Parlementair rapport over Kongo weinig vleiend voor België Franse leger versterkt prestige in Algerije sarff-s Wervelstormen teisteren Madagascar SCHIP - NA FINANCIËLE MOEILIJKHEDEN - IN STILTE TE WATER ENORME PAASDRUKTE IN GEHEEL WEST-EUROPA Amerikaans plan voor langzame hereniging Twee ministers, één vrouw Moeder zette haar leven op spel om kind V.S zijn onoverwinnelijk; nog groeit hun kracht Dinsdag 31 maart 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD „Opgekropte wrok kwam tot uitbarsting" Buitenlandse invloed Geen processen AMIROUCHE IN GEVECHT GEDOOD Britse luchtmacht ontruimt Iraakse basis accepteert raketbases Berucht om discipline Onsmakelijk neergestort Politie zochtmaar niet naar hem ilduraeen nieuw Gero fabrikaat! ildurcr De Schelde bouwt toch door Auto met Hongaren sloeg over de kop Spoedige oplossing? Demonstratie tegen H-bom in Londen Boerderij van prinses \X ilhelmina uitgebrand Politieboot voor Europoort Koopman snapt niets WESTELIJK OVERLEG OVER DUITSLAND van kadavers „Ruslands rug zal gebroken worden" IN BEGINSEL EENS 5 Mislukte proeven Dulles in Florida 3 Offerblokken meegenomen Pag. 5 BRUSSEL (ANP) Minachting van de „kleine blanke" voor de zwarte de blanke die de zwarte verplettert niet zijn meerderheidswaan en de bierdoor opgekropte wrok die door een enkele vonk een ontploffing deed veroorzaken. Ziedaar volgens het rapport van een Belgische par lementaire commissie enkele der diepere oorzaken van de onlusten die in januari in Belgisch Kongo zijn voorgekomen. Het rapport van de parlementaire commissie is zaterdag verschenen. Er zijn nog veel meer ver schijnselen die de commissie zijn opgevallen en die mede hebben geleid tot de geweldplegingen. Bijvoorbeeld: de reusachtige ver schillen in loon, de werkloosheid, de jeugd die het voor een deel zonder scholen en zonder werk moet stellen, de overbevolking van de inheemse wijken van Leo- poldstad, politieke agitatie ge voed door een beweging voor on afhankelijkheid in geheel Afrika, gebrek aan beslistheid van de politiek der Belgen en een daar mee gepaard gaande besluite loosheid van het bestuur, ten slotte een gebrek aan een dyna mische economische politiek en ontoereikende financiële politiek. Met de ontbinding van de Abako, de militante nationalistische organisatie van de inheemsen, verklaart de com missie zich akkoord. Zij acht het even wel onjuist te stellen dat de Abako op 4 januari een oproep heeft gedaan tot de onlusten. Deze beweging had al vele maanden het daarvoor geschikte kli maat geschapen. Zeer stellig is de parlementaire com missie in haar overtuiging dat er bui tenlandse invloeden aan het werk zijn in de Kongo. Zij verwijst o.a. naar de pro paganda vanuit Accra, de hoofdstad van Ghana en naar het communisme. De invloed van het communisme wordt echter wel overdreven, zegt de com missie. De negers die de Wereldtentoon stelling in Brussel hebben bezocht, merk ten daar dat de menselijke betrekkin gen in België hartelijker zijn. De grote massa der inheemsen keur de de gewelddaden af, meent de com missie uit het parlement. De militaire operaties, die drie dagen in beslag na men, hebben te lang geduurd, staat er in haar rapport. Vooral omdat de be togers alleen met stokken, staven en; stenen gewapend waren. De negersol daten hebben zich uitstekend gedragen. Politieke processen tegen de leiders! van de Kongolezen, die verantwoordelijk zijn voor de onlusten, acht de commis sie \niet raadzaam. Alle politiek van kortzichtige repressie moet achterwege blijven. De inheemsen moeten weten dat zij het recht hebben propaganda voor hun onafhankelijkheid te mjtken, voor een gezond nationalisme en een vooruit strevende houding. Het propageren van ondermijnende ideeën moet onderdrukt worden. Het rapport beveelt tot slot een aan tal economische maatregelen aan. BAGDAD (Reuter. AP) De basis van de Britse luchtmacht in Irak bij Habbanija wordt opgeheven. Al le vliegtuigen, manschappen en voor raden van de R.A.F. die daar zijn ge- legerd en opgeslagen zullen spoedig pct" helicopter hebben zij Fransen en Algerijnen, die Amirouche kenden, naar de plaats van de strijd gebracht, teil einde hem te kunnen identificeren. Ook een vliegtuig vol buitenlandse en Franse journalisten zijn er naar toe gezonden Van onze correspondent PARIJS Terwijl de kritiek op de politiek van generaal De Gaulle in de kringen van de Algerijnse kolonialisten schijnt toe te nemen, hebben de Fran se troepen hun prestige ver sterkt. Zij hebben tijdens een recente operatie kolonel Ami rouche, een van de leiders van de nationalistische gewapende troepen', die binnen Algerije opereren, gedood. Amirouche was een uiterst belangrijke figuur, bevelhebber van een van de zes gebieden, waarin dé F.L.N. de Algerijnse nationalistische beweging. Algerije heeft verdeeld. Hij gold als onvindbaar en ongrijpbaar en hu schijnt door de Fransen gedood te zijn zonder dat zij aanvankelijk wis ten, dat zij een zo belangrijke per soonlijkheid in handen hadden gekre gen. worden teruggenomen. Deze mededeling werd maandag ge daan door het Britse ministerie van bui tenlandse zaken. Er is over deze zaak j een overeenkomst tot stand gekomen tussen de twee regeringen. In Habbanija zijn 300 man van de Britse luchtmacht gelegerd met hun ge zinnen. Het vliegveld ligt niet ver van Bagdad. De Britten hielpen in Habbanija met; de opleiding van de Iraakse luchtmacht. Vanaf de omwenteling in Irak van het vorig jaar stond het al zo goed als vast I dat de Britten zouden moeten vertrek- ken. Onlangs heeft Irak zich teruggetrok- ken uit het Pact van Bagdad, waar ook i Engeland deel van uitmaakt. Engeland heeft aan de basis Habbanija ruim drie miljoen pond ten koste gelegd. In Mosoel zijn tweede Paasdag vier officieren van het Iraakse leger terecht gesteld. Zij hebben deelgenomen aan de opstand tegen generaal Kassem. WASHINGTON (Reuter) Italië zal de beschikking krijgen over Ame rikaanse raketten met middelbare reikwijdte. Een akkoord daarover is tussen de regeringen van de twee be trokken landen gesloten. Italië is op het vasteland het eerste Europese land dat lanceerbases op zijn grondgebied laat vestigen voor Ameri kaanse raketten. Engeland heeft de be schikking over raketten van het type Thor. De verdedigingskracht van het Noord- atlantische bondgenootschap zal toene men door het vestigen van raketbases m Italië, zei een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken. Naar het schijnt was de kolonel, die een opgejaagd en trekkend leven moest leiden, onderweg naar Tune sië toen hij werd gedood. Hij was bekend zo niet berucht geworden door de discipline, die er onder zijn troepen heerste (en die hij met alle middelen handhaafde), door zijn ad ministratieve gavën en door zijn vroegere spectaculaire maatregelen ten opzichte van de Franse krijgsge vangenen welke zijn troepen maak ten. Uiteraard zijn de necrologieën, welke de Franse dagbladen aan hem wij den niet al te sympathiek. Zij ver wijten Amirouche in het bijzonder de executies van aanhangers, welke dreigden af te vallen en de ontvoe ring van Franse staatsburgers in Al gerije. Voor Nederlandse begrippen uitermate onsmakelijk hebben zich gisteravond de twee grote Parijse avondbladen France Soir en Paris Presse gedra gen, die op cïe voorpagina's grote fo to's van het gelaat van de dode ko lonel hebben gebracht. Waardiger is de oproep van Delou- vrier, de Hoge Afgevaardigde van de Franse regering in Algerije geweest. Hij heeft erkend dat Amirouche in de strijd is gevallen. Zijn dood, zo heeft hij verder gezegd, zal toch nut kunnen hebben, wanneer hij het ein de van de strijd helpt bespoedigen. En daarop heeft hij een oproep aan de nationalisten gedaan met het ver zoek van de vrede der dapperen". j Inmiddels schijnt in Algerije onder de Franse nationalisten bij het naderen van de 13e mei de geest van onaf- j i van de i«5e mei ae geesi van onai- r l*rl 11S Vprk60rsvll6£tui£ hankelijkheid (of beter: van integra- O O i tie) opnieuw vaardig te worden. De BANGUI. CENTRAAL AFRIKA (Reu ter). Een Frans verkeersvliegtuig is zondag neergestort in de rimboe van midden-Afrika; gevreesd wordt dat bij deze ramp de premier van de jonge Middenafrikaanse Republiek. Barthele- my Boganda, het leven heeft verloren. Het toestel, een Nord-Atlas. had een bemanning van vier. en vervoerde vijf passagiers. Reddingsploegen kappen zich een weg door het oerwoud naar de plaats waar het vliegtuig moet zijn neer gekomen. Boganda is de man- die van de Fran se kolonie Oebangi Sjari, ten noorden van Belgisch Congo, vorig jaar een vrije republiek maakte. Hij is 48 jaar oud. Ruitentikker gevat ROTTERDAM. Tweemaal is in de nacht van Eerste cp Tweede Paasdag in het centrum van Rotterdam een kei door een winkelruit gegaan Even vóór twee uur sneuvelde het raam van juwelier Van Andel op de Hoog straat. Enig ander resultaat had dat echter niet, want achter het glas was een ijzeren beveiliging aangebracht. Kort na twee uur meldden wakker ge worden bewoners van de Goudsesingel de politie, dat iemand bezig was de etalage van sigarenmagazijn Dullaaia j!i -het Industriegebouw leeg te halen. Dank zii de mobilofoon waren binnen een paar minuten vier politiewagens, die de buurt afzochten naar de eerste dader, op de Goudsesingel. Zii vonden de zestienjarige A. B terwijl hij bezig was zijn zakken vol te prop pen met sigaretten, shag en aanste- De longen, die al eerder een b™mfiets L had weggenomen, is in verzekerde be- waring gesteld. Vast staat, dat hij mets heeft te maken met de vermelde ruit van juwelier Van Andel. r%r» A* kade van Zierikzee is het ze venjarige zoontje van de familie Alburg rend. opnieuw ultra's, voor het merendeel dus zij die eens de commissies voor open baar welzijn hebben uitgeroepen, ste ken overal het hoofd weer op. Numeriek zijn zij in de minderheid een punt waarop de Gaulle ook vo-1 rige week op zijn persconferentie weer terloops de aandacht heeft ge-1 vestigd. Hun agitatie is er echter niet naar om de eensgezindheid tus- j sen Europeanen en Mohammedanen in Algerije te helpen bevorderen. In- tegendeel. Zondag is een missie van de Algerijn se nationalisten in Peking aangeko men, de hoofdstad van communistisch j China. Aan het hoofd staat Omar Oussedik, minister van staat in de z.g. vrije Algerijnse regering. De missie zal waarschijnlijk onderhan delen over Chinese wapenleveranties aan de nationalisten. MODEL 'FESTl' EEN CREATIE VAN DICK SIMONIS Al honderd doden TANARIVE (U.P'.I., A.P.» In minder dan een week hebben vijf achtereenvolgende wervelstormen het eiland Madagascar geteisterd. Er zijn reeds ruim honderd doden gevallen, doch dit aantal zal waarschijnlijk nog ver overschreden worden. Voortduren de stortregens veroorzaken nog steeds geweldige overstromingen, de ver bindingen zijn verbroken en er dreigt hongersnood. In het noorden en het westen van het eiland is de bevolking samenge dreven op enkele droge stroken; in de hoofdstad Tanarive zijn hele stra ten door het water weggevaagd. Slechts het centrum van de stad is nog droog en wordt door vluchte lingen overstroomd. Van Tanarive is geen contact meer mogelijk met de andere delen van het eiland, spoor- en wegverbindingen zijn uitgevallen, en het vliegveld Arivonimano is over stroomd, zodat de Franse luchtmacht geen verdere hulp kan bieden. In de hoofdstad en de omliggende steden zijn tot nu toe 50.000 mensen dakloos geworden: de regering heeft benzine, hout, meel, brood en andere vo ed in gsm iddelen ger a-nts oeneerd Ziiduro, duurzaam en praktisch; vervaardigd van Gero edelstaa). Elegant in zijn verfijnde vorm. een sieraad door de hoge glans. Vraag Uw Gero leverancier GERO EDELSTAAL De veerdienst GoriiichemSleeuwijk wordt weer gewoon uitgevoerd nu de veerboot Gorinchem V na reparatie weer in gebruik is genomen. LONDEN. Een enorme drukte in geheel West-Europa, vooral in de hoofdsteden en de bekende toeristen plaatsen, tamelijk goed weer op Eerste Paasdag, minder goed tot guur weer met veel wind en regen op de tweede dag, dat was het beeld van Pasen 1959 Honderdduizenden hebben de Paas dagen buiten hun woonplaatsen door gebracht. Daarbij gingen de Westberlij- ners en in de inwoners van de Franse hoofdstad wel aan de spits. Zeer veel Britten brachten hun Paasvacantie door in Parijs. Honderden autobussen trokken naar en door de lichtstad, maar de vrijwel constante regen maakte het wandelen over de boulevards en langs de Seine tot geen groot genoegen. Dertig mensen zijn tij dens de paasdrukte op de wegen in Frankrijk bij verkeersongelukken ge dood. Spelbreker XXIII de samengestroomde menigte op het St Pietersplein. In West-Duitsland was de drukte wel zeer groot. De Bundesbahn moest 130 extra treinen inleggen om alle reizigers te kunnen vervoeren. Kilometers lange rijen auto's stonden bij de zonegrens tussen beide delen van het land te wachten om doorgelaten te worden. Duizenden Oostberlijners brach ten een deel der paasdagen door in het westelijk deel van de stad Zeker een kwart miljoen Westberlijners was voor Pasen al naar West-Duitsland gereisd. Ook Engeland had geen erg mooi weer tijdens de paasdagen. Toch was het op de wegen zeer druk. In België was het als in Nederland: veel Duitsers en vooral op tweede paas dag slecht weer. Duizenden toeristen vulden tijdens de,, beide paasdagen de bekende vakantie- centra van Zwitserland, om nog eens voob het laatst dit jaar te skieën. Ook daar was de regen dikwijls spelbreker, even als in Wenen. Zweden rilde onder zware sneeuw stormen; ook in dat land kwamen veel MAASTRICHT Zeven Hongaren zijn verkeersongelukken voor. j zondagmorgen tegen vier uur op de Borg- Regen en zware stormen meldde Italië harenweg langs het Julianakanaal te op tweede Paasdag. Desondanks gingen j Maastricht twee maal met hun auto over miljoenen Italianen naar buiten. Vanuit j de kop geslagen. Enkelen van hen werden zijn werkkamer zegende Paus Joannes licht gewond Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN De beta lingsmoeilijkheden, die zijn ge rezen tussen de Griekse rede rij Carras en de N.V. Konink lijke maatschappij De Schelde in Vlissingen, werden zater- morg'en in alle vroegte ondub belzinnig geopenbaard. Baas Smit, één van de arbeiders op. de werf, haalde een hendel over en een dok liep vol water: het bijna vijftienduizend ton metende m.s. Argp Altis was in alle stilte tewatergelaten. Géén juichende toeschouwers,1 géén sirenegeloei, géén cham pagne en bovenal géén vertegenwoordiging van de re derij. De moeilijkheden met de betaling waren al in februari aan de dag ge treden. Toen werd een vorig schip voor dezelfde rederij tewatergelaten. De Argo Sounion. Dat schip ligt nog steeds in de Vlissingse haven aan de ketting. De rederij had tien schepen bij De' Schelde besteld, waarvan de Argo AI-: tis het zesde is. De werf vervolgt on-| danks de financieringsmoeilijkheden normaal haar werk aan de Griekse op dracht. ,,Ik acht het zeer waarschijn lijk, dat de moeilijkheden spoedig wor den opgelost," zei ons de president directeur van De Schelde, ir. J. W. Hupkes. .,De arbeiders op De Schelde hoeven zich niet bezorgd te maken." heer Hupkes schreef de moeilijk-, heden toe aan de aanzienlijk slechter, geworden vrachtenmarkt in de scheep- vaartwereld. Als de moeilijkheden nog' even voortduren zal de Argo Altis naast het vijfde schip in de serie, de gelegd. De reder John Carras had de op dracht voor de bouw van een serie van tien schepen vorig jaar geplaatst, tegelijk met die van een serie van acht schepen bij de Nederlandse dok en scheepsbouwmaatschappij in Am sterdam. De Amsterdamse maat schappij zal binnenkort gereed komen met het eerste schip van de serie. In de Vlissingse haven ligt sinds enige tijd de fonkelnieuwe Argo Sounion aan de ketting. Wanneer de financieringsmoeilijkheden tussen Carras en De Schelde niet spoedig worden opgelost zal een nieuw Carras-schip, de zaterdag „geruis loos" tewatergelaten Argo Altis, naast haar voorgangster komen te liggen Eigen nieuwsdienst LONDEN Rond tienduizend mensen trokken tweede Paasdag naar het cen trum van Londen om deel te nemen aan een grote demonstratie tegen het gebruik van "de waterstofbom. Zij had den een mars van een dikke 80 km achter de rug. Na de oorlog heeft Londen nog zelden een betoging mee gemaakt waar zovelen aan deelnamen. De mars was Goede Vrijdag in Alder- maston begonnen, waar de fabrieken staan waar kernwapens vervaardigd worden. Dominee John Collins, een der voornaamste leiders van de campag ne voor het afschaffen van kernwa pens. liep aan het hoofd van de stoei het Trafalgar Square op, waar tal van redevoeringen werden gehouden. Engeland moet. zo nodig alleen, de aanmaak van waterstofbommen stop zetten, was hun thema. aan de ketting wordenjTai van muzikanten liepen in de stoet mee. Dat was ook wel nodig, want de regen die bijna voortdurend op de be togers neerstroomde, dreigde soms de strijdlust te doven. Honderden moes ten behandeld worden omdat'zij last hadden van blaren. Eigen nieuwsdienst APELDOORN Een oude boerderij te Hoog Soeren, eigendom van prinses Wilhelmina. is gisteravond uitgebrand. Vermoedelijk door een ontploffing in de schoorsteen heeft het rieten dak vlam gevat, waarna al vlug het hele gebouw in brand stond. Er kon maar een klein deel van de inventaris worden gered. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Mettertijd zal de Rivierpolitie in het havengebied van Europoort een tweede bureau moeten krijgen want de afstand tussen dit gebied en het bureau aan de Park haven is te groot. Voorlopig zou er mee kunnen worden volstaan om in Europoort een politieboot te statio neren, maar dan een van een bijzon der type. Het dient een zeebouwend vaartuig te zijn teneinde onder alle weersom standigheden buitenom" naar Hoek van Holland te kunnen varen, voorts zou het tijdelijk als varend posthuis moeten worden ingericht èn tevens voor de ambulance dienst moeten kunnen doen. Zulk een vaartuig kost al heel gauw vijf a zes ton en daarom achten B. en W. i^et wenselijk eerst eens een model te doen uitdokteren in het Scheepsbouw kundig Proefstation te Wageningen. De kosten van voorbereiding en onderzoek worden geraamd op 13.500 welk be drag gefinancierd zou kunnen worden uit de 3-millioen-post. Eigen nieuwsdienst EEMNES De huidenkoopman J. van S. te Eemnes blijft het tegenover de politie een raadsel vinden waar alle kadavers van katten en geitjes en on geveer tien halsbanden van honden van daan komen, die onlangs in zijn tuin zijn opgegraven. De politie zal niettemin tegen hem pro ces-verbaal opmaken wegens overtreding van de destructiewet. Ook zal hem dief stal van twee katers ten laste worden gelegd. Bij een inval in de woning van de huidenkoopman vond de politie één van de katers in een nauw hokje in zijn schuur; de andere was kennelijk kort tevoren doodgeslagen. WASHINGTON (A.P.) Rus- j Atoombommen en waterstofbommen lande rno 7al BehrnltPii wm-rlpii kuniJen met zeer grote nauwkeurigheid lancis rug zal geDroKen wolaen j wor{^en neergeworpen, met een accura- wanneer het een grote oorlog zal tesse die in meters is af te lezen, beginnen. Amerika zal dit jaar i j- 1 1 onoverwinnelijk zijn en er is een Kern leiding kleiner nog grotere militaire macht van: Amerika in voorbereiding. Met deze en nog vele andere uitspra ken, hebben enkele van de hoog ste militaire leiders van de Ver enigde Staten het Congres een indrukwekkend exposé gegeven van de militaire kracht van het land. WASHINGTON (Reuter) I De ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Groot-Britannië en Frankrijk komen vandaag te Washington bijeen om, alvorens deel te ne men aan de plechtige viering van de tiende verjaardag van de Noordatlantische verdrags organisatie, een gezamenlijke politiek te beramen die zij zul len volgen op de komende con ferentie met de Russen. Het is de bedoeling dat de nu uit te - stippelen weg zal leiden tot een topconferentie. Onder de vele plannen die zij voor zich zullen hebben wordt de belang rijkste plaats ingenomen door een Amerikaans voorstel dat ten doel heeft binnen enkele jaren tot een verenigd Duits-i land te komen. De Westelijke Grote drie zijn het in beginsel al over de uitvoerbaarheid van het plan eens. Zij hopen dat de Russen l er ook akkoord mee zullen gaan op de ministersconferentie welke op 11 mei1 zal beginnen. Het houdt in zoverre re-, kening met de Russische wensen, dat het niet vooropstelt, dat er met alle geweld eerst vrije verkiezingen in ge heel Duitsland moeten worden gehou den om tot een hereniging van Oost en West te komen. De belangrijkste pun- ,ten van het Amerikaanse plan, dat ook aan alle leden van de Navo zal worden voorgelegd eer hel te Genève ter sprake zal worden gebracht, zijn: j Zij legden daarover verklaringen af 4 Berlijn wordt langzamerhand ™or de commissie uil het Huis van Af- 1 weer één geheel, terwijl de re- S' ioor"- J geringen van Oost- en West-Duitsland&elf*en VOQ1 steeds nauwer gaan samenwerken op steeds meer gebieden. Uit de afgelegde verklaringen bleek dat de Sowjetunie' en Amerika allebei nog dit jaar zullen beschikken over en kele operationele intercontinentale bal listische raketten. De kernlading van de Russische raket zal voorlopig kleiner zijn dan die van de Verenigde Staten. Vooral door de beschikking die Ame rika heeft over lanceerbases voor raket ten van het type Thor (reikwijdte 2400 km) in Engeland, is het dit jaar wat raketten betreft in een veel sterkere positie. Rusland zou om de Amerikaanse bases in West Europa te kunnen bestoken met raketten de lanceerbases daarvoor moe ten opschuiven naar zijn vazalstaten. Dit schijnen de Russen niet te willen riskeren. de toewijzing van ode defensie. Dat geschiedde Tn januari en februari. Hun verklaringen zijn na censuur vrijgegeven voor publi- I catie. Het Westen zal ondertussen dul- Wat *n eersfe PÏa?ts.in de uitlatin- den dal het verkeer naar Wesi Seu van de verantwoordelijke leiders van Berliin wordt gecontroleerd door rw~ Amerika's verdedigingsapparaat opvaltZij kunnen, zo menen de militaire duitse iiftoritffteSdif optreden als ,s hu" grote °Ptimisme over ket mill- leiders van de Ver. Staten, tot aan 1962 aJ^nlen van He P (aire vermogen van het land. Generaalmeer raketten met grote draagwijdte ..agemen van ae Kussen Maxwell Taylor, staf chef van het leger, - vervaardigen dan Amerika, maar er be dt Ten slotte moeten er vriie ver- meende dat de Verenigde Staten reeds staat de kans dat zij daarbij moeilijk- 6 kiezmeen Torden aehouden ir °ver te veel kernwapens beschikken heden ondervinden. Er zijn in de Sow- Oost- e'f West-Duitsland ter vorminS VOOT represailledoeleinden. jetume verscheidene mislukte lancerin- uosi en wesi uuiisiana tei vorming gen met dit soort raketten geweest. y een regering voor het gehele f f t' meldde de Amerikaanse inlichtingen- land. Mei die regering zouden alle j\ iet ZO elleCliel dienst. staten die met liet Derde rijk in oorlog Nog altijd breidt Amerika zijn vloot zijn geweest, een vredesverdrag moe- Een Russische aanval met kernwapens, i lange-afstandsbommenwerpers belangrijk op dit ogenblik, zei generaal Twining. uit. Intussen wordt alle aandachtige- voorzitter van het comité van chefs vanschonken aan de verbetering van de HOOP staven, zou vrijwel geheel met bemande; intercontinentale raketten en aan het l,vu 'vliegtuigen geschieden. De Russische I onkwetsbaar maken van de lanceer- dreiging uit de lucht noemde hij niet plaatsen. half zo groot als die van Amerika; eni ook niet zo effectief. Amerika beschikt over duizenden 1 vliegtuigen voor aanvallen met kern wapens. De Amerikaanse strategische luchtmacht kan vrijwel onmiddellijk in actie komen om de vernietigendste bom- men boven alle delen van de Sowjetunie komt, zal het toch misschien kunnen laf te werpen, zo bleek uit de verklarin- dienen als uitgangspunt voor discussie j gen van de diverse militaire leiders, op de komende conferentie van minis-j De belangrijkste strategische doelen ters van buitenlandse zaken. I in de Sowjetunie zijn Amerika bekend. ten sluiten. Men hoopt met dit plan, dat in enige opzichten tegemoet komt aan het Rus sische standpunt, zowel de hereniging van Duitsland als een zekere mate van WASHINGTON (Reuter) Ik voel me vrij goed, zei een bleke John Fos ter Dulles maandagmiddag op hel vliegveld van Washington. Hij vertrok daar vandaan naar Florida om wat aan te sterken na de bestralingen die I hij de laatste weken in het ziekenhuis heeft ondergaan. Dulles' plaatsvervanger Herter, die met tal van andere autoriteiten op het vliegveld was om Dulles te zien ver trekken, zei nog niet te weten wan neer de minister van buitenlandse za ken naar Washington terugkomt. Dulles die vergezeld wordt van zijn vrouw, maakte de reis in president Eisenhowers privé vliegtuig. Drie mensen, die het kennelük naar de zin hebben: minister Luns (links), zijn vrouw en ilr Heinrich von Brentano, <lc Duitse minister van buitenlandse zaken Zij kwamen zaterdag met bet I'ranse schip Flandre te New York aan. Al is liet de lieren zo niet aan te zien, bun wachten zware dagen. Von Brenlano zal vandaag en morgen te Washington gaan praten met vertegenwoordigers van de Amerikaanse, Engelse en Franse ministeries van buitenlandse zaken. Samen zullen de ministers donderdag de opening bijwonen van de tiende zitting van de Navo- raad, waarvan minister Luns voorzitter is. Ongetwijfeld hebben de ministers tijdens de reis santen al uitgebreid gebabbeld over dc internationale vraagstukken. Zo tc zien zijn ze hel wel eens geworden. 1 Men begint met het op grote schaal uitbreiden van de econo-l mische en sociale contacten tussen, West-Duitsland en Oost-Duitsiand. O Ongeveer tegelijkertijd begint men, na internationaal overleg, met het beperken van de strijkrachtcn in Midden-Europa. Ten slotte zou het zelfs moeten komen tot het terugtrekken van alle buitenlandse troepen van Duits grondgebied. LONDEN (A.P.) Ou- danks de waarschuwingen van vele artsen dat zij haar leven riskeerde door een kind le willen hebben, heeft een jonge Engelse vrouw haar wil doorgezel: Zij is sinds zaterdag de dolgelukkige moeder van een welgeschapen dochter tje van vyf pond. Shirley Comparini heeft een hartperf oratie. Zij trouwde veertien maanden geleden niet een Italiaanse dienstplichtige; reeds toen verklaarden de arisen dal een reis voor haar een le- vensgevaar/ijke onderne ming zou zijn, doch zij trok zich daar niets van aan en reisde naar 1 lalom Gin- Iio Comparini te ontmoe ten. Hij kreeg speciaal ver lof van de. legerautoritei- ten en het tweetal trouwde in Engeland. Shirley wilde ondanks haar kwaal een normaal huwelijksleven leiden; zij wilde ook in ieder geval kinderen krijgen, hoewel zy wi»t dat zy daarmee haar leven op spel zette. De normaal verlopen be valling was voor de staf van het beroemde Guy's Hospital in Londen een grote opluehling: sleehls weinige doktoren hadden een goede afloop durven voorspellen. Een zegsman van liet ziekenhuis ver klaarde gisteren: „Zij heeft nu bereikt wat zij wilde, en op het ogenblik onder vindt zij er hoegenaamd geen nadelige gevolgen van. Moeder en kind maken het uitstekend". SUSTEREN i ANP i De 24-jai'ige mej. A. S. uit Kessel is zondag in Sus- teren gearresteerd, terwijl ze naast de kerk een offerblok stond leeg te schud den. Er zat ruim vijftig gulden in. Ze heeft bekend dat ze het offerblok uil de kerk had meegenomen Bij haar thuis werd er later nog een gevonden. Ze zou in verscheidene plaatsen in de buurt offerblokken hebben gelicht, maar haar buit zou nooit erg groot zijn geweest; die zou hebben gevarieerd van zeven tot drie gulden

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5