Zwitsers ontsnapt en snel gegrepen Prof. De Quay: zonder socialisten en mèt liberalen VLUCHT ONDER OOG VAN BEWAKER MOORDAANSLAG BINNEN MUREN VAN VATICAAN STRIJD VAN OCEAANREUZEN DAF: per dag vijf wagens De Bilt: Buiig Suprapto: verantwoording ligt hogerop Program zonder sanctie van de fracties Prof. Zijlstra nu naar i hnancien Grootste deel van ministers komt terug PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 9 april 1959 ALARM VRAAG Onrust in strook van Gaza Zesduizendste schip in Rotterdam Goochelcongres in Enschede Geen afspraken Op commandant Schietoefeningen van lijfwacht ONTSLAGEN Lunaid denkt P^sasierescMp in screseue Mjndieist vervanging van Queen-sehepen VIER SCHOTEN Geen welvaart- loonronde, wel hogere huren Zaandam komt nog 150.000 tekort voor sporthal Mening van jury niet oordeel van iedereen Philips passeerde koersbrug (601) OPWINDING NA VRIJLATING SCHMIDT In belang van staat Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01130-2009- V'lissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224: Terneuzen Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenoark ->4' tel. 01110-2991 p K Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 1 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1574 KABINET IS IN OPZET GEREED Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Twee Zwitsers, die eind februari door de vreemdelingen politie te Amsterdam waren gearre steerd, zijn gisterochtend uit het Am sterdamse huis van bewaring aan de Amstelveenseweg ontsnapt. Hun vrij heid was echter van korte duur. 's Middags werden de twee voort- vluchtigen nog geen zes uur na hun ontsnapping, aangehouden. Zij zullen binnenkort naar Zwitserland worden gezonden, dat in verband met enkele inbraken en oplichting hun uitlevering heeft verzocht. De twee mannen, de 29-jarige Willy Heinrich M. en de 26-jarige Ernst Albert Obraken om ongeveer half negen uit de kooi, waarin zij onder toezicht van een bewaker werden gelucht. Met een kleine ijzerzaag hebben zij stukje bij stukje een twee centimeter dikke tralie doorgezaagd. Zij konden zich toen ge makkelijk naar buiten wringen; zij be landden in de tuin van het huis van be waring, die door een muur van de bui tenwereld is gescheiden. De Zwitsers „namen" de muur met behulp van een laken, dat zij van hun brits hadden mee genomen. Na een betrekkelijk eenvoudige klau- terpartij kwamen zij in de tuin van de gevangenisdirecteur terecht. Zonder moeite konden zij vandaar de straat be reiken Om vijf voor negen werd hun verdwijning gesignaleerd door een be waarder, die hen door de directeurs- tuin had zien lopen. Onmiddellijk wer den de foto's van de ontsnapten ver spreid, alle toegangswegen tot Amster dam werden afgezet en op het Centraal station posteerden zich enkele recher cheurs De politie wist dat de Zwitsers een I contactadres hadden in de buurt van het Singel. Ook daar nestelde zich een re chercheur. In het vroege middaguur1 kwamen de vluchtelingen inderdaad op- j dagen. De rechercheur hield hen aan, maar ondervond meteen tegenwerking j van het publiek. De hele buurt liep uit. en in de drukte wist de oudste van de i twee Zwitsers te ontkomen. Hij spoedde j zich naar een hotelletje aan het Dam- j rak, waar zijn maat en hij in februari waren gearresteerd. Die vluchthaven werd echter eveneens door de politie in de gaten gehouden. Toen Willy Heinrich er aankwam, wa ren zijn vrije uren geteld. s= Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Prof. dr. J. E. de Quay vormt een kabinet zonder socialisten. an de i K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H. staat het vast dat zij kunnen meewerken op grond van de I voorstellen die de formateur vorige week zaterdag heeft gedaan. Hiermee is de kabinetsformatie in liet beslissende stadium gekomen. Hel gaat nu om de mi nisters en om het regeringsprogram dat prof. dr. De Quay met hen zal opstellen. Het staat vrijwel vast dat de vluchte lingen bij hun ontsnapping hulp van bui ten hebben gehad. Alleen al het feit dat zij de beschikking hadden over een zaag wijst daarop. Het moet een bijzonder goed instrument zijn geweest. De poli tie denkt aan een kleine ijzerzaag, zoals die wel in doe-het-zelf-huishoudens wordt gebruikt. De politie heeft grote belangstelling voor de beantwoording van de vraag hoe het mogelijk is geweest dat de ontsnap ping is geschied terwijl de gevangenen door een bewaarder in de gaten werden gehouden. Het is voorstelbaar dat de aandacht van een bewaarder een ogenblik wordt afgeleid. De ontsnappingsmanoeuvre moet echter toch wel een aantal minuten in beslag hebben genomen. Gesteld dat de bewaarder enkele minuten achtereen met iets anders bezig is geweest, dan blijft het nog steeds de vraag waarom hij na het hervatten van zijn aandacht niet heeft gemerkt dat de vogels waren gevlogen. TEL AVIV (Reuter) Voor de tweede dag achtereen is het woens dag ih het gebied van Gaza het grensgebied- tussen Israël en Egypte onrustig geweest. Onbevestigde berichten melden de dood van drie Arabieren. Een groep Arabieren probeerde in de buurt van Beit Hanon de grens met Is raël over te trekken. Er volgde een urenlang gevecht met soldaten van het politieleger der Verenigde Naties, dat bij Gaza is gelegerd. Drie man van de ze groep schijnen dodelijk te zijn ge troffen. Dinsdag heeft een patrouille van het Israëlische leger twee infiltran ten uit Egypte doodgeschoten. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Het Nederlandse m.s. Zwijndrecht is gistermorgen als zesdui zendste schip van 1959 de Rotterdamse haven binnengekomen. Verleden jaar ar riveerde het zesduizendste schip zes dagen later. v ENSCHEDE Ongeveer vierhonderd goochelaars zullen op 17, 18 en 19 juli deelnemen aan het jaarlijksecongres van de Nederlandse magische unie, dat zal worden gehouden in Enschede. Behalve Nederlandse, kömen er ook Belgische, Duitse en Oostenrijkse goo chelaars, amateurs zowel als beroeps. Zij zullen in een tweedaags concours de Ne derlandse kampioen goochelen aanwijzen. Ook zijn ze van plan op de boulevard te Enschede een spectaculaire toer te ver richten. 9 Willy Heinrich M. houdt een hand voor zijn ogen. Hij is zojuist gear resteerd, toen hij een hotelletje aan het Damrak te Amsterdam wilde binnengaan. Zes uur eerder was de Zwitser met een landgenoot uit het huis van bewaring aan de Amstel veenseweg ontsnapt. Zijn makker werd een paar uur eerder aan het Singel gearresteerd, maar toen zag Heinrich. kans te ontsnappen. Nadat de formateur gisteren een tweetal besprekingen met de Koningin had gevoerd, is hij meteen begonnen i met het polsen van twee demissionaire j ministers, van. wie aangenomen kan worden dat zij zullen aanblijven: mej. dr. M. A. M. Klompé en prof. dr. J. Zijlstra. Gisteravond heeft hij afspraken ge maakt voor vandaag met mr. J. H. L. Th. Cals, mr. G. Ph. Helders, mr. A A. M. Struycken, mr. J. van Rartsen en ir. C. Staf. Alleen van de ministers Cals en Van Aartsen is te verwachten dat zij voor een herbenoeming in aan merking willen komen. Daar de minis ters mr. J. M. A. H. Luns en ir. H. B. J. Witte in het buitenland zijn, kan de for- mateur met heli nog geen overleg ple- gen. Overigens zal alleen minister Luns i nog belangstelling hebben voor het voortzetten van zijn werk als minister van buitenlandse zaken. In het nieuw te vormen kabinet zou- i den dus de beide anti-revolutionaire ministers Zijlstra en Van Aartsen en de KVP-ers mej. Klompé, Cals en Luns als ervaren bewindslieden komen. Prof. dr. Zijlstra noemt men als ge- gadigde voor de portefeuille van finan ciën, mr. Van Aartsen voor volkshuis vesting en bouwnijverheid terwijl de mi nisters Klompé, Cals en Luns op hun post zouden blijven. Intussen is ook bekend geworden op welke manier tenslotte de socialis- I ten buiten het overleg zijn geraakt. I Weliswaar was tegen het einde van de J informatieperiode al zeker dat op grond j van hun opvattingen en eisen geen sa menwerking met hen mogelijk zou zijn, maar dit moest toch ook voor de for- j mateur duidelijk komen te blijken. j Dit is de reden waarom prof. De Quay zich met zijn brief, die de sail- j lante punten van het komende rege ringsbeleid' bevatte, tot alle vijf frac tievoorzitters heeft gericht. De antwoorden van prof. mr. C. P. M. Romme, prof. mr. P. J. Oud, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot en dr. H. W. Tilanus waren in het algemeen in positieve zin gesteld, zo is ons gisteren van bevoegde zijde meegedeeld. Het antwoord van mr. J. A. W. Burger stelde voorop dat „vooral essentieel was te weten of van de zijde van de formateur een redelijke mate van ze kerheid zou worden gecreëerd dat een geaccepteerd program ook geëffectu eerd zou worden". Uit al deze vreemde woorden is voor een goed verstaander op te maken, dat de socialistische fractieleider tevoren wilde weten of een metde fracties besproken en daarna door de fracties goedgekeurd concept-regeringsprogram kon rekenen op een meerderheid in de Tweede Kamer. Daarmee greep- mr. Burger dus terug op de na de oorlog gebruikelijk geworden methode van kabinetsvorming, welke nu juist niet in de bedoeling lag. Uit de opdracht van de Koningin zowel aan prof. d'r. L. J. M. Beel als Oh lieve Sjorx, wat ben je heerlijk romantisch! V' GRONINGEN - G.V.A.V. heeft van de bekerwedstrijden tegen Muntendam een produktieve trainingsavond gemaakt. De noordelijke tweede klasser werd volkomen overklast. In het eerste kwartier brach-I ten Grooth, Fottner en Seemann de i score op 3-0. waarna G.V.A.V. zich tot', de rust tot een voetbaldemonstratie be- In de tweede helft zorgden Meuken <zx), Seemann (2x), Kuiper en Benninga voor de uitslag 9-0. VATICAANSTAD (A.P.) Bezeten door het verlangen op nieuw in de pauselijke garde te mogen dienen, heeft een voor malige Suisse" gisteren een moordaanslag op zijn vroegere commandant gepleegd binnen de muren van het Vaticaan. Het drama heeft in geheel Rome gro- te opschudding verwekt; de verwarring is nog vergroot door een communiqué van het Vaticaan, waarin wordt gezegd dat het geval te delicaat is om er com mentaar op te geven. Uit de bijzonderheden die tot nu toe bekend geworden zijn, blijkt dat de commandant van de pauselijke garde, kolonel Robert Nünlist, licht gewond js door twee schoten uit de revolver /van de voormalige gardist, Adolf Rücker. De twee mannen komen uit dezelfde streek in Zwitserland. Rucker zelf is licht gewond door twee schotwonden aan het gelaat. Een dergelijk voorval is in de anna len van de Zwitserse lijfwacht van de Van onze correspondent LONDEN Tussen de Britse rege ring en de Cunard Line zijn besprekin gen begonnen, waarbij ook de werf John Brown Co. nauw is betrokken, over vervanging van de twee Britse reuzenschepen die langzamerhand ver ouderd raken: de nu 22 jaar oude Queen Mary en de wat jongere Queen Eliza beth, die beide ongeveer 80.000 ton meten. De Cunard Line, waarin de Britse staat financieel geïnteresseerd is, vreest de dreiging van een nieuwe, door de Amerikaanse regering gesubsidieerde oceaanreus (wellicht een zusterschip van de United States), van de Rotter dam, het nieuwe Nederlandse vlagge- schip, van de Bremen (ex-Pasteur) en van het op stapel staande Franse mail schip. De Britse maatschappij heeft over het afgelonen iaar geen dividend uit gekeerd. Hoewel zij de regering nog niet om subsidie of om een lening heeft gevraagd, hoopt de directie daar wel op. Lening nodig Ook de beide Queens zijn met behulp van grote leningen van de regering ge bouwd, die dertien jaar geleden konden worden afgelost. De directie wijst op de grote bedragen die de Amerikaanse J "I 1 die een door kernenergie voortgestuwd brengt. regering heeft geïnvesteerd in de bouw I van de United States en van het nieuwe schip en op het aandeel van de Franse regering In de bouw van de vervanger van de roemruchte Normandie, die op 1 haar beurt trouwens ook met geld van de staat was gefinancierd. Op zichzelf beschikt de Cunard Line niet over voldoende middelen voor de bouw van een nieuw schip, al is zij goed. naar men zegt, voor 53 miljoen pond en al heeft zij bijna een miljoen I ton aan scheepsruimte. j De directeuren van de Cunard Line j willen echter nog even de kat uit de j boom kijken. Tenzij de concurrentie van de nu komende Nederlandse, i Duitse en Franse schepen te zwaar bl|jkt, zit er misschien nog* een tien tal jaren dienst in de Queens, menen zij. Bovendien wil Cunard graag de 1 eerste maatschappij ter wereld zjjn Plannen Het eerst aan de orde komt de ver vanging van de populaire Britannic (27.666 ton), eveneens door de werf John Brown. Het zal een groter schip worden van het tussentype, dus zo iets als onze Rotterdam. Dit schip zal als proefkonijn worden gebruikt voor aller lei scheepsbouwkundige ideeën, die men bij de vervanger van de Queens hoopt toe te passen. _Er is nog een andere reden. De nieuwe Britannic, waarvoor reeds een helling is gereserveerd, moet volgens Percy Furness, de nieuwe directeur, een betere concurrent van de straal vliegtuigen worden dan de Queens, die soms zeven uur op hoogwater moeten wachten voor zij naar de steiger van Southampton kunnen varen. Het nieuwe schip zal bij elk tij moeten kunnen meren. De plannen voor deze ,,nr. 718" liggen echter nog in de brandkast en zullen misschien nog worden gewijzigd. Het zal een schip van ongeveer dezelfde grootte moeten worden als de Rotterdam, hier het meest gevreesd van alle komende con currenten. Kolonel Robert Nünlist werd in 1957 op 44-jarige leeftijd door wij len paus Pius XII tot kommandant van de Zwitserse garde benoemd. Hij is de opvolger van baron Hein rich de Pfyffer d'Altishofen, die tijdens een pauselijke ceremonie aan een hartaanval overleed. paus nog nooit voorgekomen; de selec tie voor dit keurkorps is zo streng dat men nooit heeft aangenomen dat een „Suisse" zich zou kunnen misdragen. De aanleiding tot het drama schijnt j het ontslag van Rucker te zijn. Hij werd enige maanden geleden uit de lijfwacht ontslagen, volgens sommige berichten wegens gebrek aan discipline, volgens de officiële mededelingen ech ter wegens symptomen van vallende ziekte. Sindsdien heeft hij voortdurend geprotesteerd tegen dit ontslag. Her haaldelijk vroeg hij een gesprek aan met zijn vroegere chef, hetgeen hem gisteren eindelijk werd toegestaan. De beide mannen kwamen elkaar tegen op het binnenplein voor het bureau van kolonel Nünlist; er ontstond een twist gesprek, en Rucker trok zijn binnen gesmokkelde revolver. Getroffen door twee schoten in de hals en in de rug viel kolonel Nünlist neer. Terwijl gardisten toesnelden hoor den zij nog twee schoten. Vermoedelijk heeft Rucker, ontzet door zijn daad, getracht de hand aan zichzelf te slaan. De beide gewonden zijn naar het Fatebene Fratelli-ziekenhuis overge bracht. Kolonel Nünlist was commandant van de Zwitserse garde sinds 1957. Voor dien was hij stafchef van het tweede Zwitserse legerkorps. H. A. Korthals Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Prof. dr, J. E. de Quay heeft vorige week zater dag geen program of wat daarop leek aan de fractievoorzitters gezonden. Het was een lijst van de kernpunten van het te voeren regeringsbeleid, dat dus pas straks tezamen met de nieuwe ministers zijn vorm zal krijgen. Zelfde lijn De sociaal-economische sector zal wel het belangrijkste deel van dit program vormen, dat los van het advies van de Sociaal-economi sche raad de algemene beleidslijn daarvoor zal aangeven. Deze lijn zal weinig afwijken van die van het afgelopen jaar. Naar verwach ting zal het komende kabinet geen zogenaamde welvaartsloonronde In zijn programma opnemen. De tendens, zoals die zich reeds tegen het einde van 1958 aftekende, dat geleidelijk de consumentensub- sidies dienen te worden afge schaft, zal worden gerealiseerd. Niet uniform De daaraan verbonden verho ging van kosten van levensonder houd zal kunnen worden vergoed door een evenredige aanpassing van de lonen. Verder is te verwach ten dat er een verhoging van de huren zal komen, echter niet van het strakke, uniforme karakter zo als vorige. Ook hoort men in politieke krin gen al enkele namen van nieuwe ministers noemen. De liberale ad vocaat «it Breda, mr. E. H. Toxo- peus, wordt beschouwd als een kandidaat voor de portefeuille van justitie en die van de liberaal drs. H. A. Korthals voor binnenlandse zaken. Uit de K.V.P. komt de naam van de Eindhovense bankier mr. Ph. C. M. van Campen, lid van de Eerste Kamer, weer te voorschijn, wat bij de kabinetsformatie van 1956 ook al het geval was. aan de formateur was duidelijk te lezen dat na alle ervaringen van de laatste jaren een andere weg ingesla gen diende te worden, de „ouderwetse" manier dus van een formateur die zelf zijn mensen kiest, met ben een regeringsprogram opstelt en daarmee voor de Kamer verschijnt zonder dat de fracties er hun sanctie aan hebben verleend'. I Professor De Quay is dan ook tot de slotsom gekomen dat de P.v.d.A. niet I aan een door hem te vormen kabinet i zal deelnemen. Hij heeft onomwonden laten weten, dat er bij hem overwegen- I de bezwaren bestaan tegen bindende af- spraken tussen kabinet en fracties en tussen de fracties onderling terzake van j het regeringsprogram. Zo is de socialistische kogel dan door de kerk. Professor De Quay is aan het /.polsen" begonnen. Met de ministers die hij heeft gevonden gaat hij een regerings- J program opstellen. De fractievoorzitters komen er niet meer aan te pas. Dit be- tekent natuurlijk niet dat de aan te zoe- ken figuren geen overleg met hun poli- i tieke voormannen zouden mogen plegen. Dit zal dan echter geen enkele verplich ting wederzijds inhouden. De laatste tijd is herhaaldelijk de term „extra-parlementair" gevallen om aan te duiden, dat het te normen kabinet de na de oorlog gewoonte geworden binding zal ontberen. Een kabinet zoals professor De Quay bezig is samen te stellen zal even wel geen z.g. buitenpolitieke figuren om vatten. Dit is met name een eis van liberale kant. Zoals de gang van zaken tot nog toe 1 is geweest, duidt niets erop, dat profes- j sor De Quay in een andere richting zou i gaan. Daarmee stempelt het kabinet zich j reeds als zuiver parlementair. Daar bo- vendien de eis in de opdracht van de Koningin luidt, dat er een kabinet moet komen, dat kan rekenen op vruchtbare samenwerking met het parlement, dus het vertrouwen van de Kamers zal heb ben. kan er moeilijk een andersoortig kabinet dan een parlementair uit de bus komen. Zeker geen zwembad Eigen nieuwsdienst ZAANDAM. De laatste dagen is er in de Zaanstreek veel te doen rond om de bouw van een sporthal in Zaan dam. Hardnekkige geruchten doen de ronde, dat van particuliere zijde 500.000,- is beschikbaar gesteld om de bouw van een dergelijk project mo gelijk te maken. Tevens zou van dit bedrag ook nog een nieuw zwembad kunnen worden aangelegd, omdat de sporthal, die men in Zaandam wil gaan bouwen, circa 350.000,- zal kosten. In dit verband wordt gesuggereerd dat de schenking te danken is aan een van de grote Zaanse industriëlen. Dergelijke geruchten missen echter alle grond. De waarheid is, dat de gemeente Zaan dam van particuliere zijde 250.000, heeft ontvangen, als gevolg van een be paalde transactie. Di( bedrag zal inder daad worden bestemd voor de bouw van een sporthal, waaraan in Zaandam grote behoefte is. De schenking van een kwart miljoen is echter niet afkomstig van particuliere zij de in de Zaanstreek, maar van een grote maatschappij, die haar zetel heeft in Den Haag. De bouw van een hal, zoals de gemeen te die op het oog heeft, zal naar schatting 400.000,— vergen. Buiten de schikking om zullen dus nog 150.000,— uit andere bronnen moeten worden aangeboord. Men hoopt dat de sporthal in 1961 in gebruik kan worden genomen. Van de aanleg van een nieuw zwembad is helemaal geen sprake. Weliswaar is het enige, open zwembad aan de Zaan in Zaandam verleden jaar op medisch advies gesloten, maar plannen om een nieuwe inrichting voor te berei den zijn er nog hoegenaamd niet. Jacob Marisstichting DEN HAAG Het bestuur van de Jacob Marisstichting is zich er van bewust dat niet ieder het met de uitspraak van de jury eens kan zijn, zo schrijft het be stuur van de stichting in zijn jaarverslag. De bekroning van de inzending van W. Hussem (tekenkunst) en in veel mindere mate de prijs van W. Sinemus (schilderkunst) heeft tot vele, vaak heftige reacties geleid. Het bestuur stelt de deskundigheid en j objectiviteit van de jury boven iedere: discussie, zo schrijft zij nadrukkelijk. 1 Met geen woord rept zij over de acties j van de kleinkinderen van Jacob Maris, die de naam van hun grootvader aan ide stichting willen ontzeggen. ROTTERDAM Bij aanzienlijke om- zetten passeerde Philips gisteravond de zg. koersbrug van 600, kwam even op 606 I en sloot op 601 Dit betekent, dat sinds de dividenduitkering vorige week vrijdag het fonds een koerswinst heeft weten te j boeken van 28 punten. Bij Unilever is de stijging nog groter. Gisteravond werd gesloten 557 voor de l oude aandelen In één week tijd heeft i Unilever met deze koers een winst be- I haald van 73 punten. EINDHOVEN. Twee weken, nadat de eerste DAF-jes officieel zijn opgele verd, draait de Eindhovense fabriek op het ogenblik met een produktie van vijf wagéns per dag. De vorige week vrijdag kwam een kleine storing aan het licht, waarbij bleek, dat een van de automatische machines tand wielen voor het verdeelkast] e te sekuur fabriceerde, waardoor deze onderdelen te weinig tolerantie kregen. Hierdoor ont stond een klein mankement. Het bijstellen van de machine kostte de produktie van een dag, hoewel er die vrijdag toch nog twee wagens de band verlieten. In het afgelopen weekeinde heeft men echter de verloren produktie ingehaald. Op het ogenblik worden 60 tol 80 men sen per week bij DAF aangenomen om de produktie te kunnen vergroten. Inmid dels is men er reeds in geslaagd de pro duktie van de carrosserieën tot 10 stuks per dag op te voeren, zodat de „bodyline" vol staat en zich allengs een kleine voor raad begint te vormen. Men is nu hard bezig de produktie van het motorische en mechanische gedeelte op te voeren. DJAKARTA (Reuter/U. P.I.) In Djakarta houdt de plotse linge vrijlating van de Nederlan der H. C. J. G. Schmidt nog steeds vele gemoederen bezig. De voormalige Indonesische procu reur-generaal mr. Suprapto, die enkele dagen geleden in verband met de zaak-Schmidt is ontsla gen, heeft in een brief aan pre mier Djuanda tegen de maatre gel geprotesteerd. ,,Een hogere functionaris dan ik dient verant woordelijk te worden gesteld," aldus Suprapto. Het dagblad Merdeka weet te mel den, dat de Indonesische regering over weegt enkele leden van de Nederlandse diplomatieke dienst te Djakarta tot per. sona non grata te verklaren. De func tionarissen zouden betrokken zijn ge weest bij het vertrek van Schmidt. Uit Suprapto's brief blijkt overigens dat deze zelf aan het hoofd van de centrale recherche. Imam Bardjó, op dracht had gegeven om het hoofd van de immigratiedienst van de uitzetting van Schmidt op de hoogte te stellen Ambtenaren van de Nederlandse con sulaire dienst in Djakarta hebben met Schmidt tijdens diens gevangenschap uiteraard getracht zoveel mogelijk con-, tact met hem te houden. Dat wordt nu aangegrepen als een argument in een nieuwe anti-Nederlandse hetze. Suprapto noemt in zijn brief niet de naarii van de hogere functionaris, die verantwoordelijk voor de uitzetting van Schmidt zou zijn. Wel schreef hij, dat het iedereen duidelijk moet zijn dat de uitwijzing in het oeiang was van de staat, President Soekarno heeft gisteren Gatot Tarunamihardja geïnstalleerd als waarnemend procureur-generaal. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Enkele buien, af gewisseld door opklaringen. Wei nig verandering in temperatuur. Matige, af en toe krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. MIESJE: Fiks windje! 10 APRIL: zon op 5.57. zon onder 19.27; maan op 7.05, maan onder 21.59. temp. max. 7—19 neersl. in uur weer wind gr. C. in mm Helsinki mist O 1 6 St.ockh. zw. bew. ZO 5 0,3 Oslo zw. bew. NO 5 0 Kopen h. 1. bew. ZW 8 6 Londen regen ZW 13 2 A'dam regen ZW 12 2 Brussel I. bew. ZW 13 0,5 Luxemb. regen zw 11 1 Parijs zw bew. zw 13 2 Bordeaux motregen w 15 0,2 Grenoble zw. bew. zzw 21 0 Nice 1. bew. O 17 0 Berlijn regen zw 13 2 Franltf. zw. bew. zw 14 0,1 München on bew. w 17 0 Zurich zw. bew. WNW 17 0 Genève 1. bew. zzw 17 0 Locarno geh. bew, w 18 0 Wenen on bew. zzo 17 0 Innsbr. onbew. zzo 18 0 Rome onbew. z 18 0 Ajaccio onbew. zzw 17 0

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1