Kom lief Koosje, kibbel ereis nog een poosje KNOEIERS LIEPEN TEGEN DE LAMP J GORDON Prof. Bronner vraagt000meer voor het Hildebrand monument W- ...en de slager was al weg KAPPIE en de Kletzkische vlam vrij naar Hildebrand Economy Test geëindigd Nederl. kaasexporteurs gaan protesteren tegen V.S. Haagse tram duurder Nederlandse medische documentaire bekroond FLITS in het i heelal Ongekende doordraai van groenten I Jack Dunkley Koezmin vervangen door Kosygin Fabelachtig Maandag 23 maart 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 VI Het Hildebrandmonument heeft al zoveel stof doen opwaaien en naar het Iaat aanzien blijft dat het voorlopig doen. Eigen nieuwsdienst HAARLEM. Professor J. Bronner heeft van de gemeente Haar lem dertigduizend gulden meer aan honorarium geëist voor zijn vermaarde Hildebrand-monument, dat na ruim 46 jaar nog altijd niet in Haarlem is geplaatst. De gemeente is echter van oordeel, dat niet zij, maar het Hildebrandcomité Bronners opdrachtgeefster is en zij wenst dus niet in te gaan op de eis. Prof. Bronner is van oordeel dat zijni Twee jaar geleden heeft de Haarlem- beeldengroep in de loop der jaren zo- se raad in principe besloten het monu- veel meer waard is geworden, maar Haarlem werpt de vraag op bij wie de schuld ligt, dat het monument nog steeds ment van het Hildebrandcomité te aan vaarden. Sedertdien is men bij de dienst openbare werken tot de conclusie geko niet is geplaatst in de doorkijk van de!men dat de plaatsing zoals prof. Bron- Kleine Hout. ner die wenst, en waarover hij de afge- «foor P.W. RUSSEL lopen jaren voortdurend met B. en W. heeft gesproken, onmogelijk is. Verantwoord De kosten van het plaatsen van de beeldengroep en het maken van de fon- teinbak zijn begroot op ongeveer 150.000 gulden. Deskundigen van openbare werken vragen zich evenwel af of een dergelijke uitgave verantwoord is wan neer men aan de eisen van prof. Bron ner gehoor geeft. Hij wil niet, dat er een beschermende beplanting om het monument wordt aan gebracht, zodat het voortdurend aan de rechtstreekse invloed van regen en wind zal zijn blootgesteld. De deskundigen achten het vooral noodzakelijk dat de beelden worden verankerd, omdat ze te smalle voetstukken hebben. Ook daar wil prof. Bronner niets van weten. Onder deze omstandigheden geloven de deskundigen dat het monument, gezien het broze materiaal waarvan het is ge maakt, binnen twee jaar onherstelbaar verminkt zal zijn. Men heeft geen ma teriaal om het dan nog te herstellen. Aangenomen wordt dat het senioren convent van de Haarlemse gemeente raad binnenkort zal worden bijeenge roepen om deze kwestie te bespreken. WASHINGT.ON (A.P.) De Neder landse exporteurs van kaas zullen bin nen tien dagen bij de Amerikaanse tarief commissie een protest indienen tegen de Amerikaanse importquota van Edammer en Goudse kaas. Men zal niet een algemene afschaffing van het quota-systeem eisen, maar ver zoeken Edammer kaas en Goudse kaas niet onder dit systeem te laten vallen, omdat het fijne kaassoorten zijn, waar van de onbeperkte verkoop in de Ver enigde Staten geen concurrentie zou be tekenen. Op de Radio-jeugddag, dinsdag 19 mei, concerteert 's avonds het Natio naal Jeugdorkest o.l.v. Nico Hermans. Op het programma staan werken van Glinka. Hendrik Andriessen, Honegger, en de Firework Music van Handel. 135 Zo ontwikkelde Jozef zich van een burger van Judea tot een we reldburger en groeide uit de. pries ter Jozef Ben Matthias de letter kundige Flavius Josephus. Ook in Alexandrië zaten nu aan hangers van de .Wrekers van Is raël". Ondanks het gevaar, dat hiermede verbonden was, waag den zich mensen op straat met een sjerp met de initialen der Makka- bilieden: ,,Wie is als gij, o Heer." De Makkabilieden hadden Jozef, die hun zaak had verraden, sedert zijn aankomst op alle mogelijke manieren hun verachting getoond. Na zijn botsing met de „Witge- schoeide" Chaereas waren ze wat rustiger geworden. Na de „psalm van de wereldburger" gingen ze met verdubbelde ijver tegen de tweeslachtige met de vele aange zichten te keer. In het begin lachte Jozef erom, maar al gauw begon hij te merken, dat de beweging yan de „Wrekers van Israël" ook oversloeg op de gematigde elementen en dat zij zelfs de heren van de Grote Raad der gemeente van hem verwijder den. Wel dachten de Joodse leiders in Alexandrië er in hun, hart net zo over als hij, maar voor het meren deel der gemeenteleden was de ..psalm van de wereldburger" woeste ketterij. Nauwelijks twee weken na de publikatie van de psalm kwam het in de hoofdsyna goge tot een schandaal. Als in Alexandrië een Jood van mening was, dat de groot meester en zijn. helpers in een belangrijke kwestie een onrecht vaardig oordeel hadden gemeld, mochten ze volgens een oud ge bruik aan de gehele ggmeente appeleren en wel op sabat voor de geopende Thorarol. De heilige sabbathandelingen en het voor lezen uit de Thora moesten dan zolang geschorst worden tot de hele gemeente een beslissing over deze klacht had genomen. Het was echter gevaarlijk deze beslissing uit te lokken, want stelde de gemeente een klager niet in het gelijk, dan sprak ze voor de tijd van drie jaar de gro te ban over hem uit. Als gevolg van deze gestrengheid werd van dit recht maar zelden gebruik ge maakt en was het in de laatste twintig jaar driemaal voorgeko men. Toen Jozef zich na de publika tie van zijn verzen voor de eer ste maal in de grote hoofdsynago ge vertoonde, gebeurde het voor de vierde keer. Het was de sab bat, waarop het vers voorgelezen zou worden, dat begint met de woorden: „En Jahve verscheen onder de terpentijnbomen van Mamres." Nauwelijks was de Thorarol op de grote kansel ge legd, waar het voorlezen zou plaats vinden, nauwelijks was de rol uit haar kostbaar omhulsel losgerold en geopend of de leider der Makkabilieden stormde met enige zijner aanhangers naar de kansel en verbood de lezing. Zij brachten een aanklacht in tegen Jozef Ben Matthias. De rechtsgeleerden in de gemeente hadden weliswaar met behulp van vele ingewikkelde clausules verklaard, dat de ban van Jeru zalem in Alexandrië niet geldig was, maar verreweg het meren deel der Alexandrijnse Joden dacht daar anders over. Deze man Jozef Ben Matthias was schuld aan het onheil in Galilea en Jeruzalem en een dubbele ver rader. Alleen het onterende slaaf se huwelijk met de slavin van Vespasianus was al genoeg om hem uit de gemeenschap der sy nagoge te verbannen. Onder stormachtige bijval verlangde de spreker, dat Jozef de toegang tot de heilige ruimte zou worden ont zegd. Jozef stond onbeweeglijk, maar beet zijn lippen op elkaar. Deze honderdduizend mensen, die in deze synagoge verzameld waren, waren toch dezelfden, die hem nog een paar weken geleden toe gejuicht hadden: „Marin, Marin". Waren er nu maar zo weinig, die voor hem in de bres spron gen? Hij keek naar Theodor Bar Daniël, de grootmeester en de zeventig heren op de gouden stoe len. Hun gezichten waren bleker dan hun bidmantels en ze deden geen mond open. Neen. Deze mensen konden hem niet be schermen en beschermden hem niet. Ook het feit, dat hij de vriend van de keizer was, be schermde hem niet. Met smaad en schande ontzegde men hem de toegang tot de synagoge. Menigeen, die hem zo eenzaam en van allen verlaten zag, dacht: dat komt omdat de wereld een rad is. Een scheprad, dat naar boven gaat en naar beneden, de lege emmers vult en dan de vol le weer leeg gooit. Deze man weet dat nu. Gisteren was hij zelf voldaan en nu is hij met schande overladen. (Wordt vervolgd) DEN HAAG De Haagse tram- en bustarieven zullen half april gemiddeld twintig procent omhoog gaan. Het overstapje, nu nog een kwartje, gaat dertig cent kosten. De vijfritten- kaarten voor een gulden worden ver vangen door vierrittenkaai'ten voor een gulden; een maandabonnement stijgt van 2(1 tot 24 gulden en een jaarabonnement van 200 tot 240 gulden. K" OPENHAGEN. Wel, de uitslag is bekend en er ging wel enige k. deining aan vooraf, moet ik zeggen. Geen Nederlandse over winning, deze keer, zoals we al twee jaar gewend waren, maar wel een derde plaats. Het is de Fransman F. Hebrard die zich winnaar van de Caltex Econo my Test 1959 mag noemen. Met zijn Panhard had hij één liter benzine nodig voor elke 20,67 kilometer van het negentienhonderd kilometer lange tra ject door zes Westeuropese landen. De tweede plaats was ook voor een Frans man C. Courbe op eenzelfde wagen en de derde prijs ging naar de Nederlandse equipe Han Bouvy-W. Fick; met hun Renault-Domaine had den zij één op 13,33 kilometer gedraaid, hetgeen men een knappe prestatie mocht noemen. En de zilveren schalen, die zij zaterdagavond in het Kopen- haagse hotel d'Angleterre mochten ont vangen van graaf Flemming von Rosenberg, waren wel verdiend, DEINING dus, jawel. Zaterdagochtend namelijk waren de voorlopige uit slagen bekend gemaakt en daaruit kon men lezen dat de eerste vier pla.atsen in het algemeen klassement van deze zuinigheidsrit van 1959 werden bezet door vier Panhards. Onmiddellijk druk gemompel onder de deelnemers. Ja, het was wel opvallend, maar het kon ten slotte. Bouvy derrie rpUSSEN de voorlopige en de defini- ■I tieve uitslag ligt echter het werk van de technische mensen van de Eco nomy Test. En wat bleek, toen men de wagens die voor de prijzen in aan merking kwamen, uit elkaar gooide? Een heleboel. Toen bleek bijvoorbeeld, dat er met de Panhards van de Franse rijders J. L. Favières en A. Paryre was geknoeid; bij de één was een andere carburateur Han Bouvy (links) en IF. Fick niet speciale „Test"-hoedjes. gemonteerd, de tweede had gepeuterd met de overbrenging, zodat geen van beide wagens als standaard werden erkend. Weg dus de derde en de vierde plaats voor de Fransen, en het gevolg was dat de Nederlander Han Bouvy inplaats van vijfde nu derde werd. ROTTERDAM. Een Nederlandse medische documentaire. Rechterborst- operatie, is als enige buitenlandse in zending met een derde prijs bekroond op het filmconcours van La Presse Mé- dicale in Parijs. Deze film is gemaakt door dr. D. Vervat, chirurg van het Sophia-kinder- ziekenhuis in Rotterdam, de heer L. van Stolk, voorzitter van dit ziekenhuis, en de heer C. Kerkhof. De film is opge nomen in het Sophia-kinderziekenhuis. nisatie. Bovendien wisten de Neder landers nog twee klasseoverwinningen in de wacht te slepen. Het waren G. P. Berk uit Den Haag en Hans Kreisel uit Rotterdam, die respectievelijk eerste en tweede werden in de groep van 751 tot 1000 c.c., beiden op Dauphine. En in de klasse 1301 tot 1600 c.c. veroverde Piet Jetten uit Nijmegen met zijn Vauxhall V Super de eerste en J. Koelmans met G. Westerhof uil Em- meloord op Opel Rekord de tweede prijs. Alles bij elkaar dus: een zeer bevre digend resultaat voor de negentien deelnemende Nederlandse equipes. En met plezier kan ik u nog vertellen dat A. A. Berts, de tweede chauffeur van Hans Kreisel, die in Travemünde met koorts achterbleef, in een deken ge wikkeld naar Kopenhagen kwam en daar bij de prijsuitreiking aanwezig was. Moe. ja dat was iedereen. Zo moe bijvoorbeeld, dat de Tilburger Eddie Lepelaers vrijdagavond na aankomst in Kopenhagen om half zeven „even" op bed ging liggen en zaterdagochtend om negen uur wakker werd. Maar tevredenheid glom uit alle Nederlandse rallyrijdersogen en dat is bijzonder belangrijk. RjllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Her CHEMISCH Sums- /vu OO&t-HEEFT HET VUUR BSOOOPO - /VIA/Joa M'H PAK @Ut>FTT£.WARM. Onsportief MAAR er was meer. De Duitser A. Brudes, een crack in de Duitse motor- en autowereld, die met N.S.U.- Prinz reed, had kleinere sproeiers aan gebracht en de Duitser E. G. Maurer op Citroen D.S. 19 bleek in zijn wagen de motor van een T.D. 19 te hebben. Ook deze twee deelnemers werden gediskwalificeerd. Ik wil wel graag zeggen, dat ik een beetje blij ben met de diskwalificaties omdat daaruit blijkt dat voor onspor tieve rijders, die door ongeoorloofde knoeierijen aan hun wagens trachten zich in de prijzen ten de publikatie) te rijden, geen plaats is in die Economy Test. En ook omdat de technische commissie van deze zuinigheidsrally hiermee het bewijs levert, dat ook een zuinigheidsrit als een echte rally geldt. T evreden T^R is prettig gereden, verder, en i-.i iedereen was vol lof over de orga- P. Jetten en echtgenote G. Berk Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG Het groeizame weer in 1958 heeft in ons land een bijzonder grote aanvoer van groenten veroor zaakt. Een gevolg daarvan was een on gekende doordraai van groenten. Zo hebben onder meer 10.000 ton wit te kool. 15.100 ton andijvie, 3500 ton princessenbonen. 1100 ton spitskool. 1200 ton kroten. 3700 ton waspeen. 4000 ton spinazie en 31 miljoen kroppen sia de minimumprijzen niet gehaald. Het marktoverschot, dat ruïneus had kunnen zijn voor de tuinbouw, is ge neutraliseerd door een uitkering op, doorgedraaide produkten. Die uitkerin*! gen komen uit een fonds, dat wordt ge-' vormd door heffingen op produkten die> boven de minimumprijs worden ver-: kocht. BU de Nutsspaarbank in Haarlem it in februari 1.302.474 gespaard. In januari i werd 877.000 gespaard. door P. J. Prins DE zaal, waar de prijzen werden uitgereikt, zweeg ontroerd toen Anny H0lber-Larsen, de Deen se poliopatiënte, langzaam naar het podium wandelde, waar de heer en mevrouw Jetten met een arm vol rode rozen op haar wachtten. Die bloemen waren de Nederlandse hulde aan de moed en het door zettingsvermogen van het sportieve meisje, dat met haar Volvo in vijf dagen van Freudenstadt in hel Zwarte Woud naar Kopenhagen reed. Helemaal tevreden over de uit slag was ze niet, vertelde ze me later op de avond, want ze meende dat de 61ste plaats in het algemeen klassement toch wel voor ver betering vatbaar was. Volgend jaar dan maar, want als ze de kans krijgt, komt ze zeker terug. N°G een enkel woord over mijn verdere ontmoetingen van vorige week. De Prinses De Bourbon van Parma: haar kleine Lloyd bleek één op 18,33 te hebben gelopen. Lang niet genoeg, want in het alge meen klassement stond ze op ie 65ste plaats. Maar onder het dansen vertelde ze me dat ze verschrikke lijk veel plezier had gehad; en dat is ook wat waard. De heer Eelt je Visser, de notaris uit Hoogeveen, nipte aan zijn glaasje: ,,De snelheidsproef op de Roskilder Ring heeft me dertien strafliters gekost en dat vind ik niet helemaal eerlijk. Zo'n ring is voor amateurs te gevaarlijk". Zijn Mercedes 190 bleek over het negen tienhonderd kilometer lange traject in totaal 181,35 liter benzine te hebben verbruikt. In het algemeen klassement was hij nummer 64. ^PROOKJESM AN" -waarnemer Hans Christian Andersen: „Ik ben tevreden, want mijn voorspel ling is uitgekomen". Hij bedoelde dat zijn landgenoot S. A. Andersen eerste was geworden in zijn klasse. Vandaag verkoopt Hans weer schok- brekers en autolampen. En ten slotte Herr Ritster uit Ber lijn. Zijn D.K.W. 1000 had één op 13,23 gelopen. Ik weet niet wat hij daarvan denkt, want hij bleek alweer onderweg te zijn, terug naar de slagerij. Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii 3111111111111111111111111 f 19. Door de ijverige pogingen van Kap- pie en de Majordomus Ratskov om het Kletzkisch vuur nieuw leven in te bla zen, stond de baard van de maat weldra in lichterlaaie. De maat en de boze graaf waren de enigen die zich daarover niet verheugden. Schreiend maakte de stuurman zich uit het groepje los en liep als een lopend vuurtje door de me nigte, die hem luide toejuichte. „Kom hier, klont!", riep Kappie. die wel begreep, dat zijn stuurman niet als toorts kon blijven dienen. Wenend werd de maat teruggebracht en daarop werd met grote plechtigheid de lamp aan zijn baard ontstoken. „Oeioei, owee, mijn mooie baard!", riep de maat onderwijl, „Oooh was ik maar nooit zeeman geworden! Iedereen zal mij uitlachen.ik kan wel kou vat ten. .1" ,De Ruwaanse regering zal u het ge mis van uw baard ruimschoots vergoe den, brave borst", sprak prins Kletzky troostend. „Zo is het maar net", viel Kappie bij, terwijl hij met een welgemikt schot een einde aan de brand maakte, „Alsje blieft, jong, uit de brand ben je. Grien niet langer en bedenk maar, dat een groot staatsman ja eens gezegd heeft, dat het Huis Kletzky wel een baard waard is." Maar de 'maat, die triest over zijn kale, natte kin wreef, vond dat maar een schrale troost. LONDEN (AP, UPI). -- De Sowjet- russische vicepremier Josif Koezmin, wiens voornaamste taak de uitvoering van premier Kroesjtsjefs plannen voor de decentralisatie van de industrie en van het zevenjarenplan ter overvleuge ling van de Verenigde Staten was, is gedegradeerd- tot gewoon minister en te gelijk benoemd als voorzitter van de wetenschappelijke en economische raad van de Sowjetunie. In Koezmins plaats is benoemd tot voorzitter van het economische planbu reau (Gosplan) de vicepremier Aleksei Kosygin. Koezmin heeft die functie se dert april 1957 bekleed. Zijn benoeming was toen d'e bekroning van een fabelach tig snelle politieke carrière. Zijn opvolger, Kosygin, werd in 1939 door Stalin benoemd tot premier van de Russische Sowjetrepubliek, de grootste van alle republieken van de Sowjetunie. In 1948 werd hij minister van financiën van de Sowjetunie, en daarna promo» veerde hij tot minister voor de lichU ind'ustrie.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2