TIEN JAAR Veel wel. maar nog meer niet bereikt Moskou maant Bonn tot inbinding Maart bracht zacht weer maar ook vaak regen EEN HUIS VAN f 2500.- Twee lama's van Tibet DALAI PANTSJEN geeerde koning onbegrensd licht "TV T A ~T V Madagascar vraagt hulp L> J\_ Duizenden doden - 5 miljoen mensen nog in gevaar HE D* S.E.R.-COMMISSIE i TEGENOVER ZEE VAN BEZWAREN Overneming Britse ondernemingen nu stopgezet Romantiek en moord Opera libretto der sensatie Golf veegde vier matrozen van dek In Griekenland geen carnet en triptiek Weinig vorst Aan de natte kant Kom zelf eens kijken! Luns in Washington Gesprek over olie en Indonesië Dansende smeerbrug in Rhoon Geschenk van het koninkrijk aan koningin Juliana HEEMRAADSSINGEL 303 - ROTTERDAM Siamese tweeling houdt levenskans Indianen maken front in organisatie Woensdag 1 april 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 door generaal mr. H. J. KRULS HET was op 4 april 1949, nu tien jaar ge leden, dat de ver tegenwoordigers van twaalf landen, gelegen aan de bei de kusten van de noordelijke Atlanti sche Oceaan, te Washington op plechtige wijze het Noord Atlantisch Verdrag met hun handtekening be krachtigden. Daarmede hadden, twaalf staten waaronder het Koninkrijk der Neder landen, zich in een bondgenootschap verenigd, dat zijn weerga in de ge schiedenis niet heeft. Tien jaar zijn thans voorbij, dien jaar van activiteit van de N.A.V.O. waarop men met voldoening mag te rugzien Het aantal leden nam toe tot vijf tien door de toetreding van Grieken land, Turkije en West-Duitsland. De' Griekse en vooral de Turkse medewerking breidde de invloedssfeer van de N.A.V.O. uit tot het Nabije Oos ten en versterkte de westelijke defen siekracht in een zeer bedreigd gebied. Gelukkig kan men op N.A.V.O. s tiende verjaardag vaststellen, dat de geschillen, die door het Cyprus con flict tussen deze twee waardevolle bondgenoten onderling en met Enge land waren ontstaan, hun oplossing gaan vinden. Het opnemen van de Duitse Bonds republiek vervulde een conditio sine qua non voor de defensie van West- Europa en was de oplossing gevonden na het mislukken van de plannen voor de Europese Defensie Gemeen schap. EENHEID tij»™: WA»"-**/ TANANARIVE (A.P., U.P.I.) Premier Tsiranana van Ma dagascar heeft gisteren een beroep om hulp gedaan op de andere delen 'van de Franse gemeenschap: na de vijf wer velstormen die het eiland de af gelopen week hebben getroffen worden nu bijna vijf miljoen mensen door hongersnood en epidemieën bedreigd. Na de geweldige overstromingen is het water gisteren eindelijk be ginnen te zakken, doch de verbin dingen op het eiland zijn totaal ont wricht. Officieel zijn 150 doden gemeld, doch premier Tsiranana verwacht dat dit cijfer nog zal stijgen tot twee- i drie duizend. Het Franse ministerie van lucht vaart zendt vliegtuigen en helikopters naar Madagascar. [ET Duitse vraagstuk is thans i het midden van de belang stelling en van de spanning tussen Oost en West. Waarheen de oplossing zal gaan, valt nog door niemand te voorspellen. Vast staat slechts, dat de eenheid en de kracht van het Westen op een zware proef gesteld- zullen worden. Het is juist die eenheid, welke in de N.A.V.O. in dagen van spanning is gegroeid en welke het meest is bloot gesteld aan de aanvallen van de an dere zijde. Het is zelfs niet overdre ven te stellen, dat vele van de in Moskou beraamde „koude oorlog" ac tiviteiten in de eerste plaats gericht waren op het verbreken van die een heid. Vooral daarom is het zo te be treuren, dat het Frankrijk van de Gaul le midden in de crisis rond Berlijn en Duitsland zo demonstratief zijn vloot terugnam uit de N.A.V.O. bevelsorga nisatie. Juist dat reeds in „vredestijd" bren gen van strijdkrachten der verschillen de landen onder een N.A.V.O. be velsorganisatie met geïntegreerde hoofd- en stafkwartieren is een der grootste bereikte resultaten. Daardoor immers kon met de beschikbare mid delen een zo groot mogelijke kracht en een zo groot mogelijke paraatheid worden ontwikkeld en werden de aan elk bondgenootschap klevende bezwa ren tot een minimum teruggebracht. NOG NIET IDEAAL ■JAT betekent nog niet, dat de bevefsstructuur der N.A.V.O. nu geheel ideaal is. Er zijn nog vele bezwaren, voornamelijk gelegen in de verhouding tussen het gezamenlijke po litieke orgaan en de hoogste militaire leiding. Zowel de Gaulle als Montgo mery hebben hierop de aandacht ge vestigd, doch een goede oplossing voor dit moeilijke vraagstuk is nog niet gevonden. En zal ook wel niet zo ge makkelijk gevonden worden! De N.A.V.O. immers blijft een bondge nootschap en is geen Atlantische Ge meenschap met een eigen suprana tionale politieke leiding. Daarom willen vooral de grote sta ten zeil over een deel hunner krijgs macht blijven beschikken om deze naar de inzichten van de eigen poli tieke leiding te gebruiken. Dat geldt in het bijzonder voor de strategische vergeldingsmachten van Amerika en Engeland, maar dat geldt ook voor bijvoorbeeld de in de Middellandse Zee opererende Zesde Amerikaanse Vloot, voor de Amerikaanse Strategi sche Reserve en voor vele andere strijdkrachten. De reden daarvoor ligt niet alleen in de bondgenootschappelijke struc tuur, maar ook in het geografisch be perkte gebied, waarover de N.A.V.O. zich uitstrekt. De bedreiging is im mers wereldwijd en daarom is het noodzakelijk, dat de grote landen en vooral Amerika sterke strijdkrachten in eigen hand houden. Het is die be perkte werkingssfeer van de N.A.V.O.. welke het nodig maakt, dat een land als de Verenigde Staten als leider van het Westen tegen de overal ter wereld bestaande dreiging moet kun nen optreden. Dat lijkt misschien met bevredigend, maar onder de bestaande omstandigheden is het een noodzake lijke oplossing. ZWARE TAAK YY7ANNEER men W eens bedenkt na tien jaar eens bedenkt hoe de toe stand aan gene zijde van het IJzeren Gordijn zich heeft ontwikkeld, dan kan men constateren, dat er in de po litieke doeleinden van de Sovjet-unie in het geheel geen wijziging is ge komen en dat de krachtvorming met succes is bekroond. De Sovjet-unie heeft een grote, moderne en parate militaire kracht ontwikkeld, welke zo wel op het terrein der kernwapens als op dat der conventionele strijdkrachten ligt. De vorderingen op wetenschappelijk en technologisch gebied zijn aanzien lijk en imponerend, en bovendien is de economie veel verbeterd. Daar door is Moskou in staat ofn zowel eco nomisch sterk en actief als militair k achtig te zijn. Daarom moet het Westen zich bewust zijn, dat het over leg met de Sovjet-unie steeds moei lijker zal worden en het Westen er dus slechts in zal kunnen slagen zich te handhaven, indien het militaire zo wel als economische kracht weet te verbinden met een politieke eensge zindheid. Dat is een moeilijke op dracht, die alleen vervuld zal kunnen worden indien de volkeren van het vrije Westen en in de eerste plaats de leden van de N.A.V.O. zich de ernst van de situatie, met name de mate, waarin hun vrijheid wordt bedreigd, ter dege bewust zijn. Alleen dan zullen die volkeren im mers in staat zijn zich de grote in spanning te getroosten om zowel hun economische als hun militaire kracht te vergroten en die eigen belangen prijs te geven, die een eensgezind op treden in de weg staan. Het is goed dit op de tiende verjaardag van de N.A.V.O. te overwegen, omdat daaruit een richtlijn voor de volgende jaren moet volgen. Een richtlijn voor een grotere activiteit op het gebied der voorlichting en versterking van de psychologische defensiekracht. NIET TEVREDEN DE militaire krachtvorming, welke door de N.A.V.O. is be werkt, verdient waardering, maar mag bepaald niet tot tevredenheid stem men. Het accent werd in Engeland en Amerika vooral gelegd op de strate gische vergeldingsmacht, welke, zoals reeds opgemerkt, niet' onder N.A.V.O. bevel staat-. De vorming der overige strijdkrachten, vooral die van het Europese schild, werd onvoldoende ter hand genomen, waardoor een wanver houding is ontstaan tussen de in West- Europa aanwezige parate militaire kracht en die der Sovjet-unie en haar satellieten. Deze wanverhouding wordt niet voldoende gecompenseerd door te verwachten indeling van tactische 'atoomwapens en ook niet door de kracht der strategische vergeldings macht. De door de N.A.V.O. In komende jaren te vervullen taak zal de ver sterking van het Europese schild zeker moeten omvatten. Bij verwaarlozing daarvan zal ook de preventieve kracht der vergeldingsmacht verminderen, omdat Moskou weet hoe zwaar de beslissing zal zijn om die reeds bij be perkte agressie in werking te stellen. Tien jaar geleden werden de handtekeningen onder het Noordatlan- tisch Pact gezet. Links boven B. Benediktsson en Th. Thors (IJs land), links onder graaf Carlo Sfor- za en A. Tarchiani (Italië), rechts boven J. Bech en II. Ie Gallais (Lu xemburg) rechts onder mr. D. U. Stikker en mr. E. N. van Kleffens (Nederland) Andere militaire desiderata zijn de versterking der parate en strategisch mobiele reserves en van de zee- en luchtstrijdkrachten, welke de groeien de maritieme kracht der Sovjet-unie in bedwang moeten houden. Samenvattend een verjaardag, waar op het belangrijker is vooruit te zien naar de grote taak, die nog vervuld, moet worden, dan om te zien naar de ongetwijfeld grote, reeds bereikte resul taten. LONDEN (Reuter). Premier Djuanda van Indonesië heeft er bij de dienst voor 'agrarische zaken in Medan op aangedrongen geen over haaste maatregelen te nemen tegen Britse ondernemingen, in afwach ting van een nader onderzoek. Een woordvoerder van de vereniging van rubberplanters in Londen deelde gisteren mee, dat een Indonesische commissie het probleem van de verlo pen concessies bestudeert en dat pre mier Djuanda de autoriteiten in Medan opdracht heeft gegeven de resultaten daarvan af te wachten. Twee Britse ondernemingen in Deli werden in febru ari overgenomen. Zaterdag en gisteren hadden nog twee Britse ondernemingen overgedragen moeten worden aan de plaatselijke autoriteiten. De Britse regering heeft' al enkele ma len tegen de overnemingen geprotes teerd. De Britse ambassadeur, sir Les lie Fry, heeft over deze zaak donder dag een onderhoud gehad met de Indo nesische minister van buitenlandse za ken, Subandrio. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. 57 organisaties, bedrij ven .en lichamen hebben hun bezwaren uitgestort over het hoofd van de com missie adviezen vestiginigsregelingen van de Sociaal-economische raad. Deze com missie is bezig de adviezen op te stellen voor het ministerie van economische zaken met betrekking tot de vestiging van levensmiddelenbedrijven, de klein handel in tabaksartikelen en die in dro gisterij-artikelen. Morgen ontvangt de commissie alle pro testerende' instanties, die mondeling nog eens hun bezwaren mogen komen toelich ten. De belangen van deze gaan vaak dwars tegen elkaar in, zoals de al dan niet toegestane verkoop van diepvries kip in kruideniersbedrijven toonde, die poelier tegen kruidenier in het harnas joeg. Hét is in het bijzonder het probleem van de parallellisatie, dat de detailhandel hoog blijkt te zitten. Bakkers, slagers, poeliers, melkboeren en kruideniers hebben direct tegengestelde belangen bij de zelfbedieningsbedrijven, de consumen tenorganisaties en de industrie van be paalde produkten. A'Hen zullen zij voor de commissie het woord krijgen en uit de hoeveelheid van meningen moet deze dan maar uitmaken wat er kan komen van het „algemene levensmiddelenhe- drijf", de Nederlandse super-market, waarvoor staatssecretaris Veldkamp een ontwerp heeft gemaakt. Vierde schip in K-klasse voor de H.A.L. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Het nieuwe m.s. Kamperdijk van de Holland-Amerika lijn, dat 26 maart door de Lübecker Flenderwerke werd opgeleverd, ver trekt vandaag van Bremen naar Rotter dam. Op 3 april begint het schip in Rot fcerdam de eerste transatlantische reis via Antwerpen onder commando van kapitein C. J. Eist. De Kamperdijk is de vierde van de nieuwe serie vrachtschepen van de K- klasse. De eerste schepen van de serie waren de Kinderdyk, de Kloosterdyk en de Kerkedyk. NAPELS (Reuter) Gisteren is in een oud Dominicaans klooster nabij Napels een rechtzaak begon nen die de verbeelding van bel ge hele Italiaanse volk in heftige be roering heeft gebracht. De ingrediën ten: smokkelhandel, wraak en moord. Voor de Italianen is de heldin van het drama de beeldschone 26-jarige weduwe Assuntu Mare se a Simonetti, die er van beschuldigd wordt Antonio Esposito tc hebben vermoord. Zij zon dit echter gedaan hebben om haar vermoorde echtge noot te wreken: deze zou uit de weg geruimd zijn om Esposito de lei ding van een smokkelaarsbende te verschaffen. De jonge weduwe, die meer alge meen bekend slaat als Dolly, heeft iu afwachting van de rechtzaak reeds ruim drie jaar in arrest doorge bracht. Meer dan honderd verslag gevers wonen het proces bij en zul len een maand lang de Italianen laten smullen van een zaak die in drama en sensatie een opera libretto waardig zou zijn. Uitschieter maakt slachtoffers BREMEN (Reuter, UPI) Een reusachtige golf heeft in de paasnacht op de Atlantische Oceaan vier matro zen van het Duitse passagiersschip Bremen overboord gespoeld. Ze zijn jammerlijk verdronken.. Alle pogingen om hen te redden zijn vergeefs ge weest. De matrozen waren bezig met repara- tiewerk aan een luik van een der rui men tijdens een zware storm. Zware golven hadden het luik vernield. De Bremen (19.100 ton) voer 700 mijl ten noordoosten van de Azoren op het moment van het ongeluk. De golf die de matrozen van dek vaagde was een uitschieter die volkomen onverwacht kwam aanrollen met een zelfs voor er varen zeelui ongekende kracht. Alle normale veiligheidsmaatregelen waren genomen voor de matrozen. Te gen de enorme golf was echter niets bestand. De Bremen was onderweg van Duitsland naai' New York. Ook het Britse passagiersschip Queen Mary heeft ongeveer op hetzelfde tijd stip als de Bremen melding gemaakt van een reusachtige golf. Ondanks de stabili- satievinnen waarmee het schip is uitge rust maakte het een slagzij van 22 gra den. naar de ene zijde en zestien graden naar de andere zijde. DEN HAAG (ANT) Automobilisten die met hun wagen niet langer dan twee m-anden in Griekenland blijven, hebben daarvoor in het vervolg geen carnet en triptiek meer nodig. Voor lan gere periodes blijven die documenten vereist. Onder alle omstandigheden moeten buitenlandse automobilisten in Griekenland een internationaal rijbe wijs bezitten. Van onze weerkundige medewerker Van februari naar maart is een grote sprong geweest. Februari was nog een koude wintermaand met vorst en mist; maart daarentegen een verrukkelijke lentemaand, die, wat haar gemiddelde temperatuur betreft, meer op april leek, dan op een normale eerste lente maand. Heel gewoon is het, dat het in maart nog eens flink sneeuwt. Ditmaal is er nauwelijks sneeuw te bespeuren geweest. In De Bilt is sinds januari geen sneeuw vlok gevallen, iets dat sedert 1926 niel meer was voorgekomen. De gemiddelde temperatuur bedroeg in De Bilt in maart 7.0 graden tegen 4.9 graden normaal. Niet minder dan 25 dagen waren aan de warme kant. Een bij zondere .uitschieter was 24 maart, toen in de zuidelijke provincies 'temperaturen tot twintig graden werden gemeten. De vorst ontbrak niet geheel. In De Bilt vroor het op slechts drie dagen, tegen op twaalf dagen normaal. Het komt maai; zelden voor dat maart zo weinig vorst brengt. Maart 1959 is in deze eeuw wat de gemiddelde temperatuur betreft door slechts zes gelijknamige maanden over troffen. De laatste keer gebeurde dat twee jaar geleden, toen wij de warmste maart hadden sedert tenminste twee en een halve eeuw Het verschil met maart van het vorige jaar is groot: toen hadden wij op twee na de koudste maart tot nu toe in deze eeuw. De zon heeft ditmaal nogal eens ver stek laten gaan. De afgelopen maand bracht het in De Bilt tot 125 uur zonne schijn, tegen 133 uur normaal. Zonnige en sombere dagen wisselden elkaar af. De Paasdagen vormden daarvan een ty pisch voorbeeld. Op zes dagen brak de zon in De Bilt met door de wolken, tegen op vijf dagen normaal. Maart is gemiddeld de droogste maand van het jaar en daarom hoeft het niet zo bar veel te regenen om te kunnen zeg gen, dat maart aan de natte kant is. Dit heeft zich dan in de afgelopen maand voorgedaan. Zij ontving ongeveer de normale hoeveelheid regen van januari I of van juni. Overal in het land is er meer regen dan normaal gevallen. Onweer kwam op negen dagen ergens in het land voor, tegen op vijf dagen normaal. Ook in dit opzicht komt het on gestadige karakter van het weer duide- lijijk tot uitting. Havenvereniging Rotterdam hield jaarvergadering Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De Havenvereni ging Rotterdam heeft vorig jaar veel medewerking' ondervonden van de 'werven, waaraan zij verzocht haar j leden in de gelegenheid te stellen 1 eens een tewaterlating bij te wonen. I Alle gaven een gunstig antwoord. Dit initiatief van het bestuur vond i eveneens weerklank bij de leden. Onge- i veer duizend van hen verzochten om zulk een uitnodiging. Verscheidene hon- derden hebben daar intussen van ge profiteerd. Voorzitter mr. K. Staab deelde dit gisteren mee op de wederom zeer slecht bezochte jaarvergadering van deze rond 3700 leden tellende vereniging. Het le dental is in 1958 iets gestegen. Dank zij zuinig beheer sloot de reke ning en verantwoording over het vori ge jaar met een batig saldo van vijfen twintig gulden! Toch blijft het bestuur er op hopen, dat meer leden vrijwillig de zeer lage contributie zullen verho gen. Bij de bestuursverkiezing werden dr. A. D. J. Brantenaar en ir. H. P. Meijer benoemd in de vacatures van ir. F. Posthuma en drs. H. Hietink. die zich niet herkiesbaar stelden. DEN HAAG (A.N.P.) De Gerefor meerde kerk van Djakarta zal in het vervolg geen Nederlandse predikanten meer hebben, zoals sinds 1877 steeds het geval is geweest. De Kerkeraad heeft, na het vertrek van bijna alle Neder landse leden van de gemeente, een Indonesische voorganger beroepen. De laatste Nederlandse predikanten, ds. G Leene en ds. J. J. Oranje, zullen niet meer in Indonesië werken. ROTTERDAM. In de Koningshaven te Rotterdam is gisterochtend het stof felijk overschot gevonden-van de 43-ja- rige matroos M. Suijdam van het sleep- schip Telegraaf 17. Hij moet op 12 fe bruari te water zijn geraakt en ver dronken. WASHINGTON (UPI). De beper king van de invoer van olie en ben zine door de Verenigde Staten een maatregel, die vooral Aruba en Cu- ragao heeft getroffen en Indone sië, zullen het onderwerp zijn van besprekingen, die minister Luns van avond gaat voeren op het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken. De olie-kwestie zal ter sprake komen in het onderhoud dat minister Luns heeft met de onder-minister van buiten landse zaken voor economische aan gelegenheden, C. Douglas Dillon. Op Aruba en Curagao vreest men dat als gevolg van de maatregel jaarlijks ter waarde van vijftig miljoen dollar aan benzine, kerosine en andere eindproduk- ten minder kan worden uitgevoerd. Daarna spreekt minister Luns met de vice-minister voor het Verre Oosten, Walter S. Robertson. Het is vrijwel ze ker, dat daarbij Indonesië ter sprake zal komen. NAAR HERTER Het laatste bezoek van minister Luns aan het ministerie geldt de minister van buitenlandse zaken a.i., Christian A. Herter. Minister Luns is voorzitter van de Navo-conferentie, die morgen begint. Bij het onderhoud met Herter wordt minister Luns vergezeld door de Nederlandse afgevaardigde bij de Na- vo, mr. D. U. Stikker. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen is aanwezig bij de bespre kingen met Douglas Dillon en Robert son. RHOON Voor het dorp Rhoon Is de opening van de nieuwe „Europoort"- garage een evenement geworden: net voor Pasen gereedgekomen werd het be drijf op feestelijke wijze geopend in het bijzijn van tal van genodigden. Deze Europoort-garage eigendom van de heer E. Vinke heeft als auto- technisch snufje een „dansende" smeer brug, waarop de door te smeren wa gen met behulp van een kleine hy draulische installatie op en neer wordt bewogen, waardoor het vet beter in de te smeren kanalen kan doordringen. Bovendien beschikt de garage over een nieuwe elektronische en mechanische motor-testapparatuur, die het mogelijk maakt verschillende defecten in het elektrische circuit te openbaren zonder j de motor te demonteren. WASHINGTON (Reuter) Enkele uren voordat dinsdag in Washington de westelijke ministers van buitenlandse za ken bijeen kwamen voor hun tweedaagse besprekingen, richtte de Russische regering een vrij scherpe nota aan het adres van West-Duitsland. De Sowjetunie zegt in dez_e nota on aangenaam getroffen te zijn door de Advertentie AMSTERDAM. Er heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt op 30 april koningin Juliana ter gelegenheid van haar vijftigste verjaar dag namens het gehele Nederlandse Ko ninkrijk een geschenk aan te bieden. Voorzitter van het comité is jhr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht. Men wil de Koningin een bedrag ter beschikking stellen, dat zij naar haar inzicht kan bestemmen voor een alge meen, sociaal-charitatief doel. Daar naast wil men de Koningin een meer persoonlijk geschenk aanbieden. Het comité, waarin zestig vertegen woordigers van alle mogelijke groepe ringen zitting hebben, roept op tot een grootscheepse financiële actie. Bijdra gen kunnen worden gestort bij de post- chèque- en girodienst op no. 640.000 te Amsterdam en bij de Nederlandsche Handelmaatschappij, eveneens te Am sterdam. Bij de stortingen moet wor den vernield dat ze geschieden ten gun ste van de rekening „verjaarsgeschenk H.M. de Koningin". Bijdragen kunnen verder plaatselijk worden gestort bij alle bankkantoren in ■het gehele land. Bijna 14 jaar na de 2e wereldoorlog te bouwen onder Uw toezicht. In het huis: prima tijdaan wijzing door de wereldberoemde Junghans-klokken; een vier- enveertig-delige cassette Gero-Zilvium; in de wijnkelder twaalf flessen Martini - vermouth en op de tafel de overbekende California-soepen en moderne California-soepkoppen in pastel tinten; Uw was helder wit door Omo van de Lever's Zeep- Maatschappij; in de keuken een Bornum-gasfornuis met bevei liging voor de gaskraan; op alle slaapkamers AaBe-dekens; een Batavus-rijwiel (met de vijf plussen); een Pelgrim-olie kachel, model Sunny Fire en een rijke voorraad Zwitsaplast, waaronder wondverband en hechtpleisters. U heeft slechts nodig één lot van de derde ..Appèl"-actie i f 1.- per stuk, welke actie juist vandaag een aanvang neemt en welke loterij werd goedgekeurd door de Min. van Just. dd. 27.11 .'58 L.O. 570/209/161 t. g. van het Bond van Ned. Mil. Oor- logssl. Fonds t. b.v. de exploitatie van het moederhuis met 7 dubb. bungalows te Doorn, de revalidatie van Nederl. Militaire Oorlogsslachtoffers en de zorg voor nagelaten betrekkingen. Loten in vijf kleuren, iedere serie driehonderdtwintigduizend loten, verkrijgbaar bij winkeliers, kenbaar aan „Appèl"-raam biljetten. Men ontvangt in vrije beschikking geen vijfentwintig honderd, doch f 25.000,- belastingvrij. Vijf woonhuizen, ieder ter waarde van f 25.000,- (of goederen) en verder vijfduizend andere waardevolle prijzen. Adres voor inlichtingen: Westduitse pogingen het komende overleg tussen Oost en West met on nodige polemieken en op niets berus tende beschuldigingen te bemoeilijken. Moskou zegt te hopen dat West-Duits land niets zal nalaten om tot het suc ces van de besprekingen bij te dragen. Het verzoekt Bonn dringend wat in te binden. President Eisenhower heeft dinsdag nog overleg gepleegd met Chris tian Herter, plaatsvervanger van mi nister Dulles en Douglas Dillon, onder minister van buitenlandse zaken. In de loop van de dag begon Herter daarna de besprekingen met de Brit se minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd en diens Franse ambtge noot Couve de Murville. Ook de West- o'uitse minister van buitenlandse za ken, Von Brentano, neemt aan de be sprekingen deel. De Russische nota aan de weste lijke landen, waarin de Sowjetunie zich akkoord verklaart met een confe rentie van de ministers van buiten landse zaken op 11 mei in Genève, is het voornaamste onderwerp van het overleg. FUNDAMENT De ministers zullen tijdens het be raad in Washington, ae houding die de westelijke landen bij de komende conferenties met de Sowjetunie zullen aannemen, afronden. Men hoopt hier mee het fundament te kunnen leggen voor een topconferentie die deze zomer zou kunnen worden gehouden. Donderdag zullen de ministers deel nemen aan de bijeenkomst- van de j Navoraad, die een bijzonder karakter krijgt ter gelegenheid van het tien-1 jarig bestaan van de verdragsorgani satie. Het resultaat van hun overleg zal in de vorm van een rapport wor den voorgelegd aan de Navoraad. TEVREDEN Selwyn Lloyd zei bij aankomst in i Washington tevreden te zijn over de inhoud van de jongste Russische nota Zij geeft ons de kans om de bestaande j vraagstukken door middel van onder- j handelingen tot een oplossing te bren- gen, verklaarde de Britse minister. LONDEN (AP) Er is nog altijd een kans dat de beide onlangs opera tief gescheiden Siamese tweelingen, Je remy en Timothy Thackeray, in leven zullen blijven. Er is nu sedert die zeer moeilijke operatie meer dan een week verstreken. De toestand van Jeremy was aanvankelijk hachelijk maar schijnt nu geleidelijk beter te worden. In de loop van deze week zal men beide jon gens nog eens zorgvuldig onderzoeken. MIAMI (Reuter) Zesentwintig Indiaanse stamhoofden hebben besloten samen front te maken tegen de „blan ke overheersers". Het ligt in hun be doeling de organisatie der „Verenigde Indiaanse volkeren" te stichten. Daarin zouden alle Indianen op het westelijke halfrond moeten worden verenigd. De 26 stamhoofden, die 180.000 India nen op het noordelijk halfrond verte genwoordigen, hebben dezer dagen in een conferentie uitdrukking gegeven aan hun misnoegen over „de aanmatigende houding en de agressieve bedoelingen" van de blanken. 1 éfe A TTET Tibetaanse stelsel van twee lama's, dat voor buitenlanders bijzonder verwarrend werkt, da teert uit de 17e eeuw. Volgens de Tibetanen verklaarde de vijfde Dalai Lama toen dat zijn grote leraar de eerste reïncarnatie was van „onbegrensd licht". Hij schonk hem een geweldig klooster; de nieuwe lama kreeg zijn eigen hof en kloosterorde. Als geestelijke werd hij gelijkwaardig beschouwd aan de Dalai Lama, hoewel deze altijd de politieke heerser bleef. De Tibetanen zien hun Dalai Lama als de reïncarnatie van de stam god. Chenrezi: hij is een god koning. De huidige Dalai Lama is de veer tiende reïncarnatie. Tibetanen zelf gebruiken de term ..Dalai Lama" nooit. Het woord betekent Grote Oceaan: doch zij spreken over hun aanbeden heerser als „de geëerde koning". NAAR HET OOSTEN Toen de dertiende Dalai Lama in 1933 ernstig ziek werd. gaf hij vage aanwijzingen over de plaats waar hij herboren zou worden. Na zijn dood werd hij opgebaard met zijn gezicht naar het zuiden, doch op een ochtend merkten de monniken dat zijn ge zicht naar het oosten was gekeerd. De regent, die tijdelijk het gezag waarnam, reisde naar een meer waar van geloofd wordt dat het de toe komst toont. In het spiegelgladde watervlak zag hij een ander meer, aan de oever waarvan een klooster met een gouden dak stond. Naast bet klooster zag hij een boerenhutje. In 1937 gingen de eerste expedities op weg naar het oosten. Eén ervan kwam na vele maanden bij een kloos ter met een gouden dak, gelegen aan het meer. Naast het klooster stond een hutje. Overtuigd dat zij de plaats gevonden hadden waar de Da lai Lama herboren was, traden zij het hutje binnen. Een knaapje van twee jaar sprong hen tegemoet: uit de vele voorwerpen die hem werden voorgehouden koos hij zonder aarze ling de lievelingsvoorwerpen van de dertiende Dalai Lama. Ook bepaalde lichamelijke kenmerken, zoals vrij grote oren en moedervlekjes op zijn bovenlichaam, overtuigden de zoe kers dat zij de veertiende Dalai Lama gevonden hadden. In 1939 werd hij gekroond tot we reldlijk leider over Tibet, in de hoofdstad Lhasa: op dat ogenblik zette het kind de eerste stap op de weg die hem twintig jaar later als vluchteling door zijn eigen land zou doen zwerven, opgejaagd door Chi nese communisten en Tibetaanse ver raders. Voor het volk van Tibet zal hij echter altijd de enige ware heer ser blijven, en mocht hij bij de hui dige opstand het leven verliezen, dan zal de Tibetaanse geestelijkheid op nieuw gaan zoeken naar zijn re- incarnatie. "VY/AT de Tibetanen gevreesd heb ben sedert 1951, toen het ver drag tussen hun land en de Chi nese Volksrepubliek gesloten werd, is nu blijkbaar gebeurd: de Pant sjen Lama is in de plaats van hun vereerde geestelijke en wereldlijke leider, de Dalai Lama, gekomen. Voor het eerst in de geschiedenis speelt een communistisch opge voede Pantsjen Lama in Tibet de eerste in plaats van de tweede viool Het bedenkelijke is dat hij dat geheel doet volgens richtlijnen uit Peking. De Pantsjen Lama kwam op 28 april 1952, toen hij 15 jaar oud was, voor het eerst uit China in Lhasa aan. Krachtens genoemd verdrag trad hij, een kind nog, in functie. Hij ontmoette daar ook voor het eerst de Dalai Lama, die toen 17 jaar was. Negentien jaar lang had men het in Lhasa zonder een Pantsjen Lama gesteld. De vorige was in 1923 uit Tibet verbannen en in 1937 in China vermoord. Pas in 1949 werd de hui dige Pantsjen Lama in China uitge roepen als de reïncarnatie van die vermoorde banneling. Die zet van Peking wekte toen al grote bezorgdheid in Lhasa, omdat de leiders van het Tibetaanse volk er, naar nu is gebleken terecht, een poging van de communisten in zagen geheel Tibet in hun macht te krijgen. SAMEN De Dalai Lama en de Pantsjen La ma maakten in 1956 en 1957 samen een reis naar Indië. Die reis had een godsdienstige achtergrond. Het was dan ook geen wonder dat geen van beiden toen iets van politieke tegen stellingen lieten blijken. GEHOORZAAM Die tegenstellingen traden enige maanden geleden duidelijk aan de dag. In januari van dit jaar beloofde de Pantsjen Lama volgens Radio Pe king te zullen ijveren voor nationale eenheid en voor het communisme. Hij beloofde ook dat hij een einde zou maken aan de sabotage van „im perialistische elementen en contra revolutionairen", In een nieuwjaars boodschap aan het Chinese volk be loofde hij verder gehoorzaamheid aan de richtlijnen van de Chinese communistische partij. Een verslaggever uit het Westen had in 1947 een interview met de toen negenjarige Pantsjen Lama. De knaap had toen nog weinig vreem delingen gezien .en toonde veel be langstelling voor de „vreemde dui vel", Hij maakte een ernstige indruk, maar nu en dan kwam een jongens achtige glimlach te voorschijn. Via een tolk vertelde hij dat hij veel van tafeltennis, van honden en van mooie landschappen hield. Hij is een ge wone boerenzoon, en als stropop van de communisten staat hij thans aan het hoofd van „het comité van voor bereiding voor het autonome gebied van Tibet."

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6