MAPRO REORGANISATIE VAN DEFENSIE AAN DE ORDE SENATOR Hersenschuddingalleen met rust te genezen Is minder goed brood ons goed genoeg Bedrijfsleven liet principes van plan Staf al lang varen Bij graan kan men nog denken aan landelijke rust, bij brood alleen aan jachten en jagen DOOD VAN W. DE LA PARRA Verdachte staat 17 april terecht was het weg, dat eerste grijze haartje! Nederlandse militaire chauffeurs oefenen GORDIJNSPIRAAL Drink de enige I echte ME Problemen genoeg Verouderd Weinig gevaar Niet overtuigend VERBIEDEN OPERATIEF Monster-kweekhuis voor champignons Gedwongen Zaterdag 21 mnart 1959ZEEUWSCH DAGBLAD pag. ifr *mn i iin r mil mil i I llll mmm in in nut ■■■i ■■■f ■a* BP* I III I III I III mm ■1 BE Hill iriiii I ■■■I «■I m f ■I llhl mmm Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Doodslag is de 28- jarige R. G. uit Utrecht ten laste gelegd, terzake van het om het leven brengen van de achtjarige Willem Jan de la Parra. Hij zal op vrijdag 17 april voor de rechtbank te Utrecht terecht staan. Enkele dagen na zijn arrestatie in augustus vorig jaar, heeft G. bekend het jongetje in de bossen van Bornia te Driebergen te hebben gedood. Willem Jan de la Parra verdween op zaterdag 22 juni 1957. Op 15 augustus 1958 werd zijn stoffelijk overschot door een cantarellenzoeker in de bossen van Bornia te Driebergen gevonden. Veertien maanden na de spoorloze ver dwijning van het jongetje, werd door samenwerking van de politie te Utrecht, Zeist en Driebergen, de dader opge spoord. G. is al vaker veroordeeld ook wegens een zedendelict. Na zijn veroor deling heeft hij een kuur doorgemaakt in Groot Batelaar te Driebergen, waarna hij weer in vrijheid werd gesteld. Hij werd via het bureau van sociale zaken te werk gesteld bij de gemeente lijke schoonmaakdienst. Hij maakte ook het trappenhuis schoon van de familie de la Parra in de Dickenslaan te Utrecht. Op 22 juni 1957 ontmoette hij de jongen op het Vredenburg waar Willem de la Parra naar de Filmac was geweest. G. nam de jongen mee achterop zijn bromfiets naar Driebergen, waar hij het kind om het leven bracht. De volgende dag. zondag 23 juni, begroef hij zijn slachtoffertje in een grafje, dat hij met een kampeerschop had gedolven. Advertentie Doe 't zélf - óók de crème behandeling - met de POLYCOLOR Haarkuur. Vraag het nw drogist of parfu merie. (1.95) ...geen schrik en geen moeite! Gewoon thuis zélf uw haar wassen met POLYCOLOR-Kleurshampoo. Het wordt zónder verven bijgetint in uw eigen kleur of een modieuze nuance. Een weldaad voor uw haar en uw verschijning! DEN HAAG Twee glazenwassers, die in de binnenstad van Den Haag aan het werk waren, zijn gistermiddag ern stig gewond geraakt toen hun ladder wagen omviel De ladderwagen is in de Grote Markt straat op een tramleiding terecht geko men, die over tientallen meters werd ver nield Het tramverkeer is daardoor meer dan een uur gestagneerd geweest en moest worden omgelegd. prijs!" Aldus de bakker, die al een halve eeuw worstelt met het deeg, de wetten en de klanten. Hoe is het in andere landen? In Frankrijk licht men de hand met de sociale wetten, in Duitsland eet men 's morgens heerlijke kleine knappe rende broodjes en geniet men 's mid dags van een warme maaltijd". ,,Ja, als we dat maar hadden, dan zouden we al heel wat opschieten", verzucht onze Nederlandse bakker: „Als de Nederlanders 's middags warm wilden en konden eten dan zouden wij de tijd hebben hen op een ander tijdstip heerlijk vers knappend brood te leveren. Publiek MAAR het Nederlandse publiek wenst dat wij een mindere kwaliteit leve ren dan wij zouden kunnen. Neem de rozijnen. Een volrijpe, heerlijke en smakelijke rozijn is don ker van kleur. Maar de Nederlandse vrouwen willen lichte, blanke, ont-aar- de, gezwavelde rozijnen! En zo wil het ook een ander brood dan wij als bakkers het liefst zouden bakken!" „Knauwen" T~\AT betekent dat hij 9 aparte soorten deeg moet maken. Van deeg zetten tot afbakken heeft hij 3J/2 uur tijd. ..Wij jachten en jagen maar. Wij sto ken onze ovens eigenlijk te warm. De meelfabrikanten krijgen klachten, om dat hun meel eigenlijk te lang onder weg is." Zij „knauwen" het om te maken dat wij het vlugger kunnen verwer ken. Vlug, vlug, dat is de boodschap. Ja, en dan moeten wij „edel" brood maken, klef, week, wittebrood dat wij liever niet willen maken maar dat wij moeten maken, omdat het gemak kelijker is voor de huisvrouw, gesne den en wel, omdat zij op tijd gesne den brood op tafel wil hebben staan. Het publiek wil het! Ziehier de onbevredigende situatie voor ons dagelijks brood, waarvoor velen 's morgens helaas bedanken, zo dat er duizenden met een bijna lege maag naar hun werk gaan, voorzover ze niet van de oude degelijke boter ham over zijn gestapt op een bord pap, cornflakes of iets dergelijks. Tot schade van onze maag. tot schade van hun tanden en tot schade van on ze bakkers. Advertentie Tube voor 2 wassingen 1.95 (Keus uit 20 tinten) tintgevende haarwassing: 't hoort bij uw make-up! IAHNEMANN Lir«nN,H. Pojtbutll. Imp. van POLYCOLOR Mr Hawuubn Homo. Mirfr.t Aitor Bl.rdïx. Eigen nieuwsdiènsfc Advertentie MAPRÖ-spiroof k sterk en sospsl en overal in huis te gebruiken. Voor Uw gordijnen, de was, Uw garderobe enz. Enorm praetisch, eenvoudig te b®» vestigen en te verwijderen. meer mogelijkheden met GRONINGEN. De Nederlandse militaire chauffeurs, die tussen 1 juli en 1 november bij wijze van oefening in verplaatsen van gevechtsgroepen bij nacht zesduizend manschappen naar Frankrijk en terug moeten ver voeren, zullen het niet gemakkelijk krijgen. Mogen zij in Nederland in groepen van zes auto's op een afstand van ruim hon derd meter van elkaar rijden, in Frank rijk moét dat in groepen van 25 auto's op een afstand van vijftig meter gebeu ren. Om alvast te wénnen worden deze da gen door het 102e en 112e Transportba taljon in de provincie Groningen uitge breide oefeningen gehouden in het rijden Zij duurt van 25 juni tot en met 13 bij nacht zonder verlichting. september. n«d. octrooi 74341 Let op de gele bus AMSTERDAM. De zomertentoon stelling van het Rijksmuseum zal dit jaar gewijd zijn aan Vlaamse miniaturen uit de Bourgondische tijd. Advertentie ,,Die is vast niet op zijn ach terhoofd gevallen", zeggen wij wanneer wij iemands intelligentie willen prijzen. Wèl op zijn achter hoofd gevallen zijn voorspelt dus niet veel goeds voor de toekomst van het slachtoffer. Kan een kind werkelijk door een val op het hoofd schade oplopen aan de hersenen? Men hoort het nogal eens beweren van kinderen, die op school niet mee kunnen komen. Zeker MINISTER STAF (zal hij nu blijven of gaat hy toch weg?) heeft in de Tweede Kamer bij de behande ling van zijn begroting op 12 februa ri bij wijze van politiek testament een pleidooi gevoerd voor één enkel departement van defensie, waarin dus het bestaande departement van marine zou moeten worden opgelost. Ook sprak hij zich uit voor een zo genaamde horizontale indeling, met bijvoorbeeld een drietal staatssecre tarissen voor materiële, personele en financiële (administratieve) zaken. Dat zou dus betekenen dat deze za ken niet langer afzonderlijk voor ie der. der drie strijdmachtonderdelen (marine, leger en luchtmacht) wor den behandeld, zoals tot nu toe ge beurt. Om een voorbeeld te noemen: wat het materieel betreft zouden alle aanschaffingen voor de defensie moe ten worden toevertrouwd aan één dienst, die dan zou moeten beschik ken over een gemeenschappelijke „pot", waaruit ieder der krijgsmacht onderdelen zijn portie toebedeeld krijgt. [ET DEZE opzet heeft minister Staf teruggegrepen op een idee, dat hij al jaren geleden koesterde, maar dat nooit enige tastbare vorm heeft gekregen. Hij heeft het ook niet laten uitwerken, om het aan het parlement voor te leggen teneinde er een politieke uitspraak over uit te lokken. Al die jaren is er een depar tement van oorlog blijven bestaan, met een minister en een staatsse cretaris en daarnaast een departe ment van marine met een „eigen" staatssecretaris. Totdat nu plotseling bijhet scheiden van de markt dit oude idee weer ter tafel is gekomen, ook weer niet uitgewerkt. ER HEERSEN in het bijzonder in marinekring andere opvattingen over de oplossing van dit vraagstuk. Dit artikel bevat er een overzicht van. 22i?s, pKtKRi n: 27 Van onze parlementaire redacteur JJ EN HAAG. Welk bedrijf geeft per jaar 1350 miljoen gulden en meer! uit? Ën welk bedrijf zal het uitgeven van die honderden miljoenen jaren lang toevertrouwen aan de zorg van één enkele man aan de top? TUT BEDRIJF is onze defensie en T-A het is waarschijnlijk voornamelijk te danken aan de welhaast feno menale werkkracht van minister ir. C Staf dat er bij de opbouw van onze strijdkrachten niet nog grotere fouten en ongelukken zijn begaan. Dit sta voorop: minister Staf is de man geweest die de leiding van die opbouw van de grond af aan vast in handen heeft gehad en die ervoor heeft gezorgd dat leger en luchtmacht op het ogenblik in het algemeen gesproken beschikken over de een heden en het materieel, waarmee ons land aan de eisen van paraatheid van de Navo redelijkerwijs kan voldoen. NU DE MINISTER zelf zijn aan blijven in de sfeer van de twij fel heeft getrokken, nu hij in die sfeer een idee voor een toekomstige organisatie van de defensie heeft ge lanceerd en het komende kabinet waarschijnlijk een beslissing hierom trent zal gaan nemen, is het wel zaak deze kernvraag van onze defensie na der onder het oog te zien. Want wij zijn nog lang niet waar wij wezen moeten. Na de opbouw zal de consolidatie en de vervanging nog tal van problemen met zich brengen. Er zal een sluiten de organisatie moeten komen om dit reusachtige bedrijf aan de gang te houden en ervoor te zorgen dat alle optredende veranderingen (zoals die van de dienstplicht) en ontwikkelingen in de techniek als het ware geruis loos en met behoud van de parate sterkte van de drie wapens worden op gevangen en verwerkt. Dit bedrijf zou men kunnen beschou wen als een fabriek. Het gaat immers om het „militaire p-rodukt", om de matrozen en de mariniers in staat te stellen te vechten als het onver hoopt zover mocht komen, om de vliegers te laten vliegen en de solda ten te laten schieten. HET OUDE IDEE van minister Staf is een organisatie volgens het zogenaamde horizontale systeem, met een opdeling van de uiteenlopende be hoeften van drie krijgsmachtonderde len in één geheel. Dit betekent dat bijvoorbeeld een staatssecretaris voor materiële zaken zal moeten zorgen voor geweren èn voor vliegtuigen, mijnenvegers èn scheepsradar en al die duizenden ver schillende dingen, die marine, leger en luchtmacht nodig hebben. Ir. Staf: horizontaal Het particuliere bedrijfsleven reeds lang geleden teruggekomen van een dergelijke organisatie-opzet. Inter nationale ondernemingen zoals Philips, Unilever en Aku hebben zich gesplitst in deelbedriiver die elk op een be paald onderdeel zijn gespecialiseerd, en die op hoger niveau zijn samenge bracht en onderling zijn verbonden door middel van een efficiënte coördi natie. G- -i integratie dus. HET GEVAAAR dat het idee van minister Staf voor de komende minister voor defensie een blok aan het been zou vormen, zien wij niet zo zwart in. Bij de kabinetsforma tie zal een hervorming van de depar tementale defensie-organisatie niet vol ledig uitgewerkt behoeven te worden. Het gaat hier in eerste instantie om een principiële beslissing. Als deze eenmaal is genomen en het ziet er naar uit dat daarbij haast zal moeten worden betracht dan kan de uit werking in handen komen van de nieuw-optredende minister voor defen sie, die deze taak in alle rust zal kun nen vervullen. Deze minister voor defensie zou zich uitsluitend hebben bezig te houden met de internationale defensie-politiek, het kabinetsbeleid en de coördinatie van de defensie. Voor het zuiver militaire onderdeel van zijn taak alles bij elkaar nog een ontzaglijke taak be schikt hij over de voorzitter van de verenigde chefs van staven. De horizontale indeling komt onder deze top, met drie staatssecretarissen: voor de marine, voor de landmacht en voor de luchtmacht. Onder deze poli- tiek-verantwoordelijkc e: en ressor teren de bestaande om. en der drie wapens: de militaire staven, de or ganisaties voor materieel, personeel, financiën en administratie, Intendance en een secretaris-generaal. Tussen de minister en de staatsse cretarissen zou naar Amerikaans en Engels voorbeeld een minister zonder portefeuille kunnen komen, tot wiens taak de coördinatie aan de top van de materiële, personele en financiële zaken zal kunnen behoren. De samen werking in de lagere regionen kan dan op elk gewenst niveau en voor ieder ondei "eel der behoeften tot stand ko men, of het nu ligt op het terrein van de electronica of op dat van de rechts positie van het personeel, of van de aanschaf van materieel. ALS ER IETS duidelijk is gewor- den uit het eerste rapport van de commissie-Koersen is het wel dat de landmachtorganisatie voor materi eel te log, te rommelig en te onover zichtelijk is geworden om voor ieder onderdeel voldoende deskundige men sen te kunnen krijgen. Indien het nu bijvoorbeeld or dit gebied tot integra tie zou komen bestaat zo vreest men bij de marine het gevaar dat deze zal moeten zorgen voor de ont brekende specialisten, zodat de marine een deel van haar goede personeel zal kwijtraken. Bij en gecoördineerde sa menwerking kunnen deze mensen op hun plaats blijven zitten en behoeven zij slechts daarbuiten op te treden als het voor het gezamenlijk belang van de drie wapens op een bepaald onder deel noodzakelijk wordt geacht. -irOOR het OGENBLIK gaat het V echter niet om dergelijke details. Nu staat de principiële vraagd: ho rizontaal of verticaal, integratie of co ördinatie, op de voorgrond. Voor het' zijn er gevallen waarin een normaal kind door een ongeval achterlijk is ge worden; maar dat zijn toch uitzonde ringen; de kinderhersenen zijn bijzon der goed beschermd. Een hersenschudding is niets anders dan het bewegen van de hersenen bin nen de schedel. Wij nemen aan dar zoiets heeft plaatsgevonden, wanneer iemand na een ongeval bewusteloos is, ófwel hevige hoofdpijn heeft en braakt. Er is nog een derde mogelijkheid, nl. dat iemand geen van deze ver schijnselen heeft, maar zich de perio de vlak voor het ongeval niet kan her inneren. Het is alsof een deel van het geheugen is „uitgeveegd", en merk waardigerwijze steeds het deel, dat het laatst is „opgeschreven". Zo iemand zegt dan: ,,Ik ging van huis en daarna weet ik niets meer". Hij weet niet meer op welke plaats het ongeluk gebeurde, hoe het in zijn werk ging, en misschien ook niet wat hij de halve dag daarvoor heeft ge daan. Een soort bewusteloosheid met terugwerkende kracht, dus. Een hersenschudding moet altijd zonder uitstel behandeld worden met bedrust, plat op de rug. Deze zal lan ger duren naarmate het letsel ernsti ger was. Een middelzwaar geval duurt meestal zes weken, een zeer lichte komt er wel eens met 10 tot 14 dagen af. Wie blijft rondlopen of te vroeg weer opstaat moet dat dikwijls beko pen met jarenlange hoofdpijnen en daaraan is dan niet veel meer te doen. Hoe moet dat nu bij kinderen? Een klein kind is immers praktisch niet in bed te houden? Inderdaad, een kleu ter met een hersenschudding is niet op deze manier te behandelen. Men kan niet veel meer doen dan alle wil de spelletjes en stoeipartijen voor eni ge tijd verbieden en voor de rest vertrouwen op het natuurlijke vermo gen tot herstel. Gelukkig heeft de natuur, voorziende dat kinderen van tafels en stoelen zouden vallen, hen een min of meer elastische schedel gegeven, die schok ken beter opvangt dan die van de vol wassene. Bovendien drijven de kin derhersenen in een laag vocht, die zich tussen de hersenvliezen bevindt en als stootkussen dient. Dit alles maakt, dat kinderen minder gemak kelijk een hersenschudding krijgen naarmate ze kleiner zijn. Er zijn bij een hersenletsel natuur lijk verschillende complicaties moge lijk, zoals de schedelbreuk, de sche- delbasisbreuk, blijvende beschadiging van de hersenen. Daarop zullen wij nu niet dieper ingaan; het betreft meestal de ernstigste ongevallen. Er is echter één geval waarin men zowel bij kinderen als bij volwassenen, bijzonder op zijn hoede moet zijn: Dat is. wanneer iemand na een onge val bewusteloos is geweest, weer is bijgekomen, en dan opnieuw suf wordt of buiten bewustzijn raakt. In vele gevallen bestaat er dan een bloe ding binnen in de schedel, waardoor operatieve hulp zonder uitstel is ge boden. Wanneer iemand na een schedellet sel in slaap valt, moet men hem eens even wakker maken om te zien of de „slaap" niet in werkelijkheid een bewusteloosheid is. Het ongeval zelf behoeft niet eens bijzonder zwaar te zijn geweest, om dit gevolg te kunnen hebben. En al komt zoiets natuurlijk niet dagelijks voor, de kennis van het verschijnsel kan in sommige gevallen mensenlevens redden. plan-Staf, dat inmiddels nog weer is doorkruist met een versie van de di rectie-generaal van oorlog, de heer S. S. Duyveman, is vooralsnog geen o- vertuigende argumentatie geleverd. Zo als het tot nu t< is gegaan, kan het moeilijk verder, daar op de bestaan de organisatie van het departement van oorlog het persoonlijke stempel van minister Staf is gedrukt en een opvolger onmogelijk in dezelfde trant dit individuele beleid zal kunnen voort zetten. Waarmee wij niets willen af doen aan de waardering, die dit be leid toekomt. Voor het andere plan, dat van co ördinatie en verticale organisatie, be staat naar ons bekend is buiten de marine ook in politieke kringen bij zondere belangstelling. Het ware te hopen dat reeds bij formatie van het komende kabinet aan dit plan de aandacht wordt geschon ken, die het verdient- ln Maastricht: MAASTRICHT (A.N.P.) De heer W. H. van Kan, eigenaar van een cham pignonkwekerij en conservenfabriek in Maastricht, zal dit jaar beginnen met de bouw van een „monster-kweekhuis" voor champignons. Het nieuwe gebouw zou bestaan uit drie verdiepingen en ongeveer zestig cellen bevatten. De uiteindelijke produk- tie van dit grote kweekbuis, met een capaciteit van vijf oogsten per jaar. wordt geraamc op zesduizend kilo per jaar per cel,' dus een totale produktie van 360.000 kilo per jaar Het grootste deel is bestemd voor de export. Van een bijzondere medewerker IS het met ons eten wel in orde? „Eet meer vis, eet meer fruit, eet meer (room)boter, eet meer blik (groente), eet meer kip, doe nóg meer met kaas, eet meer oesters" vele collectieve campagnes willen ons helpen bij de juiste samenstelling van ons dieet. Om nog maar te zwijgen van „elke dag één glaasje", „driekwart kan de man", „drink ijs koud hoela hola", „anders dan anders", enz. Zou een eenvoudig Nederlander, die ook maar één dag zou doen wat de borden en advertenties van de collec tieve of individuele eetcampagnes hem in zijn eigen huis en in zijn eigen krant of op zijn weg naar zijn werk vice versa gebiedend opleggen, niet meer of minder last van zijn maag krijgen? Merkwaardig genoeg wordt bij die campagnes één artikel vergeten: het brood. 1 miljoen ton NEDERLAND vermaalt jaarlijks 1 miljoen ton tarwe d.w.z. 2.8 mil joen kilo per dag. Is al dat brood wel zo lekker en voedzaam als het kan zijn? Sommigen zeggen: „wij eten slecht brood en zij geven de schuld aan het verdwijnen van het verse kadetje. He lemaal er van afgezien of het verse kadetje zoals het vroeger was, het ideale broodvoedsel was, het pro bleem zit werkelijk niet alleen in de regeling op de bakkersnachtarbeid. Minister Aalberse heeft die arbeid ln 1919 in een speciale paragraaf in de arbeidswet verboden. De oorzaak van de misschien niet volmaakte bereiding van ons meel en ons brood zit echter dieper. Zij zit in onze eetgewoonten. Minister Aalberse trachtte wel de werkgewoonten van de mensen te regelen en te veran deren, maar hij deed geen poging om hun eetgewoonten te veranderen. Evenmin deden dat de bakkers. Weinig goeds ER wordt in Nederland weinig wer kelijk goed brood gebakken", gaf ons een zeer ervaren bakker toe; een man die zich langer dan een halve eeuw het hoofd breekt over de pro duktie van ons meest algemene volks- voedsel. En hij verklaarde: „Alles moet zijn tijd hebben. Ook meel. Ook brood. Zélfs als dé bakkers de modernste machines gebruiken, hebben zij één kwartier kneedtijd no dig en drie kwartier om het deeg te laten rijzen zélfs als zij dat pro ces versnellen door meer gist toe te voegen, wat eigenlijk voor de smaak niet goed is. Daarna wordt het brood gebold, rondgemaakt en moet het weer een half uur rijzen. Dan gaat het in de vorm en duurt het nog één uur voor het in de oven kan. De bakker die wij spreken wordt door zijn klanten veroordeeld 's mor gens om 5 uur te beginnen, om 9 uur moet hij klaar zijn, om 10 uur moet de bezorging beginnen, hij moet leveren: regeringsbrood 2 soorten bruin brood verpakt wit brood verpakt bruin brood (beide gesne den) kadetjes luxe broodjes puntjes en pistolets krentenbrood zoutloos wit en bruin brood. In de grotere bedrijven begint men om drie uur het deeg te zetten, in de kleinere iets later. Alle bakkers moe ten dan poot-aan spelen willen ze als bezorgers om 10 uur het tweede deel van hun gevarieerde dagtaak kunnen beginnen. Zij doen dat met een diepe zucht want onontkoombaar is het conflict. Het conflict tussen de tijden a) die het meel en het brood nodig hebben b) die de wet beschikbaar stelt c) die de klanten wensen!" WIJ zijn gedwongen in Nederland minde: goed brood te bakken dan wij kunnen maken. Wij moeten (mo gen) ons brood (pas) ieveren op een tijd. die de klanten niet wensen en wij komen door de oneconomische produktie en distributie (die voor een deel liet resultaat is van opgelegde regelingen) tot een tè hoge kost-

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 15