Oost-Duitsland werkplaats van communistisch blok Verkeer van rechts heeft niet altijd voorrang! NIEUWE KAPSELS VOOR DE LENTE Chefariae4 AUSTRALIË KENT LUXE EN ARME ZWERVERS Russen hinderden vliegtuig van Amerikaanse luchtmacht URENS N9 10 0°* INDUSTRIE MOET NIET WORDEN ONDERSCHAT Honger wordt er niet geleden Blijkens beslissing Zwitserse Hoge Raad: Kroeg en klimaat als oorzaken m Woensdag 1 april 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Brood goedkoop BETER EN SNELLER E. J. A. Fischer-Keuls Jaarvergadering unie Een school met den Bijbel Drie jaar voor poging tot doodslag Hervormden onder een dak met gereformeerden Lach niet Geen rommel Freie Begrijpelijk Geel, blauw, geel Amsterdam kreeg studentenhuis Kritiek op controle bij huurkoop Oosterlaiulse fraude voor rechtbank Advertentie I'. K Van een onzer redacteuren BERLIJN De smidse van het communistische blok wordt Oost-Duitsland. Dè grote leve rancier van zware machines en chemische produkten. Een onop houdelijke stroom verlaat elk uur van de dag en nacht de voor het grootste deel genationali seerde fabrieken van de Duitse Democratische Republiek met bestemming de Sowjetunie of een der vazalstaten, in de meeste gevallen communistisch China. Een onnoemelijk aantal „Volks eigen" bedrijven, Kombinaten en hoe de genationaliseerde fabrieken in het communistische jargon meer mogen heten, werkt al sedert enige jaren op volle toeren om te voldoen aan de I steeds groter wordende vraag van deze landen. Vijfjarenplannen, zeven jarenplannen, een strak systeem van normen die gehaald moeten worden, en overtroffen, per week, per maand, per jaar; activisten die de arbeidende mens in de Oostzone aanzetten tot ho gere prestaties, alles is erop ingesteld om de produktie op te voeren. De feiten spreken duidelijke taal: de produktie stijgt gestadig. On danks de kolossale druk waaronder de arbeiders leven en werken, beter ge zegd juist door die druk. En on danks het schreeuwende tekort aan arbeidskrachten in tal van bedrijven, o.a. door het grote aantal vluchtelin gen dat zijn heil zoekt in West Duits land. De Oostduitse industrie werkt in hoog tempo. De mensen zwoegen in de bedrijven. Zij worden gebruikt, niet verbruikt zoals tot voor enkele jaren. Ze lijden beslist geen honger, al kun nen ze lang niet alles kopen wat hun collega's in West Duitsland als de gewoonste zaak van de wereld be schouwen. Aan de minimum levens behoeften kan zeer bepaald op ruime schaal worden voldaan. BROOD EN" aardappelen zijn In' Oost Duitsland betrekkelijk goed-] koop. Vakanties voor ,/i.e ,,werkne- mers in de fabrieken worden- van: ho gerhand op ruime ^chaal rnogelijk Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen falen en doel werkelijk wonderen) m legen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, went die wordt beschermd door het bestanddeel Gteferox. 0 Voor de A.R.-kiesvereniging te WOL- PHAARTSDIJK heeft de heer J. Balken ende Sr. een causerie gehouden over de verkiezingsuitslag. ZOALS bekend is, heeft ons hoogste rechtscollege, de Hoge Raad, reeds enige malen uitgemaakt, dat bij een botsing op een kruispunt een beroep op de voorrang, die het van rechts ko mend verkeer heeft, niet altijd zal baten. Als de van rechts komende autobestuurder kon zien, dat de wegkruising onoverzichtelijk is, is hij in de eerste plaats verplicht zich te houden aan het voorschrift door mevr. mr. rechts komende alleen is voor de schade. aansprakelijk UTRECHT In Utrecht is gisteren de tachtigste jaarvergadering van de unie Een school met den bijbel gehou den. De bijeenkomst werd geopend door de tweede voorzitter, prof. dr. G. P. v. Itterzon, die een rede hield over School- propaganda. Volgens hem is de eigenlijke taak van de unie de propaganda voor het christelijk onderwijs. Hij stond stil bil de Gemeenschapsgedachte, die is gepo neerd door rev. E. C. D. Stanford, op voedingssecretaris aan het Oecumenisch Instituut te Bossey in Zwitserland. Stanford heeft verklaard, dat het her winnen van de menselijke persoonlijk heid alleen maar mogelijk is in het ka der van de wijdere gemeenschap, ook waar het de school betreft. Prof. Van Itterzon zei, dat het kind, wanneer de schoolgemeenschap in diep ste zin met Christus rekent, op kinder lijke wijze de weerstand zal kunnen vinden, die het later ook uit de bijbel zal moeten putten. Hij wees erop, dat de school niet alleen aansprakelijk ge steld kan en mag worden voor wat er van het kind terecht komt. Naar zijn mening zullen de beste resultaten mo gen worden verwacht, wanneer de op voeding thuis en die op school op el kaar ingesteld zijn. Wij wonen in Nederland, uit onder- wijsoogpunt gezien, in zekere zin op een eiland, aldus prof. Van Itterzon. Hij verklaarde, dat tot de taak van het christelijk onderwijs bij de huidige in tegratie van Europa ook een stuk inter nationale propaganda behoort en dal men het Nederlands eilandje met de scholen met de bijbel niet mag laten overspoelen door de golven van rondom, waardoor de strijd voor het vrije chris telijke onderwijs in feite teniet zou wor den gedaan. Na de middagpauze refereerde dr. J. L, P. Brants, rector van het christelijk lyceum te Emmen, over De betekenis van de school voor het gezin. Eigen nieuwsdienst ARNHEM De slager G. uit Cuyk die in een Nijmeegse vleesfabriek zijn chef ernstig had verwond met een mes, is gisterochtend door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie jaar met aftrek. De eis was eensluidend. De slager was poging tot doodslag te last gelegd. Hij zou wraak hebben willen nemen op zijn chef omdat hij hem verantwoordelijk achtte voor zijn ont slag wegens herhaalde dronkenschap. Voordat hij zijn daad van geweld be ging, had hij zich met ongeveer vijftien glazen bier moed ingedronken. DEN HAAG. Kraggenbuxg in de Noord-Oostpolder is het eerste dorp in Nederland waar de Nederlandse Her vormden en de Gereformeerden samen één kerkgebouw hebben. Het kerkje was voorheen uitsluitend eigendom van de Hervormde gemeente en de Gereformeerden huurden het bij tijd en wijle. De Gereformeerde kerk heeft thans aan haar Hervormde zus- tergemeente een bepaald bedrag van de bouwkosten betaald en zodoende is de kerk gemeenschappelijk eigendom ge worden. De diensten worden in onderling over leg geregeld. De koster is Hervormd, maar hij wordt zo nu en dan door een Gereformeerde collega bijgestaan. maakt. In het eigen land in allerlei tehuizen en kampen, ook in andere landen van het rode blok. Zij kunnen daar met hun gezin weer wat op ver haal komen, uitrusten voor de volgen de hoogopgeschroefde arbeidsslag ter meerdere glorie van de arbeiders- en boerenstaat. Zij moeten er weer „te gen" kunnen. Ter meerdere glorie ook van de communistische partij, ter ere van de vriendschappelijke samenwerking met de grote Sowjetunie, ter verster king van het vredeskamp der vohts- demoeratische landen, voor de strijd tegen de oorlogsophitsers van de im perialistische staten in het Westen. Past u op. Lach niet om dit alles, waarschuwen Westduitse instanties die de arbeidsverhoudingen in Oost Duits land kennen. Onderschat niet wat in ,,de Zone" gebeurt, zegt o.a. Ger hard Haas, bestuursfunctionaris bij de afdeling Berlijn van de Deutsche Ge- werkschaftsbund, het grote socialisti sche vakverbond in West Duitsland. Oost Duitsland kan met evenveel recht als de bondsrepubliek wijzen op een Wirtschaftswunder. Na 1945 was vrijwel de gehele industrie in de Oost zone door de Russen gedemonteerd. Zonder hulp van buitenaf heeft men haar weer opgebouwd! Reeds nu is de D.D.R. op industrieel gebied het derde land van het communistische blok. Bruinkool is de basis waar de industriële bedrijvigheid van Oost- Duitsland op drijft. Per hoofd der bevolking wordt èr evenveel geïnves teerd ais in dë-"bondsrepubliek. Gerhard haas wijst er ons op dat de produkten die men in Oost Duitsland vervaardigt vaak van uitstekende kwaliteit zijn. Al te licht vaardig beweert men in West Duits land dat de industrie van de Oostzone slechts rommel aflevert. Dat is beslist niet waar. Zeker niet voor de export. Sterker nog: nog altijd proberen de arbeiders een zo goed mogelijk pro- dukt af te leveren. Ook al zijn zij het vaak hartgrondig oneens met hun communistische meesters. De arbei der <£aar is net zo trots op „zijn" werk als zijn collega in het Westen. Verreweg de belangrijkste werkge ver in Oost Duitsland als in alle communistische landen is de staat. De vakorganisatie zorgt er voor dat zijn bevelen worden uitgevoerd, de door hem gestelde normen worden overtroffen. DE vakorganisatie dat is in de D.D.R. de Freie Deutsche Ge- werkschaftsbund (F.D.G.B.) die men gerust een verlengstuk kan noe men van de achter de Socialistische Einheitspartei Deutschtands verbor gen communistische partij. Door middel van collectieve arbeids contracten voor alle werknemers in de fabrieken, die namens hen door de F.D.G.B. worden opgesteld en on dertekend of men lid is of niet wordt alles geregeld om het produk- tieproces precies te laten verlopen zoals de staat het voorschrijft. Er is een wirwar van bepalingen, voorschrif ten, richtlijnen en controle instanties, met andere woorden: een verstikkend ■bureaucratisch systeem. Als voornaamste taak heeft het Oost duitse vakverbond zich gesteld: de ar beiders aanzetten tot een hogere produktie. Daarnaast moet het de ideo logie van de communistische partij begrijpelijk maken voor de arbeia'ers hen leren denken volgens het patroon van de partij. NATUURLIJK moet de F.D.G.B. ook opkomen voor de belangen van haar leden. Ze moet hun de indruk geven dat zij daarvoor waakt. Spontane opmars van „tot de strijd bereide mannen en vrouwen, inwo ners van de arbeiders- en bóeren- staat" in de Oostzone. De vrouw is gelijkberechtigd. Ook zij mag met een geweer lopen. Marcheren ter ere van Ulbricht en consorten. De vakbond zorgt dat het beginsel der medezeggenschap wordt nage leefd. Niet bij werkelijk belangrijke beleidskwesties, maar over problemen van ondergeschikt belang. Historisch is het verhaal van een Volkseigen fa briek waar de directie bekend had ge maakt dat zij de fabriekskantine geel wilde laten schilderen. De vak bond maakte daar bijzonder veel her rie over. Arbeiders, neemt ge dat? Laat ge zo met uw belangen spotten? Duldt ge het dat er zonder u te raadplegen door de directie wordt be slist over de vraag enz. enz. Een vergadering van arbeiders be sloot te eisen dat de kantine blauw zou worden geverfd. Na urenlange re devoeringen van vakbondsleiders en activisten uit het bedrijf. Goed, zei de directie, het wordt blauw. De kantine werd echter toch geel. geschilderd. Blauwe verf was in bet gehele Bezirk niet te krijgen.... 1 UIT dit alles is wel zonne klaar geble ken, dat de vakbe weging in de D.D.R. een geheel andere taak heeft als soortgelijke or ganisaties in de vrije wereld. Van een behartiging van de werkelijke belangen van de arbeiders zoals bij ons is geen sprake. De macht die de F.D.G.B. (de staat) heeft over de arbeiders is be lichaamd in het terreurapparaat dat haar ter beschik king staat. Dat is zichtbaar, voor iedereen, elke dag. Gewapende bewa kers in wachttorens rond grote bedrij ven. „Om het volks eigen bezit te be schermen". Arbei dersmilitie die de beschikking heeft over wapens, is in elke fabriek aan wezig. Een hand jevol gewapende mannen houdt hon derden arbeiders onder de duim als het nodig is. In elke fabriek heeft de Staatssieher- heitsdienst een kantoor. In elke C.A.O. van de bedrijven in Oost-Duitsland komt een hoofdstuk voor over de vrou wen die er werken. „Door hun aandeel in het werk wordt de strijdkracht van de arbeidende klasse versterkt." IN werkelijkheid werken veel vrou wen om het leven nog enigermate te veraangenamen. De minimum levens behoeften zijn goedkoper in de D.D.R. dan in West-Duitsland. Al het andere is veel duurder en vaak van slechte kwaliteit. Goederen dus, niet direct noodzakelijk om in leven te blijven, maar toch prettig om te bezitten. Ook omdat veel artikelen kleren, schoenen lang niet zo duurzaam zijn als in de bondsrepubliek is het nood zakelijk om over veel geld te beschik ken om meer te kunnen kopen. De man alleen kan daar niet tegenop wer ken. De staat heeft ervoor gezorgd dat het dus ook in het belang van de arbeiders zelf is dat zij hard werken! „Once a jolly swagman camped by a billabong, „under the shade of a coolibah tree, 1 „And he sang as he watched and waited till his billy boiled, „You'll come a-waltzing Matilda with me /EDEREEN die wel eens iets met Australiërs te maken heeft ge had, kent dit liedje. Het is het lied van de „swag man", de zwer ver die het wijde land doortrekt. En, o boze bespotting, het wordt in alle ernst door de meeste ui et-Austra liërs beschouwd als het Australische volkslied! NIET JALOERS De Australische zwerver.... Vele Nederlandse immigranten hebben ken nis met hem gemaakt en er zich over verbaasd dat er in hun „land van de toekomst" ook vagebonden zijn. De Australische zwerverHij symboliseert het hartstochtelijke indi vidualisme van de Australiër, op de eenzame wegen van dit onmetelijke werelddeel, en ook in een miljoenen stad als Sydney. Nederlandse immigranten hebben in Australië ook kennis gemaakt met de woningnood; velen zijn blij dat ze een „nood-huisvesting" hebben, een bed en een dak boven hun hoofd. Maar de zwervers in het wijde open veld, en ook in de parken of de ondergrondse Van Sydney, zullen niet jaloers op hen zijn. In de oude wereld wordt het als van zelfsprekend beschouwd dat er daklo- Vrouwen hebben in Oost-Duitsland een belangrijk aandeel in de econo mische bedrijvigheid. Hun inspan ning versterkt de strijdkracht van de arbeidersklasse, zegt men daar. Advertentie Een verrassend fekkere sigaret iiiiiMM 20 stuks 75 CT BONN (U.P.I.) Russische straaljagers hebben op Goede Vrij dag verscheidene schijnaanvallen uitgevoerd op een ongewapend Ame rikaans transportvliegtuig tijdens de vlucht van West-Duitsland naar West-Berlijn en terug. De Amerikaanse luchtmacht heeft te gen het optreden van de Russische straaljagers geprotesteerd. De Russen beweren dat het Amerikaanse vliegtuig hoger vloog dan volgens de regeling voor het luchtverkeer van en naar Ber lijn is toegestaan. Vooraf was medede ling gedaan van de hoogte waarop het transporttoestel zou vliegen. Vanaf het moment waarop het de zo- negrens passeerde tot vlak voor de lan ding op het Westberlijnse Tempelhof hebben drie straaljagers van de Rode luchtmacht onophoudelijk acrobatische stunts rond het vliegtuig gedaan. Zij kwamen herhaaldelijk zeer dicht bij het Amerikaanse toestel. Het transportvliegtuig vloog de lucht- corridor naar Berlijn binnen op een hoog te van ongeveer 7500 meter, aldus de Amerikaanse luchtmacht. Bij het naderen van de stad was het gedaald tot op 6000 meter Het transporttoestel vloog op de normale hoogte De Russen willen al geruime tijd een maximumhoogte van 3000 meter vast gesteld zien voor de drie luchtcorridors waardoor de vliegtuigen van de weste lijke mogendheden van en naar Berlijn vliegen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft er gisteravond met nadruk op gewezen, dat de Verenigde Staten deze Russische pogingen vierkant van de hand wijzen. Maximumhoogten zijn nimmer geaccepteerd. Het incident op Goede Vrijdag was, voor zover bekend, het eerste waarbij de Rus sen hebben geprobeerd een Amerikaans vliegtuig op een bepaalde hoogte te laten vliegen. 0 Vandaag hoopt de heer M. Verbrugge te TERNEUZEN vijftig jaar in rijks dienst te zijn. Hij is thans employé eerste klasse bij de P.T.T. AMSTERDAM. Het pand Ooster kade 52 te Amsterdam waarin het eer ste studentenhuis in de stad wordt ge vestigd, is gisteren overgedragen aan het dispuut Dido. Het huis biedt plaats aan veertien studenten leden van Di do die elk vijftig gulden huur per maand moeten betalen. De commissie voor studentenhuisves ting in Amsterdam heeft nog twee pro jecten onder handen: een nieuw stu dentenhuis aan de Weesperstraat voor 224 studenten en voorts in samenwer king met de Stichting Anne Frank-huis een gebouw bij de Westermarkt met plaats voor tweehonderd studenten. zen zijn. In New York en Londen wordt het leven nu eenmaal anders geleefd dan in dorpen, waar ieder mens zijn eigen bed heeft. In de grote stad heeft een ieder voor zichzelf te zorgen, zo heet het tenminste; in de praktijk is het anders, juist in die miljoenensteden treft men organisaties en instellingen aan die zich het lot van zwervers aantrekken. Maar in een grote stad blijft het toch altijd zo: de mens leeft er zijn eigen leven, als hij in zijn warme bed ligt kan hij zich moeilijk voorstellen dat er daklozen zijn die het met de grond of een har de bank moeten stellen. In een jong land als Australië zou men zulke toestanden minder ver wachten, maar de traditie van het zwerven is er oud, en in steden als Sydney en Melbourne slapen iedere nacht honderden mensen onder de blo te hemel. Zij vinden een plaatsje in de ondergrondse spoorwegtunnels, in tramhuisjes, in openbare toiletten, of in afgedankte spoorwegwagons. Dat zijn de „luxe zwervers". De anderen slapen in het park. of onder de enor me brug die zich in Sydney over de havens uitstrekt. Ook in Sydney en Melbourne be staan sociale instellingen, maar zij ko men geld en ruimte tekort om al die daklozen een nachtverblijf te verschaf fen. Iedere avond is er een „wedloop naar een bed", maar voor de laatko mers blijft gr niets anders over dan nog een paar uur door de stad te do len en dan een harde, maar droge rustplaats te zoeken. ZWERVERSDRANG Dikwijls zijn het vermoeide ouden van dagen. „Old Bill", bijvoorbeeld, die iedere nacht in de grote gasme- terkast aan de buitenmuur van, nota- bene. de staatshuisvestingsdienst slaapt. Of „Old Nell", die op weg naar haar vaste bank in het park niet oplette bij het oversteken en onder een tram kwam, en Jack Cameron, een vaste klant van de ondergrondse, die niet gerekend had op die late ex tra-trein en overreden werd. Waarom hebben deze mensen geen onderdak? Toegegeven, het ouderdoms pensioen is laag. véél te laag, maar er zijn honderdduizenden die er wél van rondkomen. Het antwoord ligt dik wijls in de „pub", de kroeg. Maar ook in de dwang van het zwerversbe staan: zij kunnen er niet buiten. Het klimaat werkt ook mee, vooral rond Kerstmis zijn de nachten zwoel. Slechts de wintermaanden, zo rond ju ni en juli, hebben de grotestadszwer- vers het te kwaa>d; zij scharrelen dan maar wat rond in de tunnels van de ondergrondse, waar de warmte van de dag langer blijft hangen, en war men zich 's morgens met een kop kof fie in een bar, De politie maakt het hun niet las tig: de érg vaste klanten worden zo nu en dan opgepikt, om voor een tijd je in een werkinrichting te verdwijnen. Maar over het algemeen kunnen de daklozen hun eigen leven leiden, de Australiër bewaart in zijn hart altijd een warm plekje voor de zwervers. Hij zingt immers niets liever dan het lied van de jolly swag man" Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De lichtvaardige manier, waarop sommige financie ringsmaatschappijen voor huurkoop te werk gaan, is gisteren scherp ge hekeld door mr. W. H. Folmer, offi cier van justitie bij de rechtbank in Den Haag. De rechtbank behandelde de zaak tegen de 41-jarige C. S. uit Voorburg, die er van werd verdacht een auto, die in feite het eigendom was van een fi nancieringsmaatschappij omdat nog niet alle termijnen waren afbetaald, bij een andere maatschappij voor de tweede keer te hebben laten financieren. Van de opbrengst kocht hij een andere auto, die_ hij later weer van de hand deed vóór de schuld was afgelost. Op de zitting bleek, dat de malver saties gemakkelijk hadden kunnen wor den voorkomen als de financiers enige elementaire controlemaatregelen hadden toegepast. De officier van justitie eiste tegen de verdachte een jaar gevange nisstraf waarvan drie maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. van art. 25 van de Wegenverkeers wet: hij moet zich zo gedragen, dat het verkeer niet in gevaar wordt gebracht. En dit brengt onder die omstandigheden dan mee, dat hij er op verdacht imoet zijn, dat van links komend verkeer in verband met de onoverzichtelijkheid mis schien fouten zal maken. In een onlangs berecht geval heeft dan ook de rechter beiden, zowel de- geen die, van links komend, rechts geen voorrang g: als de van rechts komende autobestuurder, aansprakelijk verklaard voor de schade, die een aan de botsing on schuldig slachtoffer had opge lopen. Opheffen in het buitenland is het gelijk niet altijd aan de zijde van de- geen, die zich op het recht van voor rang voor van rechts komend verkeer beroept. In een onlangs in Zwitserland gepubliceerd geval ging de rechter nog verder dan onze Hoge Raad door te beslissen, dat er zich omstandigheden kunnen voordoen, die de regel, dat van rechts komend verkeer voorrang heeft, helemaal opheffen; zodat de van links komende vrijuit gaat en de van De situatie was de volgende. Bij een kruispunt had een kolonne auto's op het linkergedeelte van de rechterweg- helft „voorgesorteerd" en stond stil, om, zodra het verkeer dit toeliet, links af te slaan. De heer A., die de kolonne achterop reed, mocht de kolonne toen rechts passeren en deed dit ooi- Uit tegengestelde richting bereikte mevr. B. het kruispunt en wilde links afslaan. In de kolonne stilstaande auto's was een opening en uit een dezer auto's werd haar toegewenkt, dat zij door die opening kon gaan. Zij deed dit met ma tige snelheid, hetgeen echter niet belet te, dat zij tegen A. opbotste, die eveneens met matige snelheid, bezig was de kolonne aan de rechterzijde te passeren. Slechts rangorde A gal de schuld aan B., die z.i. in ***- deze omstandigheden een bijzon dere voorzichtigheid had moeten betrach ten, die zij niet in acht genomen had. Maar het was A., die aan de botsing schuldig werd bevonden. Mevr. B, was, gezien de omstandigheden, naar het oordeel van de rechter voorzichtig ge noeg geweest. Maar A. had moeten he seffen, dat de regel, dat verkeer van rechts voorgaat, niet een absolute re gel is: zij geeft slechts een rangorde aan voor het geval dat beide auto's, ge zien de overzichtelijkheid van de situa tie, het kruispunt vrijelijk kunnen pas seren. Nu voor A. de kolonne auto's links van hem het uitzicht belemmerde en hij er bovendien rekening mee moest houden dat van links komend verkeer van de opening tussen de auto's van de kolonne gebruik zou maken, had hij bij het passeren van die opening helemaal geen recht van voorrang. A. kreeg dus de schade van B. voor het geheel te Vergoeden. Een uitspraak, die wel betwistbaar lijkt: ook B. kon zien dat de situatie onoverzichtelijk was en kon verkeer van rechts verwachten. Maar een gewaarschuwd automobilist is dubbel voorzichtig; vandaar dit relaas. door RITA BEUKMAN pARITA, die de pruikenmode introduceerde en daardoor veel naam maakte, wordt in Parijs ook steeds meer nagevolgd wat de kapselmode aan gaat. In haar salons aan de Faubourg St. Honoré toonde zij ons haar nieuwe kapsels voor de lente en zomer 1959, vooral voor de draagsters van langer haar inte ressant. Vrij donkere haarkleuren brengt Carita ditmaal, waarbij raven zwart zelfs weel een belangrijke plaats gaat inne men. Wie haar coiffu res te ingewikkeld vindt voor eigen haar, kan in haar salon ook pruikjes kopen op dezelfde manier gekapt. Dat (blijft echter een kostbare geschiede nis en voor het be drag dat men voor zo'n pruikje dient neer te tellen, kan men dan ook menig keer naar de kap per gaan. Daar blijkt men tegen het voorjaar weer de voorkeur aan te géven en de M; is-; pv Dit nieuwe kapsel in de Sweeping Line van Carita is bij de kruin hoger opgewerkt. Het haar is „en enveloppe'' In losse toefs tegen het achterhoofd gelegd. Voor de afdeling OOSTKAPELLE van de N.C.V.B. heeft Ds: Durkstra uit Mid delburg een causerie gehouden over „Paasfeest vieren". OOSTERLAND. Op 16 oktober 1958 is door het verifieatiebureau van de Vereniging van Nederlandse gemeen ten ontdekt, dat door de heer G. B. fraude was gepleegd ten nadele van de gemeente Oosterland, tot een bedrag van plusminus 7.000. Na de arrestatie van B. is door de familie een gedeel te van dit bedrag terugbetaald. Na een langdurig onderzoek is deze Zaak thans zo ver gevorderd, dat hij op vrijdag 3 april voor de rechtbank te Middelburg zal dienen. S0*5. daKel'Jks vol in Parijs. Heel verzorgde kapsels komt men cfrit sLlt de jongeren pronken daar liever mee dan met een hoed. 8 rt seizpen losjes opgewerkte kapsels, vrij recht en even w"! 1 sezicht gelegd. Haar Sweeping Line bedekt ook een ge- voorhoofd met luchtig opgewerkte rechte haren, waardoor haar coiffures een typisch Italiaanse toets krijgen. ltaliaf"so figaro zagen wij kunststukken in dit genre jwnAten .mallclmlijk te kappen haar van zijn vrouwelijke land- die clrita als nieuv^ haLrm^mtteng". kenmerkt de "Sweeping" (kapsels), losse* "toefs Wnadatrdaar1b^ t6gen bet aehterhoofd »en enveloppe" gevouwen in elkaar toe, of boven op de kruin hoog opgewerkt met los se krullen, in de vorm van een bloemenkroon. Met lint, een kransje lentebloe men, enkele rozen of een bijou wordt dat ornament van haren bijeengehou den, vooral als het kapsel op een een voudige manier tot avondkapsel' dient te worden omge toverd. Cardin, Given- chy en Lanvin- Castillo lieten hun mannequins door Carita kappen voor de shows van de lentecollecties, zo dat in enkele we ken tijd een inter nationaal publiek er mee vertrouwd raakte. Naast de katjes kapsels die de haute coiffure ge zamenlijk uitbracht als nieuwe haar mode, maakt ook de Sweeping Line van de pruiken koningin Carita nu in vele landen reeds opgang, als lentelijke coiffure. Wie aan recht haar de voor keur geeft, wat in ons land de jonge ren vooral doen, zal in deze kapsels zeker aantrekke lijke mogelijkheden voor eigen haar- vrij De burgemeester van Oosterland. de heer S. W. A. Laurense, die zich, zoals bericht, deze affaire zeer heeft aange-1 trokken, werd destijds ziekteverlof ver- dracht ontdekken, leend. Dit ziekteverlof is thans weer met 1 maand verlengd. Bij deze variatie op de Sweeping Line is het haar in de vorm van een bloemenkroon boven de kruin uitgewerkt 00r de av°n.d wordt dat ornament van haren, door era bijou of een corsage gemarkeerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7