E Er heerst stilte voor de industriële storm werken samen Drie gemeenten Zeeuwsch Dagblad r BRAAKT1AN ^beboss[nqshlan 11-9% HA 15 in uit\ Z60UWS6 BURGEMEESTER KODDE IN DE HOOFDROL.... Zaterdag 21 maart 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Hoe nu Nog krijsen meeuwen boven het Zuid-Sloemaar Braakmanpolder als recreatiegebied Ontwerp Ontwikkeli'nasbUn Recréea.ti"eqehiecf bebossing later uit te voeren itvoering Begerig Podium Woonkernen Rumoer Laatste Artemis Goese kinderen speelden „Witte Wolf" Jaarvergadering Geref. Mann en vereniging Goes Bank te Kouderkerke wil nieuw gebouw stichten Protestants-Christelijk £.\iu ttutm nan men stellen, dat Nederland bepaalde buiten landse politieke ontwikkelingen op enige afstand en dus met enige vertraging en ook in bescheide ner vorm, volgt. Met name wat in Frankrijk gebeurt schijnt altijd op de ontwikkeling in ons land invloed te hebben. We kunnen hier herinneren aan de Franse revolutie van 1789, die in 1795 te onzent werd nagebootst, aan die van 1840,1848 en 1870. die enige dei ning in ons land veroorzaakten. Ze ker, Duitsland heeft ook invloed men denke aan 1918 en aan de natio- naal-socialistische verdwazing maar die invloed draagt toch een ander ka rakter. Frankrijk is voor bepaalde volksgroepen het voorbeeld, dat men, naar het ons lijkt onbewust, volgt. We schrijven dit neer met de gedach te aan wat er in het laatste jaar in Frankrijk en in ons land heeft plaats gehad. Men herinnert zich, dat 13 mei 1958 voor Frankrijk een keerpunt scheen te zijn, waarop het gezag, dat een ogenblik van rechts-extremistische zijde werd bedreigd, in handen kwam van een sterk man, die toch democraat wilde zijn. De Gaulle. Hij kreeg de volle instemming van het volk. De partij, die zich ingevolge de nieuwe richting vormde, vaagde de andere par tijen schier weg. Doch zie nu bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen blijken de linkse partijen, blijkt ook met name het communisme, dat volle dig vernietigd scheen te zijn, zich te hebben hersteld. De nieuwe beweging kreeg thans stevige achteruitgang te boeken. Hoe was het in ons land? Vorig voorjaar begonnen zich voorte kenen van een liberaal réveil en van een teruggang van het socialisme in ons land te projecteren. Staten- en raads verkiezingen gaven verbazingwekken de eijfers. Wat in Frankrijk plaats had, scheen de gedachte te versterken, dat er in maar dan één land een „ruk naar rechts" plaats had, mits men dit rechts dan niet verstaat in de zin van Chris telijk, maar van conservatief. L'EITELIJK HEBBEN WE in ons land het gehele jaar 1958 door onder de indruk daarvan geleefd. Nu we de ver- kiezingen hebben gehad, kunnen we !n de omving van het Zuid-Sloe. De jij- j 1.. hengelaars zagen ons met. Evenmin nagaan, dat die gedachte slechts zeer de here„-met-de-vooruitzicnde-blik. Zij gedeeltelijk juist is geweest en dat hier hadden het te druk om ons op te mer- alleen sprake is van het verschijnsel, ken. In hun breinen had het Zuid-Sloe dat we boven signaleerden, dat Franse een metamorfose ondergaan. Een ge- ontwikkelingen in ons land altijd op daanteverandering, welke rigoureus een afstand en verzwakt worden weer- kon worden genoemd. Doch als men spiegeld de heren zou vragen of de toekomst- Zoals men in Frankrijk op «t ogen-l^n zond.; blik een zeker onbehagen na het ge- hebhen'aangestaard met een blik van beurde in het vorig jaar kan ontwa- verwijt. zij zouden hebben gezegd: ren, omdat men terecht vreest, dat een „wel hoe komt u erbij, dat onze plan- normale weg terug in gevallen als deze nen zouden falen. Zij worden realiteit. niet mogelijk is, zodat er wel weer Let op onze woorden." iets abnormaals zou kunnen gebeuren. op Walcheren, die zo zou het ons met.verwonderen, ais ^e«n opporden, fete. het liberaal reveil, dat men te onzent yypjngen. Geen plaats in Zeeland, die heeft menen te mogen constateren, op met meer verlangen uitziet naar ïndus- een teleurstelling zou uitlopen. triële expansie dan de Scheldestad. Tal- Nu is er hier gelukkig minder ver- rijke keren hebt u in ons blad kunnen lezen, oat Zeeland spoed wil met het «nderd dan in Frankriik. Het verzwakt gloep'lan. El, moet een industriële ont- volgen op een afstand heeft bepaald wikkeling komen in het Zuid-Sloe of an- voordeel. Hier is slechts het aantal li- ders trekken onze arbeiders naar Hol- berale Kamerleden tot een 19-tal ge- land of Brabant, zo luidden vele stem- steven Voor de liin die bii het bewind men. Zo langzamerhand begint het ei stegen. oor ae lijn, aie dij net Dew inn inderdaad naal. uit te z;en, d'at de heren- van ons land gevolgd moet worden met-de-vooruitziende-blik, die tuurden kan dat wel enige, maar allerminst over schorren, zand en water, gelijk beslissende betekenis hebben. zullen krijgen. De stilte in het Zuid- Er dreigt echter in de toekomst enig Sloe, die u op een van de bijgaanoe pla- ten zo voortreffelijk ziet afgebeeld, zal binnen 'naar men zegt afzienbare tijd Als ook hier de teleurstelling over verstO0rd worden. Fabrieken zullen wor- een dergelijke „rechtse" zwenking den opgeworpen nadat het Zuid-Sloe zal komt, waar blijven dan de kiezers, die zijn gedicht en dan komen de werkers deze hebben mogelijk gemaakt? van het laatste uur om Nederland en -l i. V Zeeland m 't bijzonder op mdustiieel Het is onmiskenbaar, dat een aantal gebjed een nog steviger basis te geven, vroegere „doorgebroken" kiezers van de P.v.d.A. en dat een aantal nieuwe doorbrekers uit de K.V.P., maar ook uit de A.R.P. en de C.H.U. naar de V.V.D. het liberaal réveil hebben doen ontstaan. Waar blijft deze gedesil lusioneerde groep hij de afzwakking van het liberaal réveil? De wijde verlatenheid van het Zuid-Sloe. Nu nog een oord van schor ren, zand en water, straks een een- trum van koorstachtige industriële aktiviteit. dat wel niet met zoveel woorden, maar in gedachten des te meer een belangrijke uitbreiding van de be- bouwde kom ziet: 's-Heer Arendsker- 1 ke, dat Nieuwdorp naar voren schuift als het dorp, dat het meest geschikt moet worden geacht als woonkern voor de Zuid-Sloe-arbeidersen Bors- sele, dat met het oog op het wegtrek ken van de bevolking, maar al te graag vreemd volkziet verschijnen om de bevolkingscurve weer wat in stijgende lijn te doen gaan. Elk van deze gemeenten komt met reële plannen en wanneer de ontwikke ling is zoals dé heren-met-de-vooruit- ziende-blik verwachten, dan zullen al deze kernen zeker aan hun trek komen. De een wat meer dan de ander, maar niettemin krijgen ze hun portie. In de dorpen zal dan uiteraard het een en ander veranderen. Vooral in Borssele, dat immers nog steeds een intiem en Van een onzer verslaggevers eiSen karakter draagt. Ongetwijfeld ook in Nieuwdorp. dat al enige tijd bezig is RGENS OP WALCHEREN. De boer ploegde voort in de ^s,te Roeien m elk geval in n 1 1 I n Ritthem, dat onder de vleugels van grote \fu(irlespolder en in Rltthemse dreven, maar in liet Zuidbroer Vlissingen een geheel ander aan doe krijsten de meeuwen en visten de hengelaars. En terwijl zal krij'gen. een eenzame matroos op wacht stond bij hel marinedepot, be- Er zijn maar weinig Zeeuwen, klommen vooruitziende lieden de hoge dijk bij Rammekans. De geheelmets voelen schorren koesterden zich in de zon toen de heren van de If uier- staat, het ETI en andere semi-officiële en officiële overheids diensten beraadslaagden over wat komen zou in het Zuid-Sloe, dat rustige water, dat al eeuwenlang de scheiding vormt tussen If al theren en Zuid-Beveland. Zij fronsten hun voorhoofden, haalden Van een onzer verslaggevers HOEK „Ik ben bijzonder verheugd, dat wij nu eindelijk na een vrij lange tijd van niets doen, de handen uit de mou wen kunnen steken", verklaar de burgemeester A. F. Hans- sens, van Hoek, in zijn kwali teit van voorzitter «van het Be- heerschap Recreatiegebied in de Braakmanpolder. „Als ik zeg: niets doen, bedoel ik niet, dat we stil hebben gezeten. In tegendeel, vele besprekingen en moeizaam onderhandelen liggen achter ons. Ik bedoel, dat we niet daadwerkelijk de| ontwikkeling van het recrea-| lang weer de beschikking over deze gronden en wateren zou willen hebben. Volgende week wordt de erfpachtsovereen komst gepasseerd, zodat we dan officieel het beschikkings recht over het gehele terrein en de wateren kunnen uitoefe nen. Officieus doen we al, of we het voor het zeggen hebben. Zo zijn we al begonnen met de uitvoering van het bebossings plan. Hadden we gewacht tot het officiële tijdstip, dan wa ren we net te laat, om nog dit jaar te kunnen planten." Burgemeester Haussens had met deze j woorden de aanvang van een groot werk I ingeluid. Zoals bekend, bleven er na de tiegebied ter hand konden ne-' inpoldering van de Braakman gronden tt i 4 u„u over. a'ie niet voor land-of tuinbouw ge- men. Eerst kort 0eleden heb- schibt vvaren. De gedachte is toen gerezen, ben wij overeenstemming be- ze te gaan gebruiken voor recreatieve reikt met de dienst der domei- doeleinden. .- J Op wiens gebied lagen deze gronden? nen. We hebben lange tijd vast- Qp daj. van uoejc_ van Biervliet of Phi- gehouden aan de wens, de lippine? Ging men uit van de voor de gronden en de wateren in het inpoldering besta.ande grens, aoor het i water van de Braakman, dan was het stellig Hoeks grondgebied. Maar was het belangrijk, te bepalen aan wie het gebied gemeentelijk behoorde? Immers, wie het ook zou bezitten, deze kon, fi nancieel gezien, de ontwikkeling tot re creatiecentrum niet aan. En alle drie rond de Braakmanpolder gelegen gemeenten hadden het aller- voor het Sloeplan en voor de ver wezenlijking daarvan. Een groot aantal echter ziet de komende evolutie in het zuidoosten van Walcheren met sceptische blik ken aan. Nochtans, de ontwikke- kaarten en pennen te voorschijn en tekenden aim waar zij zich be-1 ^^enKreekrlkplan ten vonden. Een van de heren voerde het woord. Hij wees met zijn Spjjt het zaj njet lang meer hand naar het meeuwendorado en hij lachte, omdat hij in gedach- duren of de eerste arbeiders ten een ander beeld voor zich zag. Een beeld van een ogenschijn-strijken neer in het meeuwen- lijk verre toekomst: een beeld van nijverheid, van zware nijver- dorado, dat nu nog een oase van heid, van een naar wij menen nu on-Zeeuwse aktiviteit. stilte is voor de industriële storm. R 111 Souburg, dat weliswaar zich bewust JAcdllLclL is van een nog kortstondige zelfstan- Het stille dorpsplein van Nieuw- digheid al probeert het terechtj dorp, de Bevelandse plaats, die vol- Met onze lijffotograaf dwaalden wij hardnekkig zich tegen annexatie te gens het gemeentebestuur van 's Heer verzetten maar dat toch met Arendskerke zich bij uitstek leent1 serieuze woningplannen voor de dag voor woonkern voor de industrie is gekomen; Nieuw- en St-Jöosland.1 arbeiders van het Zuid-Sloe. voor de recreatie bestemde ge bied door aankoop in eigendom te krijgen. Het bleek niet be reikbaar. Eindelijk kwam een regeling uit de bus, die, al be vredigde ze ons niet geheel, toch alleszins acceptabel is. Het beheerschap krijgt nu de gronden en wateren in erf pacht voor een termijn van zestig jaar, terwijl garanties zijn gegeven voor vergoeding' der opstallen, indien het rijk op grond van het algemeen be- Verklaring van de cijfers op het kaartje. 1. parkeerterrein; 2. caravan-terrein; 3. kam peerterrein; 4. zwembad met daarnaast hef restaurant; 5. te graven haventje; 6. ondiep water (ook te zijner tijd dieper te maken); 7. onbeplante recreatieterreinen; 8. weg, lopende naar de noordpunt v/h. eiland; 9 uit te diepen water (insectenbestrijding); 10. watersportcentrum; 11. te doorgraven landengte. De Koninklijke Maatschappij ..De Schelde" ziet met begerige ogen naar dat stukje nu nog ongerepte natuur. Zij heeft wat, men noemt de primeur in 't Zuió'-Sloe. Een nieuw bedrijf van ..De Schelde" zal dan komen op grond gebied. waarop de gemeente Vlissin gen reeds enige tijd met klem aanspra ken maakt. Weliswaar zijn hier nog andere kapers op de kust. zoals de ge meente 's-Heer Arendskerke, maar of a'e Bevelanders op dit terrein tegen de Vlissingers zullen kunnen optornen, valt te betwijfelen. IAAT IS EEN VRAAG, die met name de Christelijke partijen nu reeds moet bezig houden. Teleurgestelde kie zers kunnen alle kanten heen. Men zal het daarheen moeten leiden, dat ze ditmaal de goede kant op gaan. Daarom zal heel de Christelijke po- Hoe het ook het sioeproject zal zijn litieke actie zich erop moeten instel- .temppi gaan drukken niet alleen op de len duidelijk te doen zien, dat zij be- anmiddelijke omgeving, maar ook op de doe» het welzijn van het gehele volkTeluZ^der da°n eêH Ze zal sociaal moeten zijn in de vol- afstand van dertig kilometer van het le zin des woords. Dit wil zeggen: ze Zuid-Sloe verwijderd. Uiteraard is het zal ooe moeten hebben zowel voor de nog niet precies bekend welke industrie- - j_ miflHpiictanriers en zicb in het Zuid-Sloe zullen gaan ves- arbeiders als voor de middenstanders tifen De coramissaris der Koningin in en de boeren. En ze zal plaats moeten onze provincie, jhr. mr- A. F. C. de laten aan het particulier initiatief, om1 Casembroot heeft weliswaar bezoek ge- in het bedrijfsleven een gezonde ont- had van vertegenwoordigers van enkele belangrijke bedrijven in den lancte, wikkeling mogelijk te maken. maar ,,wat er uit de bus is gekomen",; Daarbij zal het Christelijk karakter j js n0g met geen zekerheid te zeggen. van dez® ps«^ijen o«It heDe gemeente Middelburg heeft enige moeten hebben. Dat wil zeggen, dat ,„d geieden ingezien, dat er iets moest zowel het recht als de barmhartigheid gebeuren wilde de hoofdstad van Zee rollen moeten stralen uit wat men op land niet achter komen bij Vlissingen „4- _.vi.j J„.4 H„f ,„„ht Hnnr Het gemeentebestuur zocht dan ook toe- politiek gebied doet. Het c nadering tot Vlissingen. uit welk kon dat rechtvaardigheid betracht wordt ,ajjt de ..dubbelstad-gedachte"' werd ge-1 van hoog tot laag, doordat geen zaken boren. De beide gemeentebesturen kwa- i. a. Jjjfnnt worden gedaan reen men overeen, dat met betrekking tot in de doofpot woraen geaaan. geen Langelegeheden van het Zuid.Sioe nauw schijn wordt gewekt, dat de kleinen overieg zaj worden gepleegd. Middel- gestraft en de groten ontzien worden. burg ziet grote mogelijkheden in het Barmhartigheid zal er moeten ziin. al Zuid-Sloe. waarom het naar wegen zocht v.., !)m de provinciale hoofdstad in de toe- weer voor alle lagen van he een grotere allure te kunnen ge- Ondat wat zwak is. hetzii in kracht. ven Naast de industriestad Vlissingen hetzij in aantal, toch ziin gerechte deel moet er een plaats zijn die in belangrijke krijge van wat voor allen is. mate als dienstencentrum kan fungeren. ^TARE SOCIALE POLITIEK uit zich ZOUTELANDE. Het kan het intrappen van een open deur worden genoemd, wanneer ik vaststel, dat het SGP-Tweede Kamerlid, burgemeester D. Kod de van Zoutelande geen voor stander is van toneel. Neen Mag ik u dan vertellen, dat ik burgemeester twee uur lang op een toneel heb gezien? In de hoofdrol nog wei. En zo treedt hij van tijd tot tijd op- Niet voor de aardigheid of als hobby, maar beroepshalve. Laat ik mijn geschokte lezers niet langer in vertwijfeling laten. De ge meenteraad komt sinds enige tijd in vergadering bijeen op het toneel van het verenigingsgebouw. Omdat het gemeentehuis moest worden afge broken. Zoveelste slachtoffer van de beschermende, maar in Zoutelande ook veel verslindende nieuwe zeewe ring. Dat was het begin van het ein de. ..Zoutelande blijft toch niet zelf standig". kon men uit de voorstellen van Ged. Staten concluderen. Zoute lande zal straks geen gemeentehuis meer nodig hebben als het wordt op genomen in de nieuw te vormen ge meente Valkenisse. Tenminste, wan neer de plannen niet meer worden gewijzigd. Zolang moet de raad maar in het verenigingsgebouw vergaderen. Ach ter het grote gordijn, op het toneel. nietoalleen in bepalingen en regle menten, die men ambtelijk naleeft. Ware dat zo het socialisme dat van het leven een gang langs een rij amb telijke loketjes maakt, zou het ideaal zijn. Ware sociale politiek is evenmin, dat men alles maar laat waaien, zoals het waait. Zou dat zo zijn het to meloze liberalisme verving het socia lisme. Ware sociale politiek vindt men alleen als liefde (harmhartigheUi en recht in gemeenzame V>—irinnip in het volk worden hce«f-„d. En die beoefe ning is al'een te vinden, als men zich waar'iik voesb naar de Schriften en zich waarlijk buigt voor Hem, Die in Zijn lijden de hoogste liefde openbaar de. omdat Hij het hoogste recht vol bracht. Middelburg poogt nu mede door uit breiding in noordelijke (St. Laurens) en zuidoostelijke (gedeelte van Nieuw en St. Joosland) richting die allure te bereiken. Daarnaast tracht het gemeen tebestuur dan nog over meer woning wetwoningen dan thans het geval is te beschikken. Wanneer straks de nijverheid in het Zuid-Sloe op gang komt doet zich natuurlijk de vraag voor: waar al die j irbenl^R n"4*r te brengen. jtaug is lit diver*e góiilcsïiiic.1adeil en alrijke instanties trouwens al ette lijke keren gesteld. Opvallend is, dat vrijwel alle gemeenten, die op enige afstand van het Zuid-Sloe zijn gele- gen, zich opwerpen als centra, waai de werknemers het best kunnen wo nen. Daar is allereerst Vlissingen, dat schermt met het Plan-Paauwenburg; ,.Di-t is geen toneel," zegt burge meester- Kodde, voor wie dit woord andere in zijn ogen minder aan vaardbare associaties oproept, ,,ik noem dit een podium".... Er wordt door de gemeenteraad, al is het waarschijnlijk slechts voor kor te tijd meer, dan ook geen toneel ge speeld. Het -is alles bittere ernst. Er is lang en breed geboomd over de toekomst van Zoutelande en ten slot te klonk het viermaal: Onaanvaard baar!" De meerderheid in de raad kon zich niet verenigen met het voor stel van Ged. Staten, om Zoutelande op te lossen in het nieuwe Valkenisse. Met 43 stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen, waarin het onaanvaardbaar' werd uitge sproken over de plannen van het pro vinciaal college. Het toneel van Zoutelande. Eerste bedrijf: gemeenteraadIn het midden: burgemeester D. Kodde. Links van hém de CH-fractie (2) en Gem. Belangen (2). Rechts: de gem.-secre- taris, AR (2) en SGP (1). Zal weldra het doek voorgoed vallen? (Foto Zeeuwsch Dagblad) kleine neusjes platgedrukt en begon nen vettige vingertjes figuren te teke nen. De zangklas was in aantocht. Voor de wekelijkse repetitie. Toen het „Amen" van het ambtsge bed had geklonken, greep elk dei- vroede vaderen zijn jekker en hoofd deksel, een nanddruk hier en daar, en terwijl de secretaris zijn paperassen bijeengaarde. stormde de hope des vaderlands al naar binnen. Het kin derkoortje. Ook al op datzelfde to.., neen: podium. Tweede bedrijf: de zang- klas komt op en dus moeten de vroede vaderen vertrek ken. Op de foto: burge meester Kqdde tussen de zangertjes. (Foto Zeeuwsch Dagblad) Terwijl af en toe schichtige blikken omhoog werden geworpen naar het somber dreigende zwaard van Damo cles, begon de gymnastiekles in de grote zaal. Glurend door de grote gor dijnen van het toneel (pardon: podium), zag ik kleuters hun kniebui ginkjes maken. De sprekers in de ..raadszaal" moesten de volumeknop van hun spreekbuis wat verder open zetten, maar vreedzaam werd er ver der gediscussieerd. Tegen half vijf vond de vergadering een nogal abrupt einde. Een korte rondvraag, korte antwoorden, raads leden die op hun horloge begonnen te kijken en ten slotte de laatste hamer slag. Het was inmiddels al duidelijk ^worden, wat er stond te gebeuren, tegen de beslagen ruiten werden Zo gaat dat in Zoutelande, waar Kamerlid Kodde nu al bijna veertig jaar burgemeester is. ,,En nu moet ik Zoutelande begraven," zegt hij, ter wijl hij het trouwe Walcherse petje op zijn dunne, witte kuif zet, „maar we zullen op de wallen blijven vech ten. Tot de laatste druppel." Er komt een bittere trek om zijn mond. Dan stapt hij het trapje af. De laatste burgemees ter van Zoutelande. Het Zoute lande, dat straks geen Zoute lande meer zal zijn. Burgemeester A. F. Hanssens grootste belang bij dit recreatiegebied. Waarom dan niet de zaak gezamenlijk aangepakt? Dat lukte. Op 14 december 1957 kon de Commissaris der Koningin het algemeen bestuur van het beheer schap installeren. De 'burgemeester van Hoek werd voor zitter en twee leden uit cfe raad van Hoek namen eveneens zitting. Ander® leden zijn: de burgemeester van Bier vliet, A. P. Kostense en van Philippine. P. J. L. van Hoek. ieder vergezeld van een raadslid uit zijn gemeente. De kosten, voortvloeiende uit het tot ontwikkeling brengen van het recrea tiegebied zouden door Hoek, voor dri® zevende, door Biervliet en Philippine elk voor twee zevende deel worden gedra gen. In het eerste jaar heeft men voor re creatie-zoekenden, die met drommen kwamen opzetten, slechts enige kleine voorzieningen wat betreft het bacten kun nen treffen. Het bouwen van een dubbel plankier, te gebruiken bij zwemwed strijden. een primitieve kleedgelegen heid, E.H.B.O.-post e.d., dit uiteraard na verkregen toestemming van de do meinen. Maar over enkele dagen zal men het beschikkingsrecht over het geheel kunnen uitoefenen, zond'er verder afhan kelijk te zijn van de gunst der domeinen. Op liet ontwerp-ontwikkelingsplan aan de hand waarvan men werkt, komen werken van eerste urgentie (die nog dit voorjaar uitgevoerd zullen worden) én andere werken, die evenzeer van groot belang zijn, doch naar een later tijdstip opgeschoven dienen te worden, voor. Het bebossingsplan. is. zoals reeds ge meld al in uitvoering. Dit vergt een uit gaaf van 32.000. De andere meest ur gente werken zijn het aanleggen van een kampeerterrein. Ook wordt er naar een kampeerterren. Ook wordt er naar gestreefd vanaf de Middenweg begin nende bij het parkeerterrein een weg le leggen door het beboste terrein naar de noordelijke punt van het schiereiland en voorts een aantal wandelpaden. Ook aan de oeververdediging en de aanleg van het zwembad wordt aan dacht gegeven. Nabij het zwembad is een restaurant geprojecteerd. Het is de bedoeling, de stichting en de exploitatie daarvan aan particulieren over te laten. In de noordelijke punt van het hoofd terrein is ruimte uitgespaard voor He bouw van een zeventig bungalows, die in .ruime beplanting zullen komen te staan. Naar de voorzitter van het recrea- tieschap ons verzekerde, bestaat hier voor reeds ruime belangstelling. Met de uitvoering van al deze plan- nen zijn geweldige bedragen gemoeid. I Het beplantingsplan en de werken van eerste urgentie vergen reeds 200.000, terwijl de verdere uitvoering in de eerste vijf jaar nog grotere sommen zal vragen. De financiering stelt de samenwerkende gemeenten dan ook voor j grote problemen. Men heeft echter goede hoop, dat de gemeenten bij wijze van doeluitkeringen extra bedragen uit het gemeentefonds zullen' ontvangen. Boven- dien zal men trachten, de daarvoor in J aanmerking komende werken in D.A. j C.W.-verband uit te voeren. Steun aan dit object is verant- I woord, want het werk is niet in de eerste plaats van belang voor de inwoners van de betrokken ge meenten, maar meer in het bij- zonder voor geheel Zeeuws- Vlaanderen, dat vooral door de industriële ontwikkeling in de kanaalzone steeds groter behoef te krijgt aan voor ieder bereik- Ibare recreatiemogelijkheden. En dat juist wil en kan de Braak- i man bieden. Van een onzer verslaggevers GOES De Goese Kinderoperette- vereniging bracht in „Het Schuttershof" vrijdagavond „De Witte Wolf". De kinderen, die onder leiding van d« heer J. Kousemaker en onder regie van mevr. A. de Reus hun spel hadden in gestudeerd, voerden hun operette vlot op. Temidden van de grote schare kabou ters en elfen, die hun rollen goed hadden ingestudeerd, kwam de figuur van de Witte Wolf (die aan het eind van de ver wikkelingen een roodharig jongetje bleek te zijn), gespeeld door Jaap Hordijk, bij zonder naar voren. Ook Connie de Doel- der (fee) en Johan Versteege (koning) deden het leuk. i GOES In de gisteravond gehouden jaarvergadering van de Geref. Mannen- vereniging „Calvijn" deelde de secretaris, j de heer C. Langeveld mede. dat'ongeveer i tien procent van het aantal mannen dat belijdend lid is van de Geref. Kerk te I Goes voorkomt op de ledenlijst van de Mannenvereniging. In deze jaarvergade- I ring. die onder leiding stond van de heer H. C. van Donk en een zeer gezellig karakter droeg, heeft ds. E. Jansen een referaat gehouden over „De stem der profetie". Een kwartet zong op verdienstelijke wijze enkele liederen en voorts werden dia's vertoond over het Lijdens- en Op standingsevangelie in de schilderkunst. KOUDEK-ERKE In de algemene vergadering van de coöp. boerenleen bank heeft het bestuur medegedeeld, dat er plannen bestaan voor het bouwen van een nieuw bankgebouw en kassiers- woning. Men zoekt momenteel naar een geschikt bouwterrein. De kassier, de heer C. P. Jongepier, deelde mede dal de omzet in het afgelopen boekjaar is ge stegen met l.l miljoen gulden. Het spaartegoed steeg met 475.000 gulden en bedraagt thans ruim drie miljoen gulden De rente van uitstaande gelden bedraagt 4.3 procent en van spaargelden 3 pro cent. Het aantal spaarders steeg met 137 en bedraagt thans 1234. Besloten werd de winst over het afgelopen jaar. 6200 gulden, toe te voegen aan de reserve. De heer P. S. Kodde werd herkozen als bestuurslid en de heer W. Ovaa sis lid van de Raad van Toezicht.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3