DE NATUUR KAPPIE en de Kletzkische vlam Peetje werd ziek 'ÊJr 5 Nummer vijf Niets vermoedend Jeï-wat? T&tÊenha! in en om uw huis FEEST Proteststaking in Maurice Leblanc Koning Boudewijn ook naar Ver. Staten en Luxemburg I W. Lohman ARSÈNE LUPIN JACQUES I BL0NDEAU DE TINTELS Jack Dunkley t Dinsdag 24 maart 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 LAND VAN HONDERD Eigen nieuwsdienst MALDEGEM. Met een kilometers-lange stoet van vijftig groepen in historische kledij, twin tig prachtige praalwagens, vijf „muziekmaatschappijen" en een grandioos Vlaams volks feest is zondag het eeuwfeest van de oud-smokkelaarster „Wiezeke de Ceuninck" in Mal- degem gevierd. 't Moet er gezond leven zijn, daar in de Zeeuwsvlaamse grensstreek rond Eede, want in de laatste elf jaar werd er in een straal van nog geen tien kilometer rond Eede elfmaal een honderdjarige gehuldigd. „Elk jaar een eeuwelinge", luidt het devies in de grens streek, en elk jaar moet het feest groter worden dan het vorige. Het is een internatio nale feeststrijd Holland-België geworden, waarin aan beide zijden van de grens wordt ge poogd het nóg beter te doen. Een vrolijke strijd tussen Eede, Aardenburg, Maldegem, Mid delburg (Vlaanderen) en Sint Laureins, waarin Maldegem zich thans trots op de borst slaat met de grootste troef die zondag werd uitgespeeld: het eeuwfeest van Wiezeke, die bijna twee uur lang wuivend en lachend de feeststoet aan zich liet voorbijtrekken. BELGISCHE EN HOLLANDSE VLAMINGEN BIEDEN TEGEN ELKAAR OP MET FEESTEN ELF JAAR geleden, in 1948, is het begonnen. Met Babbetje, zoals Barbara Laureijns in Middelburg (VI.) werd genoemd, die honderd was geworden. Dat werd een feestelijke dag met muziek en een optocht. Een goed feest, vonden de grensbewoners van de Hollandse kant, maar 't kon beter. En dat zouden die van Eede dan wel eens even laten zien, want op 8 juni '49 zou Peetje Minne de honderd passeren. Het werd een formidabel feest, waar de grenspalen nog dagenlang van hebben nagetrild. Zelfs de Zeeuwse Commissaris der Koningin kwam eraan te pas en Peetje werd ereburgeres van Aardenburg. een dubbel feest te vieren van twee honderdjarigen. d'Ollaanders zouden dan nog eens zien, wat echt feesten is. Het programma beloofde veel; motor- eoursen, kermis, muziek en optochten. Toen werd ook Peetje ziek. Dat haalt-ie nooit, sprak de meest optimistische dok ter en de comité's raakten in zak en Een best feest, spraken de Belgische gasten, maar dat kunnen wij toch beier. Dat zouden ze dan eens laten zien op het eeuwfeest van Jan Timmerman in Maldegem. De anders zo krasse baas gooide echter roet in het eten van de feestcommissie hij werd ziek, zo ziek. dat er van feesten niets meer kon komen. Maar wij hebben onze Peetje Gernay nog, kwamen de buren uit Sint Laureins te hulp. Besloten werd op de 18e juli WKSSBMHMHHHBHH I •V» 3* De honderdjarige Wiezeke de Ceuninck, die vroeger een snoepwinkeltje had en zich nogal eens op het smokkelpad begaf, wuift hier achter het ▼enster van haar huisje in Maldegem naar de optocht te harer ere. De collecte van het Leger des Heils bracht te Wolphaartsdftk f 167,99 op. Mevr. wed. P. van Wingen te Baar land heeft haar woning aan de Burg. Vo gelaarstraat, bewoond geweest door de heer Frenks, onderhands verkocht aan de heer J. van Wingen te Bakendorp. In de vergadering van de N.C.V.B. te Kloetinge is het wdl'k van de Morgenland zending op duidelijke wijze belicht door de heer Bouwmeester Woensdag 1 april hoopt mevr. Buteijn een boekbespreking te houden over: „De kerk op mars". In het wijkgebouw van het Groene Kruis te Tholen had de eerste inenting tegen kinderverlamming plaats, van kin- E deren, geboren van 1945 tot 1949 en in 1958. In totaal kregen 136 kinderen een prik. De herverkaveling rond Sirjansland is E nu zo goed als afgewerkt. Het gemeente- E bestuur heeft voor de in 1955 gereedgeko- men woningen volkstuintjes beschikbaar gesteld. Eveneens werd het dorp in zijn geheel voorzien van een nieuwe straat- E I verlichting. stond onderaan op de voorpagina van „Zeeuwsch Dagblad" dat ver haal van die Italiaanse journa list, _die meedeelde, dat hij de uitvinder" is geweest van het monster van Loch Ness, dat sinds 1933 een vaste klant voor ruimte in de pers is geweest. Ook dit verhaal kan wel weer verzonnen zijn. maar als het niet deze jour nalist is geweest die het mon ster uitvond, dan is het wel een andere. Want dat het monster van Loch Ness een verzonnen monster was, evenals de zeeslang, stond voor de meeste journalisten wel vast. Maar juist omdat andere mensen waren gaan geloven dat het monster bestond, zal er. jour nalistiek gesproken, altijd wel ..nieuws" in. Ach ja. dat kon in het verleden zo gebeuren, dat er in slappe tijden - komkommer tijd noemde men dat nieuws ..gemaakt" werd. Er was feitelijk niets aan de orde. De krant moest loch vol en dan werd een nie mendalletje opgeblazen tot een grote gebeurtenis. Wilt u geloven, dat de tegenwoordige journalisten soms heimwee naar die tijd heb ben? Want er is tegenwoordig vrij wel elke dag zoveel en zulk ..groot" nieuws, dat er meer werk is met schiften en inkorten dan met zoeken van het nieuws. Hoe wel dat toch ook nog gebeuren moet. want er zijn nu eenmaal or ganen en mensen, die werkelijk belangwekkend nieuws proberen geheim te houden. Maar weet u. wat mij met verhalen over het monster van Loch Ness en ande re van dat soort, hêt meest ver wondert? Dat er mensen zijn. die deze verhalen grif geloven. En dat is nu juist de oorzaak. dat die verzonnen verhalen niet weg te krijgen zijn: de mensen willen aan de onwaarheid ervan niet ge- t m ifJAI NMR 5e EElWUIIBf JARIGEN Zo werd het eeuwfeest rond Wiezeke op huismuren en voor winkel ramen aangekondigd. as. Een financieel fiasco-stond voor de deur. want voor duizenden guldens was reeds ingekocht en gehuurd. Peetje bleek evenwel uit het ware Belzenhoul te zijn gesneden. Op zijn ziekbed ver ordonneerde hij, dat het feest moe6t doorgaan, want hij wist hoe lang de grensbewoners, en in het bijzonder de jongste, daar al op hadden gevlast. Zo gebeurde het. Ter ere van de kinder vriend werd er nog een schepje boven op gedaan Optochten, kinderspelen, duivenvluchten en veel muziek maakten er een onvergetelijke dag van. „Leve Peetje!" riepen de kinderen in hun onschuld, hoewel de eeuweling het niet lang me'er zou maken, In de herinne ring van de grensbewoners bleef Peet je echter voortleven als een groot kin- dervriend en als een oprechte Lau- rensenaar. IN 1952 meldde zich nummer vijf: I Marie-Louise Maenhout, beter be- kend als „Loewieske" uit Middelburg (VI.). Haar eeuwfeest werd gecombi neerd met de kermis ter ere van de officiële ingebruikneming van de nieu we bestrating. Voorlopig kwamen d'Ollaanders niet aan bod, want in dat jaar en het volgende leverde Maldegem driemaal een honderdjarige: weduwe De Sloovers uit de wijk Stroobrugge en de beide krasse baasjes uit het Lief desgesticht Pelagie Clyncke en Manske Buijsse. Drie feesten. En nu wij! zeiden die van Aarden burg. Wacht maar eens af wat de Hol landers gaan presteren. In '54 werd Nathalie Jaques honderd. Jarenlang was ze in Aardenburg herbergierster ge weest, maar in die tijd verbleef ze m een rusthuis te Oostburg. Geen nood, tweehonderd bejaarden togen met de autobus naar Naatje en brachten haar voor de deur een aubade. Burgemeester Sjef van Dongen spelde haar 3e ere- medalje in zilver op en benoemde haar tot ereburgeres van Aardenburg. Alle registers van het feestorgel werden opengetrokken en Aardenburg sidderde op zijn oude fundamenten. TOEN was het een poosje stil langs de grens. De Belgen, menende dat zij wel de meeste successen hadden ge boekt. sloegen zich trots op de borst, r.og niet vermoedend dat de oud-wet houder van Eede, Andries Rodts, weldra alle records zou breken. In '58 haalde h(j de honderd en als er een van het feest genoot, dan was het de jarige zelf. Hij zat vooraan bij de H. Mis, liep de gehele dag op het feestterrein rond en danste vrolijk met de kinderen. Zelfs toog hij naar de Expo, waar hij officieel werd ontvangen. Dat uitstapje bezorgde hem echter een verkoudheid en eer het jaar ten einde was, stierf hij. in kleuren van de plaatselijke krant, een fakkeloptocht en een lijst die met 75.000 frank was ingeschreven. Wiezeke genoot van dat alles. Staande voor haar vensterke nam zij wuivend en lachend de kilometers lange stoet met ijftig groepen, twintig praalwagens, vijf muziekkorpsen en duizenden figu ranten in ogenschouw. Pas gisterochtend tegen het krieken van de dageraad zochten de laatste feestgangers hun bed op. Ziezo, spraken de Maldegeners vol daan, laten ze het volgend jaar in 'Ol- land maar eens beter doen. 136 Jozef zelf scheen de zaak niet zo heel ernstig op te nemen. Hij leefde zijn verkwistend leven ver der als voorheen en was een zeer geziene gast in de speelclubs van Canopus. Prins Titus toonde hem nog openlijker dan vroeger zijn gunsten en verscheen bijna altijd in zijn gezelschap. Maar als Jozef 's nachts met zichzelf alleen was, werd hij vaak ziek van bittere ellende. Zijn gedachten keerden zich dan tegen hem zelf. Hij was onrein zijn ziel was vol zweren en geen Titus kon zijn schurftige plekken schoon wassen. Zijn schande was tastbaar en voor iedereen zicht baar. Ze had een naam en heet te Mara. Hij moest deze bron van alle kwaad dempen en wel voor altijd. Een paar weken later ging hij, zonder verder iemand om raad te hebben gevraagd, naar de hoogste rechter van de gemeen te, dr. Basilidus. Jozef had zich, sinds hij uit de synagoge verban nen was, bij geen der Joodse no tabelen laten zien. De hoogste rechter was zijn bezoek heel on welkom. Hij trachtte een paar woorden te vinden, die het pijnlij ke karakter van deze ontmoeting wat zouden verzachten, maar vond alleen een paar oppervlakki ge frases. Jozef haalde zijn ver scheurde priesterhoed te voor schijn, zoals de ritus voor dit spe ciale geval voorschreef, legde hem voor de hoogste rechter neer, scheurde zijn gewaad en sprak: ..Uw knecht en onderdanige die naar Jozef Ben Matthias, die vroeger priester der Eerste Rij was in Jeruzalem, staat thans voor u. Ik heb de zonde van de boze begeerte des vlezes begaan. Ik heb een vrouw gehuwd, met wie het mij verboden was te hu wen: een slavin. Ik verdien ver delgd te worden." Dr. Basilidus, de hoogste rechter, werd bleek, toen Jozef deze woorden sprak. Ten volle was hij zich hun betekenis bewust. Het duurde een poosje voor hij het antwoord gaf, dat de formule voorschreef: „Deze straf o zondaar, rust niet in mensen handen maar bij God." Jozef sprak verder en vroeg volgens de for mule: „Is er geen middel, hoge rechter, waarmee een zondaar deze straf van zich» en zijn ge slacht kan afwenden?" De hoogste rechter antwoordde: „Als de zon daar de straf van veertig stoksla gen op zich neemt, schenkt Jah- ve hem genade, maar eerst moet de zondaar om deze straf vra gen." Jozef zei: „Ik smeek, o Roode Zee sleept Belgisch vrachtschip vlot ROTTERDAM De sleepboot Roode Zee van L. Smit en Zo's internationale sleepdienst heeft gisteren samen met de sleepboot Svitzer, het Belgische vracht schip Oapitaine Limbor vlot gesleept. Advertentie veerkrachtig-pboihaudend- was/aar De uitgebloeide Amaryllis zal men nu behoorlijk moeten verzorgen; de bol moet zeker dagelijks lauw water heb ben en men dient haar ook wekelijks een weinig te bemesten. Wil de bol op nieuw een bloemknop voor volgende win. ter kunnen vormen zal men aan al die gunstige voorwaarden moeten kunnen voldoen. De bollen zijn veel te duur om ze zo maar aan hun lot over te la ten. Begin mei kunnen ze wel in de tuin worden ingegraven. hoge rechter, om de straf van veertig slagen." Toen bekend werd, d;t Jozef de geselstraf op zich wilde nemen, baarde dit in de hele stad Alexan- drië groot opzien. De geselstraf werd zelden toegepast en dan meestal aan lijfeigenen. De Makkabilieden fronsten hun wenkbrauwen en verstomden en menigeen, die bij de verbanning uit de synagoge luide ge schreeuwd had, voelde daar nu in zijn hart berouw over, maar de „Witgeschoeiden" besmeurden al le huizen en muren met karikatu ren van Jozef, die gegeseld werd en in alle kroegen zong men lied jes op hem. Hoewel de Joodse autoriteiten de datum der executie niet van te voren bekend hadden gemaakt, was op de vastgestelde dag het binnenplein van de Augustussyna- goge vol mensen en waren de stra ten in de buurt met nieuwsgieri gen gevuld. Bleek-bruin en mager schreed Jozef op de hoogste rech ter toe en keek met zijn doordrin gende ogen recht voor zich uit. Hij bracht zijn hand aan zijn voor hoofd en zeide luid, zodat het in het verborgenste hoekje hoorbaar was: „Hoge Rechter, ik heb de zonde van de boze begeert des vlezes begaan. Ik smeek ora de straf van veertig slagen." De hoogste rechter antwoordde: „Ik geef u over aan de dienaren van het gerecht." (Wordt vervolgd) IN die dagen was het comité van Maldegem alweer bijeengeweest, vastbesloten het succes van de Hollan ders te overtroeven. Op 20 maart '59 zou Wiezeke de Ceuninck, die vroeger een snoepwinkeltje had en ook alles van smokkelen wist, haar eeuwfeest vieren. In stralende gezondheid beleef de ze die mijlpaal en het is zondag een feest geworden. Alle straten versierd, een officiële ontvangst op het gemeen tehuis, een ontmoeting met de honderd jarige van Boekhoute, een extra editie -P- - Vrij naar Vlaamse ^iiiiiiiiHiiiiiHiiiiiiiiiiiiniMiHti' textielindustrie IIIIHIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIHIIinillllllllllllllllllll loven. Daarbij zijn een heel aan tal mensen, die in ander opzicht heus niet zo geneigd zijn, om te geloven. Het verhaal van de Bij bel vindt bij hen geen geloof. Kei wordt hun zwart op wit gegeven in een boek. dat de eeuwen ver duurde. maar zij geloven het niet. Het wordt tegen alle betuigingen van ongeloof in bevestigd door opgravingen maar men gelooft het niet. Juist aan het eind van deze week en het begin van de vol gende staan we weer voor grote feiten, waarvan die Bijbel spreekt: het sterven van Christus aan het kruis en Zijn opstanding uit de doden. Die gedenkdagen zullen de mensen deze grote feiten weer voorhouden. Die feiten zijn heus onweersprekelijke!' dan het ver haal van Loch Ness. Waarom zou den ze die feiten dan o'»4 aan vaarden? mi""""mimini BRUSSEL (U.P.I.) In Gent en omgeving zijn gisteren 100.000 arbei- ders een ptoteststaking van 24 uur be- j= gonnen om de aandacht te vestigen op de toestand in de Vlaamse textielindus- trie. In het gebied van Gent zijn de' laatste vier jaar 22 bedrijven geslo-js 'ten. waardoor ruim 3000 arbeiders werkloos werden. Dezer dagen moest een modern bedrijf hier de strijd opge ven omdat het niet meer tegen de con currentie van Pakistan op kon: 250 sg- jbeiders kwamen daardoor op straat te staan. De Gentse staking wordt gesteund door linkse en rechtse vakbonden: even- |als enkele weken geleden toont het per- soneel van de openbare di'ensen zich solidair. Het vervoer lag gisteren ge- iheel stil, doch ernstige indicenten heb- 'ben zich niet voorgedaan. Wel moest de politie eenmaal optreden toen sta kers en werkwilligen elkaar te lijf wil den gaan. WASHINGTON (Reuten Koning Boudewijn van België zal behalve aan Nederland, ook staatsiebezoeken brengen aan Luxemburg en de Verenigde Staten. Hij wordtin 11 mei m Washington ver wacht. Vier maanden voor minokkel van sigaretten KOPENHAGEN '(RITZAU). - De 46- jarige kapitein B. J. R. van het Neder landse vrachtschip Silvaplana is giste ren in Kopenhagen wegens smokkel ver oordeeld tot vier maanden gevangenis straf. Bovendien werd een bedrag van 31.200 kronen 17.160 gulden ver beurd verklaard. De kapitein zou de laatste jaren zestien reizen tussen Denemarken liiiiiiiiiiiiiiiniimRinittiiiiniiiK |iiiiiiiiiiiiii!inniiiiiiiiiiiiiiiiiini door 2JI!llll|IIIHIIIIIIII)IIIIIIIIIHIfllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mm 20. Enigszins verfomtaaid vervolgde de hofstoet zijn weg naar de Kraak. Het viel niet te verwachten, dat graaf Bandelos na de mislukte aanslag op het Kletzkische vuur een nieuwe poging zou wagen om een revolutie te ontketenen. Tenslotte was voldoende gebleken, dat m er onder het gevolg van prins Kletzky t„llcu „„„o*.. en lieden waren, die zelfs hun baard voor Nederland kans hebben gezien 160.000: de vorst veil hadden en hem onder alle sigaretten Denemarken in te smokke-| omstandigheden vurig terzijde stonden, len. Om geen onnodige risico's te lopen werd het tempo evenwel iets verhoogd, zodat men van paradepas in een soort sukkeldraf verviel, die niet direct plech tig aandeed, maar de stoet daarentegen spoedig op de kade bracht, waar de Kraak te wachten lag. „Dat is 'm nou!" wees Kappie trots. „Een schip als geen ander, prins! Die trouwe Kraak heeft voor zoveel hete vu- ven gestaan, dat het overbrengen van uw vlam ja een pleziertochtje i«!" Uit de kerken NED. HERV. KERK Beroepen te Oosterhout C. J. Janssen, kand. te Utrecht. Benoemd tot vikaris te Meppel Tb. M. Loran, kand. te Driebergen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar IJsselmonde (gem. Rotterdam) P. van der Spek te De Lier, naar Dussen (N. Br.) G. A Westerveld, kand. te Slagharen, die be dankte voor Godlinze. Beroepen te Eindhoven (6e pred.pl.) S. van Bekkum te Monster, te Tholen A. Heuzeveldt. kand. te Amsterdam Bedankt voor Aduard J. Dijkstra te Schermerhorn. Benoemd tot leraar godsdienstonder wijs aan het chr. lyceum te Emmen m.i.v. 1 sept. ds. L. F. Stolk te Putten. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Tweetal te Oud-Beijerland G. J. Buys te Papendrecht en S. van Zwol te Kam pen. Bedankt voor Deventer J. M, Visser' te Dokkum. Kletzky knikte prijzend. „Uw wakkere bemanning is al paraat, zie ik," sprak hij. Inderdaad stonden de meester en Okki over de verschansing gebogen elkaar om beurten in de arm te knijpen. Want zij betwijfelden of zij wel een wakkere bemanning waren. Het zien van de I de "JuUenYtraiit" in Helpman överstakT stoet die statig het dek betrad bracht! door een vuilnisauto overreden. Het was hen eerder in de waan. dat zij droom-:Johannes Kuizenga. die het ongeluk den. iniet overleefde. Een zesjarig jongetje is gistermid dag in Groningen, toen het plotseling

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2