij over de terreinen die Zwijndrecht voor industrie heeft bestemd. Hij ziet de prachtige haven en denkl „Dat is voor mij". Maandagochtend om negen uur zit hij bij de burgemeester en om half tien is de zaak in principe be klonken Het gmg om 40.000 m2. Later ontdekten we dat we er 60.000 nodig hadden en nu zijn het er 86.000 geworden De spoorwagons rollen zo de loodsen in en uit, de grootste Rijn- schepen kunnen terecht aan een kade van 360 meter lengte, kustvaarders tot duizend ton aan de steiger. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Voor veertigdui zend gulden bouwde in 1913 de Aan nemingsmij v. h. H. en P. Voormolen te Rotterdam de hoofdingang van de Rotterdamse Droogdokmij. In de vol gende 46 ja-ren heeft zij een goede klant gehad aan de werf, die haar nu heeft opgedragen een helling te bou wen van 155 meter lengte. Vermoedelijk kort daarna zal die' (vergroot worden tot 260 meter, terwijl de mogelijkheid bestaat haar te ver lengen tot 330 meter. Ais dat doorgaat 'is de R.D.M. de enige werf ter wereld, die daarop kan bogen. Elk type schip j tot 150.000 ton kan er dan worden ge- bouwd. Op 9 mei zal Voormolen de eerste, van de 760, meer dan twintig meter lange betonnen palen slaan. Volgend jaar februari moet de helling tol een lengte van 155 meter gereed zijn. Over tachtig meter krijgt zij een dubbele, betonnen vloer met ertussen een laag ;zand met ingewalste hoogovenslakken, zodat de totale dikte twee meter wordt.; i De breedte van de helling wordt 5%j meter, Bij een lengte van 155 meter zouden er twee tankers van 20.000 ton naast elkaar kunnen worden gebouwd, j lAls de lengte 260 meter wordt, is de| I helling geschikt voor een tanker van 85.000 ton. j De constructie van de helling is zo danig. dat het ondereinde (aan de ri vierzijde dusi over een lengte van 125 j meter in feite als een aflopend bouw- dok wordt gemaakt met een grootste diepte van zeven meter en afgesloten }door een deur. die aan een wegneem- ibare staalconstructie hangt. Aan weerszijden van de helling ko- men i<n Rotterdam te bouwen kranen met een hoogte van 78 meter. Zij krij gen een hefvermogen van negen ton bij een vlucht van 17V2 meter en van veer tig ton bij een vlucht van veertig me ter. ZAAMSLAG Geoten: Jolanda C„ d.v. J. van Fraaijcn- hove en G. Geelhoed. Willie, d.v. M. Schee- Ie en M. C. van Overdulve. Wilhelmina C„ d.v. J. H. Dieleman en C. Riemens. Jaco bus F., z.v. H. Koekkoek en J. PI. Hame link. Ernst, z.v. W. J. Vonk en N. Buize. Pieternella Wilhelmina, d.v. Th. Meerten* en M. P. de Pooler. Ondertrouwd: W. P. Elve. 25 j. en C. Cor- nelissen. ZAAMSLAG Gehuwd: F. D. de Jonge. 23 j. en S. J. de Jonge, 19 j. M. de Doelder, 21 j. en W. de Jonge. 1.9 j J. Deurwaarder. 25 j. en C. Due- rink, 19 j. C. H. van Antwerpen. 21 j. en J. Hamelink. Overleden. A. de Feijter, 75 j„ w.v. D. Ha melink. P. Donze, 87 j. e.v. M. de Vos. V GISSINGEN' Geboren: Marijke, d.v. S. Schout en J. Marijs Katrien T. I,., d.v. N. L. Prak en E. M A. N. de Waha Baillonville. Albert, z.v. T. Koldijk en S. de Boer, Adelgunda M. G., d.v. J. J. Haex en J. P. Saes. Jan L„ z.v. J. J. Oranje en J. J. v. d. Mee. Johanna M. d.v. M. J. Neels en M. P. Verburg. Palmyre C„ d.v. F. H. Alders en E. Elve. AUred J., z.v. L. van Haaften en H. van Maanen. Cor nells E-, z. v. T. v. d. Horst en M. P. Bos. Ondertrouwd: P. de Kraker, 24 j. en S. J. Mesker, 22 j. B. P. van Mieghem, 24 j. en M. L. T. Tournoy, 24 j. Gehuwd: S. v. Trijffel, 22 j. te Rotterdam en E. Bodbijl, 20 j. I. A. Zijta. 26 .j. en P. v. Loenen. 24 j. W. l-eeuwenburgh, 20 j. en M. G. Temmerman. H. F. W. van Zweden, 18 j, en E. M. A. de Brabander, 19 j. Overleden: G de Nooijer, 47 j„ e.v. J. de Pagter. C. de Nooijer, 72 j„ w.v. C- Huis- zoon. P- V. Fleurbaaij, 56 j.„ e.v„ I*. ée :Bree*

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6