Europa moet sterk blijven Engeland vuurt voor kwekers een „Singapore" af onze DAN! 'ASPRO Protest tegen arrestatie PARIJSE TAXI's, RADIO EN TV IN STAKING A A A A A I A A I RUSTIGE VERKIEZINGEN IN NOORD-RHODESIA Niet wijken voor druk van de Sowjetunie Koning Boudewijn maakt noodlanding INVOERRECHT SNIJBLOEMEN VERHOOGD I I SPORT EN TOURISME HIRER Op Cuba 483 man terechtgesteld OPENING HUIS GEROOFD - GEEN SPOOR, GEEN VINGERAFDRUK Hoofdpijn? Verkoudheid? Griep? 2 'ASPRO'5 -en...U tiertfit! Zaterdag 21 maart 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Vrije verkiezingen Vast besloten „Wij vergeten" Geen oorlog Hoofdredacteur van Het Vrije Volk staat terecht INDONESIË ZOEKT MEER WAPENS Wij komen gauw terug Meteorologisch station op IJsland ƒ3 PER KG. WAAR VALT SLAG? UNFAIR PROTEST BUITEN KANSEN Pracht handen Vloeibaar helium voor Amsterdam Spit, Spierpijn ZL- American Farm Bureau in Groothandelsgebouw Zestigjarige man verongelukt ZEEPOST SPORT vissen, jagen, balsport, indoorsport, watersport TOURISME kamperen, reizen, caravanning, 1 I A A A A A A A A V an hoy cot geen sprake HELFT PLUS ÉÉN VOORWAARDEN WAARBORG Portret van de Koningin WINKELSLUITINGSWET Wijziging op 1 april van kracht WEKEN achtereen staan de kranten nu al vol met nieuws over de betrekkingen tussen Oost en West. De ene nota van Moskou volgt op de andere. De Duitse kwestie staat daarbij thans voorop. Het ziet er naar uit dat beide partijen elkaar binnen afzienbare tijd aan de conferentietafel zullen ont moeten om vooral over dit vraagstuk met als kern de kwestie- Berlijn te praten. Bij het vooroverleg speelt de Westduitse bondskanselier, de 83-jarige Konrad Adenauer, een zeer belang rijke rol. Hij heeft het volgende over een en ander te zeggen. BONN Het bijeenroepen van conferenties alleen is niet vol doende. Conferenties die geen succes opleveren verscherpen de bestaande tegenstellingen alleen Wij willen echter elke gelegen heid die zich kan voordoen uitbui ten om te komen tot een verminde ring van de spanning, zü het dat dit geleidelijk zal moeten geschie den. Vooral met het oog op de hand having van de vrede menen wij dat het Westen moet deelnemen aan een conferentie. Wij menen -echter evenzeer dat er niet teveel deelnemers moeten zijn en dat de zaak eerst grondig langs de diplomatieke kanalen moet wor den voorbereid. Pas dan bestaan er mogelijkheden om tot een overeen komst te geraken. WAT de Sowjet-unie over het Duitse vraagstuk 2egt is diep teleurstel lend voor het Duitse volk Zij weigert botweg de hereniging van Duitsland. De Sowjet-unie wil een confederatie, een unie tussen de Russische zone en de tederale republiek. De Russische zone betitelt de Sowjet-unie als een souve- reine staat. Wij kunnen nimmer op een derge lijk voorstel ingaan. Het Duitse volk aan weerskanten van het ijzeren gor dijn heeft recht op vrijheid en een heid, Het heeft er recht op zelf te be palen welke internationale verplich tingen het na hereniging wil aangaan. Wij Duitsers in de bondsrepubliek kunnen de Duitsers achter dat ijzeren gordijn, zoals de Russen willen, mm- mer aan hun lot overlaten. Het iot standbrengen van de hereniging van Duitsland is 'echter niet alleen een Duits probleem. Het is een fundamen teel vraagstuk waar het herstel van de vrede in Europa en dus in de ge hele wereld van afhangt. Het is ontstellenden zorgwekkend dat de leiders van Sowjet-Rusland thans ontkennen wat -zij in 1955 be loofden met betrekking tot een vraag- stuk dat zo ernstig is en van zoveel betekenis voor de vrede in de wereld. OP de topconferentie in Genève in 1955 hebben ook de Russen im mers ingestemd met het geven door de Grote Vier van de volgende instruc tie aan de ministers van buitenlandse zaken: De regeringsleiders, hun gemeen schappelijke verantwoordelijkheid er kennend voor de regeling van het Duitse, vraagstuk, zijn overeengeko men dat een regeling van het Duitse vraagstuk en de hereniging van Duitsland door middel van vrije ver kiezingen, tot stand gebracht zal worden in overeenstemming met de nationale belangen van het Duitse volk en de belangen van de Europese veiligheid. In september 1955 hebben Boelga- nin en Kroesjtsjef nog eens duidelijk erkend dat Rusland de verplichting op zich had genomen de Duitse eenheid te herstellen. Wat moet men denken wanneer de verantwoordelijke leiders van een grote mogendheid als Rusland, verplichtngen die zij op zich genomen en met nadruk hebben erkend, wan neer dat in hun kraam te pas komt overboord gooien? De Russische regering heeft Polen het voorstel laten doen over een z.g. atoomvrije zone. Een dergelijk gebied beeft geen zin wanneer men de hui dige stand van de bewapeningstech niek m aanmerking neemt en de er varing tijdens de jongste oorlogen met betrekking tot het eerbiedigen van de neutraliteit. Om het juister te zeg gen: het biedt het betrokken land geen bescherming. ONZE buitenlandse politiek is met beperkt tot problemen in verband met de Sowjet-unie en de vazalstaten Ik ben er erg blij over dat we dit jaar gedaan in onze Europese politiek. Op 1 januari zijn de verdragen betreffen de de Euromarkt en Euratom in wer king getreden. De instelling van een gemeenschappelijke Europese markt is een gebeurtenis van het grootste economische en politieke be lang. Alleen in een vereniging in een gemeenschappelijk economisch gebied kunnen de Europese landen op den duur concurreren met andere econo mische gebieden in de wereld. De economische unie zal naar wij hopen politieke consequenties hebben. Het doel moet zijn een Europees par lement in te stellen door middel van directie, geheime verkiezingen. Dat zal tijd vergen. JHt zijn vele bewijzen voor aan te voeren dat de Europese landen vast besloten zijn te breken met het verleden en vertrouwen te stellen in een verenigd Europa, al hebben ze onderling ook nog zo dikwijls oorlog gevoerd. Ik herinner mij bijvoorbeeld op welk een enthousiaste wijze de Franse oud-premier Robert Schuman en ik, de Duitse bondskanselier, door de studenten van de Belgische univer siteitsstad Leuven zijn toegejuicht op de dag toen wij beiden van die uni versiteit een eredoctoraat kregen. En dat in Leuven, een naam die tragische herinneringen in ons oproept. IK was diep bewogen toen de rector met trillende stem zei: Wij zeggen niet als Plato: wij vergeten; wij zeg gen met Christelijke barmhartigheid: wij hebben u lief! Nimmer hoorde ik op dergelijke wijze getuigen van ge loof in Europa's toekomst. De vereniging van Europa is van betekenis vei- buiten de grenzen van ons werelddeel, want een verenigd Europa .zal zich altijd inspannen om de vrijheid levend te houden en de vrede te handhaven. Dit werk voor Europa, in 1950 begonnen, heeft een verandering teweeggebracht in de be trekkingen tussen de Europese volken, die niemand tien jaar geleden voor mogelijk heeft gehouden. DIT moet ons ook moed geven en hoop voor onze betrekkingen met het Oosten, vooral met Rusland. Ik ben ervan overtuigd dat er geen oor log zal komen, mits wij onze verdedi ging niet verwaarlozen. In deze ern stige tijd zou dit niet tot vrede maar tot oorlog en onderdrukking leiden. Onze weg en ons doel liggen duidelijk voor ons. Wij willen vrede en vrijheid. De vrije volken zullen eendrachtig samen blijven staan. Wanneer wfj geduldig blijven en rustig, wanneer wij ook in de toe komst zorgen voor onze verdedigings middelen, wanneer wij blijven streven naar een gecontroleerde ontwapening voor alle soorten wapens dan zal de Sowjet-unie eens tot het inzicht komen dat er van onze kant geen aanval dreigt. Hoe duidelijker ons standpunt is hoe eerder de Russen zullen realiseren dat afneming van de spanning en vrede ook het doel van de Russische politiek moet zijn. DJAKARTA (UPI, Reuter). De vereniging van buitenlandse journa listen in Indonesië heeft bij premier Djuanda geprotesteerd tegen de ar restatie van de ex-Nederlander W. G. Kallee. Kallee is correspondent van het Franse persbureau AFP en van Het Vrije Volk. Officieel is nu meegedeeld, dat de journalist wellicht vandaag in vrijheid zal worden gesteld. Dan zal het onder zoek naar een door hem verzonden be richt zijn afgesloten. Dan zal ook zijn besloten of Kallee zich voor de rechter moet verantwoorden. Het bericht, dat de Indonesische auto riteiten wraken, behandelt de prijsver, hoging van de benzine. De autoriteiten meenden, dat het ,,de veiligheid zou kunnen verstoren." De vereniging van buitenlandse jour nalisten heeft premier Djuanda er bo vendien oP gewezen, dat nog een lid van de vereniging. S. T. Hshieh, de correspondent in Djakarta van het Ame rikaanse weekblad Time, reeds sinds een jaar wordt vastgehouden, zonder dat formele beschuldigingen tegen hem zijn ingebracht. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Wegens eenvou dige belediging heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank gistermiddag een boete van vijf en twintig gulden geëist tegen de drie en zestigjarige Amsterdamse journalist K. Voskuil, hoofdredac teur van Het Vrije Volk. De officier achtte een bepaalde passage in een op 16 mei gepubliceerd artikel bele digend voor de heer A. A. Redeker, de Amsterdamse lijstaanvoerder van de Pacifistisch socialistische partij. In de gewraakte zinsnede was de heer Redeker beticht van het plegen van financiële onregelmatigheden. Aan de eigenlijke behandeling van deze beledigingszaak was een lang durig juridisch debat voorafgegaan De raadsman van verdachte, mr. M. G. Rood, vroeg de rechtbank name lijk toe te worden gelaten tot het bewijs van het in het artikel genoem de feit. Nadat de rechtbank zich ruim een uur in raadkamer had teruggetrok ken, wees de president dit verzoek van de hand. De raadsman tekende tegen deze beslissing protest aan en verzocht om acte. In het verweer, dat de journalist en de raadsman om beurten voer den, zeiden zij geenszins de bedoe ling tot belediging te hebben gehad. „Ik wilde de lezers van mijn krant slechts waarschuwen en voorlich ten", zo meende de heer Voskuil. De raadsman bepleitte ontslag van rechtsvervolging. BRUSSEL (Reuter) Een militair hefschroefvliegtuig waarmee koning Boudewijn van België terugkeerde na een inspectie in het zuiden van België, heeft een noodlanding moeten maken dicht bij Dinant. Niemand van de inzit tenden werd gewond en de koning ver volgde zijn reis naar Brussel per auto. DJAKARTA (AP-Reuter). Een In donesische militaire missie is naar Eu ropa vertrokken om te trachten wapens te kopen voor de modernisering van de bewapening van het Indonesische le ger. De missie, die onder leiding staat van kolonel Jani, zal Tsjechoslowakije, Zuid- slavië. Polen, West-Duitsland en Frank rijk bezoeken. Intussen is gisteren in Djakarta ge meld dat in Noord-Celebes nog steeds gevechten aan de gang zijn. In de af gelopen twee weken zijn de troepen van de tegenregering daar enkele malen uit de lucht met raketten en mitrailleurvuur aangevallen. Uit de mededeling blijkt dat de rebellen nog steeds sleutelposi ties innemen in de buurt van de be langrijkste steden, waaronder Menado. TEHERAN (Reuter, UPI). Wij zijn terug voor deze bloemen verwelkt zijn. Deze woorden sprak de vrouw van de Russische ambassadeur Pegof in Per- zië vrijdag bij het vertrek van haar man en haar zelf naar Moskou. Op het vliegveld was haar een boeket rode an jers aangeboden. De betrekkingen tussen Perzië en de Sowjetunie zijn zeer gespannen. Nie mand gelooft dan ook dat Pegof spoe dig naar Teheran zal terugkeren on danks de woorden van mevrouw Pegof. Het was de voornaamste taak van de ambassadeur te verhinderen dat Perzië een verdedigingsverdrag zou sluiten met de Verenigde Staten. Dat is onlangs toch geschied ondanks de bedreigingen van de kant van Moskou. Advertentie REYKJAVIK (Reuter). Op IJsland zal deze lente een Amerikaans meteoro logisch station worden gebouwd. spe ciaal ten behoeve van militaire vliegtui gen die gebruik maken van het vlieg veld bij Keflavik. De Amerikaanse lucht macht beschikt daar over een basis. De overeenkomst betreffende de bouw van het weerstation is het eerste mili taire akkoord tussen IJsland en de Ver. enigde Staten sinds 1956. ALSMEER Ontsteltenis en verontwaardiging heersen on der de kwekers van Aalsmeer, omdat de Britse regering het invoerrecht op anjers, rozen en anemonen met niet minder, dan de helft heeft verhoogd en ook andere snijbloemen, uitgezon derd bolbloemen en seringen, twintig procent zwaarder is gaan belasten. De Vereniging de Nederlandse Bloemisterij heeft zich genoodzaakt gezien telegrafisch de minister-presi dent en de ministers van land bouw en economische zaken dringend te verzoeken om stap pen te doen bij de G.A.T.T., de Algemene overeenkomst voor tarieven en handel. Het nieuwe recht in de eerstgenoem de categorie komt omgerekend neer op circa drie gulden per kilo, wat voor de anjers zes cent per stuk betekent. Speciaal in een tijd van grote aanvoer bij lage prijzen, zoals midzomer, gaat dat loodzwaar drukken. De verhoging is een zeer zware slag voor Aalsmeer, want Nederland lever de vorig jaar alleen al voor vijf mil joen gulden anjelieren naar Engeland. Anjers en rozen, driekwart van de Aalsmeerse aanvoer, maken het groot ste deel van de aanzienlijke uitvoer van snijbloemen naar dat land uit. Het leeuwendeel daarvan vormen jaaarlijks een 105 miljoen anjers. In de toekomst zullen of de bloemen voor de Britse huisvrouw nog duurder moeten worden dan ze al zijn ofwel de Nederlandse kwekers door lagere prijzen het recht moeten gaan dragen. Aan deze mededeling die mr. P. W. H. Zwahlen, secretaris van de Nederland se Bloemisterij, gisteren in Aalsmeer deed, voegde hij bitter toe: Na de K.L.M. hebben nu de Nederlandse kwekers hun Singapore gevonden. Ongetwijfeld is de verhoging te wijten aan een brief van de nationaie Britse boerenbond, die al anderhalf jaar hard bezig is de invoer van snijbloemen en ook van groenten uit Nederland te dwarsbomen. Het Nederlandse produkt is voor de verbruiker goedkoper dan dat van de Britse kwekers. Noemens waard verschil in produktiekosten is er niet, maar het afzetsysteem is, voor al in het hart van Londen, zo ondoel matig en kostbaar dat de Britse kweker amper aan zijn trekken komt. Nederland heeft met 55 procent al bij lange na niet het aandeel in de Britse invoer van snijbloemen, dat het voor de oorlog had. Er is dus geen enkele aanleiding om in hoofdzaak de Nederlandse invoer te treffen. Boven dien is op de Engelse markt een stij gende vraag naar snijbloemen te con stateren. Zonder twijfel zal er nu een verschuiving naar andere leveranciers buiten Engeland komen. Dit is onze enige hoop dat het onereuze en unfaire invoerrecht weer ongedaan zal moeten worden gemaakt, aldus mr Zwahlen. Engeland is na Duitsland de groot ste afnemer van Nederlandse anjers en rozen. Als de afzet naar Engeland ernstig terugloopt, dan lopen onze kwekers gevaar, dat zij hun gemiddelde kostprijs niet zullen halen. En als de Nederlandse expor teurs naar Engeland het invoerrecht voor hun rekening proberen te nemen, dan loopt ook üe Nederlandse kweker gevaar niet aan zijn trekken te komen, wat voor de totale teelt desastreus zou zijn en ook zijn terugslag zou heb ben op andere teelten dan rozen en anjers. Want veel mogelijkheden tot vergroting van onze afzet van rozen en anjers naar andere markten zijn er niet. Inmiddels heeft de Nederlandse Kamer van koophandel te Londen gisteren krachtig geprotesteerd bij het Britse ministerie van handel tegen de verhoging van het invoerrecht op an jers, rozen en anemonen. Betoogd werd dat er geen enkele noodzaak tot de maatregel bestond, daar de produktie kosten in beide landen ongeveer even hoog zijn. Ernstige vermindering van de Nederlandse uitvoer zal er het ge volg van zijn, aldus de Kamer. Advertentie BEURS VOOR Uen nimmer ruw of schraal n Het is de Hamamelis die het 'm doet AMSTERDAM. Amsterdam zal de apparatuur aanschaffen voor de berei ding van vloeibaar helium. Bij de labo ratoria van de gemeente universiteit be staat aan vloeibaar helium een grote be hoefte. Het betreft hier vooral het fun damenteel speurwerk tot zo laag moge lijke temperaturen. De gemeenteraad heeft voor de aan schaffing van een krediet van 315.250 gulden beschikbaar gesteld. In dat be drag is een gift van 75 duizend gulden begrepen van het laboratorium van de Shell in Amsterdam. ENSCHEDE. Bij de N.V. Rigters- bleek te Enschede zullen binnenkort driehonderd personeelsleden van de spinnerijen en de weverijen korter gaan werken. Dit 'als gevolg van de minder gunstige orderpositie van het bedrijf, dat 1150 mensen in dienst heeft. De duur van de kortere werktijden varieert. Ieder, die onder de nieuwe maatregel valt, zal per week minstens 24 uur aan het werk blijven. HAVANA (Reuter, UPI). Volgens het orgaan van Fidel Castro's revolutio naire beweging zijn sinds de verdrijving van de dictator Batista 483 Cubanen te rechtgesteld wegens oorlogsmisdaden. Er moet spoedig een einde komen aan de processen en terechtstellingen om ge organiseerde laster en leugencampagnes tegen de regering geen nieuw maternal in handen te geven, schrijft het blad. Het spoedig beëindigen van de vervol gingen is een opoffering die wij ons ter wille van de revolutie moeten getroos ten. Vrijdag zijn opnieuw zeven oud-militai ren en een politieagent terechtgesteld. Ook zij waren beschuldigd van wat ge noemd werd oorlogsmisdaden. Er vielen gistern op Cuba zes dood een belangrijke stap vooruit hebben vonnissen. Twaalf mensen kregen gevan- De actie dan sluit. Notaris mr. w. c. Treurniet heeft bepaald, dat de termyn van inzending sluit op zondag te middernacht. Dat be tekent voor deelnemers buiten Rotterdam dat zij briefkaarten aan de actie Dan, postbus 545 Rotterdam, met 50 et. extra postzegels voor de bestrijding van Polio en het tijdstip waarop de Euromast in Rotter dam klaar komt, uiter lijk zondagavond voor de laatste buslichting dienen te bussen. „Danners" in Rotter dam kunnen tot mid dernacht precies kaar ten ter post bestellen bij het Hoofdpostkan toor en bij het Cen traal Station, of voor de laatste lichting in de brievenbus doen. Gistermorgen om ze ven uur was de Euro mast 76.34 meter hoog en hij moest toen nog 25.96 meter „afleggen" om de grootste hoogte van 102.30 meter te bereiken. Wij willen u gaarne nog eenmaal opwekken aan deze actie mee te doen. U hebt het ver haal van P. W. Russel over de verzorging van poliopatiënten gelezen. u bent evenals hü ge- loze geduld waarmee gewerkt wordt aan de genezing van de zwaar getroffen kinderen. U zult u realiseren, dat voor de verzorging van poliopatiënten een groot bedrag nodig is. Om de kinderverlam ming te verslaan, om de patiënten weer te rug te brengen in het leven, is de actie Dan opgezet. Doe daarom mee. U hebt nog maar twee dagen. Om het u iets ge makkelijker te maken: de Euromast groeide tussen 's morgens ze ven uur eergisteren en zeven uur gisteroch- troffen door het einde- tend 4.83 meter genisstraffen variërend van zes maanden tot twintig jaar. De meeste verdachten hadden gevangenen gemarteld onder het vorige bewind op het eiland. Een ande re beklaagde heeft in zijn cel zelfmoord gepleegd. Advertentie en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met ROTTERDAM. De heer H. D. Lou- wes, voorzitter van het Landbouwschap, burgemeester mr. G. E. van Walsum en tal van vooraanstaande Rotterdam se zakenlieden gaven gistermiddag van hun belangstelling blijk bij de opening van het buitenlandse handelskantoor van de American Farm Bureau Fede ration in het Groothandelsgebouw te Rotterdam. De A.F.B.F., reeds jarenlang geves tigd te Chicago en te Washington ver tegenwoordigt ruim anderhalf miljoen Amerikaanse boerengezinnen, zo vertel de ons de heer G. J. Dietz, de direc teur van de Rotterdamse vestiging, die het contact beoogt tussen Amerikaanse exporteurs en Europese importeurs van alle soorten landbouwprodukten. Van onze correspondent PARIJS Bijna vier vijlden van het totale aantal van de Parijse taxi chauffeurs heeft gisteren gestaakt. Gevolg:' ovéfvolle' aTÜ'töbu^senén metro's eii veel overlast voor de rei-, zigers die van de stations kwamen en daar met hun koffers moesten zeulen naar de, dichtstbijzijnde auto bushaltes of metrostations. Trouwens, ook de vertrekkende rei zigers hadden veel last van de staking. De taxi's die nog wel reden zijn prak tisch de hele dag in bedrijf geweest. De oorzaak van de staking was een bepaling van de Parijse hoofdcommis saris van politie volgens welke de chauffeurs voortaan ook bij hun laatste rit van de dag genoodzaakt zijn klanten voor iedere verlangde wijk van de stad op te nemen. Voordién deden zij een half uur voor zij dié'laatste rit begon nen een zwart hoesje met de aandui ding van de wijk waar hun garage was gevestigd over de taximeter. Zij konden dan iedereen die ergens anders heen wilde weigeren. De staking begon vrijdagochtend 7 uur en heeft tot vanochtend 7 uur ge duurd. WEINIG KANS Het is de vraag of de actie enig suc ces zal hebben. De huidige politiek van de Franse autoriteiten is er niet meer naar om veel gehoor te geven aan zulke klachten en eenmaal genomen maatregelen weer in te trekken. Daar komt bovendien bij dat het beroep van taxichauffeur in Parijs een uiterst ROTTERDAM. Aan de Buitendijk in Rotterdam verloor gisteren de zes tigjarige wielrijder B. Meerlo uit Rot terdam de macht over het stuur. Hij reed de dijk af en kwam in een sloot terecht. Een automobilist, die achter hem reed, heeft de man direct uit de sloot gehaald. Hij waJ toen bewusteloos. In het Zuiderziekenhuis is hij overleden, DE-N HAAG. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip: Australië: ts Travestein (24-3), Brazilië: ms Edwin Reith (24-3>, Canada: s.s. Ryndam (25-3), Chli: via New York (25-3), Indone sië: s.s. Elpenor (23-3), Ned. Antillen: ms Agamemnon (23-3), Ned. Nw.-Guinea: ms Mersey Lloyd (26-3), Nieuw Zeeland: ms Ionic (24-3), Suriname: ss Willemstad (25-3), Brits Oost Afrika: ss Europa (25-3) en ss Jean Laborde (27-3). Inlichtingen betreffende de verzendingsdate van postpakketten geven de postkantoren. DJAKARTA. Rechter Soedjono van de districtsrechtbank van Djakarta is benoemd om dé Amerikaanse vlieger Allan Lawrence Pope te berechten, al dus meldt het regeringsgezinde dagblad Suluh Indonesia. Pope werd vorig jaar neergeschoten toen hij boven Indonesië vloog in dienst van de rebellen. Hij zit al bijna een jaar in voorarrest. De vlieger zal voor een bijzonder ge rechtshof moeten verschijnen. Hij zal geen buitenlandse verdediger mogen hebben. lucratieve bezigheid is. Vrijwel allen die het uitoefenen plegen na enige tien tallen jaren hun schaapjes ruim op het droge te hebben. Er is gisteren in Frankrijk nog een ■andere staking geweest, van welke men in het algemeen veel minder last heeft gehad en aan welke velen waarschijn lijk wel genoegen hebben beleefd: die van het personeel van radio en tele visie. Zij begon vrijdagochtend om nul uur en heeft tot gisteravond 24 uur ge duurd. De inzet was een definitieve salarisregeling voor het technisch per soneel. Het verlangt een salarisverho ging van 8000 frank per maand. Het gevolg van de staking was dat de Franse radio de hele dag muziek heeft uitgezonden, slechts onderbroken door drie korte nieuwsuitzendingen. De televisie heeft de hele dag gezwegen en zich niet laten bekijken. Gezien de ge middelde kwaliteit van de programma's was die ene dag zonder televisie geen groot verlies. zaterdag 21 maart 1 1.30 uur in alle hallen van het Ahoy'-complex ROTTERDAM Een interessante beurs met voorlichting op het terrein van Yacantie, fotografie Attractieve stands op het gebied van reizen, watersport, kam peer-, sport- en reisartikelen, tenten en caravans, sport- en reiskleding, foto- en filmartikelen. IEDERE MIDDAG EN AVOND SPORTDEMONSTRATIES Geopend van 10-17 uur en van 19-23 uur. Zondags gesloten 2e PAASDAG GEOPEND - ENTREE I 0.75 AHOY' GEBOUW t/m 30 Maart LUSAKA (Reuter) De alge-1 De politie, versterkt met reservisten, 1 -at j Di hield streng toezicht bij de stembureaus mene verkiezingen in Noord-Rho- en patrouilleerde intensief in steden en desië hebben gisteren een rustig dorpen, verloop gehad. Van een boycot van de verkiezingen, waarop on langs werd aangedrongen op de inmiddels verboden nationalisti sche beweging de Zambia, is on der de inlandse bevolking niets gebleken. Advertentie Vlug 'ASPRO' en U bent er weer bovenop! 'ASPRO' helpt direct. Onschadelijk voor Uw maag. LONDEN Geen spoor hebben ze ferentie wordt in het Nederlands gehou achtergelaten die dieven in Croy don. Geen vingerafdruk te vinden, klaagt de politie. En dat nog wel bij een unieke dief stal: twee slaapkamers, een zitka mer, keuken en badkamer zijn ge stolen. Zegt u maar gerust een heel huis. Het betrokken huis was er een in een buurt waar veel geprefabriceerde wo ningen staan. Ook het onderhavige huis wap geprefabriceerd, verklaarde de politie. Gemeente-arbeiders waren druk bezig een aantal van die huizen af te bre ken en mee te nemen. Daar hebben dieven gebruik van gemaakt door een prefatoje dat niet moest verdwijnen te demonteren, in te pakken, op te laden en mee te nemen. De hele buurt heeft er bij staan kijken. De bewoners van het huis waren afwezig, vermeldde het politierapport. VENLO. Bij ö'e hoofdinspecteur der ■belastingen te Venlo is een enveloppe binnengekomen met vijfduizend gulden. Onder het motto pax (vrede) werd vermeld dat het gewetensgeld was. De afzender heeft kennelijk schoon schip willen maken. OOSTERBEEK. De Nederlandse Esperanto beweging heeft voor het week einde van 25 en 26 april een studiecon ferentie belegd in Oosterbeek. De con- Advertentie den. Het weekeinde is een onderdeel van een serie lezingen, congressen en tentoon stellingen, die over de hele wereld wor den georganiseerd om het feit- te her denken, dat de auteur van het Espe ranto, dr. L. L. Zamenhof, honderd jaar geleden 15 december 1859 werd geboren. We dachten dat dit huis ook weg moest, zeiden de omwonenden later. Niet ver hier vandaan is een Londenaar een gedeelte van zijn woning kwijt ge raakt. Dat komt doordat bij zijn buurman een inbreker een fles whisky voor driekwart heeft leeggedronken. Het ging zo in zijn werk: de dief was door het drinken van de sterke drank zo beneveld dat hij, buiten gekomen, tegen een stenen muur van de buren viel. Die muur was niet al te soliede meer en stortte in. Het huis bleef overeind staan. Kip pan Ten slotte nog het volgende. In Rome zijn gisternacht bij een poelier niet minder dan 65 braadkippen gestolen. Uit een andere winkel in dezelfde straat verdween dezelfde nacht een enorme braadpan. De Romeinse poli tie koestert het stille vermoeden dat beide inbraken met elkaar in verband staan. Ongeveer een kwart van de 30.000 stem gerechtigden zijn negers. Op het spel staan 22 van de 30 zetels in de wet gevende vergadering. Van die 22 zetels worden 14 bezet door blanken en 8 door negers. De overige acht leden worden door de overheid benoemd. De partij van de huidige premier, sir Roy Welensky, de United Federal Party, hoopt op 16 zetels, de helft plus een van de wetgevende vergadering. Naar de 22 op het spel staande zetels dingen nog twee andere partijen. De ene, de Domi nion Party, streeft naar de dominion- status voor de gebieden waar veel blan ken wonen en naar de koloniale status voor de rest van Noord-Rhodesië. De derde, de Central African Party, die nog maar een paar weken bestaat, staat onder leiding van Garfield Todd, oud premier van Zuid-Rhodesië. Voor het eerst zal het aantal gekozen leden het aantal benoemde leden in de wetgevende vergadering overtreffen. Op merkelijk is verder de stijging van het aantal niet-blanke kiezers. De vorige keer, in 1954, nam maar een handjevol negers aan de verkiezingen deel. Toch is hun aantal maar nauwelijks 8.000 staan in de kiesregisters inge- schreven klein in vergelijking met de ruim 2,2 miljoen negers die in Noord- Rhodesië wonen. Negers die recht op deelneming aan de verkiezingen willen laten gelden moeten aan bepaalde voor waarden voldoen. Een daarvan is dat zij een zeker peil van ontwikkeling hebben bereikt. Die voorwaarden zijn enige ijd geleden verlicht. Aangezien de moeilijkheden in Noord- Rhodesië en de andere delen van de Centraal-Afrikaanse Federatie, Zuid- Rhodesië en Njassaland, nog lang niet zijn overwonnen heeft dr. Kwame Nkroemah, de premier van Ghana, aan geboden te bemiddelen. Hij drong, spre kend in het parlement van Ghana, aan op een rondetafelconferentie. Het voornaamste doel van die confe rentie zou moeten zijn een grondwet voor de Centraal-Afrikaanse Federatie waarin rekening wordt gehouden met de wil van de meerderheid van de bevolking en waarin de rechten van de (blanke) minderheid worden gewaarborgd. Ghana is volgens Nkroemah bereid dat doel te helpen bereiken. Nkroemah drong overigens aan op de vrijlating van alle politieke gevangenen in de federatie en op opheffing van het verbod van de nationalistische bewe gingen. ROTTERDAM. De Amsterdamse beeldhouwer Pieter de Monchy heeft het gietmodel voltooid van een portret in brons van koningin Juliana. Het portret, dat in opdracht van de Rotterdamsche droogdokmaatschappij wordt vervaar digd. zal aan boord van het nieuwe s.s. Rotterdam van de Holland-Amerika Lijn worden geplaatst, als geschenk van de werf aan de rederij. Over de grenspost Nieuw Schoonebeek -Rühlertwist is sinds donderdag in-, uit en doorvoer van alle goederen moge lijk. "igl j 1 DEN HAAG. De jongste wijziging van de winkelsluitingswet (wet van 6 februari 1959, staatsblad 52) zal op 1 april in werking treden. De onderhavige wet brengt enige wij zigingen van materiële zowel als van technische aard. De materiële wijzigin gen brengen geen principiële punten, maar een tegemoetkoming aan de be hoeften die in de praktijk zijn gebleken.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7