FELLE STRIJD OM VOORZITTER D Geen socialist in presidium van Tweede Kamer Verzoek G.P.V. om hertelling wordt niet ingewilligd Prof. Beel zoekt naar combinaties Zitting Staten-Generaal zonder luister geopend wK sas ss rsss T^| BEDOEÏENEN VERKLAREN DE OORLOG AANKASSEM TIBET IN OPSTAND TEGEN ROOD-CHINA Eisenhower en Macmillan beginnen aan hun retraite Burgemeester van Teteringen wordt gerechtelijk vervolgd De Bilt: buien Niet koud PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Deining om de HACO-obligaties Demonstratie Onregelmatigheden Schadevergoeding voor nationalisatie hangt geheel in de lucht Mijnen vragen spoed Tsjang Kai-sjek steunt met wapens HET HOOFD IN DE LENTE 5are materialen Willem de Zwijger krijgt zes jaar MEER BOLLEN Mandenindustrie kr ij gl Russisehe nekslag Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zïerikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 1 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14c Jaarg. No. 1559 Zaterdag 21 maart 1959 Er is de laatste tijd krachtige deining ontstaan rond de HACO. Ongeveer 16 a 18 duizend obli gaties van honderd gulden, me rendeels in handen van de klei ne man, blijken nagenoeg waar deloos te zijn, terwijl de HACO ondertussen maar rustig voort gaat dergelijke papiertjes te gen afbetaling aan het publiek af te geven. Uit op rechterlijk bevel ge publiceerde jaarcijfers is geble ken dat reeds meer dan ander half miljoen aan spaargeld is ver teerd door een stevige miljoen gulden aan verliezen. Om rente vragende obligatie houders worden aan een zoet lijntje gehouden terwijl een kort geleden gehouden uitloting zelfs door de Rechtbank moest wor den afgedwongen. De effecten handel biedt nog hooguit twaalf gulden voor een dergelijk stuk, maar de afbetalende contrac tant moet er belangrijk meer dan honderd gulden voor neertellen. Voor een uitvoerige beschou wing over deze fraaie vorm van effectenpopularisering wordt verwezen naar pagina 17. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Hervatting van stu die en mogelijk nog eens praten met deze of gene fractieleider dit is het programma van werkzaamheden van informateur prof. dr. L. J. M. Beel voor de derde fase van zijn arbeid, welke fase gisteren is begonnen. Deze studie is gewijd aan de stand punten die uit de gesprekken met de vijf fractievoorzitters Romme, Bur ger, Oud, Bruins Slot en Tilanus ge durende de afgelopen dagen naar voren zijn gekomen. Tegenstellingen tussen deze frac ties en de moeilijkheid om daaruit deugdelijke combinaties te smeden zullen zonder twijfel de meeste aan dacht van de informateur vereisen. Waarschijnlijk zal hij daarbij nog weieens nadere inlichtingen nodig hebben van de heren maar dit zal geheel van de omstandigheden af hangen. Zoals de zaak er nu voor staat verwacht prof. Beel wel op tijd ge reed te komen, zodat de door hemzelf gestelde termijn van tien dagen niet behoeft te worden overschreden. Dit houdt in dat hij tegen volgende week woensdag zijn eindrapport aan de Koningin zal uitbrengen. Uit dit rapport moet dan de te be noemen formateur voldoende gege vens kunnen putten voor de vervul ling van zijn taak. Er zal dus geen tussentijds rapport komen, wat niet wil zeggen dat de informateur in deze dagen geen contact met Soestdijk onderhoudt Van onze parlementaire redacteur EN HAAG. Hoe onplezierig de verhoudingen lussen de socialisten en de katholieken zijn geworden is gistermiddag in de Tweede Kamer wel heel duidelijk tot uiting gekomen. Nadat de fractie van de Partij van de Arheid had geweigerd om mee te helpen dr. L. G. Kortenhorst weer als eerste op de nominatie voor het voorzitterschap te plaatsen, onthield de K.V.P. haar steun aan de socialist J. Bonuner. Als tweede kwain nu de liberaal drs. H. A. Korthals op de lijst en als derde de anti-revolutionair mr. A. B. Roosjen. De tegenaanval van de K.V.P. op de socialistische houding werd door prof. mr. C. P. M. Romme geopend met het voorlezen van de brief die mr. J. A. W. Burger aan de fractievoorzitters had gericht en waarin de reeds bekende mededeling was vervat dat de socialisten ernstige bezwaren hebben tegen het gebrek aan onpartijdigheid van dr. Kor tenhorst en diens zoals ge steld werd „nodeloos partij kiezen" ten gunste van de Ka merontbinding waarvan hij kon weten dat de socialisten er staatsrechtelijke bezwaren te gen hadden. Daarmee was dus deze brief aan de openbaarheid prijsgegeven, wat de bedoeling van de katholieke fractieleider was. Daarop volgde de eerste stemming waarbij 95 stem men op dr. Kortenhorst werden uitgebracht en 45 op de K.V.P.- er J. J. Fens. De stemming; is schriftelijk, dus geheim, maar wij zijn er waarschijn lijk niet ver naast als wij vermoeden dat bij wijze van demonstratie de socialistische stemmen op de heer Fcns zijn uitgebracht. Geheel onverwacht kwam prof. Romme toen weer op het spreekge stoelte om te verklaren dat de Ka mer „verstandig en prudent" zou handelen niet in het presidium op te nemen een persoon uit de groep die meent dat dr. Kortenhorst niet op de voorzittersstoel „behoort". Deze typisch Rommiaanse formu lering, bedoeld om te^zeggen dat de K.V.P. een socialistische tweede voorzitter niet aanbeval en er haar steun niet aan zou verlenen, ver leidde mr. Burger nog niet tot een reactie. De liberaal Korthals kwam met 81 stemmen uit de bus, de socia list Bommer met 54 stemmen. Bij de derde stemming kreeg de a.r. afgevaardigde mr. Roosjen 84 Van onze Haagse redactie j deze zitting van de Staten-Generaal hof is gisteren de nieuwe zitting van i dg buitengewone zitting van de Staten- I de Staten-Generaal geopend door de Generaal geopend stemmen. Ditmaal lieten de socia listen het blijkbaar helemaal af weten, daar een vijftal stemmen blanco werd uitgebracht. Dit vormde het slot van een druk ke vergadering, die overigens geheel was gewijd aan de constitutie van de nieuw gekozen Kamer. Slechts zes leden ontbraken, zodat 144 afge vaardigden achtereenvolgens de drie voorgeschreven eden of beloften hebben afgelegd. Dit kon pas gebeuren nadat de commissie voor de geloofsbrieven verslag had uitgebracht. Die geloofs brieven waren wel in orde, maar de commissie bleek zich uitvoerig te hebben bezig gehouden met de be zwaren die door drie kiezers waren ingediend tegen ongerechtigheden bij de stemming. Een van deze bezwa ren was afkomstig van mr. Smits uit Bilthoven, die vroeg om de tellingen van vijf bureaus in Amsterdam on geldig te verklaren en een nieuwe telling te houden van de uitslagen van het gehele land. Drie kwartier had de liberale afgevaardigde R. Zegering Hadders, voorzitter van de commissie voor de geloofsbrieven, nodig om uit te leggen dat er welis waar hier en daar ongeoorloofde dingen waren voorgevallen en ern stige verzuimen waren gepleegd, maar dat deze op de uitslag van geen invloed konden zijn en dat dus de verzoeken niet dienden te worden ingewilligd. Het omwisselen van stembiljetten in Delft werd in dit verband onge oorloofd genoemd. Het kon aanlei ding zijn tot knoeierij. Het in het stembureau achterlaten van drie stembiljetten, wat in Groningen moet zijn gebeurd, heette in het rap port een ernstig verzuim. In een stembureau te Amsterdam bleek bij hernieuwde telling dat de commu nist Wagenaar 25 inplaats van zes stemmen op zich had verzameld. Het is een raadsel, zo luidde het oordeel hierover, dat verantwoorde lijke mensen niet op de gedachte zijn gekomen dat zij weieens een fout konden hebben gemaakt. Ver der schijnen er in enkele Amster damse bureaus kinderen meegehol pen te hebben bij de telling. Dit is in strijd met de kieswet, zo zegt het rapport. De commissie betreurt dit en wijst met klem op de noodzaak van strikte naleving van de voor schriften. Onvolledigheden mogen niet voorkomen. Dit alles vastgesteld zijnde kon pas worden begonnen aan de be ëdiging en de constituering, alle maal tijdrovend werk, maar dat nu eenmaal moet gebeuren. De Kamer is nu weer naar huis, om in ieder geval niet eerder dan 1 april weel bij een te komen. DAMASCUS (Reuter) Volgens berichten uit Damascus hebben de zwervende bedoeïenenstammen in Irak, wier gezamenlijke sterkte wordt geschat op 71.000 krijgslie den, de oorlog verklaard aan het regiem van premier Kassem te Bagdad. Zij zouden zieli met el kaar hebben verbonden en bereid zijn tot de laatste druppel bloeds te strijden tegen het communisme. De sjeiks van deze stammen heb ben een gezamenlijk hoofdkwartier op gericht dat de operaties zal coördine ren. Zij erkennen onder normale om standigheden voor het grootste deel al geen landsgrenzen en het ligt voor de hand dat zij nu telkens na operaties tegen de troepen van het regiem te Bagdad zich terug zullen trekken op Syrisch grondgebied, waar zij verze kerd kunnen zijn van hulp en steun. Vele inwoners van Irak maken zich gereed om het land te ontvluchten. De grenzen zijn weliswaa- gesloten, maar het is onmogelijk om over een afstand van duizenden kilometers woestijn te patrouilleren. In Syrië verwacht men een golf van uitgewekenen, vooral uit de gegoede standen, omdat die het eerst ten prooi zullen vallen aan het communisme van de regering-Kas- sem. In Bagdad schijnt al sprake te zijn van een communistische terreur tegen bepaalde groepen mensen. DJAKARTA (UPI) De Indonesische minister van economische stabilisatie, lt.-kolonel Suprajogi, heeft de verklaring van de minister van buitenlandse zaken Subandrio herhaald, dat compensatie voor de genaaste Nederlandse onderne mingen alleen zal worden overwogen nadat westelijk Nieuw-Guinea aan Indo nesië is overgedragen. „Er zullen geen moeilijkheden zijn bij de vaststelling en betaling van schade loosstelling, vooropgesteld dat West-Irian aan ons wordt teruggegeven", aldus Suprajogi. De wijze van betaling zal geregeld worden in een wet, die volgens de mi nister „binnenkort" gereed zal zijn. Hoeveel compensatie gegeven zal wor den, zal worden bepaald door een bij zondere commissie. Suprajogi zei dat de commissie daarbij met verscheidene factoren rekening moet houden, zoals: de materiële en financiële toestand van de genaaste ondernemingen, de eventuele schuldenlast van de ondernemingen de tijdsduur van vestiging van iedere onderneming in Indonesië, de waarde na deprieiatie. Suprajogi voegde hieraan toe: „Ook de omvang van de naar Nederland over gemaakte winsten dient bekeken te wor den, willen we tot redelijke schadeloos stelling komen". MOSKOU, (U.P.I.). Het befaamde Russische Bolsjoiballet vertrekt 12 april voor zijn eerste tournee door Amerika. Het zal vier weken optreden in New York, vier weken in Los Angeles, twee weken in Chicago en twee in Canada. Dr. Kortenhorst als van ouds op de voorzitterszetel. De Tweede Kamer gaf hem opnieuw haar vertrouwen, zij het zonder de medewerking van de socia listen. Professor Oud, wiens fractie genoot Korthals thans vice-voorzitter is, feliciteert de gekozene. TILBURG Twee broers zijn gis teravond bij een motorongeluk in de buurt van Tilburg om het leven ge komen. Het waren de gebroeders Van Me- chelen uit Tilburg. In een flauwe bocht in de weg van Goirle naar Til burg raakten zij jnet hun motor op de linker helft van de weg, waardoor zij tegen een 'personenauto botsten. HEERLEN De directies van de Lim burgse steenkolenmijnen hebben de Hoge autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal in een telegram dringend verzocht ten spoedigste mee te delen, welke maatregelen zij heeft ge nomen om de Nederlandse uitvoer van steenkool naar België ongehinderd te doen voortgaan. Een week geleden maakten de directies de Hoge autoriteit telegrafisch attent op de ernstige belemmeringen die van de zijde van de Belgische regering werden ondervonden door haar beleid inzake de afgifte van invoervergunningen. Van onze correspondent LONDEN Een officiële mededeling van de Indische rege ring' uit New Delhi bevestigde gisteren de geruchten die al en kele dagen de ronde deden over felle gevechten tussen Tibetaan se vrijheidsstrijders en de bezettende macht van Rood China. In verschillende delen van Tibet is opstand uitgebroken, o.a. aan de grens met Indië en in de hoofdstad Lhasa. Eigen nieuwsdienst BREDA Na een door de Rijks recherche ingesteld onderzoek, heeft de officier van justitie bij de Bre dase rechtbank besloten tot het in stellen van een veryolging tegen de burgemeester van Teteringen, de heer L. van G., die inmiddels zijn ontslag uit zijn ambt heeft aange vraagd. 'Onder verdenking van vals heid in geschrifte moet de verdachte op 13 april a.s. voor de Bredase rëcht- band terecht staan. Vorige maand vroeg de heer v. G. tot grote verbazing van geheel Te teringen plotseling ontslag. 1 jum 1958 was hij benoemd en hij genoot in die korte tijd een zeer grote po pulariteit. Het ontslag hield ver band met de ontdekking van onregel matigheden door de heer v. G. ge- minister van binnenlandse zaken mr. Struyeken. De opening speelde zich af in een sfeer die uitstekend paste bij de kritieke situatie waarin het staats bestuur zich bevindt: de royale voor ingang van de Ridderzaal was geblok keerd wegens verbouwing zodat de mi nister zich via de onaanzienlijke di- plomateningang daarheen moest be geven. Niet spectaculair Tegen een uur kwam mr. Struyeken met een galaberline van het Huis ten Bosch aanrijden, geëscorteerd door een erecomando van de rijkspolitie te paard. Bij de ingang van de Ridderzaal hield een détachement rijkspolitie met drum band de wacht. Binnen in de Ridderzaal was er ook maar weinig dat deed herinneren aan de meestal zo spectaculaire openingen van de Staten-Generaal op Prinsjesdag. Geen mooie kledij, de Koninklijke troon onge bruikt en afgesloten door een rood koo n en de Kamerleden, jonge en oude. in hun dagelijkse kledij, bij uitzondering in jacquet. Minister Struyeken. als enige in ambt» Na de rede werd de minister door de commissie van in- en uitgeleide weer naar de uitgang vergezeld. De voorzitter van de verenigde vergadering, mr. Jonk man sloot het officiële gedeelte van de bijeenkomst. De nieuwe leden maakten daarna van het samenzijn gebruik om zich aan hun oudere collega's voor te stellen. Nederland had weer een parlement I het was nog geen 24 uur zonder geweest. DEN HAAG (ANP). De Suri naamse ministers van financiën dr. J. Sedney en van opbouw dr. ir. F. Essed hebben tijdens hun bezoek aan Nederland met de regering gesproken over het sluiten van een overeenkomst betreffende de exploratie en eventu ele exploitatie van splijtbare mate rialen. die in de Surinaamse bodem voorkomen. Binnen niet te lange tijd zal men tot overeenstemming kunnen komen, onder meer over door Nederland naar Surina Ime uit te zenden deskundigen op dit kleding, had slechts een minuut nodig ge[,ied. aldus dr. Essed. om de zitting te openen. Staande voor Minister Sedney vertelde dat ook is kleed en een microfoon er op die slechts gesproken 0Ver de mogelijkheid voor Su een miniem tafeltje met een blauw zijn allerlaatste woorden via de luid sprekers liet weerklinken, sprak hij dc openingsrede uit: „Hare Majesteit de Koningin heejl mij opgedragen deze blutengewone zitting van de Staten-Generaal te openen, In deze korte zitting zal veel van uw werkkracht worden geëist om achterstand op het gebied van de wetgeving zoveel mogelijk te voorko men. Wellicht zullen ook op ander zoeken fot exploitatie van ..laagwaar dige" ijzerertsen, waarmee Krupp gro- terrein belangrijke beslissingen moe- te ervaring heeft. ten worden genomen. Mogen, medeDe Surinaamse ministers zijn gister door een wijze zelfbeperking, in de avond naar New York vertrokken. In de korte u toegemeten spanne tijds meest wgente aangelegenheden tot Len bij het verdrag tussen Nederland een goed einde worden gebracht. De\cn de V.S. ter voorkoming van dubbe- regering spreekt de hoop uit, dat op le belasting. riname om on de Nederlandse kapitaal markt een obligatielening aan te gaan. Zijn collega achtte het bedroevend hoe weinig er in Nederland over Suriname bekend is daar moet zeker iels aan worden gedaan, zo zei hij. Tijdens de reis van de ministers door Duitsland is gebleken dat Krupp belang stelling heeft voor de Surinaamse ijzer ertsen. De firma zal eerlang een of twee deskundigen naar Suriname zen- den die dc mogelijkheid moeten onder- ^en Bosch heeft de handelsreizigei W. Maar als u vandaag, de eerste lente dag, neiging heeft eens aan een sneeuw klokje te ruiken, probeert u het dan niet op de manier van deze acrobaat. Hij laat met dit kunstje iedere avond duizenden Londenarcn schateren, maar hij weigert te vertellen hoe hij het doet. pleegd toen hij nog commies was ter secretarie je Dongen. Hij heeft toen opbrengsten van collectes voor so ciale en culturele doeleinden ver hoogd met geld uit de gemeentekas. Hij gebruikte voor dit doel ook eigen geld en werd er dus armer van. Op grond van dit alles werd in Teterin gen een actiecomité' opgericht en werd in een openbare vergadering, welke zeer druk bezocht was, door alle aanwezigen een petitie onderte kend waarin aan de commissaris der Koningin gevraagd werd de burge meester te handhaven. Valsheid iu geschrifte Inmiddels vond het onderzoek dat in deze zaak werd ingesteld door de Rijksrecherche voortgang. Bij dit onderzoek is komen vast te staan dat de heer v. G. inderdaad zich financieel niet heeft bevoor deeld. Maar ook is gebleken dat valsheid in geschrifte is gepleegd. Bij het verantwoorden van de finan ciële manipulaties is zogenaamd een uitkering van de dienst Sociale Za ken gedaan aan een arbeider in Dongen. Toen dit ontdekt werd kwam de zaak aan het rollen. De man ont kende. dit geld te hebben ontvangen. De uitkering was gefingeerd en de handtekening vervalst. Van deze vervalsing wordt de heer v. G. nu verdacht. Het burge meesterschap van Teteringen wordt thans waargenomen door burgemees ter Van Oers van Oosterhoudt. Ver wacht wordt dat na de strafzaak over het ontslag aan burgemeester v. G. zal worden beslist. Af en toe schijnen de gevechten zich zelfs af te spelen op Indisch territoir langs de grens, maar de In dische autoriteiten hebben opdracht van Nehroe persoonlijk om daar zo min mogelijk acht op te slaan. Deze houding schijnt ingegeven te zijn door het verlangen van Nehroe om de regering ran Roöd China niet voor het hoofd te stoten. NOOIT RUSTIG China heeft in 1950 een begin ge maakt met de annexatie van Tibet en breidde daarmee zijn macht uit tot aan de grenzen van Indië. Rus tig is het in Tibet in de sindsdien verlopen negen jaren nooit geweest. Vooral de boedhistische priesters heb ben zich met hand en tand verzet tegen het invoeren van communisti sche gebruiken en systemen. De opstandelingen krijgen hun wa pens, voor zo ver die ten minste niet zijn veroverd op de Chinese troe pen, van Tsjang Kai-sjek en boven- LONDEN (Reuter). Terwijl in Ne derland de hittere woorden die waren gewijd aan de verhoging van het Britse invoerrecht op snijbloemen, nog nagalm den, legde in Engeland het ministerie van handel enigermate een pleister op de wonde door bekend te maken dat het invoercontingent voor bloembollen en -knollen uit Benelux was verhoogd met 300.000 pond (ruim drie miljoen gulden) voor het jaar juli '59/juni '60. Circa de helft van dit bedrag zal ge reserveerd zijn voor speciale aanvragen tot invoer van bollen uit Nederland. In het algemeen zullen de toewijzingen voor bestaande importeurs maar weinig stij gen, omdat de Nederlandse bollen het afgelopen jaar gemiddeld duurder zijn I geworden. Het invoercontingent voor Benelux zal voor genoemd boekjaar wat bego nia's en gloxinia's aangaat 94.000 pond bedragen en voor andere bollen en knollen 3.651.000 pond, beió'e af pakhuis, incliisief verpakkingskosten. dien worden zij door de gehele be volking actief gesteund. Vliegtuigen van de luchtmacht van Tsjang Kai- sjek hebben in de afgelopen dagen wepens, radiotoestellen en adviseurs aangevoerd. VLIEGVELD In Birma bevinden zich namelijk nog altijd enige duizenden van Tsjangs troepen die destijds niet naar Formosa konden wegkomen en daar om over de Birmese grens vluchtten. Zij beschikken over een vliegveld van waar de Tibetaanse vrijheids strijders aan voorraden worden ge holpen. De regering van Birma biedt tegen deze schending van haar ter ritoir slechts symbolisch verzet. Bij Tse Tang, ten zuiden van de Bramahpoetra is het zelfs tot een echte veldslag gekomen, waarbij de Tibetanen gebruik maakten van lichte bergarlillerie onder de lei ding overigens van een overgelopen opperofficier van Rood China. Kort geleden hebben de Tibetanen een Chinese auto-kolonne buitgemaakt die uit 49 vrachtauto's bestond met voorraden voor Chinese troepen die zich hadden ingegraven. B*ONN. Het schijnt, dat de kansen! op een voor Nederland aannemelijke regeling van de schadeloosstelling van de slachtoffers van het nationaal-socia- listische regime de laatste dagen beter zijn geworden. DEN BOSCH. De rechtbank in Z., alias Willem de Zwijger, deeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Toen hij op 5 maart terecht stond wegens een groot aantal inbraken en andere vermogens-, delicten, eiste de officier van justitie te gen hem negen jaar gevangenisstraf met aftrek. GORKUM Aan de voet van de Waal brug op Rijksweg E 9 bij Zaltbommel, waar zaterdag jl. een bromfietser veron gelukte, gebeurde gisteravond weer een dodelijk ongeluk. Een militaire vracht auto komende uit Utrecht raakte eerst een auto die had voorgesorteerd en botste toen tegen een naderende kleine perso nenwagen. De bestuurder van de laatste auto, de vijftigjarige heer M. T. J. Hoek stra uit Eindhoven, werd gedood. WASHINGTON (Reuter) Al-: vorens naar Camp David te vertrek ken hebben Eisenhower, Macmillan i en Selwyn Lloyd een bezoek ge bracht aan minister Dulles. Zij ble ven bijna een uur bij hem en het was niet uitsluitend een kwestie van beleefdheid. Zij hebben de voor naamste aspecten van de kwestie- Berlijn met hem besproken. Daarna ging het gezelschap per hef- schroefvliegtuig naar Camp David. Waarschijnlijk zal men in de eerste twee of drie dagen niets van hun be sprekingen horen. Zij zullen besluiten nemen inzake Berlijn en Duitsland die later, waarschijnlijk op 31 maart of 1 april, zullen worden voorgelegd aan een conferentie van ministers van bui tenlandse zaken van Amerika, Groot- Britannië, Frankrijk en Duitsland. Op deze conferentie zal dan definitief de op een conferentie met de Russen te volgen politiek worden bepaald. Daarna zal een nota naar Moskou, worden gezonden met de uitnodiging om deel te nemen aan een conferentie I op ministerieel niveau te Genève, te1 beginnen op 11 mei. NIJMEGEN Voor de Nederlandse mandenindustrie ziet het er op het ogen blik weinig rooskleurig uit. Van achter het IJzeren gordijn worden tegen dum pingprijzen grote partijen manden in gevoerd, waar de Nederlandse manden makers. meest kleine industriëlen, niet tegen op Kunnen. De al kwijnende mandenindustrie in het Land van Maas en Waal de mandenmakers zijn daar vrij talrijk lijkt ten dode opgeschreven. DEN HAAG. Luc Lutz, die al acht jaar aan de Haagse Comedie is verbon den, gaat dit gezelschap aan het einde van het seizoen verlaten. Hij heelt nog niet besloten bij welk gezelschap hij in het volgende seizoen zal optreden. Het K.N.M.I. in De Bilt beriebtte gisteravond om 23.15 uur: Nu en dan op klaringen, maar ook enkele buien. Zwakke tot ma tige wind, hoofd zakelijk uit oos telijke richtingen. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. MIESJE: Een nieuwe lente, een nieuwe jurk. 22 MAART: zon op 6.41, zon onder 18.55; maan op 16.15, maan onder 5.18. Depressies boeven zich niet altijd in de onderste lagen van de damp kring te bevinden om slecht weer te brengen; ook als zij uitsluitend op de weerkaart van de hoge niveaus tol uitdrukking komen, kunnen zij dat doen. Gisteren hebben wij zoiets bij ile hand gehad. Een depressie in de hoge niveaus, die reeds eergisteren hoven Frankrijk was gesignaleerd, wist lot ons land door te dringen, hetgeen met flinke regenbuien, hagel en onweer gepaard ging- Het hele land beeft er iets van ge merkt. Gisternacht viel in Vlissingen al 11 mm, gisteren overdag is op Soeslerberg 10 en in De Bilt 9 mm genieten. In hel oosten en noorden van het land was het nóg lange tijd zonnig, in Twente werd zelfs nog een temperatuur van 15 graden gemeten. De lente, die vanmorgen vijf minu ten voor tien begint, zal op de eerste dag niet zulk slecht weer brengen als de laatste dag van (le officiële winter. Het gebied van hoge druk hoven Scandinavië handhaaft zich namelijk nog steeds, zodat de wind overwegend uit oostelijke richting blijft waaien. Nu de kalender zich in lentesfecr bevindt hoeft de lucht, die uit die richting komt, niet zo koud meer te zijn; zij is dat dan ook niet. In Duitsland en Polen was het gisteren over het algemeen zelfs warmer dan bij ons. Het ziet er voor liet week einde dan ook niet slecht uit; er is zelfs kans dat het droog zal blijven»

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1