en dan duik ik PLOEMP! die gracht maar weer BH JOOD ""ROME DE NATUUR P. W. RUSSEL'S Arnhem zoekt compensatie voor j| h vele kopjes koffie minder... KAPPIE en de Kletzkische vlam Dinsdag 7 april 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Groot redder Man van de dag Allemaal klein grut Jouw werk FLITS NU RIJKSWEG 12 BINNENKORT GEREED IS 41 i |l GORDON Had ze maar. Autorijdt in op militaire colonne Zilveren jubileum Binnenvaart I Twee zusjes met fiets tegen vrachtauto in en om uw huis Jack Dunkley Uit de kerken DELFT. Hoe ziet de man er uit, die veertig keer een kind het leven redde en één keer tien sigaretten daarvoor kreeg? Dat kan ik u gauw vertellen: klein, met een bruin, nogal tanig, gezicht en bijzonder kwiek in zijn lopen. Op de 12de juni wordt hij 61 jaar en zijn naam is Jacobus C. de Bruyn. In Delft, waar hij zijn bloemenwinkel heeft, zaten we gisteren te praten. „Ik word nog eens een beroemdheid", gek scheerde hij, toen de blitzlamp van de fotograaf de kamer even hel had ver licht. Ik vind het anders geen kleinig heid, veertig kinderen uit het water te halen, antwoordde ik. „Och, weet u wat het is", peinsde de heer De Bruyn, „het minste of geringste dat er aan het Oosteinde gebeurt, daar ben ik bij; ik verkoop veel van mijn bloemen op straat en dat doe ik daar nu 21 jaar. Als ik dan zo voor de winkel sta en er klinkt ergens een roep of een gil, dan ga ik: Ploemp!, maar weer die gracht in'*. anders ga je met z'n tweeën naar be neden". Ja, die moeder, die ene, die her innert de heer De Bruyn zich ook nog best. „Ik had net haar twee kinderen uit het water gevist en toen zei ze tegen me: Had ze maar laten ver zuipen, ze spelen ook altijd zo dicht bij het water". „Later kwam ze me een pakje siga retten (tien stuks) brengen. Ik heb wat voor je gekocht, zei ze. Da's fijn, moeder, zei ik, dat hoor ik liever van je dan die uitdrukking van toen straks". Ja. aan dat Delftse Oosteinde is het, dat de heer De Bruyn de meeste van die veertig reddingen uitvoerde. Van zelf komt eigenlijk die vraag: Wanneer haalde u er de eerste uit? „Oh, toen was ik pas elf jaar", luidt het antwoord. „Ja. toen begon het. Al lemaal klein grut nog, hoor. Ik was de zer dagen nog bij een gemeentelijke in stelling hier in Delft en toen bleek dat de portier daar, een van de eersten was die ik uit het water haalde. Maar dat was ander water dan vandaag de dag. Ze zeiden toen niet voor niks: als je inktpot leeg is, dan schep je hem maar vol in een van de grachten. Pik zwart en ontzettend smerig was het water toen. Ja. dat wel". En de laatste, van die veertig „Drie weken geleden. Op een zater dagochtend, kwart over acht. Ik was eigenlijk net m'n bed uit en het water was verduiveld koud. Een jongetje met een fiets. Ik geloof dat hij met zijn broek tussen de ketting was blijven zitten en toen zo het water in tuinde. M\jn zoon stond voor de zaak en zag het. Pa, vlug, daar ligt er weer een in het water, riep hij. Ik m'n jas uit en maar weer die gracht in. Later zei i ik tegen m'n zoon: Waarom sprong jij er niet in, je kunt toch ook zwemmen? En toen antwoordde hij: Maar Pa, jij doet het toch altijd Reddend zwemmen heeft de heer De Bruyn in diensttijd geleerd, tussen 1915 en 1918. „Ik heb ook nog zwemlessen gegeven en op één dag haalde ik er vier kinderen uit: drie speelden er met een schepnetje en de vierde stond te kijken. Ja, in die grachten staat goed twee meter water en in het midden zit de vaargeul. Je kunt die kinderen dus nooit aan de kant pakken en moet ze altijd uit het midden plukken. Ik heb geprobeerd zon lange stok met een ronde haak eraan te krijgen, maar die schijnen er niet meer te zijn". Jacobus C. de Bruyn in Delft heeft verder nooit iets gehoord dat op dank- je-wel leek. Van geen mens. ,,Leg daar alsjeblieft niet de na druk op", zei hij, toen ik er op door ging. .,Ik haalde kinderen uit het water omdat het m'n plicht is; niet om bedankjes te krijgen". Neen, dat kan wel waar wezen. Maar daar was ook een papa, die zo juist zijn zoontje door Jacobus C. de Bruyn zag gered en die toen zei: ..Och, duik er nog even in, de jongen z'n fiets ligt er nog. Jij bent nu toch nat en jou kost het geen moeite". Wel, Jacobus C. de Bruyn heeft het niet gedaan. Hij rende naar huis en schoot een ander pak aan, „Dat gaat altijd heel vlug, want de zaak moet doorgaan, nietwaar?", vroeg hij. O ja, en dan was er ook nog iemand, die was genegen om het stomen van een pak te betalen, na het reddings werk van de Delftse bloemist. Maar voor mij is vandaag Jacobus C. de Bruyn de man van de dag. En ik wilde hem, compleet met foto. graag aan u voorstellen. Als een bijzonder groot redder. Deze man moet u vandaag leren kennenHij is een bijzonder man. die het dubbel en dwars verdient eens uw volledige aandacht te krijgen. Hij is de heer Jacobus C. de Bruyn uit Delft HjliliflIlilHIIIIIIIIIIIIIII! 147 Misschien was het juist het krank zinnige van zijn plan, dat haar aantrok. Ze dacht aan het gezicht van haar vader, die ze vereerde en van wie ze hield. Ze dacht aan de voorvaderen van haar moeder, die gebalsemd onder de puntige bergen sliepen, maar deze Jood vaagde met het fanatisme van een gek alle bedenkingen weg. Voor hem bestonden geen moeilijkheden en waren alle tegenwerpingen van het nuchtere verstand lucht. Stralend van geluk en met gloeiende ogen, vertelde hij Titus en de gasten van de villa in Canopus van zijn verlo ving met Dorion. Dorion lachte. Dorion zei: hij is gek. Maar daar stoorde Jozef zich niet aan. Had men niet al het grote en bijzondere in deze. wereld eerst gek genoemd? Langzamerhand gaf ze toe, on der druk van zijn heftigheid en taaie hardnekkigheid, protesteerde toen de anderen het plan dolzinnig noemden, en argumenteerde met de argumenten van Jozef. Ze vond het idee al niet meer zo absurd, luisterde aandachtig naar hem, als Jozef de bijzonderheden be sprak en begon over de onderdelen van zijn plan te marchanderen. Het was niet moeilijk Joods te worden. Vrouwen behoefden de tal rijke geboden niet na te leven en moesten zich alleen aan de verbo den houden. Jozef was tot verdere tegemoetkomingen bereid en ver klaarde zich tevreden als ze be loofde de zeven geboden voor de niet-Joden niet te zullen overtre den. Ze lachte en probeerde zich te verzetten. Haar goden afzweren? Immutfru, de heilige kat afzweren? Jozef trachtte haar te overreden. Wie men vertederen wil over legde hij moet men eerst goed hard aanpakken en wie men klein wil krijgen moet men eerst zijn vrijheid gunnen. Hij bedwong zich, probeerde geduldig te wachten, en sprak steeds weer onvermoeid met haar over dezelfde problemen. Tegenover Titus liet hij zich gaan en klaagde over haar koppigheid. Titus was hem zeer genegen. Ook hij had niets tegen Joodse zeden en gewoonten en een samenleving, die vrouwen als Berenice voort bracht, diende met eerbied beje gend te worden, maar dat iemand die door geboorte aan een andere godsdienst geketend was, de tast bare goden van zijn vaderen moest afzweren om in de onzichtbare Jo- dengod te gaan geloven, was dat niet wat te veel verlangd? De prins bladerde in zijn aantekenin gen. Hij had een paar buitenge woon gecompliceerde geloofsuitleg- gingen en leerstellingen der Joodse geleerden genoteerd. Neen, men kon Dorion kwalijk aanraden zich aan een dergelijk bijgeloof over te leveren. Ze lagen met zijn drieën om de tafel, Jozef, de prins en Dorion en redetwistten heftig en overtuigd over wat men gevoeglijk van een bekering diende te ver wachten en wat niet. God Immutfru zat op Dorions schouder, kneep haar kleine ogen open en dicht en geeuwde. Immutfru afschaffen? Neen, ook Titus was van mening, dat zoiets te ver ging. Na veel over en weer praten, wilde Jozef er ten slotte in berusten, dat de overgang van Do rion tot het Jodendom beperkt zou worden tot een formele verklaring aan de desbetreffende bestuurde- ren der gemeente. De Egyptische kwam nu ook van haar kant met eisen. Ze lag slank en ongedwongen aan tafel. Haar figuurtje was teer als porselein. Onder haar plat neusje sprong haar mond breed naar voren. Ze lachte en vermoeide zich niet al te zeer. Haar stem bleef ijl en vrien delijk, maar ze gaf haar standpunt niet prijs. Ze dacht aan haar va der en zijn strijd om maatschap pelijk aanzien en eiste kinderlijk eenvoudig en bescheiden maar toch koppig, dat Jozef zich de Ro meinse burgerrechten zou ver schaffen. Jozef hield haar voor ogen, dat dit een moeilijke onderneming zou zijn, die veel tijd in beslag nam. Titus hielp hem daarbij. Ze haal de de schouders op. „Het gaat niet", riep hij ten slotte verbitterd. Ze haalde de schouders op en werd bleek. Heel langzaam, zoals ze dat meestal deed. Eerst om haar mond en dan over haar hele gezicht. Ze hield voet bij stuk: „Ik wil de vrouw van een Romeins burger zijn." Ze zag Jozefs Sombere blik en zei ten slotte met haa'r scherpe, hoge stem: „Ik zou u dus willen vragen binnen tien dagen de Romeinse burgerrechten te krijgen. In dat ge val ben ik bereid voor de bestuur- deren van uw gemeente mijn over gang tot het Jodendom te verkla ren. Als u er echter binnen tien da gen niet in slaagt de Romeinse bur gerrechten te verkrijgen, lijkt het me wenselijker, dat we elkaar niet meer zien." Jozef keek naar haar dunne bruine handen, die de lan ge grijszwarte haren van de kat Immutfru streelden en zag weer haar licht en edel profiel Advertentie 99 Een dochter en een zoon („Hij was toen 5, en nu zit hij al dertien jaar bij de marine") heeft de heer De Bruyn ook al eens uit het water gehaald. „En een jongen van zeventien jaar. Maar daar heb je een hele hap aan, aan zo'n grote knul. Die klampen zich aan je vast en die moet je eerst een tik geven, mmHitnMnimiiitiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiuiiiiüiiiiiit bekeek ik, als altijd, de foto's in onze krant. Ik dacht aan het won- der, dat er in schuilt, dat er, waar ook ter wereld iets kan gebeu- I ren, dat een foto waard is en dat dan weinig uren later het gebeur- de onder duizenden ogen komt als j een plaatje, als nauwkeurige af- beelding van de werkelijkheid, i daar heel ver weg. Twee foto's j hadden mijn bijzondere aandacht, i Natuurlijk allereerst die van het koninklijk gezin op zijn korte i lentezon-en-sneeuwvacantie in de Italiaanse Alpen en dan die van de drie staatslieden Eisen- j hower, Couve de Murville en i Luns, die vrolijk lachend eikaars eendere das bekeken. Niet alleen die foto's zelf interesseer- i den me, maar ook de achtergrond ervan. Want, hoe waar en scherp foto's kunnen zijn, ze zijn toch ook zo misleidend. Het zijn met recht moment-opnamen. Ze pik ken een klein moment van een onderdeel van een seconde uit het leven weg en geven dat dan als afbeelding van de levenswerke lijkheid. Maar al wat er omheen is, laten ze weg. Neem nu die foto van ons koninklijk gezin. Ón ze Vorstin is er, omdat het kon. even tussenuit gewipt, terwijl ze midden in de beslommeringen over de kabinetsformatie zit. Ze komt dezer dagen weer terug en zal dan misschien weer voor een moeilijke beslissing worden ge zet, misschien zelfs voor het doorhakken van een onontwar baar-lijkende knoop. Uiteraard draagt zij dat probleem met zich mee. Maar de foto laat haar zien in de vrolijke kring van haar ge zin, in een omgeving van zon en sneeuw en skisport, die sommige mensen misschien tot jaloersheid op haar brengt. Kijk, als die ja loersheid rijst, dan is dat een be wijs van de onwaarheid van de in druk, die de foto geeft En dan die drie staatslieden. Voor een lunch in het Witte Huis heus het zal wat royaler zijn dan uw en mijn twaalfuurtje staan ze bij elkaar en hebben schik, omdat ze dezelfde das aan hebben. Net of ze niet anders te doen hebben. Maar weer: de werkelijkheid is heel anders. Ze zijn daar bijeen voor de NAVO-conferentie en heb ben in deze dagen met elkaar in de zwaarste wereldproblemen een weg ter oplossing moeten zoeken. Zelfs die maaltijd had een be doeling. En ook die symbolische NAVO-das. Dit is het, wat mij die foto's weer eens leerden: pro beer in het leven de uitwendige schijn te onderscheiden van de inwendige werkelijkheid, de wer kelijkheid, die zo vaak noopt tot bidden en vasten,t erwijl de schijn eist, dat men voor het oog dei- wereld een feestkleed aantrekt. Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Nu het werk aan rijksweg 12 gestadig voortschrijdt en het gereedkomen van deze autoweg tot aan de grens bij Elten binnen afzienbare tijd te verwachten is, gaat de Arnhemse VVV compensatie zoeken voor de vele kopjes koffie en maaltijden, die de langs Arnhem snellende toeristen in de toekomst niet meer in die stad zullen gebrui ken. Daartoe wil men in samenwerking; met andere VVV's op grootscheepse wijze het Nederlandse touristische' wegennet in het buitenland gaan pro pageren. Men wil het de vreemdelingen duide lijk maken dat zij niet met oogkleppen op over de autoweg moeten razen, maar dat zij de plaats van hun bestemming ook kunnen bereiken via de Stichtse Lustwaranda, door de Betuwe of de Ve- luwe, langs het IJsselmeer of over de Afsluitdijk :n dat zij met hoogstens een half uurtje langer te rijden alle land schappelijke aspecten van het kleine Ne derland kunnen genieten. De propaganda voor dit touristische wegennet die o.m. zal bestan uit hel aangeven van fraaie routes zal volgend jaar beginnen. Aan de grens bij Elten zal de Arnhemse VW dan een infor matiekantoor gaan inrichten, die even tueel naar de autoweg verplaatst zal worden, wanneer de Duitsers met hun insluiting tussen Emmerik en Ober- hausen gereed' zijn. Volgens de directeur van de Arnhem se VW is Waterstaat zeer ingenomen met de propaganda voor het touristi sche wegennet, omdat de grote auto baan niet in de eerste plaats wordt aangelegd om de grote toppen van het autorijdend tourisme te verwerken. In trek Arnhem en omgeving blijken zich ove rigens in een steeds groter wordende vreemdelingenstroom te kunnen verheu gen. Daartoe draagt ook bij de methode om het baliepersoneel van de grote reisbureaus in het buitenland naar Arn- heir. te halen en hen daar te laten zien, wat zij straks aan hun eigen publiek moeten aanprijzen. Zo is zaterdag een Engelse groep na een verblijf van enkele dagen weer ver trokken. Nog deze maand komen Fran- s en Duitse „reisverkopers" in Arn hem nieuwe verkoopargumenten op doen. NIJMEGEN. Een bestelauto is gistermorgen in Nijmegen in volle vaart ingereden op een colonne mar cherende soldaten van de Koninklijke luchtmacht. Eén dode en een gewonde bleven op de weg achter. De militaire colonne twee pelotp; met een drumband nam ongeveer twee-derde van de wegbreedte van de Heijendaalseweg in beslag. Eén-derde bleef voor de bestelauto over. Dat zou genoeg zijn geweest, wanneer hij lang zamer had gereden. Bijna was de auto die werd be stuurd door Je 43-jarige W. L. de colonne gepasseerd, toen hij naar links zwenkte en op de achterste gelederen inreed. De soldaten stoven uiteen. Twee man konden niet wegkomen en werden aan- 1 gereden. De 41-jarige sergeant Th. Merkx van i het instructiebataljon bij de luchtmacht I te Nijmegen was onmiddellijk dood. De t twintigjarige soldaat H. J. F. Augsburg j uit Hilvarenbeek kreeg een gebroken been. Tegen de chauffeur van de bestelauto 5 is proces-verbaal opgemaakt. S Eigen nieuwsdienst STADSKANAAL. Twee zusjes zijn gisteren te Musselkanaal met haar fiets tegen een trekker met oplegger gebotst. De negenjarige Marchie Huls- _,hoi die achter op de fiets zat, werd zwaar gewond en is korte tijd later in |een ziekenhuis overleden. Haar tierija- rig zusje kreeg lichte verwondingen. Eigen nieuwsdient ROTTERDAM. Een kwart eeuw ge leden, om precies te zijn: op de negende maart van het jaar 1934, staken vijfen twintig Rijnschippers schippers-eige- naar. welteverstaan te Rotterdam de hoofden bijeen om tot organisatie te ko men. Eh waar konden zij dat destijds beter doen dan in Tivoli aan de Cool- singel? Samen vertegenwoordigden zij 167.000 ton scheepsruimte en zo heel lang be hoefden zij niet te praten. Met elkaar richtten zij de Nederlandsche Reeders- vereniging op en uit hun midden kozen zij een bestuur met als secretaris de heer F. Vos Mzn. Die mijnheer Vos zat de volgende dag al met de handen in het haar want de eerste brief die deze functionaris mocht, g ontvangen was van de ...Nederlandsche Reeder ereniging die al zo veel langer bestond. Het gerezen conflict kon gemakkelijk g worden upgelost: de nog pas een etmaal 2 oude vereniging kreeg een andere naam en vervolgde haar prille bestaan als i Nederlandsche Vereeniging van Reeders S in de Binnenvaart En die bestaat thans 2 vijfentwintig jaar. Zij telt thans 120 le den die pak weg! een vijfhonderd Rijnschepen reden met een totaal van —pak nog maar eens weg! bijna een half millioen aan tonnage. En die vroegere secretaris, de heer F. Vos Mzn.. is nu al sedert jaren voorzitter. I Met zijn mede-bestuurders recipieer de hij zaetrdagmiddag in de Nautilus-1 zaal van het Holbeinhuis, volgens bestek derhalve hemelsbreed ter hoogte van1 het plekje Rotterdam waar de vereni-^ ging een kwart eeuw geleden werd op-' gericht. Het was een zeer druk bezochte re-t ceptie. Allen die met de Rijnvaart van j doen hebben kwamen hun gelukwensen aanbieden. Zo ook de heer F. Posthu-' ma. de nieuw-benoerade directeur van het Gemeentelijk Havenbedrijf die daar mee voor hel eerst in deze functie naar buiten optrad. Vrijdagavond wordt het zilveren jubi leum van N.V.R.B. in besloten kring ge- vierd er dat belooft een mooi feest te, worden. iiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiii ^iiiiiHtu«tMHiiiiiiiiitiiimin»iuiiimtnniiii)miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiniiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii<iiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiifililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii; g Rabarber is een ideale en gezonde 5groente en wordt nog veel te weinig in: de moestuin van de amateur-tuinier ge- APELDOORN. In het Oranjepark kweekt. Flinke pollen kunnen nu nog ge*te Apeldoorn zal binnenkort worden be- 2 poot worden en zorg dan voor een1 gonnen met de voorbereidingen voor het voedzame grond cn een goed vochtop- bouwen van een centrum voor toneel- gevend plekje: daar houden ze van. j voorstellingen, concerten en vergaderin- Spit ook wal oude mest onder en in-1 gen. dien de grond voldoende humus bevat i Een grote zaal zal plaats kunnen bie- bereikl men ook heel goede resultatenden aan 890 mensen en een kleinere aan: met de bekende tuin- en gazonkorrel-1500. Men hoopt, dat het gehele project, mest: per vierkante meter heeft men I waarvan de kosten op drie miljoen gul- hiervan ongeveer dertig gram nodig en den worden geschat, binnen drie jaar spit die korrelmest niet onder. gereed zal zijn. Vol sombere voorgevoelens zag cfe be manning van de Kraak Tovstad nader bij komen, het broeinest van de revo lutie. Prins Kletzky bleef er tamelijk gelijkmoedig onder. „Het is jammer, wanneer de vlam zou doven." sprak hij schouderophalend. „Maar de traditie wil nu eenmaal, dat het Ruwaanse volk zich er geregeld van kan overtuigen dat het vuur nog brandt. Er zit werkelijk niets anders op dan dat wij ook hier de lamp vertonen. Boven dien heeft Kapitein Wobbe de nodige voorzorgsmaatregelen getroffen. Het zou wel gek zijn, als Bandelos erin slaagde tegelijk met de vlam, ook het vuur :n het kombuis en in de ketelkamers te blussen." De maal, die weer geheel intact aan het roer stond, dacht daar evenwel an ders over. „Hou toch op met dit avontuur, Kap- pie," jammerde hij tegen zijn gezag- NED. HERV. KERK Beroepen en aangenomen naar Zuid laren: H. W. Colste te Ammerstol. Aangenomen naar Dokwerd: J. Roe-» <bes te Krimpen a. d. IJssel. Bedankt voor Hoiten (toez.): Jac. v. Dijk te Garderen; voor Ameide en Tien hoven en voor Sliedrecht: T. Langerak te Vinkeveen; voor Ee (Fr.); F. J. Veldman te Colijnsplaat; voor Amster dam (vac. M. Groenenberg)H. Huting te Gouda. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zutphen: L. Schuurman te Giessenburg; voor Siegerswoude: J. Eleveld te Hijum en Finkum; voor Vroomshoop: J. Hengeveld te Waterin gen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Westzaan: F. Bakker te Huizen (Nh.). voerder. „Er komt alleen maar ellende en narigheid van. Eerst spuiten ze jou nat, dan maken ze mijn pijp uit en ste ken mijn mooie baard in brand en dan stoppen ze mij onder in het ruim Bah, zat ik maar in Lutjewier!" Hm, ja dit is een raar land, jong. Bij de scheepswerf Gebr. Van Dienen Er gebeuren de meest overgehaalde din-(te Waterhuizen is giste: de kustvaar gen," stemde Kappie toe. En somber .der Admiralengracht te water gelaten staarde hij naar de kade, waarlangs zich|Het -hip meet 850 ton en wordt ge- een grote menigte volks had verzameld, bouwd voor rekening van Spliethof be- die een dreigend gemor liet horen1 vrachtingskantoor te Amsterdam

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2