Bier voor hoogbejaarde AMSTLEVEN levensv Het nut van de baard J' DE NATUUR ...en de antilopen ook maar vragen om een bierpakje f s KAPPIE en de Kletzkische vlam I Pag. 2 P. W. RUSSEL'S „Pas op, 1600 Vanwege de pit Brouw-professor 'Klap met overleg Koninklijk gezin met vakantie Schutsluis Haringvliet aanbesteed 1 ARSÈNE I LUPIN JACQUES BL0NDEAU DE TINTELS Jack v Dunkley in en om uw huis Buitenland helpt Djakarta bij bouw raffinaderijen Woensdag 1 april 1959 ZEEUW3CH DAGBLAD AMERSFOORT Er was een brouwhoogleraar en er waren zes gezellen. Dat moesten er eigen lijk zeven zijn, maar één costuum paste niet. De costumier had een briefje bij de zending gedaan: „Voor zeven man gazellenpakken." En wij maar zoeken naar de horentjes, zei de heer J. Korthals Altes. Hij was zelf een gezel. Gisteren. Want vandaag is hij weer heel iets anders. Beetje vreemd begin, misschien, maa" in Amersfoort was het gisteren niet anders. Daar werd me in de vroe ge middag de hand geschild door die gezel Korthals Altes, die een fraaie bruine muts droeg, een kuitbroek, witte kniekousen en een leerachtig gezellen- vest. „Welkom op deze speciaie dag", sprak de gezel en intussen ditpng de geur van hop en mout door tot onder myn tilanus. HET is voor u natuurlijk geen nieuws meer, dat Amersfoort dit jaar 700 stad is. Daar komen de rtodige Gezel Korthals Altes met de meetlat in de brouwketel te Amersfoort. „En hoe ziet u er nu ge- ij woon uitmeneer Korthals Altes?*'t vroeg ik. feesten aan te pas en vele baarden. Ben ik goed ingelicht, dan hebben zesdui zend Amersfoorters toegezegd voor de komende maanden de wangen niet te scheren. Intussen: waar gefeest wordt zijn de keien droog en als je nu een zeven- honderdjarige gaat herdenken, dan kun je dat niet doen met een doodgewoon glaasje dit of dat. Daar moet iets bij zonders gebrouwen worden en zeker als je in de stad zit, waar het brou wen door de eeuwen heen zo'n opval lende rol heeft gespeeld. Kijk, als we heel ver terug gaan, dan komen we bij de spijkerschriften van Assyriërs en Babyloniërs, en daar in is ook al te lezen over bierbrouwen Minder ver terug, tussen de 13-de en 17-de eeuw, had men in en rond Amers foort evenzeer de handen vol, aan bier. Er waren toen al beperkende be palingen op de invoer van Amersfoorts bier in Holland en Zeeland. Er volg den dreigementen van de bestuurders van de stad Amersfoort: „Als wij geen bier meer mogen exporteren, dan le vert onze stad geen soldaten meer voor de twisten met de hertog van Gelre". Een argument, waar de heer Staf nu hartelijk om zou lachen, maar waar men toentertijd zeer gevoelig voor was. Zevenhonderd jaar stad dus. Met feestbier. Nou, en daar ging het giste ren om. De heer M. Korthals Altes, een broer van de „gezel", was een van de mees- terbrouwers. Volledig in de dracht die zijn collega's omstreeks 1600 heb ben gedragen. „Het feestbier dat wij voor deze ge legenheid brouwen is bepaald iets an ders dan het gewone bier. Er is Zuid- limburgse mout en Vlaamse hop in verwerkt. Allemaal om een meer fees telijk karakter aan de drank te geven; meer pit aan het bier dus". En in de hoop, dat deze pit zou overslaan voor zover nodig, althans op de Stichting Amersfoort 700 jaat stad daarom werd aan de heer J. D H van der Neut, die voorzitter van het dagelijks stichtingsbestuur is, ge vraagd: „Wilt u nu de hop bij het bier doen?". j De heer Van der Neut liet zich dat niet twee keer vragen en onmiddellijk begon men in de enorme ketels aan net brouwen van de eerste tweehonderd hectoliter'Sint Jorisbiéf';genoeg «roo» zestigduizend flesjes. Eén "begin pas",'waarschuwde de fcei'él cffehftis de hee'f' J. Korthals Altes was,vandaag weer export-manager van de firma en broer van die andere Korthals Altes, die een van de direc- teuren is. De plechtigheid duurde niet lang, maar het begin van het Amersfoortse feest is nu gemaakt. En toen ik nu daar ergens in die Phoenix-Brouwerij zat te praten want daar was het ontdekte ik, dat men ook bij Phoenix wel eens van iets anders proeft: op een kastje, netjes in de rij, flesjes met na men als Heineken, Amstel, Oranje boom. En wie is die derde meester- brouwer?, vroeg ik voorzichtig, nadat me ter ore was gekomen, dat een tweede directeur ook aldus was uitge- rust. „Dat is professor B. D. Hartong, ons derde directielid", werd me gezegd. Professor?, informeerde ik wat on bescheiden. „Ja, aan de Hoge Brouwschool in Gent", was het antwoord. „In Neder land is hij chemisch drs". Zo, het Sint Jorisbier is dus in de maak. daar hoeft u zich geen zorgen meer over te maken. En op de terugweg naar huis sprak ik met de fotograaf over de oude Ger manen, die hun gerstebier dronken uit de schedels van de overwonnen vijan den. „Moesten ze wel niet te hard slaan", zei hij, „anders was meteen je glas stuk". „Die Euromast is er wel, maar ik wil iets geven voor de poliobestrij- ding. Waar en hoe?", aldus een lezer die gisteren opbelde. Hier is het ant woord: Prinses Beatrix Poliofonds, Den Haag, giro 969. 142 fOZEF, die was blijven zitten, keek op de prins neer. Zijn ge zicht had een hardere uitdruk king gekregen en toonde, als hij zich onbespied waande, vaak een don kere, angstwekkende hoogmoed. Hij wist nu zoveel te beter, wat macht betekende en ook wat dee moed en vernedering, wellust, pijn, dood, succes, opkomst en onder gang, vrije wil en geweld beteken den. Het was een kennis, die hij met moeite was deelachtig geworden en waarvoor hij de volle prijs had betaald. Nu keek hij bij al zijn genegenheid van die duur-betaal- de kennis toch op Titus neer. Hij wist, hoe men met vrouwen om moest gaan en voor hem was Be renice nooit een probleem geweest. Als hij in de plaats van de prins stond, zou hij die kwestie al lang in orde hebben, maar het was heel goed, dat het was, zoals het was en toen de prins Jozef jon- gensachtig-vertrouwelijk en een beetje gegeneerd raad vroeg, hoe hij zich tegenover Berenice moest gedragen en of hij niet een goed woordje voor hem wou doen bij de prinses, beloofde hij dat eerst na enige aarzeling en deed alsof het een moeilijke opdracht was. Het was geen moeilijke op dracht. Berenice was sinds zijn geseling veranderd. In plaats van de eb en vloed van haat en sympathie was er nu een rustige vertrouwelijkheid tussen hen ont staan, die voortkwam uit de ver wantschap van hun wezen en bei der gelijksoortig doel. Berenice plaatste zich tegen over Jozef niet op een voetstuk. Zonder enige terughouding liet ze hem een blik in haar leven slaan. Voorzichtig brengt hij het ge sprek op Titus. „Ik hoop, dat u mijn woorden goed zult begrijpen, dr. Jozef. Titus mag dan akelig verstandig zijn, maar als het om mij gaat, doet hij erg links en werkt zijn onhandigheid zelfs aan stekelijk op verstandige mensen als u. Titus is onbeholpen en ei genlijk nog een reusachtige baby. Je kunt werkelijk niets anders te gen hem zeggen dan Janik. Hij heeft nu voor dat woord een eigen teken bedacht, omdat ik hem meestal zo noem. Hij tekent na melijk haast alles op, wat ik zeg, want hij hoopt in mijn gesprek ken iets te vinden, waardoor hij later vat op me heeft. Een echte Romein en een goed jurist. Zeg eens, is hij eigenlijk goedmoedig? Meestal is hij het wel. Maar dan, ineens, gewoon uit nieuwsgierig heid, slaat hij aan het experimen teren, waarbij duizenden levens er aan gaan, hele steden. Hij krijgt dan onaangename koude ogen, en ik durf hem niet eens tegen te spreken." ,,Ik kan het heel goed met hem vinden en ben met hem bevriend", zei Jozef ernstig. „Ik ben dikwijls zo bang voor de tempel", zei Berenice. „Als God hem die verliefdheid heeft ingeblazen, zeg nu zelf, Jozef, wel ke bedoeling zou dat anders heb ben, dan om op die manier de tempelstad te kunnen redden? Ik ben heel bescheiden geworden. Ik geloof nu niet meer, dat de wereld van Jeruzalem uit geregeerd moet worden. Maar de stad moet ge spaard blijven. Ze mogen Jahves huis niet met voeten treden." Stil en angstig, met een onge kunsteld wijd gebaar de handen uitspreidend, vroeg ze: „Is dat al te veel gevergd?" Jozefs gezicht verduisterde. Hij dacht aan Demetrius Liban, en aan Justus, maar ook aan Titus, hoe deze naast hem had gelegen en met open, vriendschappelijke jongensogen naar hem opkeek. Neen, het was onmogelijk, dat de ze jonge, vriendelijke man, met zijn eerbied voor wat oud en hei lig was, zijn hand tegen de tem pel zou opheffen. „Met Jeruzalem zal Titus geen kwaadwillige experimenten uitha len", zei hij met groote zekerheid. „Je bent bijzonder goed van ver trouwen", zei Berenice. „Dat ben ik niet en ik weet niet, of hij me niet al ontglipt was, als ik gepro beerd had een woord tegen zijn experimenten in te brengen. Hij volgt me met zijn ogen, waar ik ga, en vindt mijn gezicht veel mooier dan andere, nu ja, wie vindt dat niet?" Ze kwam dicht bij Jozef staan, legde haar hand op zijn schouder, een blanke ver zorgde hand, waaraan niets meer te zien was van de barsten en klo ven van de woestijn. „We weten wat er in de wereld te koop is, neef Jozef. Ik dank God, dat hij de Romein deze drang heeft inge blazen, maar geloof me, als ik nu toegaf, zou hij daarna, als hij weer zulke nieuwsgierige ogen opzet, be slist niet meer naar me luisteren." (Wordt vervolgd) Advertentie was de eerste schotel, die de krant bood het alweer pijnlijke nieuws over Tibet. De politieke kant daarvan belangt meer onze hoofdredacteur, die er al over ge schreven heeft. Maar ik sta nu eenmaal graag stil bij de meer menselijke achtergrond van het nieuws en dus ook van deze tra gedie. In mijn hart heeft altijd een zekere sympathie gewoond voor de Tibetanen. Dat wil zeggen, na dat ik er eens wat boeken over ge lezen had. Zeker, ik weet, dat het geen Christenen zijn. Hun gods dienst is een heel wonderlijke godsdienst. De levende Boedha, die telkens weer terugkeerde in een andere incarnatie, een kind, dat op het ogenblik van het ster ven van de oude was geboren en aan zijn lichaam de kenmerkende trekken vertoonde, werd na soms enkele jaren gevonden en dan als de opvolger gekroond, om vervol gens te worden opgevoed op een wijze, die in overeenstemming was met zijn roeping. Men be grijpt dat ik voor deze dingen geen bewondering heb. Maar wat ik wei bewonderde, was de vroomheid, waarin dit volk der Tibetanen aan dat geloof vasthield. Het gehele le ven was van de godsdienst door trokken. Een groot deel van het volk wijdde zich in de immense kloosters geheel aan deze gods dienst. Gebed was daarbij één der belangrijkste uitingen. En omdat men niet genoeg kon bidden. Het men de wind gebedsmolens in be weging brengen, die de reeksen gebeden steeds deden voortwente- len. Het volk beijverde zich, om deze dienst in stand te houden, met alle pracht en praal, die maar bereikt kon worden. Het Ti betaanse volk is een vroom en zachtmoedig volk, dat alleen be geerde, aan zichzelf en zijn gods dienst te worden overgelaten. In menging van vreemden wenste het niet. Zelfs zag het liever geen vreemden het land betreden. Daarom was er altijd een grote reserve tegen het Chinese volk, dat telkenmale probeerde, dit land en volk te onderwerpen. Zelfs als er onderwerping was, bleek het de overwinnaars, dat het beter was, het volk toch zijn eigen gang te laten gaan. Als de Christelijke zending dit volk had kunnen be reiken en zijn geloof had kunnen richten op de Christus, Wiens op standing we pas herdacht hebben, had deze diepe vroomheid onge twijfeld een belangrijke winst voor het Christendom kunnen zijn. Maar nu heeft het communisti sche China op gewelddadige wij ze een eind eraan gemaakt. Kloos ters zijn gebombardeerd en in brand gestoken, de Dalai Lama heeft moeten vluchten en schijnt daarbij gewond te zijn. De com munisten proberen hem te van gen, eer hij de (misschien) vei lige Indische bodem bereikt heeft. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gisterochtend per vliegtuig van Soesterberg vertrokken om met de vier prinsessen een vakantie van ongeveer een week te gaan doorbrengen in Cervinia in de Italiaanse alpen. Het is voor de Koningin thans moge lijk deze korte vakantie te nemen, nu een formateur is aangezocht en deze zich voorstelt ongeveer twee weken voor de voorbereiding van een eventuele for matie nodig te zullen hebben. In de middag kwam het KoninkHjk gezin op het vliegveld van Turijn aan. Het werd verwelkomd door de Neder landse consul en de president en de vice-president van de Fiat-fabrieken. De Koningin droeg een korte minkjas, een beige hoed en rose handschoenen. De Prins droeg een overjas en een Ti- roler hoed. Hef gezin overnachtte in het Principi di Piemonte hotel en zou vanochtend met de auto naar Cervinia vertrekken. -s „Zo", uias tien minuten later I 7*)/ het antwoordtoen de export- manager van de brouwerijdezelfde heer J. Korthals Altes, achter het bureau in zijn werkkamer zat. I Vice-president rechtbank te Rotterdam i ROTTERDAM. Tot vice-president van de rechtbank te Rotterdam is be- noemd mr. J. C. van Panthaleon ba- j= ron Van Eek, thans rechter in deze rechtbank. DEN HAAG. De dienst Deltawer ken heeft aanbesteed het maken van een bouwput met haven voor een schut sluis in het Haringvliet bij Stellendam met bijkomende werken. Er waren vijf tien inschrijvingen. De laagste inschrijver is Hollands aannemersbedrijf Zanen Verstoep in Den Haag voor 2.403.000; de hoogste is Reef's aannemings- en handelmaat schappij N.V. te Oldenzaal voor 4.200.000. |lllll!llllllllllllllllllllllllllllll!llll 1 Vrij naar Maurice Leblane illlllllllllllllllllllllilllllllUIIIIIIIH jiiiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiitii „.ÏMTSSMKWAMIk MIES» vajx -ba-z.ei.en te&as en DIE vertelde dat maar zoomtje aremd eeN...». door v— iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii gum In een ziekenhuis te Nijmegen over- leed gisteren de 72-jarige P. J. Coenders. Hij was maandagavond onvoorzichtig de Oranjesingel overgestoken, door een auto aangereden en zwaar gewond geraakt. Iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De wereld, de wereldgroten zien het aan en zeggen: „ach, ach", maar daar bUjft het bij. En de Christenwereld, als die zich dan al afzonderlijk wil stellen van „de wereld", maakt hierop geen uit zondering. Of zou het toch zó zijn. dat die Christenwereld de kracht van het gebed aanwendt? Buxus of gro.enblijvende palmboom pjes die zo veel voor randbeplanting worden gebruikt hunnen op de duur van onderen wel eens kaal worden. Dat staat niet prettig .en dan is het nu de goede tijd hen maar eens uit de grond te nemen. U zult dan wel zien dat er onder aan de wortels een flink stuk zit dat eigenlijk wel gemist kan worden; een min of meer dood stuk. Dat kan men dus wegsnoeien Van boven wordt de palm ook terug geknipt en op die manier kan men de pair.: een flink stuk in de "grond laten zakkju en zul len ze weer beter groeien. 26. Het donkerde reeds, toen de Kraak het Meer van Problemz opvoer. En nog steeds hadden zich geen problemen voorgedaan. Ook het varen leverde geen gevaar op. Het schip had de Tov. met zijn gevaar lijke ondiepten en stroomversnellingen immers achter zich gelaten, en Ratskov had zijn loodswerkzaamheden gestaakt en zich bij zijn vorst in de kajuit ge voegd voor het bespreken van enkele re geringszaken. Kappie vond het tijd wor den om de Maat te gaan aflossen. De arme stuurman had zoveel geleden door het verlies van zijn baard, dat men niet van hem kon verlangen, daarbij nog uren achtereen aan het roer te staan. Maar toen Kappie hem dat kwam zeg gen slaakte hij een kreet van verras sing. Hij had verwacht zijn stuurman aan te treffen, terwijl deze zielig over zijn barre, verschroeide kin stond te kniezen. Inplaats daarvan echter, wend de de gestalte aan het roer hem zelf bewust zijn weelderig behaard gezicht toel „Alle kniezebieters, jong! Hoe heb je dat ja klaargespeeld?" vroeg Kappie. „Heb je soms een haargroeimiddel in je.." De woorden bestierven hem in de mond. Plotseling had hij het verschijn sel van de snelgedijende baard doorzien en wat daarachter stak kon niets anders zijn, dan een spion van graaf Bandelos. Deze had het dus nog steeds op het Kletzkische vuur gemunt.. DJAKARTA (Reuter) De direc teur van de nationale Indonesische oliemaatschappij, Perusahaan Minjak Nasional, heeft meegedeeld aanbie dingen te hebben ontvangen uit Ja pan, de Verenigde Staten en West- Duitsland voor de bouw van een raf finaderij, benzine-installaties en aan leg van havens voor de olievelden op Noord-Sumatra, waarmee ongeveer 15 miljoen is gemoeid. Intussen zijn met Japanse maatschap pijen onderhandelingen begonnen over gemengde exploitatie van deze olieterrei- R6pM1EWni f u'? toebehoren aan de B.P.M. Zoals bekend heeft de B P M geen toestemming meer gekregen deze terreinen te exploiteren. tHSi!0 °'ieï?'fel1 aa" do Arubaai, in Tamiang, Perlak en Djulu Raju wordt thans maandelijks 150.000 barrels ruwe olie gewonnen. Hiervan worden 40.000 barrels uitgevoerd tegen 2,24 per bar rel. Deze produktie wordt verkregen met het oude materieel van de B.P.M.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2