EISENHOWER EN KROESJTSJEF AAN ÉÉN TAFELi De Gaulle's brief Eisenhower aan Macmillan neemt tegenzin van Amerikaanse president weg V ooro verleg in Genève SCHMIDT - ALS VRIJ MAN - VANDAAG IN NEDERLAND AANVARING j Volkstelling in IN KANAAL mei volgend jaar Kansen van brede basis staan zwak De Bilt: Zacht Italiaan: Ik bedacht monster van Loch Ness PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Koude douche Philips richt nieuwe vennootschap op Onvaste chauffeur op Rijksweg 13 Bakker verbrande zijn vrouw in bakkersoven De kabinetsformatie Meisje op bromfiets doodgereden Teun van der V. en officier in appel Verbouwing Johan van Oldenbarneveld voltooid Contour, beeldende kunst 1959 Hoofdkantoor: Goes, L. Vorsistraat 90. telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991: Postbus 4. giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224: Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikeee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwarts^ Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van f 1, 14» Jaarg. No. 1560 Maandag 23 maart 1959 Eigen nieuwsdienst LONDEjN Tijdens hun in het diepste geheim gevoerde be sprekingen te Camp David is de Britse premier Macmillan erin ge slaagd de laatste tegenzin die Eisenhower nog koesterde jegens het idee van een topconferentie met Kroesjtsjef weg te nemen. Eisen hower heeft zich bereid verklaard met de Gaulle. Macmillan en Kroesjtsjef aan de conferentietafel plaats te nemen, het liefst in augustus of begin september. OOK zijn de twee staatslieden het eens geworden over het antwoord dat aan het Kremlin zal worden gezon den en waarin de Russische regering wordt uitgenodigd deel te nemen aan een conferentie van ministers van bui- - teniandse zaken, op 11 mei te beginnen Washington zelf voortgezet. Gisterm.d te Genève Daar zal de basis moeten dag kwamen de Amerikaanse president worden gelegd voor de bijeenkomst van en zijn Britse gast. aan wier gezichten de regeringsleiders, later in de komen- nlet was te zien. dat zij het ergens on- Zowel de lagere leden van de Britse delegatie als de verzamelde journalisten kwamen na deze uiteenzetting tot de slotsom dat het nog niet alles koek en ei was tussen de twee staatslieden. Van Amerikaanse zijde werd echter opgemerkt dat het enige doel van de ge heime besprekingen in het van de rest van de wereld afgesloten Camp David was geweest, het eens te worden over de wenselijkheid van het houden van een topconferentie met Kroesjtsjef en dat Eisenhower en Macmillan het daar over geheel eens waren geworden. Vandaag worden de besprekingen in de zomer. Waarschijnlijk zal het Westen in deze nota het Russische voorstel van de hand wijzen om ook Polen en Tsjechoslowa- kije, de eerste slachtoffers van Hitiers agressie, tot de ministersconferentie toe te laten. Zij zouden eventueel gehoord kunnen gorden wanneer er onderwer pen ter sprake zouden komen die van rechtstreeks belang voor deze landen zouden zijn. Alle kanten van het Duitse vraagstuk dienen er besproken te worden en niet alleen, zoals de Russen- hebben voorge steld. de kwestie-Berlijn en een Duits vredesverdrag. Dit ontwerp-antwoord is reeds naar Parijs gezonden waar het door de andere Atlantische bondgenoten kan worden bestudeerd. Men hoopt nog voor Pasen de nota's aan het Kremlin te j hebben verzonden. Zo eens als de Amerikaanse president en de Britse premier het zijn geworden over de topconferentie, zo oneens zijn zij het geweest over het Britse initiatief in'een bepaalde zone in Midden-Europa een beperking in te voeren voor troepen en wapens. Dit streven, dat gemeenlijk wordt aangeduid met het woord disen gagement, wordt ook door het opperbe vel van de Navo ten sterkste veroor deeld. eens over waren geweest, in de Ameri kaanse hoofdstad terug. Waarschijnlijk zullen zij nog spreken over de economi sche betrekkingen tusssen hun landen en het is mogelijk dat ook de kwestie van de Duitse hereniging nog ter spra ke komt. Over dat laatste onderwerp is in Camp David nauwelijks gepraat. Van onze correspondent het oog is. Vandaar ook, dat hij -met alle 1 geweld de aandacht op Frankrijk heeft PARIJS. „Generaal de Gaulle wlilen vestigen, heeft inderdaad een brief aan pre sident Eisenhower gezonden. Der gelijke boodschappen worden vaak Verheugd en blakend van gezondheid stapte gisteren H. C. J. G. Schmidt op London Airport uit het BOAC-toestel dat hem het vaderland tegemoet voerde. Vandaag zal hij in ons land arriveren een vrij man, nadat hij in 1956 in Indonesië tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. De Britse diplomaten die de bespre- kingen niet hadden bijgewoond en de vertegenwoordigers van de Britse pers in Washington kregen gisteren een ijs- koude douche toen Eisenhowers pers chef Hagerty, na een verslag te hebben gegeven van de bereikte resultaten, moest antwoorden op een; vraag van een Engelsman over het Britse plan voor vermindering van de aantallen troepen en wapens in Midden-Europa. „Het voorstel om de troepensterkte te bevrie zen is door de Engelsen als een voor stel ter tafel gebracht en dat is alles". De volgende vraag luidde natuurlijk: „Maar is het plan dan niet besproken?" Antwoord van een ijzige Hagerty: „Ik heb hier genoeg over gezegd". Volgende vraag: „Heeft Eisenhower het niet besproken?" Antwoord: „Nauwelijks". „Heeft de president ermee ingestemd, ,het te bestuderen?" Hagerty: „Het is voorgesteld door de i Engelsen. Dat is alles". tussen staatshoofden gewisseld en zij betekenen niets bijzonders." Dat is de 'enige officiële commentaar die namens de Franse regering werd ge geven. nadat het ministérie van voor lichting was overstelpt met verzoeken om inlichtingen over „de nota van de „Invitatie' Zijn wij wel ingelicht dan bevat de Gaulle's brief aan Eisenhower de volgen de punten: a. Frankrijk en Duitsland „en de an dere landen van, het vasteland van West- Europa" zijn tegen het principe van de zo geheten disengagement; b. een verkapte dreiging uit de Navo te treden (doch met beperking: de vrij willige samenwerking zal voorlopig zo Gaulle" welke kort voor Macmillans be- lang mogelijk gehandhaafd blijven) wan- zoek naar Washington was gestuurd. neer de politiek van de Navo met. meer Die „nota" is het gevolg van het feit, mocht stroken met die van Frankrijk en dat de Gaulle nu eenmaal de overtuiging Duitsland: heeft (van eerzucht zou men kunnen I c. verklaring dat een hd van de Franse Spreken, waren de Gaulle's oogmerken met regering bereid is ogenblikkelijk^ naar zo gespeend van eigen belang) dat Frank rijk moet optreden als de zaakwaarne mer, de spreekbuis van het vasteland van West-Europa. Vandaar dat het tête a tête, omringd met de nodige geheim zinnigheid, van Macmillan en Eisenhower, de oude en beproefde bondgenoten uit de strijd tegen Hitier, hem een doorn in Van onze correspondent LONDEN Blakend van ge zondheid is H. C. J. G. Schmidt, de man die in 1956 in Indonesië tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, in Londen aan gekomen; als vrij man op weg naar Nederland. Hij heeft besloten, al vorens de laatste etappe naar Ne derland af te leggen, nog even wat tot rust te komen „en vlug even wat nieuwe kleren te kopen" in Londen. Er is een kans dat hij vandaag tegen de middag uit ZI^n terugiteer Nederland. Londen naar Schiphol vertrekt. De heer Schmidt werd woensdag in vrijheid gesteld. Hij werd die dag bij vonnis in revisie veroordeeld tol vijf jaar met aftrek. Aangezien hij al enige maan-, den langer dan vijf jaar in gevangen schap had doorgebracht, werd zijn on middellijke invrijheidstelling gelast. Kor te tijd later zat hij in het vlegtuig naar Londen. weet niet precies waar ik nu het best geschikt voor zal blijken. Dus eerst maar op m'n gemak uitkijken". Dat zal wel even kunnen, want deze j vijf jaar in de gevangenis heeft de heer j Schmidt zijn K.N.I.L.-pensioen niet öht-i t vangen. Hoewel niet royaal, zal hij daar-opgericht de Philips Bedrijfsapparatuur op een poosje kunnen uitrusten en uit- Nederland N.V. te Eindhoven. Het doel AMSTERDAM. Door Philips Neder land N.V. en de heer ir. H. Furstner is kijken. Na nog even voor de camera's van de Nederlandse televisie te zijn verschenen, verdween de heer Schmidt in de Rolls Royce van de Nederlandse ambassadeur, baron Bentinck van Schoonheeten, naar zijn geheim gehouden verblijfplaats om even na de lange reis en deze eerste va derlandse begroeting extra krachten van de vennootschap is het handeldrijven in eleetronische eft mechanische installa ties, inrichtingen, toestellen en werktui gen. enz. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 200.000, verdeeld in 200 aan delen van 1.000, waarvan geplaatst en in contanten volgestort 50 aandelen. In het kapitaal wordt deelgenomen door Philips Nederland N.V. voor 49 aandelen GOED Het enige pak dat ik heb. lieb ik aan, zei Schmidt gisteren op London Airport, waar hij na een dag vertraging door motorstoring om kwart voor elf aan kwam. Dat is van een nieuwe lap stof, met elkaar in aanvaring gekomen. Het Duitse schip heeft noodseinen uitgezon den; het bevindt zich in zinkende toe stand. die onze consul-generaal mij in de se-i reddinMboot va^Fasïhnnrn B"H de vangenis bracht op een van zijn wekeiijk- huIn t» vertenên U,tSe" se bezoeken. In de gevangenis hebben xaren om hu,ï> te ™rlenen. we er een pak van gemaakt. De heer Schmidt zag er verrassend goed uit. Zijn 56 jaren waren hem niet aan te zien. Zijn laatste raadsman, mr.l Lips, was overgevlogen om hem op Lon- don Airport te begroeten. „Ik heb het de laatste tijd goed gehad. Werkelijk goed gehad, een verschil met het begin," zei de heer Schmidt ons. I Helemaal geen klachten? vroegen wij. i ..Neen, tenminste, alleen dat ik ai die tijd helemaal niet heb mogen werken, j Dat kwam omdat ik werd beschouwd als i een man in voorarrest en alleen de ver-1 oordeelden mogen werk doen. Ik heb al die jaren doorgebracht op een omheind stukje grond van twintig vierkante meter". en nieuwe kleren te verzamelen voor en door de heer Furstner voor 1 aan deel. Laatstgenoemde is tevens direc teur. D4 0TDArr«%Tr r» x DOETINCHEM De directeur van EAisTBOURNE (Reuter, ANP) In ^et Centraal bureau voor de statistiek, dichte mist zijn het 2352 ton metendej prof dr Ph j idenburg, heeft zater- Duitse vrachtschip K-arl Grammerstorf j dag op de jaarlijkse inspectiedag voor en een nog onbekend schip zondagavond ;.-i<-t onderwijs te Doetinchem meege- a' ten zlli'Jen van Engelantl deeld dat op 2 en 3 mei 1960 in Neder- -. jan<j Weer een grote volkstelling zal wor den gehouden. De voorbereidingen voor de telling, die om de tien jaar wordt gehouden, zijn al een paar jaar aan de gang. Ook Eigen nieuwsdienst DELFT. De heer C. uit Rotter dam bleek zaterdagochtend op rijks weg 13 niet erg stuurvast: tussen Delft en garage De Klok zwenkte hij dwars over de rijbaan waarna hij de heg aan zijn linkerzijde ramde, geen wonder want hij had de avond tevoren fuivend doorgebracht. Toen hij wilde terugkeren naar de weg helft waarop hij thuishoorde, botste hij tegen de rechterzijde van een vrachtauto die van Rotterdam kwam. C. wilde met zijn zwaar beschadigde wagen weer ver- i dér rijden, maar de chauffeur van de vrachtauto, O. uit Dordrecht, stak daar een stokje voor. De politie van Delft sloot C. ter ont nuchtering op. Camp David te komen wanneer Eisen hower en Macmillan dat nodig mochten oordelen. Dat is dus een nauwelijks ver holen invitatie van Frankrijk om ook op het hoogste niveau mee te doen. Pella en Segni Men verwacht algemeen, dat de Gaulle op zijn persconferentie van woensdag op deze brief aan Eisenhower nog wel enige toelichting zal geven; velen veronderstel len zelfs, dat die persconferentie alleen met dat doel is bijeengeroepen. Een én ander verklaart ook de steun die de Italiaanse staatslieden Pella en Segni te Parijs hebben gekregen voor het Italiaanse streven om ook op een conferentie vran ministers van buiten landse zaken te worden gehoord. Ook in Bonn hebben Pella en Segni steun ont vangen, maar waarschijnlijk minder van harte dan zulks in Parijs het geval was. het uitwerken van de gegevens zal weer enkele jaren in beslag nemen. Afgeladen De Delftse soppencel was overigens al eerder op de dag afgeladen, volgens de politie misschien een gevolg van de (feestvreugde ter gelegenheid van de dies viering van het Delftse studentencorps. Drie studenten werden opgesloten, van wie een zo dronken was dat hij niet meer verder kon en op straat was gaan liggen. Het gezelschap werd uitgebreid met W. en S. uit Den Haag die met een handwa- gen door de stad hadden geslingerd en De bakker had een verhouding met dit Schipluiden die dronken ach- dienstmeisje vanaf het ogenblik dat zij ter het stuur van zijn auto was gaan zit-, J ten. Aan grappige studenten weet ook de heer V. uit Hoorn het dat hij bij zijn i thuiskomst na het afleveren van een vrachtje in de Phoenixstraat te Delft een fiets aan de takel van zijn vracht- 1 wagen zag hangen. TOURS (Reuter) Tot ver buiten het kleine Franse dorpje Celle-Saint-Avant hebben Franse krantenlezers zich gis teren verdiept in „de zaak Pierre Du-i pont". Deze 35-jarige bakker werd tot1 levenslange dwangarbeid veroordeeld wegens moord: hij had zijn vrouw ge wurgd en haar daarna verbrand in "de oven waarin hij even later weer het' brood voor het gehele dorp bakte. Bij -het schoonmaken van de oven vond het dienstmeisjé de schoenen en. de half verbrande handtas, van de vrouw, maar' Dupont vertelde haar dat zijn vrouw er j met een minnaar van door was. als vijftienjarige bij hem in huis kwam. i Tijdens de rechtzaak bleek dat dit.meis- je de eigenlijke aanstichter van deze afschuwelijke moord was: zij had Du- pont de namen verschaft van de talloze minnaars- die zijn vrouw er op na hield. STEUN ,,Wel mocht ik brieven schrijven èrr brieven ontvangen. Ik kon vaak contact opnemen met mijn raadsman eii onze consul-generaal kwam mij telkens be-1 zoeken. Dat was allemaal een hele steun. De consul-generaal bracht telkens van-: alles voor me mee, en ik kreeg zelfs veel, meer dan waarom ik vroeg. Na die eerste tijd kikkerde ik er geweldig van op." UITKIJKEN Wat nu? „Ik weet het nog niet. U j moet niet vergeten dat ik sedert 1939 niet in Nederland ben geweest. In die tijd i Jg er natuurlijk veel veranderd, en ik' MILAAN (Reuter). Het monster van Loch Ness heeft nimmer bestaan. Ik heb het' uitgevonden. Dat geef ik toe maar ik heb er geen spijt van. Mei deze simpele verklaring in een geïllustreerd weekblad dat in Milaan wordt uitgegeven, wil de Italiaanse journalist Francesco Gasparini, die de geestelijke, vader zegt te zijn van liet „monster", de legende die er om heen is ontstaan uit de wereld helpen. Op een saaie middag in de maand augustus 1933 toen Ghsparirii, destijds Lon'dens correspondent voor een Ita liaans blad, dringend verlegen zat om nieuws, heeft hij het eerste verhaal over het monster verzonnen. Hel monster dat ogenblikkelijk tot de ver beelding van de gehele wereld sprat en op gezette tijden opdook, zij he niet in Loch Ness, hét bekende Schot se meer, des. te meer in kranten e? tijdschriften. Gasparini had op de bewuste dag rik veel meer nieuws tot zijn beschikkim om door te bellen naar zijn redactie in Milaan dan een berichtje over vis sers in Inverness die een vreemde vis hadden gezien. Drie kwartier lang moest ik nieuws doorbellen, schrijft de Italiaanse journalist. Ik had die dag voldoende voor een minuut of tien, wanneer ik tenminste langzaam dicteerde. En op eens schoot het door me heen: maak een verhaal van die vreemde vis die bij Inverness is gezien. lit had nog helemaal niet aan eer. monster gedacht. Maar ik bedacht me dat van een vreemde vis geen lang artikel te maken was: ik besprak de zaak met mijn secretaresse en besloot Gefotografeerd verzinsel. het denkbeeldige wezen tot monster te promoveren zonder meer. Ik hoopte, zo schrijft de vroegere correspondent, dat het daardoor meer effect zou hebben en me voldoende inspiratie zou opleveren om mijn ver haal meer kracht te geven, zodat ik op zijn minst een paar kolom zou vullen. Hel monster van Loch Ness werd die middag om ongeveer vijf uur ge boren, maar het monster liep me uil de hand. De volgende dag moest ik oog getuigeverslagen verzinnen, com pleet met couleur locale die ik op diepte uit een aardrijkskundeboek. Tegen de tijd dat ik de dood of de ontsnapping van het monster begon te bedenken, stonden vele andere bla den vol verhalen ov<". het mysterieuze dier. Het móest wel blijven leven. De Britse pers maakte zich meester van mijn monstertje en maakte er een enorm geval van. J En zo kreeg de legende gestalte, vertelt Francesco Gasparini in zijn schuldbekentenis. Er verschenen „foto's" en indrukwekkende tekenin gen van het monster, gebaseerd op de zogenaamde ooggetuigeverslagen. Het monster, genaamd Nessie groeide al spoedig uit tot een nationale instel ling in Schotland. Het werd in elk geval een toeristische attractie van de eerste orde. «.-• Maar toen er na de oorlog berich ten verschenen dat het lijk van het monster was gevonden, compleet met een reuze bult en een ontzagwekkend hoofd, begon zelfs de geestelijke vader van het monster te twijfelen'. Dat bekent hij tenminste in zijn artikel in het Milanese tijdschrift. Hij haastte zich naar Schotland, bestudeerde verscheidene atlassen en bezocht alle plaatsen waar het mons ter zou zijn gestorven. Hij vond echter nets. zoals allen die in de loop der jaren naar het monster van Loch Ness hebben uitgezien Geen wonder want het geheimzin nige wezen waarnaar eens op last van het Britse parlement een officieel on derzoek moest worden ingesteld, kon slechts bestaan dank zij de vinding rijke verbeeldingskracht, van signor Francesco Gasparini zelf. De spreekwoordelijke Deense glimlach is er weer, en de man die ons deze glimlach toont is koning Frederik, die onlangs zijn volk de raad gaf deze wereld, hoe somber ook, weer wat opge ruimder tegemoet te treden. De koning heeft alle reden tot glim lachen. Hij is samen met koningin Ingrid en een van zijn drie doch ters, prinses Benedikte, op reis gegaan naar Rome. Een korte paasvakantie komt hem iva de grote drukte van zijn 6öe ver jaardag wel toe. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De informatie taak van prof. dr. L. J. M. Beel loopt ten einde. Morgenavond, uiter lijk woensdag, zal hij rapport aan de Koningin uitbrengen. Dit rap port zal uiteraard geheim zijn en blijven. Er is dus niets feitelijks te vermelden, behalve dan dat de informateur nog weer eens met de fractieleiders gaat praten, dus blijk baar nader overleg wil plegen. Toch wordt het gerucht in politieke kringen, als zou een herstel van de brede basis niet meer tot de mogelijk heden behoren, steeds sterker. Hoewel voor deze veronderstelling geen con crete gegevens bestaan, daar de betrok ken politici de informateur en de vijf fractieleiders zich zorgvuldig van enige mededeling of commentaar onthouden, meent men toch wel enkele aanwijzingen te kunnen aanvoeren. Behalve op de bekende eisen van de socialisten inzake de lonen, de huren e.d., wijst men op de eis, dat het kabinet zowel als de fracties aan het nieuwe regeringsprogramma gebonden moeten worden. En ten slotte ziet men in de jongste reactie in de Tweede Kamer het bewijs, dat de kloof al te wijd is geworden om nog te overbruggen. Verder, heeft de heersende onzeker heid een enigszins geprikkelde stem ming in sommige politieke kringen ver oorzaakt. omdat men daar' zo langza merhand wel wil weten hoe de kaarten liggen, of de socialisten, nog aan de vorming van een regering zullen deel nemen of niet. De informateur begint vandaag zijn nader óverleg met het gesprek in de loop van. de ochtend met de socialis tische fractieleider mr. J. A. W. Burger, waarop vanmiddag een gezamenlijke bespreking volgt met drie leiders van derechterzijde, prof. mr. C. P. M. Romme (kath. v.), dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (a.r.).eri dr. H. W. Tilanus (e:h.)i Morgenochtend komt dan ten slotte'op bezoek de liberale fractieleider prof. mr. P. J. Oud. die vandaag ver hinderd is om de reis naar het Plein 1813 te maken. Over de aard van het rapport van de informateur kan nog worden vermeld, dat professor Beel met zijn voorberei dingen niet zover zal gaan, dat hij alles gereedmaakt voor de straks te benoe men kabinetsformateur. Dat betekent. dat deze niet als het' ware op een •presenteerblaadje aangeboden krijgt het ontwerp-regeringsprogramma plus het lijstje van de mensen die hierop gezamenlijk in zee willen gaan. Dat is bijv. gebeurd aan het slot van de vier maanden durende kabinetsfor matie van 1956, toen. mr. Burger zijn voorbereidingen zo.ver uitstrekte, dat hij aan dr. W. Drees zowel het rege ringsprogramma als de toekomstige bewindslieden kon voorleggen. Het zou niet in de bedoeling van prof. Beel liggen om zijn taak. die hij beschouwt als van zuiver informatieve aard, op deze wijze te vervullen. BARNEVELD De twintigjarig» mej. J. Roelofsen uit Lunteren is zaterdag- middag op haar bromfiets door een vrachtwagen doodge -n. Zij werd op een Kruispunt door de wagen gegrepen en liep ernstige hoofd wonden op. In een ziekenhuis te Amers foort is zij later overleden. Klacht wegens meineed AMSTERDAM. De 36-jarige T. van der V. zal evenals de officier van jus titie te Amsterdam in appel gaan te gen het vonnis dat de Amsterdamse rechtbank vrijdag heeft gewezen inzake de vechtpartij in het cabaret 't Uiltje. j Van der V. was wegens lokaalvrede- 1 breuk veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf. waarvan twee maanden voorwaardelijk en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. Mr. H. M. Huygens heeft voorts aan gekondigd dat hij zeer binnenkort een klacht wegens meineed zal indienen te gen de eigenaar van het cabaret, de heer Kees Manders. Y»n ©n«« Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Johan van 01- dembarneveld van de Maatschappij Nederland zal in geheel verjongde staat op 2 april aan rijn eerste reis om de wereld beginnen, Het schip is helemaal verbouwd en zal voortaan passagiers diensten op Australië onderhouden. Op de heenweg zal de Johan Suez aandoen, op de terugweg kiest hij het Pana-makanaal. De wereldreis zal pre- cies 78 dagen in beslag nemen. Zater dag heeft het schip met succes zijn i tweede en laatste proefvaart na de verbouwing voltooid. Daarbij bleek dat de bijna dertig jaar oude Johan. die na de oorlog dienst heeft gedaan als emigrantenschip, nog tot dezelfde top- j prestaties in staat is, die hij na zijn voltooiing in 1930 kon verrichten. Bij het vertrek vrijdag deed zich even een vertraging voor, die werd •veroorzaakt door een defect aan een kamwiel in de motor. Het reservewiel bleek niet te passen, en er gingen enkele uren heen voordat alles in orde was. Voor de thuisreis van Australië is de Johan van Oldenbarneveld volgeboekt. Voor kapitein P. A. de Groote, die in de rumoerige dagen van Indonesië het verstekelingen-rekórd op zijn naam kreeg en die ook ,,de 37" naar Nieuw Guinea bracht, betekent die reis de laatste va« zijn loopbaan. Bij terug komst gaat hij met pensioen. De Johan. die zijn oude ..vrouwen huidskleur" heeft verwisseld voqr een geheel witte, zal nog zeker tien jaar mee kunnen. Of het schip zal worden vervangen door een nieuw zeekasteel staat nog niet vast. DE ZAAK INTERHANDEL Internationaal gerechtshof verklaart zich niet bevoegd DEN HAAG. Het internationaal gerechtshof in Den Haag heeft zich onbevoegd verklaard tot behandeling van de zaak Interhandel tussen Zwit serland en de Verenigde Staten. De Amerikaanse regering had vijf argumenten aangevoerd op grond waarvan het hof niet-bevoegd zou zijn. Het hof was het eens met de Ameri kaanse stelling dat het niet bevoegd was. omdat Interhandel, welks zaak in Zwitserland wordt behartigd, niet alle bij de Amerikaanse gerechtshoven ter beschikking staande plaatselijke rechtsmiddelen heeft benut. Het geschil tussen de twee landen is ontstaan door weigering van de Amerikaanse regering om een bedrag van 1,8 miljoen aan activa van de Genera] Aniline and Film Corporation, een 'onderneming van de Zwitserse firma Interhandel, in de Verenigde Staten vrij te geven, dat als vijande lijk vermogen tijdens de oorlog in be slag was genomen. Volgens de Ameri kanen was Interhandel een onderdeel van de Duitse I. G. Farben. Van onze kunstredactie DELFT. In het stedelijk museum Het Prinsenhof in Delft^ is zaterdag middag door Delft's burgemeester, de heer D. de Loor, de jaarlijkse over zichtstentoonstelling van de beeldende kunst Contour geopend. In tegenstelling tot vorig jaar, richt deze achtste Contour voornamelijk de aandacht op de non-figuratieve kunst. Een grote plaats is echter ingeruimd i voor het werk der Nederlandse grafische kunstenaars, die naar het schijnt nauwe- lijks door de allernieuwste stromingen zijn beroerd. 4.3 EXPOSANTEN j Door het aantal deelnemers te beperken er zijn slechts drieënveertig exposan- 1 ten kon van elke kunstenaar een groter aantal werken worden geëxposeerd, zon der de tentoonstelling al te groot en daardoor onoverzichtelijk te maken. Van de aardewerkfabriek De Porce- I leyne Fles in Delft is op Contour een aantal unica te zien, vervaardigd door jonge kunstenaars die in de experimentele afdeling van het bedrijf werken. Contour blijft geopend tot 11 mei. Het KNMI in De Bilt berichtte gisteravond te 23.15 uur: P Aanvankelijk opklaringen maar later toenemende |üfe/ bewolking en van WVaaTj het zuidwesten uit regen. Matige vri' krachtige AijpKA/wind tussen zuid en zuidwest. Vrij MIESJE: Lek- ker' zo'n zacht lenteregentje. 24 maart: zon op 6.36, zon onder 18.58; maan op 18.52, maan onder 6.16.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1