Cyprus: strijd gestreden voor vrijheid en armoe NEDERLAND ONTWAA KT IN DE LENTE Een nieuwe pruikentijd in Amerika Grootvader, u vergeet uw hoed", zegt zijn JJ kleindochter als hij met de knop van de deur in zijn hand staat om uit te gaan. De moiis keert terug naar «Ie natuur, naar plassen, strand en zwembad Politie waarschuwt tegen oplichter Cyprus is nu op weg naar zelfstandigheid en het aantal pro blemen dat samenhangt met het proces van volwassen worden groeit met de dag. Om te beginnen is er het vraag stuk van het naakte bestaan. Waarvan moet dit eiland leven wanneer het geheel op eigen benen staat? Mijnen uitgeput Communisme T oerisme Zaterdag 28 maart 1959 ZEEUW SCH DAGBLAD - Pag. 9 MDoeuAMDsezce imagusf» Umassol lama ka TURK'JE iypbus: -HIDDflLAHDSe It I. EGYPTE St DE BONTJAS de koelkast in en dan een nieuwe jurk. Dat betekent: de lente is in het land. De mensen stromen de straat op om de prinses der jaargetij den te verwelkomen. De vrou wen zijn vlaggen, rood-wit ge streept, blauw-rose gespikkeld en groen-geel gebloemd. De mannen vormen het publiek, zij roepen hoera met hun ogen en genieten het meest. Waar komen in het voorjaar toch al die mooie meisjes van daan? Wel, gewoon van thuis. Alleen verbergen zij hun schoon heid 's winters onder jassen, truien, broeken en sjaals. Zij schuwen dan het buiten en warmen hun konen aan de cen trale verwarming in de kantine of aan de kachel bij moeder. In het voorjaar pellen zij hun schutbladen ai en ontluiken. EEN JONGEN in een donker paars manchester jasje en op sandalen hompelt onbe wogen door de mensenzee, maar dan ineens wordt zijn tred ve rend en een roes van opwinding stijgt in zijn borst omhoog. Hij ziet een meisje, omarmd door twee vriendinnen. „Dag", zegt hij met een brede glimlach- Zij blijft staan, maakt zich los uit de greep van haar vriendin nen en kijkt ademloos in af wachting naar hem. „Dag", kaatst zij spottend terug. De jongen maakt een grijns en loopt door. Het meisje stort zich proestend en met een blo zend hoofd terug in de armen van haar vriendinnen. Amor had hier willig wild voor zijn pijl, maar hij was er niet. Had het elders druk ge noeg. Hij monstert haar met een schalkse blik, slaat de ogen neer en zegt dan afgemeten: „Ik ben hem niet vergeten." Even later zit grootvader op een bankje in het park en hij laat de zonnestralen tussen zijn schaarse haren door zijn hoofd in priemen. Hij voelt het win terse vocht en de kou. langzaam zijn merg uittrekken. Hij is een poffende kastanje zonder ge dachten. Grootvader sukkelt in een diepe dut- HIJ ZIET NIET hoe een paar geel gedonste kuikens pie pend door het gras schar relen, moeder eend achterna. Hij ziet niet hoe een hagelwit lammetje, naar voren geknakt, de achterpoten trillend probeert te strekken. Hij ziet evenmin hoe een kreukelig groen blaadje zich bevrijdt uit de kleverige knop aan een boomtak. Grootvader hoeft dat allemaal niet te zien om het te weten. Hij heeft al zoveel lentes door gemaakt. Eigen nieuwsdienst SAN FRANCISCO De pruikenma kers beleven in Amerika op het ogenblik een gouden tijd. Kale Amerikanen worden zeldzaam: zij behoeven immers alleen maar een bon in te vullen en hun dollars neer te tel len Het woord pruik" wordt niet ge bruikt, en ook het woord toupee" wordt als ouderwets beschouwd. De Amerikanen spreken nu van ..stukken haar" (hair pieces). „Mijne heren, ik heb al enige stuk ken haar van u betrokken, zodat mijn maat u dus bekend is. Ik ga nu bin nenkort een zeiltocht maken en zou hiervoor een wat sportievere haar dracht willen hebben. Wilt u mij zo spoedig mogelijk een zeer kortgeknipt borstelhoofd in een prettige kleur bruin toezenden?" Grote omzet TAERGELIJKE brieven komen dage- lijks binnen bij de grote pruiken makers in New York en San Francis co. In 1958 had één firma een omzet van meer dan een miljoen dollar aan „stuk ken haar", en de helft daarvan was op postbestelling. De klanten sturen hun hoofdmaten en -vorm (door een stukje gebogen ijzerdraad), een recente foto, en, indien voorradig, een lok van het nog aanwezige haar. Een der pruikenmakers zegt: „De ge middelde leeftijd van onze klanten ligt dichter bij de dertig dan bij de veertig. Mannen beginnen te beseffen dat je haar moet kopen vóór je kaal bent. Kale plekjes moeten bedekt worden, je koopt toch ook een bril om zwakke ogen te helpen?" Zakelijk IAIKWIJLS zijn de redenen voor het ko- pen van een pruik zuiveV zakelijk. De directeur van een verzekeringsfir ma, die zelf een welige haardos heeft, beval onlangs zes van zijn vertegen woordigers zich een stuk haar aan te laten meten, op kosten van de firma natuurlijk. De nieuw-behaarde verte genwoordigers boekten daarna 40 pet. méér bestellingen! Een andere, ty pisch Amerikaanse success story: een begrafenisondernemer in Colorado had een vrolijk vollemaansgezicht en een hoofd als een biljartbal. Hij zag er veel te gezellig uit vooi* zijn werk, en be stelde een degelijke, grijze pruik. ,,En nu bezit ik al drie filialen", schreef hij dankbaar. Fuifnummers DE zeilboot is uit zijn doeken gewikkeld die hem moesten beschermen tegen vocht en vorst. Sterke armen tilden hem van zijn schragen en lieten hem op de grond neer. De hand van de eigenaar zwierf stralend en kloppend over de kiel, een diagnose stellend zoals de dokter doet. Tok, tok, tok, klonk het, maar plots was daar een dof geluid: een rotte plek, drie latten moesten er uit om plaats te maken voor nieuwe. Meten, zagen, schaven, schroeven, en breeuwen, weer een hechte kiel. De oude verf wordt afge krabd en de huid wordt geplamuurd en geschuurd totdat hij glad is als die van een zuigeling. Als de verf droog is, gaat het schip te water, de zeilen worden gehesen. En dan die eerste windstoot in de fok. De ruk snelt door de schoot naar de arm van de man. Zijn spieren spannen, de Apollo wordt met een schreeuw in hem wakker. Zijn boot is de zonnewagen, de wind de paarden. Zo ijlt hij de wateren op. MET holle ogen kijken de geraamten van consumptie tentjes-over strand en zee. Zij wankelden in de harde wind. Stap voor stap worden zij bekleed met planken, deuren en ramen. De houders van de tentjes werken hard. Gezeten in het nog koele zand schuren zij de ruiten schoon, steken bladders verf los en halen er een verse kwast over heen, vernieuwen een gebarsten stijl. Zij moeten opschie ten, want de zon krijgt met de dag meer kracht. Vóór de stedelingen komen, moeten de vlaggen op het dak. Mensen in badpak, druipend van het water of met plakken zand op het lijf, zullen op de stoeltjes neervallen. Zij willen limonade en ijs, zuurtjes en koeken, want zee, zand en zon maken dorstig en hongerig. Zij hebben de tijd aan zich, maar toch hebben ze haast. Snelle bediening wordt ge vraagd. Komt in orde, zeggen de obers, de rinkelende kassa levert ons de schoonst klinkende arbeidsvitaminen. DE badmeester is nog maar de enige ziel in het zwembad. Hij sjouwt de loodzware vlonders uit de beschutting van de schuur en past ze op de steiger. In een roei bootje doorkruist hij het water en vist met een net takken en bladerén op. De kleedhokjes krijgen een verse laag kalk. Het gras wordt geschoren. De pomp die voor een door stroming' van het water moet zorgen wordt aangesloten. De badmeester heeft heel wat te doen voor hij zijn laatste inspectietocht kan maken. Maar hij doet het graag. V ooi- al die waterrotten die zich straks met hun rolletjes badgoed onder de arm voor de hekken verdringen. En als ze na wat voorzichtige spetjes op borst en rug een duik nemen, proestend bovenkomen en schielijk weer naar de kant sturen om bibberend op het droge te kruipen, zal hij lachen: ,,'t Valt nog niet mee hè, de eerste keer." OOK artsen en musici, die bij hun werk dikwijls afhankelijk zijn van de uiterlijke indruk die zij maken, zijn goede klanten, evenals fuifnummers, die overdag op kantoor netjes gescho ren moeten zijn, maar die op hun nach telijke uitstapjes er liever wat wilder uitzien, met een artistiek baardje ai bakkebaarden. De pruikenmakers vrezen Yul Bryn- ner, de kaalgeschoren filmster, niet. Zij zeggen: „Sommige mannen hebben hem geïmiteerd en hun hoofd kaalge schoren. Maar de volgende dag staan zij dan bij ons voor de deur. want niet iedereen ziel er uit als Yul Brynner.'- Trouwens, hij is ook een klant van ons, in de film De Tien Geboden, bijvoor beeld. droeg hij een van onze stukken haar." AMSTERDAM De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam waarschuwt zakenlieden in het land tegen de heer A. Swaalep. De laatste dagen heeft hij bij verscheidene winkeliers, onder meer te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, goederen gekocht met ongedekte chèques op het girokantoor der gemeente Amster dam. Swaalep gebruikt een oud giroboekje dat op zijn naam en op zijn laatste adres Rozenstraat 129 tweehoog te Amsterdam staat. De chèques zijn genummerd 153101 tot en met 153150. Het signalement van Swaalep is: veer tig jaar oud, lang 1,71 m, donkerblond gegolfd achterovergekamd haar, bruine ogen, ovaal gezicht, gezonde gelaats kleur, vastgegroeide oorlellen. Wie de lente niet buiten kan opzoeken, moet dat in de stad doen. Terrasjes maken het vinden gemakke lijk. Dienstertjes zetten de stoelen recht en de parasol op. V bent welkom, zeggen zjj. Maar is er ook wat te drinken? Voor lafenis zorgt de limonadefabriek. Rinkel $e- kink hoeff pioeshh plok rinkeldekink gaat het de ganse dag. Dat wil zeggen: een flessebuik wordt gevuld. Maar is er op een terrasje met een glaasje ook wat te zien? Voor een schoon gezicht zorgen de mannen van de plantsoenendienst. Zij werken snel op hun hurken. Hun de dank voor de vervolmaking van het lentebeeld. En nu naar bulten, terstond: A 'OORLOPIG is er nog een deel van de bijna acht miljoen pond over die de Britse regering had uitgetrokken met het oog op de noodtoestand op Cy prus. Maar de noodtoestand is geëin digd en als dat bedrag op is, komt er natuurlijk niets voor in de plaats. Een paar miljoen pond zal ook nog binnen komen uit hoofde van een ont wikkelingsplan dat de Engelsen bezig waren uit te voeren in weerwil van de onrust. Men hoopt nu maar dat Groot- Britannië, Griekenland en Turkije voor lopig royaal over de brug zullen ko men om Cyprus althans de eerste ja ren bij te staan. Het eiland is niet bepaald arm van nature. Er is veel landbouw, de druiven leveren een redelijke wijn en er zijn verscheidene mijnen. De toekomst van de mijnbouw schijnt echter niet schitte rend te zijn, want men verwacht dat binnen enkele tientallen jaren de lagen mineralen uitgeput zullen zijn. Boven dien zal er aanzienlijk geïnvesteerd moeten worden wil men van de mijn bouw een belangrijke bron van inkom sten voor het gehele eiland maken. De Britse militaire basis vormt ook een aanzienlijke bron van welvaart, vooral wanneer er op grote schaal moei worden gebouwd aan kazernes, hui zen of vliegvelden. Vele honderden Cy prioten vinden vast werk bij de Engel sen. Industrie maakt vrijwel geen kans. Wanneer men afziet van de opbrengst van de mijnen op Cyprus zelf. moeten alle grondstoffen worden ingevoerd. De havens hebben onvoldoende capaciteit en bovendien geeft de bevolking er de voorkeur aan, elders werk te zoeken. de bevolking is gastvrij en hët eiland biedt veel afwisseling. Het tragische is dat juist de noodtoe stand heeft bijgedragen tot de wel vaart, omdat er voor de tienduizenden Engelsen meest militairen veel extra werk moest worden verzet. Er waren haast geen werklozen meer op het eiland, dat in normale tijden juist berucht is om zijn gebrek aan werkgele genheid. Wanneer het garnizoen wordt teruggebracht tot de gewone sterkte, verdwijnt daardoor een van de grootste bronnen van welvaart en wat er voor in de plaats komt, zoals eventuele uit breiding van het toerisme, kan moeilijk meer zijn dan een druppel op een gloeiende plaat. Duizenden Cyprioten zijn de laatste ja ren naar Engeland gegaan om daar te werken. Een deel van hun inkomsten zenden zij, net als Italianen. Grieken en Chinezen, naar het moederland, waai- zij op die manier hun grote fa milies in het leven houden. Veel verwachting heeft men van het toerisme als bron van inkomsten. Voor het begin van de opstand brachten vreemdelingen twee miljoen pond per jaar in hel laatje. Tijdens de noodtoe stand liep dat tot nagenoeg niets te rug. maar men hoopt, nu de rust is teruggekeerd, het toerisme te zien op leven. Het land heeft een goed klimaat. Het gevaar bestaal dat door verdere daling van de welvaart het communis me op Cyprus aan kracht zal winnen. Het is bekend, dat er zich onder de naaste medewerkers van aartsbisschop Makarios vele communisten bevinden, zoals het ook bekend is, dat het niet alles koek en ei is geweest bij het ver zet tegen de Engelsen. Er waren ver zetsgroepen die van communistische invloed niets wilden weten en er wa ren er ook, die bijna geheel uit commu nisten bestonden. Het is, zowel bij de Turken als bij de Engelsen, een punt van groot be lang geweest dat het eiland niet onder communistische invloed zou komen. Ten slotte is het nog altijd een belangd rijk steunpunt van de Navo. De gang van zaken in het na-oorlogse Europa heeft duidelijk aangetoond dat men communisme het effectiefst bestrijdt door te zorgen voor een zo groot moge lijke mate van welvaart. Wanneer Cy prus zelf die welvaart niet kan ver schaffen, zal het de taak zijn van de betrokken mogendheden om door krachtige financiële hulp de bevolking te behoeden voor de invloeden van het communisme. Dat zal slechts kunnen geschieden dooe grote investeringen en leningen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 9