SPROOKJES EN FABELS VOOR PARIJSE ETALAGES f.122,- zonder kringen Aanwinst van Nederlands fabrikaat op WEMEF Huishoudbeurs I NIEUWE I I AANDACHT I VOOR DE I KEUKEN I RAPID Schijndorp STEELSTOFZUIGER SIEMENS licht - handig van schelpen Nes 23-25 Amsterdam-C. Vraag gratis folder 1 inwrijven laten drogen afborstelen Uw haar is veel mooier dan U denkt! Janine Janet Advertentie en steeds paraat |P uit Janine Janet, schil- o deren, schelpen zoeken en OC'fl 61/(3/1171 £[6/1 decoraties maken. door Rita Beukman DOOR een wonderlijke deur, geheel met schelpen in grillige patronen belegd, stapten wij ergens hoog in een der buitenwijken van Parijs het huis van Janine Janet binnen. Janine Janet, die naam komt men, be scheiden ergens in een hoekje met zwarte inkt aan gebracht, herhaaldelijk tegen op bijzondere decoraties in de etalages van exclusieve Parijse winkels en in de salons van bekende couturiers. Zo fascinerend zijn die aparte ornamenten in een heel typische, sprookjesachtige stijl, dat wij er naar verlangden met de maakster ervan eens nader kennis te maken. Ik ben madame Janet, zei de kleine, m v donkerblonde Frangaise, die de schel- r pendeur voor ons open deed en ons toen voor ging naar een grote, gezel lige buiskamer met wanden vol schil derstukken en overal grote en kleine beeldhouwwerken. Een portret van Balenciaga tegen de achterwand, trok dadelijk onze aandacht. Hier werkt mijn man, die is kunst schilder, legde onze gastvrouw uit. Eerst schilderde ik ook, net als mijn echtgenoot, hoewel beeldhouwen eigen lijk mijn vak is. Zo maar als experiment maakte zij enige mythologische figuren, bedekt met glazen kristallen en boomschors. Op een dag kgeeg zij het verzoek, die bij Balenciaga in de etalages op te stellen. Iedereen vroeg zich in Parijs af, waar die decoraties toch vandaan kwamen. Er kwamen meer opdrachten en ma dame Janet kreeg plezier in dit werk. De verzorging van de etalages in de modehuizen van Balenciaga, Givenchy en Pierre Cardin. heeft men nu geheel aan haar toevertrouwd. Dit seizoen maakte zij vrouwenkop jes in witte en rose koraal voor de eta lages van Dior, parfumstahdaards van grote parelmoeren schelpen voor de nieuwe salon van Givenchy en een een hoorn in fijn wit en beige koord, voor de vitrines van Balenciaga. Uit de natuur OCHEDPKN en koralen, kristallen, riet, stro en aren, boomschors, ve ren, gedroogde bloemen, kruiden en vele andere materialen die de natuur oplevert, gebruikt Janine Janet voor haar decoraties. Wonderlijke effekten bereikt zij daar mee. Wat zij maakt is in stijl en uit voering zo heel anders dan hetgeen men meestal ter versiering in etalages en vitrines plaatst. Het trekt dadelijk de blikken van de voorbijgangers. Een exotische toets heeft haar werk, Dit ornament uit stro, riet en aren maakte Janine Janet voor de vi trines van Balen ciaga. Buste van witte en rose koraal, ver vaardigd als deco ratie voor het mo dehuis Givenchy Decoratie uit zaden en gedroogde bla deren samengesteld, ontworpen voor de etalages van dë be kende zilversmid Christofle. Enkele jonge Pari- siennes zijn er druk bezig veertjes op nymf- achtige figuren te plak ken. Dat wordt een Paasversiering voor de etalage van een be kende Parijse juwelier. /"\OK voor de huizen van bekende per soonlijkheden heeft Ja nine Janet reeds vele ornamenten vervaar digd. Van die tafelver sieringen is na de maaltijd meestal niets meer terug te vinden. Voorname gasten voelen zich niet te goed, haar decoraties als souvenir bij zich te steken, nog voor de laatste kaarsen op de tafels zijn gedoofd. Eens na een exclu sief diner bij Maxim, wandelde de beau monde van Parijs als rovers naar de Rolls Royces, met ö'e tafelversieringen van Janine Janet, in kristallen en ge droogde bloemen uitgevoerd, verbor gen onder kostbare avondmantels! Madame Janet stemt de ornamenten om feestelijke tafels op te luisteren nu voortaan maar op deze ontvoeringen af. Zij wil de gasten het transport er van als souvenir niet al te moeilijk maken. De materialen, die deze beeldhouw ster toepast, verzamelt zij allemaal zelf, voorzover het dingen zijn die men in dat métier niet regelmatig gebruikt. Van Nederlands strand JJ AAR vakanties besteedt zij om in •TJ- Bretagne schelpen, te gaan zoeken, waarvan zij er dan manden vol mee naar Parijs brengt. Het riet, de krui den, de bloemen, de granen en de boomschors, die zij verder veel ge bruikt, worden in het week-einde bij eengegaard, ,,a la campagne" in de omgeving van Parijs. Toen koningin Elizabeth Frank rijk bezocht kreeg Janine Janet van hef gemeentebestuur van Roubaix de opdracht, een imitatiedorp met jraaie gevels op te bouwen voor de hoge bezoekster. Ik voelde me als prins Potemkin zegt Janine, die liet immers ook schijndorpen bouwen langs de rivieren in de Krim, om Katharina de Grote te eren, die daar met haar schip langs zeilde. Dit was de ingang van het mooiste huis in dat schijndorp legt onze gast vrouw uit, terwijl ze de deur van schelpen, die de entree vormt van haar flat opendoet, om ons uit te laten. Allemaal van het Nederlandse strand, want we zijn ook al twee keer in „Skeveningen" geweest om schel pen te zoeken! Advertentie voor modern botlek Van een werklade voor staand werk, een dienstbladrek, een werklade voor zittend werk, een besteklade en een broodlade, is deze handig ingedeelde kast voor zien; dat primitief aandoet en tegelijk ook van een echt Frans raffinement getuigt. Janine werd op Tahiti geboren, waar zij als kind speelde met de schelpen, planten, tak ken en vruchten, die zij vond in de vrije natuur. Ik vermoed, dat daarvan mijn inspira tie nu nog vooral af komstig is, zegt zij Een vreemde verza meling van allerlei materialen treffen wij daar aan. Gedroogde bladeren, dozen en kis- \\7"AT de ionge Indische ven de huishou ten vol stukjes glinste- W rend kristal en kwarts in zachte tinten, koraal en schelpen in de meest uiteenlopende soorten. Daartussen lig gen schetsen verspreid en kleine en grote beel den staan overal gril lig en verloren opge steld. Handig is de nieuwe vorm waar in shampoo door een Nederlandse onderneming in de handel werd ge bracht en die direct voor gebruik ge reed is. Om een schoon pruikje te krijgen, bewerkt men het haar met een klein sponsje waarin dit nieuwe pro duct is aangebracht. Een shampoo sponsje is voldoende voor één wassing. Steeds meer plastic wordt er ge bruikt voor de hygiënische verpakking van levensmiddelen voor huishoudelijk gebnuik. Die moderne verpakking is bovendien onbreekbaar, wat in de keuken dikwijls geen overbodige luxe betekent. In grote plastic capsules wordt bijvoorbeeld limonadesiroop en puddmgsaus verpakt, terwijl aroma in handige flexibele flesjes met een spuit mondje in de handel wordt gebracht. Plastic flessen met een schroefdop wor den voor de verpakking van slasaus, mayonaise enzovoort toegepast. Nieuw is ook een elektrische mixer voor het bereiden van soep, rauwkost en verschillende dranken, die kan worden gebruikt in de pan, de kom of het glas, waarin men de spijzen wil opdienen. Na het mixen behoeft de in houd dus niet te worden overgegoten, wat eventueel morsen voorkomt en waardoor men minder vuile vaat krijgt af te wassen. De machine mixt, maait en snijdt de groente, fruit en salade grof en fijn, in moes of in vloeibare vorm en is voorzien van een breuk- bestendige kunststof ommanteling. Grappig voor baby is een geruite eend, die met plastic is gevoerd en bijvoorbeeld aan het einde van het bedje of de commode wordt opgehan gen In zijn buik kan men natte luiers, washandjes en wat baby ver der vuil maakt tijdelijk opbergen. Wanneer de peuter groter is geworden, kan hij er bijvoorbeeld zelf zijn blok ken en ander klein speelgoed in be waren. Nog een nieuwtje voor baby is een flexibel plastic badje, dat op een hou ten kruisvoet wordt geplaatst. Het badje heeft een afvoerstop en is ook heel goed zonder de houten voet te gebruiken. Een aardig nieuwtje werd voor het rr'nigr" 4e vloer geconstrueerd. Twee schijven bezit de nieuwe elec- trische huishoud-vloerwrijver, die in combinatie met de stofzuiger van het zelfde merk tevens een zuig-boenma- ohine kan vormen. Doordat de borstels, van de in tegengestelde richting draai ende schijven, elkaar oversnijden, komt een ongeboende middenstreep bij die nieuwe type machine niet voor. Wan neer de stofzuiger op de vloerwrijver wordt aangesloten, om gelijktijdig een zuigende en een boenende werking te krijgen, wordt de lucht aangezogen via plastic zuigopeningen ö'ie aan de voor zijde van de boenschijven zijn aange bracht. Weinig kostbaar, maar heel handig zijn de plastic oogjes om aan de zoom van een handdoek te knijpen wanneer het lusje onverwachts breekt. Zo'n plastic oogje staat heel wat verzorgder dan de aan elkaar geknoopte eindjes van ö'e oude lus, terwijl het repareren niet behoeft te worden uitgesteld zoals zo dikwijls het geval is maar ogenblikkelijk kan gebeuren. Bij het wassen worden de oogjes tijdelijk verwijderd. ding wist leerde zij tot nu to* van haar moeder, en die had het weer van de grootmoeder geleerd. In Nieuw Delhi is men er nu echter r^ee begonnen, jonge meisjes op een meer Wes terse manieY met het huishouden vertrouwd te maken. Op enkele middelbare scholen werden kort geleden de eerste lessen in huishoud kunde gegeven. Dat gebeurt allemaal nog met vrij primitieve middelen zoals onze foto's tonen, maar het enthousiasme van de vrouwelijke scholieren voor die fessen is groot. Lessen in koken, hygiëne en baby verzorging staan er in het kader ven die nieuwe cursus op het programma. IV/rET deze proefondervindelijke lessen in de huishoudkunde is een belangrijke stap gezet op de weg naar een betere prak tische vorming van de toekomstige Indische huisvrouwen. Lessen in eerste hulp bij onge lukken en over het onderwerp de vrouw ir de maatschappij werden reeds eerder op de meisjesscholen ingevoerd. Ook over een doel matige inrichting van de woning worden bij enkele takken van onderwijs voor vrouwe lijke leerlingen reeds cursussen gegeven. Met de eerste oefeningen in koken, was sen en het verzorgen van een baby ziet u hier een aantal leerlingen van een middel bare school in Nieuw Delhi bezig. De don kere schoonheden met hun lange, zwarte vlechten doen erg hun best de in onze ogen heel primitieve huishoudelijke appara ten te leren gebruiken. Ook babyverzorging heeft men bij wijze van proef op de lesroosters geplaatst van enkele middelbare scholen voor meisjes in Indië. Advertentie If O T 'le'Pt direct tegen etensvlekken, vet, I teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 1AHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Importeur van Poiycolor K2r Placentubex Margret Astor Mouson Blendax L'R worden in ons land jaarlijks zo 'J ongeveer tachtigduizend nieuwe keukeps ingericht. Dat die keukens een zo efficient mogelijke indeling krijgen, is voor de huisvrouw heel belangrijk. De keuken is immers een zeer intensief gebruikte werkplaats. Een soort huishoudelijke studio, waarin de huisvrouw een groot deel van haar tijd doorbrengt en waarin zij de meeste bezigheden verricht, die tot haar dagelijkse taak behoren. Met medewerking van het Bouw centrum werden er de afgelopen jaren grondige studies gemaakt, om tot het vaststellen van bepaalde basis-eisen voor de doelmatige inrichting van de keuken te komen. Huisvrouwenorgani saties werden bij die onderzoekingen rechtstreeks betrokken. Werkbesparing voor de huisvrouw door een betere indeling en inrichting was onder andere het doel. dat met die studies werd beoogd. Ook ruimtebespa ring in de kleinere mo derne woningen werd na gestreefd. In een keuken van doorgaans nog geen twee meter breed en drie meter lang dient om een doelmatig gebruik moge lijk te maken, een spoel- centrum, een voorberei dingscentrum en een kookcentrum te worden ondergebracht en dikwijls ook nog de apparatuur, nodig voor het doen van de gezinswas. MEDE afgestemd op de resultaten van de on derzoekingen, onder lei ding van het Bouwcen trum verricht, is de nieuwe keuken van Ne derlands fabrikaat, die op de Huishoudbeurs in het Amsterdamse R.A.I.-ge- bouw voor het eerst wordt getoond. Twee jaar geleden be gonnen de ontwerpers van de Bruynzeel fabrieken aan het uitwerken van de plannen daarvoor. De nieuwe keuken die tot stand kwam, biedt drie verschillende moge lijkheden wat de verbin ding met de woonvertrek ken aangaat. Via kasten, aie aan bei de zijden geopend kunnen worden, kan die keuken bijvoorbeeld met de aangrenzende eet kamer of woonkamer worden verbon den. Dat kan ook gebeuren via een doorgeefluik waarboven raampjes zijn aangebracht, die het de huisvrouw mogelijk maken in kontakt te blijven met het woonvertrek. De derde mo gelijkheid is een. opèn keuken, van het soort zoals in Amerika veel wordt toe gepast. Een dergelijke open keuken staat geheel in verbinding met ö'e ove rige gedeelten van de woning. Goede ventilatoren zorgen daarbij voor het verwijderen van hinderlijke etens- luchtjes. OM EEN efficiënte werkwijze moge lijk te maken is de opstelling van de elementen in deze nieuwe Neder- land'se keuken zó gepland, dat onnodig heen en weer geloop voor de huis vrouw tot het uiterste wordt beperkt. Dat is in de eerste plaats door een goed uitgebalanceerde indeling bereikt. Het voorbereidingscentrum, dat ge deelte van ö'e keuken dus waar de voorbereidingen voor het klaarmaken van de maaltijden plaats vinden, is zo dicht mogelijk bij de kooktoestellen gelegen. Vanaf dat voorbereidingscen trum zijn die kooktoestellen te regelen, zonder vermoeiend' heen en weer ge loop. Dicht bij het spoelcentrum met de watervoorzieningen ligt het voorbe reidingscentrum, zodat ook het wassen van groenten enzovoort, zonder om slachtigheden kan geschieden. Om die drie centra zijn de overige keukenelementen handig gegroepeerd'. In de nieuwe keuken is bijvoorbeeld een praktische werkladekast aange bracht, waarin men een werklade met snijplank-hakbord combinatie, een uit- schuifbaar werkblad om zittend aan te wenken en een dienstbladenrek aan treft. Alle schappen en roosters in de kas ten zijn uitschuifbaar, wat het pro bleem, dat te diepe kasten met zich meebrengt, oplost Er is ook een besteklade en zelfs een lade voor brood in de kasten van deze nieuwe keuken ingericht. Bij de kasten, die van een doorgeefluik voor zien zijn, is onder de servieskast een uitklapbaar tafelblad aangebracht, waarachter een bergplaats voor kruk jes is. Tussen ó'e keuken in open verbinding met de kamer staat een bar-achtig scheidingsmeubel met een neerklapbaar tafelblad. Allerlei handige kleine voorzieningen maken deze nieuwe keuken extra prak tisch. Er kan een flessenkast met twee flessenladen in worden aangebracht en een groeutenkast met drie draad- korven voor groenten, aardappelen en fruit. Aan de binnenzijde van een der kastdeuren is plaats voor een zeif- sluitende afvalemmer. Er is een pan- nenkast met uitsehuifbare pannen- roosters. een speciaal rek voor was middelen enzovoort. Met woonsfeer Aan vormgeving en kleur is bij deze keukens, die eï* op zijn afgestemd de werksfeer d'oor een gezellige woonsfeer te vervangen, veel zorg besteed. De bezwaren, die de Nederlandse huis vrouw over het algemeen nog heeft tegen een keuken in open verbinding met het woongedeelte van het huis, worden daardoor op een prettige ma nier ondervangen. De uitvoeringen met tweezijdige kasten of doorgeefluik, ma ken bovendien vele tussenoplossingen mogelijk. Op ruimtelijkheid in de kleine ruimte van moderne flats is dit nieuwe ontwerp eveneens afge stemd. Deze keukens kunnen leiden tot indelingen van de woningdie een ruimtewinst met zich meebrengt, voldoende voor bijvoorbeeld een extra slaapvertrek of een studeer- ruimte voor kinderen. Vooral de open keuken met eet- lioek werkt die ruimtewinst in de lllllllllllllllHHIIIIItllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIlIHHIlM Wacsuri, strijken en verven van kleren. Vol ijver wijden deze leerlingen van een middel bare school in Nieuw Delhi zich tijdens de eerste lessen in de huishoudkunde aan die taak. e De nieuwe Nederlandse keuken in open uitvoering. Door een bar- achtig meubel wordt de scheiding van het woonvertrek gevormd. e Staat de keuken via een door geefluik met het woonvertrek in verbinding, dan wordt de afschei ding gevormd door aan beide zijden te openen servieskasten. Onder die kasten is een uitklap baar tafelblad aangebracht, waar achter zich een bergplaats voor krukjes bevindt. hand. In elk geval zijn de Neder landse huisbrouioenorgamsaties zich niet voor niets met het keuken probleem gaan bemoeien! WELKOME WENKEN VOOR WIE BLOEMEN WIL SCHENKEN, werden door de Vereniging de Ne derlandse Bloemisterij verzameld in een alleraardigst, door Ina van dei- Beugel geschreven, boekje. Aan tien nuttige wenken van de hovenier voor de verzorging van Flora's kinderen, knoopt de schrijfster een pleidooi vast voor een tikje meer hoffelijkheid, zo wel bij het schenken, als het ontvan gen van een tuiltje bloemen. Over het schikken van een boeket, het kweken in eigen tuin, de manier waarop en de reden waarom men iemand met een bloemetje gedenkt, laat zij haar gedachten tevens gaan. Gracieuze silhouetten op pastelkleurige pagina's geven het boekje eenzelfde vleugje romantiek, als het gebaar waarmee de Italiaanse hotelier de bezoekster bij het weggaan hoffelijk één bloem aanbiedt. Advertentie I I Maak het weer fris en fleurig, mooier van kleur en prachtig glanzend met POLI COLOR Kleurshampoo 't hoort bij uiv make-up l Tintgevende haarwassing om thuis zelf toe te passen. Bij alle drogisten en parfumerie-zaken. Tube voor 2 keer 1.9S, Voor het eerst bakken in een handig Westers oventje. Imp, LAHNEMANN Laren N.H. Postbus 1f~ ZEEUWSCH DAGBLAD Pag- 9 Zaterdag 21 maart 1959

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 9