Ik Militair van KNIL vocht voor salaris N Recht bestaatmaar niemand wil betalen ontmoette de dood Honderden gedupeerden van HACO melden zich Geen „gadji" tijdens Japanse bezetting Eén plaats voor kust gunstig Vóór en tegen mammoetwet R CONSUMENTENBONDEN IN EUROPA WERKEN SAMEN Westelijk standpunt „zoveel mogelijk gemeenschappelijk" Straaljagers botsten in de lucht STEEDS MEER KETTINGEN Pag. 7 SCHERP GEVECHT MET DE REGERING M1 ME Onvoldoende Geen verplichting Nieuwsgierigheid Grote was Tegenspraak A.W.W.-verzekering in Eerste Kamer Binnenkort stappen tot betaling van rente Recht erkend Maar wie Speurhond wees na een jaar dader aan Aanhangers van Nagyj veroordeeld EERSTE VLUCHT VAN K.L.M. NAAR SAIGON Vijfdaagse werkweek aan Rijksweg 13 Nederlands protest in voorbereiding Ballpoints als eerste object Gouden ring in maag van Utrechtse koe Beleid tegen recht Geen gemakkelijke uitwerking Vruchtbare basis BOODSCHAPPEN VIA DE MAAN VLIEGER GERÉD Donderdag 2 april 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Van onze verkeers-verslaggever VLAK VOOR GOES heb ik de dood ontmoet. Het was in de tweede bocht voor Kloetinge. Hij zat in een grijze Mercedes en hij kwam met meer dan honderd kilometer snelheid de bocht door. Niet zo maar. Neen. Hij raasde over mijn rijbaan. Helemaal links, terwijl hij in die lange bocht een vrachtauto aan het in halen was. Hij eiste de hele weg op. Er was geen plekje meer over voor ander verkeer. De vrachtauto reed rechts op zijn eigen rijbaan. Die ging ook hard, maar dat gaf niet. De Mer cedes reed nog harder. Hij wilde er voor bij, ook al moesten er doden vallen. Hij kwam uit de richting Goes. Wij kwamen uit de tegenovergestelde kant. Ook wij reden hard. Tegen de honderd. Opeens was onze weg versperd door de dood in zijn grijze Mer cedes. I)e seconde Volkomen onverwacht dook hij op naast die vrachtauto. Er was geen ontkomen aan. De Merce des kon niet meer naar rechts. Even zag het er naar uit, dat hij nog verder naar links ging uitwij ken. Als hij dat nu maar niet doet, de gek, schreeuwde het ergens in mijn binnenste. Hij herstelde zich van die allerergste stommiteit. Hij bleef op mijn rijbaan en kwam recht op ons af. Dat zou een frontale botsing worden, een klap van meer dan tweehonderd kilometer per uur. Er gebeurt van alles in de be faamde schrikseconde. Je denkt aan zoveel als je de dood recht op je af ziet komen. Je denkt aan thuis, aan vrouw en zoon. Aan de ongevallenverzekering waar voor ik 's morgens voor het ver trek nog een chèque had geschre ven voor de nieuwe jaarpre mie Je ziet je auto al tegen de ander opbotsen. Toen opeens kwam de reactie. Reactie Terwijl de banden gilden, rook over het beton slierde en de rub ber in twee dikke zwarte stre pen op de weg bleef staan, stuur de ik de auto naar rechts de weg af. Tussen twee paaltjes door, ov*er de berm, het fietspad op, toen weer terug naar de berm weer tussen twee paaltjes door. Toen stonden wij stil schuin in het gras van de berm. De dood in de grijze Mercedes flitste voorbij. Hij keek even om, gaf een peut gas en ging er nog harder vandoor. Hij passeerde de vrachtauto met meer dan 135 km per uur. In zijn wagen zaten vier mensen. Wij waren met z'n tweeën: een verslaggever en een fotograaf. Bij elkaar zes mensen, die door het krankzinnige rijden van één man in een fractie van eert seconde voor de dood ston den. Alle zes ontkwamen het noodlot op een haar. De wegpl- raat vluchtte. Bij Goes kwamen wij de rijks politie tegen. De wit-zwarte auto met het grote opschrift was in een zucht voorbij. Geen mogelijk heid om de politiemannen een begrijpelijk teken te geven. Vreugde In Goes moesten wij tanken. Nauwelijks stonden wij stil bij het tankstation, of de man van de pomp bood ons een kop koffie aan. Zo maar een vriendelijk ge baar van een pas beginnend zakenman tegenover een paar klanten. De man vertelde, dat hij het tankstation pas had over genomen. Hij wil extra service geven. Hij wil populair worden langs die route, die bijna onze do denweg werd. Toen hij zijn verhaal had ge daan, vertelden wij onze erva ring. ,,Dan hebt u die koffie hele maal nodig" vond hij en schonk vlug de koppen vol. Onze stemming sloeg over van het ene uiterste naar het andere. Er zijn niet alleen gangsters langs de weg. Er zijn ook nog vriendelijke mensen. Wij hebben elkander toege klonken met de koffiekoppen en wij hebben gezondheid gezegd, omdat wij zo blij waren dat wij nog leefden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het niet uitbetalen van salarissen aan burgerlijke en militaire ambtenaren van de voor malige NederlandsIndische rege ring over het tijdvak, dal zij in Ja panse krijgsgevangenschap hebben doorgebracht, lijkt thans een afge dane zaak. Het antwoord van mi nister Luns aan de Tweede Kamer is de derde en zeer besliste afwij zing, die de regering het parlement laat weten. Uit deze brieven aan de Kamer, respectievelijk van 12 fe bruari 1958, 3 juni 1958 en 4 maart 1959 laten zich de opvattingen van de regering duidelijk lezen. [ET dit beleid zijn de betrokke nen, die zich in hun rechten getroffen voelen, het beslist niet eens. De vroegere sergeant-majoor van het KNIL Leendert Dirk van der Klaauw heeft voor wat hij als zijn recht voelt, een scherp gevecht met de regering gevoerd. In dat gevecht zijn tal van details, vaak persoonlijke bijzaken, gemengd geweest. [ET voorbijgaan van deze details willen wij aan de hand van de strijd van de heer Van der Klaamv voor zijn „gadji" zoals in het KNIL de soldij wel werd genoemd de kwestie nog eens duidelijk stellen. A de Japanse bezetting van het voormalige Ne- derlands-Indië besloot de Nederlands-Indische regering geen salarissen uit te betalen aan haar burgerlijke en mili taire ambtenaren over de be zettingsperiode. Deze beslissing werd en wordt nog heden ten dage gemotiveerd als volgt: De hele samenleving van In- dië was door de Japanse be zetting gelijk getroffen. Het zou daarom niet juist zijn één groep door een onverkorte sa larisbetaling in een bevoor rechte positie te plaatsen bo ven andere groepen. Dat zou een grote onbillijkheid zijn, zo meende de overheid, en een volslagen ontkenning van lots verbondenheid van alle Neder landers in dit gebiedsdeel. WAT de rechtspositie van de' ambtenaren betrof, deze was niet gemaakt of ingesteld voor zulke ingrijpende gebeurtenissen als een bezetting met internering en krijgsgevangenschap. Dat verbrak geheel de samenhang tussen het recht op salaris en de mogelijkheid tot besteding daarvan, van welke besteding immers grote groepen normaliter profiteerden. Op deze redeneringen is de Ne derlands-Indische regering toen ge komen met de oplossing geen sa larissen te betalen, doch een (aan zienlijk geringere) „rehabilitatie uitkering", die de ambtenaren in staat moest stellen met een schone lei opnieuw te beginnen. belang. De eerste is afkomstig van het ministerie van buitenlandse zaken en voor minister Luns gete kend door de chef directie over gangszaken Indonesië. Zij is het antwoord op een verzoekschrift van de heer Van der Klaauw aan de Koningin, dat aan buitenlandse zaken ter afdoening in handen was ge geven. Daarin staat letterlijk dat: „geheel in het midden gelaten of u ais KNIL-militair recht kunt doen gelden op salaris over de periode in Japanse krijgsgevangenschap door gebracht, naar de zienswijze van de regering in ieder geval niet Neder land doch de republiek Indonesië voor de voldoening daarvan aan sprakelijk zou zijn." De brief is van 7 oktober 1953. Twintig dagen later kreeg de heer Van der Klaauw bericht van het Indonesische commissariaat in Den Haag, dat hem schreef:„deel ik u mede dat de republiek Indonesië geen verplichtingen op zich heeft genomen tot betaling van salarissen over de periode van de Japanse be zetting van Indonesië aan thans ex-KNIL personeel, dat in krijgs gevangenschap is geweest." OP ZOEK NAAR OLIE Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Tenminste één plaats met een gunstige structuur is tot dusverre bij het onderzoek naai de aanwezigheid van olie in de Noord zee voör de Zuidhollandse kust aan getroffen. Het seismische onder zoek werd circa twee weken geleden ter hand genomen door de Neder landse Aardoliemaatschappij en duurt nog voort. Voor dit onderzoek van de kustbodem heeft de N.A.M. een Nederlands kust vaartuig gecharterd, dat een kabel van ongeveer een kilometer lengte achter zich aansleept. Met behulp van enkele boeien blijft de kabel drijven. Verder maakt men gebruik van een paar kleinere schepen, waar de spring stofladingen voor ontploffing gereed worden gemaakt. De ladingen worden aan korte kabels met behulp van een kleine boei enkele meters onder de zeespiegel drijvende gehouden. Een van de werk schepen vaart dan tot een veilige afstand om via een elektrische leiding het schot af te vuren. De echo's van de geluidstrillingen, die van de zeebodem en van de eronder lig gende aardlagen bomen, worden door de kabel van de coaster naar fijne, daar aan boord geplaatste instrumenten gevoerd en geregistreerd. Duizenden wandelaars op de Scheve- ningse boulevard hebben intussen de waterzuilen na die schoten gezien en ge tracht hun nieuwsgierigheid te bevredi gen door voor een kleinigheid van de daar opgestelde sterke kijkers gebruik te maken'. Langzamerhand wordt de afstand echter te groot. In het begin werd het seismische onder zoek gedaan op ongeveer een halve kilo meter uit de kust tussen Hoek van Hol land en IJmuiden. Geleidelijk werden de schoten verder zeewaarts gelost. Nu is men bezig op ongeveer tien kilometer van het strand. Advertentie ER ZIJN DUS drie kanten aan deze zaak. Ten eerste: Bestaat er een recht op het achterstallige salaris? Ten tweede: Zo ja, is de Nederlandse regering gehouden dit te betalen? Ten derde: Heeft de republiek Indonesië dan verplichtingen als rechtsopvolgster van de Nederlands-Indische regering deze salarissen te betalen? Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Er heerst een grote -lersoneelsnood op de ulo-scholen, aldus de heel- J. G. Jansen uit Groningen op te algemene vergadering van de vereni-, ging voor mulo. die gisteren in hel Sche- veningse Kurhaus begon. De heer Jan sen. die voorzitter van de vereniging is, zei dal hier en daar een alarmtoestand reeds is ingetreden. Op vele plaatsen wordt door veteranen en recruten stand gehouden, zei hij. Waardering had de heer Jansen voor het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs. De vereniging voor -nulo staat daar, zo verklaarde hij, wel willend tegenover, omdat daarmee een eenheid tot stand kan worden gebracht tussen onderwijstypen, die nu te vaak los van elkaar optreden. In geheel andere zin liet mr. J. J. langelbroek zich gisteren te Utrecht uit. oen hij sprak op de vergadering van de choolraad voor de scholen met den Bu- icl. De heer Hangelbroek, secretaris van tie raad. noemde het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs juist „een uiter mate kwalijk experiment". Hij achtte het -en onaanvaardbare vermenging van vaarden, de regeling van het openbaar mderwijs te identificeren met de deug- ielijkheidseisen en de subsidievoorwaar den voor het bijzonder onderwijs. Deze laatste mogen, zijns inziens, slechts wor den neergelegd in een mmimumi egeling. Naar onze mening is deze beleids beslissing van de vroegere Neder lands-Indische regering niet vol doende algemeen bekend gemaakt. Ongetwijfeld zou deze regering dan zijn gedagvaard door één of meer betrokken ambtenaren, zoals later de Nederlandse regering is gedag vaard. Nog in september 1949 schreef het hoofdkwartier van hel KNIL aan sergeant-majoor Van der Klaauw dat over achterstallige sa larissen zal worden beslist in af wachting van de door het departe ment van financiën vast te stellen richtlijnen. In december 1949 kwam het resultaat van de Ronde-tafelcon ferentie: op 1 januari 1950 bestond de Nederlands-Indische regering niet meer en was de republiek Indonesië geboren. Uit hetgeen minister Luns de Kamer heeft meegedeeld, is vast komen te staan dat over salarissen van het vroegere personeel van het KNIL niet met Indonesië is ge sproken. Beide partijen, aldus de minister, waren bij het sluiten van de Ronde-tafelconferentie de mening toegedaan, dat er geen aanspraken op salaris meer bestonden. Twee brieven in het dossier-Van der Klaauw zijn in dit verband van OM MET de laatste vraag te be ginnen: Het is duidelijk dat op het standpunt van Indo nesië niet valt af te dingen. Zij heeft geen verplichtingen op zich geno men, achterstallige salarissen te gaan betalen. Niemand kan Indone sië op grond van enig wetsartikel die betalingen gaan afdwingen. Het doet daarom onwezenlijk aan als in een officiële brief de opvat ting van de Nederlandse regering wordt gespuid dat „Indonesië aan sprakelijk zou zijn". Deze opvatting tegenover de heer Van der Klaauw geopenbaard heeft minister Luns tegenover de Kamer niet of althans zeer verzwakt ingenomen. In zijn laatste stuk aan de Kamer zegt hij, dat de regering van mening is dat het niet op haar -weg ligt enige beweerde aanspraak op een derde (i.e. Indonesië) te er kennen of te ontkennen. Een verplich ting van de zijde van Indonesië acht de regering „dubieus". Zoals de heer Van der Klaauw het uitdrukt: de regering is niet eerlijk en oprecht in deze zaak. of wetteiijke onvolkomenheden, de- re gering er rotsvast van overtuigd blijft dat de beslissing geen oorlogssalaris sen uit te betalen, juist was. Het gaat mij niet om het geld, maar om het recht, zo zegt de heer Van der Klaauw. Het gaat om het beleid en dat was juist, antwoordt hem de minister. Zo blijven recht en beleid achter elkaar aan hollen, zon der dat het één het ander kan achterhalen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De schriftelijke behan deling van het wetsontwerp Algemene weduwen- en wezenverzekering is nu reeds tot het eindverslag van de Eerste Kamer gevorderd, zodat spoedig met de mondelinge behandeling kan worden be gonnen. In dit tempo voortgaand is de verwachting gerechtvaardigd, dat de wet op de A.W.W. 1 januari 1960 ruimschoots in werking kan treden. OTTERDAM 'Onze publi catie over de HACO-affaire in de krant van 21 maart heeft door het hele land zeer vele reacties tot gevolg' gehad. Het secretariaat van de Vereni ging Effectenbescherming, dat zich bereid heeft verklaard de verdere belangen van de obliga tiehouders te behartigen, wordt nog steeds overstroomd met inmiddels reeds honderden brieven van gedupeerden, die de nummers en achterstallige cou pons van hun obligaties komen opgeven. Naar genoemdè Ver eniging ons mededeelde zal zij op korte termijn de nodige stap- Het gerechtshof in Den Haag heeft in een arrest vastgesteld (in de zaak van mr. Froeling tegen de staat) dat het recht op salaris door de Japanse krijgsgevangenschap niet teniet is ge daan en dat dit recht ook niet ach teraf door enige wettelijke regeling aan de belanghebbenden is ontnomen. Dit beantwoordt de eerste vraag: het recht op het achterstallige salaris bestaat. Eigen nieuwsdienst DELFT Een speurhond van de po- tie in Arnhem heeft een jaar nadat a een inbraak in Lunteren een schroe: /endraaier werd gevonden in Delft bij aen selectieproef de eigenaar daarvan aangewezen. Het was een man uit Arnhem, hij werd gearresteerd en bekende toen be halve de inbraak in Lunteren er nog een paar, die hij in Ede had gepleegd. BOEDAPEST, (Reuter) - Wegens samenzwering tegen de staat zijn vijfl aanhangers van de vroegere Hon gaarse premier Nagy. die vorig jaar. is terechtgesteld, tot gevangenisstraf fen veroordeeld. Deze variëren van vijf tot tien jaar. Het vijftal heeft terechtgestaan voor het opperste gerechtshof. De voornaam ste beklaagde, Ferenc Mery, vroeger hoogleraar, kreeg tien jaar. De samen zwering waar hij aan zou hebben deel genomen was georganiseerd na de op stand van 1956. SCHIPHOL - Van Schiphol is een superconstellation van de KLM vertrok ken voor de eerste vlucht naar Saigon als eindpunt op een der routes van het Verre Oosten. Aan boord bevinden zich gasten van de maatschappij uit Nederland, Duits land, Italië en de Libanon. Op 8 april keert het gezelschap naar Schiphol terug. DEN HAAG. Aan de verbetering van rijksweg 13 wordt- op zaterdag niet gewerkt. Geen automobilist mag daar echter over mopperen, want op de vijf andere dagen in de week werken de ar beiders in twee ploegen twintig uur per etmaal. In de overschietende vier uren kunnen dan de machines wor den onderhouden en eventueel gerepa reerd. Deze werkverdeling heeft de toestem ming gekregen van de overheid. De vrije zaterdag' is te zien als een belo ning voor het zeer harde werken op de andere dagen. Juist omdat vele arbei ders niet in Den Haag of daar vlak bij wonen, wordt de vrije zaterdag zeer op prijs gesteld. Amerika beperkt olie-invoer WASHINGTON (UPI). Nederland zal volgende week een formeel protest indienen tegen de Amerikaanse beper kingen van de olie-invoer, aldus ver neemt men in Washington. Minister Luns zou het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren van het op handen zijnde protest op de hoogte hebben gesteld. Minister Luns heeft gisteren, kort na zijn aankomst in Washington, onder minister Douglas C. Dillon, die de af deling economische zaken van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken beheert, gewezen op de ramp zalige invloed die de beperkende Ame rikaanse bepaling heeft op de olie-in dustrie van Aruba en Curagao. Van onze correspondent UTRECHT Toen gisteren op het abattoir te Utrecht de maag van een; geslachte koe werd geopend, vond men een gouden ring met de volgende in scriptie: Mien 31.12.'44. Voor wie Mien en de genoemde da tum iets betekenen bestaat de moge lijkheid het voorwerp op de slachtplaats, af te halen. Wie moet het echter dan betalen?, zo vraagt men zich af. Zowel de heer Van der Klaauw als mr. Froeling hebben de Staat der Nederlanden aan gesproken op grond van de zg. ga- rantiewetten militairen KNIL, de eni ge wet die hun tegenover de Neder landse regering enige juridische grond onder de voeten gaf. Rechtbank en gerechtshof hebben dit echter afgewe zen: do regering is volgens de garan- tiewet niet aansprakelijk. Het gerechtshof heelt daarbij als zijn mening gegeven dat het feit dat Nederland niet aansprakelijk is, als een onbillijkheid moet worden be schouwd. Zo staan de zaken dan. De ex-KNIL mannen en oud- Indische ambtenaren hebben recht op hun oorlogssalaris, maar de Nederlandse staat is niet aansprakelijk: Indonesië heeft geen verplichtingen en is evenmin aanspra-j kelijk. Het is een zaak geworden van be leid tegen recht. Het beleid van de regering bedoelde de hele Indische gemeenschap, die gelijkelijk heeft ge leden onder de Japanse bezetter, op gelijke voet te behandelen. Formeel- juridisch wa# daarvoor (achteraf be zien) wel een betere weg te vinden geweest, zo geeft minister Luns toe, maar van het gevoerde beleid wijkt hij geen duimbreed af. Dat beleid heeft ten slotte het recht de das om gedaan. Aanspraken op salaris tot een geschat bedrag van vierhonderd miljoen gulden zijn en blijven papieren aanspraken, die nie- mand hoeft te honoreren. Engeland en België De regering, zo zegt men. is daar- ^ngeidiiu gii Deibie. mee goedkoop van haar Indische mi- De resultaten van het eerste litairen en ambtenaren afgekomen. oncjerzoek, door de consumenten- Dat is geen billijk verwijt, want aan rehabilitatie-uitkeringen heeft zij zeker organisaties in deze drie landen een honderdvijftig miljoen gulden be- gezamenlijk ondernomen, worden taald. zij heeft door Indonesië ge- Staakte uitkeringen overgenomen en vandaag m de Consumentengids de Indische pensioenen opgetrokken en! bekend gemaakt, gesaneerd. Dat onderzoek heeft betrekking öp DnrApnlmatlO'P illljlll ballpoints, een artikel dat na de oorlog umcuimwugc uanu een snc'.le carrière heeft gemaakt. Ball- Volgens de heer Van der KlaauwI 9°ints wo en in een groot aantal soor- heeft de Nederlandse regering een on-!ten e pr sen gebracht, zodat het rechtmatige daad gepleegd, toen zij op. voor de consument moeilijk is een goed de stoel tan de Nederlands-Indischeoverzicht van de kWab» -n te krijgen, regering ging zitten en met Indonesië Uil de m Nederland aanwezige sorte- de RTC-overeenkomst afsloot. De de- n n werden zestien /ersc'-''Lende pen- biteur van het KNIL werd gewipt, zon-, n-n van negen vers ende merken der dal er een behoorlijke regeling onderzocht, w de prijsklasse van elf voor zijn schulden werd getroffen.gulden ot 6o cent. Het is niet waardig, aldus de heer De Engelse Consumers Association, Van der Klaauw. deze schulden ach- die voor een dergelijk onderzoek reeds teraf op de republiek Indonesië trach-leen speciale apparatuur had aange- ten te laden. I schaft, heeft medewerking verlc nd door Waarop minister Luns heeft geant- ook Nederlandse en Belgische pennen Van onze correspondent WASHINGTON In Washington neemt de verwachting toe dat deze week het westelijk standpunt, in ie nemen op de ministersconferentie van 11 mei met de Sowjetunie in Genève nog niet in alle opzichten zal zijn uit gekristalliseerd. Men zal reeds blij zijn wanneer de ministers van Amerika, Engeland, Frankrijk en West-Duits- land die woensdag in Washington hun besprekingen hebben voortgezet een stap voorwaarts komen in de richting van een oplossing van de han gende problemen. Doel van de besprekingen in Washing ton is „een zoveel mogelijk gemeenschap pelijk standpunt" uitwerken, dat aan de Navoraad zal worden voorgelegd. Hier door zullen de and'ere leden van de Navo gelegenheid krijgen zich er nader over uit te spreken. Ook dan zal de uit werking van een gemeenschappelijke strategie niet gemakkelijk blijken. Wanneer er voldoende voortgang wordt gemaakt om voor het verder overleg tussen de westelijke mogendheden een vruchtbare basis te leggen, zal dat reeds als een verheugend resultaat worden be schouwd. Met het oog op de stappen voor later, die in een bijeenkomst van de westelij ke ministers van buitenlandse zaken in Parijs tegen het einde van d'e maand nader dienen te worden vastgesteld, kunnen evenwel beslissingen niet te lang worden uitgesteld, want de tijd tot 11 mei is kort. Men geeft er zich reken schap van dat volledige overeenstem- Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Nederlandse Consumentenbond, een onafhanke lijke particuliere organisatie die de belangen van de consument behar tigt, is tot nauwere samenwerking gekomen met zusterorganisaties in gebruikt, dat door een Britse atoomge leerde in zijn vrije tijd werd gebouwd. Men heeft daarmee onder andere de sehrijfkwaliteiten, de levensduur van de vullingen en de doelmatigheid van de druksyttemen kunnen vaststellen. De eigenschappen van de onderzoch- t ballpoints bleken sterk uiteen te lo pen. Van het doel waarvoor en de pen wil gebruiken zal het dus voor de con t'd, dat los van de admimsU atievete testen. Daarvoor werd een apparaat kanaal gehaald. WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse marine is van plan radiobood schappen via de maan van Washington naar Pearl Harbor, op de Hawaii-eilan- den. te kaatsen. Technici verwachten dat die radioverbinding onmogelijk door een vijand of door natuurlijke oorzaken gestoord kan worden. Zij hopen die ver binding over een jaar permanent tot stand te kunnen brengen. Het is al leen mogelijk via de maan te seinen wanneer de maan zowel op de plaats van ontvangst van de seinen als op de plaats waar de seinen verzonden worden zichtbaar is. De 63-jarige H. Stikfort te Stadska naal. die sinds verleden week dinsdag werd vermist, is gisterochtend tijdens het d'reggen aan de Oosterkade uit het ming tegen dit tijdstip geboden is opdat in een samenkomst met de Russen het Westen één lijn zal trekken. Hoewel er ook nog verschil van inzicht bestaat tussen de westelijke landen en de Sowjetunie met betrekking tot de draagwijdte van de komende ministers conferentie en er blijkbaar nog ophelde ring van verschillende punten nodig is, gelooft men dat et' geen reden is om te verwachten dat de, conferentie van Ge nève niet op tijd zal beginnen. Belangrijker dan de uiteenlopende in terpretaties van Oost en West acht men de politieke meningsverschillen tussen de westelijke landen onderling, in het bijzonder wat een eventuele wijziging betreft van het standpunt ten aanzien van de kwestie-Berlijn, waartoe de Britten eerder geneigd zijn' dan hun bondgenoten. Eigen nieuwsdienst HARDERWIJK De luchtmacht heeft gistermiddag een Thunderstreak weloverwogen in het IJsselmeer la ten neerstorten. De straaljager was tussen Deelen en Volkel met het hoogteroer tegen de cockpit van een toestel uit zijn formatie gebotst. Luitenant-vlieger De Jong. die door de beschadiging aan zijn hoogteroer geen normale landing meer kon uit voeren. meldde zijn noodtoestand aan de gronddienst van zijn vliegbasis Eind hoven. Hij werd daarop in de richiing van het IJsselmeer gedirigeerd. Toen het toestel zich daarboven bevond, ge- lasttte de gronddienst de vlieger zijn toestel door de wolken omlaag te stu ren en dan te springen. En zo gebeur de het. Een derde toestel in de formatie de straaljager met de beschadigde cockpit was naar de vliegbasis te ruggekeerd bleef cirkelen boven de Zuidoost-polder waar lt. De Jong aan zijn parachute was neergekomen. De vlieger liep geen gevaar. Het water was daar maar een halve meter diep. Hij blies zijn rubberbootje op en wacht te daarin geduldig op zijn verlossing. Gewaarschuwd door de reddingdienst, vloog de S 55 helikopter van de marine, die toevalligerwijs ter gelegenheid van de jeugdluchtvaarldag dichtbij op Soes- terberg was gestationeerd, naar het IJsselmeer. De plaats van luitenant De Jong was gauw gevonden dankzij de cirkelende straaljager. Een half uur na het ongeluk kon de vlieger worden opgepikt. sument vooral afhangen, aan welk soort men het beste de voprkeur kan geven. Een duidelijk verzicht van het on- derzoe' wordt door de Nede. ndse Con sumentenbond ten behoeve van de ko pers vandaag gepubliceerd. Voor 1959 heeft deze Nederlandse bond onder an dere een vergelijkend warenonderzoek van „oedkope camera's en schuurpoe ders op het programma slaan. Mede in verband met, de Euromarkt zal in de toekomst naar grote samen werking in Europees verband worden gestreefd, om de belangen van de con sument nog beter te kunnen behartigen en de onderzoekingen minder kostbaar te maken. pen ondernemen om uitbetaald te krijgen. de rente Accountantsonderzoek ZOALS bekend had de HACO, die nog steeds obligaties na afbetaling aan het publiek afgeeft, een jaar geleden tegenover ruim anderhalf miljoen aan obligatiesehulden reeds een verliessaldo van rond 1 miljoen gekweekt. De rentebetaling is sedert begin 1957 ge staakt en wordt alleen maar verricht indien men met een advocaat op het toneel verschijnt. Ook de verplichte uit) loting wordt niet meer uitgevoerd en moest eind 1958 door de Rechtbank wor den afgedwongen. Uil de eveneens op bevel van de Rechtbank gepubliceerde balans over 1957 blijkt nergens iets van een verant woorde accountantscontrole. Nu de HACO jaarlijks nog steeds duizenden guldens accepteert van trouw afbeta lende obligatiehouders wordt het naar onze mening toch wel hoog tijd dal ev eens een serieus onderzoek naar de boekhouding wordt ingesteld. Aan wie wil de directie van de HACO hiertoe de gelegenheid geven? De zaak van de kleine man zou er zeker mee gediend rijn, ZIJN er nog oplossingen voor gevallen als de HACO? Dat wil dus zeggen: ig.er nog kans dat men geld wil steken in een verprutste machine die aan alle kanten kraakt en scheef loopt? Wie of welk bedrijf zou echter zo onnozel zijn? Toch kan er met de HACO een leuk grapje worden uitgehaald, zij het een van twijfelachtig karakter. Wil men het recept? Probeer de obligaties waarvoor thans in de effectenhandel ongeveer twintig gulden wordt geboden tegen zegge dertig gulden in handen te krij gen (dus met een verlies van 70 gulden voor de eigenaar). Stop daarna in de failliete boedel van' de HACO overtollige winsten uit andere zaken, waardoor ven nootschapsbelasting wordt ontlopen en loot dan alle schuldbrieven tegen hon derd gulden uit. Deze uitgelote bedra gen zijn speculatiewinsten en dus be lastingvrij, zodat het in de failliete boe del gestoken geld uiteindelijk weer be lastingvrij opduikt. Inderdaad een aardig recept, maar weinig fraai, zeker tegenover de kleine man, die vroeger en ook thans nog steeds bloedig voor de contracten moet betalen. T\E Vereniging Effectenbeschermrng Vf wijst ons er nog op dat zij voor haai' acties ook graag de medewerking zou willen hebben van de bankinstellingen waar velen hun HACO-obligaties hebben gedeponeerd en de achterstallige cou pons in de ijskast hebben opgestapeld. De banken kunnen in het doorgeven van de nummers (uiteraard onder mede weten en goedkeuring van de eigenaars) een steentje bijdragen om de HACO- affaire tot een oplossing maar nu een goede oplossing te brengen. Het adres luidt: Willemstraat 63, Den Haag. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Op het sedert een week in de Rotterdamse Waalhaven aan de ketting liggende Italiaanse ertss'chip Sandro Primo is nu naast de drie beslagen van olieleveranciers een vierde beslag gelegd namens The Mer cantile Metal and Ore Corp. te New York wegens een onbetaalde rekening van rond 15.000 gulden. In de afwikkeling van deze kwestie zit nog helemaal geen voortgang, iaar de Venetiaanse eigenaar Szabados nog niets van zich heeft laten horen. De uit Mormugoa aangevoerde lading erts is inmiddels gelost bij Corn. Stvart- touw. Daarna is het schip verhaald naar de boeien in de Waalhaven. In Amsterdam: Rus AMSTERDAM. De Amsterdamse deurwaarder H. J. J. Elsensohn heeft gistermiddag het Russische vracht schip Spartak (2100 ton) aan de ket ting gelegd. -De president van de Amsterdamse rechtbank heeft tot de ze voorlopige maatregel besloten op verzoek van de Zweedse rederij Trelleborgs Angfartygs Aktibelag' te Trellenborg. De Spartak is op 29 maart met een schip van de Zweedse rederij, de Ve ronica in aanvaring gekomen en de re derij wil zeker zijn van de vergoeding van de schade, die op ongeveer negen tigduizend gulden is begroot. NAALDWIJK. Ruim driehonderd vrijwilligers van de Kring Zuid-Holland II van de Bescherming bevolking zullen op 13 a.pril in actie komen voor een oefening in en om Hoek van Holland onder de naam Donderhoek. Verondersteld wordt, dat er onver wachts een strategische aanval met con ventionele wapens is uitgevoerd, waar bij bommen zijn terecht gekomen in het havengebied en op het slation van Hoek van Holland. Aan Donderhoek zullen ook de brand weer uit het Engelse transitcamp, de rijks- en gemeentepolitie uit plaatsen in de buurt, verscheidene brandweerkorp sen en de reddingboot van Hoek vau Holland deelnemen. l

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7