Bodemloze put verslindt geld van kleine man Om behoud van oestercultuur Colovinyl LUflGKS frites saus Handhaaf standpunt, met bereidheid tot praten Jaarvergadering Hervormde Raad voor kerk en school HACO-contracten waardeloos Kleine man dreigt de dupe Mj worden van gescharrel Bemanning verlaat Spaans sehip Carras wenst proces tegen Nesee V.S. EN UIT EUROPA MOGEN NIET ELKAAR GROEIEN Zee bij IJmuiden verontreinigd Zieke matroos in volle zee van boord gehaald Politieman bond slagader af BRANDENDE JONGEN RENDE POLITIEPOST BINNEN SURINAMER 1 MEI VOOR HAAGS HOF Ernstig verzuim Uitweg versperd Af koopwaarde Contractbreuk Verhuizing wordt met larven voorbereid Lustrumviering Navo Coördinatie nodig Vol leven Kern van Westelijk voorstel Berlijn: Niet geheel.... Mening van Bovag over clausule Goede ondergrond Haags congresgebouw krij gt prioriteit MIST HINDERT STRAALJAGERS Begon met kamperen99 Zaterdag 4 april 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Van onze speciale verslaggever Duizenden Haco-contracten hangen waardeloos in de mist. Nog steeds duurt de deining om de Haco, het Haagse afbetalingsbedrijf van obligaties voor de kleine man, voort. In een land waar voor obligatiebouders maar weinig bescherming bestaat, laat men een zaak als de Haco op basis van waardeloze afijetalingscontracten blijkbaar maar rustig tienduizenden guldens per jaar uit de zakken van de burgerij verzamelen. DEN HAAG. De advocaat-generaal bij het Gerechtshof in Den Haag zal op 1 mei de zaak voorbrengen tegen de 29-jarige Surinamer P. R. D. uit Den Haag, die op 6 'januari van het vorige jaar door de Haagse rechtbank terza ke van moord werd ontslagen van rechtsvervolging, met bevel dat hij ter- beschikking zou worden gesteld van de regering om in een krankzinnigenge sticht te worden verpleegd. De ver dachte zelf heeft hoger beroep aange tekend tegen het vonnis van de recht bank. D. zou op de avond van 30 december 1957 zijn 52-jarige hospita uit de Johan Gramstraat in Den Haag met een broodzaag om het leven hebben ge bracht. De Surinamer, die al eerder in een krankzinnigengesticht verpleegd was, wordt door de psychiaters niet toere keningsvatbaar geacht. De zaak zou gisteren door het Ge rechtshof in Den Haag worden behan deld, maar wegens een formele fout bij het betekenen van de dagvaarding kon dat niet doorgaan. Het hof verklaarde de dagvaarding nietig. D. verblijft thans in een psychiatri sche inrichting te Eindhoven. Wat zou een huisvrouw er wel van zeggen indien zij, na een jaar op een wasmachine te hebben afbetaald, tot de ontdekking zou komen dat dit pro- dukt bij levering uit louter oud roest zou bestaan? Zij zou het bepaald niet nemen. Maar moet de contractant van de Haco het dan wel nemen dat hem na de betaling van de laatste stortings termijn een nagenoeg waardeloos stuk wordt toegezonden? Want daar komt het met de failliete boedel van de Haco op de achtergrond in feite op neer. Wil men cijfers? De Haco heeft zich van meet af aan toegelegd op de verkoop van obligaties op basis van afbetalingscontracten. Zo lang de verschuldigde som niet in zijn geheel was gestort, hield het bedrijf deze schuldbrieven onder eigen beheer. Waar niets tegen is. Maar men zou dan mogen verwachten dat de Haco het geld van zijn contractpartners ,,als een goed huisvader" beheerde en zolang op een speciale rekening, bijv. voor uitbeta lingen van schuldbrief houders" zou re serveren. Bij afzenden na volstorting zou de betrokken post van deze rekening naar die van de 6 procent schuldbrief rekening kunnen worden overgeboekt. Hoe heeft de Haco deze boekingen verricht? Uit de (op bevel van de Haagse rechtbank) gepubliceerde ba lans over 1957 blijkt dat in dat jaar 3510 schuldbrieven aan het publiek werden afgegeven. De 6 procent schuldbriefrekening steeg derhalve met 351.000. Dit bedrag zou van een re serverekening moeten zijn afgeboekt, maar werd (omdat het reeds geheel was vermorst?) gewoonweg op de ver- lies-en-winstrekening onder een ver liespost „mutaties schuldbrieven" ge stopt. Om uiteindelijk op de balans on der het verliessaldo over 1957 reeds meer dan 1 miljoen gulden) op te dui ken. Met andere woorden: de drie en hal ve ton spaargeld van de kleine man was reeds in de bodemloze put ver dwenen voordat het op de balans als een erkende schuld verantwoord kon worden. De IIAC0-a||iefallngi«cM>ö!raet4 m «ehuldbrieven O koopwaarde hiervan bedraagt toch ze ker 150.000, een bedrag echter dat de Haco met reeds een renteschuld van tenminste 200.000 met geen moge lijkheid op tafel kan brengen. Dus ook hier is de weg voor de contractanten geheel geblokkeerd. Wij kunnen echter nog als het beste advies geven, alsnog te proberen een af koopwaarde los te krijgen. Gezien de ervaringen wijzen wij er deze contrac tanten echter op voor deze procedure 'n erkende instantie in de arm te nemen. Men wende zich, zoals reeds eerder ge meld, tot de Vereniging Effectenbe scherming, Willemstraat 63, Den Haag. Ondertussen vragen wtf nogmaals met klem: Wordt het niet hoog tyd, dat de wetgeving in ons land derge lijke gevallen als de Haco het leven onmogelijk kan maken? De zaak van de kleine spaarder zou er bepaald mee worden gediend. Contractanten vragen zich nu at of uit deze misère nog een uitweg te vin den is. Of is hun spaargeld reeds red deloos verloren? Wij vrezen het laatste, Want de in onze krant van 21 maart te berde gebrachte ,,noodklep" kan maar door weinigen worden bediend. De Haco is krachtens de leningsvoorwaarden verplicht, bij de laatste termijnstortin- gen op elke aangeboden obligatie 100 (dus 100 pet.) terug te betalen, indien de contractant de schuldbrief weigert te ontvangen Wij adviseerden tot deze handeling over te gaan, maar zij heeft uiteraard alleen betekenis voor hen, die op korte termijn een laatste afbe taling opzenden. In 1957 ontving de Haco uit afbeta lingen en premiën ongeveer 60.000, zodat er toen tenminste nog 4.000 uit staande contracten bestonden. Indien elke contractant van ons advies gebruik zou maken, moet de Haco nog ongeveer vier ton op tafel leggen om aan haar verplichtingen tot terugkoop te vol doen. Dit is natuurlijk onmogelijk in een situatie waar eind 1957 tegenover een obligatieschuld van 1,6 miljoen reeds een verliessaldo van 1,1 miljoen stond. Dus voor de nu nog lopende contrac ten is de uitweg van massale terug koop en de kans dat men nog 100 voor zjjn stukje ontvangt volkomen versperd. Het blijft een voortdurende klaag zang indien men zich in de benarde positie van de contractanten verplaatst. Want ook het in artikel 9 van de le ningsvoorwaarden vermelde recht tot afkoopwaarde heeft massaal gezien geen enkele betekenis meer. In 1950 moest de Haco haar loterijbedrijf stopzetten en mochten geen premieobligaties meer worden verkocht. Daar de contracten een looptijd bezitten van 15 jaar. zal er gemiddeld ongeveer 60 pet. of ongeveer 250.000 op de tenminste nog 4.000 uit staande contracten zijn betaald. De af- Moeilijkheden over contract Eigen nieuwsdienst IJMUIDEN Van de 32 opvarende van het onder Liberiaanse ylag varen de Spaanse vrachtschip Amaconte heb ben er donderdagnacht 21 het schip verlaten. Zij gingen niet akkoord met een dooi de rederij vastgesteld nieuw arbeidscon tract. Onder hen bevonden zich vier of ficieren drie uit de machinekamer en de radiotelegrafist. Gisteren heeft de eer ste stuurman zich nog bij hen gevoegd. De Amaconte kwam woensdag uit IVfe- lilla aan in IJmuiden en begon in de Bui tenhaven van de Hoogovens te lossen. Na aankomst vertelde de kapitein aan de officieren en de andere opvarenden dat hun arbeidscontract door de rederij was veranderd. In het vervolg zou er niet meer in dollars, maar in peseta's worden uitbetaald; ook werd er een nieuwe rege ling getroffen voor de vakantievergoe ding. Vier officieren en zeventien andere schepelingen namen daar geen genoegen mee en eisten van de kapitein hun monsterboekjes terug. Die werden hun geweigerd met het motief dat zij dan contractbreuk zouden plegen. De mannen pakten hun plunjezakken en verlieten het schip. Later is ook de eerste stuurman van boord gegaan. De Spaanse consul heeft de mannen van nieuwe papieren voorzien, zodat zij Nederland vandaag kunnen verlaten. De Amaconte is ondertussen gelost en ligt nog in de Buitenhaven. Met een be manning van slechts tien man onder wie de kapitein kan het schip niet ver trekken. Onder deze kop brachten wij op 21 maart jl. een artikel over de HACO- ROTTERDAM. De moeilijkhe den spitsen zich toe rondom de or der van tien vrachtschepen, die de Nederlandse Scheepsbouw Export Centrale (Nesec) in Den Haag in 1955 voor de Shipping Development Corp. van de te Londen wonende Griekse reder J. C. Carras bestelde bij De Schelde te Vlissingen. De Nederlandse raadsman van de Griekse rederij zegt een civiele proce dure te zullen beginnen tegen de Nesec. De dagvaarding zal gegrond zijn op het niet nakomen van de verplichtingen in het bouwcontract. De motoren zou den zodanige technische gebreken ver tonen, dat een goede exploitatie niet mogelijk zou zijn. De moeilijkheden zijn dan ook niet van financiële aard, deelt de raadsman ons mee, maar zij hebben hun oorzaak in ernstige bezwaren van de rederij te gen de constructie van de schepen. De Nesec wenste geen enkele inlich ting te verstrekken, maar de directie van De Schelde reageerde: Vier van de tien schepen zijn thans in de vaart en die zouden dus niet deugen. Het vijf de schip ligt aan de werf na een proef tocht, die voor 100 pet. slaagde. Het gchip heeft alle benodigde certificaten van Lloyds en het is ook goedgekeurd door de Nesec. Daaruit zou men dus kunnen concluderen, dat er iets niet klopt met de bewering, dat de construc tie niet in orde is. De N.D.S.M. bouwt voor dezelfde re derij vijf tankschepen. Haar directie heeft meegedeeld geen moeilijkheden te hebben ondervonden. WEMELDINGE Ergens aan de zeedijk bij Wemeldinge onder zoeken twee mannen in een labo ratorium hoe Yerseke's roem de oestercultuur voor het na geslacht bewaard kan blijven. Zij gaan na waarheen de cultuur het beste kan worden overgebracht: naar de Grevelingen, het Veerse Gat of naar mogelijk nog een an der water. Op het bureel van de Dienst Delta werken van de Rijkswaterstaat in Den Haag is dr. ir. J. P. van Aartsen op het ogenblik druk bezig met het opstel len van een rapport, dat uitkomst of uit sluitsel moet geven over de toekomstige plaats van de oestercultuur. Ofschoon van het begin af, aan de Gre-j begin velingen is gedacht als nieuwe cultuur- E™. -T j T„ plaats, gaan thans veel stemmen op ten EN VAN de twee biologen te Wemel- gUnste van het Veerse Gat. Hoe dan °°k, dinge, drs. A. G. Vlasblom, vertelde 0p de nieuwe cultuurplaats moeten goe- ons dat van een kunstmatige larven- de ontwikkelingsmogelijkheden voor lar- cultuur de methode bekend begint te Ven zijn. Mocht de aangepaste Grevelin- worden, waardoor de opbrengst aanzien- gen of zo men wil het Veerse Gat ge lijk wordt verhoogd in vergelijking met schikt zijn voor de volwassen oester, die in natuurlijke omstandigheden. Dar- voor de larven hoeft dat niet gelijktij- vencultures in bassins zijn nu met goed dig zo te zijn. resultaat mogelijk. De verplaatsing van ,.TT, de oestercultuur zou, wat de larven be- TTN WAAR DIE Juiste omstandigheden treft, daardoor biologisch mogelijk wor- ■Lj voor de larven niet aanwezig zijn, den. moeten we ze maken, meent drs. Vlasblom. Daarvoor behoeven we niet het natuurlijke milieu te verande- De oesters in hun buitenverblijf, ren, we kunnen een kunstmatig geheel Drs. A. G. Vlasblom, bioloog van het laboratorium in Wemeldinge, bij de glazen bakken, waarin de oester- larven worden gekweekt. LONDEN (UPI) Engelse technici zijn bezig de bodem van het Kanaal te onderzoeken in verband met plannen voor de bouw van een tunnel tussen Frankrijk en Engeland. Zij nemen grondmonsters in opdracht van de afbetahngscontracten. Voor de kleine I Frans-Engels-Amerikaanse studiegroep spaarder blijkt de situatie erger te zijn die voornemens is gedetailleerde tunnel- nog dan wij toen vermoedden. plannen te maken. Advertentie ||j|| In voordelige gezinsverpakking Pot a 1000 gram slechts f2.25 (excl. pot) Verrukkelijk bij alle vlees- en visgerechten Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het zou gewenst zijn gis de conferentie van Navo-parlemen- tariërs een officiële status binnen de Navo krijgt, zodat er een echt Navo- parlement komt. Verder moet er een algemene planning staf komen, die snelle reacties op econo mische, psychologische en culturele be dreigingen mogelijk maakt. Bij de hui dige constellatie van de Navo is de reac tiemogelijkheid onvoldoende. Aldus mr, H. R. Nord, de voorzitter van de Atlan tische commissie op de gisteren in het gebouw van de Tweede Kamer gehouden bijeenkomst ter herdenking van het tien jarig bestaan van de Navo. In zijn herdenkingsrede liet mr. Nord nog een waarschuwend geluid horen: men moet er bij de groeiende Europese sa menwerking voor waken dat de afstand tussen Amerika en Europa niet te groot wordt. Het gevaar bestaat dat Europa en Amerika uit elkaar groeien en dat zou het begin van het einde zijn. Voortdurende coördinatie blijft nodig, niet alleen voor zaken binnen het gebied van de Navo, maar ook ten aanzien van problemen die elders spelen. Het is gewenst dat ook daar de Navo een gezicht laat zien. De partnerlanden moeten in deze zaken tot een bepaalde werkverdeling zien te ko men. Tevoren had mr. A. W. C. baron Ben- tinck van Schoonbeten, ambassadeur te Londen en van 1956 tof 1958 plaatsver vangend secretaris-generaal van de Navo gesproken over de Navo afgelopen tien jaren. in de IJMUIDEN. Het zeewater tussen de pieren van IJmuiden is sterk ver ontreinigd. Dat heeft een in het bad seizoen 1957 gehouden onderzoek uit gewezen. De verontreiniging is zowel chemisch ais bacteriologisch en vermoedelijk m hoofdzaak te wijten aan het afvalwater van de visverwerkende industrieën en de hoogovens. B. en W. van Velsen hebben thans besloten een vergelijkend onderzoek in te stellen naar de toestand van het zee water in andere Nederlandse kustplaat sen. Zij hopen daarmee aan de hand van vergelijkingsmateriaal de oorzaken van de verontreiniging te kunnen op sporen en daartegen maatregelen te kunnen treffen. Het Rijksinstituut zuivering afvalwa ter zal het onderzoek verrichten. AMSTERDAM. De balkonbekl im mer, die donderdagnacht te Amster dam werd betrapt door de bewoner van een woonschuit en zijn zoon, werd al enige tijd gezocht door de Rotterdamse politie. Het is de 42-jarige J. J- van L.. die er van wordt verdacht een rol te heb ben gespeeld bij de geruchtmakende bontdiefstal, die het vorig jaar te Rot terdam werd gepleegd. Aanvankelijk wist de Amsterdamse po litie niet met wie zij te doen had. Er was zelfs sprake van, dat de man moest worden vrijgelaten omdat het niet mo gelijk leek hem een poging tot inbraak ten laste te leggen. Gebleken is echter, dat hij in Amsterdam onder een valse naam leefde. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. Vasthouden aan het westelijke standpunt inzake Ber lijn, maar tegelijk bereidheid tonen om te onderhandelen. Dat is de kern van het voorstel over Berlijn dat Amerika, Engeland en Frankrijk aan de Navoraad hebben voorgelegd. De ze is thans in Washington bijeen om het voorstel te bespreken. Dat de westelijke landen zich krach tig moeten verzetten tegen elke poging van de Sowjetunie hen uit Berlijn te verdrijven, daarover waren alle spre kers het wel eens. aldus verluidt in conferentiekringen. Met de manier waar op het westelijke tegenvoorstel moet worden ingekleed ligt het anders. De Westduitse minister van buiten landse zaken von Brentano heeft, aldus verluidt in Washington, meegedeeld dat zijn regering niet geheel afwijzend meer staat tegenover het opnemen van be paalde contacten door zijn land met het niet erkende Oost Duitsland. Die mo gen echter niet op diplomatiek terrein liggen. Voor de regering in Bonn zou het thans aanvaardbaar zijn wanneer de twee delen van Duitsland in toenemen de mate contact zullen onderhouden op handels, cultureel en zelfs politiek ge bied. Met von Brentano waren de ministers van buitenlandse zaken van Amerika. Engeland en Frankrijk van mening dat een werkelijke hereniging van Duits land pas na een lange periode tot stand kan komen. Door het langzamerhand wegwerken van de enorme verschillen op verlerlei gebied tussen Oost en Wes' Duitsland zou men hopen de kans o een hereniging enigermate dichterbij -• kunnen brengen. De gedachte aan een federatie tussen beide delen van Duits land heeft men volkomen laten varen, zo meent men in Washington. Op zien Enig opzien baarde vrijdag een ver klaring van de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Pella over de kwes tie van een gedemilitariseerde zone in Europa. Hij was daar tegen, aldus Pel la, maar hij meende toch dat aandacht besteed moet worden aan het „bevrie zen" van manschappen en bewapening in een bepaalde zone in Europa, mits er een afdoend controlestelsel zal ko men. Pella zou zelfs gezegd hebben dat de Russische kant van een dergelijke zone breder moet zijn dan die van het Westen, omdat beide blokken verschil lende strategische gebieden bezitten. De intrinsieke waarde van de aande len Unitas bedroeg op 2 april 915 pet., inclusief 12 pet. slotdividend over 1958. Onder leiding van mevrouw Kole- Blomaard kwam de N.C.V.B. te Kloetinge in het verenigingsgebouw bijeen. Mevrouw Buteijn besprak het boek „De kerk op mars". Het 75ste lid kreeg een bloembak- je aangeboden. Woensdag 6 mei spreekt nen tot het einde zullen kunnen wor ds, Hij wees erop dat de Navo ondanks de kritiek niet op zijn laatste benen loopt: de Navo is vol leven. Er bestaat een groot aanpassingsvermogen en zon der de Navo zouden onze kansen tegen ó'e communistische expansie onvoldoende zijn. De Navo gaat door de politieke con sultatie ver uit boven de gewone allian ties. De consultatie is de eerste voor waarde voor de verdere uitbouw van de Navo en maakt het mogelijk dat ook de kleine landen hun stem in de grote po litiek laten horen. Baron Bentinck van Schoonheten gaf voorts de verzekering dat Nederland de vergelijking met an dere Navo-landen glansrijk kan door staan. Er zijn Navo-landen die nog wel wat meer zouden kunnen doen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Bond van auto mobiel- en garagebedrijven heeft zijn mening over de Bovag-clausule be kend gemaakt; dit naar aanleiding van een brief van de Koninklijke Neder landse automobielclub. De risico's die samenhangen met de Bovag-clausule zijn sinds korte tijd in derdaad te verzekeren, zo zegt de Bo vag, maar dat zou meteen een verho ging van het tarief voor reparaties met zich brengen. Bovendien zou een verzekering tegen alle risico's in garages volgens de Bo vag vaak neerkomen op een dubbele verzekering en dus een dubbele pre mie Voor een enkel object. In een goede verzekering voor een auto is immers ook de proefrijder als „toegelaten bestuurder" begrepen, al dus de Bovag. --G\r5. Hf ,'vtó- G, "'Z nieuw milieu maken, onafhankelijk van zee en klimaat. "PjE TWEEDE Wemeldingse bioloog, de heer A. C. Drinkwaard, is na proe ven in het Veerse Gat tot de con clusie gekomen dat een zandbodem, gestabiliseerd door slechts zeer weinig slib, een goede ondergrond voor oesters kan vormen. Als onderdeel van het oes- terproefplan in het Veerse Gat onder werpt hij nu ook oesters op een zande rige bodem aan geringe in de hand te houden stroomsnelheden. We hopen, al dus de heer Drinkwaard, te kunnen vol staan met s-troomsnelheden van slechts enkele centimeters per seconde, indien de voedselsituatie ten opzichte van de produktie dat zou toelaten en ook de schelpvorming daar geen ongunstige in vloed van zou ondervinden. TNERGELIJKE PROEVEN met al- leen waterbeweging door de wind worden thans reeds genomen in het met zout gevulde Bassin de Chasse te Oostende in België. Evenals op de bank van Yerseke bevinden dë proef- oesters zich daar op de bodem en op verschillende afstanden tot ongeveer an derhalve meter boven de bodem. De Bel gen, die zaaioesters op een speciale ma nier in het Oostendse bassin voor .de vetweiderij ophangen, hebben intussen gunstige ervaringen met het kweken van oesters. Eigen nieuwsdienst DEN HELDER Ernstig ziek werd gisteren de matroos W. Kor ving in volle zee door de reddin- boot Prins Hendrik uit Den Helderi van zijn schip, de Scheveningse log ger Leentje, gehaald. Korte tijd latef was hij met succes geopereerd. I De schipper van de logger had per radio om een reddingboot gevraagd. De zieke leed aan een maagperforatie. Om dat de schipper niet goed bekend was met de wateren in de buurt van de Haaksegronden durfde hij zelf de tocht niet aan. Even buiten het Molengat werd de patiënt aan de zorgen van een marine arts. die met de reddingboot was mee segaan, toevertrouwd. In het zieken huis Parkzicht werd hij geopereerd. DEN HAAG B. en W. van Den Haag willen prioriteit geven aan de bouw van het door architect Oud ont worpen congresgebouw. Het project is van vele zijden met grote instemming begroet. Burgemeester Kolfschoten heeft dat meegedeeld tijdens de behandeling van de begroting door de gemeenteraad. Hij sprak de verwachting uit, dat bin nenkort een stichting tot stand zal ko men, die de oprichting van eeti bouw maatschappij ter hand kan nemen. De verwezenlijking van de plannen zal een hogere belasting van het ge meentelijke budget met zich mede brengen, maar de burgemeester ver trouwde erop, dat die hogere belasting door de hogere autoriteiten zal worden aanvaard. Tenslotte hoopte hij, dat die zware last ook door het nationale budget zal worden gedragen en dat de zeker heid zal worden verkregen dat de plan- Haarlem over „Des Heilands tuin".den uitgevoerd. UTRECHT. De Raad voor de za ken van kerk en school van de Ned. Herv. Kerk heeft gisteren in Utrecht zijn jaarvergadering gehouden. De bijeenkomst werd geleid door de vi- ce-voorzitter, de heer C. H. Sonne- veld, aangezien de voorzittersfunctie momenteel vakant is door het aftre den van dr. D. N. van der Neut. De heer Sonneveld wees er in zijn openingsrede op, dat de hervormde raad door de combinatie van kerk en school andersoortig is dan de overige organisaties op onderwijsgebied. De eigen struktuur van de raad komt, vol gens hem, voort uit de gedachte, dat de kerk medeverantwoordelijk is voor de opvoeding van de jeugd van het gehele volk. De kerk heeft haar woord te spreken op alle terreinen des levens, zo zei de heer Sonneveld, en zeker op dat van de school. Hij meent, dat de raad de opdracht heeft, mede te werken aan de kerste ning van het onderwijs. De secretaris, ds. O. v. Henkei, con stateerde in zijn jaaroverzicht dat de consolidatie van het werk van de raad voortgaat, maar dat daarnaast een ze kere verstarring en matheid' vallen waar te nemen. Op verzoek van het Moderamen van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft de raad een memorandum opgesteld over het maatschappelijk werk. Hierin spreekt zij als haar me ning uit, dat het school-fmaatschappelijk werk in de toekomst nog veel belang rijker zal worden, maar dat van de kant van de kerk voorshands nog geen verdere activiteiten kunnen worden ont wikkeld, zolang nog niet vaststaat of het schoolmaatschappelijk werk valt onder het algemeen maatschappelijk werk, onder de scholen of onder de schoolorganisaties. Met betrekking tot het ontwerp-onderwijswet 1958 wees ds. Henkei erop, dat er in de raad ernsti ge verontrusting bestaat over het voort bestaan van de kleinere gymnasia in de provincie, die, volgens hem, een uiterst belangrijke rol spelen in verband met de predikantsopleiding. In het schooljaar 1957-1958 behaalden 175 kandidaten liet godsdienstdiploma van de organisatie voor Interkerkelijk Overleg in Schoolzaken. Ds. Henkei ver klaarde, dat de opleiding tot het IKOS- Advertentie FLEURIGE PLASTIC TEGELS VOOR ZONNIGE VLOEREN EEN KLEURRIJK PRODUKT VAN LINOLEUM KROMMENIE diploma een zeer belangrijke bijdrage is tot de godsdienstvorming van de jeugd. Het jaar 1958 is, volgens ds. Henkei, voor wat de oecumenische toenadering betreft, voor de raad van zeer groot be lang geweest. Ds. Henkei wees erop, dat de financiële positie van de raad niet in overeen stemming is met zijn taak. De heer P. W. J. Steinz hield een referaat over het onderwerp „Dilettan tisme als roeping in deze tijd'. Hij ver klaarde, dat God de eerste dilettant schiep, maar dat de duivel er een ex pert van maakte. Volgens hem heeft de kennis van goed en kwaad na de zon deval in het paradijs een eind gemaakt aan het dilettantisme, het zich kinder lijk verlustigen. De geschiedenis van de mens is, zijn inziens, door de val de geschiedenis van de angst geworden. De heer Steinz acht het typisch voor de moderne mens, dat hij zijn angst en levensnood maskeert achter een war winkel van psychologismen en filosofis- men. Hij verklaarde, dat alle mense lijk professionalisme de mens als het tot de kern van de zaak komt, niet ver der brengt dan „met een somber gezicht blijven staan" en dat hij daarom terug zal moeten naar het oorspronkelijke di lettantisme. Dit laatste is, zijn inziens, alleen mogelijk als men pretentieloos zijn weg gaat onder de mensen en kin deren: niet als pedagoog van profes sie, maar luisterend naar Christus, Die de mens op zijn tijd de ogen zal openen. TERNEUZEN. In de laatst gehouden vergadering van de buurtver. „Oranje kwartier" was het verheugende bericht van het gemeentebestuur binnengekomen, dat de werkzaamheden aan de speeltuin, die aan de NassaustraatMarijkestraat zal komen, spoedig een aanvang zullen nemen. Twee jongens aangereden Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Op de Hoofdweg bij het benzinestation stak gistermorgen een groepje jongens de rijweg over juist toen er met grote snelheid een personenauto naderde. De automobilist remde krachtig doch kon niet voorkomen dat twee jongens uit de Tapuitstraat, de tienjarige Anton Schefers en de dertienjarige An ton Blankenstein werden aangereden De eerste jongen kreeg een slagader lijke bloeding, maar tot zijn geluk was de aan de Hoofdweg wonende rayon-agent, de heer J. L. van Beek er spoedig bij om hem hulp te verlenen. In afwachting van de G.G. en G.D. bond de politieman de slagader af om erger te voorkomen. De tweede jongen liep minder ernstige ver wondingen op. De beide vriendjes liggen thans in het Bergwegziekenhuis en hun toestand was gisteravond niet meer zorgwekkend. Eigen nieuwsdienst HAAMSTEDE. De meningen zijn verdeeld in Haamstede over een verzoek van de commandant van de basis Woens drecht, om het vliegveld tegen de duinen van Schouwen te mogen gebruiken voor oefenvlucliten met straaljagers, voor het geval de basis Woensdrecht „dicht" zit door mist. Er is nog geen officieel antwoord op dit verzoek binnen. Het gemeentebestuur zelf tilt er niet zo zwaar aan, omdat het slechts om glijvluchten met gereduceerd motorvermogen gaat. De burgerij, die van enthousiast tot afyvijzend oordeelt, heeft er ook nog een lieel nuchter oor deel over: Het mist in Haamstede meest al veel dikker dan in Woensdrecht. ROTTERDAM. Rudy Hendriks, tien jaar oud en wonende in de Paarlstraat te Rotterdam Zuid kwam gistermiddag om kwart voor drie met smeulende en rokende kleren de politiepost aan het Afrikaanderplein binnenhollen. „Ik sta in brand" gilde hij ten overvloede tegen de dienstdoende hoofdagent P. Verhoe ven, die het kind onmiddellijk de kleren van het lijf rukte. De GGD was inmiddels al door omwo nenden gewaarschuwd en kon daardoor het ernstig aan een been en een arm ver brande kind van de agent overnemen en het via het Zuiderziekenhuis naar het ziekenhuis Bergweg brengen. Bij reconstructie bleek, dat Rudy met een broertje op het plein was gaan „kam peren" en in zijn eigen levensonderhoud had willen voorzien door een paar aard appelen op een houtvuurtje te bakken. Een belangstellend vriendje, dat inmid dels nog niet is opgespoord trachtte het zijne aan de feestvreugde bij te dragen door een blik met petroleum op het vuur uit te gieten. Een paar spatten kwamen op het goed van Rudy terecht, die het wild-uitslaande vuur probeerde te doven en toen zelf vlam vatte.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7