Koninklijke/Shell Groep ruim 29 pet. lagere winst De boer in Oost-Duitsland tornt tegen kolchozen op v^^^silflkes.nparp Suprahix* Lét, Tekort aan specialisten op alle niveaus dreigt Brabantse jeugd studeert weinig verder Winst Amsterdamsche Droogdok over 1959 vermoedelijk lager Krachtige Stijging Uitgifte converteerbare van winst R.V.S. aandelen tegen 100% Steeds raindér zelfstandigen hebben de moed O MifïEiwë Nederlaricbè ^ocketboekêii Dividend over 1958 blijft 'gehandhaafd op 5 Winstdaling vooral gevolg van lagere prijzen)SSe uSavenjen' Trekking premielening Amsterdam 19561 Van Nelle 7% dividend Resultaten Philips ook dit jaar hoger Emissie Verschure a 110% Ir. Otten over aütomatie s Verstandig vooruitziend sociaal beleid kan veel wrijvingswerkloosheid vermijden Amerikaanse dividend-en Hollandsche Beton 14% Stevig aangepakt Wurgende greep De vraag WORDT U GEKWELD Timmeren, zelfs voor prille amateurs PL A S T IC L AK Shylock in zakformaat Wie gaat er mee naar Ierland varen? DE ZONDEBOK Vrijdag 3 april 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 DEN HAAG Aan de op 20 mei te houden algemene verga dering van aandeelhouders in de Koninklijke Nederlandsche Pe troleum Maatschappij zal wor den voorgesteld over 1958 een on veranderd dividend in contanten uit te keren van 5 op elk van de per 31 december 1958 uitstaande 68.420.565 aandelen van 20 no minaal. In het bedrag van 5 is begrepen een interimdividend van 1.50, dat in oktober betaal baar werd gesteld. Het nettoresultaat van de Ko ninklijke/Shell Groep over 1958, 2.621 miljoen in 1957. an de groep in van met haar n- I verbonden niet geconsolideerde maat- e ln «ezeschappijen 48 miljoen. De kapitaaluit- totale ontvangsten begrepen omzetbc- j gaven voor de groep waren dus nagenoeg lasting, accijnzen en dergelijke heffin- gelijk aan die van de voorgaande twee gen stegen met 49 miljoen tot 592 jaren. miljoen. Het netto bedrijfskapitaal bedroeg eind ./"irgDir oO4Yï"kTIf T*F 1958 733 miljoen. Kasmiddelen en kort- LAGJCiKIi I KUDLIV 1 IJL lopende beleggingen stegen met 142 mil- De brutoproduktie van ruwe olie, met|i°e" tot £.491 miljoen. Deze stijging is inbegrip van olie ontvangen op grondhoofdzakelijk toe te schrijven aan 126 van bepaalde leveringscontracten, bedroeg miljoen nieuw kapitaal, ontvangen van de 2.216.000 barrels per dag in 1958 en was derhalve. IVi procent lager dan de pro- duktie in 1957 van 2.251.000 barrels per dag. De in 1958 verwerkte hoeveelheid ruwe olie was 2.194.000 barrels per dag in 1957. De bedrijfs- en andere kosten be droegen 1.471 miljoen en waren 26 miljoen lager dan in 1957. De afschrijvingen bedroegen 210 mil joen tegen 217 miljoen in 1957. De af- iischrijvingen op duurzame produktipmid- na aftrek van belastingen, delen waren hoger, doch bepaalde boor- bedroeg 150.683.381 tegenkosten vertoonden een daling als gevolg 919 791 021 in 1QÓ7 Pm Halino van verminderde boorwerkzaamheden. t 2iZ.tzi.udi in I90f, een aaiing De feelBStjngen naar de winst bedroe. derhalve van ruim 29 procent, gen 130 miljoen tegen 147 miljoen Deze vermindering is vöorname4^^.^b^it^ltf-decker lijk veroorzaakt door de daling in;zuela verhoogd. Als gevolg hiervan is de verkoopprijzen van oliepro- m b§t|.!?ec'1l?6 voor 1958 een extra last moedermaatschappijen uit hun emissies in 1958. Aan het eind van 1958 beliepen de verschuldigde belastingen naar de winst 153 miljoen. Uil het nettoresultaat van 151 mil joen zijn aan de moedermaatschappijen, de N.V. Koninklijke Nederlandsche Pe troleum Maatschappij en The Shell Trans port and Trading Company Ltd. dividen den uitgekeerd van 46 miljoen. Het niet uitgekeerde gedeelte is 'toegevoegd aan het bedrijfsvermogen. De jaarverslagen van de moedermaat schappijen zullen later in de maand ver schijnen. Eigen nieuwsdienst TILBURG. Meer dan de helft 57 procent van de jongens in Noord brabant, die de capaciteiten hebben om door te studeren, doet dat niet. Bij de meisjes bedraagt dat percentage 67. Een rapport in opdracht van de Provinciale staten van Noordbrabant uitgebracht over de intellectuele reser ve van de Brabantse bevolking con stateert een groot rendementsverlies bij het voortgezet onderwijs, doordat op de scholen geen speciale aandacht kan worden geschonken aan de kinderen, bij wie de individuele gezinssfeer moeilijk heden bij de studie oplevert. Duidelijk blijkt volgens* het rapport dat het sociale milieu, waaruit de kin deren afkomstig zijn, geen enkele in vloed oefent op de prestaties bij de studie. Vijftig jonge Nederlandse boeren gaan tien maanden naar Canada om daar op boerenbedrijven ervaring op te doen. Vanmiddag vertrekken zij met het regeringsschip Groote Beer uit Rotterdam. dukten. De verkoop van ruwe olie en olle- produkten bedroeg in 1958 2.340.000 barrels per dag en was 5 procent ho ger dan in 1957. Deze stijging was ech-1 ter niet voldoende om de prijsdaling: te compenseren. De opbrengst van ver- kopen en andere bedrijïsinkomsten be liep 2.547 miljoen, vergeleken met van 19 miljoen begrepen voor Venezo laanse belastingen. De kapitaaluitgaven en opsporingskos ten van groepsmaatschappijen bedroegen in 1958 in totaal 339 miljoen. Daarenbo- The Shell Transport and Trading Com pany boekte over 1958 een nettowinst van 18.830.697 tegen 17.750.432 in 1957. De maatschappij zal een slotdivi- dend voorstellen van 2 shilling 9 pence per aandeel, waardoor de totale uitke ring op 3 shilling 9 pence komt, het geen gelijk is aan 1957. ROTTERDAM Het verzekerde be drag van de Rotteidamsche Verzekering- Societeiten iR.VS.) is in 1958 gestegen tot 2.180,19 (v.j. 2040,21) miljoen. Aan nieuwe verzekeringen werd voor 275,85 (v.j. f 275,22) miljoen afgesloten. Het Belgische bedrijf ging vooruit met trs. 297,53 miljoen Hier is het verzekerde bedrag de viji miljard francs gepasseerd. De R.V.S. heeft 1958 afgesloten met een batig saldo van f 5.99 (v.j 3,70) miljoen, waaruit een onveranderd dividend van 9 pet wordt voorgesteld. Aan de extra reserve wordt 3,87 miljoen toegevoegd. Het totaal van de zichtbare extra waar borgen voor vei zekerden is gestegen lot 28,45 (v j. 24,43) miljoen De beleggingen zijn toegenomen tot ruim .f 489 (v.j 4531 miljoen. De ge kweekte rente, berekend over de gemid delde waarde van de beleggingen, bedroeg 4.07 (v.j. 3.95) procent De premiereserve werd weer berekend op een rentevoet van 3 pet Zoals al vermeld zal aan de komende aandeelhoudersvergadering levens wor den voorgesteld een herkapitalisatie uit te voeren van 25 pet. onder gelijktijdige uitkering van een zg belastingdividend van 6V4. pet. AMSTERDAM. Het exploitatie overschot over 1958 van de Amsterdam sche Droogdok Mij. is gedaald tot 6,63 (v.j. 7,30) miljoen. Na aftrek o.m. van afschrijvingen ad 1,84 (v.j. f 3.54) miljoen, reserve vernieuwingen ad 2.40 (v.j. 1,25) miljoen en reserve gratifi caties ad 1,18 (v.j. 1.15) miljoen, resteert een winstsaldo van 1.663.182 (v.j. 1.511.392). Voorgesteld' wordt een dividend van 20 pet. Vorig jaar werd eveneens 20 pet. uitgekeerd, waarvan 10 pet. in aandelen. De cijfers zijn gunstig beïnvloed door winsten op omvangrijke reparatie-orders. De directie verwacht dat a'e bedrijfs resultaten van dit jaar wel achter zullen blijven bij die van 1953. De bedrijfsbe zetting iri het eerste kwartaal van 1959 was gunstig door de zeer omvangrijke verbouwing aan de Johan van Oldenbar- nevelt. Opdrachten voor de bouw van nieuwe schepeÏT.'werd'en in 1958 niel ontvangen. Dit jak'h- is evenwel een opdracht ver kregen voor de bouw van een zuster schip van de in 1958 afgeleverde Medon. Met de lopende opdrachten is de nieuvv- bouwafdeling tot 1961 volledig bezet. Verwacht wordt dat de vergroting van dok-3 dit jaar gereed komt. Hierdoor wordt tegemoet gekomen aan de behoef te aan dokcapaciteit voor grotere sche pen. Het bedrijf wordt uitgebreid. Binnen kort kan een terrein in het westelijk havengebied van de gemeente Amster dam worden gekocht. Gezien de ver wachte bedrijfsbezetting werd besloten hét vijfde dok zef te bouwen. Emissie Hoewel de liquiditeit zeker niet on gunstig is en de voor de bouw van het nieuwe dok en de koop van het. terrein benodigde gelden ruimschoots aanwezig zijn. wordt gemeend, dat het aantrekken van middelen ter financiering van fa brieksgebouwen en verdere outillage van het tweede bedrijf gewenst is. Aan aandeelhouders zal worden voor gesteld voor 2.904.000 5 pet. conver teerbare aandelen uit' te geven tegen 100 pet. uitsluitend voor aandeelhouders. Deze stukken zullen van 1 januari 1964 af zonder bijbetaling in de verhouding 1 op 1 kunnen worden omgewisseld in gewone aandelen. De converteerbare aandelen, waarvan ook onderaandelen zullen worden uitgegeven, zullen voor dividend en nominale waarde preferentie genieten boven de gewone resp. onder aandelen. 100.000 op no. 2 serie 16408 AMSTERDAM (ANP1) ln de gisteren gehouden üitloting van de 21'2co. premie lening Amsterdam 1956 I viel de prijs van f 100.000 op nr. 2 van serie 16408. die van 50.000 op nr. 2615/5, 25.000 op nr. 15181/7, 10.000 op nr 10307/1 en 5.000 op nr. 16039/10. De volgende vijf obligaties werden uit geloot met een premie van 1.000 elk: nr. 7 van serie 12350, nr. 9574/5, nr. 2615/1, 8881/2 en nr. 5291/4. Een premie van 500 viel op nr. 11045/2, 9574/3, 104/3, 104/5, 1274/9, 9125/2, 16408/3, 16408/7, 18531/10 en nr. 9324/8. Voorts werden 480 niet hierboven ge noemde nummers uitgeloot met 125 elk, De volgende trekking is op 2 april 1960. ROTTERDAM De Erven de Wed. J. van Nelle zaJ over 1958 een onveran- derd dividend van 7 pet. voorstellen. EINDHOVEN. De Philips Schouw burg ir. Eindhoven, waarin de laatste jaren de aandeelhoudersvergaderingen van Philips werden gehouden, was gis teren te klein om de meer dan 1.300 aandeelhouders en certificaathouders te herbergen, zodat dit keer de vergade ring in de veel grotere Jubileumhal werd gehouden. Op de verscheidene vragen werd mee gedeeld: De resultaten over januari en fe bruari van dit jaar zijn in dezelfde geest als die van de overeenkomstige maanden van 1958 ook ten aanzien van het accres; In geen geval zal Philips dit jaar met een emissie komen. Er wordt naar gestreefd ook in 1960 niet te emitteren; De andelen van 50 zijn al in de notering. Beursnotering in eensgevend geld, die zeker zal komen, wordt voorlopig niet overwogen, teneinde niet de indruk te wekken, dat de aan delen spoedig op de New Yorkse beurs worden geïntroduceerd. Vooralsnog ligt dat niet in de bedoeling. Het bestuur ziet de verhuizing van grote pakketten aandelen naar Amerika met zeer betrekkelijke verheugenis. Wij kunnen, zo betoogde ir. Otten. de men sen niet zeggen hun stukken vast te houden. Wij ku n slechts een zo snel en zo goed mogelijke voorlichting geven. De jaarstukken en de agio-uitkering per 20 mei werden goedgekeurd. De heren mr. L. A., Nypels en mr. H. F. van Walsem werden als commissaris herbenoemd evenals de heer O. M. E. Loupart tol lid van de raad van be heer van Gemeenschappelijk Bezit. AMSTERDAM. Verschure Co's Scheepswerf en Machinefabriek gaat nominaal 525.000 gewone aandelen uit geven tegen een koers van 110 pet., welke ten vc"e zullen delen in de resul taten over 1959. Het bezit van 1.000 oud aandeel geett recht tot inschrijving op 500 nieuw. Het desbetreffende pros pectus zal volgende week verschijnen. De Koninklijke Nederlandsche Grof smederij zal voorstellen over 1958 een onveranderd dividend van 8 pel. uit te keren. EINDHOVEN. Ik geloof dat de au tomatte de mensheid iets goeds kan brengen. Immers, na de vervanging van spierarbeid door machines kondigt zich nu een nieuw middel aan dat routine denkwerk kan verrichten en de mens dus vrij kan maken voor scheppend werk. Dit verklaarde de president van Philips, ir. P. F. S. Ottèn, in de giste ren gehouden aandeelhoudersvergade ring. Het is duidelijk dat de machines der automatte in hun ontwerp, vervaardi ging. bediening en onderhoud om des kundig personeel van grote yakbe- kwaamheid vragen. Een aantal nieuwe vakrichtingen begint zich al af te teke nen, waarvoor speciaal opgeleide, men sen nodig zullen zijn. zoals nuifïerieke wiskundigen, wetenschappelijke .reke naars, programmeurs en analisten," elek- tronici en mecaniciens, zowel voor ont werp als bediening en onderhoud. Werkloosheid Toch mag men de ogen niet sluiten voor het lot dat de enkeling kan tref fen, omdat hij het slachtoffer kan 'wor den van in bepaalde sectoren optreden de wrijvingswerkloosfoeid. Hier ligt en grote verantwoordelijkheid voor over heid, werkgevers en werknemers om deze ongewenste gevolgen zoveel moge lijk te voorkomen. Bij een verstandig vooruitziend sociaal beleid mag men op timistisch zijn ten aanzien van de ge volgen voor de werkgelegenheid, zo meent ir. Otten. Bij Philips wordt in de technische sec toren geen overcompleet aan ongeschool de of geschoolde arbeid tengevolge van aütomatie verwacht. Ir. Otten maakt zich wel bezorgd over een eventueel te kort aan elektronische specialisten en mathematici op alle niveaus. Met voor uitziende blik zijn er aan enkele inrich tingen van hoger onderwijs opleidingen gecreëerd om in de te'verwachten ge boefte te voorzien. Herscholing 5 In de administratieve sectoren kan men op den duur met relatief minder menselijke werkkracht volstaan. Dit zal de werkgelegenheid echter niet in volle ofrivang nadelig beïhvloeden eri wel door de compenserende invloed van de expansie en dd intensivering van de vraag' naar administratieve gegevens. Bovendien vertrouwt.ir, Otten. dat een eventueel overschot ten dele .'na .her scholing elders in het. bedrijf kan worden geplaatst. In de fabricage bij Philips doet de automatic nog; maar .langzaam ..haar in trede, juist omdat de vérgaande me chanisatie van de massaproduktie de di recte voordelen' van de aütomatie ver mindert. Het is het gebied'- van d'e- en kel- en seriefabricage en niet 'dat van de massafa-bricage dat allereerst voor aütomatie in aanmerking komt. Dit spruit voort uit het feit- dat de automatic, een veel grotere flexibiliteit heeft dan mechanisatie. Men kan bij de aütomatie namelijk wait prödukt veran deren door het inbrengen van een an dere instructieband en- dus met dezelf de gereedschap-machine vers chili end e werkstukken,maken, terwijl de mechani satie steeds op een bepaald- pródukt is 'afgestemd. Daardoor is de mechanisa tie voor kleinere series in vele gevallen uiet rendabel. Betere rentabiliteit Hel belangrijkste facet van de automa tte voor Philips wordt nog gevormd door haar betekenis voor de leiding. De snelheid waarmee .de automatte gege vens verwerkt, rubriceert en in onder ling verband brengt, maakt het nemen van snelle en "doeltreffende beslissingen mogelijk. Bijvoorbeeld bij de voorraden is het streven erop gericht dooi- een versnelling van liet bestehvezen de om vang van de voorraad grondstoffen, half fabrikaten en eindprodukten relatief te verminderen. Zelfs met een betrekkelij ke geringe tijdwinst en' een daarmee ge paard gaande vergroting van de omloop snelheid van hét vermogen kan' lïiër al een belangrijke verbetering- van dé ren tabiliteit, worden verkregen, aldus ir. Ot ten. American Can Am. Home Products Atch. Topeka G.amewell Gimbel Pittsfon Reading Shaw. Water Toledo Edison Traqsamerica Corp Wrigley kwart. 0,50 Eetaalbaar maand. kwart. verl. kwart. kwart. regelm. verh. regelm. regelm. maand. 0,25 0,30 0,20 745 ,30 ,25 0,20 0,17 Va 0,20 0,25 1 mei 1 juni 15 april 25 april 27 april 14 mei 25 mei. 28 april 30 april 1 mei, 1 juni 1 juli, 1 aug. Treinen, autobussen en personenauto's voerden gisteren meer dan 1300 aandeelhouders -naar Philips in' Eindhoven voor het bezoeken van de jaarlijkse algemene vergadering. Het was de groötstê en drukst bezochte aandeelhoudersvergadering, die ooit in Nederland is gehouden. Op het podium de raad van bestuur, het presidium en een deel van de directie van 1dit wereldconcern.' ui i.'.'•Tffiffi V;, li, ft l .-nf, DEN HAAG. De Hollandsche Be ton' Maatschappij stelt voor over 1953 een dividend van -14 pet. uit te keren. Hiervan is' reeds 5.pet. ais interim-di vidend Jjetaald; s Van een onderredacteuren I kleiner worden, fiat staat vast. Pre- JYC'C'l kJllCllYCO IJ^Cll C cies zeals het. de kleine zelfstandieé BERLIJN De zelfstandige tjoer in Oost-Düitsland 'heeft het niet gemakkelijk. Hij kan het steeds minder bolwerken tegen de geweldige concurrentie van de Landwirtschaftliche Produktions- genossenschaften (coöperaties), zoals de kolchozen in de Duitse Democratische Republiek heten, anderzijds tegen de staat die hem tot steeds grotere leveringen van zijn produkten verplicht. Ongeveer de helft van de totale op pervlakte aan landbouwgrond in de i D.D.R. wordt op socialistische wijzei bewerkt en beheerd, heeft Walter Ül- bricht in Leipzig) meegedeeld. Vol trots, want zijn ideaal is het socialis-l tisch lleês: communistische) dorp zonder zelfstandige boeren. In Leipzig! sprak de Oostduitse partijleider en vi ce-premier- op het zesde congres van dè kolchozen in Oost-Duitsland. Er zijn reeds 9700 van dergelijke collectieve landbouwondernemingen in dé D D.R., een landbouwareaal om vattend van meer dan 2,4 miljoen hec tare. Met andere woorden ruim 38 pro cent van de totale oppervlakte aan landbouwgrond. De socialistische sec tot omvat behalve de kolchozen nóg Volkseigenen Güter en staatsbedrij ven. HÖE snel de socialisering van de landbouw zich in de Oostzone voltrekt blijkt uit de toeneming van het aantal kolchozen in 1958 met 3300 In percentages van het totale oppervlak aan landbouwgrond: van on geveer 25 pet. tot 38 pet.86.000 boeren en boerinnen gingen in dat jaar op in de L.P.G.'s. Reeds kort na het einde van de oorlog in 1945 zijn de communistische bazen in Oost-Duitsland begonnen me* hun strijd tegen het prlvé-bezlt in de landbouw. Aangevangen werd met de onteigening van landbouwbedrijven met meer dan honderd ha grond. Van-af 1948 werden de boeren met landerijen van twintig tot 100 ha ste viger aangepakt. Op alle mogelijke manier begonnen zij achterstelling te gevoelen in vergelijking met hun col lega's in staatslanribouwbedrijven. Meer no?' zij moes,en hoe langer hoe meer van hun produkten aan de staat af storm V- E laatste fase begon in 1932 met de instelling van de eerste Land wirtschaftliche Produktionsge- nosn-nschaften. Onmiddellijk kregen dezr kolchozen fiscale voordelen, rui me kredieten van de staat, voorrang or de zelfstandige boeren bij de toe wijzing van machines, mest en zaden. Steeds drukkender werd in de loop der laren de wurgende greep rond de keel van de boeren die de concurren tie van de L.P.G.'s probeerden te weerstaan Bleven zij nalatig bij de verplichte leveranties, dan volgden in zeer veel gevallen arrestaties en de veroorde ling tot langdurige gevangenisstraf fen. Op hulp van de staats-maohines en tractorenstations behoefden zij r.iet te rekenen. Velen van hen zijn aan het eind van hun krachten. Het is.dan ook geen. wonder dat de industrie een grote zuigkracht heeft uitgeoefend op de- boeren die êr nog een eigen bedrijfje op na hielden, vooral ook omdat in de fabrieken vrij llöge forten- lokten. Veel landerijen raakten ontvolkt. Tal van boeren die tot nog toe aan de socialisering wis ten te ontkomen hebben schreeuwend gebrek aan werkkrachten, vooral ook omdat zeer velen van hen vooral veel jongeren de vlucht naar Wést- Duitsland hebben gekozen boven het le ven in de Oostduitse dicfat,uur,staat. OK de socialistische sektór van de Oostduitse landbouw kampt met een enorm gebrek aan ar beidskrachten. Er zijn- veel tegensla gen geweest, moest Ulbricht op het congres in Leipzig toegeven. Er zullen dan ook meer vróuwen dan tot nu toé op de collectieve boerenbedrijven moeten gaan werken. Scholieren en studenten, arbeiders uit de fabrieken, militairen en ambtenaren moeten het tekort aan werkkrachten -helpen goed maken. Ma-ar er is meer: er bestaat ook een tekort aan tractoren en andere landbouwmachines. Er zullen nog min stens 75.000 landbouwtractorên nodig zijn. schatten deskundigen in West- Duitsland,. voordat de door de commu nistische leiders gestelde doelen kun nen worden bereikt. kleiner worden. Dat staat vast. Pre cies zoals het de kleine zelfstandige handwerkslieden, de timmerlieden, de loodgieters en al die anderen die een eigen werkplaats hebben onmogelijk wordt gemaakt hun ambacht uit te oefenen, zullen ook de boeren zich hoe langer hoe meer moeten aansluiten bij de machtige collectieve bedrijven. De door Moskou bevolen hervorming van de Oostduitse landbouw zal daarmee haar beslag hebben gekregen. Vijftien boerenfamilies woonden en werkten eens in het dorpje Kuhbriicke. Elk op een eigen be drijfje. Met hard werken kon men van een edelijk bestaan verze kerd zijn daar in dat Oostduitse dorpje vlak bij Berlijn. Tot de communisten anders beslisten. Tot de onafwendbare ópmars van de kolchozen begon. In Kuhbrücke woont nu nog maar één boer met een éigen landbouwbedrijf: Tien boeren zijn met hun gezinnen naar het Wes ten gevlucht: een boer is overle den. Slechts één is bezweken voor de druk van de communis ten en is toegetreden tot een col lectief boerenbedrijf. De overige twee boeren van Kuhbrücke zitten in de gevange nis. Zij kregen vorig jaar res pectievelijk dertien en acht jaren tuchthuisstraf. Ze onderhielden contact met een radiostation in hot Westen Advertentie TEGEN het eind van het jaar. zo riep Ulbricht met grote stellig heid in Leipzig uit, zal de Duit se Democratische Republiek voor zich zelf kunnen zorgen wat vlees, vet en melk betreft, Of dat lukken zal is nog zeer de vraag, zeggen kenners in de bondsrepubliek van de Oostduitse land bouw. Het aandeel dat de zelfstandige kleine boeren nog hebben in de landbouw van de Oostzone zal steeds door rheumatlék, spit. ischias, hootd- en zenuwpijnen, neemt dan uw toevlucht tot TOGAL. Het middel dat kan baten, waar andere falen. Laat u dus niet langer kwellen, maar gebruik TÖGAL. TOGAL zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek èn drogist 0,95, 2,40 en 8.83. De heer F. H. Aarts, leraar van cle technische school te Bergen op Zoom, heeft in de serie Hoe doe ik het zelf? van de uitgeverij Mulder en Co. te Hil versum het boekje Timmeren geschreven, dat tal van tips. wenken, voorschriften en inlichtingen bevat, die zelfs de prilste amateur met hamer en spijker een eind op weg zullen helpen. Advertentie is beter'kost mindert tfttlNK pro.l.iH BIJNA tegelijkertijd verschenen vier pocketboeken, die ge wijd zijn aan het werk van William Shake speare, dat nog altijd op het repertoire van het wereldtoneel blijft en ook in ons land her haaldelijk wordt op gevoerd. \[OOR het Holland V Festival van dit jaar is een voor Neder- land tamelijk onbe- jf kend stuk als Neder- fe landse toneelprestatie gekozen. Het is Troilus en Cressida, vertaald door Bert Voeten, die al meer dan twintig stukken van Shake speare voor Neder landse toneelgezelschap pen Vertaalde. In de literaire pocket- f serie van de Bezige Bij s verscheen onlangs zijn vertaling van The mer chant of Venice, die ge bruikt wordt door Cecs Laséur bij de opvoe ring van de Haagse Comédie. In 1951 maakte Voeten voor de eerste keer in zijd leven een vertaling van een werk van Shakespeare. Het was die van de Koopman van Venetië. Thans heeft hij die vertaling grondig bewerkt als resultaat van nauw contact met regis seurs en acteurs, voor wie hij in de afgelopen jaren tientallen toneelwerken vertaalde. In deze nieuwe vertaling heeft Voeten ge tracht het oor spronkelijk Engels van Shakespeare te vatten in mo dern Nederlands. Zonder aan het wezen van het originele werk ook maar iets te kort te doen, klinkt het in de taal van Voeten alsof het oorspronkelijk in onze eigen taal ge schreven is. Zon der twijfel is het daardoor voor de hedendaagse lezer beter leesbaar ge worden en is het zowel voor de acteurs als voor de schouwburg bezoekers gemak kelijker in de figuur van Shy- lock te geloven. HOE goed de vertaling van Bert Voeten is. ziet men onmid dellijk bij een vergelijking met moderne Engelse of Amerikaanse bewerkingen. In de Dell-pockets ver scheen nu eveneens The merchant of Venice. De Amerikaanse hoogleraar in de literatuurgeschiedenis, Francis Fergus- son verzorgde de uitgave en gaf het drama, een inleiding mee, waarin h(j de historische achtergronden beschrijft en het zowel literair als dramatisch aan moderne critische beschouwingen onderwerpt. Ook voor de uitgave van Julius i Caesar in dezelfde reeks schreef pro fessor Fergussón een dergelijke inlei ding. Bovendien vertelde hij in beide! pockets over het leven en werk van Shakespeare en j over het ontstaan j en de ontwikke-1 ling van diens theater te Strat-1 ford. Ieder stuk wordt ook nog vooraf gegaan door een bijdrage, waarin een modern ac teur-regisseur voor The mer chant of Venice is dat Morris Carnowski en voor Julius Caesar Phi lip Lawrence zijn inzicht op de speelbaarheid van Shakespeare's werk gééft. Door een woordenlijst, waarin woorden zijn opgenomen die de lezer niet zo gemakkelijk in een woordenboek kan vinden, zijn de Dellpockets bij- zonder handige i gidsen voor ieder- een, die het werk van Shakespeare D.vp, ook in de oor-1 spronkelijke taal i wil lezen. IN een pocketboek van ongeveer 3001 pagina's (Mentorbooks) heeft dej Amerikaanse schrijfster Marchette Chute alle dramatische werken van Shakespeare in proza naverteld. De schrijfster, die in Amerika naam heeft als deskundige op het gebied van de Engelse literatuur en die ook al w - i.R Prismaböekeii W. Wielek-Berg -verzamelde eu ver taalde Prismaboeken een aantal Duitse verhalen. Het oudste daarvandateert uit 1910 en het laatste is David.uit 1956 van de in 1911 geboren schrijfster Lui-, se Rinser. Daartussen in staan de verhalen van Franz Werfel, Joseph Roth. Richard Friedenthal en andere, die typerend zijn voor het Duitse korte verhaal van een halve eeuw. DE blijmoedige reisgids voor. Ierland, die de jonge Duitse schrijver Hein- rich Böll oeft samengesteld, laat wei nig heel van de illusie van het groene eiland met de shamrock. Böll maakte enkele jaren geleden naam met een aantal geciseleerde .kor te verhalen en in Wie gaat er mee haar Ierland varen? toont hij zich weer een meester op het gebied van. het kenmer kende détail. Hij heeft slechts een veiligheidspeld nodig om het Ierse volkskarakter vast te prikken tegen de achtergrond van het eindeloze veen en de eeuwige regen. Dan is er de thee op ieder uur van de dag en van de nacht, de gelaten gedra gen armoede, de verlaten dorpen, de emigratie die als een mes door het Ier se volk heeft gesneden, de ."troostende whisky en de oude wijsheid dat het er ger had kunnen zijn. Zo geeft dit reisverhaal zonder Bae- dékerbijzonderheden een treffend en boeiend beeld van dit nog altijd weinig bekende eiland. Wérumeus Bulling, zorg de nog voor een sfeervolle vertaling. Hierover slechts dit: woorden als zi- geunster en beheerdster kennen wij niet. (Uitg. Ad. Donker, Rotterdam). DE mens wil het goede, maar hij staat machteloos tegenover een zich onaf wendbaar voltrekkend noodlot. Dit pro bleem boeide de Duitse schrijfster Luise Rinser blijkbaar zo sterk dat zij er t,a haar opmerkelijke debuut Da- niela nog een boek aan heeft gewijd: De zondebok, in een gevoelige vertaling door J van Rees bij Leopolds uitgevers maatschappij in Den Haag) verschenen. Het thema van schuld en boete is verwerkt in de figuur van een oude dienstbode, wier enige drijfveer is om tenminste één lid van de familie geluk kig te maken, zoals zij het zelf uitdrukt: Haar moederlijke bezetenheid voor het enige dochtertje uit het mislukte gezin waar zij werkt, leidt echter tot een vol ledige catastrofe, zo volledig dat er ei genlijk meer sprake is van een groots en geheimzinnig vonnis over menselij ke tekortkomingen. De tragiek van dit gebeuren plaatste de schrijfster tegen de achtergrond van de beklemmende sfeer in een kleinbur gerlijk stadje. Het mysterie van de schuld, die wel beleden maar niet- meer volgens menselijke maatstaven gestraft kan worden, is door Luisé Rinser met grote liefde en' beheerste toewijding be schreven. Uitgave H. P. Leopblds. Uitg. Mij. Den Haag. Moderne Nederlandse v.erhalen uit de 'na-obrlpg'se jaren. w-erdem .bijeenge bracht. door C. J. Kelk. Dit prisma- boekje bevat zowel reisimpressies Van Bertus Aafies, een vertelsel van Coolen, een psychologische novelle van Ves".- dijk als. korte verhalen, die typerend zijn.,.vqQr het.werk.van Anna Blam.an en Harry Mulisch. Met de bundel Ne derlandse verhalen die enkole jaren ge leden reeds verscheen,' geeft dit nieuwe pocketboek een .overzicht van de ver scheidenheid, .die d'e.fièdendaagse Neder landse literatuur' te zién geef!. Mickey Mouse en het parelsnoer ven P. G. Wodehouse is weer een verhaal vol dwaze gebeurtenissen. Spannend en met humor-verteld, zoals de lezers'dat van WodehoiiSe gewend 'zijn. De film- magnaat, die voor zijn vl-ouw een kost baar parelsnoer Amerika moet 'bin nensmokkelen is .met een. speelgoed Mickey-Mouse de hoofdfiguur van dit kostelijke veAa'aT. John Dickéon Carr 'schreef De moord met het scheermes. Mét een mooi be werkt scheermes wordt een meisje ver moord aan boord' van het Engelse ofce- aanschip Queen Victoria.Er verdwijnt ook nog een. kostbare smaragd en er is sprake van een voor dc internatio nale politiek zeer,gevaarlijk filmpje. Carr's beroemde detective 'dr. Feil brengt al die schijnbaar losstaande za ken met elkgar in verband en lost. het raadsel van de moord 'vanzelfsprekend op. In Marie Antoinette werpt' dèEngel se historieschrijver Hilaire Belloc zijn eigen licht op de Franse revolutie waar over hij vakèi- gezaghebbende 'boeken schreef. Met de tragische koningin .als middelpunt Van, de dramatische ontwik keling der revolutie, geett Belloc een historisch verantwoorde bewogen schil dering van dit altijd nog boeiende brok Franse geschiedenis.' enkele boeken heeft gewijd aan Shake speare. vertelt niet alleen op levendige wijze de inhoud van drama's en blij spelen, maar door beschrijving van historische achtergronden en door het uitrafelen van de intriges, geeft zij van eik werk een duidelijke karakteristiek. Daardoor vormt haar boek voor iedereen het lijkt ons bijzonder ge- eigend voor schoolgebruik die- Shakespeare wil lezen of gaan zien een' prachtige inleiding, waardoor het ge not van lezen en kijken ongetwijfeld wordt verhoogd. Annet yaw'Bjïttum seln-eef RIJMPJES EN VERSJES' VERTELD, dat origineel geïllustreerd' ,bij' J', M. Meulenhoff te Amsterdam vprsghèëlS.Zij ging uit van bekende k-iftdervëi's'jés'als In Den Haag daar woont een graaf, Er liep een oude vrouw op straat en nog zes 'andere, en schreef naar aanleiding van die versjes een verhaaltje met veel fantasie.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 9