ENGELAND JUICHTMINDER BELASTING DULLES GAAT Krachtige stoot op weg naar expansie Formatie ADENAUER KANDIDAAT VOOR PRESIDENTSCHAP Nehroe voor beslissing gaat de laatste fase in Nieuwe opstand tegen regiem van Kassein Milde begroting brengt verlichting op bijna elk gebied Boefjes pleegden vergeefse overval KONINGIN THUIS DE DOELMAN VERSCHALKT Voor mannen en vrouwen MEMOIRES VAN PRINSES IN VELE TALEN Stagnaties bij N.S. Morpheus bleek de sterkste HAAST MET HILDEBRAND MONUMENT! Duizenden Britten halen een prik I worden gerukt. Een agent vervoegde zich bij de woning, maar toen. trad welke' ÖteM danln De Bilt: Buiig PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 8 april 1959 ,Men" in Washington: IN UTRECHT: Ter beschikking van regering gesteld Directeuren stalen uit failliete boedel DE ANTWOORDEN ZIJN BINNEN BESLUIT VAN BELANG VOOR HELE WESTEN Zie verder pag. 5 DALAI LAMA TERUG Vij fdaagse werkweek SCHMIDT geen kans BONDSDAG POLITIEK Hervatting overleg lerarensalarissen Wegwerker onder trein Protesten tegen Russische hulp Oostenrijkse soldaten vervalsten geld Burgemeester vogelvrij verklaard Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenoark 24 tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeenwsch Dagblad Abonnementsprijs 1 0,56 per week, 1 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1573 In Van onze correspondent LONDEN Heathcoat Amory, de Britse minis- WASHINGTON (Reuter) Washington doen thans stellige berich ten de ronde dat minister Dulles be sloten heeft af te treden als minister van buitenlandse zaken. Dit ondanks een stellige ontkenning van het State DeDaaniteiXSchorr, een zeer bekend mede- ter van financiën, heeft gisteravond zijn rijksbe- werker van het Columbia Broadcasting groting ingediend, eeil begroting die de Britse eco system, citeerde Europese zegslieden, toen r nonne een krachtige stoot geeft op de weg naar ex pansie en die tevens de verkiezingskansen van de conservatieven aanzienlijk doet stijgen. In totaal zijn de belastingen met 295 miljoen pond sterling verminderd. hij maandagavond melding ervan maakte dat het aftreden van de minister van bui tenlandse zaken aanstaande is. Dulles zou zijn plaatsvervanger Chris tian Herter hebben aanbevolen als op volger. President Eisenhower heeft, aldus zegt Schorr, zich eens verklaard met een benoeming van Herter. Minister Dulles is op het ogenblik in Florida voor een periode van rust na de recente behandelingen die hij heeft on dergaan in verband met zijn ziekte. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Zeven jongens van nau welijks veertien jaar hebben maandag bij de Hoge brug in de Vleutense weg de dertienjarige Wim Achterberg uit De Meern van zijn fiets getrokken en met knuppels bewerkt. Toen er iemand langs kwam lieten de boefjes hun slachtoffer in de steek. De politie had echter voldoende aanwijzin gen om twee van hen te arresteren, waarna ook de anderen werden opge spoord. Zij hadden de jongen uit De Meern grondig gefouilleerd, maar omdat hij geen geld bij zich had heeft de overval geen resultaat opgeleverd. CERVINIA (Reuter/AP/ANP). De Koningin is gistermorgen met de prin sessen Margriet en Marijke, uit haar va kantieverblijf Cervinia in de Italiaanse Alpen vertrokken, terug naar Soestdijk. De koninklijke familie is voor twee dagen uiteen gegaan: de Prins en a'e twee oudste prinsessen blijven namelijk nog in Cervinia om pas donderdag de thuisreis te aanvaarden. Zij hebben gis teren, hoewel het hard sneeuwde, nog geestdriftig geskied*. De Koningin en de beide jongste prin sessen zijn gisteravond om zeven uur op vliegveld Soesterberg aangekomen. ARNHEM. De vijftigjarige werk meester J. P. de G. uit Tiel, die op 4 oktober in een conservenfabriek te Geldermalsen zijn chef met een cutter mes de hals afsneed, is gisteren dooi de Arnhemse rechtbank, conform de eis. ontslagen van rechtsvervolging en ter beschikking van de regering gesteld. VIANEN. De beide directeuren van een meubelfabriek uit Vianen zijn gearresteerd, verdacht van het ont trekken van goederen uit de n.v. in de tijd, dat een faillissement niet meer kon worden voorkomen. De gearre steerden zijn O. C. V. uit Nunspeet en G. de W. uit Den Haag. De rijkspolitie van Vianen, die de arrestatie heeft verricht, is met het onderzoek nog niet gereed. De talloze weddenschappen die waren afgeslo ten op belastingverlagingen zijn uitgekomen in een mate die men nauwelijks had durven verwachten. Om te beginnen heeft Heathcoat Amory de standaard van de inkomstenbelasting verlaagd met negen pennies in het pond. Voor iedere pint bier zal men twee stuivers minder behoeven te betalen. Voor goederen waarop een omzetbelasting werd geheven van 60 pet wordt dat 50 pet; de omzetheffing van 30 pet wordt 25 pet; die van 15 pet wordt 12,5 pet. In de eerstgenoemde groep goederen beho ren b.v. radio's, televisietoestellen en grammofoons thuis. Tot de tweede behoren wasmachines, ijskasten, stofzuigers en andere elektrische apparaten voor de huishouding, be nevens cosmetica. De Britse huisvrouw zal dus verheugd zijn en dat moet van invloed zijn op de uitslag van de spoedig te verwachten verkiezingen. Bovendien worden allerlei andere huishou delijke artikelen, zoals pannen, potten, beddegoed en ook speelgoed, goedkoper als gevolg van verlaging van de om zetbelasting. Dat is echter nog niet alles. De tot nu toe wat karig bedeelde ouden van dagen heeft minister Heathcoat Amory bedacht met vervroegde aflos sing van de oorlogscrèditen. Dat waren gedwon genleningen tijdens de oorlogsjaren die als belasting werden opgelegd. Verder heeft hij beloofd dat binnen enkele weken de pensioenen van allen die in overheidsdienst hebben gewerkt, zullen worden herzien. De industrie profiteert van deze mil'de begroting via afschaffing van de accijns op passagiersvoertuigen en de afschaf fing van de omzetbelasting op de chas sis van vrachtauto's. De investeringsaf trek wordt over de gehele linie hersteld. Bij de mijnen en in de landbouw worden modernisering en expansie eveneens aan gemoedigd. Belastingontduiking door de industrie door middel van het vormen van maatschappijen in de Ierse vrijstaat zal echter krachtiger worden tegen gegaan. Verder heeft Amory het salarispeil voor directeuren dat van de winstbelasting mag worden afgetrokken, verhoogd over de hele linie. De 75 jaar oude corporatie belasting wordt afgeschaft, evenals het zegelrecht op scheepvaartverzekeringen, NA 7 JVNI Dat dit een verkiezingsbudget is, is ze ker, maar 'de datum van de komende verkiezingen is daarmee nog lang niet zeker. Ook al omdat de belastingtabellen zo moeten worden veranderd, dat John Buil de verbetering pas na 7 iuni in zijn loonzakje zal merken. Maar in de City toonde rpen zich direct dankbaar. De beurs sloot voor de begroting bekend werd, maar vandaag zullen zeker hele reeksen aandelen stijgen, al hadden som migen nog grotere verminderingen van de omzetbeLasting verwacht. Oppositieleider Gaitskell zag er bene pen uit in de Lagerhuiszaal. Voor deze socialist, die zelf in 1951 als schatkistbe waarder de inkomstenbelasting met zes stuiver per pond verhoogde tot 9x/2 shil ling (Amory heeft daar nu 7% shilling van gemaakt) is deze begroting een klap op het door de verkiezingskoorts reeds zolang vermoeide hoofd, die hij nog lang zal voelen. Opgewekt verliet minister Heathcoat Amory gisteravond het ministerie van financiën met zijn trouwe begrotingskoffertje. Na het voorlezen van de bijzonder gunstige begroting was hij echter dodelijk vermoeid, zo zelfs, dat Gaitskell, de leider van de oppositie, hem spontaan een ogenblik pauze in het debat aanbood. (Telefoto) Van onze correspondent BONN Bondskanselier Adenauer lieeft een opzienbarend besluit ge nomen dat van grote betekenis kan zijn voor het verdere verloop van het wes telijke overleg over het standpunt dat tegenover de Sowjetunie moet worden ingenomen in de komende conferentie van ministers van buitenlandse zaken. Eigen nieuwsdienst NIEUW DELHI. Terwijl de Dalai Lama zich gereed maakt voor zijn zware tocht naar Bomdila, waar hij voor het eerst in Indië begaan bare wegen zal betreden, en waar regeringsvertegenwoordigers hem zul len ontmoeten, gonst Nieuw Delhi van geruchten over de houding die pre mier Nehroe zal aannemen. Steeds meer politici en diplomaten ge loven dat hij zich uit zijn moeilijke po sitie tussen Peking en de publieke opinie in zijn eigen land en de rest van de vrije wereld wil redden door de Dalai Lama over te halen naar Tibet terug te keren. Hoe ongelofelijk dit ook moge klin ken: Nehroe schijnt te geloven dat dit niet alleen zijn eigen positie iets gemak kelijker zou maken, maar dat dit ook Ti bet ten goede zou komen. Hij gelooft dat de Chinese communisten, in ruil voor de terugkeer van de Tibetaanse heerser, bereid zouden zijn een soepeler politiek in Tibet te volgen, dat zij de zelfstandigheid van het land en de vei ligheid van de Dalai Lama zouden ga randeren. Het is echter hoogst twijfelachtig of de jonge Tibetaanse god-koning hiertoe over te halen is; reeds in 1956. bij zijn bezoek aan Indië, was hij liever in bal lingschap gebleven en kostte het Nehroe grote moeite hem te overreden. Boven dien zullen zijn volgelingen alles doen om hem buiten Tibet te houden, als een symbool van het traditionele Tibetaanse verzet tegen Chinese overheersing. Adenauer, tot nu standvastig in zijn oordeel, dat het westen in de onderhan delingen met de Sowjetunie over de Duitse kwestie hard moet zijn in plaats van soepel, heeft gisteren besloten zich kandidaat te laten stellen voor het West- duitse presidentschap. De huidige president, professor Theo dor Heuss, treedt dit jaar af. Het is zo goed als zeker, dat Adenauer, die in januari van dit jaar 83 jaar is geworden, zal worden gekozen als president en in september als staatshoofd in functie kan treden. Het is nog steeds het plan, dat de pre sidentsverkiezing op 1 juli in West-Berlijn zal worden gehouden. De tegenkandidaat van Adenauer, de socialist professor Carlo Schmidt, heeft hoegenaamd geen kans. Dit kan men op maken uit de politieke machtsverhoudin gen in het college van kiesmannen, dat bestaat uit evenveel leden van de Bonds dag als leden van de volksvertegenwoor digingen van de Westduitse deelstaten. A'denauer nam zijn besluit gisteren na lang en rijp beraad, dat twee en een half, uur duurde, pas nadat een commissie van 55 vooraanstaande christendemocratische politici, die opdracht had de partij kandi daat voor het presidentschap aan te wij zen, hem formeel had verzocht de kandi datuur te aanvaarden. „Indien gij meent, dat ik dat moet doen", zei hij, „dan zal ik dat doen." Het schijnt, dat twee overwegingen voor Adenauer doorslaggevend zijn gewéest: 1. de kanselier heeft de laatste tijd gemerkt, dat hij met zijn krachten zuinig moet om gaan; 2. de persoonlijke-overweging om zijn loopbaan te eindigen als staatshoofd. DiEN HAAG Volgend jaar zal een Engelse vertaling verschijnen van de memoires van prinses Wilhelmina Een zaam maar niet alleen. De Engelse uit gever Hutchinson heeft de rechten voor het boek verworven, voor Engeland en het gemenebest. De eerste Ned'erlandse editie van Een zaam maar niet alleen is uitverkocht. Een tweede druk, die naar schatting twintigduizend exemplaren zal belopen, is inmiddels verschenen. Prinses Wilhelmina heeft contracten gesloten voor uitgaven van haar memoi res in het Noors, Zweeds, Deens, Fins en Israëlisch. Onderhandelingen wora'en nog gevoerd met uitgevers in o.a. Frank rijk en de bondsrepubliek Duitsland. vol geestdrift De mededeling aan de christendemocra tische fractie in de Bondsdag, dat Ade nauer voor het Bondspresidentschap in aanmerking wil komen, werd met grote geestdrift ontvangen. Slechts één afge vaardigde maakte de opmerking, d^t de houding van de fractie onlogisch was. On langs verzette de fractie zich namelijk tegen een kandidatuur van professor Br- W.ASH IN GT ON(Reuter). Caryl Chessman zal niet in vrijheid worden gesteld, heeft het Amerikaanse Hoog gerechtshof bepaald. In 1948 werd Chessman in Californië ter dood veroor deeld. Hij werd beschuldigd van ontvoe ring, verkrachting en beroving. Zes maal is Chessman èr al in geslaagd zijn terechtstelling te döén uitstellen. In de Cel van de gevangenis van San Quentin heeft hij al drie boeken ge schreven, waardoor hij over de gehele wereld grote vermaardheid heeft gekre gen. De manuscripten liet hij uit de gevangenis smokkelen. ESSEN (UPI) Zowel de mijnwer- har(jf omdat hij als minister belangrijker kers als het administratieve personeel Was dan als Bondspresident. Nu echter van de mijnen in het Ruhrgebied zullen juichte zij het toe, dat Adenauer de poli-. vijf dagen per week .gaan werken. Waar- j tiek vaarwel zegt, hoewel hij nog belang- schijnlijk zal de vijfdaagse werkweek voor hen op 1 mei ingaan. UTRECHT; Drie reizigerstreinen moesten over ..verkeerd spoor" rijden, nadat gistermorgen tussen Heerlen en Hoensbroek een lege wagen van een goederentrein was ontspoord. Twee trei nen moesten uit de dienstregeling wor den genomen. Een goederentrein is ^gisternacht tus sen Delft en Den Haag tegen een werk- trein gebotst. Eén wagen van de werk- trein liep uit de rails, waardoor de bei de sporen op net traject meer dan drie uur werden versperd. Door een defect aan de elektrische locomotief van een goederentrein van 21 wagens ontstond gistermorgen enige vertraging op de lijn Utrecht-Den Bosch. Het gebeurde in Düsseldorf, bij de wedstryd Fortuna—F. C. Köln. Om de jongens op de tribune achter het doel in toom te houden zij willen in hun geestdrift wel eens zo ver opdringen, dat de doelverdediger er hinder van heeft hadden de clubleiders de as sistentie ingeroepen van een politie hond. Deze bleek zyn taak (tè) goed te verstaan, want toen de speler Wöske in zijn aanvalsdrift en honger naar een doelpunt in het net belandde, hapte hij toe Het was, dat zijn baas dade- Eigen nieuwsdienst rijker is dan Erhard voor de Westduitse politiek. Over de opvolging van Adenauer als Bondskanselier en daarmee als leider van de Westduitse politiek zijn uiteraard tal rijke gissingen mogelijk. Zo wordt pro fessor Ludwig Erhard genoemd, die thans de functie heeft van plaatsvervanger van de kanselier. Het bezwaar, dat tegen hem wordt aangevoerd, is, dat hij voornamelijk econoom en geen volslagen politicus is. Verder worden genoemd Etzel, de minis ter van financiën, die echter geen sterke gezondheid geniet, Gerstenmaier, de voor zitter van het Westduitse -parlement en Schroder, de minister van binnenlandse zaken, een nog vrij jonge man, die we gens zijn eerzucht en wellicht ook wel wegens zijn politiek verleden hij schijnt SA-man te zijn geweest voor brede kringen niet sympathiek is. nu in beweging Door Adenauers besluit is de politiek in West-Duitsland zonder twijfel in be weging gekomen. Er zal in de komende maanden veel worden gespeculeerd, niet alleen over de opvolging van Adenauer als kanselier, maar ook over de toekom stige Duitse politiek, ten aanzien waarvan thans in het buitenland onzekerheid is gerezen, en over de leiding van West- Duitslands grootste partij, de christen democratische unie. Adenauer genoot in deze partij het absolute gezag. Als presi- Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De antwoorden van de vijf fractievoorzitters op het stuk van formateur prof. dr. J. E. de Quay zijn binnen. Gisteren in de loop van de dag was de formateur al in de gelegenheid om de eerst binnengekomen antwoorden van de socialist mr. J. A. W. Burger en de liberaal prof. mr. P. J. Oud te bestu deren. In de middag ontving hij ook de brief van dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, de voorzitter van de Tweede-Kamerfrac tie van de A.R., waarop gisternamiddag, die van prof. mr. C. P. M. Romme, van de K.V.P., volgde. Gisteravond liet dr. H. W. Tilanus, de leider van de C H.-fraetie, zijn antwoord aan het Eerste-Kamergebouw bezorgen. De formateur, die daar van 's ochtends tien uur af bezig was geweest met zijn studie, was toen echter al naar zijn hotel gegaan. AANWIJZINGEN Het socialistische antwoord was maan dagavond al gereed en bezorgd, wat in politieke kringen bijzondere belangstel ling heeft getrokken. De overheersende indruk was wel dat het zo spoedig gereed zijn van een antwoord van die kant weer eens een aanwijzing was in de richting van een kabinet zonder de socialisten. Het lijkt ons meer voor de hand te liggen dat mr. Burger de formateur op enkele punten nadere inlichtingen heeft gevraagd, om op deze manier de deur open en de zaak gaande te houden. Ook in het liberale kamp komt men er met meer stelligheid dan tevoren voor uit dat de kansen op een samenwerking met de drie confessionele groepen nu zo langzamerhand wel vastere vorm hebben aangenomen. DE GEZOCHTEN Belangwekkend is het in dit verband kennis te nemen van de bepaald krach tige pogingen in de kring van de chris- telijk-historischen om de legende, als zou men daar van medewerking aan een kabinet met liberalen niet zo bijster ge diend zijn, uit de wereld te heipen. Als in de loop van de dag de forma teur met de vergelijking van de opvat tingen van de fractieleiders gereed komt, kan hij beginnen met de derde en wellicht laatste fase van zijn arbeid: het praten met de mensen die hij wenst aan te zoe ken voor een ministersfunctie. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het overleg over het salaris tussen het ministerie van O. K. en W. en de lerarenorganisaties is her vat, zo deelt minister Cals de Eerste Kamer mee. Het overleg geschiedt vol gens de minister nu in een goede ver standhouding. MAASSLUIS. In Maassluis is gis termorgen de 42-jarige J. F. van Luyk, een wegwerker, onder een trein uit de richting Dordrecht geraakt. Hij was di rect dood. De heer Van Luyk was bezig met het vernieuwen van wisselbouten. Acht prominenten in brief aan Haarlem Van onze kunstredactie HAARLEM. Acht vooraan staande Nederlanders hebben in een brief aan B. en W. en de raad van Haarlem verzocht om het Hildebrand-monument spoedig te plaatsen. De brief is ondertekend'door de heer J. G. Ebbinge Wubben, directeur van het Museum Boymans-van Beuningen te Rotterdam, jhr. dr. D. C. Röell, hoofddirecteur van het Rijksmuseum, jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur van de Amsterdamse gemeentemusea, mr. L. J. F. Wijsenbeek, directeur van de Dienst voor schone kunsten in Den Haag, dr. J. J. P. Oud, architect, mr. dr. P. J. Witteman, voorzitter van de Raad van de kunst, dr. L. Brummel, directeur van de Koninklijke biblio theek en de dichter Adriaan Roland Holst. Nationale figuur De brief luidt als volgt: Nu het ogenblik nadert dat H uwe colleges zullen beslissen over g het lot van het Hildebrand- S monument en nu door ontijdige en deels onjuiste publikaties in de bladen de atmosfeer rondom deze aangelegenheid is vertroe- beid, komt het ondertekenaars gewenst voor uwe colleges ie wijzen op het volgende: H Alle strubbelingen die zich in de loop van de vele jaren hebben j| voorgedaan mogen de ogen niet doen slujten voor het feit, dat het nu gereedgekomen werk van uit- zonderlijke kunstwaarde is: Een monument vervaardigd door de nestor der Nederlandse beelhou- wers voor een nationale figuur: De Haarlemmer Hildebrand, zo nauw met deze stad en de Haar- g lemmerhout verbonden. Wij twïj- g= felen er niet aan of uwe colleges zullen alles in het werk stellen g om de oprichting van dit monu- - ment te realiseren. LONDEN. De dood van de bekende Engelse voctbaispeler Jeff Hall, die za terdag aan kinderverlamming is over leden, heeft duizenden jonge Engelsen ertoe gebracht zich aan te melden veor gratis inentingen tegen kinderverlam ming. Reeds zeven maanden lang kunnen de Britten gratis injecties tegen kinderver lamming krijgen, maar de belangstel- img daarvoor is plotseling enorm toege nomen. Duizenden Engelsen van beide geslachten hebben zich bij de klinieken gemeld. Zij waren vrijwel allen tussen de 15 en 26 jaar oud en bijna allen zei- den, dat de dood van Hall hen ertoe haa gebracht een injectie te gaan ha len. Enkele dagen geleden had een woord voerder van het Britse ministerie van volksgezondheid nog gezegd, dat de ge ringe belangstelling van de Engelse jeugd voor de injecties tragisch was. Slechts één op iedere twaalf van de 6.250.000 jonge Britten, die voor de in jecties in aanmerking komen, is in de afgelopen zeven maanden een prik ko men halen. UTRECHT. Omdat zijn vaderlijk gezag blijkbaar tekort schoot heeft een Utrechter er dezer dagen, de politie maar bijgehaald. Zijn veertien jarige zoon wilde niet naar school en bleef in bed liggen. Hij moest, redeneerde de vader, maar door de sterke arm uit die van Morpheus van^en^^ufek^partrMin1z^noeten de moeder op: „Als mijn zoon geen zin heeft om op te staan, blijft hij Uje partij na: oren zullen werken en liggen. Basta!" De agent retireerde saluerend. welke politiek zij nastreven. ment je had Wöske toch wel. En het publiek een sensatie van d.i eerste orde, vooral de jongenstribune KAïRO (Reuter, A.P.) In Irak schijnt opnieuw een opstand uitge broken te zijn; de berichten hier over zijn voornamelijk afkomstig van radio Kaïro, doch vluchtelingen hebben bevestigd dat in Kirkoek, in noord-Irak, heftig wordt ge vochten. Deze stad ligt 250 kilometer ten zuid oosten van Mosoel, waar vorige maand een opstand tegen het -regiem van pre mier Kassem werd onderdrukt. Die opstand eindigde met de meedogenloze uitroeiing van anti-communistische Iraakse officieren, die leiding hadden gegeven in de strijd tegen Kassem. Beroering Zowel'in Syrië als in Egypte, de beide staten van de Ver. Arabische republiek, werden gisteren heftige protesten geuit tegen de militaire hulp die Rusland de regering van Kassem zou geven; vooral het Russische besluit om uit Rusland afkomstige Koerden naar Irak te stu ren, heeft grote beroering gewekt. Volgens radio Bagdad zijn het Koer den die in 1947 uit Irak naar Rusland gevlucht zijn, en die daar een guerilla- opleiding hebben ontvangen. De Koerden zijn een nomadisch volk; hun taalgebied strekte zich uit tot Tur kije. Perzië, Irak en Rusland. De laatste paar dagen zijn ver scheidene Russische schepen met Koer den door het Suezkanaal gevaren; vol gens de Egyptische kranle- zouden dit oorlogsvrijwilligers zijn, en zouden deze schepen ook munitie en wapens ver voeren. Met kinderen Het Russische schip Groezia verliet op 2 april Odessa; het wordt tegen het einde van de volgende week m Basra, de haven van Irak, verwacht. Aan boord bevinden zich 460 Koerden, met 108 vrouwen en 252 kinderen. Toen het schip door het Suezkanaal voer, konden haven- en politieautoriteiten slechts met de grootste moeite aan boord ko men voor het normale onderzoek. Volgens de Egyptische kranten zijn de laatste tijd meer Russiscne schepen via het Suezkanaal naar Basra gevaren, hoewel de scheepspapieren communis tisch China als eindhaven vermeldden. WENEN (AP) Vier Oostenrijkse soldaten hebben Nederlands en Oos tenrijks geld nagemaakt Zij werden door een onderofficier op heterdaad betrapt, toen zij in het foto grafisch laboratorium van de Oostenrijk se luchtmacht te Wenen aan het werk waren. Zij hadden Nederlandse bankbil jetten van tien gulden en Oostenrijkse biljetten van twintig, honderd, vijfhon derd en duizend schilling onder handen. De soldaten hadden nog niet gepro beerd de vervalsingen, die zeer primi tief waren, in omloop te brengen. BERGEN OP ZOOM Oud-Vosse- meer, het dorpje op Tholen, heeft zijn burgemeester, mr J. J. Ver- sluijs, voor enige dagen vogelvrij ver klaard. De jeugd mag met waterpi stolen op hem schieten als hij zich van donderdag tot zaterdag in zijn gemeente op straat durft vertonen. De eigenmachtige maatregel van de burgerij heeft niets met rebellie te ma ken. Hij is alleen bedoeld om de ver rassing voor de burgemeester, als hij zaterdag wordt gehuldigd met zijn zil veren ambtsjubileum, zo volkomen mo gelijk te maken. Opdat er niets van de voorbereidin gen voor het feest voortijdig onder de burgemeesterlijke ogen zou kor i heeft het feestcomité mr. Versluijs aange zegd, enkele dagen ergens in Nederland onder te duiken of zich althans niet op straat te vertonen. Cent Niemantsverdriet, de gemeente bode, zal donderdagmorgen met zijn bel door het dorp gaan om de tijdelijke ver banning van de burgemeester officieel in te luiden. EEMNES Tientallen zangvogels zijn doodgegaan, nadat zij een graantje had den meegepikt van het kippevoer, dat de landbouwer J. v. d. K. te Eemnes- Binnen op zijn bouwland had gestrooid. De leeuweriken, rietsehorsen en ringmus- sen konden niet weten, dat het voer zwaar vergiftigd was. De landbouwer verklaarde, dat hij het goedje had gestrooid tegen de kra"aien, die het op de pas gezeaide haver voor zien hadden. De politie, die op het land veertig dode vogels vond, heeft de land bouwer een proces-verbaal gegeven. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Wisselend be wolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verande ring in tempera tuur. MIESJE: Thermometer stijgt nog niet erg! 9 APRIL: zon op 5.59, zon onder 19-26; maan op 6.37, maan onder 20.58.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1