Prof. Beel, koele exponent van na-oorloos systeem MOEST VAN VERLOOFDE MEER VERDIENEN Groot deel van Europa is nog onontgonnen tv-gebied TUNNELDEEL VAN 140 METER IN EEN KEER OP PLAATS GEBRACHT 1 1 „De uiterste noodzakelijkheid" Omiventeling Prozaïsch Begin en einde Hulpkok sloeg controleur neer GELD VERGETEN Televisienota wacht op nieuw kabinet GIN HAD TAKELWAGEN NODIG Opstopping Met één slag KLAROP, de tandschone ïhhVi-drop! ook voor drop fijn FAAM fantastisch Zaterdag 21 maart 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 RÖÖMS -ROOD Van onze parlementaire redacteur EX HAAG. De allesbeheersende vraag, die aan deze kabinetsformatie ten grond slag ligtzal de rooms-rode samenwerking in de regering tot een einde komen of niet Prof. dr. L. J. M. Beel, die men toch wel kan beschouwen als een van de exponenten van dit na-oorlogse politieke verschijnsel, zal nooit hebben vermoed dat juist hij zo spoedig reeds Voor de opgave zou komen te staan om op deze vraag een antwoord te geven. BIJNA TWINTIG JAAR geleden deden voor de eerste maal in de geschiedenis van ons land socia listen hun intrede in de regering. In het tweede ministerie-De Geer, dat onder de druk van de internationale spanningen vroeg om een nationale samenwerking, zoals ook in de jaren 191^—'is het ministerie-Cort van der Linden van een bredere opzet getuigde, namen ir. J. W. Albarda en dr. J. van den Tempel zitting. Het waren twee S.D.A.P.-ers van de zogenaamde revisionistische rich ting. Met dit kabinet ging ons land de oorlog in. Toen dus demonstreer de zich de harde werkelijkheid van het profetische woord van monseig neur Nolens, twintig jaar tevoren in de Tweede Kamer uitgesproken: de uiterste noodzakelijkheid. Toentertijd waren het geheel ande re omstandigheden. Het was een re volutionaire tijd en de aanleiding van deze uitspraak lag in een idee van de vrijzinnig-democraat mr. Marchant, die dacht aan ,,een combi natie van tijdelijke aard tot afwerking van een bepaald' beperkt program". Het antwoord van de almachtige Nolens was dat er voor hem natuurlijk geen „onmogelijk" in de politiek bestond, maar dat hier de onwaarschijnlijk heid toch wel de onmogelijkheid na derde en dat slechts „in de uiterste noodzakelijkheid" aan een dergelijke groepering dus eventueel met so cialisten gedacht zou kunnen wor den. Zo is het dus twintig jaar lang ge bleven, twee decennia met kabinetten waarin katholieken, anti-revolutionai ren, chr. historisch en, liberalen en ten slotte ook vrijzinnig-democraten samenwerkten. Intussen voltrok zich in de S.D.A.P. een omwenteling in de geesten. Het oude revolutionaire ide aal werd geheel prijsgegeven voor het inzicht dat in de kapitalistische maat schappij een geleidelijke ontwikkeling zou voeren naar een „nieuwe" maat schappij en dat de socialisten zelf dat proces zouden kunnen bevorderen door mede regeringsverantwoordelijk heid op zich te nemen. Na die twintig jaar stond er weer een oorlog voor de deur en ditmaal sleepte hij ook ons land mee. Toen het zuiden in de herfst van 1944 werd bevrijd bleek er zich weer een om wenteling naar de geest te hebben voltrokken. Voor het eerst dook toen de naam van dr. Beel op, die op 23 februari 1945 de portefeuille van binnenlandse zaken in het tweede mi- nisterie-Gerbrandy op zich nam, in een kabinet dus waarin geen S.D.A.P.-ers zitting wilden nemen. Wij len mr. Donker werd gepolst voor jus titie. Hij voelde er niets voor om als enige socialist aan dit kabinet mee te werken. Later schreef prof. dr. L. J. Ro gier over de persoon-Beel: „een man met een prozaïsch en stroef voorko men, waarmee ook zijn stijl en op treden in overeenstemming zijn". De ze man heeft bij de eerste ontmoe ting met koningin Wilhelmina haar vertrouwen gekregen, hij heeft lange jaren in een persoonlijk-nauwe sa menwerking met dr. Drees op de hoogste posten gestaan. In 1956 ver liet hij de regering om samen met prof. Gerbrandy en jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer een uiterst subtiele en precaire taak op zich te nemen, twee maanden geleden verliet hij de Raad van State om het vast gelopen schip van staat weer vlot te krijgen. Met dr. Drees was hij de man van de brede basis, dat wil zeggen van de samenwerking tussen „rooms" en „rood". Dat was voor hem geen ultimo ra tio, maar een uit de omstandigheden voor hem klaar gebleken eis van ver standig staatsmanschap. Deze nuchtere mens, die als het ware geschapen was voor het ambt van minister van bin nenlandse zaken, die spreekt als een regeringsnota, wiens bijna onpersoon lijke benadering van de mensen en de dingen bijna ijzig aan doet, deze mens is gedurende de afgelopen ja ren in de ogen van ons gehele volk de verpersoonlijking geweest van de samenwerking tussen de beide groot ste, zozeer uiteenlopende politieke par- U'En' dat terwijl in 1947 de vasten brief zich richtte tegen het commu nisme, maar waarin de r.k.-kerk zich ook van het socialisme distantieerde. Zeven jaar later volgde het nog scher per gestelde bisschoppelijke mande ment, dat zijn stempel drukte op de verkiezingen van 1956. Behalve aan het eerste ministerie- Drees van augustus 1948 tot maart 1951, heeft prof. dr. Beel deelgeno men aan alle na-oorlogse kabinetten, totdat hij in 1956 nadat het drieman schap zijn taak had vervuld, uit de actieve politiek in de Raad van Sta te stapte. Staatsraad is voor velen het eindstation, voor prof. dr. Beel echter niet. Hem stond nog een tweede minis ter-presidentschap te wachten, toen er een ogenschijnlijk definitieve breuk in de brede basis was ontstaan, die voor het ogenblik een einde maakte aan de rooms-rode samenwerking van jaren. Uitgerekend prof. dr. Beel werd geroepen om een uiterst moei lijke mterimperiode te overbruggen en nu is hij het weer, die het als een onderdeel van zijn taak kan be schouwen om na te gaan welke mo gelijkheden er nog zijn overgebleven om de samenwerking te herstellen. Prof. dr. Beel zal deze mogelijkheid zeker niet buiten beschouwing hebben gelaten. Hij is het tenslotte ook zelf die de Koningin hieromtrent moet ad viseren. Hij stond aan het begin van de samenwerking, wellicht zal hij bin nenkort ook aan het einde staan! Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Het was eigenlijk allemaal met een klein leugentje om bestwil begonnen. Tegen zijn verloofde had de 24- jarige hulpkok M. S. gezegd, dat hij 275 gulden per maand ver diende. Netto. In werkelijkheid was dat zijn bruto salaris. Het meisje verlangde iedere maand het volle salaris van hem te ontvangen, opdat er spoedig getrouwd zou kunnen worden. Zo was hij in financiële moei lijkheden geraakt. In de zaal van de Amsterdamse recht bank werd de romance van het jonge paartje gistermorgen echter in een gans ander licht gesteld, want de hulpkok had getrouw naar het voorbeeld van zijn geliefde detectiveboekjes naar het middel van de gewelddaad gegrepen. Op 13 november van het vorige jaar pleegde hij een overval op het kantoortje van de Wagon Lits. Hij stapte het kan toortje gevestigd op het eerste perron van het Amsterdamse Centraal station binnen en sloeg de niets vermoedende controleur met een zwaar stuk hout op het hoofd. Volgens de detectiveboekeij had de man onmiddellijk bewusteloos moeten raken, maar de controleur begon om hplp te roepen. De hulpkok, die daarmee zijn eerste stappen op het pad van de misdaad zette, bleef doorslaan. Zonder zich nog om het geld waarop hij uitwas te bekommeren, sloeg hij daarna op de vlucht. De volgen de dag wist de politie hem al te grij pen. De hulpkok gaf het gisteren volmon dig toe. Geschrokken luisterde hij naar de president, die hem onder meer een schavuit noemde, en wankelend hoorde hij de eis van de officier van justitie aan: drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij mag dan een slappe figuur zijn, die bang was zijn meisje te verliezen, maar toen het er op aan kwam, was hij plotseling mans genoeg om een medemens naar het leven te staan, zo zei de officier. Kordaat en zelfbewust was ook de ver loofde van verdachte nog voor het getui- genhekje verschenen. Ja, inderdaad, zij had de jongeman vaak laten weten, dar het een schande was wanneer een man minder verdiende dan een vrouw en haar salaris als typiste had het zijne met tientallen guldens overtroffen. De huwelijksplannen waren nog wel ongeschonden. Zij betaalde zelfs nu de lessen, die hij in de gevangenis nam. Les sen voor het middenstandsdiploma. Het geld dat hij links en rechts had geleend om het maandelijkse „tekort" aan te vul len had zij inmiddels terugbetaald. Het is een verschrikkelijke dwangpsy- chose voor hem geweest, zo verdedigde de raadsman zijn lange blonde cliënt. Het leugentje is tot een verschrikkelijke daad uitgegroeid, maar de rapporten schilde ren hem nfet al te ongunstig af. Hij is geen verbrasser, maar wel een bangelijke knaap, die slechts vrees koesterde om in de ogen van zijn geliefde te falen, al dus meende de raadsman, die op de uiter ste clementie en een gecombineerde straf aandrong. televisie vandaag j TIE NOTA over de commerciële te- levisie, waaraan de staats-secre- taris van o., k. en w., mr. R. G. A Höppener ruim twee jaar heeft ge werkt, ligt klaar om bij de minis terraad te worden ingediend. Wan neer dat zal gebeuren, hangt af van het moment waarop een nieuwe re gering is gevormd. Daar van de zijde van de Kamers Is KAN één enkel Eurovisie programma tientallen miljoe nen kijkers hebben door heet Europa toch wordt op het ogenblik nog maar een gedeelte van ons werelddeel door t.v.-zenders bestreken. Bijgaand kaartje geeft daarvan een duidelijk beeld. Scandinavië, Oost-Europa en het zuiden met uitzondering van Italië worden nog maar fragmen tarisch door tQ.-stations bereikt. In de meeste landen wordt echter hard aan de uitbreiding van het zenderpark gewerkt. Rusland bij voorbeeld wil in 1965 300 zenders in gebruik hebben. flATUURLIJK WORDE N de zenders allereerst in de dicht bevolkte gebieden gebouwd; van daar dat bijvoorbeeld toch 17 pro cent van alle Zweedse gezinnen over een-tv-toestel beschikt. Engeland en Nederland staan er het gunstigst voor, want hier woont ruim 95 procent van de be volking in het zendgebied. Voor België en W est-Duitsland is dit cijfer ongeveer 85 procent. 7EER FEL is de groei van de televisie in Oostenrijk en Zwit serland, landen die allebei pas ongeveer een jaar regelmatig tv- uitzendingen hebben. Oostenrijk heeft al rond de 65.000 toestellen, een tv-budget van 17,5 miljoen gulden, en sinds 1 januari commerciële televisie. In Zwitserland staan ongeveer 60.000 toestellen, en de t.v. heeft daar reeds in het eerste jaar van zijn bestaan gemiddeld 20 uur per week uitgezonden. ONDERTUSSEN BLIJKT uit re cente cijfers, dat West-Europa in de afgelopen tien jaar welis waar rond de 16 miljoen tv-toe- stellen heeft gekregen, maar dat in dezelfde periode het aantal radiotoestellen met maar liefst 37 miljoen is gestegen tot 80 miljoen in totaal. De „stoomradio" mag er dus nog wezen! Het Nederlandsche Roode kruis heeft een zending penicilline en streptomyci- ne naar haar zusterorganisatie in Boli via gestuurd om de gevolgen van een overstroming daar te helpen bestrijden. aangedrongen op spoedige behandeling, omdat in april de Duitse commerciële t.v. met uitzending begint, ligt het in de verwachting, dat de nieuwe minis terraad deze, ook voor het Nederlandse bedrijfsleven ingrijpende zaak spoedig in behandeling zal nemen. Van onze correspondent HAMBURG Duitsland heeft de bouw van een tunnel onder het Kie- lerkanaal op spectaculaire wijze aan gepakt: om de intensieve scheepvaart zo kort mogelijk te onderbreken, is het 140 meter lange middendeel van de tunnel als één geheel op zijn plaats gebracht. Dit betonnen tunnelsegment, met een doorsnede van 27 meter, heeft een water verplaatsing van 20.000 ton. Het werd gebouwd in een enorme greppel, haaks op het kanaal. Daarna werden de beide uiteinden verzegeld en de vangdam weg gebroken, zodat het segment kwam te drijven. Onder geweldige belangstelling werd het toen boven zijn plaats van bestem ming gebracht en tot zinken gebracht in een uitholling die door „onderwaterbull dozers" gegraven was. Reeds in 1957 werd een aanvang ge maakt met de werkzaamheden: men hoopt de tunnel in 1061 voor het verkeer te kunnen openen. Het Europees weg verkeer zal dan een zucht van verlich ting kunnen slaken, want de draaibrug bij Rendsburg, die dan overbodig wordt, was de laatste jaren meer open dan dicht, zodat er vrijwel altijd lange rijen auto's stonden te wachten. De 1300 meter lange tweebaanstunnel wordt een deel van de belangrijke weg E-3, een der belangrijkste noord-zuid verbindingen in Europa. De totale kos ten bedragen ruim 40 miljoen gulden. Hoe nodig deze tunnelverbinding is blijkt uit de cijfers: met ruim 70.000 schepen per jaar is deze verbinding tus sen Noord- en Oostzee het drukst be varen zeekanaal ter wereld. In de zeven tig uur dat de scheepvaart gestremd was voor het leggen van het tunneldeel, ontstond er een opstopping van 250 schepen! Ook de weg die door de tunnel geleid wordt is bijzonder druk: 10.000 motor voertuigen rijden dagelijks tussen Ham burg en Flensburg, aan de Deense grens. Toen de Westduitse minister van ver keer, dr. Seebohm, dezer dagen het sein gaf tot het laten zinken van dit tunnel stuk, was de vreugde van de Hambur gers uitbundig; de minister bedierf de feestelijke stemming echter met één slag door direct daarna te verklaren dat de bondsregering door geldgebrek niet in staat is bij te dragen tot de verdere uitdieping van de Elbe, de levensader van Hamburg. Het uitbaggeren van de beneden-Elbe zal hierdoor tot 1961 uitgesteld moeten worden. De stad Hamburg, burgemeester Engelhard aan het hoofd, heeft ogen blikkelijk gereageerd en zonder uitstel uitvoering van het baggerwerk ge vraagd. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Gin heet het hondje en mevrouw Giuliana Con- tarini zijn bazin. Na een angstig avontuur van Gin onder een Am sterdamse lijn 4 zitten zij samen wat te hekomen van de schrik. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat Gin in het huis van zijn baas, de Italiaanse consul-gene raal te Amsterdam, een hondele ven leidde. Wat hem dan ook be zielde, toen hij wandelend met het dienstmeisje over het Rem- brandtsplein plotseling een plaatsje koos onder een stilstaande lijn 4, zal altijd wel een raadsel blijven. Vast staat, dat noch het dienst meisje in het Italiaans, noch de conducteur, de politieagent en de behulpzame passagiers in het Ne derlands er in slaagden, Gin uit zijn hondse positie te lokken. Voor dat kleine hondje is toen een takelwagen moeten komen, die de tram enige meters uit de rails tilde. Rillend van emotie heeft Gin zich laten pakken. Hij was zo van streek, dat een dierenarts hem twee kalmerende injecties moest geven. /NNTBIJTEN is een belangrijke zaak, menen een aantal Leidse studenten. Zij willen daarom de oer oude traditie van het (Leidse) ont bijt (in Engelse sfeer) tot hernieuw de bloei brengen. En zij hebben er zelfs een ontbijt- gezelschap voor gesticht, dat hoe kan het anders de naam draagt van onze nationale ether-ontbijter: Bob Spaak. De studenten, die dagelijks uitgebreid en stijlvol ontbijt enter sociëteit, waren gistermorgen te gast in Bob Spaak's ontbijtclub. Zij vereerden Bob met een echt-Brits, copieus ontbijt. Bob Spaak's reactie: „Ik ben geroerd, en na afloop van dit ontbijt waarschijnlijk beroerd!" ZATERDAG. De Drie Gloria's, drie meisjes uit de Weense amuse mentswereld, en de mondaccordeonvir- tuoos Max Geldray zijn vanavond de buitenlandse gasten in de show, Chan geant, om 21.25. Vooraf ziet u de laatste aflevering van het cabaret Blijf er niet voor thuis, en weer een Hitchcock-thriller: Angst. De Vlaamse t.v. neemt het Neder landse programma over, maar geeft in plaats van de Hitchcock-film om 21.00 het feuilleton Highway Patrol. België Frans presenteert Het leven begint morgen (20.30), een operette selectie (21.00), en In de school der vedetten (21.35). De grote tv-ooncurrent van de Keul se Heimatbühne is. het Ohnsorg Theater in Hamburg. Vanavond kunt u dit gezelschap op de Duitse t.v. zien met het komische stuk: Mensch sein muss der Mtrsch (20.15). Mr. Hiltermann later Mr. Hiltermann's politiek overzicht, en de Avro-boekenrubriek, zijn zon dag verplaatst in verband met de Mat- theus Passion. Mr. Hiltermann spreekt nu om 13.55; en om 13.30 bespreekt dr. O. Damsté boeken over Hellas en Grie kenland (Hilv. 1). Teddy Scholten is te gast in de tv- rubriek Pas geperst van maandag avond. Voorts ontvangt Pi Scheffer o.m. Christine Spierenburg, Harry Mooten en het Telemann-trio. programma's In het kort) ZONDAG 22 MAART RADIO ochtend HILVERSUM I 402 m. VARA: 8.00 Nws; 8.18 Voor het platte land; 8.30 Gevar progr; 9.45 Geestelijk leven, toespr; 10.00 Muzikale caus; 10.35 Boekbespr; 10.45 Cabaret; 11.5 Omr ork. middag AVRO: 12.000 Matthaus-Passion; I d pau ze plm 13.30 Boekbespr; plm 13.50 Nws en S.O.S.-ber; 13.55 De toestand in de wereld caus; 14.05 Meded of gram; 16.15 Gram; 16.30 Sportrevue. avond 18.30 Bevestigingsdienst. IKOR: 19.00 V d jeugd; 19.30 De open deur, causerieën AVRO: 20.00 Nws; 20.05 Lichte muz; 21.20 Stemmingsbeelden uit het Franse leven; 21.35 Dansmuz; 22.00 Gram; 22.15 Act; 22.30 Gram; 23.00 Nws; 23.15 Sportuitsl; 23.2024.00 Met de Franse slag. HILVERSUM II 298 m. ochtend KRO: 7.15 Nws; 7.30 Palmwijding, Palmprocessie en plechtige Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws; 9.45 Geestelijke liede ren.. Convent v kerken; 10.00 Geref. kerk dienst. NCRV: 11.30 Gram; 11.45 Sopr en orgel. middag KRO: 12.15 Apologie; 12.35 Instr octet; 12.55 Gram; 13.00 Nws; 13.05 De hand aan de ploeg; 13.10 De Wadders hoorsp m muz; 13.30 Lichte muz; 13.45 Boek bespr; 14.00 V d jeugd; 14.30 Viool en piano; 14.55 Filharm sextet; 15.10 Gram 15.30 Muz caus; 16.00 Sport; 16.30 Ves pers IKOR: 17.00 Herv kerkdienst. avond 18.00 Het Geladen schip; 18.30 De kerk aan het werk. NCRV: 19.00 Nws uit de kerken; 19.05 Koorconc; 19.30 Het Evan gelie., van Johannes caus. KRO: 19.45 Nws; 20.00 Gram; 20.15 De veroordeling en exe cutie van Jesus Lijdensdeelamatorium: 21.30 Brabants ork en solist; 22.00 Gram; 22.45 Avondgebed en lit kal; 23.00 Nws; 23.1524.00 Utrechts Sted ork en solist. MAANDAG 23 MAART RADIO radio vandaag j 1 morgen ZONDAG. De Nederlandse televi sie rendt niet uit. Op de Vlaamse t.v.: 100.000 of niets (20.00), de elfde Mantovani-show, en een cabaret door het gezelschap Ge rard Walden. België Frans presenteert het grote variétéprogramma Moi j'aime le Mu- sic-Hall (20.30). Duitsland laat vanmiddag o.m. zwemkampioenschappen zien (15.00) en een bont programma (17.00). In het avondprogramma: het ballet Pel- leas en Melisande (20.05) en de Italiaanse speelfilm De aarde beeft (20.20). caus; 14.00 Cello en piano; 14.25 De zwa re operatie, hoorsp; 15.30 Pianotrio; 15.50 Zestig minuten voor boven de zestig; 16.50 Volksmuz; 17.05 Hammondorgel en zang; 17.20 Marinierskapel; 17.50 Mil comm avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Act; 18.25 Amus muz; 18.45 Virginaalrecital; 19.00 Pari overz; 19.15 Muz caus; 19.45 Rege- ringsuitz: de B B van binnen en van bui ten; 20.00 Nws; 20.05 Gevar muz; 20-30 Cabaret; 21.00 Etherforum; 21.40 Marim ba; 22.10 Dansmuz; 22.30 Pianorecital; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. ochtend NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber; 7.10 Ge- wijde muz; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Sportuitsl; 8.25 Gram; 9.00 V d zieken; 9.30 V d vrouw; 10.15 Theo logische etherleergang; 11.00 Gram; 11.15 Kamerork en soliste. middag 12.00 Passieliederen; 12.25 V boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Musettemuz; 12.53 Gram of act; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.40 Gram; 14.05 Schoolradio; 14.35 Radio Filharm ork; 15.35 Gram; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Ka- mermuz; 16.50 Gram; 17.00 V d kleuters; 17.15 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beurs- ber; 17.45 RegeringsuitzRijksdelen over zee. avond 18.00 Orgelconc; 18.30 Fries progr; 18.45 Gram; 18.50 Openbaar kunstbezit; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Volksliederen; 19.30 Radiokrant; 19.55 Op de man af; 20.00 Gram; 20.30 David Copperfield, hoor spel; 21.40 Amus muz; 22.00 Volk en Staat, caus; 22.15 Muz caus; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nws; 23.15 Kon Mil Kapel; 33.50—24.00 Gram. TELEVISIE Televisie: NTS: 20.00 Journ en weerber. NCRV: 20.30 Attentie; 27:05 F Umdoru- mentaire over het vrachtvervoer; 21.25 Pas geperst; 21.55 Dagsluiting. HILVERSUM I 402 m. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 De Matrijspoort. VPRO: 10.00 Voor de oude dag; 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Gram; 11.00 Dansmuz; 10.00 Voor de oude dag; 10.05 Morgenwij- 11.35 Orgelconc. middag 12.00 Dansmuz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 V h platteland; 12.38 Piano duo; 13.00 Nws; 13.15 V d middenstand; 13.20 Amus muz; 13.45 Opvoedkundige ZATERDAG. Geen Plein S uur 13, en -een Tierelantijnen vanavond, maar er is toch v. el een genoegelijke luister avond van te maken. Hilversum 2 begint met De Spring plank (18.10), om 20.05 kunt u afstem men op Hilversum 1 voor een uurtje Weense operette, en verder heeft deze zender Het hangt aan d'e muur en het tikt, de anekdoten-rubriek Zo hebben ze het me verteld, en om 22.50 de recente Concertgebouw-opname van het orkest Louis Armstrong. Op Hilversum 2: Corsicaanse volks muziek (21.30), en daarna Cascade (22.05). Een symfonisch concert, geheel gewijd aan werken van de Russi sche componist Prokofjef, wordt vanmiddag om 15.35 (Hilv. 1) ver zorgd door het Limburgse Sym fonieorkest o.l.v. André Rieu. Als pianosolist treedt hierbij op Ale xander Uninski, die het derde pia noconcert zal vertolken. Het concert wordt geopend met de klassieke symfonie. Eveneens Russische muziek, en wel operafragmenten uit Borodjiens Prins Igor, zijn vanavond om 18.20 (Hilv. 1) te beluisteren in een uitvoering door het Klein Omroep koor o.l.v. Jan van Epenhuysen. In de rubriek Populaire Klassie ken musiceert om 19.40 (Hilv. 2) het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Carl Garaguly. Solist tijdens dit concert is de pianist Jean Frans- sen, die het pianoconcert van Oscar van Hemel zal vertolken. morgen ZONDAG. De Avro zorgt vanavond van 20.05 af voor een plezierig pro gramma. Mieke Telkamp, mr. E. Elias en A. Viruly zijn enkele van de medewerkenden aan het lentepro gramma Capric cio. Daarna vertelt Jan Brusse over over de zondag avond in Parijs, en na Maria Za- moro's Fiësta, klinken de stem men van Frank Sinatra, Vera Lynn, Caterina Valente e.a. in een Internationale le vocalistenpara- de (22.00). Een ernstig ge tint bel-canto-pro- gramma wordt om 22.00 uitgezonden over Hilversum 2. Ook dit jaar blijft de AVRO de traditie getrouw, door op Palmzon dag in een directe aansluiting met het Concertgebouw in Amsterdam Bachs Mattheus-Passion uit te zen den. Tijdens deze uitzending, die om 12.00 (Hilv. 1aanvangt, zal de Zwitserse tenor Ernst Haeflinger, die ook grote bekendheid geniet door zijn vertolkingen van eigen tijdse muziek, de evangelist-partij zingen. Daarnaast treden solistisch naar voren de Duitse bas Heinz Rehfuss (Christus), de sopraan Erna Spoo- renberg en de alt Hilde Rössl- Majdan. Het Concertgebouworkest, Toonkunstkoor en solisten staan on der leiding van dr. A. van der Horst. Hilversum 2 besluit liet avond programma om 23.15 met een uit voering van Bela Bartoks tweede pianoconcert, gespeeld door de pia nist Hans Richter-Haaser met het Utrechts Stedelijk Orkest o.l.v. Paul Hupperts. Prof. Hendrik Andries- sen zal het concert inleiden. Advertentie MUSEUMDIEFSTALLEN ZURICH, (U.P.I.). In Zürich zijn in de afgelopen week twee museum- diefstallen gepleegd. Uit een grafische collectie van het instituut voor techno logie werd in het begin van de week een ets van Emil Nolde ter waarde van ruim 1250 gulden gestolen. Gisteren werd uit het Kunsthaus een schilderij uit de veer tiende eeuw ontvreemd. Het schilderij, een kruisiging van Christus voorstellen de, heeft een waarde van ongeveer 85.000 gulden. Tand schoon! Stemhelder.zo gezond! Dorstlessend, extra lekker! kloeke rol: 20 Ct elk tablet ïs apart verpakt

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 11