POLAROID (D Structuurplan zal 18,7 miljard kosten Alleen nuchter inzicht kan Nederlandse kunst uit de impasse redden VEELZIJDIGE DOCUMENTATIE OVER LODEWIJK NAPOLEON Christen-journalisten bijeen Eerherstel voor nobel man in Rijksmuseum Remmen ZONNEFILTER VOOR ZUIVER-ZIENLICHT Zaterdag 28 maart 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 REMMEN BIJ REPRODUCERENDE KUNSTEN Vier jongens na overval gevat Ruilbeurs voor verzamelaars Reistas werd inbrekers noodlottig Zeer goede vrijdag voor eerlijke man Nederlander vindt resten van zonneboot Beeldhouwers treden voor prof. Bronner op LuchtvaartpionierI Steu p overleden Eerste Europese cruise van de Statendam Op Vast en weer v lot Ver. Effectenbescherming bij Vlissingen Katoen recht vriend van Holland Heilzame besluiten adè Meer ontspanning in het park TentoonstellingDe blijde gebeurtenis WASSEN BEELDEN Het noorden wil achterstand snel inhalen B. Prinsen Geerligs overleden QELEZEN U ithuizige vorstin Gerelli dirigeert Aida E SITUATIE in de Nederlandse kunstwereld geeft reden tot ernstige bezorgdheid. Bij de Nederlandse Opera zijn sinds jaar en dag moeilijkheden en spanningen; het Nederlands Ballet heeft lange tijd in onrust ver- waaraan voorlopig een einde gekomen schijnt te zijn door het ontslagnemen van Sonia Gaskell. Wat de situatie bij de Amsterdamse balletten betreft moet men afwachten hoe de nieuwe constellatie uitpakt. Het toneel is een voortdurende bron van tegenstellingen. Rijk, provincies en gemeenten hebben ten aanzien van het subsidiebeleid (dat stimulerend, maar ook nivellerend werkt) afwijkende standpunten. De toneelspreiding is een zeer moeilijk vraagstuk. De concurrentie tussen toneel en televisie wordt steeds scherper. Radio en televisie hebben gebrek aan mensen en teksten. Verscheidene muziekgezelschappen lijden 1 aan onderbezetting. keerd, Al deze dingen werken remmend op de ontplooiing van de reducerende kunsten. Nederland is een klein land met beperkte mogelijkheden en een beperkte, zij het zich uitbreidende, belangstelling voor uitingen van kunst. Het allergrootste deel daarvan kan al leen tot stand komen met hoge over-; heidssubsidies. (Niet alle: enige toneel gezelschappen en de Opera Forum be wijzen dat sommige ensembles ook zelfstandig kunnen bestaan Deze omstandigheden eisen de groot ste zorg en toewijding van allen die bij de kunst betrokken zijn. Het komt ons voor dat het daar wel eens aan schort. Groepsbelangen, locale en per soonlijke ambities blijken in de weg te staan om tot het doel van "alle cultu rele activiteit te geraken: de bevolKing het beste te brengen wat de wereld van de geest te bieden heeft. Iedere Nederlander heeft het recht op kunst, maar het blijkt bijzonder moeilijk om hem dat recht op effectieve wijze te verschaffen. De oorzaak is gelegen in het feit dat het ontbreekt aan volledig inzicht. Zakelijke aangelegenheid In wezen is een culturele manifesta tie een even zakelijke aangelegenheid als een handelszaak Elke onderneming moet om met succes te kunnen werken, in het kader van haar mogelijkheden, j de klanten het beste brengen wat ge bracht kan worden, met zo weinig1 mogelijk kosten en zo groot mogelijke winst. Nu zijn de mogelijkheden in ons land voor culturele onderneming niet zo groot. Het aantal acteurs is klein, er zyn te weinig schrijvers voor toneel, radio ei#televisie: wij hebben een zeer, prille ballet- en operatraditie en te weinig opleidingen Ons operabestel is nu eenmaal verzuild. En men kan op talent geen roofbouw plegen Als werknemers Ook een schrijver en acteur een zanger en een danser hebben tijd nodig Eigen nieuwsdienst EINDHOVEN. De politie in Eind hoven heeft vier jongens van achttien tot twintig jaar gearresteerd. Eerder op de avond hadden zij een overval gepleegd. Zij hadden een man meegelokt naar een plantsoen. Daar overvielen zij hem, maar na een worsteling sloegen zij op de vlucht. Hun slachtoffer deed meteen aan gifte. De politie kon al vlug twee van de knapen in een cafetaria arresteven: een derde, die er met de fiets van de overvallene was vandoor gegaan, kwam zich melden en de vierde werd thuis gearresteerd. Eigen nieuwsdienst. ROTTERDAM. De afdeling Rotter dam van de Nederlandse vereniging van verzamelaars houdt op tweede Paasdag in de Blauwe zaal van het Beursgebouw van twaalf tot zes uur haar jaarlijkse tentoonstelling van cu riosa en van bezienswaardige verzame lingen. Uit alle delen van het land. alsook uit België is voor deze voorjaarsten toonstelling ingeschreven, zodat zich hier een unieke gelegenheid voordoet om munten, postzegels, sluitzegcls, lucifermerken, maximumkaarten of suikerzakjes te ruilen. Eigen nieuwsdienst ZAANDIJK Als zij vandaag in Haar lem voor de officier van justitie worden geleid, zullen de dertigjarige P S. uit Egmond aan Zee 311 de vijftigjarige Rot terdammer W. F. J. opnieuw van hun tegenslag kunnen verhalen. Aanvankelijk wist de politie in Zaandijk niet, waar de daaers te zoeken van een nachtelijke inbraak in het station Koog Zaandijk. Tot de buit hoorde een reistas met ge schenken voor Hongaarse xmaeren in Parijs. Deze tas zou de inbrekers noodlottig worden. Toen zij tussen Amsterdam en Den Haag fietsten werden zij dooi de rijkspolitie aangehouden. Argwanend om dat het tweetal geen verklaring wist voor een da mes jas in de reistas zocht de po litie veraer. De aanwezigheid van een Zaans streekblad was aanleiding om eens te praten met de politie in de Zaange- meenten. Toen was de zaaK rond nog voor het onderzoek in Zaandijk goed op dreef was gekomen. De boten, die van hout waren gemaakt, zijn vergaan, maar de resten ervan wer- der gevonden in steenformaties, die de vorm van een boot hadden. De Vondsten zijn gedaan nabij een I graf van een Egyptische vorst van een j van de oude dynastieën, Vijf jaar ge- leden werden de eerste twee zonneboten ontdekt nabij de grote pyramide van de farao Cheops uit ongeveer 2000 voor Christus. Volgens een zegsman van de Neder landse ambassade komt dr. Klasens iede re winter naar Egypte voor oudheidkun dige onderzoekingen. Abou Ra wash is dan zijn woonplaats Eigen nieuwsdienst om te slapen, te eten en te werken. In principe hebben kunstenaars dezelfde rechten als andere werknemers. Geen kapstok Het is gemaakkelijk grote plannen te maken, maar zij lopen altijd op niets uit ais men geen rekening houdt met de werkelijkheid. De mensen die in de culturele sector leiding moeten geven, moeten in de eerste plaats de werkelijkheid nuchter en zakelijk onder ogen zien. Ontzien van gevoeligheden, rekening houden j met persoonlijke ambities, grilligheden of zelfs ijdelheid kan nuttig zijn op een gegeven moment, maar de „bij-j zonderheid" van een kunstenaar is. geen kapstok waar men allerlei feilen aan kan ophangen. Kwaliteiten nodig Een directeur van een cultureel gezel-I schap moet zeer grote capaciteiten heb-l ben: hij moet tegelijkertijd kunstgevoe lig zijn, een goed financier die wewet dat! hij met gemeenschapsgeld werkt, eenj groot organisator, een slagvaardig mant met overwicht, psychologisch inzicht, be gaafd met een sterk ontwikkeld verant-, woordelijkheidsbesef en met de eigen- j schap om met mensen van allerlei talent en karakter te kunnen omgaan en een; zakenman, die de voor- en nadelen van een onderneming tegen elkaar kan af-; wegen. Als hij één van deze eigenschappen mist is hij niet geschikt voor zijn uiter-| mae moeilijke taak. Geen goede mensen Wat het Nederlandse kunstleven, al-: thans in de sector van de reproduceren de kunsten, ontbreekt zijn de goede men sen op de verantwoordelijke plaatsen. Wanneer dat kunstleven niet voortref felijk en efficiënt wordt geleid door j mensen die een algeheel inzicht hebben' in de problematiek en de (on) mogelijk heden, dan helpen geen gewichtige rap-; porten, geen C.A.O.'s en ook geen com-; missies van bijstand, kunstzaken, onder-' zoek of hoe ze ook mogen heten. KAIRO (A.P.). De Nederlandse archeoloog dr. Albert Klasens, heeft de overblijfselen van twee zonneboten i ontdekt te Aboe Rwash, ongeveer 16 kilometer ten noorden van de pyra- miden van Gizeh. HAARLEM De Nederlandse kring! van beeldhouwers zal zich in een alge-j mene ledenvergadering beramen op de' mogelijkheden de nieuwe verwikkelin gen, die ontstaan zijn rondom het in Haarlem op te richten Hildebrandmonu- ment, tot de ware proporties terug te j brengen. De voorzitter Mari Andriessen .is v.an mening dat door recente publikaties ten onrechte blaam is geworpen op prof. J. Bronner. BREDA iA.N.P.i Eén van Neder- lands luchtvaartpioniers, luitenant-kolo nel-vlieger b.d U. K. Steup uit Breda wordl vandaag begraven. Hij is 71 jaar oud geworden. Tijdens de Eerste wereldoorlog was hij een van de vier Nederlandse vlieg- mstructeurs op Soesterberg. Hij was ook de eerste militaire commandant van Schiphol. Advertertie Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het S.S. Statendam van de Holland-Amerika lijn zal deze zomer voor de eerste keer een Euro pese cruise maken. Op 12 augustus zal het schip van Rotterdam vertrekken voor een vijf daagse tocht naar Engeland en Ierland. 1958 was het eerste,succesvolle Polaroid zonnebril-jaar. Duizenden genoten méér van zonneschijn, 'ztiiver-zien'-licht dan ooit tevoren. Het is de Amerikaanse vinding- van polariserende lenzen - be. schermd door 28 patenten. Polaroid sunglasses schakelen reflecties, uit - alleen UNIQUE zuiver-zien - licht bereikt uw oog. Ge mene reflec ties worden gefilterd uit het licht dat dagelijks het oog vult. Hin derlijke stralen worden afgekapt... U ziet alles lijker... zonder vermoeienis, sunglasses verhelderen uw Met Polaroid sunglasses genieten men. sen van zomer - kleur én zon. De lenzen zijn buigzaam, vrijwel onbreekbaar, splintervrij en... licht-als-een-veer. Uw zonnebril weegt npg geen 11, uw clip gram. Zie het erschil met Polaroid zonnefilter - morgen reeds. Po laroid zon nebrillen, voor elk ge. zicht een flat teus montuur 18.- tot 25.-. THRILLING Glare is now defeated! Polaroid sunglasses protect your eyes, dim harmful sun rays and provide you with thrilling views. Insist on Polaroid sunglasses for your entire family. Enjoy colour - be smart - with POLAROID sunglasses. BEST UNDER THE SUN Clip-overs, de vederlichte uitkomst voor brildragers - voor cluide-lelke bril oen passend model - 14.-. Polaroid Polaroid uitsluitend by de opticien, de omgeving.(vakman voor het beter zien. SUNGLASSES V*-/ V**' 3D rOCAROiO. r£gist«r«d trademark» of Polaroid Corporation, Cambridge, Mass.. U.S.A. Macmillan: „Wilt u een lift. heren V ROTTERDAM. Op de Pietersberg, christelijke journalistiek altijd gericht te Oosterbeek, heeft de Protestants- is e*i op haar beoefenaars een zware Christelijke Journalisten-Kring donder- verantwoordelijkheid legt. Zij eist eer dag en vrijdag onder presidium van de lijklieid, objectiviteit en nauwkeurigheid zijn elfde alg.smene vergadering #e- in de berichtgeving en moet evangeli- houden. De voorzitter liield een openings- seren in de commentariëring. Medewer- rede, waarin een overzicht gaf van kers aan een christelijk periodiek moe de situatie der Christelijke journalis- ten gezamenlijk een geloofsgemeensch tiek van vandaag, die, naar hij zei, vormen. Christelijke .journalistiek is niet wel eens rooskleuriger schijnt dan zij gebonden aan kerkelijke of politieke SCHOONHOVEN. De burgemeester jn wercelijkheid is. Hij reageerde iti groepetingen. van Schoonhoven heeft aan de raad niee- dit verband tegen uitlatingen van mr. - gedeeld dat het zo goed als zeker is. dat M Vrolijk, voorzitter van de Ned. Diepgaand werd over deze inleidingen de onderdelen van het regiment Van jOUrnalisten-Kring, die al was het op Van gedachten gewisseld, waarbij tal Heutz de stad eerlang gaan verlaten. In charmante wijze het bestaansrecht vanvan aspecten naar voren kwamen en beginsel is besloten andere onderdelenlevensbeschouwelijke grondslag in twij- de visies op verscheidene punten nog in Schoonhoven te vestigen, die minder fei'heeft getrokken. uiteenliepen. behoefte hebben aan oefenterreinen. Het pe vraag of' de kansen, die de Chris- De vergadering besloot, het bestuur l is te verwachten, dat de sterkte van de telijkè journalistiek in ons vaderland opdracht te geven tot het in het leven nieuwe onderdelen die v.an de bestaande: heeft, wel voldoende worden benut, komt roepen van een studiecommissie, die I zal benaderen. Portret van Lodewijk Napoleon in de uniform van kolonel der Hollandse cavalerie door C. H. Hodges in 1809 ROTERDAM Er is op Goede Vrij-; dag een zielsgelukkige Rotterdammer! het politiebureau aan het Marconi-1 plein uitgewandeld: de 72-jarige heer, J. P. Aalbregts uit de Potgieterstraat. Tot dat moment had hij een moeizaam) gevecht moeten levSren tegen het durei leven, a dat ogenblik ging hij zonnige' Paasdagen tegemoet. De reden was des mans eerlijkheid: hij kuierde des ochteends over de Schie- damseweg waar een portefeuille hem op het trottoir tegemoetblonk. De in-' houd bleek 2300 gulden te omvatten, waarmee de heer Aalbregts, lichtelijk van zijn stuk, zich naar het politicbu reau spoedde. Daar was inmiddels aangifte gedaan door' een kleoine aannemer, de'heer Timmer mans, die op het bureau, eveneens wat zenuwachtig was blijven wachten op een mogelijke vinder. De aannemer bedacht zich niet lang en haalde een bankje van honderd uit de portefeuille met de woorden ,,Hier, da's voor jou Na het biljet enige ma-' len ongelovig om en om te hebben ge- 1 dra a id is de even eerlijke als gelukki ge vinder weggewandeld met de woor den: .,En nou ga ik eerst wat bloeme tjes halen voor moeder de vrouw, want dat moeten fijne Paasdag worden". ROTTERDAM. De mei piekljzer geladen Engelse kustvaarder President heeft in de nachi vai donderdag op vrij dag vastgezeten op de Maasvlakte bij Hoek van Holland. Wellicht heeft de aard van de lading hei functioneren van het kompas beïnvloed Het 900 tons schip uleek evenwel geen hulp nodig te hebben, toen hel bergings vaartuig Meeimin van W A. van den Taks bergingsbedrijf poolshoogte ging nemen In de vroege ochtend is de President, die eigendom is van J Hay .and Son te Glasgow op eigen kracht vlot gekomen en naar Rotterdam opgestoomd. DEN HAAG. De Vereniging Ef fectenbescherming heeft evenals de di rectie en commissarissen en de oppone rende commissaris opgeroepen de ko mende aandeelhoudersvergadering van Van Vlissingen Co's Katoenfabrieken bij te wonen. De agendapunten, zo zegt de vereniging, zijn te belangrijk dan dat slechts enkele ter vergadering aanwezi ge aandeelhouders de mogelijkheid heb ben hun zin te kunnen doordrijven. Aangezien alle standpunten niet be kend zijn onthoudt de vereniging zich van het geven van een oordeel. Zij dis- tancieert zich van elke persoonlijke te genstelling. Het moet worden betreurd, dat bij Viisco zaken door het bestuur .iaa buiten zijn ebracht. waar aan deelhouders volledig buiten behoren te staan. Het belang van de vennootschap en daarmee van de individuele aandeel houders. groot of klein, moet voorop worden gesteld. Op deze basis zal de- Vereniging Effectenbescherming op de komende vergadering stem uitbrengen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Het Rijks museum heeft enkele zalen in geruimd voor de veelzijdige documentatie van een tijdperk, dat in de annalen van de vader landse geschiedenis doorgaans met gemengde gevoelens pleegt te worden vermeld: de regering van de Franse koning Lodewijk Napoleon over het Koninkrijk Holland 1806 tot 1810, Vorig jaar vierde het museum zijn 150-jarig bestaan en daarbij werd weer eens aandacht gevestigd op het decreet van 21 april 1808, waarbij Lodewijk Napoleon het Koninklijk Museum stichtte, de voorloper van de trotse Amsterdamse kunstschrijn. Wie was deze man. die behalve voor de stichting van liet Rijksmuseum het initiatief nam voor de instelling van de Jaarbeurs, de Koninklijke Neder- landsehe academie van wetenschappen, de Koninklijke bibliotheek, die belang rijke kunstsubsidies verleende, de Empire-stijl hier te lande introdu ceerde, Nederlandse kunstschilders tot meerdere lering naar Frankrijk stuurde en grote artistieke aankopen ver richtte 7 Het beeld, dat de ruim gevarieerde expositie „Lodewijk Napoleon en het Koninkrijk Holland" i20 maart—-25 mei) van hem geeft, maakt een vrij volledige indruk. De koning, treedt uit de tentoonstellingsstukken naar voren als een in hoge mate intelligent man. een gevoelig mens vooral, ook als een door zucht naar daden en praal bezetene, aan wie echter de tragedie niet is bepaard gebleven. Als men langs de vitrines dwaalt en men leest alle documenten die zijn initiatieven tot hervormingen bevatten, dan komt onwillekeurig een gevoel van medelijden op met deze vorst, die zoveel veelbelovend aanvatte, dat hij niet mocht afmaken. Het is aandoenlijk te lezen hoe hij in zijn abdicatiedecreet van 1 juli 1810 neerschrijft, dal zijn machtige broer Napoleon, de keizer in Parijs, niet lan ger zijn vriend is. Al was dan de koning een Fransoos, men waardeerde hem in Nederland Had hij niet in 1807, bij de ramp met het Leidse kruitschip, en in 1809, bij de overstroming in de Betuwe, getoond dat hem het we] en wee van zijn on derdanen na aan het hart lag? En had hij zich niet onmiddellijk na zijn troonsbestijging met alle macht op de studie van het Nederlands gestort, daarbij bijgestaan door de vroegere Oranjeklant Willem Bilderdijk? Bilderdijk had toch ook een ode aan hem gewijd'' Op de tentoonstelling in het Rijksmuseum ligt een proeve van Nederlandse correspondentie van Lo dewijk Napoleon In 1807. dus één jaar nadat hij door zijn broer op de Hol landse troon was gezet, schreef hij aan zijn vriend, minister W. F. Röell: Gelukkig man. Gij ga mooi vrouwen zien en die wie is moiste en aimablest na gij zal meer galant vorden." De Koning begreep zelf wel dat zijn Nederlands gekrabbel nog maar weinig om het lijf had. Hij beloofde Röell in dezelfde brief dan ook dat hij nog eens goed les zou nemen. Het ideaal der gelijkheid, dat Lode wijk Napoleon (hoe kan het anders) uit het Frankrijk van die dagen naar noordelijker regionen bracht, heeft hem geïnspireerd tot menig heilzaam besluit. Zo hief hij de uitsluiting van Joden, katholieken en andere niet-protestan ten uit het openbare leven op. En hij AMSTERDAM De Italiaanse diri liet het zeker niet bij een formele akte. gent Ennio Gerelli, die in ons land be- Zelf nam hij aan de besprekingen voor kendheid kreeg door zijn directie van het nieuwe wetboek van strafrecht Andrea Chénier. zal de voorstellingen deel. en daarbij verdedigde hij met van Aida van de Nederlandse Opera lei- vuur de rechtsgelijkheid voor een den op 3. 14 en 17 april te'Amsterdam, ieder 20 april te Rotterdam en 29 april in Den Haag. Hij vervangt Alexander Krann- De nationale eenheid bevorderde hij hals. die ziek is. door het creëren van een centraal ge- De hoofdrol wordt vertolkt door de zag Het devies onder zijn koninklijke Amerikaanse zangeres Lucille Udovick, wapen luidde dan ook: „Eendragt maakt die vele malen in Italië optrad en daar magt". als een van de veelbelovende opera-ar- De monopoliepositie van de gilden tiesten wordt beschouwd. zoon, de latere van haar jongste Napoleon III. Van haar zijn op de tentoonstelling een aantal kleine bezittingen bijeenge- van een hier aan de orde. nader zal bezinnen op de chris- In hei belang' van de Christelijke pers lelijke journalistiek en daarover aan een moet een einde komen aan de situatie, dit najaar te houden buitengewone al- dat deze bladen gastbladen zijn op druk- gemene vergadering rapport uit te bren- kerijen van de niet-christelijke pers. £en- ..Wordt de vinger terecht of ten on rechte beschuldigend uitgestoken naar de christelijke pers in verband met jongste stembusuitslag en de teruggang de gehele linie." vroeg hij zich voorts van de prot-christelijke partijen over af. De christen-journalist is niet ,.de jon gen van die kleine krant,jes". Door de christen-journalist moet worden getoond, dat zijn krant het Evangelie brengt, het .van de Tuinbouwtentoonstelling die enige werkelijke belangrijke nieuws je;na maart I960 (e Rotterdam zal ang 1 C1 Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Ter voorbereiding ..Met de wil, dit' worden geopend is in het Park be- voor deze wereld. nieuws te brengen met het vakman- schap van de journalist, zijn wij he- 'eids( ee" schutting verrezen die een zield" zei hij tot besluit. öroot gedeelte van dit bij uitstek De jaarverslagen van secretaris en Rotterdamse recreatie-terrein voor het bracht, o.m. enkele zelf geschilderde mi- j penningmeester, de heren Joh. C. Franc- publiek ontoegankelijk maakt, niaturen. Die ding'sigheidjes zijn zo ken. te Amsterdam, en A. H. v. d. Na- tenger dat het begrijpelijk wordt dat dort, te Zeist, werden met het bestuurs- Buiten deze afsluiting vallen de speel de geest, die deze voortbracht niet was beleid goedgekeurd. Het lid van hetweide, begrensd door de Kievitslaan en dagelijks bestuur werd herkozen de W- Westzeedijk alsmede het domein van C. F. Scheps. te 's-Gravenhage, vice- Parkzicht, dat met de voormalige Offi- voorzitter der vereniging. eieren-sociëteit sedert jaar en dag door Op voorstel van het bestuur werd be- de gemeente Rotterdam is verpacht aan sloten, met ingang van 1 april a.s. j de heer G. Hulscher. contributieverlaging van twintig opgewassen tegen de hoekige atmos-1 feer, die een Hollands hof ongetwijfeld; ook in die tijd zal hebben geademd. O Eigen nieuwsdienst een contributieverlaging van procent in te voeren. Op voorstel van de afdeling Midden- Nederland werd besloten, een kleine commissie in het leven te roepen, die de vraag; onder ogen zal zien. of de organisatie ook een taak heeft t.a.v. het journalistieke peil der kerkboden in Nederland; Tot leden van deze com missie werden benoemd de heren W. F. Geradts. te Bilthoven en W. C. F. Scheps. te 's-Gravenhage. Namens het C.N.V. sprak de heer C. v. Mastrigt de vergadering toe. ARNHEM In het Openluchtmuse um te Arnhem is donderdag een ten toonstelling geopend: De blijde ge beurtenis, kraam en doop in. Neder land. De expositie is in de plaats gekomen j pfattelaruT "i^^lleen^voriH^aar1"1 aldoor Vrijdag werd de jaarlijkse aan de al- ffZ1l?emde Pac^ter die rimboe doen ont- ,30.909 mensen werd bezocht. Ne, alsi door de heer A. J. van Duist, van Hil-ei2i°ten. Rimboe Achter die- voormalige Officieren-so ciëteit, terzijde van de in de zomer maanden zoveel, -bezoekers trekkende midget-golfbaan, lag al sedert de oorlogs dagen een rimboe die door niemand werd betreden. Die wildernis behoorde tot het door de heer Hulscher gepachte .Terrein met opstanden" en nu daar in het Park de schuttingen van de komen de Tuinbouwtentoonstelling hel recrea tiegebied zijn gaan begrenzen heeft versum. kwam in behandeling het on derwerp: ..wezen der christelijke jour nalistiek". Dit onderwerp 'werd inge leid door de heren H. W. v. d. Brink, hoofdredacteur van de N. Prov Gronin ger Courant, H. Greven. hoofdredacteur van het dagblad van het Oosten, te Almelo, en H. Hogeweg, parlementair redacteur van hel dagblad Trouw, te Rotterdam. die tentoonstelling zal ook De blijde ge beurtenis twee jaar duren. Uit de verzameling klederdrachten, die prinses Wilhelmina het museum inder tijd in bruikleen heeft gegeven, is een serie toneeltjes opgebouwd, die een kijk geven op de streekgebruiken rond ge boorte en doop op het Nederlandse plat teland tussen 1750 en 1950. Met honderd wassen beelden zijn in! vijftien vitrines een doopstoet in Bun- De heer v. schoten, een Groninger kraamkamer, een voor het wezen der christelijke journalis- apotheek uit Gelderland, enz. ingericht, tiek de mens bepalend is. Christelijke De opening van de tentoonstelling is journalistiek zal gelijk moeten zijn aan in stijl gehouden. Zo kreeg de echtge- een in alle opzichten hoog gehalte van note van de commissaris van de Konin- journalistiek. gin in Gelderland, mevrouw C. Bloemërs- Christelijke kranten zijn kranten van Waller, op een grote suikerschep boe christenen voor anderen. Het enig ta- op het gebied van de nijverheid ver- renjongens aangeboden. Andere gasten boe voor de christen-journalist is ,,de brak hij, aldus een vrijere werk- deden zich te goed aan echte ouderwetse duivel en zijn ganse rijk," betoogde de gelegenheid scheppend. Hij maakte kandeel, een stroperig mengsel van eier- heer Greven drastisch een eind aan hét onverant- dooiers, brandewijn en kruiden. De heer Hbgeweg zette uiteen, dat de woordelijk bedrijf van de Harderwijk- akademie. die links en rechts Snackbar Op het bij de naaste omgeving aan sluitende terrein is een paviljoen met een dakterras gebouwd, omringd door terras sen met ligstoelen voor zonnebaders en -baadsters. Voorts komt er een „snack bar" met zelfbediening en een grote zandbak waar een kinderverzorgster toe- d. Brink betoogde, dat jhouden °P de vermakende se akademie. die links en doctorsbullen in de medische weten schappen uitdeelde. „Geprivilegieerde mensenmoord" noemde hij de vrij gevigheid Van de hooggeleerde Harder wijkers. Lodewijk Napoleon, dat blijkt uit alles, had zich geheel vereenzelvigd met de Nederlandse zaak. Het was daarom dat hij steeds lijdelijk verzet pleegde tegen het continentale stelsel dat zijn broer had uitgevaardigd. Het stelsel moest de Engelse handel en scheepvaart de nekslag toebrengen, maar het trof daarbij Holland in het hart. Lodewijk Napoleon deed kalmpjes aan met de uitvoering van de keizer lijke bevelen uit Parijs, die steeds op strenge maatregelen tegen de hard nekkige smokkelpartijen aan de Hol landse kust aandrongen. Op een ge geven ogenblik 27 maart 1808 vond Napoleon hel maar beter dat Lodewijk naar de Spaanse troon ver huisde Maar de Koning van Holland weigerde. Daarna verslechterde de verhouding tussen de broers zienderogen. LocPewijk Napoleon verloor meer en meer de greep op de situatie. Zijn briefjes aan Napoleon in die tijd worden steeds slechter leesbaar. De keizer gaf ze eerst aan een klerk die ze moest ontcijferen en in het net overschrijven. Op de tentoonstelling ligt een missive welker marge geheel is gevuld met nerveus gekrabbelde poppetjes en gezichten. Eigen nieuwsdienst i DEN HAAG In de ouderdom van |59 jaar is te Oosterbeek overleden de heer B. Prinsen Geerligs, die in de publi ci teitsw er eld een bekende figuur was. De heer Prinsen Geerligs kreeg voor de oorlog al grote vermaardheid als chef publiciteit van de KLM. Nadien vestigde hij zich als public- relationsadviseur in Den Haag. Hij was ook een autojournalist met een inter- nationale reputatie. In verschillende autobladen en ook in het Algemeen Dagblad kon men nog tot enkele weken voor zijn overlijden geregeld artikelen bracht, zoals de als voorfinanciering van zijn }lan(j aantreffen, aan te merken investeringen, de retn- buties van de afnemers der nutsbedrij- ven, inkomsten uil woningen, enz. Daar om zal men de overheid moeten vragen om in de periode van twintig jaar ,een extra bijdrage van 2.6 miljard of ge middeld 130 miljoen gulden per jaar voor het noorden beschikbaar te stellen. In f aris-Joiirïldl Van de 18.7 miljard aan investerin nodige gen. die de maatregelen binnen het kader van het structuurplan vragen, zou ongeveer de helft <9,5 miljard' di rect op de werkgelegenheid moeten worden gericht De rest is nodig om de te verwachten bevolkingsgroei op te vangen en de infrastructuur le verbete ren: verkeer en waterstaat 2.4 miljard, woonklimaat 5.5 miljard en verdei be dragen voor openbare nutsvoorzie ningen en recreatie en toerisme. Wat in de komende jaren van de rijksoverheid wordt gevraagd, is een beleid, dat er in onderdelen op is ge richt de ernstige achterstand van het noorden op economisch en .sociaal-cul tureel terrein zo snel mogelijk op le heffen. Zijn vrouw, de zeker niet onaan trekkelijke Eugenie Hortense de Beau- harnais. stiefdochter van de Franse keizer, stond Lodewijk in zijn om onofHnnkèl'ikheid maar matig ter zijde Het grootste deel van de tijd dat zij me' hem de Nederlandse troon deelde, verbleef zij in Parijs. Haar voornaamste zorg gold de opvoeding] AMSTERDAM LEEUWARDEN De zo cultuurverbeteriiig in de drie noordelijke provincies zal tussen I960 en 1980 onge veer 18.7 miljard gulden kos ten. zo blijkt uil de nota over de financiële aspecten der toe komstige ontwikkeling van bet noorden van het land. die door de provinciale besturen van Friesland, Groningen en Drenthe aan de ministerraad is toegezonden. De bedoeling van de nota is „al vast een plaatsje te bespreken" op de rijksbegroting 1960. Het bedrag lijkt hoger dan het is, want ook als er geen bijzondere maatregelen in het noorden zouden worden getroffen, zou men een flink deel van het be drag aan verschillende werken be steden. Volgens de opzet van de provinciale besturen zal de overheid bijna de helft an de investeringen <9.1 miljard') voor w laar rekening moeten nemen. Bij een mische controledienst bemoeit TdciTmet «iet gestimuleerde ontwikkeling wordt het laden van schroot in de tanker bet overheidsaandeel op 5.2 miljard British Zeal in de Waalhaven te Rot- gul den geraamd. Het extra bedrag zou ierriam. Deze onnauwkeurigheid maakt1 voor de periode 1960—1980 derhalve op een groot verschil aangezien het nor- i 3.9 miljard gesteld kunnen worden. i maal is dat de controledienst nagaat Er zullen echter niet onaanzienlijke j of inderdaad de voor uitvoer bestemde middelen aan de overheid toevloeien,goederen dezelfde zijn als die welke die in mindering moeten worden ge-1 worden geladen. I Bij voidoende stimulerende maat regelen zal de beoogde structuurverbe- j tering in tw-intig jaar tijds fot stand kunnen worden gebracht. Volgens de nota is ze te vergelijken met andere nationale taken als inpoldering van de Zuiderzee en de uitvoering van het Deltaplan. Voor al die gevallen gaat het mede om het beveiligen van de toe- In Ine Neiv komstige werkgelegenheid, welvaart en sociale en culturele bloei van belang rijke landsdelen en een harmonische nationale structuur. ..Toen Frankrijk door de steeds wis selende regeringen zo'n elastische po litiek voerde dat men er internatio naal geen rekening meer mee hield, werd in de buitenlandse hoofdsteden steeds gezegd: Ach. als die Franse re geringen maar een langer leven had den en wat meer gezag hadden, wat zou het dan een genoegen zijn er wél rekening mee te houden Nu heeft Frankrijk een vaste lijn in de poli tiek. en hij die deze politiek leidt, spreekt met gezag, maar nu is men in het buitenland verontwaardigd. Zo is men nu in Bonn verbaasd dat ge neraal de Gaulle de Oder-Neissc lijn als werkelijke oostgrens van Duits land beschouwt. In Moskou zegt men niet te begrijpen waarom de Gaulle de verantwoordelijkheid voor de Berlijnse crisis aan de Russen toeschrijft. En in Londen veinst men niet gehoord te hebben dat de Gaulle oost en west ge vraagd heeft samen te strijden tegen de ellende waaronder 1300 miljoen men sen lijden." ork Tim ex Niet de economische recherche zoals wij donderdag schreven maar de econo- ..Het ware te wensen dat de Gaul le «neer persconferenties zou geven. Het is lang geleden dat een westerse staatsman met zoveel rust. wijsheid, verstand en idealisme heeft gespro ken. Het is niet bij toeval dal gene raal de Gaulle zijn stempel op onze tijd heeft gezet. Voor zover het iemand gegeven is de geschiedenis van zijn volk le domineren, heeft de Gaulle dat gedaan door de macht van zi.ih versland en zijn karakter. Hij heeft ge leefd en gewerkt voor de ..grandeur" van Frankrijk, en het is een geluk voor Frankrijk dat hij een man i* met de hoogst mogelijke morele maat staven."

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7