JONGE MODE EENVOUD VAN PURE Kersenbloesem 3 PVITELLA Prinses Suga van Jap an zonder kringen vlekkenpasta Cécile Dreesmann: borduren en paarden 38 ct voordeel! MANTELS die aan twee kanten te dra gen zijn, past Balen ciaga ook in zijn voor jaarscollectie veel toe. De mantel heeft een strenge mathema tische coupe, met eenvoudige zakken als enige garnering. Spaans en Japans Cape en Pelerine Welk een stijl De japon, in zijde uitgevoerd, is ge heel schuin ge knipt. Een brede ceintuur van soe pel leder mar keert losjes de taille. inwrijven laten drogen afborstelen Veel kant NIEUW NEDERLANDS GILDE MM*., VOOR HANDWERKSTERS vanTKcf voor 76 cent Grolla" voor het koninklijk gezin Moeder wist 't wel vanille - frambozen Balenciaga Christobal Balenciagabelangrijkste creator van de mode in onze lijd. Overal erkent men hem als de grootmeester van de couture, terwijl bijna niemand hem persoon lijk kent, want deze Spanjaard leeft in Parijs zeer teruggetrokken. door Rita Beukman VANDAAG kunnen wij u de eerste foto's tonen van enige modellen, door Balenciaga voor 1959 ontworpen. Daarmede wordt dan de punt op de i van de nieuwe mode gezet, waarover deze belangrijkste couturier van onze tijd nu reeds jaren het laat ste woord spreekt. Balenciaga geeft met zijn nieuwe ontwerpen een in haar essentie en technische uitvoering geheel nieuwe kledingstijl, die naar zijn inspiratie ook de overige couturiers steeds meer gaat bezig houden, een definitieve basis. Die stijl is op een jonge, lichte mode van pure eenvoud afgestemd. Licht, natuurlijk, bekoorlijk en zuiver uitgebalanceerd op functionali teit is deze mode opmerkelijk eigentijds van allure. Volgens het karakter van de toegepaste stoffen speelt een ongedwongen soepel heid of een mathematische strengheid bij deze functionele mode de voornaamste rol. Lichte, zachte weefsels worden soepel verwerkt, droge, gladde stoffen vlak met een mathematische coupe, die door decoratieve stiksels wordt geaccentueerd Die twee stijlen, afzonderlijk of in combinatie met elkaar toegepast, scheppen weer vele nieuwe perspectieven voor de mode. De resultaten daarvan zullen het volgende sei zoen, zowel in, de Franse als Italiaanse modehuizen, duidelijk op de ontwerpen een stempel drukken. Meer nog dan Akihito nam toen Suga, die toen nog een kind was, die raad ter harte. Gauw wende zij aan een democratische manier van leven, vooral toen zij, wat zij zelf heel graag wilde, net als elk ander Japans meisije een gewone lagere school mocht be zoeken. Naar' d'e mening van de keizer en haar broer kroonprins Akihito, ging prinses Suga echter al gauw wel wat al te ver in haar onafhankelijkheid. Keizerin als steun OP EEN OCHTEND storm.de de op perstalmeester van de keizer bin nen bij het hoofd van de keizerlijke huishouding. „Prinses Suga is in de stad aan het winkelen", riep hij uit. „Zij loopt zo maar tussen de gewone mensen rond en praat zelfs met hen!" „Bent u daar zeker van", vroeg Uryu, opspringend' van achter zijn bu reau, „de keizerin zal geschokt zijn als zij dit hoort". „Het is waar, mijn eigen zuster heeft het gezien", antwoordde de stalmees ter. Uryu ging dadelijk de keizerin waar schuwen. Hij was in een ogenblik te rug, in gezelschap van haar. „Als ik het goed heb begrepen, heeft uw zus ter prinses Suga bespied", merkte de keizerin droogjes op. „Wilt u zo goed zijn haar te vertellen, dat zij zich be ter met haar eigen zaken kan be moeien." „Maar mijn zuster zegt, dat zij zo maar tussen de gewone mensen loopt", zei de stalmeester opgewonden. „Er zijn geen „gewone mensen" in Japan en als ik weer merk dat prinses Suga door u of uw zuster wora't be spioneerd, zal ik u door een ander laten vervangen!" Fietsen en fuifjes TOEN DE PRINSES vijftien jaar was kocht zij een fiets. Zij stond er op niet gechaperonneerd te worden, toen zij, zestien jaar oud. voor het eerst naar een fuifje zou gaan. Na veel strijd kreeg zij haar zin en in de daarop vol gende jaren was zij op vele partijtjes een graag geziene gast. Net als haar schoolvriendinnen, liet zij zich na zo'n fuifje door een vriendje thuis brengen. Kroonprins Akihito was diep veront- De jonge prinses Suga met haar moeder, de keizerin van Japan, die haar dochter in haar streven naar vrijheid en zelfstandigheid in het gede mocratiseerde Japan tot fc grote steun is. waardigd toen hij dat merkte en ver telde haar hoe hij er over d'acht Tijdens a'it opgewonden gesprek tus sen 'broer en zuster was keizerin Na- gako binnengekomen. Zij glimlachte en nam prinses Suga bij de hand. „Kom dochter", zei ze rustig. „Inderdaad, niemand kan je voorschrijven hoe je moet leven. Ik zal je graag m.et raad' bijstaan, maar wil je niet bevelen." Toen wendde zij zich tot de kroonprins met de opmerking: „Ik heb prinses Suga toestemming gegeven vanavond uit te gaan. Ik wist waar zij heen ging en tot hoe laat zij zou wegblijven. Wan neer men in de toekomst weer iets over haar te zeggen heeft, zou men er verstandig aan doen zich tot mij te richten". Bakvis-mode TOEN ZIJ iEENS ci'oor een van To- kio's belangrijkste winkelstraten liep zag ze in de etalage van een mode huis een jurtk liggen. Daadbij stond vermeld: zo'n jurk draagt prinses Suga ook. Het nieuwste in de bakvis mode. Suga liet er geen gras over groeien. Zij stapte zonder bedenken de winkel binnenen vroeg naar de chef. „Wilt u de bakvissen van Tokio in monsters veranderen?", voegde de prinses hem, toe. „Wat daar voor het raam staat is helemaal niet het nieuw ste in bakvismode. Die jurk is hoog stens een kwart waard van de prijs, die u er voor vraagt". „Maar, maartrachtte de ver schrikte chef zich te verweren. „De jurk die ik op die dag droeg kwam uit New York en kostte vier honderd gulden. Dat daar in de eta lage is een goedkope namaak ervan in heel slechte stof. Haal de jurk da delijk uit de etalage en als u voortaan mijn naam weer noemt om uw spul len kwijt te raken, wees dan op zijn minst zo beleefd, het mij eerst te vra gen." Brede ceintuurs van heel dun en soepel leder past Balenciaga veel toe. Losjes aangehaald worden die ceintuurs, zodat deze net even de taille aangeven, zonder de soepele val van de stof abrupt te onderbreken. Cut to the cross; geheel schuingéknipte stoffen verwerkt deze couturier weer herhaaldelijk, wat aan vrij rechte japonnen een verrassende souplesse geeft en aan creaties met een aangerim- pelde rok een verfijnd mouvement. Die japonnen met wijde, aangerimpelde rok hebben meestal een corsage, dat de buste op natuurlijke wijze accentueert en een jeugdige toets geeft aan het figuur. Dat jonge aanzien wordt nog verhoogd door een zeer eenvou dige halslijn, ras du cou of laag en rond uitgesneden. Bij de japonnen ontbreken de mouwen of als ze er zijn zorgen ze door hun bijzondere snit voor een opmerkelijk aanzien. Kleine aange knipte mouwtjes past hij veel toe, maar ook kimono mouwen, nog lager aangeknipte mouwen die aan de vleermuismouwen herinneren, kleine vlindermouwtjes en mouwtjes „en enve loppe" gevouwen. door Derek Mason ÜRINSES SUGA, jongste dochter van keizer Hirohito, wordt de prinses Margaret van Japan genoemd. Vorige week heeft zij zich verloofd met de 25-jarige bankierszoon Hisagana Sji- mazoe, een studievriend van haar. Deze verloving met een niet adellijke jongeman heeft in Japan weinig ver bazing gewekt. Men is er daar reeds aan gewend geraakt, dat de charmante kersenbloesem prinses Suga er heel democratische opvattingen op na houdt! Door niets of niemand wilde zij zich reeds als kind aan banden laten leggen, als het er om ging zich precies zo vrij als andere Japanse meisjes te kunnen bewegen. Prinses Suga is dan ook een van de minst orthodoxe prinsessen van onze tijd. Dat houdt wat in aan een hof, waar de eeuwen door zeer strenge tradities en con venties hebben geheerst, en in een land, waar de keizelijke familie tot in de laatste wereldoorlog als godde lijk werd vereerd. TOEN in 1945 de oorlog beëindigd was, riep de keizerin van Japan prinses Suga en haar broeder kroonprins Akihito bij zich. De oorlog heeft in Japan veel veranderd, vertelde zij haar kinderen. Wij zullen nader tot de bevolking moeten komen en er voor moeten zorgen dat men van ons houdt en ons respec teert. Menig pakje heeft bij Balenciaga een iets langer jasje. De Rotter damse Machteld van der Groen, eerste mannequin in zijn modehuis aan de Avenue George V, toont hier een van die nieuwe pakjes, in licht beige wollenstof. DE laag aangeknipte mouwen geven bij vele japonnen het corsage weer meer volume, met even bloesende ef fecten in de rug. Een criss cross slui ting ook aan de kimono herinnerend, wordt bij dat type jurken veel toege past. Japanse inspiratie komt daardoor, naast sterke Spaanse tendensen, in de collectie van Balenciaga ditmaal voor al naar voren. Heel donkere, bijna zwarte kousen laat Balenciaga ook bij deze zomerse mode dragen. Vrij donkere schoe nen eveneens, wat de gestalte nog kleiner doet lijken, als door de stijl van deze kleding reeds wordt be reikt. Dat nieuwe schoeisel heeft vrij lage hakken, die ook weer wat zwaarder zijn, zodat de voeten dui-, delijk als basis voor het totale sil houet fungeren. Vele nieuwe vondsten licht en jong brengt die stijl met zich mee. Bij doorzichtige geklede jurken uit fijne naaldkant of tule vervaardigd, waarvan de rok is aangerimpeld of bestaat uit enige over elkaar vallende vrij vlakke stroken, laat Balenciaga zijn mannequins bijvoorbeeld nauw aansluitende broekjes dragen, waar van de pijpen tot net aan de knieën rijken. Die broekjes, onder andere in soie sauvage of satin duchesse uitge voerd, sluiten als een huidje om het figuur, zodat de contouren daarvan door de dunne kant heen zichtbaar blijven. jes weer een rol gaan spelen, worden door heel eenvoudige, bijna kinderlijke bloeses gecompleteerd, bij voorkeur in zijde uitgevoerd met een sluitende of lage ronde hals en zonder mouwtjes. Vierkant öf vlak ovaal zijn de man tels bij deze grootmeester der couture, die nu reeds decennia lang de mode met sterke persoonlijkheid leidt. Jas jes van guipure kant, precies in de tint van de stof geverfd, waaruit het daarbij behorende kledingstuk is ver vaardigd, laat Balenciaga op eenvou dige zomer japonnen dragen. Grote brede sjaals van organza, los jes om schouders of hals gevlijd en in een strik gelegd, zijn een nieuw ac cessoire bij jurken en pakjes, evenals heel smalle, lange sjaals uit dezelfde stof als dé kleding. CAPES blijven favoriet in zijn collec tie in doorzichtige mousseline of voile uitgevoerd en dan gekozen ter completering van soepele japonnen met een natuurlijke lijn. Helpless Look, waarbij de bekoorlijkheden van het fi guur als door een sluier zichtbaar blij ven! Als variatie op de cape trekt de pele rine de aandacht, op jurken en man tels toegepast in kontrast met de na tuurlijke lijn. Bruin, vrij donker en onder andere in combinatie met wit en bleek blauw, is een belangrijke kleur bij Balenciaga. Zwart met wit en beige met zwart past hij eveneens veel toe. Kersenrood, paars en hard blauw brengt hij als meer sprekende kleuren. WELK een stijl, zei John Osborne, die naast ons zat tijdens de show van Balenciaga, nadat dé Rotterdamse Machteld van der Groen, eerste manne quin In dit modehuis, het laatste avondtoilet van de collectie had ge toond. Toen Osborne met zijn vrouw achter de schermen verdween om eni ge bestellingen te plaatsen, vingen wij even een glimp op van Balenciaga, de Spaanse couturier die door de hele we reld als de grootste creator van de mode wordt erkend. Balenciaga leeft zeer teruggetrokken en wil zelfs nau welijks enig kontakt hebben met de vooraanstaande cliënten, die zijn kost bare creaties dragen. In elke collectie zijn enige creaties opgenomen, die door Balenciaga ge heel eigenhandig worden vervaar digd, wat voor gerenommeerde cou turiers een uitzondering is, want hun ontwerpen worden op de ateliers uit gevoerd. Er is maar één vrouw op de gehele wereld, die Balenciaga zelf ontmoet als zij in zijn modesalon nieuwe aan winsten voor haar garderobe uit komt zoeken. Dat is zijn zuster, die in Barcelona woont en waarvoor deze belangrijkste aller couturiers, zelf de nieuwe modellen ontwerpt naar haar type. Advertentie helpt direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 "DLOESES nemen een belangrijke L» plaats in bij Balenciaga. De man telpakjes, waarbij ook iets langere jas- verwijdert vlekken - zónder kringen Advertentie LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v, Polycolor-K2r-Placentubex-Margret Astor-Mouson-Blendax Ter kennismaking de hétere instant pudding - caramel - chocolade Beng ging de deur was verdwenen. Zij krijgt haar zin PRINSES zelden SUGA draagt nog maai de traditionele Japanse kimono. Zij is dol op Westerse kleren en jazz-muziek. Ik wil zelf bepalen wat ik wil dragen, verklaarde zij eens in een interview. De kersenbloesem-prinses ontwerpt haar kleren meestal zelf. Zelf gaat zij ook meestal de stoffen daarvoor ko pen. Wat zij draagt wordt door de Japanse jongeren veel nagevolgd'. en de prinses Prinses Suga was de eerste Japanse prinses die naar de universiteit ging. Zij studeerde daar Engelse letteren en ontmoette er de jongeman Hisagana Sjimazoe, waarmede zij zich nu heeft verloofd, jlk wil trouwen met d'e man, waarvan ik houd en niet met iemand die men voor mij uitkiest, zei de prin ses toen zij nog miaar net een bakvis was. Ook daarin krijgt zq nu haar zin. CERVIN'IA (UPI). Koningin Julia na, prins Bernhard en de prinsessen hebben gisteren in hun vakantieoord Cervinia, in de Italiaanse Alpen een excursie gemaakt. Zij bezochten de on derneming van de familie Brunodet, die bekendheid heeft verworven als houtbe werkers. De koninklijke familie kreeg een kunstig gesneden ..grolla" ten ge schenke. Een grolla" is een houten kop voor rode wijn, waarmee in de Al pen wordt getoast. Eerder op de dag hadden de Konin gin, de Prins en de drie oudste prin sessen een skitocht gemaakt naar de Ventina, 3500 meter boven de zeespie gel. Het .gezelschap ging per lift naar boven en daalde al via de Cime Blan che (Witte Toppen) naar het tien kilo meter van Cervinia gelegen Valtournan- chs. J7RELID van een nieuwe Nederlandse gilde werden wij bij een bezoek aan het huis met de vergulde lan- taarntjes in de Amsterdamse Anna Vondelstraat. Geen „bejaard" gilde, dat door de eeuwen heen slechts als tra ditie, en dan alleen nog maar in naam bleef bestaan, maar een springlevende nog heel jonge, eigentijdse in stelling. Cécile Dreesmann, kleindochter van de stichter van het warenhuisconcern Vroom Dreesmann, richtte dat gilde op, als adviesinstituut voor de vrouw die van borduren een hobby maakt. Handwerksters zijn dus de leden van dit twintigste eeuwse gilde, dat achter de gevel met de lantaarn- tjes, in een atelier met witgelakte meubelen en enkele fraaie oude merklappen als decoratie tegen de witte wanden, de hoofdzetel heeft. Toen er voor de lessen in, en de lezingen over oude en nieu we borduurtech nieken, die me vrouw Dreesmann in dat atelier re gelmatig aan groepjes cursisten geeft, steeds meer belangstelling ont stond, werd dat gilde opgericht, Op advies en hulp bij het handwerken kunnen de leden rekenen, terwijl er tevens een uitgebreide vakbibliotheek aanwezig is, waarvan allen die bij het gilde zijn aangesloten gebruik kunnen maken. In minder tijd kan mevrouw Dreesmann op deze nieuwe manier meer Nederlandse vrouwen met haar kennis van de technieken, de geschie denis en de praktische toepassing van de borduurkunst, bereiken. De tijd van deze actieve vrouw is namelijk heel druk bezet. Naast de cur sussen en lezingen die zij geregeld geeft, zijn er reeds vijf boeken over borduurkunst van haar hand versche nen, waarvan „De gestroomlijnde naald" pas is uitgekomen. Zij ontwerpt bovendien borduurpatronen, zowel voor particulieren al* in aeri*. De vrije uren, die er daarnaast nog overschieten, worden meestal in de manege door gebracht. Mevrouw Dreesmann is na melijk ook een be kend hogeschool rijdster, die met haar paarden Ba ron en Leander reeds veel succes oogstte. In leeftijd variëren de borduurcursis- ten van zes tot achtenzeventig Jaar. Het lesgeven doet deze kunstnaaldwerkster, die haar eerste opleiding kreeg aan de Royal School of Needlework in Lon den, en zich later specialiseerde in de geschiedenis van de borduurkunst, via een heel eigen systeem. Ook in het buitenland is er voor haar werk veel belangstelling. Haar boeken worden in het Engels en binnenkort ook in het Duits vertaald. De Engelse t.v.-kijkers hebben haar reeds op hun scherm kunnen zien, tijdens een inter view waarbij ook een van haar lieve lingspaarden aanwezig was, „Ik heb wel enkele angstige ogenblikken be leefd", vertelt zij, „maar het paard heeft zich onder het felle licht van de schijnwerpers keurig gedragen." Borduren en hogeschoolrijden zijn beide hobby's van de opricht ster van het Nederlandse borduur- gilde: Cécile Dreesmann. echter kennis maken. Borduursels met de hand vervaardigd, aangebracht als garnering op moderne kleding, zoals men die in Frankrijk zo fraai weet toe te passen ter opluistering van de cou ture, worden hier in Nederland nog maar weinig gemaakt. Ook die toe passing van de borduurkunst wil Cécile Dreesmann in ons land via het nieuwe gilde voor handwerksters gaan stimu leren. BOEKBANDEN Mevrouw Dreesmann heeft vooral een hobby voor het borduren van boek banden. De late Middeleeuwen en vroeg Renaissance leveren voor de daarop toegepaste motieven de inspiratie. Ook met heel andere mogelijkheden van de toepassing van borduursels, laat me vrouw Dreesmann de Nederlandse vrouw vis haar eursussen en boeken Advertentie Maar ook U kent nu haar keuken geheim. 't Is de Maizena Duryea die de groenten zo lekker maakt.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 9