CHINAS WILLOZE MILJOENEN MAPRO „in onze wereld zal geen plaats zijn voor andere gevoelens Antieke stad onder water Kruiswoordraadsel D GORDIJNSPIRAAL ANDERE VISIE Aanbevelingen voor lodënherdenking Zwa nen moeten al2' eten ZEEUWSCH DAGBLAD t 111 I l 1 I Ontdekking bij Rome Advertentie ORWELL: 1984 m De vroegere beschavingen heetten Jw te zijn gegrondvest op liefde en gerechtigheid. De onze is gegrondvest op haat. In onze wereld zal geen plaats zijn voor andere gevoelens dan vrees, razernij, triomf en zelfvernedering. Al het andere zullen wij vernietigen, alles. Wij zijn al bezig de ideeën uit te bannen die nog stammen uil de tijd voor de Revolutie. Wij hebben de banden tussen kinderen en ouders, tussen de mensen on derling, en tussen man en vrouw door gesneden. Niemand durft zijn vrouw, zijn kind, zijn vriend nu nog te ver trouwen. In de toekomst zuller er trou wens geen echtgenotes, geen vrienden meer zyn. De kinderen zullen de moe ders dadelijk na de geboorte worden ontnomen, op de manier waarop men een hen baar pas gelegde eieren ont neemt. ff DEZE woorden legde de Engelse schrijver George Orwell in zijn enige jaren na de tweede wereld oorlog verschenen angstaanjagende toekomstroman 1984 de wrede inquisi teur O'Brien in de mond tijdens de hersenspoeling waaraan deze de hoofd persoon van het boek, Winston Smith, onderwierp. De haren rezen de mil joenen lezers van Orwell te berge naarmate zij verder vorderden in het boek, dat de vernietiging van de vrije menselijke geest door een dictatoriaal terreurbewind als hoofdthema heeft. Het stemde tot nadenken en lokte dis cussies uit die maandenlang hun weer slag vonden in kranten en tijdschrif ten, overal in de vrije wereld. HOE diep de indruk ook wis die 1984 maakte, maar heel weinigen dachten en denken dat toe standen zoals die welke daarin werden beschreven zich in onze t(jd en onze wereld zouden kunnen voordoen. Die weinigen hebben na luttele jaren al gelijk gekregen. Er is een land waar de overheid de banden tussen kinde ren en ouders en de banden tussen man en vrouw heeft doorgesneden. Er is een land waar de moeders hun kinderen kort na de geboorte moeten afstaan. Dat land, het rijkstbevolkte ter wereld, is de Chinese Volksrepubliek, het land waar spoedig niemand zijn vrouw, zyn kind, zijn vriend meer zal durven vertrouwen. E machthebbers in Peking passen de hierboven aangehaalde, zo profetisch door Orwell geziene, methode ter vernietiging van de geest kracht van een geheel volk toe om 650 miljoen Chinezen, ongeveer een kwart van de bevolking van de gehele wereld, te dwingen in het wrede gareel van het grootste legioen van willoze en rechteloze arbeidsrecruten dat de mensheid ooit gekend heeft. Een legioen dat moet uitgroeien tot een ontzaglijk industrieproletariaat waar mee de dictatuur van Peking het mach tige Amerika op de knieën wil dwin gen. DIE methode wordt nu, bijna letter lijk volgens Orwells profetische beschrijving, toegepast in de volkscommunes waarin het onmetelijk grote China, de steden uitgezonderd, is verdeeld. In een van die volkscommu- nes, arbeidsgemeenschappen waarin alle mensen in feite zijn teruggevallen in horigheid, heeft de Rotterdamse zakenman H. G. M. Rompen enige tijd geleden een kjjkje mogen nemen. Over hetgeen hij een van onze redacteuren op onopgesmukte wijze heeft verteld over die ervaring gaat hèt hier vol gende artikel. ROME (Reuter) Tien tot achttien meter onder de spiegel van de Thyr- reense Zee voor Rome zijn de resten gevonden van de Etruskische stad Pirghi. De stad. die ongeveer twee kilome ter uit de kust ligt, is ontdekt door een expeditie van het Italiaanse Mid dellandse Zee-instituut voor onderwa- j ter-arclieologie. Leden van de expeditie zagen mar meren en granieten zuilen van ver schillende gebouwen, die grote blok- j ken droegen, ongeveer dertig meter lang en naar schatting 250 kilo we- I gende. I De ruïnes zijn verspreid over een 1 gebied van zes hectaren. De zegsman van de expeditie liet i weten dat het bestaan van de stad Pirghi bekend was uit geschriften van Romeinse schrijvers, maar dat men tot dusver niet te weten was kunnen komen waar de stad moest liggen. Men veronderstelt dat Pirghi in het verleden een belangrijke havenstad is geweest, door aardbevingen ernstig is getroffen en tenslotte door het stij gen van het zee-oppervlak onder wa ter is verdwenen. Men werd op- de gevonden stad op merkzaam gemaakt dooi" de brokstuk ken die vissers in hun netten ophaal den. MAO: 1959 MAPRO-spiraal is sterk en soepel en overal in huis te gebruiken. Voor Uw gordijnen, de was, Uw garderobe enz. Enorm practisch, eenvoudig te be vestigen en te verwijderen. méér mogelijkheden met ned. octrooi 74341 Let op de gele bus IJ E fleurig geklede kleuters vertederden ons met hun heldere kinderzang. Netjes stonden zij bij onze aankomst in de volkscommune, die ter bezichtiging voor ons wester lingen was uitgezocht, bij de ingang opgesteld. Vrolijk en blij zongen zij ons toe, en later zagen wij ze spelen, even uit gelaten en onbezorgd als onze kinderen, in het verre West- Europa. Handjeklap speelden zij bijvoorbeeld. Kinderen, dachten wij, zijn toch overal gelijk, of zij nu leven in een dic tatuur of in een vrij land. Maar aan het einde van ons bezoek aan die volkscommune dachten Wij daarover toch wel anders. Wij konden alleen maar mede lijden met die kleuters heb ben." Zo begint de heer H. G. W Rompen, die aan het einde van het vorige jaar- een zakenreis naar rood China maakte, zijn verhaal over de volkscommune die hij en ongeveer 50 andere westerse be zoekers van de grote jaarbeurs van Kanton aan het einde van het vorige jaar bezichtigden. Geen vreugde DE vrolijkheid van die kinderen was het enige echte teken van opge wektheid .en levensblijheid dat wij er zagen", zegt hij. „Bij de volwassenen kon er geen lachje, zelfs geen glimlach af. Geen wonder ook, want in hun streng gereglementeerde bestaan is geen ruimte gelaten voor de eenvoudigste levensvreugde." Onder die eenvoudigste levensvreug den verstaat de heer Rompen, die voor de oorlog enige jaren in China heeft gewoond en het Chinese volk goed kent, in de eerste plaats de vreugde van het ouderschap en het huwelijksgeluk. Het is. wanneer wij hem zo ogen schijnlijk rustig en onbewogen horen vertellenof wij de stem van O'Brien, de meedogenloze hersen- spoeler uit Orwells roman 1984, horen nagalmen: Alle bewoners van een volkscommune zijn hun vrij heid en hun persoonlijke bezittin gen volledig kwijt. Dat betekent voor miljoenen Chinese boeren in ■materieel opzicht het verlies van huishof en have. Allen zijn dag en nicht*in dienst van de staat. In barakken MAAR dat is niet alles, ook al houdt dat dag en nacht in dienst zijn van de staat in dat in twee ploegen gewerkt wordt. De ene begint om zes uur 's morgens en eindigt om zes uur 's avonds, de andere maakt het etmaal vol. ,.De mannen en de vrouwen", zegt de heer Rompen, „leven van elkaar en van hun kinderen gescheiden, in barakken. Huisvrouwen bestaan in de volkscom munes niet meer. Het gezinsverband, dat eeuwen en eeuwenlang sterker dan waar ook in het Chinese volk is ge weest, bestaat niet meer." Hoe liet George Orwell het de satanische O'Brien ook weer zeg gen?, denken wij. Wij hebben de banden tussen kinderen en ouders, tussen dé mensen onderling, en tus sen man en vrouw doorgesneden. „De kinderen komen korte tijd na de geboorte in een crèche", vertelt.de heer Rompen verder, „en worden daarna verder grootgebracht in een kinder tehuis." Weer moeten wij aan Orwells profetie denken. Hield niet O'Brien zijn slachtoffer Winston Smith voor: De kinderen zullen de moeders dadelijk na de geboorte worden ontnomen, en trok hij niet de wrange vergelijking met de hen die men de pas gelegde eieren ont neemt? „Huisvrouwen", zegt de heer Rom pen, „bestaan in de volkscommunes Zo voeren de Chinezen, zonder enig modern machinaal hulpmiddel, grote werken uit. Zo zwoegen mannen, vrouwen en kinderen, in het gareel van de volkscommu nes gedwongen, twaalf uren per dag, overal in dat on metelijke land. Deze foto laat zien hoe de moderne arbeidsslaven een moeras droogleggen. Richard Grossman, een socia listisch lid van het Engelse La gerhuis. heeft enige maanden ge leden ook een reis door de Chi nese Volksrepubliek gemaakt. Zijn visie op de volkscommunes verschilt nogal van die van de heer Rompen. Wij ontlenen aan Vrij Nederland van 28 maart daar om het volgende uit Crossmans stuk over de volkscommune: „Ieder dorp waar ik kwam was voorzien van een crèche, een kleuterschool, een lagere school en verscheidene kantines, met als resultaat dat de vrouwen kon den werken en de arbeidskrach ten verdubbeld werden. Natuur lijk moet een vreemdeling die geen Chinees kent voorzichtig zijn op dit punt, maar ik zag ner gens een teken van een verstoord gezinsleven. Gezinnen slapen, als gebruikelijk, in één bed, en ik geloof niet dat het groepsgewijs eten de verhouding tot ,de kinde ren, die zeer hecht en hartelijk is, schade berokkent." In schier eindeloze rijen trekken de Chinezen met de spade over de schouder door het bergland. Hun dagtaak van twaalf uur zit er weer op. Het kan nog maanden duren eer het bevloeiingsprojekt waaraan zij werken gereed zal zijn, maar eendracht maakt, hoe primitief ook, macht die beangstigend is. niet meer. De maaltijden worden be reid in centrale gaarkeukens. Daarmee is bereikt, dat de vrouwen al hun tijd aan produktieve arbeid kunnen geven." Waarheid omgekeerd MEN kan die uitschakeling van .de vrouw als de centrale figuur van het' gezin ook anders voorstellen. Bij voorbeeld o.p de geraffineerde manier- van de Chinese propagandist Jang Kan- ling. Uit hetgeen hij schrijft in een arti kel over de volkscommunes kan men, zijn 'woorden vergelijkend met die van de heer Rompen, opmaken hoe ver men' in de Chinese Volksrepubliek gevorderd' is in de kunst van het omkeren van de waarheid, Jang Kan-ling schrijft: Miljoenen Chinese vrouwen wor den nu bevrijd van de afstompende, huishoudelijke plichten om actief te kunnen deelnemen aati het openr bare leven. Het gezinsleven, de ver houding tussen man en vrouw en tussen ouders en kinderen, krijgt een hechter en menselijker basis. Tegelijk met de snelle transfor matie van het Chineseeconomische. leven heeft in het afgelopen jaar ook het gezinsleven in de Chinese Volksrepubliek een ver gaande wij ziging ondergaan. Het meest opval lende. kenmerk van die wijziging is de verdere emancipatie van de vrouw op elk gebied van het open bare leven op grond van' het be ginsel van de volledige gelijkheid met de man. Als gevolg van de grote sprong voorwaarts van de na tionale economie zijn miljoenen vróuwen, die voorheen gebukt gin gen onder afstompende lïiiibhoude- lijke plichten, bevrijd en opgeno men in de steeds aangroeiende rijen van ijverige en gewetensvolle bou wers van het socialisme. Dit alles, heeft een gróte verandering gé bracht in de positie.-van. d-e-vróuw in de maatschappij. In de uitgestrekte -landbouwge bieden van China .wordt het huis-, hojidelijke werk nu collectief gé- daan.Daarmee is bereikt dat' de prouwen zijn bevrijd' wam de huis- hbudelijke. sleur en dat .zij samen met de mannen kunnen gaan bou wen aan een nieuwe socialistische orde op voet van gelijkheid. Overal in het land vindt men nu gerpieen- schappelijke eetzalen, crèches, kl'eer- makerswerkpluatsen, wasserijen en andere diensten. In die gemeen schapscentra wordt gekookt, ge wassen; er- wordt kleding ge maakt; de kinderen worden er ver zorgd. Zo zijn de vrouwen beschik baar gekomen voor produktief werk." „Ja, ik ken dat artikel", zegt de heer Rompen wanneer wij er zijn mening over vragen, „het stond half november van het vorige jaar in de "Peking Re- view." Hij haalt er zijn schouders over op, en gelijk heeft hij. Een vrouw ont trekt zich niet zonder bittere noodzaak aan de zorgen voor haar gezin en zal zich niet bevrijd gevoelen als die' taak, haai- voornaamste, haar wordt ontno men. Murw |__JET gezinsleven", zegt de heer Rom- geerd. „De plicht, twaalf uur per dag voor de staat te werken", vertelt de heer Rompen, „geldt voor iedereen. De medicus, bijvoorbeeld, die verantwoor delijk is ivoor de gezondheid van de le- den van de volkscommune, behandelt acht uren- per dag de zieken en moet „daarna nog eens vier uren in een werk plaats of. op het land werken." Het werk gaat ook "snachts door, zelfs de landarbeid. Het is alsof men in^e bovenmenselijke krachtsinspan ning,, die China met de spreekwoordelijk geworden reuzensprong voorwaarts" -economisch en industrieel tot een mach tig land moet maken, zelfs de geduldi ge aarde geen .rust meer gunt. Toen de spanningen te hevig bleken te zijn geworden en overal in het land zich moeilijkheden in de volkscommu nes voordeden, werden de teugels wat gevierd. ..Elke arbeider", zegt de.heer. Rompen; „heeft nu twee vrije dagen per-maand." In het begin had hij geen dag. geen uur vrij. „In die twee dagen kunnen de echtelieden bij elkaar zijn i of Hun kinderen in crèche of kinderte- j huis en hun ouders in de zogeheten j „gelukstehuizen" bezoeken." zien", zegt hij, „maar een gelukstehuis was het allerminst. Ik kan niet gelo ven dat de oudjes daar gelukkig zijn. Zielig en verlaten zaten zij bij elkaar." Het is geen wonder dat de regering van de Chinese Volksrepubliek het niet heeft aangedurfd de volkscommunes ook in de steden in te Vb,eren. Nu het grote experiment op het platteland alles behalve een succes is geworden zal men er in de steden de eerste tijd niet mee durven beginnen. De belangrijkste overweging hierbij is volgens de heer Rompen dat het 'in dustrieproletariaat in de steden nu ge heel achter het communistische bewind staat. De miljoenen Chinezen in de steden hebben het nu ongetwijfeld veel beter, vooral in materieel opzicht, dan voor de verdrijving van het bewind van Tsiang Kai-sjek. De bittere ar moede van toen is weggevaagd, de ar beiders zijn beter gehuisvest, de dui zenden beroepsbedelaars zijn overal uit het stadsbeeld verdwenen. Versteld en bezorgd TTET verlies van die machtige aan- T1 hang kan de regering niet riske ren. Zelfs de wil van Mao Tse-toeng moest daarvoor wijken. Er stond te veel op het spel. ..Wat ik in rood China heb gezien", zegt de heer Rompen, „heeft mij aan de ene kant versteld doen staan en mij anderzijds met grote bezorgdheid ver vuld. Mijn waarlijk grote verbazing gold de reusachtige sociale en economische vooruitgang van de miljoenenbevolking in de industriesteden. Mijn bezorgd heid werd gewekt door het doelbewuste streven van de Chinese machthebbers' naai- een volledige vernietiging van al les dat aan het oude China herinnert. De wijze waarop het Chinese volk rijp wordt gemaakt voor de „vernieu wing", de wijze ook waarop de rug-ge- graat van het verzet tegen die ver nieuwing, van het streven naar hand having van eeuwenoude traditionele waarden, wordt gebroken, is beangsti gend." Onder de verzorging van onze honden valt niet in de laatste I plaats de geregelde controle der oren. Iedere hondenbezitter weet dat deze organen vaak de bron van veel narigheid zijn. Veel vuldig komen oorontstekingen voor waarvan vaak verwaarlo zing de oorzaak is. Bijna altijd blijven ze beperkt tot de uitwen dige gehoorgang die zich buiten het eigenlijke gehoorzintuig be vindt. Dit in tegenstelling tot de mens waarbij vooral de midden oorontsteking berucht is. Zo'n oorontsteking kan een ernstig verloop hebben en vaak blijven de dieren hier weken en maanden mee sukkelen. Wanneer nu de eigenaar na laat de oren van zijn hond regelma tig te inspecteren dan hoopt het oor smeer. dat afgescheiden wordt, zich op. Dat oorsmeer verstopt de gehoor gang en wordt onder invloed van be paalde. factoren omgezet waarbij stof fen ontstaan die de gehoorgang prik kelen en aldus een ontsteking veroor zaken. Daarnaast treden vaak ooront stekingen op onder invloed van bac teriën of schurftmijten welke laatste tevens een hevige jeuk veroorzaken. Gevaarlijk Het beeld van de hond met ooront steking is in dg regel karakteristiek. De kop wordt aan de kant van het zieke oor omlaag gehouden, waardoor het'een scheve stand krijgt. Door de hevige jeuk en pijn krabt het dier ge regeld aan de oren, schudt voortdu rend met de kop of schuurt ermee over de grond; speciaal cocosmatten zijn daarvoor geliefde objecten. Dat kopschudden kan soms een bloeduit storting doen ontstaan in een of beide oorflappen. hetzij door de heftige be wegingen hetzir doordat het. dier met de oren tegen, het een of andere voor werp slaat. Het oor wordt daardoor heel zwaar en zwelt vervaarlijk op. Na enkele weken gaat het schrompe len waarna een ietwat misvormd oor overblijft. Een andere mogelijk heid is dat het oor geopereerd wordt, wat wel een hele ingreep is maar het-dier weer een gaaf oor teruggeeft. Opvallend is dat bepaalde rassen bijzonder veel door oorontstekingen worden geplaagd. Ik denk hierbij voor al aan honden met lange dichtbehaar- de hangoren zoals spaniels en poe dels. Bij deze dieren vindt slechts een gebrekkige ventilatie van de gehoor gang plaats waardoor het optreden van ontstekingen wordt bevorderd. Schoonmaken Vooral bij deze viervoeters is het dus zaak de oren geregeld schoon te maken. Dit kunt U doen met een wat je dat om een pincet of een houtje gedraaid wordt. U behoeft daarbij niet bang "te zijn dat U het trommel vlies beschadigt want de gehoorgang, die eerst verticaal loopt, maakt een scherpe bocht waarna hij zich hori zontaal voortzet tot aan het trommel- vlies. Lukt het U niet korstjes, oor smeer of ander vuil zonder meer te verwijderen dan kunt U het met be hulp van wat slaolie of paraffine doen. Daarnaast is het noodzakelijk van tijd tot tijd de haartjes, die in de gehoor gang groeien, te verwijderen. Deze fijne haartjes moeten niet afgeknipt maar met de vingers uitgetrokken worden. Wanneer U ze laat zitten gaan ze aan elkaar klitten, waardoor de oren op den duur totaal verstopt raken. Als U een oorontsteking bij Uw hond ontdekt, behandel het dan niet zelf maar wendt U tot een dierenarts. Deze zal. afhankelijk van de aard van het lijden, zalven, druppels of poeder voorschrijven waarna aan U de taak wordt opgedragen de oren dagelijks te behandelen. Dit laatste eist van de eigenaar veel tijd en geduld, helaas een enkele keer tè veel. Wordt een ooraandoening verwaarloosd, dan wordt ze chronisch en moeilijk te ge nezen. Vaak treden in het verloop van zo'n chronische ontsteking woe keringen op in oorschelp en gehoor gang waardoor het niet meevalt het inwendige deel te bereiken om het vuil te verwijderen. Eenmaal in dit stadium gekomen is een operatie veel al de aangewezen weg. Hierbij wordt de gehoorgang tot aan de bocht open gelegd waardoor het horizontale deel vrij komt. lsfl£~~W!z Horizontaal: 1 land in Europa: 6 vis; 47 halma; 49 baar; 50 bovenal; 8 rechtsgeleerde; 13 ontwortelen, uit-! me; 52 steeg; 54 mokka: 56 1.1.; 58 Ier nnRAi mof Hio n„H.n van rfaoon IS''aven„: 14 ontsluiten; 15 afkorting; 17; 59 weg; 61 pre; 62 mm; 63 adel; 65 L™ rutn mort» V1S: 18 °PemnSl 20 haardracht; 21, de banen; 67 anti; 69 ode: 70 taak; 72 t, heet Rompen diep mede-joudere; 22 uitroep: 24 drinkgerei; 26 west: 74 hal; 76 kelk: 78 krediet; 80 lilden. ..Ik heb in de volkscommune die tennisterm; 27 drank; 28 water storten-!dame: 81 sliert;. 83 run: 84 erelid: 86 wij bezochten zon oudelie^denhuis ge- de vruchtbaarheidsgod (Gr.); 30 rij;'kliek; 8 bloei: 89 lotto; 90 oneer; 91 - j 31 lidwoord; 32 gewricht; 33 telwoord:1 klaar. 35 opstootje; 36 hoofddeksel; 38 graad; j Verticaal: 1 lamme; 2 streep; 3 ooit; 40 tegenvaller; 42 graansoort; 44 op- siandeling; 47 verharde huid; 48 rund: j 49 omroepvereniging; 50 eiland in de 1 Middell. zee; 52 gewis;. 54 elkeen; 56, hemeling; 58 hinderen; 60 verkiezing; 62 soort hond; 64 geleiachtigheid; 65 da nig; 67 kleurstof: 68 herinnering; 71: niemand uitgezonderd; 72 lering; 74 be sef, begrip: 76 goed gemalen; 77 voer tuig; 78 prop; 80 telwoord; 81 keuken-' 83 boksterm; 84 nageslacht; 85: 4 lot; 5 in; 6 idem; 7 s.s.; 8 Pax; 9 rats; 10 akelig; 11 lunet; 13 rede; 1-5 mede; 17 eerst; 18 wenen; 19 toren; 21 reëel; 24 eik: 25 eer: 28 stuw; 30 pril; 33 inertie; 35 voteren; 37 afma ken; 38 nobel: 40 Tiber; 42 galop; 44 zwerm; 45 gas; 46 nog; 47 ham; 48 ara; 53 eelt; 55 krat; 57 zadel; 59 wa ker; 60 gewin; 62 Miami; 64 delikt;65 fcer; 60 gewin; 62 Miami; 64 delikt; 65 bar; 66 nee; 68 Thalia; 69 oksel; 71 akte; 73 stel; 75 leder; 77 Kelt; 79 du pe; 80 deel; 82 Rio; 85 rok; 87 K.O.; 88 br. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Commissie na pen. „is in China eeuwenlang zeer tionale herdenking heeft bekend ge- sterk geweest. Nu is het ten dode op- maakt dat de dodenherdenking weer geschreven. Miljoenen Chinezen,-worden op 4 mej Wordt gehouden murw gemaakt. Weldra zullen zij een miljoenenlegei' van willoze - en goed- commissie verzoekt de vlaggen kope arbeidskrachten vormen. Een die avond een maandagavond leger van mannen en vrbUwen 'zonder vanaf zes uur halfstok te hangen en Verticaal: l muziekstuk; 2 voertuig; I familieleven, zonder- zeggenschap over,ranaf half acht de zogenaamde stille3 wolvlok; 4 uitbundige pret; 5 vords-, hun eigen bestaan, zonder persoonlijk tochten te houden Daarbij moeten geen 1 ring; 6 dierlijk steekwapen; 7 uitspruit-1 initiatief, zonder ëtlige- andere- inXotn- Vlaggen of'vaandels worden meegevoerd gels; 8 Bijbelboek (afk.X; 9 verbond; 10 sten dan wat zakgeld, zonder andere -moeten geen toespraken .warden ge- veerkracht, 11 binnen; 12 vogel; 16 aardse goederen dan de van staatswege houden. Wel achl de com missie het op l00t. stekje; 19 putemmertje; 21 maart-- verstrekte uniforme kleding, zonder de zijn nlaats eenvoudige bloemenhuldes te godin; 23 kip; 24 spoelkuipje op poot-I kans op verwerving van eigen bezit." brengen. jes om de voeten te baden en te reini-i De mooie,woorden van Jang Kan-ling De kerkklokken zullen, zo stelt dc 'gen; 25 onenigheid; 26 Eng. titel; 29; en, natuurlijk, van Mao Tse-toeng, de commissie zich voor. van kwart voor 1 snortterm; 32 landschap in N.-Scandina- geestelijke vader van het volkscommu- een ,a e r^ini?u^ voor achl vjg. 34 kruipend, slaafs; 36 strafgeld; j ne-stelsel; hebben niet kunnen ver- luiden: om acht uur beginnen de twee 37 hijswerktuig; 38 Engelse wollen stof; hinderen dat in vele delen van China m muten stilte. 39 onderwijzen; 40 puntbaardje; 41 klein de in hét gareel van de horigheid ge- Do pommtssie nJtionale hem en King hert: 43 kledingstuk; 45 aanbieding; 46 dwóngen mensen hebben gerebelleerd verder het houden van hevelen- V0(j. 51 ^oe£ bloemen; 52 visnet; 53. en dat de dictatuur van Peking de teu- kmgsdiensten aan. spelleiding; 55 wars van leugen en be- gels wat heeft moeten laten vieren. Die teugels blijken in het begin ook wat al te strak, aangetrokken te zijn geweest. Kwam bijvoorbeeld de ene volkscommune bij de uitvoering van een groot werk, zoals'de drooglegging van een moeras of het dichten van een bres in een rivierdijk, arbeidskrachten Zo kari men de onttrekking van de kinderen aan de moeders ook voor stellen. Met dit tekeningetje wil de Peking Review duidelijk maken hoe blij de Chinese moeders wel zijn dat zij rustig voor de staat kunnen werken. Voor de baby's wordt goed gezorgd. AMSTERDAM Vij-fHa zwanen zulten woensdag .in de Sloterplas te te kort, dan wérden de arbeiders van Amsterdam te water worden gelaten aangrenzende volkscommünés eenvou- Zij zullen niet alleen dienen ter stof- <lif gevorderd en weggevoerd. fering en vérfraaiino van hef recre- atieaphipd rnan/»' onb nv> ^nnw' "necJr dreg; 57 plakmiddel; 59 hoefdier; zoogdier; 61 lering;63 kleine rekening;' 65 telwoord; 66 medewerkers. mede-> makkers: 69 zinspreuk; 70 slank, ten-; ,ger; 73 metaal; 75 gebied; 78 spoedig;' 79 dicht; 81 wig; 82 onbep. vnw.; 84 afkorting; 86 achter. OPLOSSING OOK in de beslotenheid van de volks- 'fen annhi-nJen legen de toenemende alg 32 spit; 34 kever; 36 r, communes zelf werd streng gere- ïn het water. „1 nut; 41 non;, 42 gif; Horizontaal: 1 lysol; 5 Ilias; 8 -praal; 12 toorn: 14 smaak; 16 merite; 18 wet; 20 Axiom; 22 mest; 23 deemoed: 26 slee; 27 ere; 28 sein: 29 reep; 31 iet; age; 38 N.T.; 391 gif; 43 l.z.; 45 gewin;

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 11