KORTERE WERKTIJD GEVAARLIJK Etappegewijs na overleg van het bedrijfsleven Prof. Beel waarschuwt Eerste Kamer: Gruwelijke vondst van postbode IRAK VAN EIST MEER OLIE-WINST De Gaulle: duurder dan men dacht Schmidt terug in Nederweert Haco gedagvaard in kort geding GEBOEID DOOR HILVERSUM De Prinses Irene klaar voor vaart op St. Laurenszee Géén dienstplicht voor meisjes! Anders naasting jnaatschappijen FORMATEUR OP WEG NAAR SUCCES De Bilt: Nu en dan zon filsïm'ii PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 10 april 1959 ONJUIST BEGRIP VAN GEMEENTE Kritiek op Lager- onderwijswet 1920 Centraal overleg Niet vertraagd Geen middel 150 MILJOEN OVER ORANJE LIJN ERBIJ GOEDE HOOP Voorbeeld voor Irak: Hongaarse opstand in woord en beeld Rapport over middenstand van Yerseke Op Malta ontplofte helse machine Speciale telex voor polio-patiënt OM EEN KERKBEELD TWEE MEXICANEN DOODGESLAGEN i üSl JËS h Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1575 Een 2600 jaar oude traditie is gebroken: vanochtend zijn miljoe nen Japanse televisiekijkers getuige geweest van het huwelijk tussen kroonprins Akihito en een „ge woon burgermeisje", Mitsjiko Sjoda. Haar vader is een der rijkste fabrikanten van Japan, maar vooral voor de Japanse jeugd is dit meisje een romantische heldin, die met één blik van haar donkere ogen de prins wist te veroveren. Zelfs de officiële verklaring van het keizer lijke hof, dat door dit huwelyk het keizerlijk huis zich met opzet aan past by de democratisering van Ja pan, kan aan deze romantiek geen afbreuk doen. NEDERWEERT (A.N.P.) De heer H. C. J. G. Schmidt heeft gisteren zijn geboorteplaats Nederweert bezocht, waar hij 24 jaar heeft gewoond. Hij werd ontvangen door burgemees ter P. Spiertz en de wethouders. Na een kort samenzijn in het gemeente huis maakte hij een rondrit door de gemeente. 's Avonds werd de gemeenteraad aan de heer Schmidt voorgesteld, waarbij burgemeester en gast elkaar toespraken in het Nederweertse dialect, dat de heer Schmidt bij lange na niet verleerd bleek te zijn. Na deze bijeenkomst sloeg de heer Schmidt voor het stadhuis een défilé gade waaraan door vele plaatse lijke verenigingen werd deelgenomen. De heer Schmidt zei in een toespraak bijzonder bewogen te zijn. Hij duidde op de drie levens a'ie hij in feite heeft ge had, waarvan vooral het eerste hem heeft aangesproken door de omstandig heden van het ogenblik. Vervolgens vroeg hij om met een minuut stilte zijn vriend Jungschlaeger te herdenken, wiens echtgenote ook uit Nederweert afkom stig is. BONN (AP) Zeer zwaar gedupeerd is de Westduitse gemeente Osterholz- Scharmbeck. In het nachtelijk duister hebben dieven een 350 kilo wegende brandkast uit het gemeentehuis gesmok keld. Met een eveneens gestolen ge meentelijke vrachtwagen is de gemeen telijke brandkast naar een bos in de omgeving gebracht. Op vakkundige wijze is daar alles wat zich in de brandkast bevond eruit verwijderd. Voor een waarde van 4500 gulden. Gemeentelijke brandkast en ge meentelijke vrachtwagen zijn later on beheerd, zoals dat heet, ergens in dp ge meente aangetroffen. HAARLEM. De hoofdinspecteur van het buitengewoon lager onder wijs, de heer N. Y Vlietstra, heeft woensdagavond in de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis, ter viering van het vijftigjarig bestaan van het b.l.o. te Haarlem een rede uitge sproken, waarin hij de Lager-onder- wijswet 1920 totaal verouderd noem de. Deze wet houdt geen rekening met de behoefte aan gedifferentieerd onderwijs bij het normaal begaafde kind. Daar door komen tal van normaal begaafden uiteindelijk toch bij het b.l.o. terecht; anderzijds worden potentiële probleem mensen en toekomstige nozems ge kweekt. TROTS De heer Vlietstra zag redenen te over om trots te zijn op de ontwikkeling, die het b.l.o. heeft doorgemaakt, maar te gelijkertijd zal men het b.l.o. moeten perfectioneren en het gewoon lager on derwijs zodanig hervormen, dat het al le normaal begaafden alle kansen biedt. Fel hekelde de heer Vlietstra de om standigheid dat de Lager-onderwijswet begrippen als schoolpsychologische dienst en medisch opvoedkundig bureau nog niet eens kent. Toch zullen derge lijke medische lichamen in de toe komst een belangrijke plaats moeten innemen in een gezond basisonderwijs. Eigen nieuwsdienst AXEL De postbode van Axel heeft gisterochtend in een diepe greppel het verkoolde lijk van een naar schatting twintigjarig meisje gevonden. De politie neemt aan dat zij is vermoord. De moordenaar moet haar elders om het leven hebben gebracht. Ten- eind'e zich van het lijk te ontdoen, zou hij het vervolgens met de auto naar de afgelegen polder hebben ge bracht, het met benzine overgoten en in brand gestoken. MYSTERIE Van het meisje was alleen een ge deelte van de benen onaangetast ge bleven. Uit de resten kon men op maken dat zij een lichtbruine spijker broek, nylonkousen en een mantel aan had. Zij droeg voorts een ring met een grote blauwe steen en een medaljon. Zij had slechts één lage zwarte schoen, van een Nederlands merk, aan. In de berm lag nog de knoop van een jas. Een eindje verder trof men een bloedplas en andere bloedsporen aan. Toen de verkoolde resten 's mid dags werden opgenomen om ze naar het Julianaziekenhuis te Terneuzen te brengen, viel er een soort reiswek- kertje van ongeveer tien bij tien centimeter op de grond. Het uurwerk, waarvan de ontdekking enige be vreemding wekte, was blijven stil staan op 10.20 uur. KOGEL Tot 's avonds kwart voor tien is dr. Zeldenrust bezig geweest met de sectie op het lijk. Als resultaat daarvan werd meegedeeld dat het meisje heel goed ook aanmerkelijk jonger dan twintig kan zijn. De dood moet zijn veroor zaakt door een kogel die dwars door het hoofd is geschoten. Van welk vuur wapen gebruik is gemaakt, kon niet worden vastgesteld. De arts A. Kats uit Axel, d'ie als een der eersten bij het lijk was, had 's och tends al geconstateerd dat het meisje acht uur voor de ontdekking de dood moet hebben gevonden. In de buurt van de greppel heeft de politie sporen van de vermoedelijke moordenaar gevonden. Twee voetaf drukken van een mannenschoen wijzen erop dat hij wijdbeens boven de sloot heeft gestaan om het lijk erin te leg gen. Van de sporen zijn gipsafdruk ken gemaakt. Een speurhond moest onverrichterzake weer naar zijn ken nel worden gebracht. BELGISCHE Over de identiteit van moordenaar en slachtoffer tast men in het duister. Van het meisje wordt alleen vermoed dat zij van Belgische nationaliteit is, omdat niemand in de wijde omtrek wordt vermist. Gevonden lucifers zouden daar ook op wijzen. De postbode Aarnout Freekenhout (26 jaar) vertelde ons gistermiddag hoe hij de afschuwelijke ontdekking van het lijk had gedaan. „Ik was op de fiets onderweg naar de Catharinahof van boer J. Koster. Het zal ongeveer half elf geweest zijn, toen ik rechts van de weg een grote zwartgebrande plek zag. Da's hier niets bijzonders, maar toch schrok ik wel even. want in het voor bijgaan meende ik iets van een voet gezien te hebben. Ik wist eigenlijk niet wat ik er mee aan moest zodat ik door- fietste. Maar op de boerderij gekomen vond ik het hele geval toch wel gek en ik vertelde de boer wat ik had ge zien. Samen met de inwonende ver pleegster mejuffrouw K. Wouters uit Haarlem ging ik naar de zwartgebla kerde plek. Nou, en toen ontdekten we het. We waarschuwden direct de po litie en de dokter." Van onze Haagse redactie DEN HAAG Zelfs bij de geleidelijke invoering van verkorting van de arbeidstijd kan de regering niet garanderen dat het nationale inkomen niet zal dalen. Daarom wenst de minister van sociale zaken dat het bedrijfsleven centraal en per bedrijfstak eventueel per onderneming alvast nagaat hoe de gevolgen van een eerste vermindering kunnen worden ondervangen. Deze eerste verkorting zou de werktijd met een uur tot gemiddeld 47 uur per week kunnen terugbrengen. Met deze sombere woorden waarschuwt minister prof. dr. L. J. M. Beel de Eerste Kamer voor de nadelige kanten van de arbeidstijdverkorting. De regering erkent dat verkorting van de werktijd in de lijn der ontwikkeling ligt. Zij kan trachten de gevolgen voor de nationale economie te verzachten door de verkorting slechts etappegewijs toe te staan en gedifferentieerd naar de mogelijkheden. Dit laatste dan met de bedoeling dat produktieverlies en stijging van de kostprijs worden opgevangen door ver hoging van de arbeidsproduktiviteit. Als echter dan toch nog beslag wordt gelegd op de nationale middelen wijst de regering daarvoor de verantwoorde lijkheid af. Deze blijft voor degenen die de verkorting in toepassing willen bren gen. zo waarschuwt de minister. Minister Beel is bepaald bezorgd dat na een eerste begin de werktijdverkor ting niet meer is tegen te houden, ook niet daar waar zij niet wordt opgevan gen door produktiestijging en dus ten laste komt van de gemeenschap. Van daar zijn aandringen op centraal over leg in het georganiseerde bedrijfsleven, waarbij ook de gevolgen voor de boeren en de kleine ondernemers moeten wor den bekeken. In zijn antwoord aan de Eerste Kamer haalt minister Beel nog eens de voor geschiedenis van de werktijdverkorting op. De S.E.R. adviseerde tot geleidelijke en gedifferentieerde invoering eventueel met een gedeeltelijke compensatie van de gevolgen door een extra-produktivi- teitsverhoging. Later adviseerde de S.E.R. tot een eerste begin in die ge vallen waarin geen beslag zou worden gelegd op de nationale middelen. Dit voorstel kon de regering niet volgen om dat zij tegen onverwijlde toepassing van het beginsel was. Dat de regering later nog het oordeel van het College van rijksbemiddelaars heeft gevraagd heeft dus niet vertragend gewerkt. De regering kan verkorting van de werktijd op dit moment niet zien als middel in de strijd tegen de werkloos heid. De werkloosheid is op dit moment niet zo groot dat zij gespreid zou moe ten worden door werktijdverkorting. Handhaving van de totale produktie bij verkorting van de werktijd levert zeker stijging van de werkgelegenheid op. Als echter kortere werktijd niet volledig wordt gecompenseerd door loons verlaging of produktiviteitsstijging dan loopt onze export en daarmee de werkgelegenheid gevaar. ROTTERDAM. Aan mr. H. M. B. ter Haar Romenij is op zijn verzoek met ingang van 1 oktober eervol ontslag verleend als vice-president van de rechtbank te Rotterdam, en als reehter- plaatsvervanger bij de rechtbank te Dor drecht en te Middelburg. DEN HAAG. Vorig jaar is er voor ongeveer 920 miljoen gulden aan A.O.W.-pensioenen uitgekeerd. De op brengst van de premies beliep rond 1070 miljoen gulden. Het verschil tus sen opbrengst en uitgaven is groter dan aanvankelijk werd verwacht. Dat is voornamelijk het gevolg van een te lage schatting van het premieplichtig inkomen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Haco, de Haagse onderneming, waarover wij reeds enkele malen hebben geschreven, is door een van haar gedupeerde aandeelhouders gedagvaard in een kort geding, dat op 22 april voor de president van de Haagse rechtbank zal dienen. De eiser, de heer A. van Kesteren uit Den Haag, wil op straffe van een dwangsom van vijftigduizend gulden de gedaagde verplicht zien worden gesteld, het tot nu toe voor uitloting in aanmerking komende aantal schuldbrieven ook werkelijk uit te loten. Hij stelt, dat weliswaar enkele schuldbrieven zijn uitgeloot, maar dat gezien de manier waarop dat is ge schied van een uitloting, zoals gesteld in de voorwaarden, geen sprake is geweest. Voor de heer Van Kesteren treedt als raadsman op de heer mr. Th. Bakker. Vermoedelijk doelt de eis van de heer Van Kesteren op 330 obligaties, die in 1957 uitgeloot hadden moeten worden en op het restant van 256 obligaties uit 1956. In een kort geding, als thans aan gespannen, moet de eiser een eigen belang hebben, wil de president de eis in behandeling kunnen nemen. Het is te verwachten dat mr. Bakker zal aanvoeren dat de heer Van Kes teren als aandeelhouder er een privé belang bij heeft, dat de HACO op reglementaire wijze uitloot. José Fransen (links) van veertien en zijn vriendje Jaap Vermeulen (12) droogden fluks hun tranen, toen een levensgrote agent hen uit de kluisters verloste. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Over 2% maand wordt de vernieuwde Sint Laurens- zeeweg geopend. De vaart naar de grote meren zal dan aanzienlijk ver gemakkelijkt zijn, en niet in de laatste plaats de Oranje Lijn te Rotterdam is daarover verhe'tgd. Zij heeft er in samenwerking met de Noorse Fjell Lijn belangrijk werk gedaan om dit gebied te ontsluiten voor handel en scheepvaart. Vooral in de na-oorlogse jaren hebben ook andere landen de bete kenis van deze vaart ingezien en nu er binnenkort met aanzienlijk grotere sche pen heengevaren kan worden, blijkt sterk de toeneming van de belangstelling. Als geheel nieuwe concurrenten hebben zich zeven lijnen aangediend en tien re derijen hebben besloten hun diensten uit te breiden tot Montreal. De Oranje Lijn heeft deze ontwikkeling niet lijdelijk aan gezien. De grootste troef die zij nu kan tonen^ is het rond 8500 brt. metende ms. Prin ses Irene, dat accomodatie biedt aan 115 passagiers in één klas en een draagver mogen heeft van 8800 ton. Gisteren heeft de president-commissaris, mr. W. H. Fockema Andreae, het schip overgeno men van de,heer C. Hoenderkamp direc teur van de werf De Merwede te Giessen- dam-Hardinxveld, waar met succes al- vele schepen voor deze rederij zijn ge bouwd. De directie van de Oranje Lijn is hoop vol gestemd ten aanzien van de verwach tingen met dit schip. Uitgaande naar Montreal zal Southampton worden aange daan eh thuiskomend Plymouth. Men rekent behalve op Nederlandse passagiers ook op een behoorlijk aantal- twee havens zullen geen andere havens worden aangelopen. Het wordt een ex- presdienst, die zes tot zeven dagen duurt. De directie van de Oranje Lijn rekent er wel op. dat de naar Canada geëmigreerde landgenoten met dit schip willen kennis maken. Men kan zich voor stellen, dat degenen, wie het in het nieuwe vaderland goed is gegaan op een luxueuser manier hun familie willen gaan bezoeken dan waarop zij indertijd zijn vertrokken. Men is er zich van bewust, dat het een handicap blijft dat maar gedurende acht maanden de dienst op de grote meren onderhouden kan worden. Het schijnt niet mogelijk het in de andere vier maanden rendabel te maken door er vakantiereizen mee te organiseren, omdat daarvoor de passagiersaccomo- datie niet groot genoeg is. Het traject wordt daarom in die periode ingekort tot de oostkust van Canada. DEN HAAG. De postadministra ties des zes landen van de E.E.G. proberen één posttarief tegen uniforme voorwaarden op te stellen voor de zes landen. Mode] daarvoor staat min of meer het tarief in Benelux. Vooral het bedrijfsleven, dat twee derde deel van het postverkeer uit maakt, zou volgens deskundigen veel voordeel van een Europees tarief ondervinden. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. Met handboeien aan elkaar geklonken liepen giste ren Jaap Vermeulen, veertien jaar en José Franssen, twaalf jaar, door de binnenstad van Hilversum, op weg naar het politiebureau. Zij trokken nogal wat bekijks, temeer daar elke politiebewaking ontbrak. Het was dan ook allemaal vrij onschuldig. De kinderen had den van een kennis uit Loosdrecht een stel handboeien gekregen, dat kennelijk was afgedankt. Het was gevonden bij de vuilnisbelt. Eenmaal spelenderwijs omgedaan bleken de boeien nog uitstekend te werken. Het slot was met geen mogelijkheid meer open te krijgen. De politie heeft de kinderen nog steeds geboeid in een auto naar een werf gebracht, waar het met wat gereedschap lukte de gedwongen boeien te verbreken. KAIRO (U.P.I.) De regering van de Verenigde Arabische Republiek heeft een boekje uitgegeven over de onderdrukking van de Hongaarse op stand, als voorbeeld en waarschuwing voor Irak. Het boekje heet; „Wanneer het communisme in een land de macht krijgt", en bevat 90 foto's waarin het verzet van de Hongaren tegen de Rus sische overheersing in beeld wordt ge bracht. In het voorwoord van deze regerings- uitgave staat: „Dit is het leven onder het communisme en de rode terreur. Dit is het lot van elk land dat bedrogen wordt 'door de rode vlag. Dit verhaal van een uitgemoord volk geeft als het ware een beeld van wat in Irak zal gebeuren onder rode overheersing." Een deel van het boekje is gewijd aan de betogingen die in Europese hoofd steden tegen de Russische interventie in Hongarije werden gehouden. Zegt minister Beel: Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister Beel voelt niets voor een dienstplicht voor meis jes. Hij is van mening dat de noodzaak niet bestaat en dat de invoering te grote moeilijkheden zou opleveren. Er zou een ambtelijk controle-apparaat moeten worden opgebouwd. Gedwongen samenbrenging van huisvrouw en huis houdelijke hulp zou aanleiding zijn tot heel wat conflicten en er zouden sancties moeten worden toegepast tegen onwerk willige meisjes. Minister Beel meent ten slotte dat vergelijking met dienstplicht voor jonge mannen niet op zijn plaats is. Yerseke. De -omzet van diverse middenstandsbedrijven in Yerseke, een gemeente, die na de uitvoering van het Deltaplan voor grote moeilijkheden staat, omdat dan de schelpdierencultuur uit de Oosterschelde zal verdwijnen, loopt thans reeds terug. Het aantal personen, dat Yerseke verlaat reke ning houdend met de toekomstige ont wikkeling van oester- en mosselcul tuur is groter dan het aantal vesti gingen. Vertegenwoordigers van de mid denstandsbonden, het C.N.V. en het N.V.V. en van de gemeenteraad heb ben over het thans reeds verminderen van de inkomens der zakenmensen, dat uiteraard zijn weerslag vindt in andere bevolkingsgroepen, besprekingen ge voerd en het ligt in de bedoeling een socioloog opdracht te geven een rap port over de toekomst van de Yersek- se middenstand samen te stellen. Eigen nieuwsdienst LONDEN De communistische regering van Irak wenst de olie industrie in haar land te naasten. Er werken in Irak verscheidene maat schappijen en van de meeste daarvan heeft de Shell 23,75 pet. van de aan delen in handen. De Iraakse regering is van mening dat zij niet voldoende zeggenschap heeft in de exploitatie van de natuurlijke rijkdommen in haar land en dat de buitenlandse oliemaat schappijen haar een onvoldoende winstdeel uitkeren. Binnenkort zal de regering de vertegen woordigers van deze maatschappijen meedelen dat zij de keus hebben tussen het uitkeren van een aanzienlijk groter winstaandeel aan de Iraakse staat en algemene naasting van de olie-industrie. In dat laatste geval zullen de aandeel houders schadeloos worden gesteld. FRANS GERUCHT Volgens geruchten die zowel in Parijs als in de Arabische wereld de ronde doen zou er reeds worden onderhandeld over het lot van het Franse aandeel in de Iraq Petroleum Company, een maat schappij die in Britse, Amerikaanse, Franse en Nederlandse handen is. De Franse regering kon deze geruchten ech ter niet bevestigen. Wel is het bekend, dat de (Britse) president-directeur van de Iraq Petroleum Company te Bagdad besprekingen voert en het ligt voor de hand dat die verband houden met de Iraakse plannen tot nationalisatie. De oliemaatschappijen die in Irak werken zijn: 1) de IPC, met Brits, Amerikaans, Frans, Nederlands kapitaal; 2) Khanaqin Oil ltd, Brits kapitaal; 3) Mosul Petrol Company, Brits, Ame rikaans, Nederlands en Frans kapitaal; 4) Basrah Petrol Company, Brits, Amerikaans, Nederlands en Frans kapi taal. Deze maatschappijen bevinden zich nu in de moeilijke omstandigheden dat zij bedreigd worden met nationalisatie naar het voorbeeld van Perzië wanneer zij Irak geen groter aandeel in hun winst geven. Dat aandeel is 50 pet., zoals vrij wel overal in het Midden-Oosten gebrui kelijk is. Geven zij de regering van Irak haar zin en betalen zij voortaan zestig of zelfs 65 pet. van hun winst, dan zullen zij binnen zeer afzienbare tijd met de zelfde moeilijkheden zitten in de andere olieproducerende landen van het Midden- Oosten. Irak neemt een zeer belangrijke plaats in onder die landen, maar de oliemaat schappijen die er werken hebben zeker even grote belangen in de rest van het Midden-Oosten. Van het ogenblik af waarop de pro-Westerse regering van Noeri-es-Said ten val werd gebracht en werd vervangen door een pro-communis tisch regiem hebben de directies geweten dat er spoedig een crisis zou komen en wellicht zelfs een breuk. Het nieuws dat de regering van Irak nu wil overgaan tot naasting komt voor hen dan ook niet onverwachts. VALETTA (Reuter) Vlak bij de grote scheepswerven van het eiland Mal ta, dp Britse kroonkolonie in de Middel landse Zee. is een helse machine ont ploft die uit een auto was geworpen. Een gat in het wegdek en een ingestor te muur is de aangerichte schade. GRONINGEN. Dank zij het Prinses Beatrix polio-fonds en de PTT kan een patiënt uit het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Groningen die als gevolg van polio bijna geheel is verlamd, zijn gedachten sinds kort op papier brengen. Daartoe is naast zijn bed een speciaal, naar een idee van prof. H. Mol uit Oegstgeest ontworpen telex-apparaat geplaatst. De patiënt, zoekt door het hoofd heen en weer te bewegen, de let ters op een boven hem hangend toetsen bord, waarop een lichtje achter de ge zochte letter aangloeit, als hij goed heeft „gericht". Een kinbeweging drukt te letter af. Op deze manier kan de man ongeveer 45 letters per minuut tikken. Van onze correspondent PARIJS Het feit, dat generaal de Gaulle het presidentschap van de Vijf- Engelsen. Verder op Duitsers en wellicht de republiek met dat van het Franse ook Fransen. Wat betreft het traject Mon-1 4 treal-Chicago moet de toekomst nog alles leren. De Prinses Irene is het eerste pas sagiersschip dat deze vaart onderneemt. Men hoopt dat met dit schip het toe ristische verkeer op de grote meren ontwikkkeld kan worden. Tussen, deze Gemenebest in fcyn persoon verenigt, blijkt de Franse belastingbetalers veel geld te kosten. Het weekblad l'Express heeft in de Franse staatscourant de begroting van de beide presidentschappen gevonden en het geeft enige welsprekende cijfers: het totaal van de posten dotatie van de president van de republiek, civiele en militaire kabinetten, administratieve diensten, kosten van dienstreizen en re presentatie, bibliotheek en kosten van het paleis, is van 14.637.000 francs ver hoogd tot 126.200.000 francs (waarvan 28.600.000 francs ten behoeve van het Gemenebest. De rubriek representatiekosten en reiskosten blijkt met meer dan 1000 pet. verhoogd. Zy was ZV> miljoen francs en zij is thans 26 miljoen francs, waarvan zes miljoen voor het Gemene best. Ook aan de vernieuwing en het onder houd van het autopark worden een paar francs meer besteed. Vroeger kwam de ze post met 3.083.000 francs op de be groting voor, thans met 29 miljoen francs, waarvan 4.700.000 francs voor auto's en salarissen van chauffeurs ten dienste van het Gemenebest. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De kabinetsforma teur, prof. dr. J. E. de Quay, heeft gisteren het programma van ge sprekken met demissionaire minis ters afgewerkt. Gisterochtend ont ving hij mr. J. H. L. Th. Cals en mr. G. Ph. Helders en na de middag mr. A. A. M. Struycken, mr. J. van Aartsen en ir. C. Staf. Zoals bekend zijn de ministers Luns en Witte in het buitenland, zodat hij hen niet kon ontvangen. Nu zijn blijkbaar andere politici aan de beurt. Als eerste daarvan zal de li beraal drs. H. A. Korthals vanochtend worden ontvangen. In het Haagse politieke wereldje we ten op het ogenblik zelfs de mussen op het plein en de duiven op het Bin nenhof te vertellen hoe het kabinet er uit zal zien. De formateur zelf heeft nog wel enkele dagen werk voor de boeg voordat het zover zal zijn. Er zal zeker een week overheen gaan. Be trouwbare ingewijden geven hem wel een goede kans. MEXICO CITY (AP) Twee jon ge Mexicanen zijn door een woeden de menigte doodgeslagen nadat zij een beeld uit een rooms katholieke kerk hadden gestolen. De diefstal gebeurde in het dorp Los Reyes de Juarez. De twee mannen had den een vrouw bij zich toen ze de kerk uitrenden met het gestolen beeld. Onmiddellijk werd er alarm geslagen en vele bewoners van het dorp gin gen het drietal achterna. Voordat de verbolgen dorpelingen de twee mannen konden bereiken waren ze al gearresteerd en naar het politiebu reau gebracht. De vrouw bleef gewond op straat achter. Voor het bureau bleef de woedende menigte echter razen en tieren en om de dieven roepen. Op een gegeven mo ment drong men het politiebureau bin- nen.waar de twee dieven overmeesterd werden en doodgeslagen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Opklaringen en plaatselijk enkele buien, ongeveer dezelfde tempe raturen als don derdag. Zwakke tot matige ver anderlijke wind. MIESJE: 't Wordt toch iets beter! 11 APRIL: zon op 5.55, zon onder 19.29; maan op 7.36, maan onder 22.57. max. neersl. temp. 7—19 weer Helsinki sneeuw Stockholm 1. bew. Oslo regen Kopenh. 1. bew. Aberdeen zw. bew. Londen regen A'dam regen Brussel h. bew. Luxemb. h. bew. Parijs h. bew. Bordeaux regen Grenoble zw. bew. Nice onbew. Berlijn regen Frankfort regen München regen Garm. P. regen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbr. Rome Ajaccio regen regen regen g. bew. regen regen h. bew. in uur wind gr. C. in mm u -1 0,2 z 7 0 NO 3 8 zzo 6 0,6 stil 6 1 W 8 4 6 7 zw 8 0,3 wzw 7 2 wzw 8 1 wzw 8 8 z 9 2 w 14 4 O 11 1 zw 9 5 w 5 2 NNW 4 9 w 4 5 w 6 2 w 7 27 zo 15 0 wzw 7 1 zzo 15 7 NW 13 0

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1