IRAK UIT PACT „OPERATIE - CAISSON" BEGINT Vóór Pasen grote slag in Drie-eilandenplan ter afgrendeling van het Veeregat Dr. Beel: morgen rapport Rode opstandelingen op mars naar Tibet JONGEN STIERF IN GROT J TWEEDE. JAPANSE ROMANCE HAAR HULP VERGEEFS ARBEIDER 10 UUR LANG TOT KIN IN DRIJFZAND Kamerlid vraagt maatregelen Sanatorium voor studerenden Los Angeles geeft de moed niet op Siamese tweeling gescheiden De Bilt: Bewolkt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Eind in 1961 Dij ld* ouw Ondeugdelijke gasslangen Man ontsnapt met verbrijzeld been Verwarring en geruchten nemen toe Autonomie vergt tijd in Nieuw-Guinea Reddingsactie met succes bekroond Hersens bloot Nederlandse tabak in Britse schepen Lunteren krijgt toch zijn paasvuur Minder warm Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,— 14e Jaarg. No. 1562 Woensdag 25 maart 1959 LONDEN (Reuter) De com- munistiseh-gezinde regering van Irak heeft eindelijk het besluit genomen, de organisatie van het Pact van Bagdad geheel te ver laten. De andere leden van het pact, Groot-Britannië, Turkije, Perzië en Pakistan zijn van het besluit op de hoogte gebracht. Al sinds vorige zomer, toen koning Feisal werd vermoord, evenals de het Westen goedgezinde premier Noeri-es- Said, was Irak geen actief hd meer van het in 1956 tot stand gekomen Pact van Bagdad. Formeel was het echter lid ge bleven, hetgeen voor de goede werking van de verdragsorganisatie alleen maar lastig was. Het uittreden van Irak is daarom in feite niet meer dan een beves tiging van een sinds bijna een jaar be staande toestand. Een van de gevolgen van het gisteren per radio bekend ge maakte besluit van de pro-communisti sche regering van Irak zal zijn, dat het Pact een andere naam moet krijgen. STOP CAMPAGNE! Verder is in Irak bekend gemaakt dat de regering de Iraakse kranten heeft gevraagd hun campagne tegen Nasser stop te zetten en een bijdrage te leveren tot betere betrekkingen met de buur landen. Tijdens het proces echter dat op het ogenblik wordt gevoerd tegen de overlevende deelnemers aan de mislukte opstand te Mosoel, is gezegd dat Nasser degene was die de opstand had ontketend. Hij zou achtereenvolgens drie hoogge plaatste Iraakse militairen ertoe hebben gebracht, in opstand te komen tegen het regiem van premier Kassem. De gang van zaken op het proces wordt door Radio-Bagdad uitgezonden. LIGA IN ZORGEN De politieke commissie van de Arabi sche liga zal op 31 maart in een bijzon dere zitting bijeenkomen om na te gaan hoe er kan worden bemiddeld in het geschil tussen Nasser en de pro-commu nistische regering van Irak. De Arabische liga is er bijzonder op gebrand te voor komen dat er in de Arabische wereld een heilige oorlog uitbreekt ter verdelging van het communisme. Twee jonge paren staan op het ogenblik in het bijzonder in de aandacht van de Japanners. Twee verloofde paren aan het keizerlijke hof. Behalve kroon prins Akihito, die volgende maand in het huwelijk zal tre den met Mitsjiko Sjoda, is er nog een telg van de keizerlijke familie die dezer dagen is ver loofd: prinses Soega, jongste dochter van keizer Hirohito. Men ziet haar hier op de foto met haar aanstaande man, de 25- jarige bankier Hisagana Sjima- zoe, een studievriend van de prinses. Eigen nieuwsdienst VEERE. Een leger van draglines, zandzuigers, bulldozers en sleepboten staat gereed voor de grote slag, die nog deze week een aanvang zal nemen. De grote „zeeslag" met 120 caissons, die het Veeregat voorgoed zullen afgrendelen en als laatste fase in de uitvoering van het Drie Eilandenplan Noord-Beve land uit zijn isolement zal verlossen. Met de caissonbouw is zojuist een begin gemaakt en deze week verwacht nen de gunning van het grote werk de afsluiting van het Veeregat zodat waar schijnlijk nog vóór Pasen de „Operatie-Caisson" kon worden begonnen. Temidden van Zuidbevelandse boomgaarden in Kapelle, ver van het operatieterrein, worden de huizenhoge bekistingen voor de caissons ge maakt. Hoog torenen ze boven de fruitbomen uit en de eerste zijn gereed om naar de betonfabriek te Veere te worden vervoerd, waar de fa. Leys de miljoenenopdracht zal uitvoeren. Dezer dagen werd de eerste betonnen caissonbodem gestort. In totaal zullen in de 115 eenheidscaissons meer dan 10.000 kub. meter beton en ruim 2200 kilo staal verwerkt worden. De cais sons hebben elk een afmeting van llxY^xö meter en wegen (leeg) 180 ton. Men hoopt omstreeks mei a.s. de eer ste eenheidscaissons in het water te hebben, waarna zij successievelijk al drijvende naar hun eindbestemming in het Veeregat worden gesleept om daar tot zinken te worden gebracht. Voor de afsluitdam bij Veere denkt men ong. tachtig caissons nodig te hebben, voor die bij Kats waarschijnlijk nog een 30 a 40. De caissons worden gebruikt in plaats van mijnsteen, omdat dit materiaal door de grote stroomsterkte in het steeds kleiner wordende stroomgat te snel zou worden weggeschuurd. De caissons zullen daarom aan de kop van het dijk- lichaam paarsgewijs worden geplaatst, waartussen dan h^t dijklichaam van zand wordt opgespoten. De helft van de dijk en de bouwput voor de sluis bij Kats (Zandkreek) kwamen in 1957 gereed, waarna vorig jaar begonnen werd met de bouv; van de sluis zelf. Ook het eerste gedeelte van de 1700 meter lange afsluitdijk bij Veere werd (aan de Noordbevelandse zijde) aangelegd. Dit .jaar wordt ge werkt aan het tweede gedeelte van de dam in het Veeregat en aan de sluis in de Zandkreek, terwijl men ook hoopt de dijkbouw bij Kats te kunnen voort zetten. In 1961 zal het grote Drie Eiland'en- project worden voltooid, waarbij de dichting* van deze zeearm een imposan te eindstrijd zal worden, zoals in de da gen van de dijkdichtingen bij Schelp- hoek na de Ramp. De definitieve dich ting van het sluisgat zal met zeven reuzencaissons, van veel groter afme ting dan de gebruikte eènheidscaissons geschieden. Thans is men bezig ten westen van de werkhaven, op de zui delijke oever van het Veeregat, het bouwdok voor de zeven grote caissons te graven. Vanuit dit dok zullen ze t.z.t. naar het sluitgat worden gesleept. Terwijl de caissonbouw dus reeds is begonnen, staat men thans gereed om ook met de dijkbouw de tweede en laat ste fase in te gaan. Het wachten is op de definitieve gunning, die elk mo ment kan afkomen. De Delta-wapens staan al in slagorde en over enkele da gen zullen de eerste sleepboten met lichters vol mijnsteen gaan varen naar het grote werk. Binnen enkele weken zal dan het dijklichaam uit zee oprij zen, waarna ook de eenheidscaissons zullen worden ingezet. Wanneer in 1961 de laatste caisson in het stroomgat tot zinken is gebracht en deze zeearm voorgoed zal zijn afge grendeld, tegelijkertijd zal dan ook de kleinere dam bij Kats gereed moeten zijn is Noord-Beveland geen eiland meer. Dan is het Drie-Eilanden plan, het grote proefobject voor het eigenlijke Deltaplan, gerealiseerd. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Het informatiewerk van prof. dr. L. J. M. Beel ondervindt toch nog een dag vertraging. Hij zal morgen rapport aan de Koningin uit brengen. De oorzaak van het uitstel ligt in het verzoek van de informateur aan de fractieleiders Burger, Romme, Bruins Slot en Tilanus om schriftelijk hun op vattingen vast te leggen omtrent enkele punten, die prof. Beel naar voren heeft gebracht in de gesprekken die hij maan dag met hen heeft gevoerd. Dat maakte enig overleg in de loop van gisteren tussen de fractieleiders en hun fracties noodzakelijk, zodat de ant woorden pas gisteravond bij de informa teur konden zijn. LAATSTE HAND Prof. Beel zal vandaag de laatste hand aan het rapport leggen, dat hij dan mor gen aan de Koningin zal voorleggen; een dag later dan hij zich aanvankelijk had voorgesteld. Aan de liberale fractieleider prof. mr. P. J. Oud, die gisterochtend bijna ander half uur bij de informateur is geweest, is niet om een dergelijke brief gevraagd, Het verzoek van prof. Beel betrof blijk baar uitsluitend punten die bij de socia listen en de drie rechtse fracties geen algemene instemming hebben. ANALYSE De brieven zijn te beschouwen als de afsluiting van de arbeid van de in formateur, die zich dus vandaag geheel kan wijden aan het opstellen van zijn rapport. Dat zal een analyse bevatten van de situatie, een overzicht van wat er al dan niet aan mogelijkheden met het oog op een formatie te bieden is en ten slotte kan er ook een aanwijzing van een formateur in zijn vervat. Deze krijgt al het materiaal dat de I informateur heeft verzameld ter be- I schikking, zodat hij zich niet aan het I bekende „spit- en graafwerk" zoals wij j dat in 1956 vier maanden lang hebben gekend, zal behoeven te zetten. DEN HAAG. Het Tweede- Kamerlid mejuffrouw Nolte (kath. v.) heeft de minister van economische zaken gevraagd of er geen maat regelen moeten worden genomen om de gevaren van ondeugdelijke gas slangen en van ondeskundig of niet geaarde wasmachines te verkleinen. De laatste maanden zijn er enkele ernstige ongelukken, waarvan som mige met dodelijke afloop, gebeurd als gevolg van deze defecten. HENGELO. Voor de tweede maal binnen enkele maanden heeft gisternacht de 46-jarige Duitce arrestant T. voor tijdig een ziekenhuis verlaten. Men vond hem gisterochtend schreeuwend van pijn in pyjama in Glanerbrug, honderd meter van de Duitse grens. T. werd eind vorig jaar in het Ko ningin Julianaziekenhuis in Hengelo op genomen wegens een blindedarmopera tie. Kort tevoren was hij aangehouden, verdacht van diefstal. Voordat de hech tingen waren verwijderd, verdween hij spoorl- s. Op 19 december betrapte de rijkspo litie hem in een melkfabriek te Delden, waar hij het op de welgevulde kluis had vo: -ien. Tijdens zijn vlucht werd hij aangeschoten. Zijn onderbeen werd verbrijzeld. T. werd opgenomen in het ziekenhuis in Delden. Men bracht een pen aan in zijn been, waaraan gewichten werden gehangen. Gisternacht haakte hij de gewichten los en hij ging er opnieuw vandoor. Ditmaal op zijn zitvlak schuivend, om dat hij niet in staat was te lopen. T. is nu zekerheidshalve maar naar het huis van bewaring in Almelo ge bracht. Eigen nieuwsdienst NEW DELHI Nog steeds is het niet bekend waar de Dalai Lama zich bevindt. Daarbij komt dat de geruchten over de toe stand in Tibet hoogst verwarrend zijn en dat de Indische regering, die als enige beschikt over een radioverbinding met Lhasa, de hoofdstad van Tibet, zwijgt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Eerste Kamer is gisteren zonder bezwaren akkoord ge gaan met de begrotingen voor Nieuw- Guinea voor 1956, 1957 en 1958. Over Nieuw-Guinea zei minister Hel ders dat men zich moest hoeden voor te groot optimisme ten opzichte van het tijdschema voor de autonomie. De ont wikkeling zal tijd vergen, meer tijd dan men soms zou willen. Hij bestreed de kritiek van het Eer- ste-Kamerlid de heer Reijers (c.h.), die meende dat het beleid inzake Nieuw-Guinea zich te veel in de depar tementale sfeer afspeelde. De gouver neur heeft een eigen taak op grond van de bewindsregeling, aldus de minister. Het zwaartepunt wordt steeds meer naar Nieuw-Guinea verplaatst. Van onze speciale verslaggever SCHAARSBERGEN De 45-jarige bouwvakarbeider P. van Rijn uit Scheveningen heeft gisteren in een grote put in Schaarsbergen bij Arnhem tien uur lang tot aan de kin in het drijfzand gestaan. Om twaalf uur 's middags werd hij door het ver raderlijke zand bedolven. Hij kon toen ternauwernood ademhalen. Om vijf minuten over tien werd een groot scheepse reddingsactie met succes be kroond en kon Van Rijn worden be vrijd. De heer Van Rijn was met een collega, de 47-jarige C. v. d. Zwaan uit I Den Haag achter een kleine bungalow aan de Koningsweg in Schaarsbergen bezig met het graven van een afvoer- put, waarin zij stenen stapelden. Omstreeks twaalf uur stortten de wanden van de put, die van los zand waren, in. Van Rijn werd tot de kin bedolven. Van der Zwaan probeerde zijn collega er uit te trekken, maar toen bleek dat de put met verraderlijk drijfzand was gevuld. Onmiddellijk werd groot alarm ge slagen. Brandweer en politie kwamen, maar elke reddingspoging bracht het gevaar voor nieuwe instortingen. Daarom vroeg en kreeg men de hulp van honderd vijftig man van de genie en de pontonniers van de legerplaats Schaarsbergen, die elkaar aflossend het zand begonnen weg te scheppen. Het slachtoffer zelf raakte een keer buiten bewustzijn. Men reikte hem enkele versterkende middelen aan, waarna hij aan zijn bevrijding kon meewerken. Het was een geluk, dat hij met zijn voeten op de stenen kon staan, die hij zelf had gestapeld. Men kon hem er niet uittrekken, want hij zat in een scheefhoekige hou ding in het zand. Het graven ging uren achtereen door. Bij het invallen van de duisternis werden grote schijnwer pers op de kuil gericht. Omstreeks tien uur 's avonds had de kuil al een middellijn van tien meter. Vijf minuten over tien kon Van Rijn worden bevrijd. Juist op dat moment zakten alle wanden in. Van Rijn, die hevig over zijn toeren was, werd naar een ziekenhuis gebracht. Hij had een shock, maar ogenschijnlijk had hij geen letsel opgelopen. AMSTERDAM Het algemeen be stuur van de stichting het Nederlands studentensanatorium stelt het sanato rium voortaan open voor alle tuber culosepatiënten, die tijdens hun ziekte een middelbare studie willen volgen. Daartoe horen onder meer leraren en onderwijzers, leerlingen van de hogere klassen van het middelbaar en voorbe reidend hoger onderwijs, leerlingen en oud-leerlingen van kweekscholen en an dere onderwijsinstellingen op middel baar niveau, leidinggevende figuren uit ambtelijke kringen en het bedrijfsleven en intellectuelen. De naam Het Nederlandse studenten sanatorium zal in het vervolg worden gevolgd door de aanduiding: Sanatorium voor studerenden BONN (Reuter) West-Duitsland i heeft besloten in Frankrijk 130 helikop- I ters van het type Alouette te kopen j vooi de luchtmacht. Er is al een con- I tract getekend tussen het Westduitse mi nisterie van defensie en de Franse vliegtuigfabriek Sud- Aviation. De toe stellen kosten per stuk ongeveer 200.000 mark. Van onze correspondent LONDEN. Neil Moss, de twin tigjarige student uit Oxford, die twee dagen en nachten klem heeft gezeten in een modderige spelonk 300 meter onder de grond in het graafschap Derbyshire, is daar om gekomen, voor men hem kon be vrijden uit de bijna verticale aftak king waarin hij vastzat. John Carver, de jonge dokter van de R.A.F., die zondèr ervaring in grot ten de voorgaande dag al veertien uur in de holen had doorgebracht, kwam dinsdagmiddag bemodderd boven om het droeve nieuws bekend te maken. Afwisselend met een plaatselijke arts had hij met de redders de ene na de andere zuurstofcylinder bij Neils ge zicht gehouden, terwijl met slangen en pompen de steeds giftiger wordende lucht werd weggezogen. Onbereikbaar Maat' Moss die dinsdag nog even bij bewustzijn kwam, zat vast in een diep gat, dat er uitziet als een holle kurke- trekker. Daarom braken steeds de sterkste touwen, die de kleine, gerou tineerde grotonderzoeker Ron Peters onder de oksels van de breedgeschou derde 1.90 meter lange Moss had weten te binden. Peters was, met het hoofd naar beneden, vanuit een soort ondergrondse kamer, op twee kilometer van de in gang van de grot aan een klimtouw neergelaten door de andere redders. Slechts enkelen van de honderden er varen vrijwilligers bleken klein genoeg om in het slechts 45 cm grote gat te worden neergelaten. Een van hen was de achttienjarige June Bailey, die slechts 1.46 m lang is. June was aan het oefenen in Cheshire, toen haar een oproep bereikte om te komen helpen. Veel kostbare tijd was al verstreken toen zij arriveerde. In de donkere, kronkelende moddergrotten bij Caxtleton moest zij door steeds hoger komend water baggeren, voor zij bij het „kurketrekkergat" kwam. Eerst 180 meter kruipen, dan door het water, dat 60 cm hoog stond en na dit bad weer door een kruipgat van 60 meter. Zes en een half uur bracht zij de eerste maal ondergronds dooi', maar ten slotte was de lucht zo'vergiftigd, dat ook zij niet verder kon en met Ron Peters half bewusteloos moest Twee pogingen heeft dit slanke, blonde achttienjarige meisje June Bailey gewaagd om de reddeloos verloren student Neil Moss te he reiken in zijn benarde positie, 300 meter onder de grond in een gat van de rotsen die hij onderzocht. Na urenlang zwoegen moest zij onver- richterzake naar boven komen. Zij heeft Neil niet kunnen helpen. Hij heeft in de grotten zijn graf gevon den. (Eigen telefoto) worden teruggetrokken De inmiddels aangekomen kikvorsmannen van de Royal Navy bleken te zwaar en te breed. De mijnwerkers eveneens. Het bleek Ron en June, hoe vaak zIj ook probeerden, onmogelijk een zuurstofmasker van de R.A.F. over Neils gezicht te trekken in het nauwe gat. Een tweede maal ging June teil slotte, gekleed in een knalgele overall en een rode helm, de martelend lang zame, moeilijke afdaling wagen, weer samen met Ron Peters, Maar weer te vergeefs. Voorbij Eindelijk zijn bemodderd hoofd schuddend kwam dokter Carver te voorschijn. Neils vader stond aan de ingang te wachten. Iemand stak hem een sigaret tussen de lippen. Het was gedaan. Neil is dood. zei hij. De ouders van Neil zullen waar schijnlijk toestemming vragen het li chaam van hun zoon, die economie studeerde, in de grot te latpn om geen verdere mensenlevens in gevaar te brengen. Nog hoop voor K.L.M. LOS ANGELES (ANP) Bij een ont vangst n Europese journalisten hebben enige bestuursleden van de Kamer van koophandel te Los Angeles gezegd, dat zij nog steeds hopen op toekenning van landingsrechten aan de KLM te Los An geles. De regering van de V.S. heeft dat in augustus 1957 op aandringen van Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen ge weigerd. Wel werd de KLM een lijn Amsterdam-Montreal-Houston toege staan. In Indische regeringskringen hecht men geen geloof aan het gerucht dat de Da lai Lama er in z'ou zijn geslaagd te ont snappen uit zijn hoog boven Lhasa uit rijzend paleis en zich zou hebben gevoegd bij in de bergen opererende Tibetaanse opstandelingen. Hoewel de Indische re gering nog geregeld radiocontact met haar consulaat-generaal in Lhasa heeft tast ook zij omtrent de verblijfplaats van de Dalai Lama in het duister. Mocht de Dalai Lama, die miljoenen Indische Boeddhisten onder zijn aanhan gers en aanbidders telt, zich inderdaad bij de opstandelingen hebben gevoegd en willen uitwijken naar Indië, dan zal de Indische regering hem niet kunnen be letten het land binnen te komen. Met veel reserve is in Indië het ge rucht ontvangen als zouden uit het ge hele zuidwesten van de Chinese Volks republiek ..opstandige troepen" opruk ken naar Tibet om de communistisch- Chinese bezetters uit dat land te ver drijven. Dat gerucht is in Taipeh, de hoofdstad van Nationalistisch China, verspreid. De zegsman, Li Joeng-hsain, de voorzitter van de Chinees-nationalistische regerings commissie voor Mongoolse en Tibetaanse aangelegenheden, beweerde dat die een heden oprukten uit de Chinese provincies Tsinghai, Sikang, Stsetsjoean, Kansoe en Joennan. De Tibetaanse opstand zou zich tot die provincies, die om Tibet heen lig gen, hebben uitgebreid. AFKEER Uit hetgeen premier Nehroe in het Indische parlement heeft mede» gedeeld en uit de verhalen van Ti betaanse vluchtelingen is liet vol gende relaas van de gebeurtenissen in Tibet gereconstrueerd: De bevelhebber van de communistisch Chinese troepen in Tibet nodigde de Da lai Lama op 8 maart uit op 10 maart bij hem te komen dineren. Hij kreeg te verstaan dat hij zijn lijfwacht niet mocht meenemen. De bevolking van Lhasa liep op 10 maart bij het krieken van de dag te hoop. Duizenden demonstreerden in de straten voor de Dalai Lama. Het werd een massale uiting van afkeer van de Chinese bezetters. De betogers eisten de onafhankelijkheid van hun land en schreeuwden dat zij de bezetters niet langer wensten te gehoorzamen. De mensenzee trok naar het ongeveer drie kilometer buiten de stad op een heu vel gelegen paleis van de Dalai Lama en bezwoer hem geen gevolg te geven aan de uitnodiging. De Dalai Lama ver toonde zich aan de menigte en beloofde, door een microfoon sprekend, dat hij in zijn paleis zou blijven. TE WAPEN Op 11 maart bleek de opgewondenheid onder de bevolking van Lhasa nog te zijn toegenomen. Ongeveer 5.000 vrou wen trokken met zwarte vlaggen, de symbolen van het Tibetaanse verzet tegen de Chinezen, door de straten. Zij trokken naar het paleis van de Dalai Lama en hij sprak de vrouwen toe. Drie dagen lang gebeurde er niets. Op 15 maart werd de onheilspellende stilte die boven Lhasa had gehangen verbro ken. Als een wild vuur verspreidde zich door de stad het gerucht dat op het vlieg veld vlak bij de stad een vliegtuig was geland en dat de Chinezen de Dalai Lama daarmee wilden wegvoeren. Toen bestormden de bewoners van Lhasa in dolle woede de wapenarsenalen van het grotendeels ontbonden Tibetaan se leger. Met de buit gemaakte geweren en andere wapens, waaronder machine geweren en zelfs enkele kleine stukken geschut, bonden zij de strijd met de Chi nezen aan. De gevechten zouden tot 21 maart hebben geduurd. Twee grote Boeddhistische kloosters in de omgeving van Lhasa zouden in de loop van de strijd in brand zijn ge schoten. LONDEN (Reuter). Er is weinig hoop op een volledig welslagen van de scheiding van twee met het hoofd aan elkaar gegroeide jongetjes, Jeremy en Timothy Thackeray, die in mei van het vorige jaar samen met hun normaal geschapen broer tje Peter te vroeg geboren werden. Timothy heeft de zeêr moeilijke ope ratie, die urenlang duurde, goed doorstaan, maar Jeremy's levenskan sen slaan de chirurgen na de opera tieve scheiding niet hoog aan. Timothy is trouwens ook nog heel zwak. De operatie was zo moeilijk omdat de hoofden van de twee jongetjes, kinde ren van een bankdirecteur, in elkaar gegroeid bleken te zijn. Tijdens de ope ratie, die negen en een half uur duur de, kwamen de hersenen van Jeremy even bloot te liggen. Daarop was ech ter gerekend. Men had per vliegtuig uit de Verenigde Staten steriel membraan laten komen en dekte daarmee de opeu hersenpan, dadelijk af. DJAKARTA (UPI) De eerste par tijen tabak die naar Bremen verkocht zijn, zullen in Britse schepen worden vervoerd, zo heeft het Indonesische mi nisterie van landbouw bekend gemaakt De Britse B1- runnel line heeft schrif telijke waarborgen gegeven dat zij de tabak regelrecht naar Bremen kan bren gen, zonder dat Nederlandse havens wor den aangedaan, waar beslag op de ta bak gelegd zou kunnen worden. PREDIKANT PREEKT LUNTEREN. Lunteren krijgt toch zijn paasvuur. B. en W. van Ede heb ben de Lunterse Oranjevereniging als nog vergunning gegeven om op de avond van de Tweede paasdag een groot vuur te ontsteken. Het besluit is in Lunteren met gejuich begroet, B. en W. hadden de vergunning oor spronkelijk geweigerd naar aanleiding van een brief van de Nederlands her vormde en de gereformeerde kerkeraad van Lunteren. De kerk achtte het paas vuur in strijd met het karakter van het Christelijk paasfeest. Er werd een conferentie belegd, waar aan ook de plaatselijke predikanten deelnamen. De kerk heeft haar bezwa ren nu ingetrokken; één van de predi kanten zal bij het paasvuur een stichte lijke toespraak houden. Het K.N.M.I. in Dc Bilt bericht te ons gisteravond om 23.15 uur; Half tot zwaar be wolkt met plaat selijk regen en in het midden en zuiden van het land minder zacht dan giste ren. Matige wind uit zuidelijke richtingen. MIESJE: '1 Komt wel nit het zui den, maar pret tig.néé! 26 MAART: zon op 6.32, onder 19.02; maan op 21.33, onder 6.17. Van onze weerkundige medewerker Er waren gisteren grote verschil len in het weer in Nederland. In Noordbrabant en Limburg liep de temperatuur bjj menig uurtje zon neschijn tot twintig graden op, in het noorden van het land daaren tegen, waar de zon lange tijd schuil ging achter mistvelden en lage wolken, is niet meer dan tien a twaalf graden gemeten, slechts de helft dus van het zuiden. Maar ook in het zuiden liep het met het zachte weer niet zo best af, evenmin als in het midden van het land; plaatselijk kwamen aan het einde van de middag onweers buien dc rust verstoren, op het vliegveld bij Rotterdam viel daar bij tien mm regen. De atmosfeer kon de hoge temperatuur van gis teren kennelijk nog niet verdragen. Dc oorzaak van deze buien is het binnendringen van koudere lucht. Dat betekent dus, dat van daag de temperatuur in het zuiden en midden van het land niet meer zo hoog kan oplopen als gisteren. Het wordt echter niet koud, de depressie bij Ierland en het gebied van hoge druk boven het vasteland van Europa zullen er in een drachtige samenwerking voor zorgen, dat de wind uit de zuid hoek blijft waaien, zodat de lucht niet van de Noordpool zal kunnen komen en daarmee blijft het weer aan de zachte kant.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1