Notedopje op Poolreis MIEREN NAAR DE BOSSEN BRENGEN M tz r Erskine Caldwell was een etmaal in Nederland o1 Listige faunologen zetten nuttig insect naar hun hand HUDSON: EEN DIEP VERNEDERD MAN VOOR VIE NU HET NAGESLACHT ZICH BUIGT P c Olieleiding dwars door Rusland I l l l I 1 I I De Beer wordt bedreigd! A.N.W.B. maakt kampeerders wegwijs ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7, HARTSTOCHT ANDERE ZEE ENGELAND VERNEDERD Waar mensen van griezelen, maar bomen naar snakken Veel schrijven, weinig lezen, soms naar voetbal Feest in 't verschiet: Alphen 1250 jaar Verdraagzaam Koningin niet J AHOY' GEBOUW t/m 30 Maart L Hoge Autoriteit nog niet in offensief „Bemoeren" Vreemde „eend" Trein (niet op rem) reed helling af Dansgroep José Greco en Wiener Burgtheater Van een onzer redacteuren WEINIG meer dan een notedopje vertrok 350 jaar geleden op een Poolreis. Dat was het tachtig ton metende jacht Halve Maen, waarmee de Engelsman Henry Hudson niet de begeerde Noordoostelijke doorvaart naar Indië vond (waarnaar hij voor de V.O.C. zou zoeken), maar wel de Amerikaanse rivier, die nu zijn naam met ere draagt en aan wel ker monding New York is gegroeid. TOT op deze dag is er een ge- heimzinnig waas rondom Hudson en zijn levenswandel. In de eer ste plaats is zijn geboortejaar onbe kend en dan zijn er nog de vragen, waarom hij in dienst van de Hollan ders trad en waarom hij zich zo snel onttrok aan de door hem aanvaarde opdracht. In Britse dienst had hij in 1607 een reis naar Spitsbergen gemaakt en het volgende jaar was hij bij Nova Zem- bla om naar de Noordoostelijke door vaart te zoeken. Hoewel hij geen suc ces boekte, blijkt wel steeds dat Hud son goed op de hoogte was: 1. van wat andere zeevaarders kort tevoren hadden gevonden, en 2. wat zijn re gering met hem van plan was. HUDSON scheen bezield met een hartstocht voor ontdekkingen. Ge schiedschrijvers veronderstel len bij hem twee overwegingen, waar om hij naar ons land ging. Het kan zijn. dat Engeland weinig voelde voor verder onderzoek, omdat tot dusverre de pogingen niets opleverden. Daar kan ook bijkomen, dat hij als gezag voerder slecht aangeschreven stond, omdat hij een moeilijk mens was voor het scheepsvolk. Verder liep er het gerucht dat hij zich niet in vreemde dienst mocht begeven. Het nam wel enige tijd in beslag, maar in elk geval kwam Hudson met de Verenigde Oostindische Compagnie tot overeenstemming. Hij werd be schouwd als ..de man. die het weet". Op 8 januari 1609 tekende hij de over eenkomst. dat hij tegen een salaris van 800 gulden! benoorden Nova Zembla om naar een Noordoostelijke doorvaart zou zoeken. Hem was streng verboden om andere passages probe ren te vinden. k P 6 april vertrok de Halve Maen van Texel en historici zijn nu van mening, dat hij van begin af weinig voplde voor de opdracht. Zijn hart trok naar een Noordwestelijke passage, zeggen zij. Hij zou erin ge loofd hebben, dat een rivier aan de oostkust van Amerika verbinding zou geven met de ..andere zee" Als dit zo was, zou men ook van het poolijs verlost zijn. In elk geval is het wel zo. dat hij op 5 mei ter hoogte van de Noordkaap was, daar met slecht weer te kampen kreeg en veertien dagen later het roer wendde in de richting van Ame rika. Hudsons journaal over deze reis is verloren gegaan, maar wel is be waard gebleven het verslag, dat zijn, landgenoot Robert Juel, die tweede j stuurman was, bijhield. Als deskundigen dit lezen, zeggen zij: De reis naar Nova Zembla was maar een uitstapje voor de vaak. Zij hebben bewondering voor hem als navigator. Hij vaart scherp als een mes" over de oceaan. Men ziet hem de kust naderen met dezelfde be hoedzaamheid, die hem tot dusver heeft gekenmerkt. Hij observeert, hij verwaarloost geen lodingen, voortdu rend controleert hij zijn kompassen. In alles voelt men de vaste hand van een zeeman met het varen vertrouwd en zichzelf vertrouwend. [N de vroege ochtend van 2 septem ber ligt hij dan voor de monding van de rivier, die zijn naam kreeg. Hoewel hij niet de ontdekker ervan is! Die eer komt toe aan de Italiaan Giovanni da Verazzano in het jaar 1524. Hudson was wel de eerste, die ver de rivier opvoer, tot in de buurt van het huidige Albany, waar hij op 19 september ankerde. Vier da gen later aanvaardde hij de terugreis. En dan is het weer vreemd, dat hij niet terug ging naar Holland, maar de Engelse haven Dartmouth aanliep op 7 november. Enthousiast was de V.O.C. aller minst met de gang van zaken. Aan de (her) ontdekking werd zo weinig aandacht besteed, dat Adriaen Block pas vijf jaar later de monding van de Hudson opnieuw terugvond. En het kleine fort, waaruit eerst Nieuw-Am- sterdam groeide en later New York opbloeide, werd pas in 1625 door Abra ham Verhulst gesticht, toen de West- Indische Compagnie (W.I.C.) zich er mee ging bemoeien. Henry Hudson heeft ten slotte nog een vierde ontdekkingsreis onderno men in dienst van ....Engeland. In 1610 scheepte hij zich in om te pogen de Noordwestelijke doorvaart te vin den. Daarvan is hij niet teruggekeerd. Een deel van de bemanning, ontevre den over de voediselverstrekking tij dens de gedwongen overwintering, zet te Hudson in 1611 met zijn zoon en nog zeven opvarende in de sloep zonder voedsel en zeilde weg. E»n diep vernederend lot voor een man, voor wie nu het nageslacht zich buigt. Eigen nieuwsdienst PARIJS. De eerste lentezon heeft de terrasjes al weer druk bevolkt liier in Parijs. Met die zon komen ook de eerste voorjaïnshoedjes op de boulevards te voorschijn. Fleurige lentehoedjes van imprimé blij ken het te winnen van alle andere met fantasie bedachte hoofddeksels, die de Franse modistes hebben uitgebracht. Die hoedjes zyn heel eenvoudig van model. Men heeft er slechts een lapje met bloemen bedrukte stof in mooie kleu ren als materiaal voor nodig en wat spar- tcrie. Vele Parisiennes maken zo'n hoedje Witte faille met rode rozen en een zacht groene voile als hoofdtooi. Heel jeugdig hoedje van shantoeng, met rose en blauwe veldbloemen bedrukt. zelf, want in de Paryse warenhuizen kan men de juiste Vormen eh. alle andere ma terialen daarvoor, te kust en te keur ko pen. Op het terras van Gal'é de la Paix za gen wij dit weekeinde vier van deze nieuwe lentehoedjes in slof uitgevoerd dragen. Een jonge bal letdanseres had haar exemplaar met een rand geappliceerde bloemen gegar neerd, die uit het patroon van de slof waren geknipt. De bekende mannequin Ivy, die op dat terras ook even een kopje koffie kwant drinken, droeg een klein rond hoedje van imprimé met een zacht groene voile. De modiste Marie-Christiane heeft reeds een speciale collectie van deze hoeden samengesteld. Bedrukte shantoeng, faille, piqué en linnen, gebruikt zy daar onderandere voor als materiaal. Met zo'n fleurig hoedje van imprimé krygt uw kleding een Ienteïyke toets. Voelt u er ook iets voor? Laat deze voor heelden u dan inspireren. 1 Üe Halve Maen", in 1909 in Amster- herdenking dam gebouwd voor de Hudson-Fultoti- in Amerika. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Erskine Caldwell (56), Amerika's meest populaire romanschrijver hij heeft een oeuvre van vijfendertig boeken met een totale oplage van ruim vijftig miljoen exemplaren op zijn naam is het afgelopen weekeinde precies vierentwintig uur in ons land geweest. praten wij verder met zijn vrouw. „Erskine werkt verschrikkelijk hard," vertelt ze. „Tien maanden lang, tien uur per dag. Een zondag kent hij niet. In die tijd heeft hij meestal precies een 'boek af. Dan kunnen we twee maanden met vakantie. Wat hij van andere be roemde schrijvers denkt?'' „Niets!" interrumpeert Caldwell. „Heel eenvoudig: ik lees ze niet. Vroeger probeerde ik het nog wel eens. Maar ik ben er ai lang mee opgehouden. Mijn enige hobbie, en letterlijk mijn enige, is af en toe een voetbalwedstrijd. U weet wel, Amerikaans voetbal- Lekker hard.'' Of hij misschien wél iets van de Amerikaanse en. Engelse jonge schrijvers denkt? de zogenaamde beat-generation? „Let them stay beaten," zegt Caldwell laat 'ze verslagen blijvenEn dat is het enige moment, waarop er even de schaduw van een glimlach op zijn gezicht merkbaar is. Advertentie BEURS VOOR SPORT EN TOURISME Kort na zijn aankomst op Schiphol zat hij met zijn echtgenote in de lounge van het Amstelhotel door de hoge ramen i te staren. Een forse, wat boerse man, slordig gekleed, het haar naar korte Amerikaanse mode geknipt. Een bijna streng gezicht met een opvallend scherp gelijnde neus. „ZAKENREIS" „We zijn twee weken geleden per boot uit Amerika vertrokken. Een soort zakenreis, want in Londen, Stockholm, Kopenhagen, Milnchen en Parijs moest ik eens met mijn Europese uitgevers praten. Er komt deze maand weer een nieuw boek van me uit: Claudelle Inglish. Dat is de naam van de vrouwe lijke hoofdpersoon. Het verhaal speelt natuurlijk in het zuiden van Amerika. Eigen nieuwsdienst ET veel volharding en nog meer listigheid hebben de faunologen van het Itbon, het Instituut voor toege past biologisch onderzoek in de natuur, de rode bos mier menige eigenaardige karaktertrek weten te ont futselen. Met die kennis van de psychologie van de mier ge wapend zijn de mensen van het Itbon erin geslaagd kunstmatig nesten op te zetten, een resultaat dat overal aandacht getrokken heeft. Henry Hudson ALPHEN Alphen, het vriendelijke Plaatsje met ongeveer drieduizend inwo ners op het Brabantse zand, gaat rond 21 mei uitgebreid teest vieren. Voor zover bekend is hel dan 1250 jaar geleden, dat voor het eerst zijn naam in de geschreven geschiedenis werd genoemd. Ter gelegenheid van het teest zal in net voormalig kerkgebouw van de Ne derlands hervormde kerk te Alphen een nieuw streekmuseum voor oudheidkunde worden geopend. Andere voorname pun ten van het programma zijn een histo rische optocht, een openluchtspel, een muziekfestival en een internationale ster- rit voor auto's. Die kunstnesten leiden heden ten dage een florissant bestaan in de Veluwse naaldbossen. Desondanks is het nog niet zeker dat voor de fel- bijtende belager van menig stukje vacantiegangersvlees op korte ter mijn een geheel nestebouw pro gramma zal worden opgesteld. Min of meer de rollen omkerend is het Itbon namelijk aan een onderzoek begonnen naar het nut van de rode bosmier voor de huishouding van onze naaldbossen. De uitslag van dit onderzoek, dat in volle gang is, zal bepalen in welke mate onze bossen zullen worden bemierd. ERSKINE CALDWELL Zoals al die andere boeken. Of ik ze nog wel eens hei-lees? Ik denk er niet aan- Ik vind het achteraf nooit goed genoeg." Wanneer Caldwell na deze ontboeze ming de mond sluit alsof hij deze voor lopig niet meer wenst open te doen, Van onze correspondent HELSINKI Er is volgens een Finse handelsdelegatie die deze week uit Moskou is teruggekeerd een aardolie leiding gelegd van de olievelden bij Bakoe, aan de Kaspische Zee, naar i Klaipeda, het vroegere Memel, aan de Oostzee. Bovendien wordt thans de ha ven van Klaipeda geschikt gemaakt voor tankschepen van 5000 ton. i Dit nieuws heeft in de hoofdsteden van de Scandinavische landen voedsel ge geven aan het vermoeden dat de Sowjet- unie voornemens is de Scandinavische markt te overstromen met goedkope olie en aardgas. De Sowjet-unie zou volgens de Finse handelsdelegatie olie tegen een „zeer gunstige" prijs hebben aangeboden. Tot dusverre was met het vervoer van die olie naar Finland dertig dagen gemoeid. De olie ging eerst door een buisleiding naar Batoem aan de Zwarte Zee en vandaar per schip naar Finland. De olie i kan nu in drie dagen naar Klaipeda ge- pompt worden. De Kaukasische olie die de Sowjet- ume goedkoop aanbiedt schijnt echter alleen geschikt te zijn als stookolie. Er schijnen ook plannen te zijn voor een aardgasleiding van de Oekraine naar de Oostzee. Die leiding zou over de bodem van de Oostzee doorgetrokken kunnen worden naar Zweden. Al in 1046 vingen de mensen van het Itbon hun onderzoekingen aan, daarbij steunend op reeds in Duitsland gedane naspeuringen. Aanvankelijk boekte men slechts teleurstellende re sultaten. De rode bosmier toonde niet alleen een heftige afkeer van mense lijke en andere indringers, ook zijn soortgenoten uit andere nesten ver draagt hij niet. Zelfs koninginnen, on misbaar voor de voortplanting en daarmee de instandhouding van de groep, worden niet in een vreemd nest getolereerd. Een eerste ontdekking na enkele ja ren speurwerk gaf echter moed. In de eerste voorjaarszon blijkt zelfs de meest agressieve bosmier toegankelijk te zijn voor een vleugje verdraag zaamheid. Gedurende korte tijd ver- draagt het diertje zowaar, dat konin ginnen en werksters uit andere nesten aan het eigen worden toegevoegd. Die worden dan zelfs als volwaardige le den van de gemeenschap aanvaard en gezamenlijk treden de mieren van dat moment af blijmoedig-vechtlustig de toekomst tegemoet. Kort daarna deden de onderzoekers van het Itbon een tweede interessante vondst. In tijden van grote nood blij-, ken de mieren bereid de kaken niet) meer in maar op elkaar te sluiten; om met vriend en vijand te gaan bou- wen aan een nieuw nest. Zo'n nest moet dan wel gesticht worden in een mierloos gebied maar dat is te ver wezenlijken. Vervelend genoeg Heten belde xeken zich niet combineren. Bovendien deed zich een andere complicatie voor. In de tijd, dat zonder gevaar voor het bestaande nest dieren onttrokken kun nen worden voor de bouw van een nieuw, is het onmogelijk om konin ginnen mee te nemen. Die zitten dan te diep verscholen in de onderaardse gangen van het nest. Bovendien zijn er meestal niet vol doende voorhanden op dat moment. Slechts gedurende de zwermperiode is het mogelijk koninginnen te verzame len. Helaas valt die periode na die; waarin werksters bijeengeveegd kun nen worden en ook in een nieuw nest worden vreemde koninginnen niet, ge accepteerd. Zo kon men dan enkele jaren terug wel nesten stichten maar deze moesten moerloos (koninginloos) blijven. Een onprettige situatie, want zonder moer geen kinderen en zonder kinderen geen voortbestaan van een nest. Zo dreig den de enkele, met veel hoop en ver trouwen gedurende de zomer opge bouwde nesten maar een kort leven beschoren te zijn. Voorlichting over kamperen, watersport, caravanning, reizen per boot, trein of touringcar. Attractieve stands o.a. zeil boten, raceboten, sportkleding, kampeerartikelen enz. enz. Elke middag en avond SPORTDEMON STRATI ES Geopend van 10-1 7 en 19-23 uur, 's Zondags gesloten. RODE BOSMIEREN AMSTERDAM (ANP) De Vereni ging tot behoud van natuurmonumen ten in Nederland heeft weer geprotes teerd tegen de vestiging van een hoog oven op De Beer. De vereniging doet dat in haar jaarverslag, dat zaterdag werd uitgebracht in de jaarvergadering te Amsterdam. Als er op De Beer een hoogoven wordt gevestigd, aldus het verslag, dan zal niet alleen de De Beer helemaal verdwijnen, maar dan zullen ook tienduizenden men sen worden veroordeeld om te leven in een vergaand geïndustrialiseerde omge ving. Advertentie LUXEMBURG. De Hoge autoriteit van de Europese gemeenschap voor ko len en staal heeft besloten de uitgewerkte maatregelen tot beperking van de pro- duktie en invoer in de K.S.G. maandag niet voor te leggen aan de bijzondere raad van ministers van de gemeenschap als deze maandag in Luxemburg bijeen komt. De raad zal alleen het verzoek krijgen zich uit te spreken over het voorstel tot verlening van tijdelijke hulp aan werk loos geworden Belgische mijnwerkers, Het is de bedoeling dat in een periode van twee maanden ten hoogste twee mil joen dollar (7,5 miljoen gulden) beschik baar wordt gesteld. NIEUWE VOORSTELLEN Na verder overleg met de regeringen van de zes landen zal de Hoge autori teit nieuwe voorstellen inzake het gehele kolenprobleem formuleren om deze aan een volgende vergadering van de raad van ministers voor te leggen, omstreeks midden april. Het schijnt dat de Hoge autoriteit ver-; deeld is over de houding die zij moet| aannemen, nu het raadgevend comité be-i perking van invoer en produktie van steenkool in de gemeenschap van de hand j heeft gewezen en ook in de raad vanj ministers voor dergelijke voorstellen' geen meerderheid te vinden schijnt.» Het was in die situatie dat men zich de waarde van de eerste ontdekking realiseerde. Zou men erin slagen moe ren gedurende de zwermperiode op te vangen en met een aantal werksters te laten overwinteren, dan ontstond de mogelijkheid om het kunstmatige nest te „bemoeren". Ijlings werden dan ook in het laboratorium gipsen kunst- nesten gemaakt en daarin mieren op geborgen. De sterfte bleek aanvankelijk groot te zijn maar na enige tijd had men toch de juiste manier ontdekt om de diertjes veilig de winter door te loodsen. Toen kwam de spannende tijd waarin de koninginnen met hun werksters aan de kunstnesten toege voegd moesten worden. De proeven slaagden, voor een deel althans. Wel stierven in de maanden nadien nog ve le koninginnen zonder dat men hier van de oorzaak vermocht te achter halen, maar verscheidene nesten toch leidden een florissant bestaan. Eenmaal zover gevorderd krabden de onderzoekers van het Itbon zich eens achter het oor. Het onderzoek had veel geld gekost en de ontwikkel de methode behoorde ook niet tot de goedkoopste. Loont het resultaat ech ter wel alle moeite? Of, om het an ders te zeggen, is de rode bosmier in derdaad wel van onschatbaar nut voor onze naaldbossen? Ongetwijfeld houden mieren een duchtige opruiming onder rupsen en andere schadelijke insecten. Maar hoeveel blijven er desondanks over en in hoeverre beperken mieren dus de schade aan de naaldbomen. Het wonderijke is namelijk, dat de rode bosmier maar een vreemde eend in onze nationale faunologische bijt lijkt te zijn. Nu behoren onze naald- woudbossen ook niet tot de natuurlijke fauna en een groot deel ervan werd pas in de laatste halve eeuw aange plant. In die bossen komen au fond slechts weinig mierehopen voor maar waaraan valt dat te wijten? Kon de kleine mier de snelle bebossing van duizenden hectaren grond niet bijbe nen of heeft de exploitatie van de nes ten door de mens oe mierstand gede cimeerd? Feit toch is, dat regelmatig miere-eieren worden geraapt om tot voedsel te dienen aan siervogels en vissen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De kampeerders staan al weer te popelen, nu de lente in het land is. Honderdduizenden zijn doorkneed in het vak, duizenden nieu welingen zijn nog onwennig, of worste len met de vraag wat zij wel dan niet moeten aanschaffen. Weer anderen zou den hun uitrusting wel eens willen pro beren voordat zij er mee naar buiten trekken. Dat alles kan. De A.N.W.B. gaat woensdag 25 maart en verder elke woensdagavond tot en met 17 juni weer kampeer-technisohe spreekuren houden, op alle kantoren van acht tot tien uur 's avonds. Ook de kampeerders-in-spé, die geen lid van de 'bond zijn, kunnen er terecht. Iets nieuws dit jaar zullen proêfkam- pen gedurende weekeinden zijn, waar iedereen ervaring met zijn nieuwe ma teriaal kan opdoen. Tijdens deze „Weg- wijskampen" zullen oude rotten in het vak der kampeerders smet raad en daad bijstaan. Wie zijn nieuwe uitrusting wil be proeven kan zonder voorafgaande aan kondiging terecht op het kampeerterrein De Hoogte te Eesveen (Ov) op 6 en 7 juni en op 11 en 12 juli; op De Jutberg te Laag-Soeren (Geld) op 30—31 mei en 2728 juni; op het terrein De Reebok te Oisterwijk op 67 juni en 4—5 ju li; op Zon en Vrijheid te Blaricum op 1314 juni en 45 juli en te Ransdael (L) op het kampeerterrein van de heer J. Sogelee op 6—7 juni en 2021 juni: GELEEN. De 35-jari-ge conducteur H. de Jong uit Heerlen is zaterdag avond zwaar gewond. Hij zat in de ach terste wagon van een goederentrein, die achteruit '.egen een stootjuk reed. De machinist had' de trein op het station Geleen-Lutterade op een wat hel lend spoor stilgezet en had de locomo tief verlaten zonder de trein voldoende te beremmen. Die was toen achteruit gaan rijden. Zo kleven er onverwacht nog vele vraagstukken aan dat van het bemie- ren der bossen. Het Itbon, terecht trots op het bereikte resultaat van het kunstmatig bemieren. wil eerst wel eens een afdoend antwoord op die vraagstukken gevonden hebben eer het besluit wordt genomen tot de uitvoe ring van een grootscheeps programma van nestebouw. Tournees Holland Festival Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Het Spaanse ballet van José Greco, en het Wiener Burg theater zullen in het aanstaande Hol land Festival beide een tournee door ons land maken. Het gezelschap van Greco geeft tus sen 3 en 11 juli acht uitvoeringen in Seheveningen, Utrecht, Rotterdam. Arn hem. Eindhoven en Amsterdam. Het Wiener Burgtheater brengt tus sen 4 en 12 juli Nestroy's Der Zerris- sene acht maal op de planken; in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Arnhem, Groningen en Deventer. HET OFFICIËLE Zuidslavische reisbureau is begonnen met een toe ristische propagandacampagne op de Engelse commerciële televi«!-

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7